30 kilo kaybedenden denenmiş kilo verme yöntemleri

Hayatımın son 15 yılının üçte birini kilolu geçirdim. Kilolu olduğum süre boyunca defalarca kilo verme işine giriştim. Bunda 3 kere başarılı oldum. Üçünde de aynı yöntem işe yaradı. Bundan şu sonucu çıkardım. Kişi her diyet programını ve başkalarının işine yarayan yöntemleri birebir takip ederek başarılı olamıyor. Kilo vermenin anahtarı ne diye soracak olursanız, en başta motivasyon diye yanıtlarım. Motive olduktan, yani gerçekten istedikten sonra kendinize uygun, kısa-orta vadede sürdürebileceğiniz bir diyet planı oluşturmanız gerekli.

Benim kilo verme yöntemim şu şekilde oldu. En başta 10.4 kilo kaybettiğim 13 günlük İsveç diyeti uyguladım. Hızlı biçimde kilo kaybetmek beni bir anda motive etti. İsveç diyeti sonrasında kendi kafamdan uydurduğum düşük kalorili, protein ağırlıklı beslenme şekli ve doğa yürüyüşlerini sürdürerek 3 ayda toplamda 30 kilo kaybettim.

Kısa sürede fazla kilolardan kurtulmayı sağlam bir motivasyona, pratik biçimde sağlıklı beslenmeye ve abur cubur yemeyi tamamen terk etmiş olmaya borçluyum.

Neden kilo alıyoruz?

Kilo almamızın iki ana nedeni var. Bunlar dışında genetik sebepler de olduğu söyleniyor, fakat aklımız sayesinde bununla da başa çıkabileceğimize inanıyorum.

 1. Kilo alıyoruz çünkü hareketsiz bir hayatımız var. Kilo aldıkça gitgide içimize kapanıp hareketi daha da azaltıyoruz.
 2. Her türlü gıda elimizin altında. Acıktıkça, moralimiz bozuldukça, bazen hiçbir neden yokken sırf alışkanlıktan ötürü durmadan yiyoruz.

Neden kilo alıyormuşuz? Hareketsizlik ve fazla gıda tüketimi. Bu basit denklemi tersine çevirmek için ne yapılması gerek? Daha çok hareket edip, daha az gıda tüketmek lazım.

Kilo vermek için mucize yöntemler neler?

“Nam nam nam” zevkle yenen, yedikçe sizi tığ gibi zayıf; 1 ayda manken gibi yapan bir gıda maalesef yok arkadaşlar. Mate yaprağı, yeşil çay, funda yaprağı, biberiye, kekik, çiya tohumu gibi bitkilerde mucize aramaya devam etmeniz, birilerini zengin etmekten, kendinizi de keriz yerine koymaktan başka bir işe yaramıyor.

Kilo verme yalanları

Şişman olmanızın başlıca sorumluları hayat biçiminiz ve yanlış beslenme. Elbette genlerin de bu durumda payı büyük (sadece kilo sahibi olmakta değil, tembel olmanızda da), ancak bununla bile mücadele etmek mümkün. Yeter ki kendinizi motive edip kararlı olun.

Durup dururken kilo vermenin, daha doğrusu yağ yakmayı sağlamanın tek yolu kalp atış hızınızı arttırmak. Öyle ot haşlayarak, hımır hımır tohum yiyerek oturduğunuz yerde kilo vermek gerçek dışı bir yaklaşım.

Örneğin efedrin gibi pek çok ülkede yasaklanmış, hiçbir aktivite yapmasanız bile kalp atışınızı hızlandıran, kalp krizine sebep olup böbrek ve karaciğer gibi organlarda kalıcı hasar bırakan efedra sınıfı bitkilerden elde edilen haplar, kalp atış hızınızı arttıran karışımlar var. Ancak bunlar mucize çözümler değil; düpedüz intihar demek.

Mucize aramayı bırakın. Çünkü yok. Gerçekçi olup, en başta sizi mutsuz eden sebepleri araştırıp bunlardan kurtulun. Bunlardan kurtulamıyorsanız yokmuş gibi davranmayı öğrenin. 3 ayda 30 kilo kaybettim. Siz de yaparsınız. Yeter ki kendinizi motive edin ve başlayın.

Kilo verme sürecinde sizi durduran sebepler ve klişeler nelerdir?

Arkadaşlar, ağzı olan konuşuyor, parmağı olan yazıyor. Kilo kaybetmek için araştırma yapıyorsunuz. Sizi çok iyi anlıyorum. Aynısını ben de yaptım. Ancak o kadar çok bilgi kirliliği var ki. Doğru-yanlış araştırılmadan, hiçbir tıbbi bilgisi olmadığı halde kulaktan dolma bilgilerle size öğüt vermeye çalışan, hatta bu işten “para kazanmaya” çalışan bin bir çeşit insan var.

 • Kilo sorunu olmadığı halde ahkam kesen herbokologlar.
 • Televizyondan, İnternet'ten edindiği yarım yamalak bilgilerle profesör kesilenler.
 • Başkalarının kilo sorunundan kazanç sağlamaya çalışan mucitler.
 • İnternet'te arama sonuçlarında yukarıda yer almak; böylece reklam geliri elde etmek için, kilo kaybıyla yakından uzaktan ilgisi olmamasına karşın yalan yanlış bilgiler yazanlar.
 • Youtube'da reklam geliri elde etmek için “fanfinfon yöntemi ile 30 kilo” başlığı atan açıkgözler.

Tüm bunları anlamaya, dinlemeye kalktığınızda beyniniz krem peynire döner. Diyete henüz başlamadan vazgeçersiniz.

 • Giden yağ değil, su ve kastır: 120 kilo olan, yataktan zorla kalkan, eğildiğinde şekilden şekle giren, bilgisayar veya televizyon başında 12 saat oturan, bakkala bile arabayla gidip gelen, günde 5000 kalori gıda alan bir insanın hangi kasları eriyor, bunu bana açıklayabilecek bir akıllı var mı? Yahu zaten morbid obez olmuşuz, bir 5 yıl daha böyle yaşasak en iyi ihtimalle kalp damarlarımız tıkanıp bypass ameliyatı geçireceğiz, adam hasbelkader İnternet'te bir şeyler görmüş, “kastır o giden” deyip profesör zannediyor kendini. Bir beyaz önlüğü eksik. Yahu kas da gitsin, su da gitsin, ama yeter ki bir şeyler gitsin. Obez olmuşsun. Merdiven çıkamıyor, koşu yapamıyor ve hatta sevişemiyorsun bile. Damarlar tıkanmış, kolestrol ve şeker Allahlık olmuş.. Belki aylardır aynada kendi suratına bakmamışsın, psikolojin harap. Neymiş? giden kasmış, yağ değilmiş. Hoşt!
 • Pazartesi diyete başlıyorum: Diyete hemen ertesi gün başlayabilirsiniz. Herhalde hayatım boyunca en az 150 kere “Pazartesi diyete başlamayı” denemişimdir. Pazartesi gününün hiçbir özelliği yok arkadaşlar. En iyi diyet hemen ertesi gün başlanan diyettir. Planlı programlı, hesap kitap yaparak başlayacağınız diyetleri çok büyük olasılıkla sürdüremeyeceksiniz. Hesap kitap yapmayı bırakıp, hemen yarın balıklama dalın bu işe. İsveç diyeti yazısında anlattığım gibi; tartıda 120.4 kiloyu gördüğüm an hangi gün olduğuna bakmadan, satın aldığım cevizli dürümü suda ıslatıp çöpe atarak o an diyete başladım. Bu arada İsveç diyeti olmuş, Norveç diyeti olmuş fark etmez. Kafanıza yatan, çalışıyor olsanız bile hazırlamakta zorlanmayacağınız herhangi bir diyet planı ile bu işe adım atın. Yeter ki başlayın!
 • Akşam sekizden sonra hiçbir şey yenmez: Gece 9'da, 10'da, 11'de yedim. Çünkü çalışıyoruz. Memur veya emekli değiliz ki saatimiz belli olsun. Günde 3 öğün yiyerek, öğün saatlerini “aç hissettiğim” anlara göre ayarladım. Vücudunuz size ne zaman yemeniz gerektiğini söyleyecektir. Yeter ki günlük miktarın dışına çıkmayın.
 • Doğal ürünler zararsızdır: Günlük süt içerek, ev yapımı yoğurt yiyerek (her gün 1 litre süt, 1 litre yoğurt tükettim) 1 yılda 120 kiloya çıktım.  Özellikle hayvansal gıdaları tüketirken, doğal olsun olmasın yağ alımını sınırlamanız gerekiyor. Yağ, tuz ve şeker içeren her türlü gıda fazla tüketildiğinde vücutta depolanıyor. Aynı durum zeytinyağı için de geçerli. “Doğal, ne de olsa faydalı” diyerek salataya, yemeklere zeytinyağını boca ederseniz kilo almanız kaçınılmaz. Vücudun yağlara ihtiyacı yok mu? Elbette var, fakat bu miktar çay kaşığını, en kötü ihtimal tatlı kaşığını geçmemeli. Unutmayın, yazının başlığı “sağlıklı kalmak” değil. Kilo vermekten bahsediyoruz.
 • Light ürünler kilo aldırmaz: Öyle bir aldırırlar ki.. Örneğin 3 paket Altınbaşak veya Eti Form bisküvi 1 somun ekmekten daha fazla enerji ihtiva ediyor. Diyet yapıp başarısız olduğum zamanlar bu üründen günde 5 paket yiyordum. Bir paket Ülker Altınbaşak denen çöpten (umarım başım derde girmez) 186 kalori alıp kan şekerinizi alt üst edip yarım saat sonra tekrar acıkmak yerine, 200 gram hindi etini yağsız tavada pişirip yanında 100 gram yağsız yoğurt ve kocaman tabak salata yiyerek hem yalnızca 426 kalori alacak, hem de günlük besin ihtiyacınızı; vücudunuzun kas yapısını koruması için gereken gıdayı ve ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi alıp sofradan doymuş biçimde ayrılacaksınız. Diğer türlü ne oluyor? 186 kalorilik Altınbaşak çerez niyetine yeniyor. Yarım saat sonra vay peynirin ucundan alayım. Oo zeytin de Gemlikmiş ağzıma layık. Vay efendim 100 gram çikolata mutluluk verir.. Biraz da fındık fıstık gömeyim.. 2 saat sonra bugün çok sağlıklı beslendim, diyet yemeğimin vakti geldi.. Kardeşim sen durmadan hımır hımır yiyorsun. Böyle kilo verilmez ki.. Birkaç ürün dışında (yazının devamında bahsedeceğim) Light gıdaları hayatınızdan tamamen çıkarın.
 • Bilinçli, bilimsel, sağlıklı diyet yapın: Olay çok basit. Yağı, tuzu ve karbonhidratları azaltıp, bazal metabolizmamızı hızlandıracağız. Beslenme tarafında yağsız, tuzsuz ve karbonhidrat fakiri gıdalar seçecek, bazal metabolizmamızı hızlandırmak için de hayatımıza hareket katacağız. Bilgisayar karşısında aylar boyunca bu işin ilmini araştıracağınıza, hemen yarın bu işe girişin. Tek tip beslenme diyetleri dışında sağlıksız diyet yok arkadaşlar. Kitleler tarafından denenmiş, işe yaradığı kanıtlanmış herhangi bir diyet planı ile başlayın gitsin. Sağlıksız olan, sizi ölüme adım adım yaklaştıran şeyler yediğiniz tatlılar, unlular ve yağlı besinler. İnsan vücudu mutlak açlığa 3 hafta dayanabiliyor. Düşük kalorili, kısa süreli diyet listelerine bile bakıyorum, bir kuş sütü eksik. Yani diyet yaparak açlıktan ölmezsiniz.
 • Tokken diyet araştırmak: Çatlayana kadar yiyip, bilgisayar başına geviş getirmeye geçtiğimizde içimizi pişmanlık hissi kaplar. Hemen diyet araştırmaya koyulur, planlar yapmaya başlarız. Bu planlar en geç 3 saat sonra unutulur. Diyete başlama kararımı açken, “hadi son kez” diyerek yiyebileceğim 1 paket tatlı beni beklerken (çöpe attım), tartıda 120.5 kiloyu gördüğümde verdim.

Nasıl kilo verdim? Zayıflamak çok mu zor?

Yukarıda bir kaç defa bahsetmeme karşın son kez toparlayayım. Tartıda 120.5 kilo olduğumu görünce kendime kızdım. Çok lazımmış gibi aldığım 1 paket ceviz dürümünü ıslatıp (çöpten alıp yememek için) çöpe attım. O dakikadan sonra midem bir şey kabul etmemeye başladı.

 • Bu durumu fırsata çevirmek için önceden deneyip başarılı olduğum İsveç diyetine başlamaya karar verdim.
 • Hemen listeye göz gezdirip kendime 1 haftalık alışveriş listesi hazırladım.
 • Ertesi sabah 1 bardak nescafe, 1 adet şeker ile diyete başladım.
 • Aynı gün öğleden önce markete gidip listedeki tüm gıdaları satın aldım.
 • Markete gidip toplu alışveriş yapmaktaki amacım uzun bir süre bakkala markete uğramamaktı. Hazır gıda satılan marketler diyeti bozmanız için tuzaklarla dolu. Bu nedenle siz de diyet listenizdeki malzemeleri toplu bir şekilde alıp bir süre markete uğramayın.

13 günde 10.4 kilodan kurtuldum. Önceden dar gelen şortlar, eşofmanlar 13 gün sonra üstümden düşmedi, fakat bol gelmeye başladı. Öyle sevindim, öyle motive oldum ki anlatamam.

 • İsveç diyeti sonrasında 2,5 ay kadar süre kafama göre bir diyet planı hazırladım.
 • Yediklerim temelde İsveç diyetinde olan malzemelerdi. Miktarları biraz artırdım. Evde pişen çeşitli yemeklerden tüketmeye başladım.
 • İsveç diyetinde olduğu gibi protein ağırlıklı beslenmeye devam ettim. Oldukça fazla sebze yemeği tükettim. Karbonhidrat alımını (ekmek, pilav, makarna, vb.) “neredeyse yok” düzeyinde sınırladım.
 • Kesinlikle paketli gıda (bisküvi, çikolata, dondurma, vb.) tüketmedim.
 • Kalori hesabı yapmadım.Nelerin kilo yaptığı, hangi gıdaların ne içerdiğini az çok biliyoruz. Örneğin yarım kilo yağsız hindi eti yiyin kilo yapmıyor. Fakat yarım kilo yiyemiyorsunuz. Kocaman bir çipurayı mangalda pişirip yanına salata yediğinizde bu da kilo yapmıyor.

Gıda tüketimini genel hatları ile belirlemenin yanı sıra hareket içeren, uzun süredir yapmadığım aktivitelere tekrar başladım.

 • Eski hobim dağcılık ve kamplı uzun mesafe yürüyüşlerine başladım. 2,5 ay boyunca arazide 400 kilometreden fazla yürüdüm.
 • Hafta içi mesafe ve süresine bakmaksızın sahilde yürüyüşler yaptım.
 • Asansör ve yürüyen merdiven kullanmayı bıraktım.
 • Bilgisayar karşısında vakit geçirmeyi azalttım. Yapacak hiçbir şeyim yoksa, yatakta uzanıp film izliyorum.

Kalori hesabı yapmayı terk edin. “Günlük 2000 kalori yakar, 1500 kalori alırsam zayıflarım” teoride doğru, ancak pratikte karşılığı olmayan bir hesap. 2 yıl boyunca ne hesaplar yaptım, fakat karşılığını alamadım. Nitelikli gıdalar yemeden, hareket etmeden, sadece rakamlara bakarak kilo vermeye çalışmanız vücudunuzu ve sinirlerinizi yıpratmaktan başka hiçbir işe yaramıyor.

Yazının devamında 2,5 ay boyunca nasıl beslendiğimle alakalı detaylar vereceğim. Kilo kaybı süresince yaşadığım açlık krizlerinde imdadıma yetişen, tok kalmama yardımcı olduğunu düşündüğüm besinlerin hangileri olduğunu paylaşacağım. Yazının sonunda 30 kilo verdiğim 3 aylık süreç hakkında genel bilgiler anlatıp, sağlıklı ve hızlı biçimde kilo vermeniz için mucizeler yerine gerçekçi yöntemler önereceğim.

Bahsini edeceğim gıdaların hiçbiri absürt bileşenler içermiyor. Zaman zaman televizyonda “beslenme uzmanı” kişilere tesadüf ediyorum. Öküzgözü tohumu, dilber tabanı kökü, buzağının sol kulağı gibi (tümünü kafadan attım) acayip bitkileri sanki her köşebaşında satılıyormuş gibi anlatıp duruyorlar. Amaçlarının anlaşılmaz olup inanılır olmak olduğunu düşündüğüm bu kişilerin aktardığı sözüm ona bilgiler hiçbir işe yaramıyor. Televizyoncunun derdi reklam, televizyonda konuşanların derdi süresini tamamlayıp “danışmanlık ücreti” almak veya reklamını yapmak olunca, belki de en önemlisi anlatılanlar pratikte sınanmamış teorik bilgiler olduğu için, bular dinlemesi hoş hikayeler olmaktan öteye geçmiyor.

Aşağıda sıralayacağım gıdaların tümünü bakkaldan, marketten ve kuru yemişçilerden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Günlük rutin tüketeceğiniz gıdalar

Beslenme ile alakalı yazıları üç bölüme ayırmayı uygun gördüm. İlk olarak sofranızdan eksik etmemeniz gereken temel gıdaları, ikinci bölümde “açlık krizi” anında başvurabileceğiniz bizzat kendimde denediğim gıdaları, üçüncü bölümde ise kesinlikle uzak durmanız gereken tuzak gıdaları anlatmayı uygun gördüm.

Eğer zayıflamayı veya zayıfladıktan sonra kilonuzu muhafaza etmeyi kafaya koyduysanız, dışarıda pişirilmiş veya paketli hazır gıdalardan kesinlikle uzaklaşın. Aşağıdaki gıdalara kendinizi alıştırın. Kısa bir süre sonra mideniz ve lezzet algınız bunlara alışacak; bugüne kadar yediğiniz bir çok şeyin aslında “çöp” olduğunu fark edeceksiniz.

Yumurta

Güne yumurta içeren bir kahvaltıyla başlamak, yumurtanın uzun süre tok tutucu etkisi sayesinde tüm gün boyunca iştahınızı kontrol altına alıyor. En önemli protein kaynaklarının başında gelen yumurta tokluk hissini uzamasının yanı sıra, beyazı protein deposu, sarısı ise demir ve güçlü bir antioksidan olan A vitamini bakımından zengindir.

haşlanmış yumurta

İsveç diyeti süresince bolca tükettiğim yumurtaya 19 kilo daha kaybettiğim 2,5 ay süresince de devam ettim. Haftanın en az 4-5 günü kahvaltıda ikişer yumurta yiyerek güne başladım. Bünyeniz yumurtayı tolere edemiyorsa; kaşıntı ve çeşitli olumsuzluklar yaşıyorsanız miktarı azaltın. Yumurtanın üzerine karabiber veya kırmızı acı pul biber serperek, yanında közlenmiş kahvaltılık sivri biberle birlikte tüketebilirsiniz.

Yulaf Ezmesi

Yulaf çözünür lifler, proteinler, doymamış yağ asitleri, vitaminler, mineraller ve karbonhidrat içeren, besleyici değeri yüksek bir gıdadır. Güne başlarken yumurtanın yanı sıra, yağsız sütle karıştırılmış yulaf ilerleyen saatlerde acıkmanızı engelleyecek, zengin beslenmenin neticesinde kan şekeriniz daha iyi dengelenecek ve böylece tok hissedeceksiniz.

yulaf

Yulafı her gün yemedim. Haftada 1-2 defa sabahları kahve kupasını yarıya kadar yulafla doldurup, üzerini iki parmak geçecek şekilde yağsız süt ilave ederek sade biçimde tükettim.

Yulafla ilgili son hatırlatmam ise Müsli, Kahvaltı Mix gibi karışımlardan uzak durup sade yulaf satın almanız, tüketeceğiniz yulafı yalnızca yağsız süt ve sulandırılmış yağsız yoğurtla (belki içine birkaç kuru üzüm ve kayısı katarak) tüketmeniz olacak. Şeker, bal, reçel gibi kan şekerinizi alt üst edecek şeyler ilave etmeyin.

Yeşillikler

Yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunan lif tokluk hissini arttırıyor, sindirim sistemini düzenliyor.

yeşil sebzeler

Midenin tokluk süresini tamamlaması için öğlen ve akşam yemeklerine ilave edeceğiniz, sirke, limon ve kırmızı acı pul biber ilave ederek lezzet katabileceğiniz salatalar tokluk hissi yaratarak ilerleyen saatlerde acıkmanızı geciktiriyor.

Tadını beğenmeseniz de yeşil yapraklı sebzelerin tümü sağlıklı bir diyetin vazgeçilmezleridir. Damak tadınıza uygun, fakat çok az yağlı ve tuzsuz pişirme teknikleri geliştirip yeşilliklere sofranızda mutlaka yer verin.

Diyette başarı elde ettikten sonra kendinize az zeytinyağlı taze fasulye hazırlayabilir, çok az miktar yağla beraber soğan ve ıspanak kavurabilir, mevsiminde zeytinyağlı enginar ve benzer yeşil sebzeleri yemek halinde tüketebilirsiniz.

Kırmızı acı biber

Türk mutfağının en çok kullanılan baharatlarından olan kırmızı acı biberin içerdiği kapsaisin maddesi metabolizmayı hızlandırıcı ve tok tutucu bir etkiye sahip. Yemeklere kattığı lezzetten bahsetmeme gerek yok sanırım.

kırmızı acı pul biber

Sabah kahvaltısında bile, zeytin, peynir ve yumurta üzerine serpilen ufak bir tutam pul biber öğleden sonraya kadar olan ani acıkmaları ve fazla besin tüketimini azaltıyor. Akşam yemeklerinde de pul biberden faydalanarak hem yemeklere lezzet katabilir, hem de sindirime olan olumlu etkisinden yararlanabilirsiniz.

Kuru Baklagiller

Başlıca çeşitleri nohut, fasulye, mercimek, bakla, bezelye, börülce, barbunya ve soya fasulyesinden oluşan kuru baklagiller kilo kontrolünde önemli yere sahip gıdalardır. Baklagiller tokluk duygusu yaratır, acıkmayı engeller.

kuru baklagiller

Uygun biçimde hazırlandıklarında kilo koruma ve zayıflama programlarında iyi birer seçim oluştururlar. Kuru baklagilleri yemek olarak haftada 3 kez, suda haşlanmış (örn. pilaki) olarak salatalara 1 avuç katarak her gün tüketebilirsiniz.

Yağsız tuzsuz biçimde suda haşlanmış baklagiller

Yemek derken yağ ve et içinde yüzen tencere yemeklerinden bahsetmiyorum. Özellikle kilo verme sürecinizde baklagilleri yağsız ve tuzsuz biçimde suda haşlayarak, üzerine sirke, kuru soğan, taze soğan ve pul biber koyarak yalnızca ufak bir kaseyi dolduracak miktarlarda tüketin. Aksi taktirde kaş yapayım derken göz çıkarmış olursunuz.

Yağsız Yoğurt

Kalsiyum ve Protein kaynağı olan yoğurt abartmamak koşuluyla her gün ufak bir kase yenilebilir. Bağırsak florasını dengeleyip sindirimi kolaylaştıran, tok tutan yoğurdu tüketirken yağsız olan çeşitleri tercih edin. Tam yağlı çeşitler her gün düzenli tüketildiğinde kilo kaybınızı durdurabiliyor.

Sütaş yağsız yoğurt

Yoğurt tek başına yenmelidir. Yoğurdu yemeklerin yanında garnitür olarak değil, örneğin öğle yemeğinde 200 gram etin yanında ikinci bir yemek olarak tüketmenizi tavsiye ederim.

Ev yapımı yoğurt konusunda bir uyarı yapayım. Tam yağlı sütle yapılan ev yoğurdu tüketerek ve süt içerek bir yılda 120 kiloya çıktım. Hareketsiz bir hayatınız varsa yağsız yoğurt kullanmanız gerektiğini önemle hatırlatırım.

Light ürünlere genelde şüphe ile bakıyorum. Eti Form, Ülker Altınbaşak ve benzer paketli “light” ürünlerin hemen hepsi ekmek kadar kalorili, masum görünümlü tuzaklar. Hayvansal yağlar belli miktarlarda alındığında faydalı olabilir, ancak sıkça tükettiğimiz yoğurt ve peynirlerde “yağı azaltılmış” ürünler tercih etmelisiniz.

Biftek, Hindi Eti ve Balık

Haftanın 5 günü, yağsız tavada pişen 200 gram hindi (biftek de olabilir) veya mangalda ızgara şeklinde pişirdiğiniz bir bütün balık hem doyurucu ana besin, hem de müthiş bir protein kaynağıdır.

biftek

Kilo verme ve koruma sürecinde karbonhidratlardan mümkün olduğunca uzak durmanız gerekiyor. Yumurta ve yoğurttan elde edeceğiniz protein kas yapınızı korumaya yeterli gelmeyeceği, ayrıca B12 vitamini eksikliği gibi sağlık sorunları ile karşılaşmamanız için hayvansal gıdalarla aranız iyi olmasa bile, diyetinizde bunlara mutlaka yer vermelisiniz.

Peynir ve Zeytin

Tüm diyet boyunca yalnızca Sütaş veya Pınar'ın Light Beyaz Peynirlerinden satın aldım. Sütaş'ın Light beyaz peyniri gramaj olarak daha fazla ve ucuz. Ayrıca tam yağlı beyaz peynirlere kıyasla %70 daha az yağ, %40 daha az tuz içeriyor. Pınar'ın Light Beyaz peyniri daha sert ve lezzetli. Pınar Light peynir yağlı emsallerine göre yaklaşık %50 daha az yağ içeriyor.

Sütaş Light beyaz peynir 700 gram
%70 daha az yağlı ve %40 daha az tuz kullanılmış.

Haftada 3-4 gün iki parmak kalınlığında 1 gün suda bekletilmiş şekilde olmak kaydıyla diyetime peynir de ekledim. 1 kutu peynir yaklaşık 10 gün idare etti.

Zeytinde ise salamura yerine sele zeytin tercih ettim. Zeytinleri tüketmeden önce en az 1 gün suda beklettim. Üzerine kırmızı acı pul biber serpip her gün 8-10 zeytin tükettim.

Meyveler

Diyet süresince eve kilo ile meyve almayın. Örneğin haftanın üç günü, birer adet olmak üzere, diyetinizde haftalık üç farklı meyveye yer verin. 1 muz, 1 portakal, 1 tane de armut alarak dolaba atın.

Tatlıyı kestikten sonra meyveleri tatlı niyetine tüketecek ve aslında meyvelerden lezzet fışkırdığını fark edeceksiniz. Bu üç meyve haricinde, haftanın bir günü kahvaltı öğününde 1 bardak (200 ml.) taze sıkılmış meyve suyu da ilave edebilirsiniz.

Açlık krizinde başvurabileceğiniz gıdalar

Ne kadar motive olsam da, diyet süresince açlık krizine girdiğim anlar oldu. Bu şekilde hissettiğim anlarda, buzdolabına koşmadan önce ilk başta kendimi telkin etmeye çalıştım. Bu bazen işe yaradı, bazen gerçekten bir şeyler yeme ihtiyacı hissettim.

Aşağıdaki gıdaları düzenli olarak tüketmenizi önermiyorum. Bunlardan ne kadar çok tüketirseniz, kilo verme sürecinizi uzatır; böylece “diyeti bozma” riskinizi artırırsınız. Eğer açlık düşüncenizle 10 dakika mücadele eder, ilk 10 dakikayı atlatırsanız çok büyük ihtimalle açlığınızı unutacaksınız.

Çok aç hissettiğinizde yemek dışında neler yapabilirsiniz?

 • Bir şeyler yazmayı deneyin.
 • Film izlemeyi düşünmez misiniz.
 • Uzun zamandır görüşmediğiniz bir arkadaşınızı, akrabanızı arayın.
 • Yolunuzun üzerinde bakkal, market olmayacak şekilde bir rota planlayıp, 20 dakika kadar yürüyüş yapmayı deneyin.
 • Bir bardak su için veya kendinize şekersiz sade Nescafe/Türk kahvesi hazırlayın.
 • Temizlik yapın.
 • Duş alın.

Gene de aç mı hissediyorsunuz. Öyleyse sakin kalmaya çalışıp şunlardan tüketebilirsiniz.

Leblebi

Lif açısından zengin olan leblebi, açlık hissettiğinizde kendinizi dizginlemenize yarayan oldukça pratik ve besleyici bir gıdadır.

leblebi

Leblebi midede şişerek tokluk hissi yaratmasının yanı sıra, kan şekerinin aşırı yükselip düşmesini önleyerek iştah kontrolü sağlıyor. Böylece gün içinde aşırı kalori alımını engellemiş oluyorsunuz.

Leblebinin hatırı sayılır miktarda kalorili bir besin olduğunu unutmadan, yalnızca kavrulmuş veya beyaz olan çeşidinden, günde 100 gramdan fazla tüketmeden açlık hissettiğiniz an ağzınıza birkaç tane atarak faydalananın. Unutmayın, 1 paket leblebiyi yiyip kalkmayın. Birkaç tane ağzınıza atıp, artanları başka zaman tüketin. Hayatınızın geri kalanında satın aldığınız her şeyi anında tüketmemeyi, kibar yemeyi kendinize öğretin. İmrenerek baktığınız sağlıklı kilodaki insanlara dikkat edin, birkaç bir şey ağızlarına atıp yemeyi unutuyor ve sohbete dalıyorlar. Yemeye bu kadar odaklanmayın. Hayatta yemekten daha zevkli şeyler de var.

Danone Activia Sade Probiyotik Yoğurt

Activia yoğurtların bir sürü çeşidi var. Ancak tatlı olan çeşitlere şekeri basmışlar. Şekerli çeşitler neredeyse aynı miktarda olan baklava kadar kalori ihtiva ediyorlar. Üstelik şekerli oldukları için kan şekerinizin alt üst olmasına ve böylece çok kısa bir süre sonra tekrar acıkmanıza neden oluyorlar.

Activia yoğurtların yalnızca sade (tuzsuz ve şekersiz) çeşidini öneriyorum. Bu yoğurtlar 110 gramlık dörtlü paketler ve 480 gramlık tekli paket halinde satılıyor. Dörtlü paket alırsanız her gün hımır hımır tüketmeyin. Dolabınızda bir kaç gün dursunlar. Hayatınızda belki ilk defa dolabınızda bir şeylerin bozulmasına izin verin. Bir üstte leblebide de vurguladım, bir tanesini yiyip diğerlerini unutun. Unutmayı öğrenin.

Danone Activia Sade Probiyotik Yoğurt

110 gramlık sade Activia yoğurdu “çıldıracak kadar” aç olduğunuzda, 480 gramlık sade çeşidini ise akşam yemeği öğününü atlamanız gerektiğinde (yemek hazırlayamayacak durumda olduğunuz anlarda) tüketin. Tekrar ediyorum. “Ooo Çağatay Bey de yiyormuş, biz de alalım bir dal” deyip, bunları her gün düzenli hımır hımır tüketirseniz kilo alırsınız. Küçük paketlisini kırk yılın başı deli gibi acıktığınızda, büyük boyu ise akşam yemeği öğününü kaçırdığınızda (seyahatteyken, vb.) yiyin. Alışkanlık haline getirmeyin.

Eğer sade Danone yoğurt bulamazsanız, Pınar'ın 200 gramlık veya Sütaş'ın 125 gramlık sade light yoğurtlarını da öneririm.

Polonez Fit Yaşam Hindi Füme 60 gram

Çılgın gibi acıktığım zamanlarda, özellikle de dışarıda yemek hazırlama imkanım olmadığı durumlarda, markete girip sadece Polonez Hindi Füme alıp çıkıyorum. Yanında ne bir diyet bisküvi, ne şu, ne bu. Marketten elimde tek bir çeşit yiyecek ile ayrılıyorum. Ne satın alacağıma markete girmeden önce karar verip, içeride çok oyalanmadan kafamda belirlediğim şeyi alıp çıkıyorum. Milletin garip bakışları altında 10 tane dilimi dürüm gibi sarıp mideye gömüyorum.

polonez hindi füme

En az 4 saat başka bir şey yemeye ihtiyacım olmuyor. Polonez Hindi füme dışında, diğer marka salamlardan buna denk başka bir çeşit bulamadım. Yalnızca %1 oranında yağ içeriyor. Bu da 60 gramlık pakette 1 gramın altında yağ demek.

e250 olarak da bilinen koruyucu Sodyum Nitrit içerdiği için sürekli tüketime uygun bir gıda değil. Yalnızca diyet süresince, açlığa dayanamadığınız anlarda tüketin.

Eti Form çok tahıllı buğday patlağı

Patlakların mısırlı çeşitleri içime sinmiyordu. Yüksek lifli, çok tahıllı, ilave yağ – şeker içermeyen ve arpa, buğday, çavdar, bulgurdan mamul bu patlağı günde bir paketle sınırlı kalmak kaydıyla düzenli olarak yiyorum.

Eti Form çok tahıllı buğday patlağı

Yarısını sabah kahvaltısında, kalanı da günün devamında kahvenin yanında oyalanmak suretiyle (böylece açlık krizi yaşamıyorum) tüketiyorum. Yukarılarda bahsettiğim, “günde 5 paket tükettiğim Altınbaşak” örneğini hatırlayın. Bunlar da paket başına düşük kalorili olasalar bile, her gün birkaç paket tüketmeniz halinde kilo kaybınızı önleyecek kadar besleyici gıdalardır. Günde yalnızca 1 paket.. bir oturuşta paketin tümünü mideye indirmek yok.

Açlık krizinde başvurduğum gıdalar bu kadar. Bu bölümü daha da çeşitlendirip yeme şölenine çevirmek istemiyorum.

Bu yazının tümünden “diyet böyle yapılırmış” anlamı çıkarmayın. Amacım zayıflama serüvenimi anlatıp motive olmanızı ve ilham almanızı sağlamak. Sağlıkla ilgili bilgilerim genel kültür düzeyinde. Hayatım boyunca diyetisyenin kapısına uğramadım.

Herkes yaşadığını kendi bilir. Eminim ki siz de hayatınıza çeki düzen vermek, vücudunuzu sağlıklı bir hale getirmek istiyorsunuz. Tüm bunlara kalkışmadan önce, sizi nelerin mutsuz ettiğini iyice bir düşünün. Bu sebeplerden kurtulabildiklerinizden kurtulun, kurtulamadıklarınızı ise unutmaya; yok saymaya çalışın. Nasıl kötü kokan bir yerde durmuyor, farklı yerlere yöneliyoruz; mutsuzlukların da yanında durmayın, uzaklaşın.

Kesinlikle uzak durmanız gereken gıdalar

Zayıflamakta kesin kararlı ve kilo verme işinden alnınızın akıyla çıkmak istiyorsanız, sizi bu duruma getiren gıdaları hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Alkolikleri düşünün. Günde 3 biraya düşürüp de alkol bağımlılığından kurtulmak mümkün mü? Ya en baştan alkolik olmayıp usturuplu içeceksiniz (kilo sahibi olmayacaksınız), ya da alkolü (abur cuburu) tamamen terk edeceksiniz.

abur cuburlar
elveda

Yani yemek yeme işini bir hobi, alışkanlık, zevk meselesinden çıkarmadan bu işte başarılı olmak mümkün değil.

 • Şeker, tuz ve un içeren gıdaları yeme alışkanlıklarımız değişip sağlıklı bir vücuda kavuşuncaya kadar hayatımızdan çıkarıyoruz. Sürecin sonunda ben yiyin desem dahi bunları tekrar tüketmeye cesaret edemeyeceksiniz. Aksi taktirde sonuç belli.. verilen kilolar geri alınıyor. Kilo verdikten sonra oturup kocaman bir balığı yiyin. Bir balıkla doymazsanız ikincisini yiyin, gene kilo almazsınız. Fakat bu çöp gıdalara döndüğünüz an sonun başlangıcı oluyor.
 • Yukarıda verdiğim örnekler haricinde, paketli şekilde tüketime hazır gıdaların tümünü defterden siliyoruz.
 • Televizyonda, İnternet'te “yağ faydalıdır” deseler dahi bunlara kulağımızı kapıyoruz. Yağlar elbette faydalı ve gereklidir. Ancak en azından “obez” seviyesinin altına düşene kadar, çok sınırlı olmak kaydıyla, zeytin yağını hiçbir ısıl işlem görmemiş biçimde haftada 1 çorba kaşığını geçmeyecek miktarda tüketiyoruz. İster salataya katın, ister kaşıkla için.. size kalmış.
 • Zayıflama süreci boyunca restoran, büfe, pastane gibi hazır gıda satan yerlerin kapısına uğramıyoruz. Aç, çaresiz kaldığınızda yukarıda “Açlık krizinde başvurabileceğiniz gıdalar” bölümündeki gıdalardan tüketiyoruz.
 • Yukarıda verdiğim örnekler haricinde, “Light” ürünlerin tümünden, özellikle de un ve şeker içerdiği halde “yağı azaltılmış” diyerek masumlaştırılmış tuzaklardan (Eti Form, Ülker Altınbaşak gibi) kesinlikle uzak duruyoruz.

Çağatay, sen robot musun birader?

Hayır, değilim. Burada her ne kadar ahkam kessem de, yukarıda size “yapmayın” dediklerimin bazılarını yaptım. Dondurma ve cheese cake yedim. Ne bileyim, Konya'ya gitmişken “Konya kebabı” gömdüm. Arada sırada kabak çekirdeği çitledim. Belki bir kere en ufak paket fındıklardan alıp yemişimdir.

İlk dondurmamı (Algida Maraş Cup 105 ml.) 15 kilo verdikten sonra yedim. Bir sonraki 105 ml. dondurmayı belki 3 hafta sonra yemişimdir. 100 kilonun altına düşünce, gidip mütevazı bir kafede kendime cheese cake ısmarlayıp, yanında bir de limonata içtim.  30 kilo kaybettiğim hafta, 3500 metreye tırmanıp 100 kilometreye yakın mesafe yürüdüğüm Toros Trans faaliyeti için gittiğim Konya'da meşhur Konya kebabı yedim. Yani hep bir ödüllendirme, “makine değiliz, arada değişiklik iyi olur” yaklaşımı ile bunları yaptım.

Hatırlamadığım başka şeyler de yemişimdir. Ancak (buraya dikkat) inanın 3 ay boyunca yediğim tüm ıvır zıvırı toplamı, beni 120 kiloya götüren süreçte yalnızca 1 gün boyunca yediklerim kadar bile değildi.

120 kiloya çıktığımda neler yiyordum?

Büyük olasılıkla günde 5000 kalori civarı gıda tüketiyordum. Ancak komiktir, bir kere bile gidip de ekmek arası döner, hamburger veya ne bileyim restorana gidip de özel bir şeyler yemişliğim yoktur. Diyete girdiğim hafta 4 arkadaş Kars, Gürcistan, Ermenistan yapmıştık. Aralıksız dönüşümlü araba kullandık. Ortalama 3 saatte bir durup esnaf lokantalarında bir şeyler yedik. Her gün markete girip 4 poşet abur cubur alıp yola o şekilde takviyeli devam ediyorduk. Artık nasıl yediysem, eve döndüğüm akşam “hadi bi tartılayım” dedim. Tartıda 120.5 görünce çok üzüldüm ve aynı dakika Çorum taraflarından aldığım bir kutu cevizli dürümü (bir kısmını yolda yemiştim) suda ıslatıp çöpe attım.

Beslenme şeklim 1 yıl boyunca aralıksız şu şekildeydi.

Sabah: 

 • 1 litre tam yağlı süt
 • Ekmek, simit Allah ne verdiyse.
 • Kaşar, dil Allah ne verdiyse.
 • Yumurta çok sağlıklıymış alırım bi dal.
 • Tereyağı şart diyorlar, ondan da alırım.
 • Reçel bal da lazım, yoksa metabolizma duruyor.
 • İşe giderken sigara almak için markete girince illa bir paket çikolata, 1 redbull, 1 paket bisküvi

Öğlen:

 • Artık şeker mi düşüyordu ne oluyordu bilmiyorum, saat 11 gibi tekrar markete gidip gene çikolata, bisküvi, meyve suyu alıp öğlen öncesi ufak atıştırmalıklar yapıyordum.
 • İş yerinde ne yemek çıktıysa onu yiyordum.
 • Bakkaldan zihnimi açar diye 1 paket daha çikolata alıyordum.

Akşam:

 • Eve dönerken 1 paket çikolata, 1 nescafe express.. maksat yolda oyalasın.
 • Markete alışverişe uğrayınca çerez, çikolata, bisküvi almadan olmazdı.
 • Akşam evde yemek yiyordum.
 • 1 litre ev yoğurdu çok sağlıklıymış.
 • Saat 10 gibi markete gidip gene çikolata, bisküvi, çerez, içecek alıyordum. Haftada iki üç defa 500 ml Algida Maraş olmazsa olmaz.
 • Market dönüşü pastaneden sütlaç, mütlaç ne varsa..

Beni şuursuzca yemeye iten sebepler hangileriydi?

İki kere evlenip ayrıldım. İkisinde de evliliğin kötü gitmeye başladığı dönemlerde kilo almaya başladım. Bir kere de Yeşilçam filmlerini aratmayacak bir ilişkide kilo almıştım. Suçlu kadınlar mı? Hayır, stresle nasıl başa çıkılır bilmiyorum. Aslında günlük stresle, iş stresiyle baş edebiliyorum. Fakat gönül işlerinde kapana kısılmış hissedip şiddetli klostrofobi nöbeti geçiriyorum.

Kimi canı sıkılınca gider iki duble içer, kimi ağlar, kimi dertleşir.. ben bu tarz strese maruz kaldığım durumlarda yüksek kalorili, şekerli gıdalar yiyorum. Yani bi nevi “şekere vuruyorum kendimi” 😀

Yazının bundan sonraki bölümlerini peyderpey, vakit buldukça yazmayı düşünüyorum. Ana hatları ortaya çıktı nasıl olsa. Kilo verme dedik ama romana döndü resmen. Katıda bulunacak önerileriniz varsa, lütfen aşağıdaki yorum bölümüne düşüncelerinizi paylaşın.


Paylaş:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

“30 kilo kaybedenden denenmiş kilo verme yöntemleri” üzerine 134 yorum

 1. merhabalar,
  bu yazıyla karşılaştığımda kendimce küçük bi diyet yapıyordum ama herşey değişti. iyiki bu yazıyla karşılaştım. nisan ayında hemen bi tartı aldım. 110.4 kilo’da gördüm kendimi hemen 13 günlük diyete başladım. çok çok zorlandığımı söyleyebilirim. çene ağrısından uyuyamadığım günleri hatırlıyorum. çağatay beyin dediği gibi tamamen iredenizle ilgili. kafaya takmışsanız yaparsınız. neyi yeyiyeceğinizi neyi yemeyeceğinizi öğreniyorsunuz. tuz, şeker, karbonhidrat ve yağdan bile uzaklaşıyorsunuz. meyve kilo vermez diyen tonla insan vardı etrafımda. öle bi verirki. sadece yemek değil olay, rutin yürüyüş yapmak. her gün günde en az 1 saat yürüdüm. ortalama 15 km üzeri. şu an 79 kiloyum. xxl’dan large düştüm, ayakkabılarımı artık havada bağlıyorum :)) 4 kilo daha verip 75 kiloda kendimi korumaya alacağım. bir daha asla o kilolar gelmeyecek. motive olmak çok önemli. değişim önemli ve korkmamak lazım. kendiniz için yapın ve kendinizi sevin. sabırla

  teşekkür

  Cevapla
 2. Merhaba çağatay bey zaten hali hazırda 75 gündür rejimdeyim 100 kilo ile başladım boyum 1.72 yaş 42 şuan 88 kiloyum dün gece tesadüfen yazınızı okudum ve bu sabah isveç diyetine başladım umarım yapabilirim sizin azminiz benide hırslandırdı sizi gönülden tebrik ediyorum

  Cevapla
 3. Çağatay Bey 170 boyunda 77 kilo ve 14 yaşındayım abur cuburu bırakalı 1 hafta oldu acıkınca gevrek(proteinli), süt yiyorum ama size bir sorum var dediğiniz isveç diyetini bende deneyebilir miyim yaşımdan dolayı korkuyorum ama yemekle zaten aram pek yok ne yesem kilo yapıyor sadece sevgiler benden

  Cevapla
  • Spor yaparak kilo vermeyi araştır. Yaşın daha çok küçük. Bu yaşta sıkı diyete girersen gelişimini aksatırsın. Atıyorum boyun 175 olacağına 170 kalır. Abur cubur yeme, akşamları birer saat hızlı tempo yürü yeter.

   Cevapla
 4. 1.55 boyunda 150 kilo bir genç kızdım ben de bundan tam 10 yıl önce… kendi ayakkabılarımı bağlayamadığım için hüngür hüngür ağlardım. Sağlık sorunlarım ve kullanmak zorunda kaldığım ilaçlar yüzünden kilo vermem neredeyse imkansızdı. doktorlar önce klasik diyet listelerini elime tutuşturdu (hiç inançları olmadığı İçin), sonra bir iki pahalı diyetisyene yönlendirdiler.. Diyetisyenler ayda 2-3 kilodan fazla vermemin çok sağlıksız olacağını söyledi!?!?!!! 150 kilo yaşamak çok sağlıklı gibi…. hesaplamalarıma göre 70-80 kiloya inmem için yaklaşık ortalama 30 ay diyet yapmam gerekecekti ve bu da yaklaşık 3 sene demekti. Ve ayakkabılarımı bağlamak kim bilir kaç sene sonra gerçekleşecek bir ödül olacaktı benim için… sıkıldım, yoruldum, tatlı ve açlık krizlerim ile baş etmek yerine; abur cubura sığındım. Her gün bir adım daha ölüme yaklaşırken; bu işin böyle devam etmeyeceğimi, edemeyeceğimi, etmemem gerektiğini içten içe biliyordum… öncelikle bu uzun deneyim yazınız için teşekkürler. Emek ve esprili bir tokat tadında… tam olarak ben de durdurulamaz bu yeme isteğinin sebebini ararken buldum kendimi… “neden?” dedim, “nedennnn?”… ve farkettim ki aile problemleri, başarısız ilişkiler, özgüven kaybı, kanser ile mücadele süreci, kullanılan ilaçlar… bunlar 18 yaşındaki bir kız İçin Çok zor bir başlangıç olmuştu hayata dair…. sorumluluktan kaçışın tek yolu, en sağlam arkadaşım olan “buzdolabı” ve her an bana bir alo kadar yakın olan “fastfood zincirleri”ne sarılmaktı… aradan tam 10 yıl geçmişti ve kilo üstüne kilo eklemekten başka hiç bir şey yapmamış, sarıldığım dostlar tam anlamıyla birer düşman haline gelmişti… Mide küçültme ameliyatı düşünürken, “irade”siz davranmak istemediğimin, özgürlüğümün kısıtlanmasına tahammülüm olamayacağının farkına vardım. Mide küçültme ameliyatı olanların diyet listesini uyguladım 1 sene boyunca. Açlıktan ağladığım günler oldu… aç yattım… tek hedefim ayakkabı başlayabilmekti (ne acı) Ve toplamda 70 kilo verdim…. şu an hala 1,55 boyunda ama 80 kilo olan bir kadın olarak romanımı sonlandırmak isterim…. 🙂 şu an ben de protein ağırlıklı, düşük yağ ve karbonhidrat tüketerek besleniyorum. Hayatımdan şekeri, katı yağı, tatlıyı, abur cuburu ve ekmeği tamamen çıkardım… her şey bizim elimizde… hiç bir zaman geç değil. Bugün başlayın… hemen şimdi! Beklediğiniz her bir günü kendinizden ve sağlığınızdan çalıyorsunuz unutmayın… başarı; karar vermek kadar yakın… İNSAN YETER Kİ İSTESİN….

  Not: yazınız bana kendimi ve geçmişimi hatırlattı tekrar. O yüzden bu roman kıvamındaki yorumu yazma ihtiyacı hissettim. Azminiz çok tanıdık geldi. Emeğiniz ve yazınız için teşekkür ediyorum. Ayrıca tebrik de ederim. Başarılarınızın devamını diliyorum.

  Cevapla
 5. Çağatay Bey oncelikle azminizden oturu sizi tebrik ederim. O kadar guzel anlatmissiniz ki insani heyecanlandiriyor. Ben de elinde telefon ya da bilgisayar basinda hesap yapanlardanim. İsvec diyetine baslayacagim diye 15 gunluk alisverisimi bile yaptim ama esimin dogum gunu kutlamasi olacak diye 2 gun baslamayi erteledim ve baslamaya karar vermemin ay donumu. “Hesabi birakin hemen ertesi gun baslayin” tavsiyeniz cok yerinde cunku ben diyet yapmaya karar verdigim gun diyete basladim. Cayi kahveyi sekersiz tuketmeme ragmen “tatli” olayindan bir turlu vazgecemedim. 3 aylik biyografiniz cok aydinlatici ve heveslendirici. Gazetelerde, dergilerde, instagram vs. yerlerde yazilan reklam kokan bir yazi gibi hic degil. Adina diyet dedigimiz icin korkutucu geliyor bence. Yasam tarzi olarak benimsemek gerekiyor. Her gun hamburger tuketmek bir secim ve yasam tarzi ise her gun bir kase salata da aliskanlik haline gelebilir. Tekrar tesekkurler ve iyi gunler..

  Cevapla
  • hayırlısıyla şu 13 günü bi bitirin.. hatta hayırlısıyla bi başlayın.. bırakın bilgisayar karşısında hayal kurup hesap yapmayı.

   Cevapla
 6. Merhabalar,ben 164 boyunda 105 kiloyum.Bundan 7-8 ay önce 98 kilo ile diyetisyen eşliğinde diyete başlayıp günde 6 öğün yiyerek, 4 ayda 12-13 kilo kadar verdim.Sonra karantinaydı ramazandı derken verdiğim kilodan daha fazlasını aldığımı görünce isveç diyetini araştırmaya başladım.Yazınızı görünce dehşet gaza geldim ve bugün itibari ile diyete başladım. 13 gün sonunda tekrar yazacağım.İsveç diyeti sonrasında kendime yeni bir program hazırlayıp 60 kiloya kadar düşmeyi hedefliyorum.Umarım başarabilirim.

  Cevapla
  • Bugün diyetimin 3.günü ve dayanamayıp tartıldım. 3 günde 4 kilo vermişim. Daha önce diyet yapıyorken 15 günde verdiğim kiloyu 3 günde vermek ne kadar sağlıklı bilmiyorum ama çok mutlu hissediyorum..

   Cevapla
 7. Selamlar
  Arkadaşımın tavsiyesi ile İsveç Diyetini araştırmaya başladım, Sayfanız ve yazınızı okuyunca gaza gelip Başladım..
   
  40 yaşında 1,82 boyunda 104,8 ile başladım. Bu gün itibari ile 13. günü tamamladım 96,8 kilo ile diyeti sonlandırdım
   
  1.ve 2. gün çok zor 7.gün direk adamı isyan ettiriyor ama onun dışında ki günler gayet güzel idare ettim. Listenin dışına hiç çıkmadım ve günlük 3 lt ye yakın su içtim
   
  Herkes ödem attın, yine kilo alacaksın yanlış bu diyet falan diyor ama gerçek olan 8 kglık bir kayıp var bundan sonrada daha insani bir diyetle devam edip 85 kg düşme hedefindeyim
   
  umarım olur
   
  Yazınız ve bilgileriniz için Teşekkürler

  Cevapla
  • tebrik ederim. o herbokoloji profesörlerine itibar etmeyin. doğa yürüyüşü, bisiklet gibi sporlara başlayıp normal beslenerek de istediğiniz kiloya inebilirsiniz. yeter ki spor yapmayı alışkanlık, hobi haline getirin. kolay gelsin.

   Cevapla
 8. İnstagramda bolca reklamlarını gördüğüm İsveç diyetini araştırayım derken, ekşide yazınıza rastladım. Hadi bir okuyayım derken 2-3 saat takıldım kaldım. Her sayfa başka bir sayfaya yönlendirdi oku oku bitmedi 🙂 Sonra discord hesabını gördüm vs. Neyse çok uzatmayayım kendimi bildim bileli kilo takıntım var, belki de bir hastalık. 56 kiloya çıkınca diyetisyene gitmişliğim, her sabah tartıya çıkmışlığım, ıslak saçla bile tartılmayışlarım var, evet bir hastalık olabilir doğru.

  Tiramisu ile kahvaltı edip, gece yarıları dolaptan puding yemelerim, evde herkesten gizli algida maraşlar alıp tek başıma yiyip, çöpünü de kimse görmesin diye saklayışlarım da bitmez.

  Eminim 54,6 kilo olmama rağmen yağ oranım tavan yapmıştır bu sebeplerden ötürü. Şimdi ise tamamen diyet listeme geri dönüp, karbonhidrat, un, şeker vs. kesip yağ oranımı düşürmeye çalışıyorum. Yazınızı ilgiyle okudum, yaş olarak bana uymayacağı belli malum 47 oldum artık. Metabolizma o kadar hızlı çalışmıyordur eminim. Ama sağlıklı beslenme açısından yazdıklarınız ve neden kilo alıyoruz kısmındaki dikkat çeken noktalarınız için teşekkür etmek istedim.

  “Kimi canı sıkılınca gider iki duble içer, kimi ağlar, kimi dertleşir.. ben bu tarz strese maruz kaldığım durumlarda yüksek kalorili, şekerli gıdalar yiyorum. Yani bi nevi “şekere vuruyorum kendimi” 😀”

  Azminizden ötürü de tebrikler

  Cevapla
  • Ebru kardeşim 3-5 kilo için böyle ağır bir diyet yapmayın. Akşamları birer saat yürüyüp karbonhidratı azaltsanız zaten 1 ayda gidecek 3-5 kilonuz. Obez olmadıkça ben bu diyeti hiç kimseye önermiyorum.

   Cevapla
   • Eveet bendeniz beyzanur daha 16yaşındayım 1.78boyum var. Bundan 3.4sene önce birden kilo almaya başladım ve önünü alamadım. Çok komiktir ki ne zaman diyetisyene gitsem kilo alırım. Pandeminin başlarında sabit kilomu koruyordum 95,96. Pandemi döneminde dünyayı yedim kilo almadım aksine verdim. 94e falan düştüm. Bundan 2,3hafta önce ne olduysa oldu. Birden şişmeye başladım ki aylar önce yediğim kadar da yemiyordum. Sonra 4gün önce tartıldım ve tartıda 100,2 gördüğümde beynimden vurulmuşa döndüm. En büyük korkumdur:d dünyayı yiyeyim ama aman 100 kilo olmayayım. Belki de bu başlamam için işaretti. Üç dört gündür kasıyorum kendimi. 97-98arasında gidip geliyorum şu an. Araştırmanın iyi olacağını düşündüm ve bir ton sayfadan sonra yanlışlıkla burayı buldum. Gerçekten aşırı etkilendim. Hedefim kurban bayramına kadar 13,14kilo vermek. 1 ay 20gün gibi bir sürede verebilir miyim bilmiyorum açıkcası. Siz biliyorsanız söyleyin lütfen 🙂 😀 başarılarınızın da devamını dilerim.

   • harfiyen uyarsan, kahve yerine çay olur mu gibi sorular sormadan listede ne yazıyorsa o haliyle yaparsan 7-10 kilo atarsın diye düşünüyorum. kolay gelsin.

 9. Açlıkla mücadele şeklim. Netten diyetsel şeyleri araştırmak:). 30 yaşındayım 1 evlilik yaptım 2 oglum oldu aşırı başarısız evliliğim ve aldatılmalar sonucun da 60 kilo ben 120 kilo oldum. Herşeyden vazgeçtim kendimden hayatımdan benden bi halt olmaz çocuklarım için yaşarım dedim. Öyle de 3 sene yaşadım.Ama anlamsızca 3 gün önce aklımda hiç yokken hemde bi anda diyete başladım. Su şekersiz türk kahvesi bir kaç gün kurusu kayısı yeşil çay bu kadar. Aşırı katı ve sert… 1 ay kendimi buna mahkum edicem. Birşeyi aşırı canım istediğin de 6 ay sonra da o tatli o pasta o yemek hala yapılıyor olacak panik yok 6 ay sonra ye özlem diyip erteliyorum umarım böyle gider. Bu yazıya az önce denk geldim. İnşallah sizin gibi bende başabilirim

  Cevapla
  • geçmiş olsun. kahveyle kayısıyla uğraşmayın. isveç diyeti sayfasına gidin. yarın veya cuma günü 1 haftalık alışverişinizi yapın, listedeki ürünlerden 1 hafta idare edecek kadar alın. 13 günlük diyete başlayın. 120 kiloysanız, eğer harfiyen uyarsanız 10 kilo rahatlıkla kaybedersiniz. Ondan sonra da yaz boyunca akşam üstleri yürüyüş yapın. Düşük kalorili, karbonhidrat fakiri bir diyet bulun kendinize. Yaz sonunda manken gibi olmasanız da 70leri görür, aynalara barışırsınız.

   Cevapla
 10. Mükemmel yazı. Harika motivasyon. Tebrik ederim. Yazıyı ilk başlarda okuyunca vay babam sen neredeydin niye hiç okumadım diye kızdım. Başlıyorum İsveç diyetine kilom şuan 60 hedefim 52, çok teşekkür ederim çok.

  Cevapla
 11. ben diyetisyenimin önerisi ile bo diyet çorba aldım internetten ilk ay 6 kilo verdim iştah kesici özelliği var ikinci ayda 8 kilo verdim memnun kaldım şimdide devamında nasıl kilomu korurum onu araştıyorum

  Cevapla
  • ah canım benim ciddi misin? diyetisyenin işi yok “bo çorba” önerecek. arkadaşlar bu “bo çorba” ne menem bir şeyse organize halde reklamı yapılıyor. şikayet var sitesini bile reklam için kullanmışlar. hikayeden şikayetler oluşturulmuş, neymiş efendim “10 kilo verdirir” yazıyormuş da “neden yalnızca 8 kilo vermişmiş”. aman arkadaşlar 2-3 keko bir araya gelip knorr çorbadan hallice karışımlar yapıp sizler gibi mucize arayanların sırtından para kazanmanın derdinde. organize biçimde safiyane görünümlü yorumlar bırakıp duruyorlar. içine kıvam vermesi için nişasta tozu doldurulmuş, pasta börek aromasıyla zenginleştirilmiş çok dandik bir karışım bu. uzak durun.

   Cevapla
 12. Merhaba ben 17 yaşındayım ve üniversite sınavına hazırlanıyorum.Şuan 107 kiloyum.1 ay önce kendimi “biraz” aç bırakarak ve dediğiniz şeyleri uygulayarak 5 günde 6 kilo verdim.Yazdığınızın her cümlenin noktasına kadar haklısınız.Tekrar başlamayı düşünüyorum ama benim için bu çok zor bir dönem.Virüs salgın dışarı çıkma yasağı sınav stresi derken işin içinden çıkamadım ve kilo almaya başladım.Sizden tek isteğim bana tavsiye vermeniz.Ailem ile iddiaya girdik 48 günde 27 kilo vermem lazım ve yukarıda yazdıklarınızın daha fazlasını çok az sporla yapmam gerek.sizce iddiadan mı cayayım yoksa bana iyi bir tavsiye verebilir misiniz?

  Cevapla
  • Emre 48 günde 27 kilo olayını unut. “üst üste üç kere isveç diyeti yapar, fidan gibi olurum” hiç gerçekçi değil. 13 gün bitince insanın pestili çıkmış oluyor. Bu diyeti yaparak (listeye birebir uymak kaydıyla) doksan dokuz kilo veya biraz daha altını görebilirsin. İsveç diyetinin ardından bence diyetisyene git. Sana düşük kalorili ama besleyici, 4 ay boyunca uygulayabileceğin güzel bir liste hazırlasın. Zayıflama hayalini 4-5 aya yay. Ortalık sakin olduğunda, her gün hiç sektirmeden 4-5 kilometrelik hızlı tempolu yürüyüşler yap. Yürüyüşe vücudun alıştığında, 90 kiloya iyice yaklaştığında koşuya da başlayabilirsin. Salon sporlarını (ağırlık) kesinlikle önermiyorum. Şimdiden kolay gelsin.

   Cevapla
 13. Selam ..
  Ben hic bir zaman diyet yapmadim.sadece kendime bir saglikli yasam programi hazirladim ve bunu hayatima adapte ettim. 3 ay da bunu basardim. Önceleri sürekli uyumak isteyen biriydim .işe hep uyuyarak gidip gelirdim otobüste. Ve diğer sorunum ise cok acikmakti. Gece 11 makarna yerdim.simdi hic aclik krizine girmiyorum. Haftanin 4 günü spor yapiyorum evde..
  Herkese basarilar ..saygilar…

  Cevapla
  • Bekir bey ne oldu, bu dönüşüme nasıl karar verip uyguladınız, paylaşırsanız seviniriz.

   Cevapla
   • Calistigim isyerinin üst katinda bir kulüp vardi bir gün kahvaltiya davet ettiler kıramadım gittim. Shake dedikleri bisey ikram ettiler içinde 22 vitamin mineral varmis icinde .tadi da cok güzeldi. 3 gün kahvaltimi onunla yaptim.4 .gün uyku delisi ben gece 5 de uyanmaya basladim.normalde öğle yemeginden sonra uyku bastirirdi .uyku problemim kalmadı. O shake dediklerini sürekli kullanmaya basladim. Bir de belki duymussunuzdur Beden akliyla zayifla kitabı var onu okudum. Ordaki öğün saatlerine birebir uydum.sabah kahvaltim shake .öğlen caninin istediği bir yemek ama yaninda mutlaka salata. Akşam corba.. yada hafif sebze yemeği. 1 ayda hem kilo verdim .göbek kayboldu.aklima gelenler bunlar simdilik yine yazarim .Iyi günler. Evde kalin saglikli kalin…

 14. Merhaba yazınız ve emeğiniz için teşekkür ederim. Dün sabah 87.1 ile diyete başladım. Aslında buna diyet demek istemiyorum sağlıklı yaşam hareketi demek daha doğru olur. Hayatım boyunca 55 kilonun üzerine çıkmayan ben 87 gördüm çeşitli sebeplerden dolayı gerçi pişman da değilim. Böyle olması gerekiyormuş demek ki. Tekrar başarırım inanıyorum yazınız bana ilham verdi çok sağolun. 13 günün sonunda ve ilerleyen dönemlerde kilomu tekrar paylaşırım inşallah. Sağlıkla kalın 🙂

  Cevapla
 15. Merhaba yazınızı okudum ve çok beğendim. Ben düşük kalorili bi diyet uyguluyorum ve ideal kiloma geldim acaba normal kalorili 1200 civari bir yasam tarzina gecsem kilo alir miyim? Ideal kilo mu nasil korumaliyim

  Cevapla
  • düzenli spor yapmaya başlayın. eğer corona yüzünden evden çıkamıyorsanız youtube’da “fat burning home workout” yazın yüzlerce video çıkacak.

   Cevapla
 16. Merhaba Çağatay bey ben sizin yazınızı okuduğumda 108 kiloydum sizin yaptığınız uygulamarı bende yapıyorum şuanda 87 kilo oldum hedefim 50 kilo olmak şuana kadar 21 kilo verdim ve vermeye devam edicem tek sıkıntım spor yapma küçük çocuğum olduğundan sporu yapamıyorum. Kilo vermeye devam edicem sizin sitenizde kaç kilo verdiğimi paylaşıcam umarım sizde yeni yazılar yazarak mativasyonumuzu artırırsınız. Halen o nispet yapan görümcem aklımda bende zayıflıycam çok kararlıyım

  Cevapla
  • Yaşınızı, boyunuzu, diyete başlangıç kilonuzu, diyeti kaç gün ne şekilde sürdürdüğünüzü, diyetin sonunda kaç kiloya düştüğünüz paylaşırsanız çok işe yarar bilgiler elde etmiş oluruz.

   Cevapla
 17. Bugün artık hırsla karar verdim… yazınızı internette gezinirken buldum, okudum.. Umarım azimle sağlıklı kiloya ulaşırım. Benim sorunum duygusal yeme sanırım..veya kaba tabirle pisboğazlılık 🙂

  Cevapla
 18. Yazınız bir harika 🙂 çok içten samimi ve motive edici. En kısa zamanda bende baslıcam inşallah. Bu arada ben 7 yaşımdan beri yumurta yiyemiyorum istifra ve alerji oluyor ikame olarak yerine yok tutucu protein olarak ne önerirsiniz? Teşekkürler 🙏 sevgilerimle

  Cevapla
 19. 4 gündür diyet yapıyorum 117.4 kiloyu gördüm tartıda hedefim 65 kilo dediklerini dikkate alıp daha da azimle ve gaza gelerek devam edeceğim. 65 olduğumda bunu ilk sana müjdelemek isterim 😊

  Cevapla
  • hadi bakalım kolay gelsin. çok iyi zamanda başladın. biraz dişini sıkarsan yaza 90’lu kilolarda girer, yaz sonunda da 79 görebilirsin.

   Cevapla
 20. Çok güzel ve mantıklı bir yazı olmuş açıkçası. Ben de diyet yapıp bırakıyorum. Bu sefer kararlıyım. Eski halime geri donucem. Zaten 6 7 kilo en fazla 10 kilo fazlam olsun. Ne çıkar. Gerçekten motivasyon önemli. Bunu diyeti bozup pişman olduktan sonra daha iyi anlıyorsun.Diyet dediğimiz de gerektiği kadar yeme yani.Yoksa bu diyet kelimesini hiç sevmiyorum.Herkes inşallah istediği kiloya ulaşır. Sevgiyle kalın:)

  Cevapla
 21. Gerçekten çok teşekkür ederim, yazdığınız şeyler beni yaşadığım iç bunalımdan çıkardı. Ben de hemen başlıyorum. Sonuçlarımı yazacağım. Yeniden teşekkür ederim. Sağlıklı günler.

  Cevapla
  • Bugün 13. Günumdeyim. 6 bucuk kilo verdim. Bu 13 gunde benim icin muhtesem birşey. 0numde 15 kilo var bakalim devam ediyorum. Burada sevdigim yiyeceklere ek bir kac daha az zararlı gida ile kendi listemi olusturacagim. Bir de yesil çay kullanmaya basliyorum desteklemek icin. Yeniden teşekkür ederim iyi gunler diliyorum🙏

   Cevapla
 22. Bende sizin yazılarınızdan etkilenerek isveç diyetimin ikinci günündeyim. Brnimdehedefim 40 kilo vermek. Yazdıklarınız beni motive etti. Çok diyete başlayıp yarı yolda bırakmışlığım oldu ama çok kararlıyım artıksırtıma yük olan kiloları mdan kurtulmak istiyorum. Sırfkiloluyumm diye bana nisbetyapan insanlardan bıktım alaycı bakışlardan nereye gitsem başka konu yokmuş gibi kiloları mdan bahseden insanlardan bıktım. Düğüne giderken zayıflayan görümce min bana nisbet yapmasından bıktım artık zayıflamak istiyorum olmayan kıyafetlerimi giyip aynada kendime bakıp sonra o olmayan kıyafetlerimle gezmeye gitmek istiyorum. Eşimin sürekli zayıfla demesinden de bıktım..aşırı kilom yüzünden yapamadığım ve yapmak istediğim her şeyi yapmak istiyorum. Kilolarını verdikten sonra sizin sayfanıza mesaj yazıcam

  Cevapla
 23. 16 yaşında bir kızım ve an intibariyle 80 kiloyu gördüm.Zaman zaman diyet denemelerim oldu.Fakat her zaman yiyen,ağzı boş durmayan incecik ablam yüzünden her seferinde nefsime yenik düştüm.Abartısız söylüyorum benim daha bu yaşta kilom yüzünden psikolojim pert oldu.Yaşımı belli etmem,hep olgun biriydim zaten.16 yaşındayken ‘…..Hanım’ konumuna geçen nadir insanlardan biriyim.Kulağa hoş geliyor biliyorum ama benim açımdan çok kötü bir şey oldu her zaman.Hiç çocuk olamadım.Bunun dahası var mıdır? Sırf kilo verebilme umuduyla bir süre sigara bile kullandım.Sonra kafama bir saksı düştü adeta. Dedim ki kendime ; Kendine gel dilara.Kendi yaşının kitlesine geri dön. Kilo muhabbeti açıldığında boynu eğilen de bendim. Zayıf bir arkadaşım ‘Çok kilo aldım.Hayvan gibi oldum.’ derken içi acıyan da bendim.İlk aşkımın reddettiği kişi de bendim.Dedemin kilomdan dolayı ‘Bu hep yer zaten.Buna verirsem patlar.Ablasına vereyim’ diyip her yiyecek şeyi ona verirken bu cümleleri duyan da bendim.Madem o kadar acı çekiyorum.Neden icraat göstermiyorum dedim kendi kendime.Ve hırsıma siz de dahil olunca girdim bu yola.Ben psikoloji okumak istiyorum değil mi? Ve ben okulundan kaybolmuş özgüvenimle değil,psikolojisi bozulmuş bir psikolog adayı olarak hiç değil ; istediği bedende mezuniyet elbisesi bulabilmiş güçlü bir kız olarak mezun olmak istiyorum.Ve buraya bir ant bırakıyorum.1 yıl sonra mutlu döneceğim inşallah.

  Cevapla
 24. Eğer kilo aldıysam, beni tanıyanlar sormaya başlar hemen…Yine ne derdin var diye…Çok güzel ifade etmişsiniz. Teşekkürler…

  Cevapla
 25. Dara dustugum su donemde bu dogal ve icten yaziniz ilac gibi geldi,yol gosterdi..tum dogalliginiz ve ahkam kesmeyen tavrinizla bunlari bizlerle paylastiginiz icin cok tesekkurler..devamini heyecanla bekliyorum.

  Cevapla
  • yaza kadar 6 ay süreniz var. diyete başlamak, hayata çeki düzen vermek için çok ideal bir zamanlama yapmışsınız. sakın bırakmayın. kolay gelsin.

   Cevapla
   • Çağatay bey size nasıl ulaşabilirim bi liste düzenlemek istiyorum ama iştahımın önüne geçemiyorum

   • canimizin derdine dustuk. siz de bosverin diyeti. en azindan salgin hastalik gecinceye kadar normal, saglikli beslenin.

 26. Bende tarife harfiyle uyup 11.5 kilo verdim motive olmamı sağladığınız için teşekkür ederim 🙂

  Cevapla
 27. Reis aynısı bendede oldu bende evlenip boşandım kendimi yemeden alikoyamadim 110 kg ya çıktım şimdi ise 18 kilo verdim fakat daha da vermem lazım bi 10 kg kadar , senin durumu çok iyi anlıyorum yaşamayan bilmez vesselam

  Cevapla
 28. Merhabalar. Yazınızı okudum ve çok etkilendim ancak sormak istediğim bir şey var biliyorum doktor değilsiniz. Ben yurtta yaşıyorum öğrenciyim haşlama ve eti pişirme konusunda sıkıntıya düşeceğim onun yerine alternatif olarak ne tüketilebilir. Ton balığı olabilir mi biftek yerine. Ispanak yerine de havuç salatalık ya da marul tüketsem olur mu. Cevaplarsanız çok ama çok mutlu olurum.

  Cevapla
  • yazın ailenizin yanına gitmiyor musunuz. bence saydıklarınız olmaz. ancak ben olmaz dedim diye kestirip atmayın. denemesi size kalmış.

   Cevapla
 29. .mrehabalar çağatay bey. ben sizin bahsettiğiniz isveç diyetine dün başladım bugün 2. günüm. ben bir rahatsızlık hissetmedim. normalde uzun uzadıya yazılan yazıları okuyamam ben ama öyle bir motivasyon var ki yazılarınızda severek okuyorum. size teşekkür ederim. yazınızın devamını bekliyorum 🙂 iyi günler

  Cevapla
 30. 170 boy 90 kilo oldum. tam 90 kilo. 87 iken diyetisyene gittim. bana verdiği diyet sayesinde safra kesemde bulunan taş öyle bir coştu ki ağrısına dayanamadım ve gidip ameliyat oldum. 80 e kadar düşmüştüm ama sürdürülebilir bir diyet değildi. şimdi kendim bir liste olulturup başlayacağım. çok yardımcı oldu gaza getirdin beni sağol 🙂

  Cevapla
 31. sigara içmek kilo aldırıyor mu acaba? kopamıyorum çünkü ve yarın diyetime başlayıp 63 kilodan 50 kiloya dusmek icin kendime soz verdim

  Cevapla
 32. Tebrik ediyorum sizi.Cok etkili bı yazı olmuş.Bende şu dakka bu yola çıkmak istiyorum.Allah utandırmasın diyelim ne diyelim 😊

  Cevapla
 33. Yazı çok bilgilendirici teşekkür ederim. Ancak su içmekten hiç bahsetmemişsiniz. Diyetisyenler genelde günlük 3 Lt.su tüketimini öneriyor. Ve merak ettiğim bir şey var 3-4 yerde vurgulamışsınız da dikkatimi çekti, usta cevizli dürümü neden çöpe atmadan önce ıslattın? :))

  Cevapla
 34. Çok kez diyet yaptım, çok kezde kilo verdim ..yaklaşık 3 senedir verdiğim kiloyu koruyordum,ama işte yine psikolojik açlık hastalığı baş gösterdi,moraller bozuldu stress yükseldi, kendimi tedavi yöntemi olarak , abur cubur tatlı çikolata yemeye verdim. Şimdi yine 3 sene önce hiç istemediğim o kiloda bulmaya az kaldı. En kötüsü hızlıca bir sonuç göremezsem motivasyonum hemen bozuluyor, ama şok diyetlere asla inanmıyorum . Kısa sürede veremiyeceğim için morali bozulup yine boşverip yiyorum. İşte o korkunç sarmala girdim, çıkıp kendimi motive etmem gerekiyor. En önemlisi hayat boyu beni koruyacak kolay bir formül arıyorum, her yerde her zaman her şartta uygulayabileceğim. İşte aslında herkesin yaşadığı o standart duyguları yaşıyorum,kendini kurtarıp motive edenleri de kutluyorum ,darısı başıma. Velhasıl yazınız birazda olsa motive etti, ufak ufak toparlarım umarım 🙂 Herkese sağlıklı ve kilosuz bir hayat diliyorum 🙂

  Cevapla
 35. Selam:)
  Hayatında diyet vs nedir bilmeyen ve yemekle mutlu olan biriyim 🙂 Sabah pizza yerim mesela, gece yarım ekmek salçalı tost falan miss gibi hayat yani,bol tereyağlı iskender yerken acayip sözler falan veriririm olmaz dediğime olur derim o derece yemekle mutlu olan biriyim:) Boy 172 ,kilo 54 bu arada yaş 28… Neyse derken derken TİROİD CA teşhisi kondu, kansermişim . Ameliyat oldum, trioidim alındı ve sonrasında dünyam değişti:( 67 kiloyum ve insülin direncim var, kıyafetlerim falan olmuyor su içsem yarıyor. 1 yılda 13 kilo aldım. Saçma sapan uzayan diyet listeleri falan hiç bana göre değil, hazırlayamam,üşenirim.. Sonra sizin yazınızı okudum(kaya tırmanışıyla uğraşan biriydim outdoor dünyasına bakarken sayfanızı gördüm ,sonra bu isveç diyetini)ve dedimki kızım hadi topla bakalım kendini. Daha rahat yemek için zayıfla:)))) bugün 4. günüm inanamayacaksın ama ben o leblebiyi bile yemedim. Pazartesi 65.900 gr. ile başladım ve bugun yani perşembe sabahı tartıldım 63.800 olmuşum. 3 günde 2100 gitmiş. Hamburger, iskender,kebap ,beşamel sos ve makarnaları daha rahat yiyebilmek için salam yemeye bile okey dedim .
  Çok teşekkür ederim bu detaylı motivasyon yazınız için,hayatımdaki ilk diyetimin başarıyla devam etmesi ilerleyen dönemlerde yapacak olduklarıma da kendime güven oluşturacak. Bu arada görseller şahane olmuş,markete gittiğimde onlara bakarak aldım peyniri,fümeyi falan.Birde şu can çekmesi olayı varya ben şöyle birşey yaptım ; mesela kek çekiyor canın ondan ufak bir parça al sadece yala, dişine diline falan değdir . dil o tadı alınca nefisi de köreltiyor sonra da su iç o istek gidiyor:))

  Cevapla
 36. Gerçekten güzel bir yazı olmuş öyle fazla bi kilom olmamasına rağmen aylardır 5 kilo vermeye çalışıyorum dediklerini uygulamaya başlamaya karar verdim gelecek pazartesi değil bugünden ☺️👍🏻

  Cevapla
 37. Selam,

  Sizi okumak çok zevkli vallahi :o)
  Ketojenik beslenme hakkında ne düşünüyorsunuz? Sürekli ve sıkı değil de hedefe yönelik şekilde hani yani..
  .. aslında hepimizin hayatı benzer yerlerde tıkanıyor. Şekere vurmak, intiharın uzun süren çeşidi. Bende de var maalesef. Arada depreşiyor aman derim 😲
  depreşen şeker için ne yapıyorsunuz?
  sevgiler..

  Cevapla
  • ekmeği tamamen hayatımdan çıkardım. ekmeğin yanı sıra börek, pasta, poğaça gibi karbonhidratlı yiyeceklere de el sürmüyorum. 6 ayda 2-3 kere bir kase pilav yemişimdir. bildiğiniz tencere yemekleri yiyorum. içinde az miktarda et de oluyor. arada çikolata, dondurma kaçamakları oluyor. beslenmem bu şekilde. ha, buna “teknotronik beslenme” deyip çok mühim bir iş yapıyormuşum gibi isim de verebilirim. Beslenme şeklimin Türkçesi “hareketsiz hayatınız varsa karbonhidratları azaltın” o kadar.

   Cevapla
   • merhaba, 120,5’tan 88’e kadar düştüm. yaklaşık 6 aydır 90-93 arası gidip geliyor. artık özel bir diyet uygulamıyorum. eskisi gibi abur cubur tüketmiyorum. kırk yılın başı ufak bi çikolata yiyorum. ekmek kesinlikle tüketmiyorum. sabahları iki tane Wasa knackebrot yetiyor. dışarıda yemek yemeyi de bıraktım.

 38. Moruk ben dukan diyetiyle 1.5 ayda 20 kilo vermiştim hiç bozmadan ama bu isveç diyetini deneyeceğim programına bakmam lazım

  Cevapla
 39. 1.6.19 Başlangıç kilom 58.9, olmam gereken ise en fazla 50. 9 kilo vermem gerekiyor. İrademe hakim olamadığım anlarda gelip okur ve kendime gelirim ve/veya hedefime ulaşırsam güncelleme yapar benim gibi kilo verme ihtiyacı olanlarla fikirlerimi paylaşırım diye buraya bir başlangıç tarihi düşmek istedim. Çok ayrıntılı, çok bizden anlatmışsınız gerçekten emeğinize sağlık.

  Cevapla
 40. Selamlar ,
  Oncelikle tecrube paylasimi icin sonsuz tesekkurler .
  Ben , yaklasik 40 gun once belim tutulup 1 hafta yatınca , kilo vermeye karar verdim. 180 boy 113 kilo basladim ( erkek degil kadınım üstelik 🙂 ) yas 43 .
  Su anda 103 e indim ve devam ediyor. Benim formülüm cok basit , sifir karbonhidrat , sifir seker . Sizin aksinize yağ bol bol tüketirim salatalara vs i. Tuz da kullanıyorum . Onu kessem iyi olacak.
  Sabah yumurta peynir zeytin
  Gunde max 2 fincan şekersiz kahve
  Öğle ve aksam yemeklerinde sebze ve ete dair hersey . Limitsiz . Zaten bir haftada midem küçüldü. Bi de en az 3 litre su.

  Bana da meyve yaramıyor , 1 tane yesem 10 kati aciktiriyor . Haftada 1 muz yiyorum .
  Bir farkli durum da magnezyum. Bel problemimde doktor vermişti , halen kullanıyorum 3 faydasi var . Ciddi iştah kesiyor , mood düzenliyor , krampları önlüyor . Sanirim bende eksikliği vardi ve denk dustu , tavsiye ederim .
  Spor isi bende cok zor . Yarim saat yürümeye calisiyorum her gun ama sekiyor .
  Benim tecrubem boyle ,
  Selamlar , basarilar

  Cevapla
 41. Kedine hakim olamama ve boşvermişlik duygusundan kurtulalı tam 20 gün oldu. 89.5 kilo idim belki de daha fazla… şişmanlamaya devam ederken irademe neden hakim olamıyordum sanki sihirli değnek bekliyordum(çocuk gibi)
  Bir gün radyo programı dinlerken o değnek kafama dank diye indi. Yazar, başka bir dinleyeni azarlayıcı bir tonla; irade kendi içinde ben sana ne desem fayda etmez kendine hakim olacaksın, başkalarından medet ummayacaksın kendini bilen bir müslümanın göbeği olmaz olamaz dedi daha başka şeylerde söyledi aklımda kalanlar bunlar.
  Sanırım bu azarlama bana iyi geldi. Özellikle müslüman kişinin göbeği olmaz lafı dokundu.
  İşte bugün 83.5 kiloya indiğimi gördüm. Boy 1.64
  Hayatımda bir kere diyetisyene gitmişliğim var 3 sene oluyor. Listeyi çok sevmiştim ve tam 15 kilo vermiştim. Şimdi o listeye tam uymasamda kendimi bunaltmadan uyguluyorum. 20 günde 6 kilo verdim. Mutluyum. Darısı tüm zayıflamak isteyipte başlayamayanların başına…..

  Tekrar yazmak isterim, nasip diyelim…
  Bakalım kaç kilo daha vermiş olurum;))

  Cevapla
   • Diyet listemi paylaşırım tabi…
    Doktorun benim beslenme şeklime göre ayarladığı bir liste bu yani ben öğle yemeği yemiyorum dediğim için yoğurtlu galeta vermişti…
    *Sabah 8.30 da ara öğün ile başlıyorum 4 kayısı 10 fındık veya 2 ceviz
    *Kahvaltı 10.30 bol salata, gün aşırı haşlanmış yumurta, peynir, 2 zeytin, çay, 1 tam buğday ekmeği
    *öğle 13.00 yoğurt içine baharat katıp 2 adet kepekli galeta karışımı
    * ara öğün 15.00 küçük meyve
    * akşam yemeği 18.00 bir kase çorba, ana yemek, 1 tam buğday ekmeği
    *ara öğün 9.00küçük meyve, küçük kase yoğurt
    2 litre su

   • gayet pratik. hemen her gün aşağı yukarı bu kıvamda devam ediyor galiba. akşam yemeğindeki ana yemeği bir gün kırmızı et, bir gün beyaz et, bir başka gün sebze şeklinde kendimiz ayarlıyoruz. süper valla.

   • Akşam yemeğine salata eklemeyi unutmuşum.
    Evet her gün böyle yapıyorum Ramazan dışında tabi…
    Diyetisyen bana akşam yemeği konusunda sıkıntı yapmamıştı ne varsa onu yiyorum….

    Hergün kayısı ve morlahana salatası sanırım kilo vermeme çok yardımcı oluyordu.
    Şu an daha az besin tüketmeme rağmen duraklama dönemi yaşıyorum.

   • Burcu hanım oncelıkle ıradenız ıcın tebrık edıyorum. Sporda yapıyormusunuz yoksa bu programa sabıtmı kalıyorsunuz tesekkurler

  • Bugün tam 40. Gün kilom 79.5 toplam 10 kilo gitti. Ramazan olması sebebiylemi bilmiyorum ama daha az beslenmeme rağmen daha yavaş kilo veriyorum bazen duruyor. Ama İstikrarlıyım kilo vermeye devam…
   Dereotlu maydanozlu salatamı 10 gündür yemiyorum bu da bi sebep olabilir. Ne de olsa ödem atmada yardımcı besinler….
   Tekrar görüşmek dileğiyle….

   Cevapla
   • Sabah kahvaltı salatamı paylaşayım gerçekten tok tutucu ve bence çok lezzetli

    İnce kıyılmış mor lahana
    1 küçük havuç rendesi
    Dereotu ve maydanoz ikilisi
    Yarım limon
    İsteğe göre 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve tuz
    Hepsini karıştır kahvaltıda çay peynir ve tam buğday ekmeği ile ye ohh miss…
    Yanına domates salatada ilave ediyorum daha lezzetli oluyor;)

   • Tam 55 gün oldu araya bayram girdi… ve tabi diyet bozuldu derken yalnızca 16 günde 2 kilo verebildim toplam 12 kilo vermiş bulunuyorum. Kendimi toparladım şükür tekrar diyetime başladım.

 42. Günlerdir bu siteden çıkmıyorum. Yazdıklarını noktası virgülüne kadar okudum. Diyetimde 2. günüm ve gerçekten mutlu hissediyorum. Keşke herkes senin gibi mantık çerçevesinde bakabilse bu olaya. 25-30 kilo verip diyetisyen kesilmeyen nadir insanlardansın. Teşekkürler…

  Cevapla
  • “zengin fakirin halinden anlamaz” diye bir söz var. o hesap :)) şaka bir yana, internet’te okuduğunuz yazıların %99’u çöp bence. üniversite öğrencilerine 20-30 tl ödeyip “2000 kelime yazı yaz” diyorlar. Çocuklar da bir gün “avokadonun faydaları”, ertesi gün “kanseri yenmek çok kolay” başlıklı abidik gubidik yazılar yazıyor. Bu şekilde yazı yayınlayanların tek maksadı arama sonuçlarında yukarıda yer alıp reklam geliri elde etmek. Bu işi bireysel siteler yaptığı gibi, aynı zamanda gazete web siteleri de bu işlere el atmış durumda. Okuduğunuz hemen hiçbir yazı konunun uzmanları tarafından yazılmamış. Çocuklara başlıkları veriyorlar. Onlar da arama sonuçlarında ilk 3-5 sırada çıkan sonuçları okuyup özetini çıkarıyor. Oluyor size “yeni içerik”. Doğru mu, yanlış mı kimsenin umurunda değil.

   Cevapla
 43. Gayet doğal ve mütavazi bir şekilde yazmışsınız yazınızı şimdiye dek birçok zayıflama ile ilgili yazılar okudum ama burda huzur buldum o kadar gerçekçi ve akıcı bir şekilde yazılmış ki muhteşemmm motivasyon olağanüstü günler dir hatta aylardır hep ağzımda diyet yapmam lazım diye ama hiç gerçekleştiremiyorum bugün den itibaren başlıyorum 86 kilodayım ilerleyen günlerde tekrar yazacağım lütfen siz de devam edin…

  Cevapla
 44. Okuduğum en güzel, teşvik edici yazıydı. 168 boy, 67.8 kg olarak başladığım diyette 3. günümdeyim. Bu arada cidden iradesi zayıf bi insan olmama rağmen listeye bağlı kalmaya çalışıyorum, baktım kalamayacağım açıp yazınızı ve yorumları tekrar okuyorum, motive olup devam ediyorum diyete..iyi ki kilo verme sürecindeki yolculuğunuzu bu kadar güzel ve doğal olarak bizlerle paylaştınız. Kendi adıma çok teşekkür ederim. (bu arada evet çok aşırı kilolu bir insan değilim ama 30 yaşındayım ve gelecek yıl bebek sahibi olmak istiyoruz,hamilelikte alacağım kiloları hamilelik öncesi vermek o süreçte hem daha sağlıklı olmama hem de kendimle daha barışık olmama sebep olacak diye düşünüyorum. Hem düzenli ve sağlıklı beslenmeye alışmak için ne kadar erken o kadar iyi😂) 13 gün sonunda tekrar yazacağım.

  Cevapla
 45. Eskiden yürürdüm bol bol 48 kiloydum. Sonra depresyondur panik ataktır yaşta ilerleyince ister istemez bıraktım 62 oldum. Yürüdüğüm zamanlar istediğim şeyleri arada yiyordum şimdi ise ekmek vs bıraktım ancak 68 den 62 ye inebildim hareket yoksa vücut vermiyor kiloyu dikkat bile etsek. benim en az 53 olmam gerekli yazınız çok doğru ama benimde eklemek istediğim Zayıflamak için hareket şart ! Ağzınıza sağlık hiç sıkılmadan yavaş yavaş okudum 😊

  Cevapla
 46. Kilo vermenin romanını yazdığınızı sandım bir an. Gayet akıcı , şiir gibi akan ve eşşiz bir senaryonun içerisinde buldum kendimi. Devamını bekliyorum

  Cevapla
 47. Merhaba, öncelikle tebrik ederim. Sizin adınıza bir haylice mutlu oldum inanın. :))

  Bugün 13 günlük metabolik diyetimin 🙂 ilk günündeyim. Sonuna kadar gidebilirmişim gibi geliyor. Fakat su içmek beni çok zorluyor. Su içmesem sorun yok; lakin su içtiğim gibi mide bulantısı ve baş dönmesi yaşıyorum. Siz de su içme konusunda aynı sıkıntıyı yaşadınız mı ? Ve bir şey daha et ve balığı tüketemiyorum ağzıma bile koymam mümkün değil onun yerine sadece tavuk tüketmeyi düşünüyorum.

  Kilom 108, bu kiloya çıkacağımı aklımın ucundan dahi geçirmezdim. Yaşım da 24 ve bu yaşta bu kiloya çıkmış olmayı kendime yediremiyorum. Tahmin edersiniz ki ben de envaiçeşit yöntem denedim. Sonuç birkaç kilo ver birkaç katını geri al… İnşallah bu diyet bana motivasyon kaynağı olur. Kilo denen illet yokuş aşağı yuvarlanan kar topu misali, gittikçe ivmesi artıyor ve gittikçe önüne geçilemez bir hal alıyor. Eskiden diyet yaptığımda hızlı sonuç alırken şimdi çabama yanıt alamıyorum. Malum kilo ile metabolizma ters orantılı. Ve biliyor musunuz yazınızda kendi cümlelerimi okudum 🙂 Ne kadar kas kaybedersek kaybedelim bu kütleye sahip olmaktan daha kötü olamaz. Zaten kütle düştükçe metabolizma hızı artacağından zamanla vücudun, yağ kas oranını yeniden dengeleyeceğini düşünüyorum. Ucunda ölüm yok ya. Zira böyle devam edip kendimizi tedavi etmezsek ucunda ölüm var. Ya en başta ruhun ölüyor ve gerisinin de bir önemi kalmıyor. Vücut büyüdükçe içerde o ezilip daralıyor. Onu özgürlüğüne kavuşturma vakti. Umarım ona yardımcı olabilirim.

  Sevgiler…

  Cevapla
  • 3-4 bardak su için. zaten kuru bir diyet. su tüketmezseniz iyice kabız olursunuz. abartıp 3-5 litre içmeye gerek olduğunu düşünmüyorum, fakat gene de 1 litreye bir şekilde tamamlamaya çalışın.

   Cevapla
   • Merhaba, 13 günlük süreci eksiksiz, kaçamaksız tamamladım. Bir şekilde su içme meselesini de hallettim. Ve sonunda 5 kg hafiflemiş oldum. Daha çok vermeyi ümit etmiştim; ama 5 kg da hafife alınacak bir rakam değil bence. Benim için bir başlangıç olmuş oldu. Devamı da gelecek inşallah… Her yolu deneyeceğim. Birinden biri muhakkak sonuca ulaştıracak. Süreç boyunca serüvenimi burada paylaşmak isterim. Bilmiyorum uygun görür müsünüz; ama başka yollar deneyip başarılı olanlar varsa onların da paylaşmalarını isterim. Başarıdan kastım çok büyük rakamlar değil 5 kg 10 kg gibi.

    Yardımınız için teşekkürler…

  • 1.gün:70.8
   2.gün:70.2
   3.gün:69.7
   bu gün 4. günümdeyim.kilo kaybı az geldi bana.daha iyi bir sonuç hayal etmiştim. en azından 7 kilo verebilsem.hedefim 8-10 kiloydu. bu arada liste dışına kesinlikle çıkmadım.günde 3 litre de su içtim.liste ve motivasyon için teşekkürler.gelişmeleri yazarı.sevgiler…

   Cevapla
 48. Sıkılmadan sonuna kadar okuyorum yazılarınızı lütfen bölgesel yağlar (basen ☹️) için de bir şeyler yazabilirseniz çok sevinirim sağlıcakla kalın teşekkürler

  Cevapla
 49. O en son yazdığınız noktadayim harika bir beslenme duzenim varken sırf eşimle problemlerim var diye kendimi şekere vurdum bugün 3000 kalori almışım cok zoruma gitti stresle başa çıkmayı ogrenemiyorum 😣

  Cevapla
  • zor işler. burada bilgisayar başından “onu yapın, bunu yapın” demek kolay. stresi yaşayan bilir. umarım bir an önce problemlerinizi çözersiniz.

   Cevapla
  • Selamlar ,Allah yardımcınız olsun ,maalesef evlilikte sorunlar yaşanılıyor,bu sıkıntı iki kişinin arasında ise neden tek taraf kendine stres yapar ki,bu durumda iken beslenme düzeni bozulup illaki duygusal açlığa sebep olur.madem sorunların başındasınız,siz kendi kendinize yeteceğinizi düşünün ,güçlü ,çok değerli olduğunuzu,sağlıklı bir hayat hak ettiğinizi ,akıllı kontrollü olduğunuzu kabul edin,şekeri unu gereksiz görün ,en önemli ise iç organlarınızın mide safra kesesi karaciğerin ne suçu var?…ben kendime böyle ikna ede ede 5 kilo verebildim

   Cevapla
 50. Hayatımda okuduğum en motive edici, 5 cümlede bir güldüren, o tohum bu tohum bahsetmeyen en güzel yazı. Öyle motive oldum ki, çok teşekkür ederim. Kararlılık ile başlıyorum 🙂

  Cevapla
 51. Gercekten tebrik ediyorum sizi…azminiz bnada cok cesaret verdi bnde kilolu bir bayanim neler yaptmsa gitmedi, benm tek problemim ikizlerim var 1 yasnda 7 yasndada bir kizim illaki evde abur cubur çerez turu seyler cok oluyor 20 kilo aldim ikizlerimde ama bu yazidan sonra baya bi gaza geldim diyebilirim size cok tesekkurler…

  Cevapla
 52. Sizin de dediginiz gibi bir çok saçma site doğruluğu olmayan yada kitap çıkarıp tanıtımının satışının sağlanması için uyarladikca uyarlayan sitelerden geçtik. Ben çok fazla kiloya sahip olmadigim halde tercih ettiğin kiloya kolay düşme yöntemi ararken size denk geldim ki iyiki de gelmişim. anlatış biçiminiz o kadar güzel ve eğlenceli ki kitap çıkartsanız kesinlikle tavsiye ede ede okurdum! Bu güzel bilgiler için şimdiden teşekkürler. Öyle teşvik edici ki. Siteye girmeden öncesi yiyecegim dondurmalı lokmanın hayalini kurarken sade kahvem ile koltuğuma geçiyorum. Kendi azminizi bize yansittiginiz icin tesekkurler. Hep mutlu olmanız dileğiyle. Formlu geceler! :))

  Cevapla
 53. Uzun süredir diyete başlayıp bırakan spora bir ay gidip bırakan internetten kullaktan duyma bir cok seyi ona iyi gelmis buna iyi gelmis diye deneyen biri olarak yazınızı ve kararlılığınıza hayran kaldım baştan tebrik ediyorum sizi bu yazıyı okudugum andan itibaren kahvaltı tabağımı mutfağa götürüp diyete başlıyorum. Emeginize sağlık yaşadıklarınızı paylaştıgınız icin

  Cevapla
 54. Çağatay bey gerçekten mükemmel bir yazı olmuş. Ekşi sözlükten sürüklene sürüklene bu yazıya kadar geldim ve normalde uzun yazılar okumaktan çok sıkılmama rağmen, hiç sıkılmadan her cümlesini dikkatle okudum:) Paylaşım için çok teşekkürler. Gerçekten yazılarınız rehber niteliğinde oldu ve büyük bir motivasyon sağladı. Sizi azminiz ve iradeniz için de çok tebrik ediyorum. Fit günler diliyorum 🙂

  Cevapla
  • İnternet’te şöyle bir olay var. İnternet, adına “içerik üretici” denen, bugün avokadonun faydalarını yazıp, ertesi gün “ilişkiyi bitiren 10 neden”, bir başka gün “kansere iyi gelen bilmemne otu” gibi sadece İnternet’te okuduğu konuların özetini çıkaran insanların yazdığı çöplerle dolup taşıyor. Bir konuda yazmak için ya o konunun uzmanı olacaksınız veya konuyla alakalı süreci yaşamış olacaksınız ki, okuyana bir şeyler verebilesiniz. Bence bu yazıların farkı bu oldu. Oturup hiçbir kaygı taşımadan yaşadıklarımı özetledim o kadar.

   Cevapla
 55. Dönem dönem alıp verebiliyorum kilo bende.
  Açıkçası işlerin yoğunluğundan yazına denk gelene kadar kilomu kontrol etmek aklıma gelmemişti tekrardan.
  150 olmuşum. o gün stop ettim şuan 23. gündeyim tartı 134 gösteriyor. 16 kiloluk bir kayıp, şuan için iyi gibi.
  bundan sonraki aylarda aylık 10 kiloya kadar gideceğini düşünüyorum. 3 4 ay sonra ideale geleceğim gibi, boy 181cm.
  program işe yarıyor, tebrikler.

  Cevapla
  • “Ayda şu kadar gider” diye hesaplamana hiç gerek yok. Geçen yıl bu zamanlar 30 kilo fazlam vardı. 5-6 ay dişimi sıkınca kurtuldum. Senin kiloların da gitmemesi için sebep yok. Motive olduktan sonra gerisi çok kolay. Şimdiden başarılar dilerim. Kolay gelsin.

   Cevapla
 56. Cagatay bey bu muhtesem rehber nıtelıgınde paylasımlarınız ıcın cok tesekkurler motıvasyon sayenızde tavan yaptı ve derhal baslıyorum yettı artık bu saglıksız agırlıklar..saglıklı gunler saygılar😇..

  Cevapla
 57. Selamlar,

  Öncelikle tebrik ederim, umarım ben de o kadar veririm ve 33 yıllık kilolu hayatımdan kurtulurum.

  105 kg halimle aynaya bakınca çok sinirlendim ve diyete başlıyım ben dedim. Dediğiniz gibi pazartesini beklemeden. Çekmecelerdeki tüm aburcuburu millete dağıttım. İki haftasonunda bugün 94 kiloyum.

  Şeker içeren tüm gıdaları hayatımdan çıkardım ekmeği günlük iki dilime düşürdüm. İlk üç gün ölüm gibiydi. Yoğurt, peynir, zeytin üçlüsünü normalde tükettiğim haliyle aynen devam ettim. Süt, zeytinyağı ve tereyağı hayatımda yediğim şeyler değildi, tüketmeye başladım. Egzersiz kısmı basit ısınma hareketleri, kısa süreli fakat gün içinde süreklilik arzeden bir frekansta.

  Süt, tereyağı, yoğurt kötü şeyler değil gibi sanki. Sizin eski durum, günde 3000 kalori şeker/kh üzerine yoğurt ve süt tüketme durumundan kaynaklanmış. Yalnız günde birer kilo süt ve yoğurt iyiymiş 🙂

  Mutlu ve sağlıklı günler olsun.
  Erşah

  Cevapla
  • anladığım kadarıyla evde yenen yemekler değil de aralarda yediğimiz bisküvi, çikolata, cips gibi ıvır zıvırlar asıl suçlular. umarım hedeflediğiniz kiloya bir an önce düşersiniz. başarılar dilerim.

   Cevapla
   • 13 gün sonrası için de bir iki günlük de olsa örnek liste yayınlarsanı çok yardımcı olursunuz teşekkürler

   • aylarca listeye bağlı kalmak sıkabilir. bakın bugün günlerden pazar. sabah uyandım, hava sıcak, çenemi oynatsam terliyorum. canım yemek istemiyor. 1 kupa sütlü şekersiz kahve hazırladım. 1 tane de yumurta haşladım. öğlen vakti dışarıdaydım. 1 paket buğday patlağı aldım, 1 paket de tuzsuz leblebi. akşam da canım gene bir şey istemedi. 480 gramlık danone activia sade yoğurt aldım yarısını yiyebildim. kalanı da akşam acıkırsam diye dolaba kaldırdım. belki yatmadan önce bir de şeftali yerim.

    yarın sabah uyandığımda gene 1 yumurta haşlarım, yanında 2 tane buğday patlağı, iki üç tane zeytin ve canımın istediği kadar suda bekletilmiş beyaz peynir yerim. belki yağsız tavada bir iki tane de biber közlerim. tüm gün dışarıda olacağım için mecburen öğlen öğününü atlıyorum. büyük olasılıkla bir tane ufak boy danone activia yoğurtla geçiştiririm. belki bir de 40 gramlık fındıklardan alırım.

    akşama ise mutlaka salata yaparım. belki yanında et sulu çorba veya en kötü ihtimal yağsız tuzsuz 200 gram hindi etini domates biberle soteler hazırlarım.

    işin sırrı karbonhidrat (ekmek, makarna, bisküvi, çikolata ve diğer tüm abur cuburlar) tüketmemekte gizli.

    oturun bir bütün balığı (levrek çipura) mangalda ızgara yapın, yanına da kocaman tabak salata hazırlayın gram kilo yapmıyor.

    bir de sürekli açlığı düşünmeyin. ilginizi dağıtacak işlerle uğraşın. hobi edinin. yazı yazın. hiç olmadı temizlik yapın. vücut bakımı yapın. ayakkabılarınıza bakım gösterin.

    gene de anlaşılır bir diyet listesi hazırlayacağım.

 58. Güzel bir yazı daha, elinize sağlık. Bir sorum olacak; internette isveç diye geçen diyeti yapıyorum. Brokoli veya ıspanak veya karnıbahar yazıyor fakat yaz ayında bulamıyorum. Büyük marketler uzakta, küçüklerde de salatalık domates falan var. Bunun yerine kabak yapabilir miyim? Haşlayıp tuzla, limonla yesem? Ya da ne önerirsiniz? Taze fasulye haşlamak belki?
  Bu arada bugün 2.günü bitti diyetin, zorlanıyorum biraz. Önceki yazınızı okudum, motive etti beni. Bu diyet bitince uygulayabileceğim bir diyet önerisi var mı bunun gibi? 3 ay içinde tekrarlamayın yazmışlar, bu konuda ne düşünüyorsunuz?
  Çok soru oldu biliyorum, hehe. Umarım buraya kadar okuyup cevaplarsınız. Teşekkürler şimdiden.
  Bir tane daha geldi aklıma; bu şekilde hızlı kilo verince sarkma olur mu diye korkuyorum, günde yarım saat tempolu yürüyüş yeterli olur mu sizce? Toplamda 12 kilo vermek istiyorum en az, diyetin 2.günü sabahı tartılınca 500 gr vermiştim, tahminim 13.günün sonunda 5 kilo kadar verecem inşallah devam edebilirsem bozmadan. Sporla ilgili ek bir öneriniz var mı? Öğrenciyim, tatildeyim bu arada, aç kalmak problem değil.

  Cevapla
  • merhaba akla mantığa uyan değişiklikler yapabilirsiniz. örneğin kırmızı et yerine hindi eti, ıspanak yerine eşdeğer bir sebze neden olmasın. tuz kesinlikle yasak. et ve sebzelerde doğal olarak bulunan tuz ve diğer mineraller 13 günü atlatmanızı sağlayacaktır. vakit buldukça bu yazıyı geliştirip içine spor da katmayı planladım. akşam saatlerinde çıkın 3-5 kilometre yürüyün. yürümek kadar kolay ve faydalı başka bir spor yok. kolay gelsin.

   Cevapla
  • isveç diyetinden sonra özel bir diyet yapmaya gerek duymadım. karbonhidrattan kaçınıp sebze ve protein ağırlıklı besleniyorum. abur cuburu tamamen hayatımdan çıkardım. kendi çapımda spor da yapmaya başladım. gerisi zaten geliyor.

   Cevapla
   • Bende şunu anladım zayıflamak aslında sadece psikoloji ile alakalı . Bende ne zaman psikolojim bozuk olsa kilo alıyorum . İlk defa kilolu oldum ve veremiyorum . Kilo vermeyi aslında o kadar iyi biliyorum ki . Fakat psikoloji işini çözemedim. Yazınızda söylediğiniz gibi aslında. Mutsuzsun ve yiyorsun , sonrada yediğin ve kilo aldığın için mutsuz oluyorsun . Bunu nasıl çözeceğiz . Bu konuda tavsiyeniz ne olabilir.

   • eve kapanmayın. doğa yürüyüşü gibi hem sosyal hem de sportif olarak faydalanabileceğiniz hobiler edinin. arkadaş çevrenizi değiştirin. akşam saat 7-8’den sonra bilgisayar başına oturmayın. erken uyuyun. erken kalkın. ilk aklıma gelenler bunlar.

 59. Çok çok iyi bir rehber-yazı olmuş. Çok samimi, çok başarılı. Tek nefeste okuyup bitirdim ve adınıza da çoo sevindim. Aslında iyi bir sağ duyu yeteneğiniz var ve siz bunun karşılığını almışsınız bu bağlamda.

  Cevapla
  • hacım sağol. bu üçüncü büyük kilo verme tecrübem oldu. artık işin ilmini kaptım. daha doğrusu kendi vücudumu tanıyıp, nasıl bir yöntemle kilo verebileceğimi iyice anlamış oldum. tabi olay burada bitmedi. bakalım ne kadar süreyle düştüğüm kiloyu muhafaza edebileceğim hep birlikte göreceğiz 🙂 bu arada bir tavsiyede daha bulunayım. kilo verme sürecini bloglarda paylaşmak motivasyona katkıda bulunuyor. blogspot, medium gibi mecralarda sizler de başınızdan geçen süreci anlatabilirsiniz. Burada paylaşır, diğer arkadaşların da çabalarımızdan ilham almalarını sağlayabiliriz.

   Cevapla
  • Fast foodla bile kilo verdim ama en guzeli asia diyeti sabah yumurtali pilav aksam et kucuk taslarda kizartma bile var 78 i gordum 98den dustum ama su an 90 im boyum 173 yasim 37 erkek sporla 5 kilo veriyorsun obezsen 15 sporsuz verdim ve sarkmadim etiformla 60 a dusmustum ama birakinca aliyorsun asia diyetinde hersey var miktar aZ devamli yiyorlar Nhk1 beutiful japanies food tavsiye ederim ayrica dokunmuyorsa gunde 1 sarimsak 2 karanfil yutmak faydali tofu ve misu corbasi iyidir misu corbasi tarhana gibi herkese saglikli gunler

   Cevapla

Yorum yapın