İştah kesici bir mucize mi Şişirilmiş balon mu? Krom Pikolinat

Her şeyi doğru yapıyor olduğum halde, tatlıya karşı olan iştahım bir türlü azalmıyor. Günlük ortalama 2000 kalori tüketip, yaklaşık 3000 kalori harcıyor olmama rağmen, tartıda aylardır bir değişiklik yok.

Lifli beslenmek, bol su içmek, yeterli protein almak, spor yapmak ve stresten uzak durmak gibi, iştah kestiği bilinen hemen her yöntemi sürdürmeme karşın, gece saat 10 sıralarında tatlıya karşı kıvrandıracak ölçüde istek duyup kendimi markete zor atıyorum.

Sabahtan akşama dek dört dörtlük yaşayıp, 1800-2000 kalori arasında sağlıklı beslendikten sonra, akşam saat 10 sıralarında gelen bu krizin sonucunda yaklaşık 1000 kalori daha alıp; günün sonunda 3000 kalori beslenmiş, 3000 kalori yakmış olarak el ele, baş başa kalıyorum. Bununla da ilgili bir yazı yazdım, fırsat bulduğunuzda okursunuz.

Yani özet olarak akşamları gelen tatlı kriziyle başa çıkmak için ya kendimi duvara zincirleyeceğim, ya da bu konuda yardımcı olduğunu iddia ettikleri bir takviye ile işi çözmeye çalışacağım.

İştah kesmenin anahtarı: Kan şekerinin dengelenmesi

Yaptığım tüm araştırmalarda, tatlı krizi, abur cubur tüketimi, iştah gibi konuların tartışıldığı tüm platformlarda kan şekerine işaret edildiğini fark ettim. Özet olarak kan şekerinin dengelenmesi, kilo kontrolünün vazgeçilmez bir yöntemi olarak karşıma çıktı.

Kan şekeri düştüğünde uyurgezerler gibi istemsizce şekere ve abur cuburlara yöneliyormuşuz. Tam da yıllardır yaşadığım durumu tarif etmişler.

Yüksek miktarda tatlı yeme ihtiyacının yeterli karbonhidrat tüketilmemesi, ara öğün yapmamak, fazla egzersiz gibi farklı nedenleri de olduğunu söyleniyor. Ancak konu gene dönüp dolaşıp kan şekeri ekseninde tartışılıyor.

Kan şekerini doğal olarak düşürmenin de yöntemleri varmış. Ancak bende bu konuda ne istek, ne de enerji kaldı.Yaklaşık 2 yıldır süren kilo verme macerasında artık sıkılmaya başladım. “Bunu azalt, şunu çoğalt, hayata pozitif bak, sabahları demlenmiş çayın üstüne otur” gibi yöntemler duyduğumda artık kusma isteği hissediyorum.

Krom Pikolinat (Chromium Picolinate) kan şekerini dengeleyen mucize bir çözüm mü yoksa abartılmış balon mu?

Krom pikolinat bildiğiniz krom mineralinden mamul bir madde. Krom mineralini çeşitli işlemlerden geçirip insan vücudunun emilimini yapabileceği hale getiriyorlar. Krom minerali bu formdayken adı “krom pikolinat” oluyor. Yani sentetik bir maddeden bahsetmiyoruz.

Krom doğal olarak bir çok besinde bulunuyor. Ancak kan şekerini dengeleyecek kadar konsantre miktarda bulunmadığı için, bu maddeyi besinlerden alıp da faydalanmayı aklınızdan çıkarın.

Solgar’ın krom pikonilat tabletinden bir kutu alıp şans vermeye karar verdim. İçinde 90 kapsül bulunan bir kutu hap kargo dahil 80 liraya mal oldu.

İyi ki yurt dışındaki forumları araştırmışım, bu hapı doktor tavsiyesiyle alanlar “günde 3 kapsül kullanılacak” diye özellikle belirtmişler. Eğer günde tek kapsül tüketirseniz bir işe yaramıyormuş.

krom pikolinat

Hapları sabah aç karnına, öğlen yemeğinden hemen önce, akşam 10 sıralarında tatlı krizi yaklaştığında büyük bir bardak suyla (400 ml.) beraber aldım.

İlk gün plasebo etkisi midir nedir bilmiyorum, günü tatlı tüketmeden bitirdim. İlk 15 gün kapsülleri hiç sektirmeden kullandım. 15 gün boyunca yalnızca el alışkanlığından 2-3 ufak çikolata yedim. 15 günün ardından hapları sektirmeye, almam gereken saatlerde atlamaya başladım. Buna karşın tatlıya karşı olan iştahımda belirgin bir artış olmadı.

Kutunun sonuna geldiğimde ise iyice su koyverdim. Son 10 gündür kutuda 4-5 hap bulunmasına rağmen hiç tüketmedim ve son iki gün itibarıyla tekrar markete dadandığımı söyleyebilirim.

Krom pikolinat kullanımı bırakılınca iştah açılıyor mu?

Evet, krom pikolinat kullandığınız süre boyunca tatlıya karşı iştahı belirgin biçimde (günde 3 kapsül tüketmek şartıyla) baskılıyor. Ancak kapsülleri düzensiz almaya başladığınızda, tablet kullanımını bıraktığınızda tekrar eski alışkanlıklara geri dönüyorsunuz.

Krom pikolinat zararlı mı?

Gene yurt dışındaki tartışma platformlarından edindiğim bilgiler krom pikolinat maddesini en fazla 3 ay kullanmanız yönünde. Karaciğeri yorduğu, toleransı düşük kişilerde karaciğere bağlı kaşınma gibi yan etkiler gösterdiğinden bahsediliyor.

Ben hiçbir yan etkiyle karşılaşmadım. Eğer kaşıntı gibi etkiler görürseniz kullanmayı derhal durdurun. Kilo kaybedeceğim diye organlara zarar vermenin gereği yok.

Hangi marka krom pikolinat satın almalı?

Ben Solgar kullandım. Yerli ilaç firması Vefa İlaç’ın “VeNatura Krom Takviye Edici Gıda” adı altında sattığı bir çözüm de kullanılabilir.

Fiyat avantajı yüzünden (39,50 TL) yerli çözüm kullanmanızı öneririm. Piyasada Nature’s Bounty, Nutraxin ve Dinamis gibi firmaların da çözümleri var, ancak N11 gibi mecralarda satılan bu ürünlerin sahte, tarihleri geçmiş olma olasılıkları yüksek.

Özet olarak Solgar (eczaneden satın almak koşuluyla) veya VeNatura’nın güvenle kullanabileceğiniz ürünler olduğunu söyleyebilirim.


Paylaş:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

mert

krom picolinat günlük dozdan fazla kullanıldığında karaciğerde ciddi yan etkiler yapabilir doktora danışmakta fayda var.