Naturehike nasıl bir markadır? En iyi Naturehike çadır modelleri

Naturehike Çin’de üretim yapan doğa sporu malzemeleri üreticisi bir firmadır. Ağırlıklı olarak kamp malzemeleri üreten Naturehike, MSR, Big Agnes, Sea to Summit gibi hafif kamp malzemeleri konusunda uzmanlaşmış firmaların en çok tutulan çadır modellerinin birebir (hatta bazen iyileştirmeler yaparak) kopyalarını üretip, Aliexpress kanalıyla 1/4 fiyatına satışını yapmaktadır.

Hemen bir örnek vererek firmanın fiyat ve model politikasını anlamanıza çalışayım.

Aşağıdaki Big Agnes Copper Spur çadırın Amerika satış fiyatı 450 dolar civarındadır. Bu çadırın hafif olmasını sağlayan incecik kumaşını koruyan altlık ise 70 dolar fiyat karşılığında satılmaktadır. Yani bu çadırı Amerika’dan sipariş ettiğinizde 520 dolar çadır ve altlık fiyatı + 65 dolar kargo ücreti + %20 gümrük vergisi ödemeniz gerekiyor. Toplamda 700 dolara, yani bugünkü kurla 5100 TL’ye mal olmaktadır.

big agnes çadır
Big Agnes Copper Spur çadırı ülkemize getirmenin maliyeti 5100 TL

Şaşırmaya hazır olun. Naturehike Big Agnes’in çadırını birebir kopyalayıp, aşağıda göreceğiniz Star River 2 adı altında üretiyor. Üstelik UPS kargo teslimat (yaklaşık 6-10 günde elinize ulaşıyor) ve hediye çadır altlığı da dahil olmak üzere 103 ila 120 dolar arası rakamlara satıyor. 5100 TL nere, 860 lira (120 dolar) nere. Şimdi sorabilirsiniz: “5100 liralık çadırla 860 liralık çadır aynı olur mu” Her iki çadırı da kullandım. Hatta Big Agnes incelemesini birkaç yıl önce yayınladım. Evet, arada kalite farkı var. Kumaşını, fermuarını geçtim, Big Agnes’te kullanılan DAC Featherlite polleri bile Naturehike ile kıyaslamak abes kaçar, ancak Naturehike’da kullanılan poller de öyle çöp kalitede değil. Husky, Loap gibi çadırlarda kullanılan pollerle aynı kalitede olduklarını söyleyebilirim.

Naturehike Star River 2 çadır
Utanmasalar aynı renk yapacaklarmış, ayıp olur demişler 🙂

Kumaş ve fermuar elbette 5100 liralık çadırla birebir aynı kalitede değil. Ancak yüz ekşiten bir kalite farkı da söz konusu değil. Naturehike dikiş yerlerinden güzelce bantlanmış, dış kumaş ve zemin kumaşı ince bir poliüretan tabakayla kaplanmış. Yani her şey olması gerektiği gibi. Arabalarla ilgiliyseniz “VW Passat ve Skoda Superb arasında ne fark varsa (her iki araç da aynı platformu paylaşıyor) bu iki çadırdaki fark da o” diye özetleyebilirim.

Naturehike Çadır Modelleri

Naturehike çadırların ortak özelliği hafif olmaları. Artık 2 kilo ve üstü çadırlar ağır ve hantallıklarından dolayı tercih edilmiyor. Dünyada böyle bir trend var. Ağır ve hacimli çadırları çantanın dışına astığınızda, yürüyüş esnasında çantanın yaylanmasına sebep oluyorlar. Bu durum konforsuz bir yürüyüşe sebep olduğu gibi, daha erken yorulup daha çok enerji harcamanıza da neden oluyor. İdeal olan çadırı çantanın içinde taşımak.

En iyi çadır üreticilerinin çadırlarını kopyalayıp üreten Naturehike, ar-ge için bütçe ayırmadığı gibi, patent ihlali gibi sıkıntılar da umurlarında görünmüyor. Piyasada tutulmuş modelleri kopyalayan Naturehike’ın oldukça çeşitli çadır modelleri sunduğunu söyleyebiliriz.

Naturehike genel olarak iki farklı kumaş seçeneği sunuyor. Bu seçenekler 20D (denye) ince ve hafif kumaş, 210T olarak adlandırdıkları biraz daha kalın bir kumaştan oluşuyor. İnce kumaşın en büyük esprisi hafif olması. Kalın kumaş ise 150-200 gram ağırlığı arttırıyor, fakat daha ucuz ve bana sorarsanız daha uzun ömürlü.

Ağırlığı 1-2 kilogram arasında değişen bu çadırların iki modeline birden sahibim. Sitede malzeme inceleme bölümünde göreceğiniz bu çadırların her ikisinin de malzeme kalitesi anlamında tatmin edici olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim.

Türkiye’de satılan Naturehike çadırlar ile Aliexpress Naturehike resmi mağazasında satılan çadırlar arasında 2 kata yakın fiyat farkı olduğu gibi, aynı zamanda versiyon farkı da var. Naturehike resmi mağazasında güncel (yenilenmiş/upgraded) modeller satılırken, Türkiye’de 6 ay – 1 yıl önce ithal edilmiş eski versiyonlar satılıyor. Türkiye’den sıfır veya ikinci el çadır satın alırken bu durumu değerlendirin!

VIK Serisi

Naturehike’ın en hafif çadırlarını VIK serisi oluşturuyor. Hatta bu çadır için Naturehike’ın ilk özgün tasarımı diyebiliriz.  1 ve 2 kişilik olarak satılan bu çadırı dilerseniz kar eteği seçeneği ile sipariş edebiliyorsunuz (önermiyorum). Tek kişilik model 85 santim, çift kişilik model 113 santim genişliğe sahip. Tek kişilik model 1 kilogramın biraz altında, çift kişilik olan ise 1100 gram civarında (taşıma kılıfları hariç).

Eğer gramları hesaplıyor ve uygun fiyatlı ultra hafif bir çadır arıyorsanız, değerlendirmeniz gereken başlıca model VIK serisi olmalı. Tek kişilik modeli yeterli genişliğe sahip. Daha önce kullandığım tek kişilik çadırlardan MSR Hubba 66 santim genişliğe sahipti ve çok dardı. 85 santim genişlik ise tek kişi için yeterli olacaktır. “Biraz daha geniş olsun, çadırda yayılayım” derseniz, çift kişilik modeli ile arasındaki 100 gram ağırlık farkı sizin için çok bir şey ifade etmeyecekse, iki kişilik geniş modeli tercih edebilirsiniz.

Çadır tek başına ayakta durma özelliğine sahip. Çadırı hafif kılan olay tek katman bir çadır olması. Eğer bu sizin için bir dezavantaj olacaksa ve iç tente ve dış tente ayrı olsun istiyorsanız aşağıdaki modelleri değerlendirin.

Naturehike VIK 1 çadır

Cloud Up serisi

Big Agnes Fly Creek modelinin birebir kopyaları olan Cloud Up serisi 3-4 mevsim, sert rüzgar olmadıkça yağmur ve kar yağışı altında da kullanabileceğiniz oldukça hafif çadırlardır. Kendi başlarına, yani kazık çakmadan ayakta durabilen bu modeller, özellikle tüm kamp yükünü sırtınızda taşıdığınız Likya, Karia, St. Paul yürüyüşleri ve sınırlı heybe kapasitesine malzeme koymak isteyen bisikletçiler için idealdir. Çift kişilik modeli yalnızca 1240 gram ağırlığında.

naturehike cloud up çadır
Cloud Up modelinin 1, 2 ve 3 kişilik modelleri bulunuyor.

Star River – Editörün seçimi (aşağıdaki Mongar’a da göz atın)

Yazının başında da belirttiğim gibi, Star River, Big Agnes Copper Spur UL 2 çadırın birebir kopyası. Şimdi bu çadırı uzun uzadıya anlatmayacağım. Genel maksatlı kamp çadırı arayışında olanlar için, Naturehike modelleri arasındaki en iyi seçimin Star River olduğunu düşünüyorum. En üstte bağlantısını paylaştığım Big Agnes incelemesini okuyacak olursanız, bugüne kadar kullandığım en iyi kamp çadırı olduğundan bahsediyorum. Geometrisi, çift kapıya sahip olması, geniş çift balkonu ve en önemlisi çift kişilik kapasite sunarken hafif olması en büyük artıları. 20D kumaşla üretilmiş modeli 1790 gram ağırlığında. Tüm Naturehike çadırlarda olduğu gibi, Star River da çadır altlığı ile birlikte geliyor.

satın alma linki

Naturehike Star River Çadır
Star River Naturehike modelleri arasında bence en iyi çadır.

Cloud Up ve Star River arasında kararsız iseniz, eğer önceliğiniz hafif olmaksa Cloud Up (1240 gram/çift kişilik), Eğer çadırda vakit geçiririm ferah olsun diyorsanız Star River (1790 gram/çift kişilik) tercih etmelisiniz. İki model arasında 550 gram ağırlık farkı var. Paket boyutları neredeyse aynı. Karar sizin.

Mongar

Yukarıdaki Naturehike çadır modelleri arasında en çok sevdiğim model olan Star River’in birkaç ayrıntı dışında aynısı. Farklar şunlar; Star River’da kapılar aşağı doğru açılıyor, Mongar’da yanlara doğru açılıyor.  Star River’da iç tentede daha az tül kullanılmış. Mongar’da ise iç tente zemin hariç tamamen tülden oluşuyor. Star River’da tek havalandırma penceresi varken Mongar’da çift pencere mevcut.

satın alma linki

naturehike mongar çadır
Kuru ve sıcak havalar için en iyi seçenek.

Star River yağışlı havalarda, rüzgarlı havalarda daha başarılı sonuç verecek, şiddetli yağmur altında yerden seken yağmur damlaları ve rüzgarlı havalarda çadırın içine toz ve rüzgar girmesi konusunda Star River almak daha iyi bir seçim olacaktır. Mongar’da yatar pozisyondaki kafa seviyesinde tül kullandıkları ve çift havalandırma penceresine sahip olduğu için sıcak yaz aylarında daha serin, hava akımını tüm vücudunuzda hissetmenizi sağlayacaktır.

Mongar ve Star River arasında kararsızsanız, hangi mevsimde daha sık kamp yaptığınızı gözden geçirin. Eğer sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında daha sık kamp yapıyorsanız Star River, eğer yalnızca Mayıs – Eylül arasında kamplar kuruyorsanız Mongar tercih etmelisiniz.

Cirrus 2

Cirrus 2 aslında Cloud Up benzeri bir çadır. CloudUp’tan en önemli farkı pollerin geometrik yapısı. Uyguladıkları değişik pol sistemi sayesinde Cirrus’un sert rüzgarlarda daha iyi sonuç verebileceğini söyleyebilirim. Cirrus 2 hafif çadırlar arasında sert rüzgara karşı koyabilecek en iyi model. Ancak rüzgar dayanımı artınca haliyle poller ağırlaşmış. Toplam ağırlık 1770 gram.

satın alma linki

naturehike cirrus 2 çadır
Cirrus 2 Cloud Up çadırın güçlendirilmiş versiyonu.

Cirrus 2’nin kurulumu CloudUp ve Star River’e göre oldukça çetrefilli. Benim pek hoşuma gitmedi. Bu tip hafif çadırların fırtınalara karşı koymalarını beklemek pek gerçekçi değil.

Paro 2 

Paro 2 aslında Star River’den devşirme bir çadır modeli. İlk defa bir çadırda uygulandığını gördüğüm orta polün her iki tarafta yere kadar uzatılıp dış tenteyi gerdiği tuhaf bir düzenek kurmuşlar. Rüzgar dayanımına çok da bir katkısı olacağını düşünmediğim bu modeli tercih etmeniz için bir sebep göremiyorum. Uzatılan poller çadıra giriş çıkışta başınızı ağrıtabileceği gibi, aynı zamanda çadırın zemin kumaşının da havalanmasına sebep oluyor.

satın alma linki

Naturehike Paro 2 çadır
Paro 2 Star River’in aynısı. Tek fark ortadaki pol.

Taga

Naturehike’ın diğer markalardan klonlamadığı, kendi imkanlarıyla geliştirdiği ilk çadır Taga modeli. Tek pole sahip bu model kendi başına ayakta durmuyor. Çadırı ayağa kaldırmak için 6 tane kazık çakıp iyice gerdirmek zorundasınız. Eğer Taga’yı taşlık zeminde kurmaya çalışırsanız oldukça zorlanacağınızı söyleyebilirim.

Taga’nın bir başka handikapı tek kat olması. Çadırların iç yüzeyleri en kaliteli markalarda bile yoğuşmadan ötürü terleme yapar. Çift tente çadırlarda, çadırın terleyen dış tentesine ne kendimiz ne de malzemelerimiz temas etmediği için çoğu zaman bu bir problem olmaktan çıkar.

satın alma linki

naturehike taga çadır
Naturehike Taga gramları hesaplayanlar için en hafif seçenek.

Kendi başına ayakta duramadığı ve tek kat olduğu için ben şahsen tercih etmem. Ayrıca sıcak yaz aylarında bu çadırın içinde sıkıntı çekebilirsiniz. Ancak tek kişilik modelin ağırlığı 1063 gram, çift kişilik modelin ağırlığı ise 1215 gram. Eğer gramları hesaplayan bir yürüyüşçü, sınırlı heybe kapasitesini dikkatli kullanmak isteyen bir bisikletçi iseniz değerlendirebilirsiniz.

Nebula

Nebula Naturehike’ın soğuk ve rüzgarlı havalar için tasarladığı, kendi tasarımları olan çift kişilik bir model. Eğer kış dağcılığına başlayacaksanız Uludağ, Erciyes, Kızlarsivrisi gibi kış faaliyetlerine bu çadırla katılabilirsiniz. Çift kişilik bu çadır kalın pollere, sert alüminyum kazıklara sahip. Tüm Naturehike modellerinde olduğu gibi çadır altlığı hediyesiyle birlikte gönderiyorlar.

satın alma linki

Naturehike Nebula 2
Üstündeki şapkaya benzer ek parça sayesinde kış aylarında sıkça yaşanan kondansasyon (terleme) sorunu en aza indirilmiş. Bu parça su geçirmezliği de arttırıyor.

 

2200 gram ağırlığındaki Nebula, üretimden kalkmış Cloud Peak modelinin geliştirilmiş modeli. Yağmurlu havalarda su geçirmezlik özelliğini arttırmak için ufak bir ek parçayla geliyor. Kuru havalarda yanınıza almayabilir, böylece ağırlığı 200 gram kadar azaltabilirsiniz.

Naturehike Nebula 2

Nebula çift giriş ve balkona sahip. Böylece birbirinizin üzerinden atlamadan çadıra girip çıkabilir, bir balkonda fazla eşyaları istiflerken, diğerinde yemek pişirebilirsiniz.

Minaret

L şeklinde, tek baton yardımıyla ayakta duran tuhaf bir tek kişilik çadır. Adı da Türkçesi “minare” anlamına gelen minaret. Minaret çadır 1030 gram ağırlığında. Baton veya 140 santim uzunluğunda bir dal parçasıyla ayağa kaldırıp, yanlardan kazıklarını çakarak kuruyorsunuz. Bir insan neden böyle bir çadıra ihtiyaç duyar kafamda canlandıramadım. “Hafif” diyecek olursanız, iki üstteki Taga modelinin tek kişiliği de aynı ağırlıkta ve fiyat olarak daha ucuz.

satın alma linki

naturehike minaret çadır
Güzel görünüyor fakat kullanışlı olduğunu düşünmüyorum.

Yürüyüşçüler genellikle baton taşır. Ancak bisikletçiler için bir uyarı yapmak istiyorum. Eğer 140 santim uzunluğunda, yeterince sağlam bir dal parçası bulamazsanız bu çadırı ayağa kaldıramazsınız. Yukarıdaki fotoğrafa dikkat edecek olursanız, küçük bir kapı daha yapmışlar. Sanırım evcil hayvanları ile kamp yapanlar için düşünülmüş bir ayrıntı.

Sonuç

Yukarıdaki modellerin haricinde birkaç farklı çadır daha üretiyorlar. Ancak burada bahsetmeye değecek modeller olduklarını düşünmediğim için eklemedim. Yukarıda paylaştığım linklerin tümü resmi Naturehike satış sayfasının altındaki ürünlere ait. Naturehike ülkemizde de pek çok şubesi bulunan UPS kargo ile gönderim yapıyor. Üstelik kargo bedeli de fiyata dahil.

Bu çadırların neredeyse tümü Türkiye’de çeşitli mağazalarda satılıyor. Ancak 800-1200 liraya 10 günde kapınıza kadar gelen çadırın ülkemizdeki satış fiyatı 2400 lira. 800 liralık çadırdan 1450 lira isteyen de var 2400 lira isteyen de.. yani herkes tutturabildiğine.. Bir çok outdoor mağazası resmi yollarla ithalat yapmıyor. Haftada iki üçer adet Aliexpress’ten sipariş verip size satıyorlar.

Aliexpress’ten çadır sipariş ettiğinizde size kargo takip numarası veriyorlar. UPS kargo17 Track veya Ptt kargo takip sayfasından anbean kargonuzun durumunu görmeniz mümkün. En iyi durumda 5 gün, ortalama 10 gün veya en geç 15 günde çadır elinize ulaşıyor. Kargo takip numarasını hem siz hem de Aliexpress görebildiği için eğer kargonuz size ulaşmazsa yeniden gönderim veya ücret iadesi yapıyorlar. Yani Türkiye’den bu çadırı iki kat fiyat ödeyerek almanın hiç bir esprisi yok.

30 euro bedelin üzerindeki şahsi kullanımınız için satın aldığınız ürünler için normal şartlarda %20 gümrük vergisi ödemeniz gerekiyor. Ancak ben ve arkadaşlarım, hepimiz ballı mıyız neyiz bilmiyorum; hiç birimiz bugüne kadar gümrük vergisi ödemedik. Eğer olur da gümrük vergisi ödemeniz gerekirse kapıya gelen UPS kargo görevlisine ödeme yapabiliyorsunuz.

Bu bilgileri verdikten sonra, çadırların üzerinden son bir kez daha geçelim. Tüm çadırlarda kullanılan fermuar, iç tente kumaşı, dış tente kumaşı aynı malzemelerden üretilmiş. 20D ince ve hafif, 210T biraz daha ağır; böylece yırtılma ve delinmelere karşı daha dayanıklı bir kumaş.

Benim tercihim ince kumaş. Nasıl olsa çadır altlığı hediye ettikleri için alttan delinmelere karşı endişe duymuyorum. Yalnızca çalı çırpı, dikenli bitkilere yakınken biraz tedirgin oluyorum o kadar. Bunun da çözümü basit. Çadırı bitkilerin dibine kurmuyorum.

Modeller arasında genel maksatlı kullanıma en uygun olanlar Star River ve Mongar modelleri. Neden diye soracak olursanız, çok severek kullandığım Big Agnes Copper Spur’un birebir klonları da ondan. Yani kişisel bir tercih.

Cloud Up ve Cirrus 2 modelleri de oldukça iyi seçenekler. Bunlar da genel maksatlı kullanıma uygun modeller.

Tek katlı Taga ve ortasında ne işe yaradığını anlamadığım uzun pole sahip Paro 2 modellerini kullanışsız buldum. Minaret modelinden kesinlikle uzak durmanızı öneririm.

Kış dağcılığına başlayacaksanız, 3000 metreye kadar olan kamplı faaliyetler için Nebula iyi bir seçenek gibi görünüyor, ancak birebir test edip kullanmadığım için hakkında daha ayrıntılı bilgi veremiyorum.

Satın almaya değer Naturehike Kamp Malzemeleri

Naturehike’ın asıl işi tekstil. Yani çadır, tulum ve giyim gibi malzemeler üretiyor veya ürettiriyor. Bu nedenle kamp mutfağı, aydınlatma, çeşitli yardımcı malzemeler gibi gereçleri sağdan soldan toplayıp üzerine etiket yapıştırarak satıyorlar. Bu nedenle sınırlı birkaç ürünle alakalı bilgi verip kısa kesiyorum.

Ultra-hafif kamp yastığı

naturehike şişme yastık
Memnun kalacağınıza eminim.

Bilgisayar karşısında fazla vakit geçirdiğim için boynum ağrıyor. 2 yıl öncesine kadar kafamın altına polar ceket dürüp koymak yetiyordu. Şişme yastıklar çok yer kapladığı için almaktan kaçınıyordum. Amerikan outdoor mağazalarının sitelerini gezerken Avustralyalı Sea to Summit firmasının Aeros Pillow Ultra Light şişme yastığının avuç içi kadar paket boyutunu görünce hemen satın aldım.

satın alma linki

sea to summit şişme yastık
Orjinalini 70 dolara mal ettikten sonra Naturehike 9 dolara çakmasını çıkardı.

Naturehike bunu da kopyalamış. 40 dolar + 30 dolar kargo, toplam 70 dolara mal ettiğim yastığı kargo dahil 9 dolara satıyorlar. Naturehike modelini bilmiyorum fakat Sea to Summit’in yastığı öyle böyle değil müthiş konforlu. Aralarında çok bir kalite farkı olduğunu zannetmiyorum. Alın çantanıza atın bulunsun. Yalnızca 86 gram ağırlığında. Aşağıda Sinan’ın incelemesini izleyebilirsiniz.

Hafif ve kompakt Şişme Mat

Naturehike, şişme matı Thermarest’in NeoAir All Season modelinden araklamış. Hatta araklamakla kalmayıp yastık gibi bir çıkıntı da eklemişler. Ülkemizde neredeyse 1000 liraya satılan All Season’un çakmasını kargo dahil 59 dolara almak mümkün. Orjinaliyle kıyaslayınca paket boyutu ve ağırlığı aynı gibi. R değerinin aynı olacağına ihtimal vermiyorum. Çok soğuk havalar haricinde rahatlıkla kullanırsınız.

satın alma linki

Naturehike şişme mat

Şimdilik benden bu kadar. İlerleyen zamanlarda eğer model değişikliği yapar, satın almaya değer malzemeler eklerlerse mutlaka bu yazıyı güncellerim. Sormak istediğiniz bir soru olursa lütfen aşağıda yorum bırakın.

 


Paylaş:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

“Naturehike nasıl bir markadır? En iyi Naturehike çadır modelleri” üzerine 143 yorum

 1. Hocam yattığım zaman yıldızları syredebileceğim tepesi sineklikli ve açılır penceresi olan çadır modeli varmı ? genelde çadırın yan taraflarında açıklık bırakılıyor.

  Cevapla
  • çadırın dış tentesini çıkarıp dediğini yapabilirsin. bu sıcak aylarda serin bir gece de geçirmiş olursun.

   Cevapla
 2. Çağatay bey hayırlı akşamlar diliyorum. insanlara verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için ayrıca çok teşekkür ederim. Biz 4 kişilik bir aileyiz . eşim ve ben basketbolcu olduğumuz için uzun boyluyuz. ben 2.02 cm siz düşünün 🙂 bize aile için önerebileceğiniz kurulumu kolay, geniş, yağmura ve güneşe dayanıklı (ekseri deniz kenarlarında kullanım için ) bir marka model var mıdır özellikle bu nature hike markası için. teşekkür ederim

  Cevapla
  • hocam selam teşekkürler. alacağınız çadır bu https://goo.gl/eMVRHx kışın çok sert rüzgar hariç, hemen her koşulda kullanabilirsiniz. 4 kişilik bir çadır. uzunluğu da 215 cm. Kapasitesine kıyasla çok hafif bir çadır. Yalnızca 2.5 kilogram ağırlığında. Fiyatı da 115 dolar civarlarında (DHL ile 5-6 günde evinize teslim kargo fiyatı da dahil) Çok sıcak günlerde çadırı dış tentesiz de kullanabilirsiniz. Çadırın en güzel özelliği yalnızca pollerini takmak suretiyle kendi başına ayakta durabilmesi. Bu tip 4 kişilik çadırlarda pek olmayan bir özellik. Kolay gelsin. https://www.outdoorhaber.com/haberler/en-iyi-aliexpress-outdoor-ve-kamp-malzemeleri bu adresteki şişme matları da tavsiye ederim.

   Cevapla
 3. Çağatay bey merhaba
  Decathlon çadırlarını kullandım genel olarak yağış veya rüzgar değil de sıcak havalarda iç terleme yapıyor. Dış tenteyi çıkarmayı yaz kıl sevmiyorum. Naturehike çadır düşünüyorum 2-3 kişilik havalandırmasının iyi olması önemli tavsiyeniz hangi model ?

  Cevapla
  • Maalesef “terleme” yapmayan çadır çeşidi yok. 3 mevsim, içeride hava sirkülasyonu olacak şekilde tasarlanmış bazı çadırlarda bu soruna daha az rastlanıyor. Mesela Yalova’da nem oranı yüksek. Bazı günler %90’a varıyor. Çadırın içinde yatmasam dahi çadırın tentesi sırılsıklam oluyor. Bu ayın başında Konya’da kamp kurdum. Nem oranı az olduğu için aynı çadır hiç terleme yapmadı.. Çadırı iyice gerdirerek kurun. Terleme yapsa dahi damlalar kayıp yanlara doğru akar.

   Cevapla
   • Kampciyiz com sitesi hakkındaki görüşünüzü merak ettim birde burada ağırlık olarak star river modeli 1950 gr denilmiş

   • Fotoğraftaki ürün 210T ağır ve kalın kumaş.. 2053 gram ağırlığında. 800 liraya 5-6 günde (DHL kargo ve %20 gümrük vergisi dahil) kapıya geliyor. 20D ince kumaşlı model ve 1775 gram ağırlığında https://goo.gl/xoZCu2 Bu da DHL Kargo ve %20 gümrük vergisi dahil 920 lira civarlarına 5-6 günde kapıya geliyor. Türkiye’de eski modeller stokta kalmış olabilir. Çin’den “upgraded” (iyileştirilmiş) modeller gelecektir. Firma hakkında hiçbir bilgim yok bu güne kadar hiç duymadım. Bir sürü outdoor firması posta yoluyla bunlardan satın alıp üzerine kar koyup satıyor.
    Çin’den gönderirken düşük fiyat yazıyorlar. Bazen gümrükten bu nedenle takılmadan geliyor. 150 200 lira daha düşüğe de mal olabilir, fakat garanti veremiyorum. Şans işi. Ben son 3 alışverişimde vergi ödemedim, ama siz öderseniz bana nedenini sormayın.. kapıda DHL görevlisi gümrük vergisini tahsil ediyor.

   • cagatay bey siz düsük fıyat yazdırmıs mıydınız son 3 alısverisinizde yoksa tesadufen mı vergisiz gecti ? Ben hiç birsey demeden satıcıya siparişi geçtim umarım takılmaz 😀

   • satıcıların bir çoğu ürün geri dönmesin, ısmarlayanın aklı ermez veya düşük puan verir diye istemediğimiz (ayrıca belirtmediğimiz) halde düşük yazıyorlar. tabi bir de şöyle bir olay var. 2000 liralık garmin saat sipariş ettim. gittim yalova pttye cebimde gümrük vergisine denk gelen para da hazır. memur ücreti yok deyip imzayı alıp verdi.. şaşırdım açıkçası. e tabi söz konusu meblağ 350 tl olunca insan bozuntuya vermiyor. biraz şans işi.

   • biraz önce dhlden aradılar ne yazık ki 20 dolar belirtildiği halde inanmayıp ürün linki atıp kanıtlamamı istediler. Sansım yaver gitmedi alacak arkadaslar böyle bi ihtimalin olabileceğinide göz önünde bulundursunlar. 😀

   • at bunu güzel kardeşim https://tr.aliexpress.com/item/Iki-Ki-i-Plaj-ad-r-UV-dayan-kl-A-k-Kamp-ad-r-Plaj-Kiti/32848521615.html şansı zorla :))) oturup çadırı mı kuracaklar. bunu aldım deyiver.

   • linkin yaninda kredi karti ekstresine aliexpressten gelen faturaya kadar herseyi istediler kurtulamadim ellerinden :/

   • kardeş pdf olarak al kredi kartı ekstreni, google’da “online pdf editor” arat.iki tane tuşa basıp yazdır veya pdf formatında kaydedip mail atıver. aliexpress’ten fatura felan gelmiyor. satıcı zaten 20 dolar deklare etmiş. ekstreni de uyuşacak biçimde iletirsen sıkıntı kalmaz.

 4. Çagatay bey merhaba 🙂 öncelikle sitedeki yazılarınız ve ayrıntılı incelemeleriniz için teşekkürler. Kamp işlerine yeni başlıyor sayılırım. İlk olarak cadır konusunu halletmek istedim.Bu yazıyı okumadan önce kafamda husky beast 3 modeli vardı fakat yazıyı okuduktan sonra star river modelinde karar kıldım diyebilirim. Likya yolu karadeniz bölgesindeki çeşitli yaylalar yedigöller gibi bölgelerde cogunluklu olarak bahar ve kış aylarında kamp yapmak istiyorum.Öğrenciyim çok bir bütçem yok almışken beni en geniş yelpazede memnun edebilecek bir çadır almak istiyorum. husky beast vs star river konusunda tavsiyeniz belli gibi ama naturehikeın baska bir modeli veya başka bir marka cadır önerir misiniz ? Star riverda 20D ve 210T kumaşlardan hangisi daha uzun ömürlü ve dayanıklı olur bir farkı var mıdır? Birde bunun yanında belirttiğim bölgeler için ortalama bütçede bir tulum önerebilir misiniz ? Şimdiden çok teşekkürler

  husky beast 3 700 800 tl
  naturehike star river 210t 141 dolar
  naturehıke star river 20d 162 dolar

  Cevapla
  • star river için sitede big agnes incelemesini okuyun. star river bu çadırın kopyası. hafif olduğu için ince kumaş tercih edin. husky enjoy tulum öneririm. kışın tüm yaylalarda iş görecektir. likya yolu için ise herhangi bir yazlık tulum yeterli olacaktır. husky beast çok ağır bir çadır. araçla kamp yerine gitmedikçe almanın anlamı yok.

   Cevapla
   • Çadırım sonunda geldi gümrük vergisiyle birlikte toplam 900 tl ödedim. Gümrükte takılması ve 2 gün haftasonu girmesine ragmen 6 günde geldi. Cadırda suanlık görünen hiç bir kusur yok .Beni düşündüren tek olay gönderilen hediye matın üstüne cadırı koyup kurdugumda cadırın alt zeminin oraya buraya haşır huşur cok kayması oldu keske alttaki gönderdikleri matın kaydırmaz yapısı oldaydı. bu konuda bi çözümünüz var mı ?
    Bu arada Çagatay abiye bu ayrıntılı yazı ve tavsiyeler için tekrar teşekkürler.

   • Selam Ozan, hem alt çadır koruyucusunu, hem de çadırı kazıklarla gergin biçimde sabitle. böylece kaymayacaktır. yurt dışından alarak iyi etmişsin. burada elde kalmış eski jenerasyon çadırları gazlıyorlar. geçen aylarda fiyat farkı neredeyse iki katıydı. baktılar millet yurt dışından 1 hafta içinde sipariş edip alıyor, elde kalan malları maliyetine vermeye başladılar sanırım. maalesef dolar artışından sonra fiyatlar TL bazında çok arttı. Yeni malzeme toplayanların Allah yardımcısı olsun. Yeni çadır sipariş edecekler, Ozan’a önceki maillerde verdiğim tavsiyeleri dikkate alın.

   • selam cagatay abi 🙂 yine ben 😀 bu sefer ki sorum sisme mat ile alakali yazida bulanan Thermarest’in NeoAir All Season dan taklik edilen naturehike sisme mati almayi dusunurken decathlonda folcraz treking 700 adli sisme mati gordum 510 gram agirligi 1.5 litre paket hacmiyle nerdeyse naturehike modeliyle ayni olculere sahip sadece naturehike 2 cm civarinda kalin. Fiyatida naturehike a nazaran oldukca uygun 190tl . 2 urun arasinda kaldim . 2 urununde isi yalitimi konusunda bi numarasi oldugunu dusunmuyorum. 2 urun hakkinda tavsiyelerinizi bekliyorum . Simdiden cok tesekkurler 🙂

   • selamlar. hangisi içine siniyorsa al gitsin. her iki ürünün de herhangi bir iddiası yok. fiyatları da uygun. malzemeler hakkındaki düşüncelerini yazarsan almak isteyen diğer arkadaşlar için referans olursun. kolay gelsin.

 5. NatureHike P Serisi hakkında ne söyleyebilirsiniz acaba.
  4 kişilik olanını almayı düşünüyorum çok sık kamp yapmayacağım.eşimle ve çocuğumla bazı hafta sonları kamp kurmak için almayı düşünüyorum.ağırlık çok önemli değil kurulum kolaylığı olsun yeterli.

  Cevapla
 6. Merhabalar, yeni yeni kampçılığa başlayan biri olarak naturehike çadırları araştırırken sitenize denk geldim ve oldukça doyurucu bilgiler edindim. Bunun için öncelikle size teşekkür ediyorum.

  Aslında star river modeline daha çok ısınmışken çadırı manzaraya karşı kurduğumuzda içinde uzanarak o manzarayı seyretme fikrinin bile beni heyecanlandırması dolayısıyla tercihim tek kapılı olmasına rağmen cloud up modeline kaydı. inceleme videolarından yanlış görmediysem star river ve mongar modellerinde giriş kapıları çadırın yatma yönüne göre yan tarafta kalıyor. Modeli seçtikten sonra ise çadırı nerden alacağım sorusunun cevabını aramaya başladım. Önce kazıklanma pahasına yurtiçinden almayı düşündüm ama sonrasında yazınızın verdiği cesaret ile aliexpress üzerinden almaya karar verdim.

  Yalnız problem şu ki farklı renklerdeki farklı özellikler ve ağırlıklar kafamı baya karıştırdı. Özellikle gri renkli 3 modelde aynı kumaş kullanılmasına karşın 3 farklı ağırlık var. Hadi 1 tanesi kar eteğinden kaynaklı ama diğer ikisi arasındaki farkı anlayamadım. Self Stand diye bir ibare var parantez içinde ama zaten tüm modeller sadece poller ile ayakta durmuyor muydu? Burda bahsedilen başka bir şey mi acaba? Konu ile ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • Merhaba, aslında cloud up çadırlarda manzara izlemeniz daha zor olacaktır. Kafanız giriş tarafında kalıyor, çünkü çadırın diğer ucu daha alçak. Ancak bağdaş kurarak oturup da manzarayı izlemek mümkün. Oysa ki star river’da örneğin yatarken de istediğiniz kapıdan manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.
   20D ve 210T kumaş seçenekleri var. 20D ince, 210T kalın kumaş.. ağırlık farkı bundan kaynaklanıyor. Tavsiyem 20D kumaş almanız yönünde olacak.
   Yurt içinde hem fazla fiyat ödüyorsunuz, hem de elde kalmış eski versiyonları satıyorlar. Aliexpress’ten satın almanız halinde iyileştirilmiş “upgraded” modelleri göndereceklerdir. 7-10 gün arasında kapınıza teslim. Üstelik DHL ile gönderiyorlar.
   “Self standing” kendi başına ayakta durabildiğini ifade ediyor. Yalnızca polleri geçirerek ayağa kalkacaktır. Cloud up, mongar, star river hep self standing modeller.

   Cevapla
  • Son olarak şunu ilave edeyim. Doğada çadırın içinde manzara izleme fikri kulağa hoş gelse de, pratikte zaten bütün gün doğada yürüyüp kamp alanına ulaşacağınız için manzaraya yeterince doymuş oluyorsunuz. Uyandığınızda genelde idrar birikmiş oluyor, hemen kendinizi çadırın dışına atmak istiyorsunuz (biraz da kapalı alanda içiniz sıkılacak, dışarıda hava alıp esnemek isteyeceksiniz).
   Gün içinde çadırda vakit geçirmenizi gerektiren ve manzara izlemenin gerçekten çok hoş olduğu tek olay yağışlı hava.. oturup yağmuru izlemek, çay kahve yapıp kafa dinlemek gerçekten müthiş bir şey. Bence manzara izleme olayına çok takılmayın.

   Cevapla
 7. Çağatay bey merhaba.
  149$’s 1.750 kg StarRiver 2 mi dersiniz yoksa 199$’a Marmot Limelight 2P mı? İki çadırın farkları nelerdir acaba?
  Marmot Limelight’ın benzeri Mongar modeli gibi geldi bana, sizce?

  Cevapla
  • daha ucuza daha hafif olanı alın, bir de naturehike’da kargonun fiyata dahil olduğunu göz ardı etmeyin. marmot için 30-40 dolar kargo eklenecek. 800 gram çadırdan, 500 tulumdan, 500 kamp mutfağı malzemelerinden, 1 kilo çantadan şundan bundan derken, toplamda 6-7 kilo daha hafif bir kamp seti oluşturabilirsiniz. naturehike’ların esprisi hafif ve makul fiyatlı olmaları. kolay gelsin.

   Cevapla
   • Çağatay bey,
    Marmot Limelight 2 kişilik çadır 690 TL (Ürün indirimde ve backcountry’de yeni üyeliğe %10 daha indirim yapılıyor. Kargo ABD içi ücretsiz ve arkadaş aracılığıyla bavulda gelecek)
    Naturehike StarRiver 2 kişilik çadır 610 TL
    Arada sadece 80 TL fark var şu an. Ne düşünüyorsunuz

   • madem gönlünden marmot geçiyor bundan aldır daha hafif.. https://www.backcountry.com/marmot-tungsten-2p-tent-2-person-3-season varsa buna uyumlu footprint’de alsınlar.

 8. Merhaba, decathlon’da satilan quechua marka 2 yada 3 kisilik cadirlar sizce nasil? Bu urunler hakkinda inceleme yazisi yazarsaniz memnun olurum.

  Cevapla
  • Aytaç selam, Decathlon’u BİM marketler gibi görüyorum. Doymak istiyorsan gıda var, ancak çoğu çöp olan bu gıdaların kalitesi ortada. Decathlon doğa sporu malzemelerinin BİM’i gibi, asgari düzeyde kalitede ürünler var. Ürünler bütçeye uygun olduğu için bir çok “yeni başlayan” doğa sever tarafından tercih ediliyor.
   Quechua çadırlara gelince, içinde barınabilir, doğanın tadını çıkarabilirsin. Ancak kaliteli ve pahalı çadırlarla kıyasladığında ağır ve hacimli kalıyorlar. Ayrıca taban kumaşlarının su geçirdiğine şahit oldum. Eğer bütçen bu çadırlara yetiyorsa, söylediklerimi umursamadan al kullan gitsin. Eğer bir miktar arttırabilir veya Aliexpress’ten naturehike sipariş verebilirsen, Naturehike çadırların tüm modellerinin Quechua’lara 50 basacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

   Cevapla

Yorum yapın