Soğukta donmuyor Sıcakta bozulmuyor Üstelik Hafif – Kamp Kahvaltısı

Bugünkü yazıda çeşitli kuru gıdaların karışımından oluşan, son zamanlarda kamplı yürüyüşlerde sıkça kullandığım kamp kahvaltısı çözümünden bahsetmek istiyorum. Lezzet bakımından iddialı olmasa da, bu karışımın en büyük olayı hafif olması. Hafif olmasının yanı sıra, az yer kaplıyor oluşu, sıcak havalarda bozulmayıp soğuk havalarda donmaması ve ayrıca besin değerinin yüksek olup; protein ve lif bakımından zengin olması da diğer artıları.

Lezzet bakımından iddialı olmasa da, bu karışımın en büyük olayı hafif olması. Hafif olmasının yanı sıra, az yer kaplıyor oluşu, sıcak havalarda bozulmayıp soğuk havalarda donmaması ve ayrıca besin değerinin yüksek olup; protein ve lif bakımından zengin olması da diğer artıları.

Youtube videolarına bakıyorum, birbirinden absürt yemek paylaşımları yapılmış. Kampta imam bayıldı, kuzu çevirme, ağızdan su fışkırtan (o ne demekse) pirzola (evet, böyle bir video var) gibi sportif kampçılıkla bağdaşmayan gıdalara bu sitede yer vermiyorum.

Peynir, sucuk, salam, zeytin, bal, reçel, ekmek tüm bunları taşımaktan, bunların sıcak havalarda bozulmasından, soğuk havalarda donup lezzetlerini kaybetmelerinden ve içerdikleri koruyucu kanserojen maddeleri düşünmekten yoruldum. Avrupa ve Amerika gibi kampçılığın ticari sektör haline geldiği coğrafyalarda kurutulup paketlenmiş, yalnızca sıcak su ilave ederek tüketmeye hazır hale gelen kamp yemekleri satılıyor. Bizim ülkemizde henüz bu tip çözümler bulunmadığı için kendi icat ettiğim bir kahvaltı çözümünü sizlerle paylaşmak istedim.

Sürekli kampçılığı telaffuz ediyorum. Ancak bu karışımın kış dağcılığı için de ideal olduğunu düşünüyorum. Özellikle peynir çeşitleri ve zeytinler kış aylarında donup lezzetsiz bir hal alıyorlar. Ayrıca bu gıdaları soğuk tükettiğiniz zaman iç sıcaklığınız düşüyor. Bu da fazladan enerji kaybı demek. Oysa bu tip bir karışımla, içine yalnızca ılık su katarak dağda güne sıcak bir başlangıç yapabilirsiniz.

kamp kahvaltısı malzemeleri

Malzemeler:

  • Herhangi bir markanın su ile hazırlanabilen (içine süt tozu katılmış) kaşık maması
  • Süt tozu
  • Yulaf Ezmesi
  • Karışık kuru yemişler
  • Hindistan cevizi tozu
  • İsteğe bağlı toz şeker

Ana bileşen: Kaşık maması

Toz halinde satılan kaşık mamalarını 6-36 ay arasındaki çocuklara yediriyorlar. Kıvamı neredeyse patates püresiyle aynı. Tadını muhallebi, sütlaç, puding arasında, bunların daha az şekerlisi gibi düşünebilirsiniz.

Benim damak zevkim Bebelac’ın tüm kaşık mamalarıyla uyuştu. Bunlardan herhangi bir tanesini alıp, aşağıda birazdan yazacağım kuru gıdalarla karıştırıp, yalnızca ılık su ilave ederek tüketiyorum.

Kaşık maması konusunda herhangi bir marka, çeşit önerim olmayacak. Benim satın aldığım 250 gramlık Bebelac tozlar yaklaşık 10 liraya satılıyor. Diğer markaların fiyatları da 3-15 lira arasında değişiyor. 250 gramlık kaşık mamasından, diğer kuru gıdaları da katınca 3-4 kahvaltılık çıkarabiliyorum.

Bebelac kaşık mamaları 3-36 ay arası çocuklar için üretildiğinden, içinde koruyucu veya renklendirici hiçbir katkı maddesi yok. Aşağıdaki görselde Bebelac kaşık mamalarının ihtiva ettiği bileşenleri, vitamin, mineral ve besin değerlerini görebilirsiniz.

bebelac içindekiler

Diğer bileşenler

Kaşık maması tek başına da, içine yalnızca ılık su katılarak tüketilebilir. Ancak bu karışımı besin değerleri ve enerji miktarı açısından daha da zenginleştirip, lezzetlendirmek için içine aşağıdaki gıdaları ekliyorum.

Süt Tozu

Su ile hazırlanabilen kaşık mamalarında yaklaşık %20 oranında süt tozu mevcut. Bu oranı arttırmak için, karışıma 2-4 kaşık süt tozu ilave edip daha da yoğun bir süt tadı elde ediyorum.

Süt tozunun diğer kullanım alanlarından kamp yemekleri yazısında bahsetmiştim. Eğer hafif kampçılığa ilgiliyseniz, süt tozunu kullanmaya alışmanızı öneririm.

Yulaf Ezmesi

Kamp yemekleri lif bakımından fakir yiyeceklerdir. Bir iki günlük faaliyetlerde lifli gıda tüketmemek bir sorun olmazken, 1 hafta veya daha uzun süreli faaliyetlerde lifli gıda tüketilmediğinde kabızlık sorunu ortaya çıkıyor. Ayrıca lifli gıdalar geç sindirildiği için daha uzun süreli tokluk hissi veriyor. Bu yüzden kahvaltı karışımına yulaf ezmesi ilave etmeye karar verdim. Kaşık mamasının püre kıvamını daha koyulaştırdığı için bence lezzet de katıyor.

Kuru meyve

Kuru meyveler bu karışıma çok yakışıyor. Özellikle kayısı, yaban mersini, üzüm çeşitleri ve hatta soyulmuş kabak çekirdeği, ay çekirdeği, antep fıstığı da ekleyerek, karışımı hem lezzet hem de besleyicilik bakımından zenginleştirebilirsiniz.

Hindistan cevizi

Fosfor, demir, sodyum, selenyum, çinko, iyot,kalsiyum, magnezyum, florür, manganez içeren hindistan cevizini rendelenmiş (toz) halde bu karışıma ekleyebilirsiniz. Yararından çok, kahvaltı karışımının tadını güzelleştirdiği için tercih ediyorum.

Şeker

Kahvaltı karışımını şekersiz tüketiyorum. Ancak dilerseniz iki üç kesme şeker katarak daha da tatlandırabilirsiniz.

Hazırlama ve Taşıma şekli

buzdolabı poşeti ve saklama kabı

Bu karışımı ufak boy buzdolabı poşetlerinde günlere bölerek veya sızdırmazlık özelliğine sahip saklama kabında taşıyabilirsiniz. Bana buzdolabı poşetlerinde taşımak daha cazip geliyor. En hafif saklama kabı nereden baksanız 200-250 gram ağırlığa sahip. Bunun yerine, faaliyetin süresine göre her gün için birer buzdolabı poşetine karışımı taksim edip taşımak daha pratik olacaktır.

Aşağıdaki görselde iki günlük kamplı yürüyüş faaliyeti için hazırladığım poşetleri görebilirsiniz.

kahvaltı karışımı poşette

Sonuç

Birkaç yıldır hafif malzemelere yöneldim. Uzun faaliyetlerde sırtımda taşıdığım ağırlığı 20 kilodan 8-12 kiloya kadar indirdim (su ve gıda dahil). Bu sayede hem daha az enerji harcıyor, hem de çevredeki güzelliklere daha rahat odaklanabiliyorum. Kamp malzemeleri yazısında konu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu tip gıdalara yönelmek kamp mutfağı setinizi de hafifletmeye yarayacaktır.

Ancak iş sadece malzemeleri hafifletmekle bitmiyor. Gıda da sırtımızda taşıdığımız malzemelerin bir parçası. Bu yüzden son zamanlarda hafif, kuru ve suyla hazırlanan gıdalara kafa yormaya başladım. Yurt dışında, özellikle de Amerika ve Avrupa’da sportif kampçılık ve dağcılıkla uğraşanlar çok şanslı. Envaitürlü yemek kurutulmuş ve paketlenmiş bir halde satılıyor. Adamlar çadırlarını kurup su ısıtıyor, 200 gramlık paketin içine sıcak su ilave edip yemek işini çözüyor.

Bizde böyle hazır çözümlerin olmaması, ticari kamp sektörünün gelişmemiş olması, kamp kültürü ile geç tanışmamız derken, benim gibi düşünenler yokluktan çeşitli çözümler üretmeye çalışıyoruz. Aşağıdaki videoda Amerika’da satılan kurutulmuş kamp yemeklerini görebilirsiniz.


Paylaş:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Kimler Neler Demiş?

gerçek isminizi kullanmak zorunda değilsiniz
16 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle