Kamp Çadırı Seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Kamp çadırı seçerken yapacağınız ilk iş, doğrudan modelleri araştırmak yerine, önünüzdeki 5 yıl boyunca ne gibi faaliyetler yapacağınızı gözden geçirmek olmalıdır. “Her koşula uygun bir tane çadır alırım. Kâh Everest yapar, kâh Olimpos’ta kamp atarım” deyip de çadır aramak ütopik bir yaklaşımdır.

İlk kez kamp çadırı satın alanların en sık yaptığı hata “almışken her koşula dayanıklı çadır alayım, bir daha masraf çıkmasın” düşüncesidir. Kimilerimiz de izledikleri filmlerin gazıyla “macera ve zorluklarla dolu keşfedilmemiş bir dünyaya” adım attıklarını düşünüp, her şeyin en dayanıklısını almayı hedefler. Araştırmalarına bu şekilde başlayanlar, çok büyük olasılıkla ağır ve hantal, sırt çantasının içine sığdıramayacakları 5 mevsim çadırlara yönelirler. Yıl boyunca belki en fazla 1-2 kere gerçekten ihtiyacınız olacak bu çadırları çok kısa bir süre sonra taşımaktan usanacak, böylece ya satıp hafif modellere yönelecek, ya da doğa sporlarından soğuyup daha başlamadan elveda edeceksiniz.

Bu yazıyı 6 yıl önce yazıp unutmuştum. Oysa ki geçen 6 yıl boyunca malzemeler ve alışkanlıklarımız değişip gelişti. Geçtiğimiz günlerde sitenin ziyaretçi analizini incelediğimde, bu yazının en çok ziyaret alan makalelerden biri olduğunu fark edip “neler yazmışım” diye okumaya karar verdim. Oldukça gelişigüzel hazırlandığını görüp, 2018 yılı için güncellemeye karar verdim.

Kamp çadırı seçerken neden yanlış yapıyoruz?

Hatalı çadır seçimi yapmamızın başlıca sebebinin doğa sporları ile geç tanışmamız olduğunu düşünüyorum. Sportif kampçılık ve dağcılık yabancı ülkelerde neredeyse 150 yıl önce başladığı için, bu konuda bizden en az 3-4 kuşak öndeler. Tesadüf ederseniz inceleyin; yabancı doğa severlerin malzeme seçimleri genelde “iş görmeye” yönelik, hafif ve kompakt, bilinçli seçilmiş çözümlerdir.

Ülkemizde babadan oğla aktarılan bilgiler genelde hayatta kalmak ve iyi bir gelecek kurmakla, anneden kıza aktarılan bilgiler ise varlıklı bir koca ile evlenip rahat bir hayat yaşamayla sınırlı olduğu için, “hobi sahibi” olup hayattan keyif almaya çok geç başladık. Bu konunun daha iyi anlaşılması için kampçılığın geçmişine ışık tutalım.

lol

İnsanoğlunun on dokuz ve yirminci yüzyıllarda, o güne kadar aşılmaz denilen hedeflere kafa tutmasıyla başlayan doğa sporları, günümüzde malzeme üreticileri, toptancılar, perakendeciler, ulaşım ve tur hizmetleri veren firmalar, reklam ve sponsorluklarla beraber ticari bir ekosistem halini almıştır.

Bugün bilinen anlamıyla ilk kampçılık faaliyetleri 1800’lü yılların ikinci yarısında İngiltere’de başlamıştır. Modern kampçılığın babası olarak bilinen Thomas Hiram Holding, çocuk yaşlarda ailesi ile birlikte at arabasıyla Amerika seyahati yaptığında, seyahat etmeyi bir tutku haline getirmiştir. Genç yaşlardan itibaren uzun mesafeler kat ettiği kano, yürüyüş ve bisiklet faaliyetlerini çadırda konaklamalı gerçekleştirip, bugünkü sportif kampçılığın temelini atmıştır. Thomas Hiram Holding dünyadaki ilk kampçılık kitabının da yazarıdır (sayfa 13’teki “kampçılığın insana katkıları” daha iyi ifade edilemezdi).

thomas hiram holding
İngiliz Thomas Holding 1800’lerin ortasında Kuzey Amerika nehirlerini kanoyla dolaşıp kamp çadırında konaklamış,

Holding’in başlattığı bu yeni akım 1900’lü yılların başlarında birinci dünya ülkelerinde hızla yayıldı. 1930 yılına gelindiğinde, Avrupa ve Amerika’daki kampçılık kulüp ve derneklerinin sayısı yüzlerle ifade ediliyordu.

kampçı çocuklar
Amerika’da 60’lı yıllarda çekilmiş bir kare. Aradan 50 yıldan uzun bir süre geçmesine rağmen Türkiye’de bu yaş grubu doğaya yabancı.

Ülkemizde 50’li yıllarda başladığı anlaşılan rekreatif kampçılık faaliyetleri, 1966 yılında Türkiye Kamp ve Karavan derneği kurulmasıyla ilk defa bir dernek çatısı altında toplanmaya başlamıştır. Sportif kampçılığın, aynı yıllarda yaygınlaşmaya başlayan dağcılık faaliyetleri ile hayatımıza girdiği anlaşılıyor. Türkiye’de dağcılık yetmişli yıllardan sonra hız kazanmış olsa da, küçük bir azınlığın yaptığı faaliyet olmaktan ancak iki binli yıllardan sonra çıkmıştır.

türkiye'de dağcılık tarihi
1971 tarihli haberde Türkiye’de dağcılığın yalnızca birkaç yüz kişi tarafından yapıldığından bahsediliyor.

İşin bir de malzeme çeşitliliği boyutu var. İthalat 1984 yılından sonra kademeler halinde serbest hale gelene kadar, Türkiye’de bu işler için ithal malzeme bulmak neredeyse imkansızmış. Malzeme tedariki konusunda günümüzde bile tamamen dışa bağımlı bir ülke olarak, doğa sporlarının ülkemizde neden yaygınlaşmadığını anlamak hiç de zor değil.

dağcı çocuklar
1973 tarihli bir haber. Bir yukarıdaki fotoğraftaki çocuklara, bir de bizim çocukların yüz ifadelerine bakın.

Bu kadar tarih bilgisi yeter. Artık asıl konumuza; çadır seçerken bilmemiz gerekenlere odaklanalım.

Çadırda konaklama çeşitleri

İşe ilk olarak kamp çadırı kullanacağımız faaliyetleri belirleyerek başlayalım. Çadır satın almaya karar verdiyseniz, çok büyük olasılıkla aşağıdaki faaliyetlerden en az birine niyetlendiniz demektir. Aşağıdaki listeyi numaralandırıyorum. Yazının ilerleyen bölümlerinde buradaki numaraları kullanacağım.

 1. Kamp yerine araçla gidilen keyif kampçılığı.
 2. Festival gibi etkinliklerde kullanılan günü kurtarmaya yönelik konaklamalar.
 3. Interrail ve benzer geziler için konaklama ihtiyacı. (şehir gezilerine çadırla gitmeyin, boşuna hamallık edersiniz. bir mat bir yazlık tulum yeter.)
 4. Deniz ve göl kıyılarındaki kamping alanlarındaki konaklamalar.
 5. Motosiklet ve bisiklet gibi, taşıma kapasitesinin sınırlı olduğu kamp faaliyetleri.
 6. Likya, Karia, St. Paul yolları ve Karadeniz yaylaları gibi uzun mesafe yürüyüşlerinde tüm kamp yükünü sırtımızda taşıdığımız sportif kampçılık faaliyetleri.
 7. Zirve faaliyetini gün içinde yapıp tekrar kamp alanına döneceğiniz Uludağ, Erciyes, Hasan Dağı, Kaçkarlar gibi dağcılık faaliyetlerinde gerçekleştireceğiniz konaklamalar.
 8. Birkaç aşamadan oluşan, zirveye kademeler halinde yükseleceğiniz Ağrı dağı gibi faaliyetler.

Geriye yalnızca afet durumları için yapılan plansız konaklamalar kalıyor. Konumuzun dışında olduğu için bunlara değinmeyeceğiz.

Doğru bilinen yanlışlar

Kaya tırmanış ayakkabısına “friction” ismini takan, Kopenhag diyetine İsveç diyeti diyen tek millet olduğumuzu biliyor muydunuz? Çadırlar için de “beşinci mevsimi” uydurmuşuz. Rei, Sierra Trading, Backcountry, Mec.ca gibi milyonlarca dolar ciro yapan online outdoor mağazalarına girin, 5 mevsim çadır diye bir kategori olmadığını göreceksiniz.

meteorolog dayı

 

Ciddi Çadır üreticilerinin çadırlarını şu şekilde sınıflandırdığını görüyorum.

 • Aile çadırları
 • Hafif çadırlar
 • Ultra-hafif çadırlar
 • 3 mevsim çadırlar
 • 4 mevsim çadırlar (bizde 5 mevsim olarak biliniyor)
 • Ekspedisyon çadırları (bizde 5 mevsim olarak biliniyor)

Dikkatimi çeken bir diğer yanlış, su geçirmezlik hakkındaki yanıltıcı bilgiler. Kedi canını sevdiğim insanların kamp çadırı satın alırken en büyük kabusları ıslanmak. Bunun farkında olan üçüncü sınıf üreticiler, yanıltıcı bilgiler vererek ürünlerini cazip hale getirmeye çalışıyor. Arkadaşlar, marketlerde 80-100 liraya satılan ucuz çadırlar hariç, hemen hiçbir çadır artık su geçirmiyor.

msr vs husky çadır
Poliüretanı bol bulup boca etmişler.. sonra bu çadır neden ağır..

800 liralık çadırın özelliklerine bakıyorsun, dış tentesi için “6000 mm su sütunu” yazıyor (açık konuşayım, Husky Flame çadırlardan bahsediyorum).  Amerika’da 1100 dolara satılan MSR Guideline Pro 2 çadıra bakıyorsun, aynı değer 1500 mm. MSR’ın başı kelde ondan mı 6000 mm kumaş yapamıyor? 1500 mm su geçirmezlik için yeterli geliyor da ondan. Husky sizin kedi zaaflarınızı bildiği için dayamış poliüretanı. Siz de araştırırken “ooo 6000 mm alırım bi dal” deyip sazan gibi atlıyorsunuz.

Aralık ayında aralıksız esen sert rüzgar ve bardaktan boşalırcasına yağan kuvvetli sağanak yağışın altında, 2 tam gün boyunca 1200 mm su geçirmezlik değerine sahip Big Agnes çadır ile kamp kurdum. Tek bir damla bile su geçirmedi.

Artık çakma Çin işi çadırlar bile poliüretan püskürtme veya silikon kaplama kumaşlarla satılıyor. Lütfen şu ıslanma mevzusunu kafanızdan silip atın. Ayrıca yağmurlar da o kadar azaldı ki, çadırın içinde yağmur sesi dinlemek için hava durumu raporlarını takip ediyorum. Kamp çadırı satın alırken üstünde düşünmeniz gereken en önemli konular ağırlık ve paket hacmidir.

Kamp çadırında en önemli konu – Ağırlık ve paket hacmi

Yukarıda çadırlı faaliyetleri sıraladık. 1, 2, 3 ve 4 numaralı faaliyetleri yapacaksanız, ağırlık ve hacim üzerinde düşünmeniz gereken konular değildir. Bu faaliyetlerden birini veya birkaçını yapacaksanız, bütçenizi zorlamayacak, kolay kurulumlu herhangi bir çadırı alın gitsin. Bunların hiç birinde çadırı uzun mesafeler boyunca sırtınızda taşımanız gerekmez. Kamp yerine vasıtayla gideceğiniz için ağırlık ve hacim sorun teşkil etmeyecektir.

Ancak bisiklet de dahil olmak üzere, kamp yükünü sırtladığınız (ve pedalladığınız) tüm faaliyetlerde, taşıyacağınız ağırlık konusunda titiz davranmanız gerektiğini önemle hatırlatırım.

Düşünmeniz gereken bir diğer konu hacim meselesidir. Bisiklet heybesinde, motosiklet çantasında ve sırt çantalarında kapasitenin sınırlı olduğunu unutmadan, çadırın paketli halde kapladığı alanı da hesap ederek çadır seçimi yapmak gereklidir.

Ağırlık meselesi

Yalnızca hafif çadır tercih etmek toplam yükünüzü azaltmak için tek başına yeterli değildir. Sırt çantası, uyku tulumu, kamp matı, kamp mutfağı gereçleri, kısacası kullanacağınız kampçılık malzemelerinin tümü titizlikle seçilmelidir.

Aşağıda iki farklı kamp yükü paylaşıyorum.

Ağır YükHafif Yük
Toplam 19290 gramToplam 12770 gram
Çanta: Deuter Air Contact Pro 60+15 / 3100 gramÇanta: Deuter ACT Lite 50+10 / 1730 gram
Çadır: Husky Falcon 5 mevsim / 3100 gramÇadır: MSR Hubba NX / 1200 gram
Tulum: Husky Mini yazlık tulum / 990 gramTulum: Ferrino Lightec 550 yazlık tulum / 550 gram
Şişme Mat: Ferrino Dream / 1100 gramŞişme Mat: Thermarest Neo Air All Season / 540 gram
Yedek Giyecek: 1000 gramAzaltılmış Yedek Giyecek: 350 gram
Gıda: 1500 gramHafif Kuru Gıdalar 750 gram
Kamp Mutfağı gereçleri: 1500 gramHafif Kamp Mutfağı gereçleri: 650 gram
Su: 6 LT / 6 KiloSu: 6 LT / 6 Kilo
Fener, yedek pil, gps, şarj bataryası, diğer ıvır zıvırlar: 1 KiloFener, yedek pil, gps, şarj bataryası, diğer ıvır zıvırlar: 1 Kilo

Yukarıdaki yükle Mayıs ayında Likya yolunu yürüdüğünüzü düşünelim. Likya yolunu elbette 20 kilo yükle de bitirebilirsiniz. Ancak 12 kilo yükle keyif alarak, aynı mesafeyi daha az enerji harcayarak; böylece gün içinde daha çok mesafe kat ederek de tamamlamanız mümkün.

Malzemeler ilginizi çektiyse aşağıdaki videoda daha yakından görebilirsiniz.

Ağırlık mevzusunu yalnızca fiziksel açıdan değerlendirmemek gerek. Olayın bir de psikolojik yönü var. 20 kilo yükle yürüdüğünüzde çevredeki güzelliklere aldırmadan, taşıdığınız yükten bir an önce kurtulmayı hedefleyip, sinir harbi yaşayarak yürürsünüz. Hedefe kaç kilometre kaldığı, tırmanmakta olduğunuz yokuşun ne zaman sona ereceği gibi sorular beyninizi kemirip durur.

Daha düşük ağırlık çevrenizdeki güzelliklere odaklanmanızı; böylece faaliyetin asıl amacı olan “kendinizi iyi hissetmenize” yardımcı olacaktır.

Likya yolu
Turistlerin ayakkabılara dikkat. Sadelik de dikkat çekici. Yerli turistler aynı yolu robocop gibi donanımlı yürümeyi tercih ediyor.

Ülkemizde aynı yolu yürüyen yürüyüşçülere bakıyorum; bizimkiler Robocop gibi kuşanmış. Yabancılarda ise sadelik hakim. Sorduğumda “bazı şeylerin eksikliğini çekelim ki, doğada olduğumuzun farkına varalım” diyorlar.

5 mevsim çadırlar
25 kilo yükle Olimpos-Adrasan arasını 1000 metre yükselip, sözüm ona doğanın tadını çıkaracağım. “Her koşulda beni idare etsin” diye yanımda taşıdığım 3 kiloluk 5 mevsim Husky çadıra dikkat. Bugünlerde benzer faaliyetlere malzeme, gıda ve su dahil yaklaşık 10 kilo yükle katılıyorum. Dünya varmış!

Toplam ağırlığı azaltmanın faydaları

 • Eklemlerinize daha az yük biner.
 • Boyun ve omurga zedelenme riski azalır.
 • Ani hareketlerde sakatlanma riskiniz azalır.
 • Enerji tüketiminiz ve gıda gereksiniminiz azalır.
 • Daha az yorulur, daha çok mesafe kat edersiniz.
 • Kafanızın içi daha boş olur. Bu da çevrenizdeki güzelliklere odaklanmanızı sağlar.
 • Yalnızca doğa sporlarında değil, aynı zamanda günlük hayatta da kaynaklarınızı etkili kullanmayı öğretir.

Biliyorum. Bu işlere başlarken izlediğiniz belgesellerin, filmlerin etkisinde kalıyorsunuz. 150 kilometre hızında esen sert rüzgarlar, 50 metre boyunda tsunamiler, günlerce süren muson yağmurları, nefes aldığınızda beyninizi donduran kutup soğukları ve bunlarla mücadele ederken sizi hayranlıkla izleyen; sizinle tanışmak için sıraya girmiş kızlar..

hayallerin dağcısı
“Hayaller ve gerçekler yarışır. Hayaller hep önden gider, ama her zaman gerçekler kazanır.” Oscar Wilde ?

Bu kadar uğraştan sonra, umarım ağırlık konusunda sizi ikna etmeyi başarmışımdır. Şimdi biraz da paket boyutu, yani çadırın çantada kapladığı alan hakkında birkaç şey söyleyip, ardından çadır çeşitlerine geçelim.

Hacim olayı

Çantanızda taşıdığınız ağırlığı vücudunuza ne kadar yakın tutarsanız, o kadar konforlu bir yürüyüş gerçekleştirirsiniz. Çadır sırt çantasının dışına asıldığında, özellikle de çantanın altına sabitlendiğinde, attığınız her adımda sırt çantanızın yaylanmasına neden olur. Bu da konforsuz bir yürüyüşe neden olduğu gibi, atılan her adımda fazladan güç harcamayı gerektirir.

Salınım yapan bir çanta sağa, sola, öne ve arkaya, hatta aşağı ve yukarı doğru yaylanacaktır. Her adımda, farkında olmasanız bile, vücudunuz sizi dengede tutmak için bu yaylanmalara karşı hareketler geliştirecektir. Oysa amaç sırt çantasını vücudunuzun bir uzvu haline dönüştürüp, hareketlerimizi en az kısıtlayacak şekilde kullanmaktır.

çadır paket hacmi
Çadır paket hacmini anlatan daha iyi bir fotoğraf olamazdı. 2013 yılında çekip unutmuşum. Soldan sağa Husky 2 kişilik, Karrimor tek kişilik, Ferrino 2 kişilik çadırlar.

Yukarıdaki görseldeki 2 kişilik Husky çadırı sırt çantasının içine almak imkansız. Soldaki Husky ve ortadaki tek kişilik Karimor çadırları çantanın dışına asmak durumundasınız. En sağdaki 2 kişilik Ferrino Lightent çadırda ise durum farklı. Bu çadırı sırt çantasının içine enlemesine, uyku tulumunun üstüne gelecek şekilde yerleştirmek çok kolay. Çantada kapladığı alan yaklaşık 8 litre.

Hacim konusu iki tekerle seyahat eden bisiklet ve motosikletçileri de ilgilendiriyor. Çadır satın almadan önce heybe ve bagajlara sığdığından emin olmalısınız. Örneğin yukarıdaki Karrimor Xlite çadırın polleri katlandığında 50 santim kadar uzunluğa sahipler. Birçok bisiklet heybesi ve motosiklet bagajı bu uzunlukta pollerin sığamayacağı derinlikte imal edilmiş. Sahip olduğum tek kişilik MSR Hubba çadırda aynı problemi yaşadım. Bisiklet heybesinin 40 santimlik derinliği 53 santim uzunluğundaki polleri sığdırmaya yetmedi. MSR Hubba (veya hayalini kurduğunuz diğer çadırlar) İnternet’te araştırırken müthiş, tam da aradığınız özelliklerdeki çadırlar gibi görünebilir. Yalnızca 1.2 kilogram ağırlığa sahip bu çadırı heybe ve bagaja sığdıramayacağınız yalnızca satın aldıktan sonra ortaya çıkıyor.

Ağırlık ve hacim konusunda son sözler

Çadır satın alırken “iki kişilik çadırla üç kişilik arasında 100 lira oynuyor” deyip de ağır çadırları tercih ederseniz boşuna hamallık yaparsınız. Yukarıda dalgasını geçtiğim “her koşula hazır olma” örneğini de lütfen sakin bir zamanda, objektif biçimde değerlendirerek, katılacağınız faaliyetleri süzgeçten geçirin.

Hayal ettiğiniz sert hava koşulları yılın sayılı bir kaç gününde, belli irtifalarda yaşanıyor. Dağlardaki hava durumu tahminlerini takip ederek; baktınız sert rüzgar var, faaliyeti erteleyerek ağır ve hantal çadır ihtiyacınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

Lütfen beni dinleyin. Yılın 10 ayı boyunca kullanabileceğiniz, genel maksatlı ve hafif bir kamp çadırı ile başlangıç yapın. İlerleyen zamanlarda, yüksek irtifa dağcılığı yapmaya niyetlendiğinizde, bu amaç için özel üretilmiş ayrıca bir çadır alır, ekspedisyon çadırınızı yalnızca ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda kullanırsınız. Böylece tek bir çadırın üstüne düşmemiş olur, çadırın daha az yıpranmasını sağlarsınız. Ayrıca bunun yazı var, ilkbaharı var, keyif kampları var.. Dağlara in çık in çık, bir noktadan sonra sıkılacak, faaliyetleriniz çeşitlendirmek isteyeceksiniz.

Çadır çeşitleri

Buraya kadar okuyup, beyniniz yanmadıysa sizi tebrik ederim. Güzelim parkurlarda 20 kilo yükü sırtlamış, “ne işim var burada” dercesine küçük Emrah bakışı atanları görünce, aynısını yaşadığım günler aklıma geliyor. Ağırlık ve hacim mevzusunu bu yüzden uzattım. Şimdi gelelim çadır çeşitlerine.

Aile çadırları

Aile çadırlarını bu yazıya dahil etmeyi düşünmüyordum. Ancak katılımın çok olduğu yayla kamplarında gözlemlediğim içler acısı olaylardan sonra az da olsa bir şeyler yazmak istedim.

Dayının altında 400 binlik arazi aracı var. Allah daha çok versin. İş hayatından, binaların içinde geçirdiği tatillerden sıkılıp, doğada huzur bulmaya karar vermiş. Güzel.

Karı koca ve ufak çocukları için çadır aramışlar. Outdoor mağazası da bakmış dayıda para var. 8 kişilik Husky Boston’u gazlamışlar. Karı koca çadırı kurmaya çalışıyorlar, ne mümkün! 6 kişi çadırı kurana kadar ecel terleri döktük. Sonra da yağdı mı bir güzel yağmur. Çadır su geçirmedi fakat sırılsıklam oldu. E bu çadırı kurutmak için salona sersen salon yetmez.

Adamcağız hırsından ağlayacaktı. Dedim “abi bu çadırı gider gitmez kurut. İki gün bekletirsen üçüncü gün çürümeye başlar”. Dayıya daha önce incelemesini yaptığım Husky Felen 3-4 kişilik çadır almasını önerdim. Bu bahaneyle şimdi arkadaş olduk, beraber kamplara gidiyoruz.

Büyük aile çadırlarını yalnızca gidip de kamping alanında 1 ay veya tüm yaz sezonu boyunca kalacaksanız değerlendirin. Hafta sonları kullanacağınız, kurup kaldırmalı geniş çadır arıyorsanız; en fazla Husky Felen tarzı çadırlara bakın. Bu arada şunu da bilmelisiniz. Husky Felen gibi çadırlar, yazın sahilde içlerinde havale geçirmenize neden olacak kadar hava sirkülasyonu az olan çadırlardır.

Outdoor mağazalarında satılan aile çadırları soğuk ve yağışlı havalara göre üretilmişlerdir. Bu nedenle kumaşları soluyabilir özellikte değildir. Özellikle zemin seviyesinde (uyurken) hava sirkülasyonu yok denecek kadar azdır. Yazın sahillerdeki kamping alanlarında sıcaktan havale geçirmenize neden olabilirler. Sahillerde, kamping alanlarında uzun süreli kamp kuracaksanız, klasik bez çadırlar çok iyi soludukları için en doğru tercih olacaklardır.

3 mevsim çadırlar

3 mevsim olarak satılmalarına rağmen, kaliteli modellerin soğuk kış aylarında yağmur ve kar yağışı altında kullanılmamaları için neden göremiyorum. Yılda ortalama 50 faaliyet yapıyorsam 48’inde 3 mevsim çadır kullanıyorum. Yukarıda sıraladığım çadırda konaklama çeşitleri arasında 1’den 6’ya kadar olan tüm faaliyetlere, ülkemizdeki tüm yaz dağcılık faaliyetlerine (Ağrı dağı dahil), hava durumu raporlarını dikkatli biçimde takip ederek kışın gerçekleştireceğiniz yedinci maddedeki birçok faaliyetlere 3 mevsim çadırlarla katılabilirsiniz. 3 mevsim çadırların zayıf oldukları tek konu sert rüzgara karşı dayanıklı olmamaları.

3 mevsim çadırların beni en çok cezbeden yönleri hafif olmaları ve hızlı bir şekilde kurup kaldırmanın mümkün olması. Çadır bir de çantanın içine sığıyorsa benim için olay bitiyor. Yanıma 4 mevsim çadır (ülkemizde 5 mevsim olarak biliniyor) aldığım her sefer pişman oluyorum. Bu arada 4 mevsim çadırımı öyle ağır bir şey zannetmeyin. Yalnızca 2300 gram ağırlığında. Fakat 1 kilo daha hafif 3 mevsimlik çadırı taşımak daha cazip geliyor.

3 mevsim çadırda üşümüyor musun?

Karlı havalarda çadırın çevresini 20 santim yüksekliğinde kar birikintisi ile çevirerek içeri soğuk rüzgar girmesini engelliyorum. Ayrıca kişiyi sıcak tutan çadır değil; tulum. Bir üstteki satırda ifade ettiğim gibi, dikkat etmem gereken tek konu sert rüzgarlar. Rüzgarlı havalarda zirve faaliyetleri de genellikle iptal edildiğinden, hava durumu raporlarını takip edip faaliyeti erteliyorum.

Dağda aniden hava patladığında ne oluyor?

Sert rüzgar olacağını bildiğim faaliyetlere 3 mevsim çadırla katılmıyorum. Bunun altını çizeyim. Sürpriz, anlık durumlarda ise, çadıra bir zarar gelmemesi için polleri köşelerden çıkarıp çadırın üstüme yıkılmasını sağlıyor, rüzgar geçene dek çadırı bivak gibi kullanıyorum. Hava durumu belirsizse, fırtına, tipi gibi durumlar öngörülüyorsa, elbette yanıma bu tip hava koşullarına uygun çadır alıyorum.

3 mevsim çadırları 4 mevsim çadırlardan (ülkemizde 5 mevsim olarak bilinen modeller) ayıran farklar neler?

Bu farklardan ilki çadırın geometrik yapısı ile ilgili. 3 mevsim çadırlarda konfor ön planda olduğu için 4 mevsim çadırlara kıyasla genellikle daha yüksek olurlar.  Çadır ne kadar yüksek olursa, rüzgardan o denli etkilenir. Ayrıca pollerde kullanılan alaşım malzeme, pol çapları ve pollerin tente üzerindeki yerleşimi sert rüzgarlar gözetilerek tasarlanmamıştır. Bir diğer fark dış tente kumaşının kalınlığı ile alakalıdır. 4 mevsim çadırların dış tente kumaşları daha kalın, böylece daha ağır olur. Kalın kumaş bilinenin aksine, yağmurdan daha iyi korumak için değil; rüzgar mukavemetinin daha yüksek olması için kullanılır.

3 ve 4 mevsim çadırlar
Solda 3 mevsim Big Agnes Copper Spur, sağda 4 mevsim Big Agnes Battle Mountain

Üç mevsim çadırları 4 mevsim ve ekspedisyon çadırlarından ayıran bir başka fark da iç tentelerinde görülür. 3 mevsim çadırların iç tentelerinin neredeyse tamamı tülden oluşur. Burada amaç sıcak havalarda hava sirkülasyonunun daha iyi sağlanmasıdır.

Kaç mevsim çadır alacağıma kararsızım, nasıl karar vermem doğru olur?

Kış dağcılığı yapmayacaksanız, 3 mevsim çadır en doğru tercih olacaktır. Ayrıca 3 mevsim çadırla kış dağcılığı yapılmaz diye de bir kural yok. Kamp alanı 1500-1800 metrelerde bulunan, havanın açık ve rüzgarsız olduğu kış dağcılığı faaliyetlerine 3 mevsim çadırla katılabilirsiniz.

Kış dağcılığı yapmıyor, çeşitli yaylalarda kış kampları yapıyorsanız, 4 mevsim çadırların gerekli olmadığını düşünüyorum. Elbette burada anlattıklarımın tümü kendi görüşlerim. Ancak yılın kısa bir dönemi için ağır, hantal çadır alıp, geri kalanında boşuna yük etmenize de gönlüm elvermiyor.

4 mevsim çadırlar (ülkemizde 5 mevsim olarak bilinen çadırlar)

Sert hava koşullarına yönelik imal edilmiş çadırlar için kullanılan 4 mevsim tabiri, genellikle yanlış anlaşılıp, sanki bu çadırlar 4 mevsim boyunca her koşulda kullanılır gibi bir algı oluşmasına neden oluyor.

Oysa ki durum aslında düşünülenin tam tersi. 3 mevsim çadırlar sert rüzgar hariç; kar, yağmur, soğuk, sıcak her türlü hava koşulunda kullanılmaya elverişli oldukları için, “her koşula uygun” tabirini daha çok hak ettiklerini düşünüyorum.

Tekrar ediyorum. 4 mevsim çadırların (ülkemizde 5 mevsim olarak adlandırılan çadırlar) belki de tek avantajları 35+ km/saat hızında esen rüzgara dayanacak şekilde imal edilmiş olmalarıdır.

Rüzgardan daha az etkilenmenin bedeli ise, daha kalın dış tente kumaşı, daha kalın poller, iç tente duvarlarında ince tül yerine dokuma kumaş tercih edilmesi ve alçak profilli tasarım olarak karşımıza çıkar. Daha dayanıklı malzeme ve her yönden gelebilecek rüzgara dayanıklı tasarım içerideki hava sirkülasyonunu sınırlayan özellikler neticesinde böylece daha ağır ve hava sirkülasyon

YAZI PEYDERPEY GÜNCELLENMEKTEDİR.

Kamp malzemeleri arasında en dikkatli seçmeniz gereken ürün kamp çadırları ve sırt çantalarıdır. Kamp çadırı yağışlı ve rüzgarlı havalarda size kuru bir ortam, açık alanda özel bir alan sunar. Çadırınız sizi rüzgar, yağmur, kar, sinek, böceklerden koruyan kumaştan yapılma bir kaledir.

Doğru Çadırı tercih etmeniz için düşünmeniz gerekenler:

 • Günlük hayattaki alışkanlıklarınız. Örneğin dar alan fobiniz varmı? Fazla sıcak veya soğuğa karşı hassasiyetiniz var mı?
 • Alan, ağırlık ve fiyat üçlüsü arasında doğru dengeyi bulmak.

Yukarıdaki alan, ağırlık ve fiyat parametrelerini bir üçgen olarak düşünelim. Sizin için uygun olanı bulmaya çalışalım.

Çadır seçim

Yukarıdaki temel faktörlerin dışında kamp çadırı satın alırken düşünmeniz gerekenler:

 • Faaliyetlerin/Kampların yapılacağı mevsim ve hava şartları
 • Tasarım özellikleri
 • Kurulum kolaylığı

Tercihlerinizi bu faktörlerle kıyaslarsanız seçiminizi daraltabilirsiniz.

Not: Bu yazı sırt çantasında çadır taşıyan, çadırla uzun mesafeler kat eden kişiler için hazırlanmıştır. Amacınız aracınızla kamp kurmak, piknik tadında bir gün geçirmek ise bu yazıda yazılanların sizin için bir önemi yoktur.

Kamp Çadırı

Kamp çadırları iki genel kategoriye göre ayrılır.

 • Uyku/Kişi kapasitesi
 • Hava koşullarına uygunluk

Kendinize sormanız gereken sorular:

Çadırda genelde kaç kişi uyuyacak ?

Cevap: Kamp çadırları kişi kapasitelerine göre kategorilere ayrılmıştır. Kişi kapasitesi arttıkça ağırlık ve çadırın paketliyken sırt çantanızda işgal edeceği alan artacaktır.

Ağırlığı azaltmak için çadırlar dar tasarlanırlar. Ortalama boy ve ağırlığa sahip 2 kişi için iki kişilik bir çadır yeterli bir alan sunabiliyor iken, uzun boylu ve iri 2 kişi için üç kişilik çadır gerekebilir.

Ülkemizde kamp malzemeleri ve dağcılık malzemeleri maalesef ufacık dükkanlarda satıldığı için çadırları kurulu görerek satın almak mümkün olmamaktadır. Kampçılık ve Dağcılık Malzemelerini inceleyen web siteleri yok denecek kadar az olduğundan, çoğu zaman ihtiyacımızı tam olarak karşılayamayan çadırları satın almak durumunda kalabiliyoruz.

Kamp Çadırları en iyi dağcılık şenliklerinde, kış eğitimlerinde, kamplı anma yürüyüşlerinde incelenebilir. Bu tip etkinliklere katılarak onlarca değişik marka ve kapasitede çadırı kurulu iken inceleyebilir, kullanıcıları ile görüş alışverişinde bulunabilirsiniz.

Ne kadar ağır bir çadır taşıyabilirsiniz ?

Cevap: Kamp Çadırı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu bence çadırın ağırlığıdır. Örneğin 2200 gram ağırlığında iki kişilik beş mevsim çadır bulunduğu gibi, 3600 gram iki kişilik beş mevsim çadır da bulunmaktadır. Aradaki ağırlık farkı daha nitelikli malzemeyi, daha sınırlı seçeneği veya fiyat farkını da   800 gram daha fazla taşır, daha rahat bir kamp yaparım diyorsanız tercihiniz ağır olan çadırdan yana olmalıdır. 15-20 km’lik yürüyüşlerde 800 gram fark kabul edilir olabilirken 70-200 km. arası uzun faaliyetlerde sırtınız aradaki farkı size hatırlatacaktır. Kendi limitlerinizi öğrenin.

İyi bir kamp çadırı için ne kadar fiyat ödemeliyim ?

Cevap: Bu sorunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır. Cevabı sizin bütçenize bağlıdır. Örneğin Husky markasının 3-4 mevsim iyi çadırları 200-250 TL gibi rakamlara bulunabiliyorken, 5 mevsim özellikli Husky çadırlar 400-500 TL gibi rakamlardan başlamaktadır. 2000 -3000 TL gibi yüksek fiyatlara da North Face, Ferrino, Mountain Hardwear marka çadırlar bulunur, fakat 8000 metrenin üstündeki dağlara gitmek, ana kamplarında uzun süreler konaklamak gibi niyetiniz yoksa 2 kişilik, 5 mevsim sağlam çadırlar için maksimum 700-800 TL rakamlara çıkabilirsiniz.

Hava Durumu: Karşılaşmayı beklediğiniz hava koşulları nelerdir?

Cevap: Yaptığınız etkinlikler neler? Hafta sonları 15 km keyif yürüyüşleri yapıp, ilkbaharda birkaç kamp yapan gruplarla zaman geçirmekten hoşlanan biri mi yoksa yaz-kış demeden o dağ senin, bu yayla benim sürekli kamp yapan biri misiniz?

İlk grupta yer alıyorsanız üç mevsim çadırlar işinizi görecektir. Ağırlık konusu da sizi pek kaygılandırmamalı. Hafta sonu yürüyüş yapan gruplar kamp malzemelerini genelde kamp alanına taşıtlarla ulaştırır veya kamp alanlarına çok kısa mesafeler yürürler. Bu durumda 200-300 TL’ye kadar 3-4 mevsimlik 3000 – 4000 grama kadar iki veya üç kişilik çadırlar satın alıp zevkle kullanabilirsiniz.

İkinci grupta yer alan çılgın arkadaşlar biraz daha ciddi ve geleceğe yönelik yatırım yapmak durumundalar. Ağırlık, konfor ve fiyatı çok iyi dengelemek gerekiyor. Zor faaliyetlerde bir miktar konfordan feragat etmek ve kesenin ağzını açmak gerekebilir. Her türlü hava koşuluna dayanabilecek, sert rüzgarlarda yırtılma yapmayan, alabora olmayacak, ani hava değişimlerinde hızlı bir şekilde kurulum sağlayan 5 mevsimlik çadırlar tercihiniz olmalı. Aynı zamanda çantada bir sürü araç gereç olacağından zaten ağır olan çantayı taşınmayacak hale getirmeyecek bir çadır satın almalısınız.

Özellikler: Hangi ufak detaylar önem kazanıyor ?

Cevap: iki önemli detay vardır.

 • Kapı sayısı: Çoğu iki kişilik çadırda tek kapı bulunmaktadır. Bazı modellerde iki kapı bulunmakta, kullanıcılara daha fazla rahatlık sunmaktadır. Çadırda iki kişi birbirinden bağımsız, birbirini rahatsız etmeden giriş çıkış yapabilir.
 • Balkon/Ön oda: Balkonlar çadırlarda büyük önem taşır. Bunlar ilk girişte yer alan, iç tentenin dışında ıslak/çamurlu ayakkabılarınızı koyabileceğiniz, yemek pişirebileceğiniz kuru alanlar yaratırlar. İki kapılı modellerde genelde iki balkon yer alır.
Kurulum: Kamp Çadırı kurulumu ne kadar kolay yapılabiliyor? 

 Cevap: Günümüzde üretilen modern çadırlar genelde 1 dk. ila 5 dk. arasında sürelerde kurulabiliyorlar. Kurulum süresinin kısalığı, yoğun geçen faaliyetlerin ardından, ani değişen hava koşullarında (örneğin ani bastıran yağmurlarda uzun kurulum süreleri çadırın ve malzemelerin ıslanmasına sebep oluyor.) önem kazanıyor. Bu nedenlerden dolayı, kısa sürelerde kurulup toplanan çadırları araştırmalısınız.

Çok önemli not: Yeni satın aldığınız çadırı mutlaka faaliyete çıkmadan önce birkaç kez evinizde kurup toplayın. Çadırınızın kurulumu ile ilgili pratik kazanacak, varsa bir defosu veya çadırı beğenmediyseniz henüz arazide kullanmadığınız için iade imkanınız olacaktır.

Kamp Çadırı ölçüsü ve Yaşanabilirlik

İdeal bir kamp çadırı, ne çok geniş ne de sizi çok aşırı rahat ettirmelidir (Ne kadar geniş ve konforlu= o kadar ağır) İdeal çadır sizi bulunduğunuz koşullarda güvende hissettirmelidir.

Kamp Çadırı Kapasitesi

Kişi kapasitesi, Kamp Çadırı seçiminde ağırlık ve fiyatı en çok etkileyen husustur. Bütün 2 kişilik çadırlar aynı ölçüye sahip değildir (3-4 ve 5 kişilikler de aynı şekilde). Çadır ölçülerini belirleyen bir endüstri standardı yoktur. Aynı markanın iki kişilik çadırları arasında dahi ölçü farkı bulunabilir. Satın almadan önce çadırın içine kaç kişilikse o kadar sayıda uyku tulumu koyup boşta kalan alanı incelemekte fayda vardır.

İki kişilik dar, basık hafif çadırlar olduğu gibi, gene iki kişilik, ferah ve bir miktar ağır çadırlar da bulunmaktadır.

Şöyle basit bir kural vardır. Biraz konfora düşkünseniz +1 kişi fazladan düşünüp çadır satın almalısınız.

Kişi kapasitesi ile alakalı bir diğer önemli konu, çadırın iç tentesinin yüksekliği ve bu yüksekliğin iç tentenin başında ve sonunda eşit olup olmadığıdır. 3 kişilik bir çadırda 3 kişi de oturmak, sohbet etmek, bir miktar hareket etmek isteyecektir. Kubbe şeklinde dizayn edilmiş çadırlar daha eşit yükseklik sunarlar. İdeal yükseklik 120 cm. ve üstüdür.

Çadır kapasitesi ile ilgili göz önünde bulundurmanız gerekenler:

 • kullanıcıların fiziksel özellikleri (Uzun, kısa, zayıf, şişman)
 • dar alan fobisi (klostrofobi)
 • kullanıcılar uyurken sürekli pozisyon değiştirirler mi
 • yanınızda ufak çocuk veya köpek getirecek misiniz

Kimi solo gezginler ve bisikletçiler 1 kilogram civarlarında çadırlara yönelmektedirler. Tek kişilik çadırlar hakkında yazdığımız yazıda nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattık.

Kamp Çadırı Çeşitleri

Üç Sezon Çadırlar (üç mevsim çadır)

Üç Mevsim çadırEn popüler çadırlardır. Hafif ağırlıkları ile İlkbahar, Yaz ve Sonbahar aylarında konforlu bir kamp deneyimi sunarlar. İç + dış tenteli ve yalnızca tek tenteli modeller bulunur. İki tenteli modeller çok sıcak akşamlar yalnızca iç tente ile birlikte kullanılabilir. Böylece serin bir gece geçirmek, yıldızları izlemek ve aynı zamanda sivrisinek ve böceklerden uzak durmak mümkündür.

Tek tenteli modeller hava akımı az olacağından içerideki sıcaklığın artmasına sebep olur ve özellikle yaz aylarında konforsuz bir gece geçirmenize sebep olurlar.

Üç sezon çadırlar hafif yaz ilkbahar ve yaz yağmurlarında sizi kuru tutarlar.

ileri düzey üç mevsim çadırİleri düzey Üç Sezon Çadırlar (ülkemizde 4 mevsim çadır olarak bilinirler)

Üç sezon çadırların geliştirilmiş hali olarak düşünebiliriz. Rüzgar, yağmur ve kar dayanımları yüksektir. Nispeten sert hava koşullarında kullanılabilirler. Bu çadırlarda daha sağlam su geçirmez kumaş, sağlam poller ve daha kalın taban kumaşı kullanılır.

dört mevsim dağcılık çadırıDağcılık Çadırı / Dört Sezon Çadırlar (ülkemizde 5 mevsim çadır olarak bilinirler 🙂 her şeyi abartmakta üstümüze yok)

Bu çadırlar her mevsimde, her koşulda dayanacak şekilde tasarlanmıştır. En sert rüzgar, önemli miktarda kar yükü kar ve yağmurlarda dahi güvenle kalabileceğiniz 4 sezon / 4 mevsim çadır bulmanız mümkündür.

Daha kalın poller, daha kalın kumaş kullanıldığından 3 sezon / 3 mevsim çadırlara göre daha ağır olmaları kaçınılmazdır. Üzerlerinde kar birikmesi istenmediğinden, ayrıca rüzgara dayanıklı olmaları için genelde kubbe şeklinde tasarlanırlar.

Bu tip çadırları satın alma amacımızı eleştirdiğimiz 5 mevsim çadırlar gerekli mi yazımızı okumanızı öneririz. Kim bilir, belki de kullanmayacağınız, özelliklerinden faydalanmayacağınız ağır bir çadır almaktan sizi vazgeçirebiliriz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

27
Kim Ne Demiş?

Emrah OK

Merhaba

Husky Bizon 4 (3 mevsim) stoklarda kalmadığı için aynı ebat ve şekildeki Baron 4’e (4 mevsim) yönelmek zorundayım, içinin geniş olması nedeniyle bu çadırları istiyorum. 4 mevsim olması sıcak havalarda bir dezavantaj mıdır? Soğuk havalarda diğerine göre çadır içi sıcaklığı daha yüksek tutar mı? Ayrıca Baron 4 4 mevsimlik bir çadır olmasına rağmen daha hafif.

Hüseyin

İyi günler Ağustos ayında 10 günlük Kaz dağları kampına gideceğiz grupça.Nasıl bir çadır almam gerekiyor çok kararsız kaldım belki senede 1 yada 2 defa böyle kamplara katılacağım alacağım çadır nasıl olmalı yardımcı olurmusunuz

seyfo

Merhabalar…. Şöyle bir sorum oalcak… Biz 3 kişilik çekirdek bir aileyiz 🙂 Eşim ve binim ortlama boylarımız 160 cm… Öyle kilolu da değiliz ortalama 63 kg… Çocuk da 3 yaşında şu an… Açıkçası Husky Bizam 2 kişilik ile husky Bird 3 kişilik çadır arasında kaldık… Siz ne önerirsiniz ? Öyle çok sık kamp yapmayız 3 kişi olarak da …

Mahmut Kerim

Merhaba peyderpey güncellenecektir kısmında sağlam bir kopukluk olmuş bilginize.

safa ömürden semiz

merhaba..
yazılarınızı dikkatlice okudum ve bir çok bilinmeyen konu kafamda somutlaştı ve yerine oturdu. bütün bu emekleriniz için çok teşekkürler. yazınızdaki sınıflandırmada kendimi 4, 6 ve 7(düzgün havalarda) ye koyuyorum. Bu yüzden 2 çadır arasında kaldım.
1. Ferrino Phantom 3
2. Salewa Sierra Leone 3
Belki ileride eşim ve küçük kızım bana eşlik etmek isterler diye 3 kişilik çadır alma planım var. Daha esnek kullanım ve bana sorun çıkartmama açısından hangisini hangi çadırı önerilirsiniz.? 2 çadırın fiyatları birbirine çok yakın o bütçeyi iyi bir çadır almak için gözden çıkarttım.

Ezgi Çetin

Yazı bilgilendirici ama aşırı ukala ve yukarıdan bakan bir tavırla yazılmış. Yarıda kestim okumayı. Sadece Türklerin yaptığı bir saçma şeyi de ben paylaşayım. Dünyada yalnızca Türkler kendi milletlerini aşağılarlar ve başka milletlerin sırf yabancı oldukları için iyi bildiklerini doğru bildiklerini varsayar.

mustafa çakır

merhaba mukemmel bir paylasım olmuş teşekkürler tavsiyeleriniz için.

Derya Büyükaslan

Merhaba, ben ve erkek kardeşim 2 kişilik çadır bakıyoruz, sizin önerdiğiniz Msr Hubba hubba çadırları yok, ağır kış faaliyetleri olmayacak Karadeniz bölgesinde ya da sıcak yerlerde kamp yapmak için kurulumu kolay içinde rahat hareket edebileceğimiz çadır tavsiyesi rica ediyorum

Muhammed Kekeç

İyi günler. Aslında ben çadırlar ile ilgili değil ama bi sorum olacaktı. Ben, eşim ve 2 yaşında bi kızım. Çadır bi şekilde araştıra araştıra alıcaz ancak, çadır da kalmak için, kamp için yada çadır tatilinin kızım için bir zorluğu olur mu? Yazın denize yakın yerler düşünüyoruz.

Latif Serin

Merhabalar. Çadır konusunda bilgili insan bulmak zor. Benim merak ettiğim bir konu var. The Northface çadırlarına baktığımda su geçirmezlikleri örnek olarak husky çadıra göre daha düşük. Buna rağmen çok daha yüksek fiyattan satılıyorlar. Bunun nedeni nedir? Marka satışımı? Daha kaliteli ve daha uzun sürede aşınan kaplamamı? The Nortface O2 modeli bir çadır çok hoşuma gitti. Yaklaşık 1kg civarında çift tenteli 3 mevsim 2 kişilik ama iki kişi sığmaz. Bu modelin fiyatı neredeyse husky flame 5 mevsim çadırın 2 katı. Ne yapmalı? kararsızım. Yardımcı olabilirseniz çok güzel olur.

Panter Erdem kılıç

hsky ile the nort face nın kalite farkı, fiyat farkı kadardır… HSKY bazen patlayabiliyor, çok da güzen verici değil ama, ben breet 4 mevsim 2 kısılı kçadır ıle kısın 3000 m de kamp yaptım ve kar gucune dayanım gosterdı. tabi bunda yaptıgım kar duvarı ve doğru ruzgar yonunde kurulumu, ıplerin dogru sabıtlenemsi de önemli..! 5000 uzeri bir dağa cıkılmayacaksa gerek de görmüyorum. HSKY türkiye saartlarında Ağrı hariç rahatlıkla kullanılabılır.

mehmet çolak

Husky Beast 4 Mevsim 3 kişilik mi? yoksa Ferrino Kalahari 3 mevsim 3 kişilik çadır mı sizce hangisini tercih etmeliyim? Kar kış demeden sürekli olarak kamp yapıyorum. Bunların dışında önerebileceğiniz çadırlar var mı? Yardımcı olursanız sevinirim

hasan kaya

doğayı çok seviyorum;bundan altı sene önce rast gele bir çadır aldım,çadır çok büyük ve çok agır kurulmasıda çok zor.dağ ve ormanın içinde köyüm var,baharla birlikte hafta sonları buralara gidiyorum,yazlarıda karadeniz sahiline gidiyorum.size sormak istediğim şu:dört kişilik,yazın deniz sahilinde,ilk ve son baharda nisbeten daha serin ormanlarda kamp kurabileceğim iyi bir kamp çadırı almak istiyorum,bana hangi çadırı önerirsiniz?bu defa iyi bir çadır alıp uzun süre kullanmak istiyorum.ayırdığım parada 600 lira civarındadır.saygılar sunarım,iyi akşamlar.