Marmot Never Summer Kaz Tüyü Uyku Tulumu İncelemesi

Bundan yaklaşık bir buçuk yıl önce kış faaliyetlerinde ve baharda 3000 metre üzeri faaliyetlerde kullanmak üzere kaz tüyü uyku tulumuna geçmeye karar verdim. Aradığım özellikler en az eksi 10 santigrat derece konfor değerine sahip olması, ağırlığının 1500 gramı geçmemesi ve mümkünse bilindik bir üreticinin modeli olmasıydı.

Her zamanki gibi Türkiye piyasasında hem seçenek az hem de fiyatlar yüksek olunca, mecburen yurt dışı sitelere yöneldim. En üst kalite ürünleri aşırı yüksek fiyatlarından ötürü baştan eledim, çünkü aynı sıcaklık değerlerinde 150-200 gram daha hafif olan tulumlar bir anda iki kat fiyata çıkıyor. Tam olarak güvenemediğim Çin markalarını da saf dışı bıraktım. Geriye kalan seçenekler Marmot, The North Face, Mammut ve Mountain Hardwear olarak karşıma çıktı. Nihayetinde trekkinn.com’dan güzel de bir indirimle Marmot Never Summer satın aldım.

Teknik Özellikler

Benim satın aldığım regular boy Never Summer’ın ağırlığı 1450 gram. Bunun 899 gramı 650 fill kaz tüyü dolgunun ağırlığı. Kaz tüylerine Marmot’un down defender adını verdiği hidrofobik işlem uygulanmış ve tüyler ıslanmaya karşı daha dirençli hale getirilmiş. Ana kumaş ve astarda 20D ripstop naylon kullanılmış. Bu kumaş aynı zamanda su itici (su geçirmez değil) işlemden geçirilmiş.

Marmot Never Summer Kaz tüyü uyku tulumu

Oldukça beğendiğim fermuarları YKK marka. Tulumun omuz çevresi 157, kalça çevresi ise 145cm. Marmot’un ayak kutusu adını verdiği bölge (bildiğiniz tulumun ayak kısmı) ise 123 cm. Bu ölçüler çok anlam ifade etmeyebilir o yüzden şöyle söyleyeyim, 1,81 boyunda ve 80 kiloyum, tulumun boyutları fazlaca yeterli. Ancak burada şunu da söylemeliyim; Çağatay’ın The North Face Green Kazoo’suna kıyasla biraz daha dar yapıda bir tulum olduğunu hatırlatayım.

Marmot Never Summer Kaz tüyü uyku tulumu ısı değerleri

Sıcaklık değerlerine gelecek olursak konfor, limit ve extreme değerleri sırasıyla -12,5 -20,4 ve -42,5. Bu değerlere ileride tekrar değineceğim.

Genel Özellikler

Öncelikle, yukarıda da belirttiğim gibi, benim ölçülerimde biri için oldukça rahat ve konforlu bir tulum olduğunu söyleyebilirim. Son derece kaliteli ve sağlam ykk fermuarlardan bir tarafta (benimkinde sol) tulumun en altına kadar tam boy, diğer tarafta ise 25-30 cm kadar var. Bu girip çıkarken kolaylık sağlıyor. Ayrıca fermuar boyunca oldukça kalın bir pat kullanılmış ki bu noktalardan ısı kaybı minimuma insin. Tulumun iç tarafında, yaklaşık göğüs hizzasında, fermuarlı bir değerli eşya cebi var. Ayrıca ayak kısmında da ısıtıcı malzeme (cep sobası gibi) koymak için bir cep var. Fermuarların açıp kapatırken sıkışma yapmadığını da ekleyeyim.

Marmot Never Summer Kaz tüyü uyku tulumu

Never Summer’da oldukça kullanışlı bir büzgü sistemi kullanılmış. Boyun kısmını tek bir lastikle ve tek elinizle sıkıştırıp ısı kaybının önüne geçebilirsiniz. Boyun kısmı için ekstra bir pat daha kullanılmış. Kafa kısmında da yine aynı kolaylıkta bir büzgü lastiği daha var. Bu ikisi gerçekten pratik.

Marmot Never Summer Kaz tüyü uyku tulumu

Never Summer bir sıkıştırma torbası ve bir de saklama torbası ile birlikte geliyor. Saklama torbasına diyeceğim yok. Tulumu kullanmadığım zaman içine koyduğum güzel bir file yapmışlar. Ancak sıkıştırma torbası için aynını söyleyemeyeceğim. Çünkü sıkıştırma torbasında sıkıştırma yapacak tek bir perlon ya da büzgü ya da başka bir şey yok.

Marmot Never Summer Kaz tüyü uyku tulumu

Basit naylondan dümdüz silindir şeklinde bir torba. Sadece tulumu içine koyup ağzını kapatabiliyorsunuz. Buna gerçekten pek anlam veremedim. Yani bu kadar bilindik bir üreticinin bu fiyat bandındaki bir tulumundan bu kadar basit hatta dandik bir sıkıştırma torbası çıkması beni şaşırttı. Bu noktada aklıma gelen tek mantıklı açıklama tulumun, kullanım ömrü ve yalıtımını koruması adına, en fazla bu torba kadar sıkıştırılmasının iyi olacağı yönünde.

Never Summer bir sıkıştırma torbası ve bir de saklama torbası ile birlikte geliyor. Saklama torbasına diyeceğim yok. Tulumu kullanmadığım zaman içine koyduğum güzel bir file yapmışlar. Ancak sıkıştırma torbası için aynını söyleyemeyeceğim. Çünkü sıkıştırma torbasında sıkıştırma yapacak tek bir perlon ya da büzgü ya da başka bir şey yok.

Kullanıcı Deneyimi

Gelelim benim kullanım deneyimime. Never Summer’ı ilk olarak 14-17 ocak arasında Bolu’da gerçekleştirdiğim kampta kullandım. Üç geceden en soğuğunda sıcaklık -17 dereceye kadar düştü. Belki abartı gelecek ama gece bir ara sıcakladığım için uyanıp boyun büzgüsünü gevşettim ve sabaha kadar da tekrar sıkıştırmadım. Bu havada gayet konforlu ve sıcak üç gün geçirdim. Tek bir kere bile üşümedim. Bu noktada yukarıda yazdığım sıcaklık değerlerinin gerçeğe oldukça yakın olduğunu söyleyebilirim. Yalnızca 1400 gram ağırlıkla bu yalıtım ve konfor beni oldukça tatmin etti.

Kullanım Alanları

Marmot Never Summer safkan bir kışlık uyku tulumu. Türkiye’deki tüm kış dağcılık faaliyetlerinde ve kış kampçılığında, ayrıca 6000 metreye kadar bahar/yaz dağcılığında gayet yeterli olacaktır. Şahsi düşüncem -10 dereceden daha sıcak havalarda rahatsız etmeye başlayacağı yönünde. Sıfır derece civarındaki faaliyetler içince bana sorarsanız gereksiz.

Sonuç

Özetle gerçek kış şartlarında kullanacağınız bir uyku tulumu arayışındaysanız ve bütçeniz kaz tüyü bir tulum edinmeye yetiyorsa, kesinlikle seçenekleriniz arasına alın ve değerlendirin derim.

 • 8/10
  Malzeme Kalitesi - 8/10
 • 8/10
  Özellikler - 8/10
 • 8.5/10
  Yalıtım - 8.5/10
 • 7.5/10
  Fiyat/Performans - 7.5/10
8/10

Özet

Ağırlık-yalıtım-fiyat üçlüsünün dengede buluştuğu bir uyku tulumu. Malzeme ve işçilikte Marmot farkını hissedebileceğiniz bir ürün.


İlginizi Çekebilecek Yazılar:

“Marmot Never Summer Kaz Tüyü Uyku Tulumu İncelemesi” üzerine bir yorum

Yorum yapın