Eğitim Kampçılık Makale

Kamp Çadırı Seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

dört mevsim dağcılık çadırı

Kamp çadırı seçerken yapacağınız ilk iş doğrudan modelleri araştırmak yerine, önünüzdeki 5 yıl boyunca ne gibi faaliyetler yapacağınızı gözden geçirmek olmalıdır. “Her koşula uygun bir tane çadır alırım. Kâh Everest yapar, kâh Olimpos’ta kamp atarım” deyip de çadır aramak ütopik bir yaklaşımdır.

İlk kez kamp çadırı satın alanların en sık yaptığı hata “almışken her koşula dayanıklı çadır alayım, bir daha masraf çıkmasın” düşüncesidir. Araştırmalarına bu düşünceyle başlayanlar, çok büyük olasılıkla ağır ve hantal, sırt çantasının içine sığdıramayacakları 5 mevsim çadırlara yönelirler. Yıl boyunca belki en fazla 1-2 kere gerçekten ihtiyacınız olacak bu çadırları çok kısa bir süre sonra taşımaktan usanacak; böylece ya satıp hafif modellere yönelecek, ya da doğa sporlarından soğuyup daha başlamadan elveda edeceksiniz.


Bu yazıyı 6 yıl önce yazıp unutmuştum. Oysa ki geçen 6 yıl boyunca malzemeler ve alışkanlıklarımız değişip gelişti. Geçtiğimiz günlerde sitenin ziyaretçi alışkanlıklarını incelediğimde, bu yazının en çok ziyaret alan makalelerden biri olduğunu fark edip “neler yazmışım” diye okumaya karar verdim. Oldukça gelişigüzel hazırlanmış bir yazı olduğunu görüp, 2018 yılı için güncellemeye karar verdim.

Neden hatalı kararlar alıyoruz?

İnsanoğlunun 19 ve 20nci yüzyılda o güne kadar aşılmaz denilen hedeflere kafa tutmasıyla başlayan doğa sporları, bugün malzeme üreticileri, perakendeciler, ulaşım ve tur hizmetleri veren firmalar, reklam ve sponsorluklarla beraber ticari bir ekosistem halini almıştır.

Bugün bilinen anlamıyla ilk kampçılık faaliyetleri 1800’lü yılların ikinci yarısında İngiltere’de başlamıştır. Modern kampçılığın babası olarak bilinen Thomas Hiram Holding çocuk yaşlarda ailesi ile birlikte at arabasıyla Amerika seyahati yaptığında seyahat etmeyi bir tutku haline getirmiş, uzun mesafeler kat ettiği kano, yürüyüş ve bisiklet faaliyetlerini çadırda konaklamalı gerçekleştirip bugünkü sportif kampçılığın temelini atmıştır. Thomas Hiram Holding dünyadaki ilk kampçılık kitabının da yazarıdır.

thomas hiram holding
İngiliz Thomas Holding 1800’lerin ortasında Kuzey Amerika nehirlerini kanoyla dolaşıp kamp çadırında konaklamış,

Holding’in başlattığı bu yeni akım 1900’lü yılların başlarında birinci dünya ülkelerinde hızla yayıldı. 1930 yılına gelindiğinde Avrupa ve Amerika’daki kampçılık kulüp ve derneklerinin sayısı yüzlerle ifade ediliyordu.

kampçı çocuklar
Amerika’da 60’lı yıllarda çekilmiş bir kare. Aradan 50 yıldan uzun bir süre geçmesine rağmen Türkiye’de bu yaş grubu halen doğaya yabancı.

Ülkemizde 50’li yıllarda başladığı anlaşılan rekreatif kampçılık faaliyetleri, 1966 yılında Türkiye Kamp ve Karavan derneği kurulmasıyla ilk defa bir dernek çatısı altında toplanmaya başlamıştır. Sportif kampçılığın ise, gene aynı yıllarda yaygınlaşmaya başlayan dağcılık faaliyetleri ile hayatımıza girdiği anlaşılıyor. Dağcılık 70’li yıllardan sonra hız kazanmış olsa da; küçük bir azınlığın yaptığı faaliyet olmaktan ancak 2000’li yılların ardından çıkmıştır.

türkiye'de dağcılık tarihi
1971 tarihli haberde dağcılığın birkaç yüz kişi tarafından yapıldığından bahsediliyor.

Sportif kampçılık  ve dağcılık yabancı ülkelerde neredeyse 150 yıl önce başlamış. Bu konuda bizden en az 6-7 kuşak öndeler. Biz babadan oğula aktarılan bilgilerden, ilkokul çağında edinilen tecrübelerden yoksun büyüdük.

lol

İşin bir de malzeme boyutu var. İthalat 1984 yılından sonra kademeler halinde serbest hale gelmiş. Yani 84 yılından önce çadır almak isteseniz, tek seçeneğiniz 30 kiloluk Kızılay çadırı. 2017 yılında bile ülkemizde çadır üreten hiçbir üretici olmadığı düşünüldüğünde, bu konuda neredeyse tamamen dışa bağımlı bir ülke olarak doğa sporlarının ülkemizde neden yaygınlaşmadığını anlamak hiç de zor değil.

dağcı çocuklar
1973 tarihli bir haber. Bir yukarıdaki fotoğraftaki çocuklara, bir de bizim çocukların yüz ifadelerine bakın.

Konaklama çeşitleri

İşe ilk olarak kamp çadırı kullanacağımız faaliyetleri belirleyerek başlayalım. Çadır satın almaya karar verdiyseniz, çok büyük olasılıkla aşağıdaki faaliyetlerden en az birine niyetlendiniz demektir. Aşağıdaki listeyi numaralandırıyorum. Yazının ilerleyen bölümlerinde buradaki numaraları kullanacağım.

 1. Kamp yerine araçla gidilen keyif kampçılığı.
 2. Festival gibi etkinliklerde kullanılan günü kurtarmaya yönelik konaklamalar.
 3. Interrail ve benzer geziler için konaklama ihtiyacı.
 4. Deniz ve göl kıyısındaki kamping alanlarındaki konaklamalar.
 5. Motorsiklet ve bisiklet gibi, taşıma kapasitesinin sınırlı olduğu kamp faaliyetleri.
 6. Likya, Karia, St. Paul yolları ve Karadeniz yaylaları gibi uzun mesafe yürüyüşlerinde tüm kamp yükünü sırtımızda taşıdığımız sportif kampçılık faaliyetleri.
 7. Zirve faaliyetini gün içinde yapıp tekrar kamp alanına döneceğiniz Uludağ, Erciyes, Hasan Dağı, Kaçkarlar gibi dağcılık faaliyetlerinde gerçekleştireceğiniz konaklamalar.
 8. Birkaç aşamadan oluşan, zirveye kademeler halinde yükseleceğiniz Ağrı dağı gibi faaliyetler.

Geriye yalnızca afet durumları için yapılan plansız konaklamalar kalıyor. Konumuzun dışında olduğu için bunlara değinmeyeceğiz.

Doğru bilinen yanlışlar

Kaya tırmanış ayakkabısına “friction” ismini takan tek millet olduğumuzu biliyor muydunuz? Çadırlar için de “5nci mevsimi” uydurmuşuz. Rei, Sierra Trading, Backcountry, Mec.ca gibi milyonlarca dolar ciro yapan online outdoor mağazalarına girin, 5 mevsim çadır diye bir kategori olmadığını göreceksiniz.

Ciddi Çadır üreticilerinin çadırlarını şu şekilde sınıflandırdığını görüyorum.

 • Aile çadırları
 • Hafif çadırlar
 • Ultra-hafif çadırlar
 • 3-4 mevsim çadırlar
 • Ekspedisyon çadırları

Dikkatimi çeken bir diğer yanlış, su geçirmezlik hakkındaki yanıltıcı bilgiler. Bizim milletin kamp çadırı satın alırken en büyük kabusu ıslanmak. Arkadaşlar, marketlerde 80-100 liraya satılan ucuz çadırlar hariç, hemen hiçbir çadır artık su geçirmiyor.

700 liralık çadırın özelliklerini inceliyorsun, “6000 mm su sütunu”.. 3500 liraya satılan çadıra bakıyorsun aynı değer 1500 mm. Aralık ayında hem sert rüzgar, hem de bardaktan boşalırcasına yağan kuvvetli sağanak yağışın altında 2 tam gün boyunca 1200 mm su geçirmezlik değerine sahip Big Agnes çadır ile kamp kurdum; tek bir damla bile su geçirmedi. Artık çakma Çin işi çadırlar bile poliüretan püskürtme veya silikon kaplama kumaşlarla satılıyor. Lütfen şu ıslanma mevzusunu kafanızdan silip atın. Ayrıca yağmurlar da o kadar azaldı ki, hava durumundan yağmur takip ediyorum ki denk geleyim, çadırın içinde yağmurun sesini duyayım. Kamp çadırı satın alırken üstünde düşünmeniz gereken en önemli konular ağırlık ve paket hacmidir.

Kamp çadırında en önemli konu – Ağırlık

Yazı güncelleme halindedir.

 

Kamp malzemeleri arasında en dikkatli seçmeniz gereken ürün kamp çadırları ve sırt çantalarıdır. Kamp çadırı yağışlı ve rüzgarlı havalarda size kuru bir ortam, açık alanda özel bir alan sunar. Çadırınız sizi rüzgar, yağmur, kar, sinek, böceklerden koruyan kumaştan yapılma bir kaledir.

Doğru Çadırı tercih etmeniz için düşünmeniz gerekenler:

 • Günlük hayattaki alışkanlıklarınız. Örneğin dar alan fobiniz varmı? Fazla sıcak veya soğuğa karşı hassasiyetiniz var mı?
 • Alan, ağırlık ve fiyat üçlüsü arasında doğru dengeyi bulmak.

Yukarıdaki alan, ağırlık ve fiyat parametrelerini bir üçgen olarak düşünelim. Sizin için uygun olanı bulmaya çalışalım.

Çadır seçim

Yukarıdaki temel faktörlerin dışında kamp çadırı satın alırken düşünmeniz gerekenler:

 • Faaliyetlerin/Kampların yapılacağı mevsim ve hava şartları
 • Tasarım özellikleri
 • Kurulum kolaylığı

Tercihlerinizi bu faktörlerle kıyaslarsanız seçiminizi daraltabilirsiniz.

Not: Bu yazı sırt çantasında çadır taşıyan, çadırla uzun mesafeler kat eden kişiler için hazırlanmıştır. Amacınız aracınızla kamp kurmak, piknik tadında bir gün geçirmek ise bu yazıda yazılanların sizin için bir önemi yoktur.

Kamp Çadırı

Kamp çadırları iki genel kategoriye göre ayrılır.

 • Uyku/Kişi kapasitesi
 • Hava koşullarına uygunluk

Kendinize sormanız gereken sorular:

Çadırda genelde kaç kişi uyuyacak ?

Cevap: Kamp çadırları kişi kapasitelerine göre kategorilere ayrılmıştır. Kişi kapasitesi arttıkça ağırlık ve çadırın paketliyken sırt çantanızda işgal edeceği alan artacaktır.

Ağırlığı azaltmak için çadırlar dar tasarlanırlar. Ortalama boy ve ağırlığa sahip 2 kişi için iki kişilik bir çadır yeterli bir alan sunabiliyor iken, uzun boylu ve iri 2 kişi için üç kişilik çadır gerekebilir.

Ülkemizde kamp malzemeleri ve dağcılık malzemeleri maalesef ufacık dükkanlarda satıldığı için çadırları kurulu görerek satın almak mümkün olmamaktadır. Kampçılık ve Dağcılık Malzemelerini inceleyen web siteleri yok denecek kadar az olduğundan, çoğu zaman ihtiyacımızı tam olarak karşılayamayan çadırları satın almak durumunda kalabiliyoruz.

Kamp Çadırları en iyi dağcılık şenliklerinde, kış eğitimlerinde, kamplı anma yürüyüşlerinde incelenebilir. Bu tip etkinliklere katılarak onlarca değişik marka ve kapasitede çadırı kurulu iken inceleyebilir, kullanıcıları ile görüş alışverişinde bulunabilirsiniz.

Ne kadar ağır bir çadır taşıyabilirsiniz ?

Cevap: Kamp Çadırı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu bence çadırın ağırlığıdır. Örneğin 2200 gram ağırlığında iki kişilik beş mevsim çadır bulunduğu gibi, 3600 gram iki kişilik beş mevsim çadır da bulunmaktadır. Aradaki ağırlık farkı daha nitelikli malzemeyi, daha sınırlı seçeneği veya fiyat farkını da   800 gram daha fazla taşır, daha rahat bir kamp yaparım diyorsanız tercihiniz ağır olan çadırdan yana olmalıdır. 15-20 km’lik yürüyüşlerde 800 gram fark kabul edilir olabilirken 70-200 km. arası uzun faaliyetlerde sırtınız aradaki farkı size hatırlatacaktır. Kendi limitlerinizi öğrenin.

İyi bir kamp çadırı için ne kadar fiyat ödemeliyim ?

Cevap: Bu sorunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır. Cevabı sizin bütçenize bağlıdır. Örneğin Husky markasının 3-4 mevsim iyi çadırları 200-250 TL gibi rakamlara bulunabiliyorken, 5 mevsim özellikli Husky çadırlar 400-500 TL gibi rakamlardan başlamaktadır. 2000 -3000 TL gibi yüksek fiyatlara da North Face, Ferrino, Mountain Hardwear marka çadırlar bulunur, fakat 8000 metrenin üstündeki dağlara gitmek, ana kamplarında uzun süreler konaklamak gibi niyetiniz yoksa 2 kişilik, 5 mevsim sağlam çadırlar için maksimum 700-800 TL rakamlara çıkabilirsiniz.

Hava Durumu: Karşılaşmayı beklediğiniz hava koşulları nelerdir?

Cevap: Yaptığınız etkinlikler neler? Hafta sonları 15 km keyif yürüyüşleri yapıp, ilkbaharda birkaç kamp yapan gruplarla zaman geçirmekten hoşlanan biri mi yoksa yaz-kış demeden o dağ senin, bu yayla benim sürekli kamp yapan biri misiniz?

İlk grupta yer alıyorsanız üç mevsim çadırlar işinizi görecektir. Ağırlık konusu da sizi pek kaygılandırmamalı. Hafta sonu yürüyüş yapan gruplar kamp malzemelerini genelde kamp alanına taşıtlarla ulaştırır veya kamp alanlarına çok kısa mesafeler yürürler. Bu durumda 200-300 TL’ye kadar 3-4 mevsimlik 3000 – 4000 grama kadar iki veya üç kişilik çadırlar satın alıp zevkle kullanabilirsiniz.

İkinci grupta yer alan çılgın arkadaşlar biraz daha ciddi ve geleceğe yönelik yatırım yapmak durumundalar. Ağırlık, konfor ve fiyatı çok iyi dengelemek gerekiyor. Zor faaliyetlerde bir miktar konfordan feragat etmek ve kesenin ağzını açmak gerekebilir. Her türlü hava koşuluna dayanabilecek, sert rüzgarlarda yırtılma yapmayan, alabora olmayacak, ani hava değişimlerinde hızlı bir şekilde kurulum sağlayan 5 mevsimlik çadırlar tercihiniz olmalı. Aynı zamanda çantada bir sürü araç gereç olacağından zaten ağır olan çantayı taşınmayacak hale getirmeyecek bir çadır satın almalısınız.

Özellikler: Hangi ufak detaylar önem kazanıyor ?

Cevap: iki önemli detay vardır.

 • Kapı sayısı: Çoğu iki kişilik çadırda tek kapı bulunmaktadır. Bazı modellerde iki kapı bulunmakta, kullanıcılara daha fazla rahatlık sunmaktadır. Çadırda iki kişi birbirinden bağımsız, birbirini rahatsız etmeden giriş çıkış yapabilir.
 • Balkon/Ön oda: Balkonlar çadırlarda büyük önem taşır. Bunlar ilk girişte yer alan, iç tentenin dışında ıslak/çamurlu ayakkabılarınızı koyabileceğiniz, yemek pişirebileceğiniz kuru alanlar yaratırlar. İki kapılı modellerde genelde iki balkon yer alır.
Kurulum: Kamp Çadırı kurulumu ne kadar kolay yapılabiliyor? 

 Cevap: Günümüzde üretilen modern çadırlar genelde 1 dk. ila 5 dk. arasında sürelerde kurulabiliyorlar. Kurulum süresinin kısalığı, yoğun geçen faaliyetlerin ardından, ani değişen hava koşullarında (örneğin ani bastıran yağmurlarda uzun kurulum süreleri çadırın ve malzemelerin ıslanmasına sebep oluyor.) önem kazanıyor. Bu nedenlerden dolayı, kısa sürelerde kurulup toplanan çadırları araştırmalısınız.

Çok önemli not: Yeni satın aldığınız çadırı mutlaka faaliyete çıkmadan önce birkaç kez evinizde kurup toplayın. Çadırınızın kurulumu ile ilgili pratik kazanacak, varsa bir defosu veya çadırı beğenmediyseniz henüz arazide kullanmadığınız için iade imkanınız olacaktır.

Kamp Çadırı ölçüsü ve Yaşanabilirlik

İdeal bir kamp çadırı, ne çok geniş ne de sizi çok aşırı rahat ettirmelidir (Ne kadar geniş ve konforlu= o kadar ağır) İdeal çadır sizi bulunduğunuz koşullarda güvende hissettirmelidir.

Kamp Çadırı Kapasitesi

Kişi kapasitesi, Kamp Çadırı seçiminde ağırlık ve fiyatı en çok etkileyen husustur. Bütün 2 kişilik çadırlar aynı ölçüye sahip değildir (3-4 ve 5 kişilikler de aynı şekilde). Çadır ölçülerini belirleyen bir endüstri standardı yoktur. Aynı markanın iki kişilik çadırları arasında dahi ölçü farkı bulunabilir. Satın almadan önce çadırın içine kaç kişilikse o kadar sayıda uyku tulumu koyup boşta kalan alanı incelemekte fayda vardır.

İki kişilik dar, basık hafif çadırlar olduğu gibi, gene iki kişilik, ferah ve bir miktar ağır çadırlar da bulunmaktadır.

Şöyle basit bir kural vardır. Biraz konfora düşkünseniz +1 kişi fazladan düşünüp çadır satın almalısınız.

Kişi kapasitesi ile alakalı bir diğer önemli konu, çadırın iç tentesinin yüksekliği ve bu yüksekliğin iç tentenin başında ve sonunda eşit olup olmadığıdır. 3 kişilik bir çadırda 3 kişi de oturmak, sohbet etmek, bir miktar hareket etmek isteyecektir. Kubbe şeklinde dizayn edilmiş çadırlar daha eşit yükseklik sunarlar. İdeal yükseklik 120 cm. ve üstüdür.

Çadır kapasitesi ile ilgili göz önünde bulundurmanız gerekenler:

 • kullanıcıların fiziksel özellikleri (Uzun, kısa, zayıf, şişman)
 • dar alan fobisi (klostrofobi)
 • kullanıcılar uyurken sürekli pozisyon değiştirirler mi
 • yanınızda ufak çocuk veya köpek getirecek misiniz

Kimi solo gezginler ve bisikletçiler 1 kilogram civarlarında çadırlara yönelmektedirler. Tek kişilik çadırlar hakkında yazdığımız yazıda nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattık.

Kamp Çadırı Çeşitleri

Üç Sezon Çadırlar (üç mevsim çadır)

Üç Mevsim çadırEn popüler çadırlardır. Hafif ağırlıkları ile İlkbahar, Yaz ve Sonbahar aylarında konforlu bir kamp deneyimi sunarlar. İç + dış tenteli ve yalnızca tek tenteli modeller bulunur. İki tenteli modeller çok sıcak akşamlar yalnızca iç tente ile birlikte kullanılabilir. Böylece serin bir gece geçirmek, yıldızları izlemek ve aynı zamanda sivrisinek ve böceklerden uzak durmak mümkündür.

Tek tenteli modeller hava akımı az olacağından içerideki sıcaklığın artmasına sebep olur ve özellikle yaz aylarında konforsuz bir gece geçirmenize sebep olurlar.

Üç sezon çadırlar hafif yaz ilkbahar ve yaz yağmurlarında sizi kuru tutarlar.

ileri düzey üç mevsim çadırİleri düzey Üç Sezon Çadırlar (ülkemizde 4 mevsim çadır olarak bilinirler)

Üç sezon çadırların geliştirilmiş hali olarak düşünebiliriz. Rüzgar, yağmur ve kar dayanımları yüksektir. Nispeten sert hava koşullarında kullanılabilirler. Bu çadırlarda daha sağlam su geçirmez kumaş, sağlam poller ve daha kalın taban kumaşı kullanılır.

dört mevsim dağcılık çadırıDağcılık Çadırı / Dört Sezon Çadırlar (ülkemizde 5 mevsim çadır olarak bilinirler 🙂 her şeyi abartmakta üstümüze yok)

Bu çadırlar her mevsimde, her koşulda dayanacak şekilde tasarlanmıştır. En sert rüzgar, önemli miktarda kar yükü kar ve yağmurlarda dahi güvenle kalabileceğiniz 4 sezon / 4 mevsim çadır bulmanız mümkündür.

Daha kalın poller, daha kalın kumaş kullanıldığından 3 sezon / 3 mevsim çadırlara göre daha ağır olmaları kaçınılmazdır. Üzerlerinde kar birikmesi istenmediğinden, ayrıca rüzgara dayanıklı olmaları için genelde kubbe şeklinde tasarlanırlar.

Bu tip çadırları satın alma amacımızı eleştirdiğimiz 5 mevsim çadırlar gerekli mi yazımızı okumanızı öneririz. Kim bilir, belki de kullanmayacağınız, özelliklerinden faydalanmayacağınız ağır bir çadır almaktan sizi vazgeçirebiliriz.

Youtube Kanalı

Malzeme İnceleme

Reklam