Kamp Çadırı Seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

dört mevsim dağcılık çadırı

Kamp malzemeleri arasında en dikkatli seçmeniz gereken ürün kamp çadırları ve sırt çantalarıdır. Kamp çadırı yağışlı ve rüzgarlı havalarda size kuru bir ortam, açık alanda özel bir alan sunar. Çadırınız sizi rüzgar, yağmur, kar, sinek, böceklerden koruyan kumaştan yapılma bir kaledir.

Doğru Çadırı tercih etmeniz için düşünmeniz gerekenler:

 • Günlük hayattaki alışkanlıklarınız. Örneğin dar alan fobiniz varmı? Fazla sıcak veya soğuğa karşı hassasiyetiniz var mı?
 • Alan, ağırlık ve fiyat üçlüsü arasında doğru dengeyi bulmak.

Yukarıdaki alan, ağırlık ve fiyat parametrelerini bir üçgen olarak düşünelim. Sizin için uygun olanı bulmaya çalışalım.

Çadır seçim

Yukarıdaki temel faktörlerin dışında kamp çadırı satın alırken düşünmeniz gerekenler:

 • Faaliyetlerin/Kampların yapılacağı mevsim ve hava şartları
 • Tasarım özellikleri
 • Kurulum kolaylığı

Tercihlerinizi bu faktörlerle kıyaslarsanız seçiminizi daraltabilirsiniz.

Not: Bu yazı sırt çantasında çadır taşıyan, çadırla uzun mesafeler kat eden kişiler için hazırlanmıştır. Amacınız aracınızla kamp kurmak, piknik tadında bir gün geçirmek ise bu yazıda yazılanların sizin için bir önemi yoktur.

Kamp Çadırı

Kamp çadırları iki genel kategoriye göre ayrılır.

 • Uyku/Kişi kapasitesi
 • Hava koşullarına uygunluk

Kendinize sormanız gereken sorular:

Çadırda genelde kaç kişi uyuyacak ?

Cevap: Kamp çadırları kişi kapasitelerine göre kategorilere ayrılmıştır. Kişi kapasitesi arttıkça ağırlık ve çadırın paketliyken sırt çantanızda işgal edeceği alan artacaktır.

Ağırlığı azaltmak için çadırlar dar tasarlanırlar. Ortalama boy ve ağırlığa sahip 2 kişi için iki kişilik bir çadır yeterli bir alan sunabiliyor iken, uzun boylu ve iri 2 kişi için üç kişilik çadır gerekebilir.

Ülkemizde kamp malzemeleri ve dağcılık malzemeleri maalesef ufacık dükkanlarda satıldığı için çadırları kurulu görerek satın almak mümkün olmamaktadır. Kampçılık ve Dağcılık Malzemelerini inceleyen web siteleri yok denecek kadar az olduğundan, çoğu zaman ihtiyacımızı tam olarak karşılayamayan çadırları satın almak durumunda kalabiliyoruz.

Kamp Çadırları en iyi dağcılık şenliklerinde, kış eğitimlerinde, kamplı anma yürüyüşlerinde incelenebilir. Bu tip etkinliklere katılarak onlarca değişik marka ve kapasitede çadırı kurulu iken inceleyebilir, kullanıcıları ile görüş alışverişinde bulunabilirsiniz.

Ne kadar ağır bir çadır taşıyabilirsiniz ?

Cevap: Kamp Çadırı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu bence çadırın ağırlığıdır. Örneğin 2200 gram ağırlığında iki kişilik beş mevsim çadır bulunduğu gibi, 3600 gram iki kişilik beş mevsim çadır da bulunmaktadır. Aradaki ağırlık farkı daha nitelikli malzemeyi, daha sınırlı seçeneği veya fiyat farkını da   800 gram daha fazla taşır, daha rahat bir kamp yaparım diyorsanız tercihiniz ağır olan çadırdan yana olmalıdır. 15-20 km’lik yürüyüşlerde 800 gram fark kabul edilir olabilirken 70-200 km. arası uzun faaliyetlerde sırtınız aradaki farkı size hatırlatacaktır. Kendi limitlerinizi öğrenin.

İyi bir kamp çadırı için ne kadar fiyat ödemeliyim ?

Cevap: Bu sorunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır. Cevabı sizin bütçenize bağlıdır. Örneğin Husky markasının 3-4 mevsim iyi çadırları 200-250 TL gibi rakamlara bulunabiliyorken, 5 mevsim özellikli Husky çadırlar 400-500 TL gibi rakamlardan başlamaktadır. 2000 -3000 TL gibi yüksek fiyatlara da North Face, Ferrino, Mountain Hardwear marka çadırlar bulunur, fakat 8000 metrenin üstündeki dağlara gitmek, ana kamplarında uzun süreler konaklamak gibi niyetiniz yoksa 2 kişilik, 5 mevsim sağlam çadırlar için maksimum 700-800 TL rakamlara çıkabilirsiniz.

Hava Durumu: Karşılaşmayı beklediğiniz hava koşulları nelerdir?

Cevap: Yaptığınız etkinlikler neler? Hafta sonları 15 km keyif yürüyüşleri yapıp, ilkbaharda birkaç kamp yapan gruplarla zaman geçirmekten hoşlanan biri mi yoksa yaz-kış demeden o dağ senin, bu yayla benim sürekli kamp yapan biri misiniz?

İlk grupta yer alıyorsanız üç mevsim çadırlar işinizi görecektir. Ağırlık konusu da sizi pek kaygılandırmamalı. Hafta sonu yürüyüş yapan gruplar kamp malzemelerini genelde kamp alanına taşıtlarla ulaştırır veya kamp alanlarına çok kısa mesafeler yürürler. Bu durumda 200-300 TL’ye kadar 3-4 mevsimlik 3000 – 4000 grama kadar iki veya üç kişilik çadırlar satın alıp zevkle kullanabilirsiniz.

İkinci grupta yer alan çılgın arkadaşlar biraz daha ciddi ve geleceğe yönelik yatırım yapmak durumundalar. Ağırlık, konfor ve fiyatı çok iyi dengelemek gerekiyor. Zor faaliyetlerde bir miktar konfordan feragat etmek ve kesenin ağzını açmak gerekebilir. Her türlü hava koşuluna dayanabilecek, sert rüzgarlarda yırtılma yapmayan, alabora olmayacak, ani hava değişimlerinde hızlı bir şekilde kurulum sağlayan 5 mevsimlik çadırlar tercihiniz olmalı. Aynı zamanda çantada bir sürü araç gereç olacağından zaten ağır olan çantayı taşınmayacak hale getirmeyecek bir çadır satın almalısınız.

Özellikler: Hangi ufak detaylar önem kazanıyor ?

Cevap: iki önemli detay vardır.

 • Kapı sayısı: Çoğu iki kişilik çadırda tek kapı bulunmaktadır. Bazı modellerde iki kapı bulunmakta, kullanıcılara daha fazla rahatlık sunmaktadır. Çadırda iki kişi birbirinden bağımsız, birbirini rahatsız etmeden giriş çıkış yapabilir.
 • Balkon/Ön oda: Balkonlar çadırlarda büyük önem taşır. Bunlar ilk girişte yer alan, iç tentenin dışında ıslak/çamurlu ayakkabılarınızı koyabileceğiniz, yemek pişirebileceğiniz kuru alanlar yaratırlar. İki kapılı modellerde genelde iki balkon yer alır.
Kurulum: Kamp Çadırı kurulumu ne kadar kolay yapılabiliyor? 

 Cevap: Günümüzde üretilen modern çadırlar genelde 1 dk. ila 5 dk. arasında sürelerde kurulabiliyorlar. Kurulum süresinin kısalığı, yoğun geçen faaliyetlerin ardından, ani değişen hava koşullarında (örneğin ani bastıran yağmurlarda uzun kurulum süreleri çadırın ve malzemelerin ıslanmasına sebep oluyor.) önem kazanıyor. Bu nedenlerden dolayı, kısa sürelerde kurulup toplanan çadırları araştırmalısınız.

Çok önemli not: Yeni satın aldığınız çadırı mutlaka faaliyete çıkmadan önce birkaç kez evinizde kurup toplayın. Çadırınızın kurulumu ile ilgili pratik kazanacak, varsa bir defosu veya çadırı beğenmediyseniz henüz arazide kullanmadığınız için iade imkanınız olacaktır.

Kamp Çadırı ölçüsü ve Yaşanabilirlik

İdeal bir kamp çadırı, ne çok geniş ne de sizi çok aşırı rahat ettirmelidir (Ne kadar geniş ve konforlu= o kadar ağır) İdeal çadır sizi bulunduğunuz koşullarda güvende hissettirmelidir.

Kamp Çadırı Kapasitesi

Kişi kapasitesi, Kamp Çadırı seçiminde ağırlık ve fiyatı en çok etkileyen husustur. Bütün 2 kişilik çadırlar aynı ölçüye sahip değildir (3-4 ve 5 kişilikler de aynı şekilde). Çadır ölçülerini belirleyen bir endüstri standardı yoktur. Aynı markanın iki kişilik çadırları arasında dahi ölçü farkı bulunabilir. Satın almadan önce çadırın içine kaç kişilikse o kadar sayıda uyku tulumu koyup boşta kalan alanı incelemekte fayda vardır.

İki kişilik dar, basık hafif çadırlar olduğu gibi, gene iki kişilik, ferah ve bir miktar ağır çadırlar da bulunmaktadır.

Şöyle basit bir kural vardır. Biraz konfora düşkünseniz +1 kişi fazladan düşünüp çadır satın almalısınız.

Kişi kapasitesi ile alakalı bir diğer önemli konu, çadırın iç tentesinin yüksekliği ve bu yüksekliğin iç tentenin başında ve sonunda eşit olup olmadığıdır. 3 kişilik bir çadırda 3 kişi de oturmak, sohbet etmek, bir miktar hareket etmek isteyecektir. Kubbe şeklinde dizayn edilmiş çadırlar daha eşit yükseklik sunarlar. İdeal yükseklik 120 cm. ve üstüdür.

Çadır kapasitesi ile ilgili göz önünde bulundurmanız gerekenler:

 • kullanıcıların fiziksel özellikleri (Uzun, kısa, zayıf, şişman)
 • dar alan fobisi (klostrofobi)
 • kullanıcılar uyurken sürekli pozisyon değiştirirler mi
 • yanınızda ufak çocuk veya köpek getirecek misiniz

Kimi solo gezginler ve bisikletçiler 1 kilogram civarlarında çadırlara yönelmektedirler. Tek kişilik çadırlar hakkında yazdığımız yazıda nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattık.

Kamp Çadırı Çeşitleri

Üç Sezon Çadırlar (üç mevsim çadır)

Üç Mevsim çadırEn popüler çadırlardır. Hafif ağırlıkları ile İlkbahar, Yaz ve Sonbahar aylarında konforlu bir kamp deneyimi sunarlar. İç + dış tenteli ve yalnızca tek tenteli modeller bulunur. İki tenteli modeller çok sıcak akşamlar yalnızca iç tente ile birlikte kullanılabilir. Böylece serin bir gece geçirmek, yıldızları izlemek ve aynı zamanda sivrisinek ve böceklerden uzak durmak mümkündür.

Tek tenteli modeller hava akımı az olacağından içerideki sıcaklığın artmasına sebep olur ve özellikle yaz aylarında konforsuz bir gece geçirmenize sebep olurlar.

Üç sezon çadırlar hafif yaz ilkbahar ve yaz yağmurlarında sizi kuru tutarlar.

ileri düzey üç mevsim çadırİleri düzey Üç Sezon Çadırlar (ülkemizde 4 mevsim çadır olarak bilinirler)

Üç sezon çadırların geliştirilmiş hali olarak düşünebiliriz. Rüzgar, yağmur ve kar dayanımları yüksektir. Nispeten sert hava koşullarında kullanılabilirler. Bu çadırlarda daha sağlam su geçirmez kumaş, sağlam poller ve daha kalın taban kumaşı kullanılır.

dört mevsim dağcılık çadırıDağcılık Çadırı / Dört Sezon Çadırlar (ülkemizde 5 mevsim çadır olarak bilinirler 🙂 her şeyi abartmakta üstümüze yok)

Bu çadırlar her mevsimde, her koşulda dayanacak şekilde tasarlanmıştır. En sert rüzgar, önemli miktarda kar yükü kar ve yağmurlarda dahi güvenle kalabileceğiniz 4 sezon / 4 mevsim çadır bulmanız mümkündür.

Daha kalın poller, daha kalın kumaş kullanıldığından 3 sezon / 3 mevsim çadırlara göre daha ağır olmaları kaçınılmazdır. Üzerlerinde kar birikmesi istenmediğinden, ayrıca rüzgara dayanıklı olmaları için genelde kubbe şeklinde tasarlanırlar.

Bu tip çadırları satın alma amacımızı eleştirdiğimiz 5 mevsim çadırlar gerekli mi yazımızı okumanızı öneririz. Kim bilir, belki de kullanmayacağınız, özelliklerinden faydalanmayacağınız ağır bir çadır almaktan sizi vazgeçirebiliriz.

 • hasan kaya

  doğayı çok seviyorum;bundan altı sene önce rast gele bir çadır aldım,çadır çok büyük ve çok agır kurulmasıda çok zor.dağ ve ormanın içinde köyüm var,baharla birlikte hafta sonları buralara gidiyorum,yazlarıda karadeniz sahiline gidiyorum.size sormak istediğim şu:dört kişilik,yazın deniz sahilinde,ilk ve son baharda nisbeten daha serin ormanlarda kamp kurabileceğim iyi bir kamp çadırı almak istiyorum,bana hangi çadırı önerirsiniz?bu defa iyi bir çadır alıp uzun süre kullanmak istiyorum.ayırdığım parada 600 lira civarındadır.saygılar sunarım,iyi akşamlar.

 • mehmet çolak

  Husky Beast 4 Mevsim 3 kişilik mi? yoksa Ferrino Kalahari 3 mevsim 3 kişilik çadır mı sizce hangisini tercih etmeliyim? Kar kış demeden sürekli olarak kamp yapıyorum. Bunların dışında önerebileceğiniz çadırlar var mı? Yardımcı olursanız sevinirim

  • Ferrinonun polleri daha kaliteli. Ferrino tercih edin. Bu fiyata maalesef daha iyi çadırlar yok.

 • Latif Serin

  Merhabalar. Çadır konusunda bilgili insan bulmak zor. Benim merak ettiğim bir konu var. The Northface çadırlarına baktığımda su geçirmezlikleri örnek olarak husky çadıra göre daha düşük. Buna rağmen çok daha yüksek fiyattan satılıyorlar. Bunun nedeni nedir? Marka satışımı? Daha kaliteli ve daha uzun sürede aşınan kaplamamı? The Nortface O2 modeli bir çadır çok hoşuma gitti. Yaklaşık 1kg civarında çift tenteli 3 mevsim 2 kişilik ama iki kişi sığmaz. Bu modelin fiyatı neredeyse husky flame 5 mevsim çadırın 2 katı. Ne yapmalı? kararsızım. Yardımcı olabilirseniz çok güzel olur.

  • Selam, su geçirmezlik göreceli bir kavram. Ucuz çadır satan firmalar da bu kavram karışıklığını sonuna kadar zorluyorlar. Tam net hatırlamıyorum fakat kumaşta 3000mm/cm2 su geçirmezlik için yeterli.

   Diyeceksiniz almışken 10000mm/cm2 alırım. Fakat bu değer arttıkça iplik çapı küçülüyor. İplik çapı da çok küçülürse bu sefer kumaşın mukavemeti azalacak, yırtılmalar olacaktır.

   Market çadırları hariç çoğu kamp çadırı marka modeli ne olursa olsun su zaten geçirmiyor. Çadırı gergin, iplerini gerdirerek kurarsanız su akar gider.

   TNF’nin bahsettiğiniz modelinin pahalı olmasının başlıca sebebi hafif olması. Kumaş, pol, dikiş birleşim yerleri vs daha kalitelidir.

   Ben de hafif çadır kullanıyorum. Hafif olmasının yanısıra paket boyutu da çok önemli. Sırf hafif ve az yer kaplıyor diye faaliyetlere 3 mevsim Ferrino Lightent 2 ile gidiyorum.

   • Latif Serin

    hızlı geridönüş ve cevap için teşekkürler. erdiğiniz bilgilere göre çadır bakıcam.

  • Panter Erdem kılıç

   hsky ile the nort face nın kalite farkı, fiyat farkı kadardır… HSKY bazen patlayabiliyor, çok da güzen verici değil ama, ben breet 4 mevsim 2 kısılı kçadır ıle kısın 3000 m de kamp yaptım ve kar gucune dayanım gosterdı. tabi bunda yaptıgım kar duvarı ve doğru ruzgar yonunde kurulumu, ıplerin dogru sabıtlenemsi de önemli..! 5000 uzeri bir dağa cıkılmayacaksa gerek de görmüyorum. HSKY türkiye saartlarında Ağrı hariç rahatlıkla kullanılabılır.

 • Muhammed Kekeç

  İyi günler. Aslında ben çadırlar ile ilgili değil ama bi sorum olacaktı. Ben, eşim ve 2 yaşında bi kızım. Çadır bi şekilde araştıra araştıra alıcaz ancak, çadır da kalmak için, kamp için yada çadır tatilinin kızım için bir zorluğu olur mu? Yazın denize yakın yerler düşünüyoruz.

  • Çağatay Belgen

   Merhaba, odalı, büyük çadırlardan alırsanız siz de, kızınız da daha rahat edersiniz. Klasik kamp çadırları her ne kadar 3 kişilik 4 kişilik modelleri olsa da tulumla güç koşullarda hayatta kalıp barınmak için tasarlandıklarından keyif amaçlı işinizi görmeyebilirler.
   http://www.dogaspor.net/Ferrino-PROXES-6-Cadir,PR-1198175.html şu tarz bir çadır hem kumaş çadırlara göre daha hafif, hem de kurması daha kolaydır. Kolay gelsin.

 • Derya Büyükaslan

  Merhaba, ben ve erkek kardeşim 2 kişilik çadır bakıyoruz, sizin önerdiğiniz Msr Hubba hubba çadırları yok, ağır kış faaliyetleri olmayacak Karadeniz bölgesinde ya da sıcak yerlerde kamp yapmak için kurulumu kolay içinde rahat hareket edebileceğimiz çadır tavsiyesi rica ediyorum

  • Çağatay Belgen

   merhaba, https://www.outdoorhaber.com/malzeme-inceleme/big-agnes-copper-spur-ul2-hafif-cadir-incelemesi bu çadırı tavsiye ederim. türkiye’de satılmıyor. yurtdışında bir tanıdığınıza rica edin, geldiğinde getirsin.

   • Derya Büyükaslan

    Merhaba bize tavsiye ettiğiniz çadırın, iki kişilik olanlarını üç kişilik olarak almak daha iyi demiştiniz fakat, 2000 TL gibi bir rakama geliyor, biz sürekli gidemeyeceğimiz için 400-500 TL lik bir çadır önerebilirseniz memnun oluruz

    • Çağatay Belgen

     Bütçenizi biraz daha arttırıp Ferrino Lightent 2 alın . Kolay gelsin.

Youtube Kanalı

Malzeme İnceleme

Reklam

Pin It on Pinterest

Shares