Naturehike nasıl bir markadır? En iyi Naturehike çadır modelleri

Naturehike Çin’de üretim yapan doğa sporu malzemeleri üreticisi bir firmadır. Ağırlıklı olarak kamp malzemeleri üreten Naturehike, MSR, Big Agnes, Sea to Summit gibi hafif kamp malzemeleri konusunda uzmanlaşmış firmaların en çok tutulan çadır modellerinin birebir (hatta bazen iyileştirmeler yaparak) kopyalarını üretip, Aliexpress kanalıyla 1/4 fiyatına satışını yapmaktadır.

Hemen bir örnek vererek firmanın fiyat ve model politikasını anlamanıza çalışayım.

Aşağıdaki Big Agnes Copper Spur çadırın Amerika satış fiyatı 450 dolar civarındadır. Bu çadırın hafif olmasını sağlayan incecik kumaşını koruyan altlık ise 70 dolar fiyat karşılığında satılmaktadır. Yani bu çadırı Amerika’dan sipariş ettiğinizde 520 dolar çadır ve altlık fiyatı + 65 dolar kargo ücreti + %20 gümrük vergisi ödemeniz gerekiyor. Toplamda 700 dolara, yani bugünkü kurla 5100 TL’ye mal olmaktadır.

big agnes çadır
Big Agnes Copper Spur çadırı ülkemize getirmenin maliyeti 5100 TL

Şaşırmaya hazır olun. Naturehike Big Agnes’in çadırını birebir kopyalayıp, aşağıda göreceğiniz Star River 2 adı altında üretiyor. Üstelik UPS kargo teslimat (yaklaşık 6-10 günde elinize ulaşıyor) ve hediye çadır altlığı da dahil olmak üzere 103 ila 120 dolar arası rakamlara satıyor. 5100 TL nere, 860 lira (120 dolar) nere. Şimdi sorabilirsiniz: “5100 liralık çadırla 860 liralık çadır aynı olur mu” Her iki çadırı da kullandım. Hatta Big Agnes incelemesini birkaç yıl önce yayınladım. Evet, arada kalite farkı var. Kumaşını, fermuarını geçtim, Big Agnes’te kullanılan DAC Featherlite polleri bile Naturehike ile kıyaslamak abes kaçar, ancak Naturehike’da kullanılan poller de öyle çöp kalitede değil. Husky, Loap gibi çadırlarda kullanılan pollerle aynı kalitede olduklarını söyleyebilirim.

Naturehike Star River 2 çadır
Utanmasalar aynı renk yapacaklarmış, ayıp olur demişler 🙂

Kumaş ve fermuar elbette 5100 liralık çadırla birebir aynı kalitede değil. Ancak yüz ekşiten bir kalite farkı da söz konusu değil. Naturehike dikiş yerlerinden güzelce bantlanmış, dış kumaş ve zemin kumaşı ince bir poliüretan tabakayla kaplanmış. Yani her şey olması gerektiği gibi. Arabalarla ilgiliyseniz “VW Passat ve Skoda Superb arasında ne fark varsa (her iki araç da aynı platformu paylaşıyor) bu iki çadırdaki fark da o” diye özetleyebilirim.

Naturehike Çadır Modelleri

Naturehike çadırların ortak özelliği hafif olmaları. Artık 2 kilo ve üstü çadırlar ağır ve hantallıklarından dolayı tercih edilmiyor. Dünyada böyle bir trend var. Ağır ve hacimli çadırları çantanın dışına astığınızda, yürüyüş esnasında çantanın yaylanmasına sebep oluyorlar. Bu durum konforsuz bir yürüyüşe sebep olduğu gibi, daha erken yorulup daha çok enerji harcamanıza da neden oluyor. İdeal olan çadırı çantanın içinde taşımak.

En iyi çadır üreticilerinin çadırlarını kopyalayıp üreten Naturehike, ar-ge için bütçe ayırmadığı gibi, patent ihlali gibi sıkıntılar da umurlarında görünmüyor. Piyasada tutulmuş modelleri kopyalayan Naturehike’ın oldukça çeşitli çadır modelleri sunduğunu söyleyebiliriz.

Naturehike genel olarak iki farklı kumaş seçeneği sunuyor. Bu seçenekler 20D (denye) ince ve hafif kumaş, 210T olarak adlandırdıkları biraz daha kalın bir kumaştan oluşuyor. İnce kumaşın en büyük esprisi hafif olması. Kalın kumaş ise 150-200 gram ağırlığı arttırıyor, fakat daha ucuz ve bana sorarsanız daha uzun ömürlü.

Ağırlığı 1-2 kilogram arasında değişen bu çadırların iki modeline birden sahibim. Sitede malzeme inceleme bölümünde göreceğiniz bu çadırların her ikisinin de malzeme kalitesi anlamında tatmin edici olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim.

Türkiye’de satılan Naturehike çadırlar ile Aliexpress Naturehike resmi mağazasında satılan çadırlar arasında 2 kata yakın fiyat farkı olduğu gibi, aynı zamanda versiyon farkı da var. Naturehike resmi mağazasında güncel (yenilenmiş/upgraded) modeller satılırken, Türkiye’de 6 ay – 1 yıl önce ithal edilmiş eski versiyonlar satılıyor. Türkiye’den sıfır veya ikinci el çadır satın alırken bu durumu değerlendirin!

VIK Serisi

Naturehike’ın en hafif çadırlarını VIK serisi oluşturuyor. Hatta bu çadır için Naturehike’ın ilk özgün tasarımı diyebiliriz.  1 ve 2 kişilik olarak satılan bu çadırı dilerseniz kar eteği seçeneği ile sipariş edebiliyorsunuz (önermiyorum). Tek kişilik model 85 santim, çift kişilik model 113 santim genişliğe sahip. Tek kişilik model 1 kilogramın biraz altında, çift kişilik olan ise 1100 gram civarında (taşıma kılıfları hariç).

Eğer gramları hesaplıyor ve uygun fiyatlı ultra hafif bir çadır arıyorsanız, değerlendirmeniz gereken başlıca model VIK serisi olmalı. Tek kişilik modeli yeterli genişliğe sahip. Daha önce kullandığım tek kişilik çadırlardan MSR Hubba 66 santim genişliğe sahipti ve çok dardı. 85 santim genişlik ise tek kişi için yeterli olacaktır. “Biraz daha geniş olsun, çadırda yayılayım” derseniz, çift kişilik modeli ile arasındaki 100 gram ağırlık farkı sizin için çok bir şey ifade etmeyecekse, iki kişilik geniş modeli tercih edebilirsiniz.

Çadır tek başına ayakta durma özelliğine sahip. Çadırı hafif kılan olay tek katman bir çadır olması. Eğer bu sizin için bir dezavantaj olacaksa ve iç tente ve dış tente ayrı olsun istiyorsanız aşağıdaki modelleri değerlendirin.

Naturehike VIK 1 çadır

Cloud Up serisi

Big Agnes Fly Creek modelinin birebir kopyaları olan Cloud Up serisi 3-4 mevsim, sert rüzgar olmadıkça yağmur ve kar yağışı altında da kullanabileceğiniz oldukça hafif çadırlardır. Kendi başlarına, yani kazık çakmadan ayakta durabilen bu modeller, özellikle tüm kamp yükünü sırtınızda taşıdığınız Likya, Karia, St. Paul yürüyüşleri ve sınırlı heybe kapasitesine malzeme koymak isteyen bisikletçiler için idealdir. Çift kişilik modeli yalnızca 1240 gram ağırlığında.

naturehike cloud up çadır
Cloud Up modelinin 1, 2 ve 3 kişilik modelleri bulunuyor.

Star River – Editörün seçimi (aşağıdaki Mongar’a da göz atın)

Yazının başında da belirttiğim gibi, Star River, Big Agnes Copper Spur UL 2 çadırın birebir kopyası. Şimdi bu çadırı uzun uzadıya anlatmayacağım. Genel maksatlı kamp çadırı arayışında olanlar için, Naturehike modelleri arasındaki en iyi seçimin Star River olduğunu düşünüyorum. En üstte bağlantısını paylaştığım Big Agnes incelemesini okuyacak olursanız, bugüne kadar kullandığım en iyi kamp çadırı olduğundan bahsediyorum. Geometrisi, çift kapıya sahip olması, geniş çift balkonu ve en önemlisi çift kişilik kapasite sunarken hafif olması en büyük artıları. 20D kumaşla üretilmiş modeli 1790 gram ağırlığında. Tüm Naturehike çadırlarda olduğu gibi, Star River da çadır altlığı ile birlikte geliyor.

satın alma linki

Naturehike Star River Çadır
Star River Naturehike modelleri arasında bence en iyi çadır.

Cloud Up ve Star River arasında kararsız iseniz, eğer önceliğiniz hafif olmaksa Cloud Up (1240 gram/çift kişilik), Eğer çadırda vakit geçiririm ferah olsun diyorsanız Star River (1790 gram/çift kişilik) tercih etmelisiniz. İki model arasında 550 gram ağırlık farkı var. Paket boyutları neredeyse aynı. Karar sizin.

Mongar

Yukarıdaki Naturehike çadır modelleri arasında en çok sevdiğim model olan Star River’in birkaç ayrıntı dışında aynısı. Farklar şunlar; Star River’da kapılar aşağı doğru açılıyor, Mongar’da yanlara doğru açılıyor.  Star River’da iç tentede daha az tül kullanılmış. Mongar’da ise iç tente zemin hariç tamamen tülden oluşuyor. Star River’da tek havalandırma penceresi varken Mongar’da çift pencere mevcut.

satın alma linki

naturehike mongar çadır
Kuru ve sıcak havalar için en iyi seçenek.

Star River yağışlı havalarda, rüzgarlı havalarda daha başarılı sonuç verecek, şiddetli yağmur altında yerden seken yağmur damlaları ve rüzgarlı havalarda çadırın içine toz ve rüzgar girmesi konusunda Star River almak daha iyi bir seçim olacaktır. Mongar’da yatar pozisyondaki kafa seviyesinde tül kullandıkları ve çift havalandırma penceresine sahip olduğu için sıcak yaz aylarında daha serin, hava akımını tüm vücudunuzda hissetmenizi sağlayacaktır.

Mongar ve Star River arasında kararsızsanız, hangi mevsimde daha sık kamp yaptığınızı gözden geçirin. Eğer sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında daha sık kamp yapıyorsanız Star River, eğer yalnızca Mayıs – Eylül arasında kamplar kuruyorsanız Mongar tercih etmelisiniz.

Cirrus 2

Cirrus 2 aslında Cloud Up benzeri bir çadır. CloudUp’tan en önemli farkı pollerin geometrik yapısı. Uyguladıkları değişik pol sistemi sayesinde Cirrus’un sert rüzgarlarda daha iyi sonuç verebileceğini söyleyebilirim. Cirrus 2 hafif çadırlar arasında sert rüzgara karşı koyabilecek en iyi model. Ancak rüzgar dayanımı artınca haliyle poller ağırlaşmış. Toplam ağırlık 1770 gram.

satın alma linki

naturehike cirrus 2 çadır
Cirrus 2 Cloud Up çadırın güçlendirilmiş versiyonu.

Cirrus 2’nin kurulumu CloudUp ve Star River’e göre oldukça çetrefilli. Benim pek hoşuma gitmedi. Bu tip hafif çadırların fırtınalara karşı koymalarını beklemek pek gerçekçi değil.

Paro 2 

Paro 2 aslında Star River’den devşirme bir çadır modeli. İlk defa bir çadırda uygulandığını gördüğüm orta polün her iki tarafta yere kadar uzatılıp dış tenteyi gerdiği tuhaf bir düzenek kurmuşlar. Rüzgar dayanımına çok da bir katkısı olacağını düşünmediğim bu modeli tercih etmeniz için bir sebep göremiyorum. Uzatılan poller çadıra giriş çıkışta başınızı ağrıtabileceği gibi, aynı zamanda çadırın zemin kumaşının da havalanmasına sebep oluyor.

satın alma linki

Naturehike Paro 2 çadır
Paro 2 Star River’in aynısı. Tek fark ortadaki pol.

Taga

Naturehike’ın diğer markalardan klonlamadığı, kendi imkanlarıyla geliştirdiği ilk çadır Taga modeli. Tek pole sahip bu model kendi başına ayakta durmuyor. Çadırı ayağa kaldırmak için 6 tane kazık çakıp iyice gerdirmek zorundasınız. Eğer Taga’yı taşlık zeminde kurmaya çalışırsanız oldukça zorlanacağınızı söyleyebilirim.

Taga’nın bir başka handikapı tek kat olması. Çadırların iç yüzeyleri en kaliteli markalarda bile yoğuşmadan ötürü terleme yapar. Çift tente çadırlarda, çadırın terleyen dış tentesine ne kendimiz ne de malzemelerimiz temas etmediği için çoğu zaman bu bir problem olmaktan çıkar.

satın alma linki

naturehike taga çadır
Naturehike Taga gramları hesaplayanlar için en hafif seçenek.

Kendi başına ayakta duramadığı ve tek kat olduğu için ben şahsen tercih etmem. Ayrıca sıcak yaz aylarında bu çadırın içinde sıkıntı çekebilirsiniz. Ancak tek kişilik modelin ağırlığı 1063 gram, çift kişilik modelin ağırlığı ise 1215 gram. Eğer gramları hesaplayan bir yürüyüşçü, sınırlı heybe kapasitesini dikkatli kullanmak isteyen bir bisikletçi iseniz değerlendirebilirsiniz.

Nebula

Nebula Naturehike’ın soğuk ve rüzgarlı havalar için tasarladığı, kendi tasarımları olan çift kişilik bir model. Eğer kış dağcılığına başlayacaksanız Uludağ, Erciyes, Kızlarsivrisi gibi kış faaliyetlerine bu çadırla katılabilirsiniz. Çift kişilik bu çadır kalın pollere, sert alüminyum kazıklara sahip. Tüm Naturehike modellerinde olduğu gibi çadır altlığı hediyesiyle birlikte gönderiyorlar.

satın alma linki

Naturehike Nebula 2
Üstündeki şapkaya benzer ek parça sayesinde kış aylarında sıkça yaşanan kondansasyon (terleme) sorunu en aza indirilmiş. Bu parça su geçirmezliği de arttırıyor.

 

2200 gram ağırlığındaki Nebula, üretimden kalkmış Cloud Peak modelinin geliştirilmiş modeli. Yağmurlu havalarda su geçirmezlik özelliğini arttırmak için ufak bir ek parçayla geliyor. Kuru havalarda yanınıza almayabilir, böylece ağırlığı 200 gram kadar azaltabilirsiniz.

Naturehike Nebula 2

Nebula çift giriş ve balkona sahip. Böylece birbirinizin üzerinden atlamadan çadıra girip çıkabilir, bir balkonda fazla eşyaları istiflerken, diğerinde yemek pişirebilirsiniz.

Minaret

L şeklinde, tek baton yardımıyla ayakta duran tuhaf bir tek kişilik çadır. Adı da Türkçesi “minare” anlamına gelen minaret. Minaret çadır 1030 gram ağırlığında. Baton veya 140 santim uzunluğunda bir dal parçasıyla ayağa kaldırıp, yanlardan kazıklarını çakarak kuruyorsunuz. Bir insan neden böyle bir çadıra ihtiyaç duyar kafamda canlandıramadım. “Hafif” diyecek olursanız, iki üstteki Taga modelinin tek kişiliği de aynı ağırlıkta ve fiyat olarak daha ucuz.

satın alma linki

naturehike minaret çadır
Güzel görünüyor fakat kullanışlı olduğunu düşünmüyorum.

Yürüyüşçüler genellikle baton taşır. Ancak bisikletçiler için bir uyarı yapmak istiyorum. Eğer 140 santim uzunluğunda, yeterince sağlam bir dal parçası bulamazsanız bu çadırı ayağa kaldıramazsınız. Yukarıdaki fotoğrafa dikkat edecek olursanız, küçük bir kapı daha yapmışlar. Sanırım evcil hayvanları ile kamp yapanlar için düşünülmüş bir ayrıntı.

Sonuç

Yukarıdaki modellerin haricinde birkaç farklı çadır daha üretiyorlar. Ancak burada bahsetmeye değecek modeller olduklarını düşünmediğim için eklemedim. Yukarıda paylaştığım linklerin tümü resmi Naturehike satış sayfasının altındaki ürünlere ait. Naturehike ülkemizde de pek çok şubesi bulunan UPS kargo ile gönderim yapıyor. Üstelik kargo bedeli de fiyata dahil.

Bu çadırların neredeyse tümü Türkiye’de çeşitli mağazalarda satılıyor. Ancak 800-1200 liraya 10 günde kapınıza kadar gelen çadırın ülkemizdeki satış fiyatı 2400 lira. 800 liralık çadırdan 1450 lira isteyen de var 2400 lira isteyen de.. yani herkes tutturabildiğine.. Bir çok outdoor mağazası resmi yollarla ithalat yapmıyor. Haftada iki üçer adet Aliexpress’ten sipariş verip size satıyorlar.

Aliexpress’ten çadır sipariş ettiğinizde size kargo takip numarası veriyorlar. UPS kargo17 Track veya Ptt kargo takip sayfasından anbean kargonuzun durumunu görmeniz mümkün. En iyi durumda 5 gün, ortalama 10 gün veya en geç 15 günde çadır elinize ulaşıyor. Kargo takip numarasını hem siz hem de Aliexpress görebildiği için eğer kargonuz size ulaşmazsa yeniden gönderim veya ücret iadesi yapıyorlar. Yani Türkiye’den bu çadırı iki kat fiyat ödeyerek almanın hiç bir esprisi yok.

30 euro bedelin üzerindeki şahsi kullanımınız için satın aldığınız ürünler için normal şartlarda %20 gümrük vergisi ödemeniz gerekiyor. Ancak ben ve arkadaşlarım, hepimiz ballı mıyız neyiz bilmiyorum; hiç birimiz bugüne kadar gümrük vergisi ödemedik. Eğer olur da gümrük vergisi ödemeniz gerekirse kapıya gelen UPS kargo görevlisine ödeme yapabiliyorsunuz.

Bu bilgileri verdikten sonra, çadırların üzerinden son bir kez daha geçelim. Tüm çadırlarda kullanılan fermuar, iç tente kumaşı, dış tente kumaşı aynı malzemelerden üretilmiş. 20D ince ve hafif, 210T biraz daha ağır; böylece yırtılma ve delinmelere karşı daha dayanıklı bir kumaş.

Benim tercihim ince kumaş. Nasıl olsa çadır altlığı hediye ettikleri için alttan delinmelere karşı endişe duymuyorum. Yalnızca çalı çırpı, dikenli bitkilere yakınken biraz tedirgin oluyorum o kadar. Bunun da çözümü basit. Çadırı bitkilerin dibine kurmuyorum.

Modeller arasında genel maksatlı kullanıma en uygun olanlar Star River ve Mongar modelleri. Neden diye soracak olursanız, çok severek kullandığım Big Agnes Copper Spur’un birebir klonları da ondan. Yani kişisel bir tercih.

Cloud Up ve Cirrus 2 modelleri de oldukça iyi seçenekler. Bunlar da genel maksatlı kullanıma uygun modeller.

Tek katlı Taga ve ortasında ne işe yaradığını anlamadığım uzun pole sahip Paro 2 modellerini kullanışsız buldum. Minaret modelinden kesinlikle uzak durmanızı öneririm.

Kış dağcılığına başlayacaksanız, 3000 metreye kadar olan kamplı faaliyetler için Nebula iyi bir seçenek gibi görünüyor, ancak birebir test edip kullanmadığım için hakkında daha ayrıntılı bilgi veremiyorum.

Satın almaya değer Naturehike Kamp Malzemeleri

Naturehike’ın asıl işi tekstil. Yani çadır, tulum ve giyim gibi malzemeler üretiyor veya ürettiriyor. Bu nedenle kamp mutfağı, aydınlatma, çeşitli yardımcı malzemeler gibi gereçleri sağdan soldan toplayıp üzerine etiket yapıştırarak satıyorlar. Bu nedenle sınırlı birkaç ürünle alakalı bilgi verip kısa kesiyorum.

Ultra-hafif kamp yastığı

naturehike şişme yastık
Memnun kalacağınıza eminim.

Bilgisayar karşısında fazla vakit geçirdiğim için boynum ağrıyor. 2 yıl öncesine kadar kafamın altına polar ceket dürüp koymak yetiyordu. Şişme yastıklar çok yer kapladığı için almaktan kaçınıyordum. Amerikan outdoor mağazalarının sitelerini gezerken Avustralyalı Sea to Summit firmasının Aeros Pillow Ultra Light şişme yastığının avuç içi kadar paket boyutunu görünce hemen satın aldım.

satın alma linki

sea to summit şişme yastık
Orjinalini 70 dolara mal ettikten sonra Naturehike 9 dolara çakmasını çıkardı.

Naturehike bunu da kopyalamış. 40 dolar + 30 dolar kargo, toplam 70 dolara mal ettiğim yastığı kargo dahil 9 dolara satıyorlar. Naturehike modelini bilmiyorum fakat Sea to Summit’in yastığı öyle böyle değil müthiş konforlu. Aralarında çok bir kalite farkı olduğunu zannetmiyorum. Alın çantanıza atın bulunsun. Yalnızca 86 gram ağırlığında. Aşağıda Sinan’ın incelemesini izleyebilirsiniz.

Hafif ve kompakt Şişme Mat

Naturehike, şişme matı Thermarest’in NeoAir All Season modelinden araklamış. Hatta araklamakla kalmayıp yastık gibi bir çıkıntı da eklemişler. Ülkemizde neredeyse 1000 liraya satılan All Season’un çakmasını kargo dahil 59 dolara almak mümkün. Orjinaliyle kıyaslayınca paket boyutu ve ağırlığı aynı gibi. R değerinin aynı olacağına ihtimal vermiyorum. Çok soğuk havalar haricinde rahatlıkla kullanırsınız.

satın alma linki

Naturehike şişme mat

Şimdilik benden bu kadar. İlerleyen zamanlarda eğer model değişikliği yapar, satın almaya değer malzemeler eklerlerse mutlaka bu yazıyı güncellerim. Sormak istediğiniz bir soru olursa lütfen aşağıda yorum bırakın.

 


Paylaş:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

“Naturehike nasıl bir markadır? En iyi Naturehike çadır modelleri” üzerine 143 yorum

 1. Çağatay bey merhaba, kampta,piknikte,sahilde kullanabileceği hafif suya dayanıklı özellikle güneş korumalı,yumuşak kumaş tarzı ve tabiki mümkünse uygun fiyatlı Tente gölgelik arıyorum.Decatlonda var ama renk beyaz ve fiyatı çok fazla. Aliexpresten görsellerden tam detaylı anlaşılmıyor. Ne önerirsiniz,yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler… BU ÜRÜN OLABİLİRMİ
  ://tr.aliexpress.com/item/Su-ge-irmez-G-ne-Bar-nak-Tente-ad-r-Tarp-3×3-m-A-k-Kamp/32964974918.html?gclid=EAIaIQobChMI9PnTpsGf4QIVAdB3Ch2BsA67EAEYASADEgKPsPD_BwE&albslr=233504210&albag=64738897867&src=google&crea=tr32964974918&netw=u&albcp=1626564367&trgt=296904914040&device=c

  Cevapla
  • 700 gram tarp için ağır değil mi? neredeyse çadır ağırlığında. bence olayı 200 veya bilemediniz 300 gramla çözmelisiniz.

   Cevapla
 2. Merhaba, sizin yazılarınızda verdiğiniz bilgiler doğrultusunda AliExpress ten kamp malzemelerimi seçtim.

  Cevapla
  • bence aliexpress’ten sırt çantası alma. neticede sırtında taşıyacaksın. kalitesiz bir çanta ızdıraba neden olacağı için yürüyüş olayından soğutabilir. https://www.facebook.com/groups/ikincieldagcilikmalzeme/ buradan ikinci el çantaları takip edip uygun fiyata kaliteli sırt çantası edinebilirsin.

   Cevapla
 3. Çağatay Bey merhaba,
  3 kişiyiz ve rahat edelim diye 4 kişilik bir çadır bakıyorum. 3 mevsim yeterli benim için. Ne önerirsiniz?
  Peşin teşekkürler…

  Cevapla
  • maalesef bildiğim 4 kişilik kompakt çadır yok. kamplarda bazen büyük modelleri görüyorum. kurana kadar yarım saat geçiyor canları çıkıyor. toplaması da ayrı dert.

   Cevapla
 4. merhaba,
  hocam bahsettiginiz cloud up 2 cadir sanirim yenilenmis. linke tikladigimda guncel versiyonu geliyor ve agirlik kisminda 1900g yaziyor. sizin bahsettiginiz 1400g olanini goremedim. hafiflik ve sirt cantasinda tasimak soz konusu olunca hangi versiyonu almak mantikli sizce?

  Cevapla
 5. Çağatay bey merhaba, Kış dağcılığı için star river’ı kesinlikle önerir misiniz? Kar etekli ve eteksizi arasında karar veremedim.Erciyes dağında kamp atacağım genelde. Cloud Peak fiyat olarak 300-400 tl farkediyor Star river’a kıyasla, değer mi sizce? Dağlarda kullandınız mı bu iki çadırıda birbirlerine göre artıları eksileri nelerdir?

  Cevapla
  • sert rüzgar olmadıkça sıkıntı olmayacaktır. cloud peak için de geçerli. kar eteği çok gereksiz bir ayrıntı. hiçbir ciddi üreticinin kar etekli çadır modeli yok. husky gibi çakma markaların icat ettiği bir şey.

   Cevapla
 6. Çağatay bey merhaba,

  Öncelikle elinize sağlık, detaylı anlatım için teşekkürler. Ben de 3 yaşındaki kızım ve eşimle 3 mevsim kullanabileceğim bir çadır arıyorum. Husky boyard aklıma yatmıştı ama naturehike p serisini görünce aklım karıştı. Fiyatlari ve ebatları hemen hemen aynı. Boyardın çift girişi var ve su geçirmezliği verilere bakınca daha iyi gibi. Naturehike 1 kg daha hafif ve alüminyum polleri var. Çok sert havalarda kullanacağımı sanmıyorum. İki seçenek arasında hangisini tavsiye edersiniz?

  Cevapla
  • Uğur bey merhaba, Naturehike’ın asıl olayı hafif 1-2 kişilik hafif çadırları mantıklı fiyatlara satıyor olması. Naturehike piyasaya çıkana kadar 1,5 kiloluk bir çadırın maliyeti 400-600 dolar civarlarındaydı.Şimdi 100 dolar seviyelerinde bir miktar ödeyerek de hafif çadır sahibi olabiliyoruz. Aile çadırlarına gelince, Naturehike’ın belirgin bir avantajı olduğunu düşünmüyorum. Sizin de belirttiğiniz gibi 1 kilogram daha hafif olması dışında Husky’den daha iyi veya kötü olduğunu söylemek mümkün değil. Türkiye’de satılan Naturehike’lar eski versiyonlar bilginiz olsun. Güncel “upgraded” olanında 2 kapı bulunuyor. https://goo.gl/ag6aqF

   Cevapla
 7. Çağatay Bey Merhaba, yaklaşık 1 yıldır makalelerinizi okuyup önerileriniz doğrultusunda aklıma yatan hafif kamp malzemelerini toplamaya ve mevcut kullandıklarımızı değiştirmeye başladık. En sona da çadır ve matları bıraktık.

  2 kişi için, Sizin de önerdiğiniz modeller arasında Star River, Mongar ve Cloud up arasında kaldık. Cloud up 2 kişilik olanı biraz ufak ve biz de alan konusunda rahat olmak istediğimizden 3 kişiliğini düşünüyorum, diğer 2 opsiyon ile aynı kiloda sanırım. Mongar havalandırması güzel olacağından en önde yer alıyordu ancak yağmurda sıkıntı yaşarmıyız endişesi mevcut. 2 kişi için 3 mevsim kullanımda (yağmur dahil) siz neyi önerirsiniz acaba? Şimdiden Teşekkürler

  Cevapla
  • yağmurda sıkıntı yaşamazsınız. 3 kişilik alırsanız iki kişi çok rahat edersiniz. Star river veya mongar arasında tercih yapın.

   Cevapla
 8. Merhaba tüm yazılarınızı okudum 2 kişi eşimle çadır alma niyetindeyiz decathlon da ARPENAZ 3 FRESH&BLACK 3 kişilik (1.80 üzeri boylarımız) modelini gözümüze kestirmiştik fakat tül kısımları çok az olduğundan havalandırmada sıkıntı olduğu yorumları var naturehike modelleride aklıma yattı Star River ve Mongar güzel duruyor fakat fiyat 3 katına çıkıyor. Mayıs eylül ayları arasında daha çok deniz kıyısından kullanmayı düşünüyoruz. Bu fiyat farkına değer mi? Başka tavsiyeleriniz var mıdır? Teşekkürler.

  Cevapla
  • arpenazların içi hava almıyor diye şikayet ediyorlar, hamam gibi oluyormuş. ben naturehike’ları hafifliklerinden yararlanabilecek kişilere öneriyorum. Arabayla gidilen keyif kamplarında Husky Boyard 4 kişilik çadır alın 3 mevsim yazsa da sert rüzgar olmadıkça yılın tamamında kullanabilirsiniz. ayrıca çok sıcak havalarda üst tenteyi çıkarıp yalnızca sineklik ile de uyuyabilirsiniz. arpenazlarda iç tente sineklik şeklinde değil. hangi akla hizmet yapmışlar anlamadım. kışın zaten hava geç aydınlanıyor. yazın da içerisi hamam gibi olursa karanlık olmasının bir esprisi kalmıyor.

   Cevapla
   • Ben de araştırmalara devam edip husky bird 3 te karar kılmıştım. Husky boyard’a şimdi bakıyorum arada 100 lira fark var. Hacim dışında bir fark var mı? Değer mi o tutara? Teşekkürler yardımlarınız için..

   • arkadaşlar, çadırı sırtınızda alıp taşımayacaksanız veya kırk yılda bir önünüze çıkacak himalayalar gibi ekspedisyonlara gitmeyecekseniz bütçenize ve kamp yapacağınız mevsime uygun çadır alın gitsin. 4 mevsim çadır almayın da ne alırsanız alın. bu çadırlar ilkbahar ve yaz aylarında hava sirkülasyonu düşük olduğu için çadırın içinde bunalıp sıkılmanıza neden olur. oysa ki sert rüzgar olmadıkça 3 mevsim çadırla kışın da konaklayabilirsiniz.

   • Husky Bird sipariş verdim. Önerileriniz için tekrar teşekkürler. Altlık gerekir mi bu model için onun için öneriniz var mıdır?

Yorum yapın