Sağlık

İsveç Diyeti yapandan doğru bilinen yanlışlar – 13 günlük doğru liste

isveç diyeti

İsveç diyeti ile ilk kez 2001 yılında tanıştım. Gazetelerden birinin pazar ekinde “Aylin Livaneli’den 10 kilo verdiren tarif” olarak paylaşılmıştı. Kısa sürede tam da 10 kilo kaybetmem gerekiyordu. İki hafta harfiyen uygulayıp 12 kilo vermiştim. Yanlış hatırlamıyorsam 2005 yılında bu diyeti tekrarladım. İkinci denememde 8-9 kilo kaybettiğimi hatırlıyorum. 2018 yılında tekrar İsveç diyeti yapmaya ihtiyaç duydum. Hatta diyete başlamadan bir gün önce bu yazıyı yazmaya, başımdan geçenleri sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Sanırım internet aleminde İsveç diyeti yapıp da hakkında bu kadar ayrıntılı yazı yazan tek kişiyim. Yabancı kaynakları araştırdığımda, aslında dünyada İsveç diyeti olarak bilinen bir diyet olmadığını fark ettim. Yazının devamında bununla ilgili edindiğim bilgileri de sizlerle paylaşacağım.

isveç diyeti ilk gün
İsveç diyetine başlamadan bir gece önce.

Bu yazıya başlamadan 10 gün önce tartıldığımda, tartıda 120.5 kiloyu gördüm. Bu satırları yazarken İsveç diyetinin dokuzuncu günündeyim. Bu sabah tartıldığımda 113.4 kiloydum. Bu yazıyı bir günde bitirmeyeceğim. Yazının devamında 13 günü atlattıktan sonra on dördüncü günün sabahı kaç kiloya indiğimi, beni en çok nelerin zorladığını, en çok hangi günlerde isyan ettiğimi, ufak tefek kaçamaklarımı ve daha da önemlisi; İsveç diyeti sonrasında nasıl bir yol izlediğimi de sizlerle paylaşacağım. Hedefim 1 haziranda eski ağırlığım olan 85 kiloya düşüp 6 ayda 35 kilo kaybetmek. Başarılı olsam da olmasam da, bu yazıda tüm süreci takip edebileceksiniz.

isveç diyeti dokuzuncu gün
dokuzuncu günün sonunda 113,5 kiloyum

Nasıl kilo aldım?

Memleketin halini görüyorsunuz. Dışarıda yaşanan olumsuzlukların yanı sıra, kişisel olarak da bir sürü iş icat atlattıktan sonra son üç yılda anormal derecede kilo aldım. Hareketi kestim, bilgisayar başına çivilendim, daha da kötüsü stresten kurtulmanın çaresini abur cubur gıdalarda buldum.

Kilo alma sürecimde oturup 1 tane ekmek arası köfte, döner, kokoreç yemişliğim yok. Veya ne bileyim, restorana gidip de kendime kebap bile ısmarlamadım. McDonalds, Burger King ve diğerlerinin adresini bilmem. Bu işin suçlusu ben, kullandığım suç aletleri ise Ülker ve Eti bisküviler, Kinder çikolatalar, pastane işi cheese cake ve diğer tatlılar.. işte bunlardan deli gibi tüketip 1 yılda 35 kilo aldım. 2 yıl boyunca aldığım kiloları vermeye çalıştım, ancak başarısız oldum.

abur cuburlar
suç aletlerim abur cuburlar

Bilimsel olarak obez sayılmak için BMI (vücut kitle endeksi) değerinizin 30 olması gerekiyor. En son hesapladığımda BMI değerim 36 idi. Yani ağır derecede şişman kategorisine girmiştim. İlkini 2001 yılında, ikincisini ise 2005 yılında yaptığım İsveç diyetinden geçmişte olumlu sonuç almış olmama rağmen, son 3 yıldır İsveç diyetine neden başvurmadım ben de bilmiyorum.

Geçmişte kilo aldığımda çok hızlı biçimde verebiliyor, daha doğrusu çok kolay motive olabiliyordum. Bu yıl 40 yaşına girdim. Kilo kaybetmek için 2 yıl boyunca sayısız teşebbüsüm oldu. Her seferinde hobi olarak ilgilendiğim dağcılık ve doğa yürüyüşlerini kurtarıcı olarak gördüm. 1 gün yürüdüm olmadı. 5 gün yürüdüm olmadı. Kilo sorunu olmayan insanların tamamlamakta zorlanacağı etkinlikler yaptım, gene olmadı. Ne yaptıysam bir türlü motive olamıyor; döndüğümde kaldığım yerden abur cubur tüketmeye devam ediyordum. Ne hesaplar kitaplar yaptım. “Günde 20 kilometre yürüsem 7000 kalori kaybederim, 20 gün yürüsem 20 kilo eder” , “1 ayda Likya yolunu tamamlar tüm kilodan kurtulurum” gibi planların ardı arkası kesilmedi, ama uygulamada sonuç sıfır.

Fazla kilonun hayatıma olumsuz etkileri neler oldu?

Sosyal hayatı 22 yıldır İnternet’ten idare eden biri olarak, kilo aldıktan sonra sosyal medyaya fotoğraf yüklemeyi bıraktım. Fotoğraflarda etiketlenmek en büyük korkum oldu. Kilo aldığımı yakın çevrem dışında herkesten gizledim.  Eski fotoğraflar yerinde durduğu için elbette yeni insanlarla, yeni kadınlarla tanıştım. Çok güzel tanışmalar kilo mevzum yüzünden heba oldu. 1 gün, 5 gün, 5 hafta, 5 ay derken kadıncağız “artık buluşalım” diyor, ben kafada hesap yapıp “2 ay her gün 1000 kalori fazladan yaksam 60000 kalori eder, bu da 11 kilo kaybı.. en iyisi 3 ay sonrasına buluşalım” diye planlayıp “tüm yaz yurt dışındayım, sonbaharda buluşalım” gibi yalanlar söyleyerek buluşmaları sürekli erteliyordum.

Kaçan kovalanır olayı doğruymuş; yerlileri geçtim, Yunanistan’dan, Almanya’dan çıkıp gelenler oldu. Elbette buluşmaya gitmedim 🙂 Öyle ya, 120 kilo bir canavarla karşılaştıklarında düşüp bayılırlardı. Atatürk’ün söylediği gibi “geldikleri gibi gittiler”. Neyse, hayallerinde 120 kiloluk insan azmanı yerine, kendilerine vakit ayıramayacak kadar yoğun bir Kazanova olarak kalmam daha iyi oldu 🙂

Kilolu olanlar daha iyi bilir, gece gündüz devamlı eşofman giyer oldum. Kilolu yaşama fikrine hiçbir zaman alışamadığım için, iki yıl boyunca kendime yeni kıyafet almadım.

Kilonun sağlığıma olumsuz etkileri daha çok ruhsal yönde oldu. Fiziksel açıdan sadece hareketlerim kısıtlandı o kadar. Ancak ideal kiloma kavuşsam bile, ilerleyen yıllarda bir dönem kilolu olmanın olumsuz etkilerinin karşıma çıkacağına eminim.

Motivasyonu nasıl sağladım?

2018 ocak ayının  ilk günlerinde, 4 arkadaş arabayla Doğu Anadolu ve Ermenistan seyahatine çıktık. 4 günde toplam 4000 kilometre yol kat ettik. Vaktimizin neredeyse tümü araç içinde geçti. Birlikte seyahat ettiğim 3 arkadaşın ikisi de birer obez adayı oldukları için, ortalama 3 saatte bir durup tıka basa karnımızı doyurduk. 4 gün boyunca çılgınlar gibi yedim. Ayın 8’inde döndüğümde tartıya çıktım ve 120.5 kilo olduğumu gördüm. 120 rakamı motive olmamı sağladı. O gece eski kurtarıcımı hatırlayıp ertesi gün İsveç diyeti yapmak için araştırmalara başladım.

Bugüne kadar yanlış İsveç diyeti yapıyormuşuz

İsveç’te yaşadığım dönem İsveç diyeti hakkında tek kelime duymadım. İnternet’te hem İngilizce, hem İsveççe araştırmaya başladım. Bir sürü değişik kelime kullanarak aramama rağmen İsveç diyeti diye bir şeyin tamamen bizim uydurduğumuz bir isim olduğuna karar verdim. 2001 yılında İsveç diyeti yaptığımda, bu diyeti Zülfü Livaneli’nin kızı Aylin Livaneli’nin Türkiye’ye getirdiği yazılmıştı. Evet, Zülfü Livaneli ailesiyle beraber bir dönem İsveç’te yaşamış, kızı da bu diyeti oradan öğrenmiş olabilirdi. “Acaba farklı bir ismi mi var” diyerek bu sefer diyet listesindeki gıdaları araştırdım. Kesin olarak söyleyebilirim; Türkiye haricinde hiçbir memlekette İsveç diyeti olarak bilinen bir diyet yok.

Diyet listesindeki gıdaları araştırınca, bizde İsveç diyeti olarak bilinen diyete en yakın aşağıdaki diyet tariflerini buldum. (İsimlerini İngilizceden çevirerek yazıyorum)

Google’da “13 days diet” aratırsanız bunlara yakın onlarca diyet olduğunu göreceksiniz. Anlaşılan o ki bizde “İsveç diyeti” olarak bilinen bu diyet yurt dışında “13 günlük diyet” olarak adlandırılmış. Belli ki Aylin Livaneli bu tarifi paylaşınca İsveç’teki yaşamı ile ilişkilendirip bu adı vermişler. Ayrıca İsveç’te kadın erkek hemen herkes heykel gibi. Kimsede gram yağ yok. Allah hepsini özene bezene yaratmış.

Kopenhag diyeti şeklinde arattığınızda da benzer listelerin olduğunu göreceksiniz. Belki de Kopenhag’ın İsveç’te bir şehir olduğunu zanneden bir haber editörü yüzünden yanlış isim kullanılmış olabilir.

Bizdeki İsveç diyeti ile yurt dışındaki 13 günlük diyetlerin genel hatları aynı. Ancak süre, miktar ve çeşit konusunda çelişkiler var. Yurt dışındaki benzer diyetlerin tümü 13 günlük. Bizdekiler ise 14 gün sürüyor. Örneğin bizdeki listede ikinci gün öğlen 1 dilim salam yazıyor. Yurt dışındaki salamlar “ham” olarak geçiyor ve boyutları bizdekilerin en az 3 katı. Yani bizdeki salam dilimi 10 gramsa, adamların ham dilimi en aşağı 100 gram vardır. Aşağıdaki görselde Pınar salamın cücük kadar çapı ve a4 inceliğindeki kesimi ile Avrupa, Amerika’daki ham’ın devasa boyutlarını kıyaslayarak ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

salam ve ham farkı
Sağdaki Ham’ın bir dilimine can kurban, ama soldaki Pınar’ın bir dilimi ancak sinek doyurur.

Bir diğer çelişki dördüncü günde bulunan peynirle alakalı. Bizdeki kaynakların bir kısmı 25 gram beyaz peynirden bahsediyor. 2001 ve 2005 yıllarında okuduğum listelerde 250 gram peynir olduğuna eminim. Zaten 250 gram beyaz peynir öneren listeler de var. Anlaşılan o ki, diyetle alakası olmayan kişiler bu listeleri “250 gram peynir mi olur ya” diyerek kafalarına göre değiştirmişler. Yurt dışındaki listelerde genellikle 200 gram cottage cheese veriliyor. Yalnız cottage cheese bizdeki köy peyniri değil. Cottage cheese, yağdan ve tuzdan neredeyse tamamen arındırılmış değişik bir tür peynir. Türkiye’de buna en yakın olan peynir çeşidi yağsız/tuzsuz çökelek. Ben markette çökelek bulamadım. Şarküteri reyonundaki kız “o ne” dedi. Yağsız lor satılmadığı için Sütaş’ın yağı oldukça azaltılmış light beyaz peynirini alıp suda beklettikten sonra tükettim. Ancak bizdeki yanlış listelere inanıp da öyle 25 gram falan yemedim. 250 gramın tamamını tükettim. 250 gram beyaz peynir yemek pek iştah açıcı olmasa da, 25 gram yerseniz düşer bayılırsınız. Unutmayın, günlük 1000 kaloriden düşük, belki de bilinen en ağır diyetlerden bir tanesinden bahsediyoruz.

Peki ne yapıyoruz, hangi liste güvenilir?

Türkiye’de paylaşılan tüm İsveç diyeti listelerini eledim. Yukarıda linklerini paylaştığım 3 diyet arasında bir seçim yaptım. Kendime en uygun olanın ilk sıradaki 13 günlük metabolik diyet olduğuna karar verdim. Üçüncü sıradaki 13 gün diyeti miktar bakımından en düşük olanı. Üçüncü sıradaki diyet ilk hafta 100’er gram et veriyorsa, benim seçtiğim diyet ilk hafta 200’er gram etle başlatıyor. Birazdan aşağıda listeyi paylaşacağım.

Listenin ortasındaki 13 günlük Kopenhag diyeti biraz daha cömert davranmış. Miktarlar biraz daha fazla. Çalışan insanların miktar bakımından fazla olan bu diyeti seçmelerini öneririm. Zira diğer iki diyet gerçekten oldukça sarsıcı. Aşağıda tüm listeleri paylaşacağım.

Kendinize güveniniz tamdır, açlığa dayanıklısınızdır ve de en önemlisi sağlığınız elverişlidir. O zaman yukarıdaki listenin en sonundaki 13 günlük diyeti deneyebilirsiniz. Benim tavsiyem 13 günlük metabolik diyet ve 13 günlük Kopenhag diyetlerini değerlendirmeniz.

Karşılaşılan zorluklar ve kimler İsveç diyeti yapmamalı

Tıbbi konularda hiç bir uzmanlığım olmadığını önemle hatırlatırım. İnsan sağlığı hakkındaki bilgilerim genel kültür düzeyinde. Kalp ve damar hastalıkları olanlar, böbrek ve karaciğer sorunları yaşayanlar, şeker hastaları, tansiyon sorunları olanlar, hamileler ve gelişim çağındaki 18 yaş altı çocukların uzmana danışmadan diyet yapmamaları gerektiğini düşünüyorum.

İsveç diyeti benim için oldukça zorlayıcı oldu. Bir anda abur cubur yemeyi kesip balıklama halde böyle bir diyete adım atınca, göğüsleyeceğiniz ilk zorluk açlık hissi oluyor. Açlık hissi yedinci günden itibaren yerini tokluğa bırakıyor. Öyle ki, 200 gram balık ve yanında koca tabak dolusu salata yedikten sonra “acaba fazla mı yedim” diye düşünebiliyorsunuz.

Kendimize ait ufak bir aile işletmemiz var. İşler hem mevsimsel, hem de ekonomik sebeplerden ötürü azalmış durumda. Bu yüzden 13 günün tamamını evde geçirdim. İlk gün 5 kilometre yürüyüş yapabildim, ancak döndüğümde kendimi tükenmiş hissedip diyet bitene kadar yürüyüş yapmamaya karar verdim.

Diyet boyunca hafıza ve konsantrasyon bozuklukları yaşadım. Eğer sabah 9 akşam 6 bir ofis işinde çalışıyor olsaydım, işverenim benden verim alamazdı. Süs bitkisi gibi işe gider gelirdim. Eğer ağır bir işte çalışıyor olsaydım, ikinci gün diyeti bırakırdım. Aksi taktirde ya bir iş kazası yaşanırdı ya da düşer bayılırdım. Özetle bu diyeti keyfe keder çalışan serbest meslek sahipleri, sınav döneminde olmayan üniversite öğrencileri ve ev hanımlarının başarıyla tamamlayabileceğini düşünüyorum.

Yaşadığım olumlu değişimler

Yedinci günü atlatana kadar cidden zorlandım. Ancak yedinci günden itibaren bir takım olumlu değişimler yaşayıp doğru yolda ilerlediğime ikna oldum.

  • ilk bir hafta neredeyse her gün birer kilo kaybettim. 8-9-10 günler 500’er gram, 11-12-13 günler ortalama 250’şer gram kaybettim.
  • doymayı öğrendim.
  • uyku saatlerim düzene girdi.
  • meyvelerden lezzet fışkırdığını keşfettim.
  • 10 yıldır unuttuğum “öğün” mevhumu ile yeniden tanıştım.
  • en önemlisi 35 kilo kaybetmem gereken bir sürecin henüz başında oldukça motive oldum. 

İsyan ettiğim anlar ve kaçamaklarım

İlk bir hafta enerjim tükenmiş, bitkin bir haldeydim. Özellikle yedinci gün, akşam yemeğine kadar sadece 1 kesme şeker ve sade kahve içtiğim gün az kalsın bayılıyordum.

Bir ve sekizinci günler suda haşlanmış tuzsuz yağsız 200 gram ıspanağı yerken hayatın anlamını sorgulayacağınıza eminim. Bu iğrenç yemeyi üzerine 2 yumurtayı dilimleyerek, bol pul biber ve karabiber dökerek tüketebildim.

İlk bir hafta tek kaçamağım 5 adet (paket değil adet) kabak çekirdeği yemek oldu. Sekizinci, onuncu ve on ikinci günler yemekten sonra ufak kutu cola zero içtim. Hangi gün hatırlamıyorum, 1 adet (paket değil adet) leblebi yedim.

13 gün boyunca büyük bir kupaya sade kahve yapıp gün içinde birer fırt çekerek akşam 10’a kadar tükettim. Kahve erken bittiğinde bir tane daha hazırladım.

Her gün ortalama 1,5 litre su içtim.

İsveç diyeti ile kaç kilo verdim?

Bu satırı on üçüncü günü bitirdiğim günün hemen ertesinde yazıyorum. Yani ölmedim 🙂 120.5 kilo ile başladığım İsveç diyetinde 13 günü ardımda bırakıp bu sabah tartıldığımda 110.1 kiloydum. Toplamda 10,4 kilo hafiflemiş durumdayım.

isveç diyeti final
ve bitti! 10.4 kilo kaybettim

Şu an kendimi oldukça iyi ve zinde hissediyorum. Hatta metabolizmamı hızlandırmak için İsveç diyetinin on üçüncü, yani son günü 200 rakımdan 1000 rakıma yükseldiğim, yaklaşık 50 kişilik gruba rehberlik yaptığım 15 kilometrelik orman içi doğa yürüyüşü bile araya sıkıştırdım. Yazının devamında uyguladığım listeyi ve tükettiğim gıdaları sizlerle paylaşacağım.

İsveç Diyeti Listesi

İsveç diyeti yazdığıma bakmayın. Aşağıdaki liste dünyada kabul görmüş adıyla 13 günlük metabolik diyettir.

GünlerSabahÖğlenAkşam
Birinci gün1 kupa sade kahve + 1 kesme şeker (gerekli)2 katı yumurta + 200 gram haşlanmış ıspanak + 1 domates200 gram yağsız biftek + büyük tabak limonlu ve zeytinyağlı yeşil salata
İkinci gün1 kupa sade kahve + 1 kesme şeker (gerekli)200 gram hindi salam + 100 gram yoğurt200 gram yağsız biftek + büyük tabak limonlu ve zeytinyağlı yeşil salata + istediğiniz bir adet meyve
Üçüncü gün1 kupa sade kahve + 1 kesme şeker (gerekli) + 1 dilim esmer ekmeği üçgen katlayıp arasına kibrit kutusu kadar yağsız peynir2 katı yumurta + 1 dilim salam + büyük tabak limonlu ve zeytinyağlı yeşil salata200 gram haşlanmış kuşkonmaz (veya brokoli) + 1 parça meyve (örn. 1 dilim portakal)
Dördüncü gün1 kupa sade kahve + 1 kesme şeker (gerekli) + 2 dilim esmer ekmeğin arasına kibrit kutusu kadar yağsız peynir1 bardak taze sıkılmış portakal veya elma suyu + 100 gram yoğurt1 katı yumurta + 1 havuç (rende olabilir) + 200 gram yağsız peynir
Beşinci gün1 rendelenmiş havuç üzerine limon200 gram somon veya alabalık, limon ve 1 çorba kaşığı erimiş tereyağı dökülecek200 gram yağsız biftek + büyük tabak limonlu ve zeytinyağlı yeşil salata + 1 adet çiğ kuşkonmaz (ben az miktarda haşlanmış brokoli yedim)
Altıncı gün1 kupa sade kahve + 1 kesme şeker (gerekli) + 2 dilim esmer ekmeğin arasına kibrit kutusu kadar yağsız peynir2 katı yumurta + 1 havuç (rendelenmiş olabilir)250 gram tavuk göğüs + 200 gram ıspanak salatası (yani suda haşlanmış 200 gram ıspanak) (orjinal liste tavukla ıspanağı haşladıktan sonra beraber pişirin, üzerine limon ve zeytinyağı dökün diyor.) Ben bunun yerine birinci günkü salatadan yaptım.
Yedinci günŞekersiz bir kupa çay.hiçbir şey200 gram pirzola (ben biftek tercih ettim) + 1 elma
Sekizinci gün1 kupa sade kahve + 1 kesme şeker (gerekli)2 katı yumurta + 200 gram haşlanmış ıspanak + 1 domates200 gram yağsız biftek + büyük tabak limonlu ve zeytinyağlı yeşil salata
Dokuzuncu gün1 kupa sade kahve + 1 kesme şeker (gerekli)yarım dilim salam (başlarım böyle işin ızdırabına deyip tam dilim yedim) + 100 gram yoğurt200 gram yağsız biftek + büyük tabak limonlu ve zeytinyağlı yeşil salata + istediğiniz 1 adet meyve
Onuncu gün1 kupa sade kahve + 1 kesme şeker (gerekli) + 2 dilim esmer ekmeğin arasına kibrit kutusu kadar yağsız peynir2 katı yumurta + 1 dilim salam + büyük tabak limonlu ve zeytinyağlı yeşil salata200 gram haşlanmış kuşkonmaz (veya brokoli) + 1 adet domates + 1 adet istediğiniz meyve (örn. 1 dilim portakal)
On birinci gün1 kupa sade kahve + 1 kesme şeker (gerekli) + 2 dilim esmer ekmeğin arasına kibrit kutusu kadar yağsız peynir1 bardak taze sıkılmış portakal veya elma suyu + 100 gram yoğurt1 katı yumurta + 1 adet havuç (rendelenmiş olabilir) + 200 gram yağsız peynir
On ikinci gün1 rendelenmiş havuç üzerine limon100 gram somon veya alabalık, limon ve 1 çorba kaşığı erimiş tereyağı dökülecek (200 gram yedim)200 gram biftek + 200 gram ıspanak salatası ve bir parça pişmemiş kuşkonmaz (Ben bunun yerine birinci günkü salatadan yaptım.)
On üçüncü gün1 kupa sade kahve + 1 kesme şeker (gerekli) + 2 dilim esmer ekmeğin arasına kibrit kutusu kadar yağsız peynir2 katı yumurta + 1 havuç rendesi limonlanmış250 gram tavuk göğüs + büyük tabak limonlu ve zeytinyağlı yeşil salata

Diyet süresince tükettiğim gıdalar

Bu diyet yabancı orijinli olduğu için listedeki tüm gıdalar bize uymuyor. “Ham” denen şey bildiğiniz domuz eti. “Cottage Cheese” dedikleri peynir çeşidi bizde satılmıyor. Kuşkonmaz vermişler, ancak tazesini bulamadım.

Peynir

Marketlerde çökelek bulamadığım için, pazarda çökelek olarak satılan peynirlerin de oldukça yağlı ve tuzlu olması yüzünden aklımı çalıştırıp bulabildiğim en hafif peyniri tercih ettim. Pınar ve Sütaş’ın light beyaz peynirleri var. Pınar’ın light peyniri %50 daha az yağ içerirken, Sütaş’ın light peyniri %70 daha az yağ içeriyor. Her iki peynir de oldukça tuzlu. Diyete başlamadan bu peynirin 700 gramlık paketinden alın, dörde bölüp suya koyun. Tüm diyet boyunca bu bir paket size yeterli gelecektir.

Sütaş Light beyaz peynir 700 gram
%70 daha az yağlı ve %40 daha az tuz kullanılmış.

Lor peynirini de araştırdım. Pazardaki lor peynirleri Allahlık. Marketlerdeki lorların yağ oranı oldukça yüksek. Ayrıca lezzetini arttırmak için tuz da koymuşlar. Yani lor peyniri artık krem peynire evrilmiş. Eski lorlar yok.

Peyniri yerken zorlanırsanız, lezzetlendirmek için marul dilimlerinin arasına sarıp çiğ köfte gibi yemenizi öneririm.

Et

200 gram (+-30 gram fark etmez) yağsız bifteği dilimletip güzelce dövdürün. Dövmeden pişirirseniz kazık gibi olur. Bunu da topluca alıp buzdolabına atmanızı öneririm. Diyet yaptığınız süre boyunca bakkala markete ne kadar giderseniz, diyeti bozma olasılığınız azalır.

biftek

Eğer et pahalı geliyorsa, etten hoşlanmıyor veya bıktıysanız, aynı miktarda hindi göğsü de tüketebilirsiniz. Son hafta et yerine tamamen hindiye döndüm. Hindi tavuğa kıyasla daha az yağlı ve daha lezzetli.

Salam

Orjinal listede domuz etinden yapılan, dilimleri oldukça geniş çaplı ve kalın kesilen “ham” öneriliyor. Buna en yakın Polonez’in Fit Yaşam hindi fümesini buldum. Oldukça lezzetli ve büyük ebatlarda kesilmiş. 100 gramında 1 gram yağ var ve yalnızca 80 kalori. İsveç diyetinden sonra da tüketmeye devam edeceğim.

polonez fit yaşam hindi füme eti 200 gram XL

200 gramlık paketlerde satılan XL boyundan aldım. Tam da ikinci günkü 200 gram salam ihtiyacını karşılayacak miktarda. Toplamda iki paket XL alıp diyet süresince, artan miktarı da diyet sonrası tüketebilirsiniz.

Kuşkonmaz

Sanırım mevsimine denk gelmedim, pazarda kuşkonmaz bulamadım. Bunun yerine brokoli ve karnabahar tükettim.

Sonuç

İnsan hayatında 13 gün nedir ki? Eğer sağlık sorununuz yoksa ve kilo vermeye kararlıysanız İsveç diyetini denemenizi öneririm. İlk bir hafta zorlanacaksınız, ancak kaybettiğiniz kilolar sizi motive ettiği gibi, sekizinci günden itibaren açlık azalıp yerini doymaya bırakacak.

Beni asıl kaygılandıran bu diyetin sonrası. Bugün İsveç diyetini geride bıraktığım ilk gün. Sabah 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu ve yukarıda anlattığım hindi fümeden 200 gram tükettim. Öğlen karnabahar ve hindi etinden yapılan yağsız tuzsuz bir yemek, akşam ise 1 kase az yağlı ve tuzsuz tavuk çorbası içtim. 1 tane de elma yedim. Kendimi aç hissetmiyorum.

Ocak ayının son haftasına girdik. Sanırım Ocak sonuna kadar günlük 1000-1200 kalori alır, en azından kaybettiğim kiloyu muhafaza ederim.

Şubat ayı için oldukça radikal bir planım var. Daha önce tamamını peyderpey yürüdüğüm 550 kilometrelik Likya yolunu bir kerede, 1 ay sürede tamamlamayı düşünüyorum. Bakarsınız bu yazıya Şubat sonunda el atıp 100 kiloya düştüğümün müjdesini veririm.

Aşağıda yorum bölümünde aklınıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz. Büyük ihtimalle gün içinde cevaplamış olurum.

8 Mart 2018 Son gelişmeler

Arkadaşlar, kısa bir güncelleme yapayım istedim. “Kilo kaybetme macerasında” iki ayı devirmek üzereyim. 120,5 kilo başladığım mücadelede, bugün 104 kiloyum.

Diyet oldukça güzel geçiyor. Hatta diyette olduğum bile söylenemez. Evet az yiyorum, tatlı ve yağdan uzak duruyorum, ancak kendimi kısıtlanmış hissetmiyorum.

En büyük eksiğim hareketsizlik. Bir türlü spora başlayamadım. Sanırım başta tembellik, biraz da soğuk havaların etkisi oldu.

Her sabah illa bir dilim kızarmış ekmek, şekerli çay/kahve, yağsız peynir, zeytin ve yumurta yiyorum. Öğlen vakti bir çorba, iki üç dilim hindi göğüs veya en kötü bir kase yoğurt yiyorum. Akşamları da az yağlı ve tuzsuz bir tabak yemek tüketip, bir iki saat sonra meyve ile günü bitiriyorum.

Çok şükür bisküvi, şeker, çikolata namına çöp yemedim. Görünce midem bulanıyor. Sigara ile uğraşacaklarına, en başta abur cuburlara sınırlama getirsinler.

120 kiloyken kilo kaybı gözümde büyüyordu. 2 ay dişimi sıktım ve neredeyse 17 kilo kaybettim. Öyle görünüyor ki Haziran ayında tamam bu iş. İlerleyen günlerde gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğim.

Kimler Neler Demiş?

127 Yorum - "İsveç Diyeti yapandan doğru bilinen yanlışlar – 13 günlük doğru liste"

avatar
  Yorum bildirimi al  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
efe
Ziyaretçi

Bu tarz diyetlerde beni en çok endişelendiren nokta, verilen kiloların geri alınma ihtimalinin yüksekliği. Hikayelerin tümünde -sanıyorum sizinki de dahil- verilen kilolar geri alınıyor. Bu konuda araştırmanız oldu mu, korumak için neler yapılmalı?

Çağatay Belgen
Ziyaretçi
diyet yapıp kilo verdikten sonra eskisi gibi beslenmeye ve hareketsiz yaşamaya devam edince, kilo almak elbette kaçınılmaz oluyor. örneğin ben, son üç yıldır günün neredeyse 15 saatini bilgisayar karşısında geçiriyorum. günlük ortalama 2000 kalori yaktığımı düşünelim. günde 3000 kalori gıda tüketirsem haftada 1 kilo alırım. gıda tüketimimi 1000 kaloriyle sınırlandırınca haftada 1 kilo kaybederim (1 kilo = 7000 kalori) günlük 1000 kaloriye düşüp sinir harbi yaşayacağıma, günde 3000 yakıp 2000 kalori tüketirsem, kabaca hesapla haftada bir kilo yakarım. şimdilik hafta sonu 20 kilometre doğa yürüyüşü, hafta içi günlerde de 8 km şehir içi yürüyüş yaparak hem metabolizmamı hızlandırmaya, hem de… Daha fazla göster »
Smy
Ziyaretçi

Ben de başladım… ınsallah güzel sonuçlar alırım… yazınız çok faydalı…. değişim listesinde salam yerine haşlanmış tavuk yesek nasıl olur ki …

dilara
Ziyaretçi

1 yıldır neredeyse duygusal açlıkla mücadele ediyorum.1,5 2 ay sonra düğünüm var ve 80 kg oldum neredeyse..sürekli başla bitir,nasılsa yarn başlarım diye yatmadan çikolata yemeler..neler neler.kendime saygım kalmadı.insanlar düğün zamanında mutlu olur ben stresten öleceğim.tek stresim de kilolu gelin olmak.yumurta kapıya dayandığı için ben de sizin listenize uygun bir diyetle başlayıp sonrasında az yemek yiyerek gidersem belki motive olurum..
o kadar kötü hissediyorum ki uyuyamıyorum bile..
oysa herşey istediğim gibi.tek sorun kilolarım.ben boş boğazım ve stresim yüzünden sürekli ağlıyorum.
az önce de bir poğaça gömdüm düşünün..
seni gönülden tebrik ederim umarım korursun..

Ece
Ziyaretçi

Merhaba Ekşi Sözlükte ki yazınızı okuyup bende bu diyete başladım. Bugün 6. günüm. 74.5 la başladım şuan 71.5 oldum. Merak ettiğim bu tarz diyetlerde yağ değil su ve kastan verildiği söylenir hep. Bunun alakalı bir bilginiz var mı yani siz o 10 kilonun ne kadarını yağdan vermişsinizdir.

Seyfettin
Ziyaretçi
Çağatay belgen abisi bende diyorum bu dağlar ve doğaların delisini (aşık olan)çağatayımı neden göremiyorum 2 yıldır sebep belli oldu..Seni ilk tanıdığımda 4 sene önce tığ gibi delikanlılardandın..Senin uludağa gelip kamp attığına çok özenmiştim tek başına..Ama ben o zamanlarda çömez bir doğa severdim..Şimdi 81 ilde 81 zirve düşünce yolunda 17 il zirvesi gerçekleştirdim..Ağrı dağı dahil buna…Abisi artık çömezlik geçti ama kilo aldım ve bel fıtığı problemin var ocak ayında başlayan..Kesin ameliyat demişlerdi 2 yerde birde bel kayması vardı..Sonuçta bir tanıdığın önerisiyle bir masöre gittim..Ki ben 25 yılını devlet hastanelerinde geçirmiş ve 2 sene önce emekli olmuş bir sağlık personeli olarak pek… Daha fazla göster »
Hatice
Ziyaretçi

Cagtay abi, yazini cok begendim – inanilmaz motive etti beni. Bende suan metabolic diyetin 2. günündeyim ve 1 kg verdim. Özellikle de kendinize yeni kiyafet almamaniz ayni kendimi hatirladi 🙁 .
Umarim sizde bizde su fazla kilolarimizdan kurtulup kendimiz olabilme sansina erebiliriz. Yazinizi takip edicem…

Elif
Ziyaretçi

Merhaba. Bende 2 buçuk yıl gibi bir sürede 37 kilo verdim. Fakat verdiğimin 6 kilosunu hafta da 2 gün zumba yapmama rağmen geri aldım. Duygusal açlıkla savaşıyorum bir yandan. Sanırım bunu uzun süre diyet yapmama bağlıyorum. Uzun zamandır aklımdaydı cesaretim yoktu bu diyeti yapmak için. Yazınız ve bu kadar güzel açıklama yaptığınız için teşekkürler. Güzel motivasyon oldu. Tebrik ederim korumanız dileğiyle.

Furkan
Ziyaretçi

Öncelikle tebrik ederim abi seni. Ben de bugün başlıyorum ama malum öğrenci evi biftekmis pirzolaymis çok zor 😂 onun yerine aynı ölçüde tavuk göğsü yesem sorun olur mu

Berrin
Ziyaretçi

35 yaş, iki çocuklu öğretmen bayanım. Çocuklardan önce 65 civarı şu ansa senelerdir 73- 75 kiloyum. Hedefim eski aralığıma dönmek. Yazınız başucu kitabı gibi elimde iki gündür. Bu sabah başladım. Çok motiveyim şu an, gelişmeleri yazacağım. Bugün dersim yok başlangıç için iyi bir gün 😆 bir fincan granül kahvemi bir küp şekeri içine atıp içtim neyse ki bayılırım kahveye. Oğluma kaşarlı tost yediriyorum şu an, normalde iyi otlanırdım 😆 çok teşekkürler paylaşım için 2000li yılların başında 6. Gününe kadar dayanabilmiştim bakalım bu kez ne olacak

Tarık
Ziyaretçi

Bir sorum olacak dördüncü günle beşinci günü yer değiştirmem mümkün mü

Berrin
Ziyaretçi

3. Günüm ve tam 73.4tüm bu sabah 😃 yani tam 2.3 kilo gitmiş!

Emine
Ziyaretçi

Bir türlü başlayamadığım diyetler silsilesine an itibariyle son verip yrn sabah diyete başlıyorum sayenizde😊 Çocuğum olduktan sonra 10 kilo olan fazlalık 2 yıl geçmesine rağmen hala üzerimde.Yazınız harika bir motivasyon.Bu arada size sorum olacak diyet süresince kabızlık yaşamamak için yemeklerin yanında acı biber turşusu yada acı biber yenilebilir mi?

Emine
Ziyaretçi

Bir türlü başlayamadığım diyetler silsilesine an itibariyle son verip yrn sabah diyete başlıyorum sayenizde😊 Çocuğum olduktan sonra 10 kilo olan fazlalık 2 yıl geçmesine rağmen hala üzerimde.Yazınız harika bir motivasyon.Bu arada size sorum olacak diyet süresince kabızlık yaşamamak için yemeklerin yanında acı biber turşusu yada acı biber yenilebilirmi
Yada yeşilçay içilebilirmi

Esra
Ziyaretçi

Merhaba yazınız beni motive etti gerçekten, bugün alışverişimi yaptım, yarın başlıyorum diyete. Sadece bi sorum olacak, ıspanağı haşlamayıp çiğ, salata gibi yesek olur mu acaba ?

Rahsan
Ziyaretçi
Merhabalar Sizi tebrik ederim,benim de hikaye uzun ama özet geçeyim:41 yaşındayım riskli bir gebelik döneminin ardından aldığım kilolara ek olarak “süt olsun” diye 🙈aldığım kilolarda eklenince 108 kg oldum efendim,etrafımdaki mide by-pass ameliyatı olan arkadaşlarım bütün iyi niyetleriyle ameliyat konusunda baskı yapıyorlardı. Ancak bir sağlıkçı olan ben,bütün hatalarıma rağmen aklıma uygun olan sağlıkla zayıflamayı seçmeyi tercih ettim,derken internetten Taylan Kümeli nin kızı Elif Ezgi Uzmansel in ”eski kiloma dönüyorum”sitesini buldum.tavsiye ederim: Ağustos,Eylül,Ekim 3 Ayda 82 kiloya düştüm Bu arada kızımla (henüz 8 aylıktı o zaman )2 saat sabah 2 saat akşam toplam 4 saatten az olmamak kaydıyla yürüdük, bebek arabasına… Daha fazla göster »
Emine
Ziyaretçi

Mrb bugün 4.günüm gayet iyi gidiyorum çok aşırı zorlandım diyemem belkide kafamda kesin bu diyet işini bitirmem lazım dediğim için😊
Tartılmadım henüz 7.günün sabahında tartılmak istiyorum öyle olursa daha iyi olur gibi geliyo bana😊 ama hissediyorum kilo verdiğimi
İnş 3 gün sonra kaç kilo verdiğimi de yazarım.Bu arada Çağatay Bey birşey sormak istiyorum oturduğum yerde liğht peynir bulamadım yarım yağlı bulabildim akşamda 200gr peynir yemem gerekiyo yarım yağlı olduğu için 100gr yesem olabilir mi?yine akşama kadar sizin yönteminiz gibi suda bekletirim

Özlem
Ziyaretçi
Herkese merhaba, bu diyeti yaklaşık 8 sene önce yapmıştım şuanda yaşım 31. ablamın düğününe 20 gün vardı ve beğendiğim 36 beden (S) çok güzel bir abiye vardı. başka bedeni kalmamıştı. hiçbir dükkanda başka kıyafet beğenemiyor aklım hep o elbisedeydi ama kilom 68-70 arasındaydı ve kilo vermeden o elbiseye giremezdim. sonrasında bu diyetı bulmuştm taylan kümelinin . diyeti okuduktan sonra ben bunu yaparım dedim ve önce gidip bana olmayan abiyeyi aldım. herkes benimle dalga geçip paramı ziyan ettiğimi söylesede. bu diyeti yaparak tam 8 kilo verdim. hatta diyet bittikten 5 gün sonra tartıldığımda 2 kilo daha vermiştim. o aldığım abiyeyi daraltmak… Daha fazla göster »
Emine
Ziyaretçi

Tamam çok tşk ederim Çağatay Bey.O zmn 8.günün sabahında güzel haberlerle tekrar size yazarım.

Emine
Ziyaretçi

Bugün 8.günüm ve 4 kilo gitmiş😊 gözlerime inanamadım ve çok mutlu oldum.inş geri kalan günlerde toplamda 3 kilo daha verebilirsem 7kiloyla bitirmek istiyorum.7.gün gerçekten de baya zorladı fazladan 1 kupa kahve içtim.Çağatay bey artık et yemek istemiyorum onun yerine yeşil mercimek haşlayıp yesek ya da sizin yaptıgınız gibi tavuk veya hindi göğsü tüketmekte bi sakınca olur mu?

Burcu
Ziyaretçi
Merhaba Çağatay abi. Ben bir şey sormak istiyorum, bu diyetin tabiki çok işe yaradığı hakkında yorumlar yazılar gördüm ama tamamen inanmamı sağlayan senin anlattıkların oldu diyebilirim. O yüzden bugün başladım bile. Şey diyeceğim, kilom 57 falan şuan, önceden 85 ve üzeriydim sonra kendi kendime sağlıklı bi liste yapıp biraz aç bırakıp çok da spor yapınca 3 ay dolmadan 30 kiloya yakın vermiştim. Sonra ben yedim 🙂 haliyle işte memnun değilim ama diyet ben de işe yaramaz diye endişe duyuyorum. Diyetten diyete atlamak yaramaz belki bilmem ama ben zaten aylardır diyet yapmıyorum çok fazla yiyorum, sorun şu ki ne kadar zayıfsan… Daha fazla göster »
Sibel
Ziyaretçi

Bugün başladım pazartesi bilerek başlamadım 😛
Yazın cok motive etti 2 cocukdan sonra 70 kiloda takılıp kaldım bu yaz fit ve 2 cocuklu bi anne olmak istiyorum desteğin lazım oldukca yazcam umarım rahatsız etmem.
Hafif tempolu yarım saatlik yürüyüşlede desteklicem
Haftalık kilo kaybımıda paylaşırım

Süleyman
Ziyaretçi

merhabalar bugün başlıyorum önerilerinizle, öğün aralarında ki saat farkı ne kadar olmalı ya da en ideal öğün saatleri nelerdir bu diet için ?

ultraviolence
Ziyaretçi

Ispanağı çok az (1 tatlı kaşığı) yağ, sarımsak ve çökelek ile kavurursanız inanılmaz lezzetli bir şey oluyor. Dümdüz haşlanmış ıspanak yer mi insan yapmayın kendinize bu eziyeti 🙂 Bu diyeti ben kafama göre değiştirdim biraz ama aldığım kalori, protein, yağ ve karbonhidrat miktarı aynı hemen hemen makrolara bakınca.
Bir de yorumlarda falan da baktım herkes tuzdan çok kaçınmış, sağlık açısından zararları vardır yoktur diyemem bilgi sahibi değilim ama kilo vermek konusunda tuzun sıkıntısı su tutması yani ödem yapması. Ben tuzu çok sevdiğimden tuzu çok az azaltabildim ama bu açığımı bol su içerek kapatıyorum. Derişimi azaltarak; ters osmoz 🙂

Sevilay
Ziyaretçi

Merhaba,
Öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim. Bu yazıyı okuyana kadar başlamak için gerekli motivasyonum yoktu. Yazınızı okuyunca karar verdim ve dün başladım. Bugün ikinci günüm gayet iyi geçti düne göre. Gayet iyi hissediyorum ki normalde tansiyonum cok düşüktür çabuk acıkırım. Yanlız benim sorunum şu. Dün öğlen ıspanak fazla geldi son birkaç çatalı yiyemedim artık. Bugün de salamın anca 100 gr yedim. Dahasını yiyebilmek için yer kalmadı sanki. Bitirmem şart mı acaba? Öyle okuduğumu hatırlıyorum da. Şimdiden teşekkür ederim.

Seher
Ziyaretçi

Merhaba. Benim merak ettiğim şey 13 günde 10 kg gibi büyük bir miktar verdikten sonra vücutta oluşabilecek sarkmalar! Diyeti yapıp kilo veren arkadaşlar bu konuda tecrübelerini paylaşabilir mi?

Esra
Ziyaretçi

Merhaba kahve olarak filtre kahvemi içmemiz gerekiyor

Şişman Danışman
Ziyaretçi

Ben bir aydır sağlıklı yaşam düzenine geçmeye çalışıyorum. 5 kilo verdim ama hem kilo verişime ivme kazandırmak hem de tabii ki bir an evvel incelmek için İsveç diyetini araştırıyordum. Sizin yazınıza denk geldim,çok bilgilendirici ve kendi deneyiminizin de içinde olduğu enfes bir yazı. Şu an 83,6 kiloyum,boyum 1,67. İsveç diyetine başlamaya karar verdim. Sonuçları da sizinle paylaşacağım. Kolay gelsin bana. Hoşçakalın.

Simla
Ziyaretçi

Ben de bugün başladım sabah tartıda 91.1 çıktım.
35 gündür diyette olduğum şuana kadar o kadar zorluk çekmedim. Sadece bir şey sormak istiyorum biftek yerine normal et yense olur mu?

Özüm
Ziyaretçi
Merhabalar yazınızı ekşi sözlükten görüp geldim 🙂 İlk öncelikle motivasyon harika..Bir kaç gündür bu diyeti yapmak istiyordum fakat bir türlü başlayacak cesareti bulamamışken yazınızla karşılaştım. Aslında çok fazla kilolu değilim. Ama insan kıyafetlerini giydiğinde içinde kendini rahat hissediyorsa eğer kendini her daim güzel hisseder. Tam da burada benim sorunum başlıyor aslında. 169 boy 63 kilo… Yazınızı okuduktan sonra tamam başlamalıyım dedim. Birde yorumları okumak istedim. Bir kişi kilosunu yazarak (63.4) kaç kilo kaybederim diye sormuş size 4-5 kilo tahminim demişsiniz. Bu beni biraz üzdü 🙂 Ve mantıklı gelmedi de değil aslında:) 2 sene önce ki kilom 53 ve ben bir… Daha fazla göster »
gysl21
Ziyaretçi

ilk önce merhabalar bu yazınızı okumak beni bazı şeyler için cesaretlendi fakat listeyi okuyunca bir an duraksadım sıklıkla kahve var fakat ben kahveyi hiç ve hiç sevmiyorum onun yerine limonlu su tercih etsem olabilir mi biliyorum diyetisyen değilsiniz fakat fikrinize çokça ihtiyacım var

bahtsiz
Ziyaretçi

sanirim bu diyet ile kilo oyle yuksek rakamlar ile kilo veremeyen ilk kisi olarak tarihe gececegim bugun 10. gun. az kaldi ama giden kilo miktari da 4 su an. sizin baslangic kilonuza yakin bir kiloda basladim ben de. Sebebi hakkinda hic denk geldiginiz bir bilgi ya da tahmin var mi acaba?

Nil
Ziyaretçi
Merhaba Çağatay Bey, ilk önce yazınız için teşekkürler. İnternette dolaşan saçma sapan yazılardan ve diyet tariflerinden sonra iyi geldi, sanırım bu kadar ilgi görmesinin sebebi de bu 😉 Diyete dün başladım ve bugün sabah tartıldığımda 1 kg verdiğimi gördüm. Eti hindi göğüs ile değiştirdim kırmızı et sevmediğimden ve öğlen yumurtasını küçük küçük doğrayıp haşlanmış ıspanağa karıştırdım ve karabiber ekledim çok az. Daha yenilebilir oldu. Haşlanmış ıspanaktan çok şikayet eden gördüğüm için yazıyorum. Yaklaşık 2 aydır 1300 kalorilik diyet ve hızlı yürüyüş yapıyordum ve 5 kg vermiştim. İdeal kiloma ulaşmak için daha 14 kg vermem gerekiyor. Dün yediklerim bana gayet yeterli… Daha fazla göster »
Nil
Ziyaretçi

Bir de yanılmıyorsam celery kereviz demek siz kuşkonmaz yazmışsınız. Kuşkonmazı kesinlikle tercih ederim lezzet olarak ama bilemedim.

Malzeme İnceleme

Reklam