Kamp malzemeleri nelerdir?

Kamp yaparken yanınıza alacağınız malzeme listesi

Kamp malzemeleri seçerken yalnızca konfora ve doğa şartlarına karşı korunmaya odaklanırsanız, elinizde işe yaramayan bir yığın malzeme ile kalakalırsınız. Kamp malzemelerini sırtınızda taşıyacağınızı unutmadan, hacim ve ağırlık gibi faktörleri hesaba katarak seçmeniz gerekmektedir.

56

Çok genç yaşlardan beri kampçılıkla hobi olarak ilgileniyorum. Hayatımın son 15 yılını Bursa ve Yalova’da geçirdiğim için, kamp hayatı sinemaya gitmek kadar rutin bir etkinlik halini aldı. Doğada vakit geçirmek spor yapıp kafa dinlemeye; böylece çalışma ve hayat koşullarının kırıcı etkilerini azaltmaya yarıyor.

Bu site sayesinde, daha doğrusu site ile uğraşmanın verdiği gazla, son yıllarda oldukça çeşitli malzemeleri tecrübe etme şansım oldu. Yeni malzemelerle tanıştıkça malzeme inceleme bölümüne ekliyor, deneyimlerimi okurlarla paylaşıyorum. Malzeme incelemenin yanı sıra, bize eski kuşaklar tarafından dikte edilen doğa ile ilgili kuralları da sorguluyorum. Bu tip yazılara örnek olarak yaklaşım ayakkabısı hakkında derlediğim yazıyı gösterebilirim.

“Kampçılığa yeni başlayan, malzeme araştırması yapanlara ne gibi tavsiyeler verebilirsin” diye soracak olursanız; cevabım, “en iyi kamp malzemeleri, sırt çantanızda az yer kaplayan hafif malzemelerdir” olacaktır.

Bu yazıyı yazmadan önce İnternet’te neler yazmışlar bir bakayım dedim, bakmaz olaydım. Kamp değil, post-apokaliptik zombi cehennemine hazırlık listesi yapmışlar. Balta, testere, palaska, olta, dikiş seti.. Aman arkadaşlar. Bu tip listelere bakıp da gidip paranızı saçma sapan şeylere harcamayın.

Aşağıda listeleyeceğim malzemeler kamp yükü ile yürünen, yani kamp kuracağınız yere sırt çantanızla yürüyeceğiniz etkinlikler için düzenlenmiştir. Arabayla gidilen, piknik tadında kamplar için yanınıza ne isterseniz alabilirsiniz.

Kamp Malzemeleri Listesi

Kamp denince akla ilk gelen, kampla özdeşleşmiş, olmazsa olmaz malzemelerden bahsederek başlayalım. Her malzemenin altına kendi tecrübelerimden derlediğim naçizane tavsiyeler ekleyip, dikkat etmeniz gereken hususlardan bahsedeceğim.

Pusula, harita, kıl, tüy, börek, kürek bunları geçin. Neredeyse 25 yıldır kamp yapıyorum; yanımda ne dikiş seti, ne de havlu taşıdım. Gereksiz malzeme fazla ağırlık demek, para demek, daha büyük hacimli çantaya ihtiyaç demek, daha geç toparlanmak demek. Yeni gelin evi gibi donanmaya gerek yok. Hatta bazı malzemelerin eksikliğini çekin ki doğada olduğunuzun farkına varın.

Sırt Çantası

sırt çantası

Bence en önemli kamp malzemesi yaygın olarak bilinenin aksine çadır değil, sırt çantasıdır. Size yükünüzü hafif tutmanızı hatırlatıp duruyorum. Kamp yükünü hafif tutmanın anahtarı bence çantadır. Hafif olmaya karar verdiyseniz çantayı hem hafif, hem de düşük hacimli olan modellerden tercih etmeniz gerekiyor.

65+10 ve 75+10 çantalardan uzak durmanızı öneririm. Çanta ne kadar çok geniş hacimli tercih edilirse, insan içini bir o kadar gereksiz malzeme ile dolduruyor. Daha düşük hacimli, örneğin 45+10 veya 50+10 çantanız olduğunda ise içine koyacağınız malzemeyi seçerken daha titiz davranıyorsunuz.

Ülkemizde satılan en iyi sırt çantası markası Deuter’dir. Yukarıda bahsettiğim kapasite ve ağırlık meselesini daha kolay anlamanız için Deuter’den birer örnek vereyim.

Deuter sırt çantaları
Solda Deuter Air Contact Pro 70+15, sağda Deuter ACT Lite 50+10

Yukarıdaki görselde solda yer alan Air Contact Pro 70+15 toplam 85 litre kapasiteye sahip ve 3200 gram ağırlığındadır. Sağdaki model ACT Lite 50+10 toplam 60 litre kapasiteye sahip ve 1730 gram ağırlığındadır. İki model arasında iki kat kapasite farkı bulunmamasına karşın, ACT Lite diğer modelin neredeyse yarısı ağırlığında. Kapasitenin bir miktar düşük olmasından ötürü(60 litre yeter de artar bile), kullanılan kumaşın daha ince tercih edilmesinden, omuz askısında ve sırt bölümünde daha hafif malzemeler kullanıldığı için aralarında böyle bir fark olduğunu özetleyebilirim.

Çantadan başlayarak malzemelerinizi hafifletmeniz durumunda; örneğin çantadan 1500 gram, çadırdan 1500 gram, tulumdan 700 gram, kamp mutfağı malzemelerinden 1000 gram derken bir bakmışsınız aynı işi gören emsallerine kıyasla 7-8 kilo daha hafif bir kamp setiniz olmuş.

Kamp Çadırı

Husky kamp çadırları
Husky çadırlarla başlangıç yapabilir, ilerleyen zamanlarda satıp daha hafif ve kendi alışkanlıklarınızla örtüşen çadırlarla kampçılık hayatınıza devam edebilirsiniz.

Kamp malzemeleri konusunda bencil davranmanızı tavsiye ederim. Çaydanlık, tencere gibi malzemeler satın alacaksanız 3 kişi kapasiteli değil; yalnızca kendinizi düşünerek hafif ve az yer kaplayan solo ürünlere yönelin. Çadır satın alırken de buna benzer hareket edin. 3 kişilik çadır satın alıp 3,5 – 4 kilo yükle dolaşmanın alemi yok. Yarın öbür gün Likya yolu benzeri parkurlarda tek başınıza yürümeyi isteyecek, eninde sonunda ağır çadırla yürümekten usanacak ve hafif çadırlara yöneleceksiniz. Tek kişilik kamp çadırları ile bile başlangıç yapmayı değerlendirebilirsiniz.

3 kişi ve daha yüksek kapasiteli çadırlar yürüyüşlü kamp etkinlikleri için ağır olmaları ve çantanızda çok fazla yer kaplamaları sebebiyle uygun değillerdir. Bu tip çadırları çantanızın içine sığdıramayacağınız için çantanın dışına asmak zorunda kalacaksınız. Çadırı çantanın dışına asmak, attığınız her adımda çantanın yaylanmasına sebep olup; hem güç kaybına, hem de dengesiz ve rahatsız bir yürüyüş yapmanıza neden olacaktır.

Çadır için ayırabileceğiniz bütçe yeterince yüksek değilse, Husky Bizam Light başlangıç için ideal bir çadır olarak örnek gösterilebilir. 2900 gram ağırlığa, 340 lira fiyat etiketine sahip bu çadırla hemen her türlü hava koşulunda rahat bir şekilde konaklayabilirsiniz.

Bütçenizi 700 liraya arttırabiliyorsanız, Ferrino Lightent 2 de iyi bir seçim olabilir. Husky Bizam Light’dan yarı yarıya daha hafif (1550 gram) ve çantanızda taşırken neredeyse yarısı kadar yer kaplayan bir çadırdır.

Marka ve modelleri örnek olarak yazdığımı unutmayın. 2 kişi kapasiteli ideal bir kamp çadırı bana göre 2 kilo ağırlığı geçmemelidir. Ancak ne kadar hafif malzeme, o kadar yüksek fiyat demek olduğu için, ağırlık konusundaki kırmızı çizgiyi 3 kilo olarak düşünebilirsiniz. Kamp çadırı seçimi yazısında daha fazla detay okuyabilirsiniz.

Son olarak kampçılığa yeni başlayanların sıkça yaptığını gözlemlediğim bir hatadan da bahsedeyim. Arkadaşlar, kafanızda nasıl zorluklar hayal ediyorsunuz bilmiyorum fakat başlangıcı, yani ilk kamp çadırınızı 5 mevsim modellerden seçmeyin. 50-150 liralık market çadırları haricinde, doğa sporu mağazalarından alacağınız tüm çadırlar yağmur altında su geçirmez özelliktedir. Bu konuyu daha fazla uzatmayıp, vakit bulduğunuzda 5 mevsim çadırlar gerekli mi yazısını okumanızı öneririm.

Uygun fiyatlı, hafif kamp çadırı arayışındaysanız Naturehike çadır modellerini tanıttığımız yazıya göz gezdirin.

Şişme ve Köpük Mat

mat

Sonbahar, İlkbahar ve Yaz aylarında herhangi bir rulo mat işinizi fazlasıyla görecektir. Kış aylarında, özellikle karlı ortamlarda kamp yapmayı düşünüyorsanız; yukarıdaki görselde sağda yer alan Thermarest Ridgerest Solite gibi, yerden gelen soğuğu kesmede daha başarılı, konvektif ısı kaybını azaltan ciddi bir model tercih edebilirsiniz. Rulo matlarla alakalı söylenebilecekler bu kadar. Belki bir de şunu ekleyebilirim. Örneğin ben çantamdan bir şeylerin sallanmasından hoşlanmıyorum. Gittiğim yerlerde kampçı turist muamelesi görmekten sıkılıyorum. Siz de aynı düşüncedeyseniz, yukarıdaki görselde solda yer alan Thermarest NeoAir All Season şişme matı tercih edebilirsiniz. Bu mat havası alınıp taşıma torbasına konduğunda rulo matların 1/3’ü kadar yer kaplıyor. Çantanızın bir köşesinde taşıyabilirsiniz.

kamp matı
Solda Therm-a-rest Neo Air All Season şişme mat, sağda Therm-a-rest Ridgerest Solite rulo mat. Paket boyutu farkına dikkat.

Şişme mat tercih edecekseniz ucuz modellerin pek de bir işe yaramadığını, neredeyse 1 kiloya varan ağırlıkları ve kocaman paket boyutlarıyla sizi hiçbir zaman memnun etmeyeceklerini söyleyebilirim. Yukarıdaki Thermarest NeoAir All Season (600 TL) gibi hafif ve küçük paket boyutlu bir model satın alamıyorsanız, şişme matların avantajlarından pek de faydalanamayacağınızı bilmelisiniz. 50-300 TL arası fiyatlara satılan çoğu şişme mat ağır ve yüksek hacimli olmalarının yanı sıra, konfor ve ısı yalıtımı konularında şişme deniz yataklarından çok da başarılı değiller. Kamp matı seçimi nasıl yapılır konusunu irdelediğimiz yazıda daha çok ayrıntı okuyabilirsiniz.

Rulo matların avantajlarıRulo matların dezavantajları
Uygun fiyatIsı yalıtımı konusunda pahalı şişme matlar daha başarılıdır
Patlayıp sönme gibi bir risklerinin olmamasıÇantanın içine sığdıramazsınız, dışına asmak zorundasınızdır
Yırtılmaları halinde kullanmaya devam edebilirsinizZeminde yer alan taşları sırtınızda hissedersiniz
Şişme matların avantajlarıŞişme matların dezavantajları
Pahalı modellerin ısı yalıtımı değerleri rulo matlara kıyasla daha iyidirGerçekten işe yarayan modeller oldukça pahalıdır
Özellikle sert zeminlerde daha fazla konfor sunarlarŞişme matı kolaylıkla delebilir, yakabilir ve hatta yırtılmasına sebep olabilirsiniz
Pahalı bir model tercih etmeniz halinde çantanızın içine yerleştirebilirsiniz.Yanınızda tamir kitiniz yoksa şişme matı kullanmaya devam edemezsiniz

Uyku Tulumu

uyku tulumu

Çadırın içinde üşümeden sıcak bir gece geçirmenize yarayan uyku tulumu, satın almadan önce dikkatli biçimde araştırılması gereken bir kamp malzemesidir.

Kamp tulumları, dolgu malzemeleri sentetik elyaf ve kaz tüyü olmak üzere iki çeşittir. Sentetik dolgulu modeller ağırdır ve çantanızda fazla yer kaplarlar, ancak fiyatları uygundur. Kaz tüyü modeller ise hafif ve çantanızda yarı yarıya daha az yer kaplarlar. Ancak kaliteli kaz tüyü tulumlar sentetik tulumlarla kıyaslanmayacak kadar pahalı olurlar.

Satın alacağınız tulumun ısı değeri, ağırlığı ve paket boyutu tamamen bütçeniz ile alakalı bir konu olduğu için bu konuda sizi yönlendirmek istemiyorum. Uyku tulumu nasıl seçilir yazısında detayları işlediğimiz için tekrar buraya yazmaya gerek görmüyorum. Ancak gene de kısaca sentetik ve kaz tüyü tulumların avantaj ve dezavantajlarından bahsedeyim.

Sentetik dolgulu tulumların avantajlarıSentetik dolgulu tulumların dezavantajları
Fiyatları uygundurAğır olurlar
Çamaşır makinesinde her zaman kullandığınız deterjanlarla yıkayabilirsinizÇantanızda kaz tüyü tulumlara kıyasla daha fazla yer kaplarlar
Islansalar dahi tulumun içinde ısınmaya devam edersinizElyaf zamanla çökme yapar, yalıtım özelliği azalır
Kaz tüyü dolgulu tulumların avantajlarıKaz tüyü dolgulu tulumların dezavantajları
Çok çabuk ısınırsınızÇok pahalıdırlar
Hafif olur ve çantanızda az yer kaplarlarIslandıklarında yalıtım özelliklerini tamamen kuruyana kadar kaybederler
Dış kumaşa zarar vermedikçe onlarca yıl kullanabilirsinizYanlış yıkama uygulaması ve özel deterjanları ile yıkamamanız halinde kullanılmaz hale gelebilirler

Kamp Mutfağı Malzemeleri

kamp mutfağı seti

Kamp mutfağı malzemelerini ayrı bir yazıda inceledik. Burada da kısaca bahsedelim. Benim kamp mutfağı setim yalnızca bu parçalardan oluşuyor. Bardak katlanıp 1/3 kadar ufalabiliyor. Tabak olarak tencerenin üzerindeki tavayı kullanıyorum. Böylece tabak taşımama da gerek kalmıyor. Bardak ve kaşık/çatal eklediğimde toplam ağırlık 641 gram. Fotoğraf karesinde yalnızca kaşık çıkmamış. Böyle bir setle 5 gün boyunca insan görmeden Aladağlar trans faaliyeti yapabiliyor veya Likya yolunda aktarma yapmadan 1 hafta boyunca yürüyebiliyorum. Yazının başında, hatırlarsanız İnternet’te incelediğim listeleri eleştirmiştim. Piknik seti listesi yapmadığımı hatırlatırım. Izgara teli, şiş, mangal gibi kampçılıkla alakası olmayan (gece konaklamalı piknik daha doğru bir tabir) malzemelerden bahsetmeyeceğim. Kamp mutfağı malzemelerini ayrı bir yazıda inceledik.

Kamp ocağı

Kampçılığa yeni adım atıyorsanız lafı fazla uzatmadan en temiz ve etkin çözüm olan vidalı lpg kartuşu ve bu kartuşla uyumlu kamp ocağı satın almanızı tavsiye edeceğim. Alkol ocağı, benzin ocağı gibi çözümler başınızı ağrıtır. Kamp ocakları yazısında bu konuyu ayrıntılarıyla anlattım. Kartuşta Nurgaz, ocakta ise MSR veya Primus markalarını tercih etmenizi öneririm. Kalitesiz ocaklara 40 lira ödeyeceğinize MSR’a 100 lira ödeyin, dağ başında elinizde kalmasın.

kamp ocağı
Solda 230 gramlık Nurgaz vidalı lpg kartuşu, sağda vidalı kartuşlarla uyumlu MSR Pocket Rocket ocak.

Kamp mutfağı malzemeleri başlığının altındaki görselde, kullandığım kamp ocağını görebilirsiniz. Bu ocak aynı zamanda kartuşuyla birlikte tencerenin içine sığabiliyor. Çantada çok az yer kaplayan bu çözümle rahatlıkla çorba pişirebiliyor, makarna haşlayabiliyor, kavurma ve sucuk gibi gıdaları tavasında pişirebiliyorum. Tüm pişirme setim yalnızca elim kadar boyutta.

Tencere

Yukarıdaki ekipmanlar bütçenizi zorladıysa, sıra tencereye geldiğinde pazardan satın alabileceğiniz en küçük boy alüminyum tencere bence kamp yemeklerini pişirmek için yeterli olacaktır. Aynı tencereden bende de var. Arada sırada halen kullanırım. Tek dezavantajı yemeğin tencereye yapışması ve buna bağlı temizleme güçlüğü.

alüminyum tencere
Çanta, çadır, tulum derken cepte para kalmadıysa, pazardan kolaylıkla bulabileceğiniz en ufak boy alüminyum tencerede kamp yemeklerinizi pişirebilirsiniz.

150 lira gibi bir fiyata, konunun başındaki fotoğrafta sağda göreceğiniz, oldukça ufak ve hafif Primus Litech tencere setini de tercih edebilirsiniz. İçi teflon kaplı olduğu için kağıt yardımıyla bile kolaylıkla temizleyip ertesi gün kullanmak üzere tekrar çantanıza yerleştirebilirsiniz.

Çatal, kaşık ve bıçak

Teflon tencere taşıdığım için kamplarda plastik veya tahta kaşık kullanıyorum. Hem kaşık, hem de çatal olarak kullanılabilen çözümleri öneririm. Çift malzeme taşımak zorunda kalmıyorsunuz.

light my fire kamp kaşığı
İsveçli Light My Fire firmasının kaşıklarını tavsiye ederim. Diğer ucunu çatal olarak kullanabileceğiniz bu çözüm yalnızca 5 TL.

Bir diğer alternatifiniz tahta kaşık kullanmak. Bunları pazarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Metal kaşık veya çatal kullanmanızı önermiyorum. Metal kullanmanız durumunda teflon tencere ve tavalarınız çok çabuk çizilecek, alüminyum tencerelerde ise tencereden ayrılan metal partikülleri uzun vadede çeşitli hastalıklara neden olacaktır.

Rambo bıçağı
Sylvester dayı gibi 1 tabur düşmana karşı tek başınıza savaşmayacaksanız, büyük bıçak taşımanızı tavsiye etmiyorum.

Bıçak olarak da yanınızda parmak uzunluğunda bir çakı gezdirmeniz yeterli olacaktır. Elinizle geyik avlayıp ateşte pişirmeyecekseniz, gidip de rambo bıçakları alıp komik görüntüler vermeyin. Bu tip bıçakları kılıfıyla bacaklarına bağlamış tipler gördüğümüzde dalga geçiyoruz.

Bardak

Ben 15 TL’ye satılan, kullandığım kaşıkla aynı marka Light My Fire küçülebilir bardak kullanıyorum. Kullanmadığım zamanlar, çantamda taşırken 3 kat ufaltabiliyorum. Kapağı da olduğu için sıcak içicekler ısılarını bir süre koruyabiliyor, ayrıca üzerime de dökülmüyor.

Light My Fire bardak
260 ml. kapasiteli Light My Fire bardak hem hafif, hem de küçülebiliyor.

Pet şişeleri kesip onları da bardak gibi kullanabilirsiniz. İşiniz bittiğinde geri dönüşüm kutusuna atarsınız gider.  Outdoor mağazalarında kupalar görüyorum. Ağır ve hacimli oldukları için ben kullanmıyorum.

Tabak

Yukarıda tabak olarak tencere setimin tavasını kullandığımı ifade etmiştim. Belki siz tabakta yemeyi tercih edebilirsiniz. Ucuz yollu, Kipa gibi marketlerde satılan sert plastikten mamul, biraz derince olan tabaklardan alabilirsiniz.

Sea to Summit X bowl tabak
Avustralyalı Sea to Summit markasının X Bowl katlanabilir tabağı.

Arada sırada Sea to Summit X-Bowl katlanabilir tabak kullanıyorum. Aslında tabaktan çok Corn Flakes gibi sulu yenen yiyecekleri yemek için uygun, derin bir kap. Yurt dışından getirttim. Bire bir aynısını Türkiye’de bulamayabilirsiniz, fakat benzer tabaklar Everest Outdoor gibi mağazalarda bulunabiliyor.

Çaydanlık

Çay tiryakisi değilseniz, en ufak boy kamp çaydanlığı almanızı tavsiye ederim. Benim Türkiye’de bulabildiğim en ufak çaydanlık 0,6 litre kapasiteli Trangia çaydanlık oldu. Bu çaydanlıktan önce gene aynı firmanın 1 litrelik modelini kullanıyordum. Kamplara genellikle tek başıma veya iki kişi çıktığım için; 0.6 litre kapasiteli çaydanlık iki büyük bardak çaya, kahveye ve hazır çorba için yeterli suyu kaynatabildiğinden artık 1 litrelik çaydanlığı yanımda taşımıyorum.

Çaydanlık ne kadar ufalırsa, suyu kaynatma süresi de hızlanıyor. Hem yakıttan, hem süreden, hem de çantamda ağırlık ve hacimden tasarruf ediyorum.

Kamp çaydanlıkları
Solda İsveçli Trangia firmasının 1 litrelik kamp çaydanlığı, sağda aynı firmanın 0,6 litrelik çaydanlığı.

Saklama Kapları

saklama kapları
Kare ve dikdörtgen kaplar 300 ml, yuvarlak kap 250 ml. kapasitesine sahip. Marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Koku yayacak, çantanıza sıvı akıtacak gıdaları taşımak için kullanabilirsiniz. Çeşitli markaların da bu tip saklama kapları var, ancak markette 10 liraya satılan kap, üzerinde Outdoor firmasının logosu olunca 100-150 liraya fırlıyor. Marketlerde bulabileceğiniz plastik kapları öneririm. Yuvarlak kaplardan almayın. Köşeli olmadığı için kapasitelerini etkin biçimde kullanamıyorsunuz.

Kamp mutfağı ile alakalı ihtiyacınız olacak malzemeler bu kadar. Bunlardan başka bir şey almanızı önermiyorum. Bu kadar parçadan sonra, daha da bir şeyler almak kamp olayını evcilik oynamaya çevirir görüşündeyim. Tuz, baharat, şeker gibi malzemeleri taşımak için kaplar satın alıp yükünüzü ağırlaştıracağınıza; kendiniz de yaratıcı çözümler üretebilirsiniz. Buzdolabı poşetleri, fermuarlı saklama poşetleri, alüminyum folyo gibi marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelere yönelin.

Elektrikli Kamp Malzemeleri

Artık sıra kamp malzemeleri listesinin son ekipmanlarına geldi. Bu bölümde de sadelik ve işlevselliği ön planda tutacağım. Örneğin kafa lambası varken, çadır içine ayrı bir lamba önermeyeceğim.

Kafa Lambası

Ülkemizde çok çeşitli kafa lambaları satılmaktadır. Bunların arasında malzeme kalitesi ve satış sonrası destek açısından Petzl kafa lambası satın almanızı öneririm.

Petzl çeşitleri arasında Tikka, Tikkina ve Pixa gibi modeller her yerde bulabileceğiniz ince kalem pille çalışır, yeteri kadar aydınlatma sağlarlar. Çeşitli Uzakdoğu menşeli kafa lambalarından almamanızı öneririm, zira bunlar çok çabuk bozulabiliyorlar.

Şarj bataryası

Teknoloji marketlerde bulabileceğiniz 10000 mah bataryaları günlerce süren kamplı yürüyüşlerde yanınıza alabilirsiniz. Akıllı cep telefonlarını 3 kere, Sony A6000 ve A7 gibi USB’den güç alan fotoğraf makinelerini 8-10 defa şarj edebiliyorlar. Eğer haftasonu 1 gecelik konaklamalı kamp yapacaksanız gerekli olacağını düşünmüyorum.

Temizlik – Kişisel Hijyen

  • Deterjan/Sabun: Yanımda yalnızca küp şeklinde kestiğim ufak bir kalıp sabun parçası taşıyorum. Teflon tencere kullandığım için bulaşık deterjanı kullanmıyorum. Tencerede kalan artıkları su ile çalkalayarak temizliyorum. Çok mecbur kalırsam sabundan faydalanıyorum.
  • Tuvalet kağıdı/Islak mendil: Islak mendil kesinlikle kullanmıyorum. Paketinin ağır ve yer kaplıyor olmasının yanı sıra, doğayı kirlettiği için kullanılmasına karşıyım. Bunun yerine bir miktar tuvalet kağıdını ince biçimde rulo şeklinde sarmak yeterli oluyor.
  • Çöp poşeti: En ince, battal boy çöp poşeti doğada atık bırakmamanın yanı sıra, ani yağmurlarda çanta kılıfı olarak da işinize yarayabilir.

Son Sözler

Gerçeklerle bağdaşan bir liste hazırlamaya gayret gösterdim. Kamp bir hobi olduğu, meslek olmadığı için; bence kesin ve katı kurallar koymak, hele de bunları savunmak anlamsız. Bana gereksiz görünen bir şey, bir başkası için vazgeçilmez olabilir. Elbette yukarıdaki listeyi istediğiniz gibi esnetebilirsiniz. Kimsenin sizi bu konuda yargılamaya hakkı yok. Örneğin temizlik hastası, titiz arkadaşlar var. Bunlar kamp çantasında havlu da taşıyabilir.

Özellikle Amerika ve Avrupa’da, doğa severler kamp malzemeleri konusunda hafif ve minimal seçeneklere yöneliyorlar. Hatta “ultralight” denen, gramların yarıştığı ve artık kamp olayını bir hobi olmaktan çıkarıp malzeme fetişizmine döndüren bir akım da mevcut.

Kamptan zevk almanız, hatta hayattan zevk almak için her şeyin en iyisine sahip olmanız gerekmiyor. Yürüyebiliyor olmak, görebiliyor olmak; kısacası kamp yapacak kadar sağlıklı olmak zaten paha biçilmez bir lütuf. O yüzden bütçenizin izin verdiği malzemeleri satın almanızı, borca harca girmemenizi önemle hatırlatırım. Hem neticede bu bir hobi. Her şeye birden sahip olursanız bu işin bir zevki de kalmayacaktır. Yavaş yavaş çeşitli malzemeleri daha iyi olanlarla değiştirmek bu işten alacağınız zevki arttıracaktır.

Bu listede neden baton yok? GPS, kıyafet, yağmurluk, ilaç, diş fırçası ve macunu gibi malzemeleri neden listelemedin diye soracak olursanız, “o zaman altınıza giyeceğiniz donu da yazayım”  diye cevap veririm. Siz yukarıdaki malzemeleri edinin. Kamp dünyasına giriş yapın. Nelere ihtiyacınız olacağı ile alakalı en doğru yol gösterici gene kendiniz olacaksınız.

56
Kimler Neler Demiş?

  Yorum bildirimi al  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Yeşim Ege

kampçılık manifestosu gibi olmuş :))) bence outdoor mağazaları bu yazıyı çerçeveletip dükkanlarına asmalı.

Çağatay Belgen

yazıda da belirttiğim gibi internet’teki kamp malzemeleri listelerine göz gezdirdim, bir manikür seti koymamışlar :))) gerçekçi bir liste hazırlamaya çalıştım.

Sezgin Akgün

kamp malzemelerini outdoor mağazalarından mı yoksa en ucuz nerede bulursak oradan mı alalım?

Çağatay Belgen

mağazada ürün 100 liraysa, aynı marka ürün farklı bir yerde 80 liraysa elbette ucuz olan yerden alın.

Burak Kurnalı

Yazılarınızı çok faydalı buluyorum. Teşekkür ederim.

aydoxx

Güzel bir yazı olmuş teşekkürler 🙂

Ünal Şengün Şatıroğlu

belki de ilk kez yazıyorum böyle yazılara ama tebrik etmemek elde değil. gerçekten şu sıralar en çok düşündüğüm konulara o kadar güzel cevaplar vermişsiniz ki. gerçekten çok beğendim. teşekkür ediyorum… Daha fazla göster »

ismail1248

merhaba abi, 40 litrelik bir sırt çantası almayı düşünüyorum ama aklıma bir şey takıldı. şimdi ben bu çantayı alsam matı çantanın içine sığdırabilir miyim bunu merak ediyorum (çantaya sadece mat,… Daha fazla göster »

Çağatay Belgen

rulo mat almayı düşünüyorsan çantanın içine sığsa bile başka birşey koyamazsın. eğer thermarest neo air all season gibi bir mat alabilirsen o zaman olur.

Çağatay Belgen

çok teşekkürler. işe yaramasına sevindim. selamlar.

Kaan Gökmenoğlu

Bugün keşfettim burayı, harika yazılar elinize sağlık. 40 lt çanta mağduru olarak tecrübemi paylaşmak istedim. Ben de 40 lt yeter diye düşünerek başlamıştım bu işe, 40 lt çantaya sadece ve… Daha fazla göster »

Çağatay Belgen

tek kişilik 1 kilo çadır, 300 gram yazlık kuştüyü tulum, thermarest neoair xlite mat ve diğer hafif malzemelerle 40 litrelik çanta yetebilir. fakat içine atıyorum husky’nin 3 kiloluk çadırını ve… Daha fazla göster »

Nasya Yurdakul

merhabalar bir hafta sonra 5 günlük bir yaz festivaline gidicez çadırı aldık ama uyku tulumu veya mat almalı mıyız karar veremedik bir daha kamp yapıcağımızı sanmıyoruz en azında yakın bir… Daha fazla göster »

Çağatay Belgen

en ucuzundan mat alın. matın üzerine serecek ortadan ikiye bölünmüş çarşaf alın bu sıcakta terlersiniz vıcık vıcık olur mat.. tulum çok gereksiz. metre işi ince polar kestirin 10-15 liraya mal… Daha fazla göster »

Zehra

en iyi ve ucuz kamp malzemeleri nerede hangi mağazada toplu biçimde görebilir satın alabiliriz. üç şeyi oradan beş şeyi buradan almak istemiyorum. hepsini tek bir yerden almayı istiyorum.

Çağatay Belgen

her türlü malzemeyi bir arada İstanbul Karaköy’deki doğa sporları mağazalarında bulabilirsiniz. En iyisi şudur diyerek diğerlerine haksızlık yapmak istemem, ancak ben aradığım hemen her şeyi Everest Outdoors Karaköy’de bulabiliyorum.

Aydın Özak

kamp malzemelerini en iyi en kaliteli tek bir mağazadan alabilir miyiz. para sıkıntı değil. tek bir yerden almak istiyorum.

Çağatay Belgen

everest outdoors – karaköy istanbul

Deniz

Baska bir sorum da şu;
Cloud up 2 çadırının gelistirilmis modeli cikmis,inceleyecek misiniz acaba?

Çağatay Belgen

buradaki modellerin dışında https://www.outdoorhaber.com/malzeme-inceleme/en-iyi-naturehike-cadir-modelleri “geliştirilmiş” model diye bir şey yok. cloud up bildiğin cloud up. belki çadırı kopyaladıkları big agnes firması ile başları derde girip ufak değişikliklere gitmiş olabilirler.

Deniz

Upgraded version diye bir hali var orjinal satıcisinda,artik self stand olmus,yanlara ip baglama yerleri eklemisler cadirin rüzgara karsi daha saglam durmasi icin, minimum ağırlığı da 1400 gram olmus,fiyati da 145… Daha fazla göster »

Çağatay Belgen

https://goo.gl/TDat8f bu üründen bahsediyorsun sanırım. çift kişilik olan modeli baya bir zamandır bu şekilde satılıyor. fakat çift kişilik alacaksan star river almanı öneririm. çift giriş çıkışı var, çift kişilik bir… Daha fazla göster »

Deniz

Ben de uzun suredir takip ediyorum,hem sizi daha oncesinde de aliexpress i,2 ocak 2018 itibariyle falan siparise actilar upgraded halini, cunku 2-3 aydir takipteydim,elimde cloud up 2 var halihazirda,ama bu… Daha fazla göster »

Hasan

ben upgraded modeli 1 yıl önce alınmış aynı çadırla yan yana gördüm. yukarıda ifade ettikleri gibi çok ufak tefek (o da dikkatli bakınca) farklar var. çadır geliştirilmemiş, sadece şekli değişmiş… Daha fazla göster »

Deniz

Merhabalar,oncelikle yazilariniz icin size tesekkur ediyorum, aklımda canta ile ilgili sorular var; Ben exos 48 ve talon 44 cantalari arasinda kaldım,ama aklımdaki soru; alirsam değip değmeyecegi ile ilgili,600 tl ödeyeceğim… Daha fazla göster »

Çağatay Belgen

kamp amaçlı kullanacaksan 50 lt yetersiz gelebilir. bana 45 de yetiyor fakat tüm malzemelerim oldukça hafif ve ufak boyutlu. bence deuter act lite 50+10 veya 65+10 ile başla. maddi açıdan… Daha fazla göster »

Deniz

Aslında daha cok trekking hiking merakindayim,ama yapmaya yapmaya güzelligini unutuyor insan,osprey exos 48 in ozelligi dis filesiyle 59 litreye kadar çıkıyor,bir de en iyi ultralight cantalardan,1,1 kg kadar

Çağatay Belgen

eğer tulum, çadır, mat gibi eşyaları da ufak ve hafif olanlardan alabileceksen iyi bir seçim.. ancak çantadan sonra para biterse mecbur hacimli ürünler seçmek zorunda kalacaksın.. bu sefer çanta hacmi… Daha fazla göster »

Deniz

Bir de onerdiginiz bütçe dostu kışlık tulum var mi?Uygun fiyatli ve hafif bulamadim da

Enis

yurt dışından kamp malzemesi alınacak hem güvenilir hem de posta maliyeti ucuz bir site önerir misiniz.

Çağatay Belgen

trekinn.com

Caner Ergüder

Merhaba Deuter Aircontact Pro 70+15 2017 modeli ilgilendiğim çantaydı bu yazıyı okuduktan sonra alıp almama konusunda tereddüt ettim. Likya yolu gibi uzun parkurlarda nasip olursa ilerde kış kampı içinde kullanmayı… Daha fazla göster »

Coşkun yazıcı

Kampa yeni başlıyorum bende ne gerekir ne olmalı yanımda diye araştırırken sizin dediğiniz gibi o olsun bu olsun şuda gerekli…… Bir çok şey yazılı yüzlerce metin ve listeyle karşılaştım ama… Daha fazla göster »

Uzay

Düşüncelerinizi çok beğendim.
Gerekten yaşanarak edinilmiş tecrübeler.
Ama kapta biraz bushcraft lazım değil mi?
Lezzet katar…
Selamlar…

CAN

Çantaya koymadan önce malzemeleri torbalara koyuyorsunuz? O torbaların tanesi ne kadar? Hangi marka nerden temin edelim? Lt bazlı fiyatları da yazarsanız süper olur?

Seko

Çok teşekkürler, çok faydalı oldu

Bartu İlgün

abi çok sade ve bilgilendirici bir yazı olmuş. diğer sitelerde öyle saçma şeyler yazmışlar ki iyi ki buraya tesadüfen girmişim. izninizle benim bir sorum olacak. yaz sonunda 15 günlüğüne Almanya… Daha fazla göster »

alev

üstat çok haklısın her konuda ilk basda keyiflen şunuda alayım bunuda alayım dedik şimdi hiç birini kullanamıyoruz çok gereksiz bir agırlık yapmışız şimdi herseyın hem hafifine hemde kullanımı kolay olana… Daha fazla göster »

Neşe

kamp malzemeleri artık çok pahalı, sizce de öyle değil mi? sitenizde lütfen ucuz alternatiflere de yer verin.

Ekrem

Hocam yazdığınız bütün yazıları okudum sayılır yani az bir kısım kaldı okumadığım. Oldukça bilgilendirici ve keyifli yazılar yazıyorsunuz. Okurken güldüğüm oluyor ama en çok sizin mesleği merak ettim ben? Siz… Daha fazla göster »

Tufan

Pisirme elemanlarında teflon kaplamasiz aluminyum malzemenin zararli etkisi sadece cizilirse mi ortaya çıkıyor? Teflon kaplı alüminyum pişirme takımım var. Çaydanlık almak istiyorum sizinki gibi 0.6 lt kadar ufak bir model.… Daha fazla göster »

Öğrenci

abi öğrenciyim ucuz malzeme alıp az miktardaki paramı sokağa atmak istemiyorum hiç mi almayayım ne önerirsin?