Husky Felen 3-4 Kişilik 5 Mevsim Çadır inceleme

Outdoor Haber okuyucuları için fiyat/performans oranı yüksek ürünleri incelemeye devam ediyoruz. Husky Felen 3-4 kişilik 5 mevsim çadır tam da bu kategoriye giriyor. Olumlu birçok yönü bulunan bu kamp çadırını olumsuz yönlerini de ortaya çıkararak inceledik.

Husky Felen
Husky Felen geniş balkonuyla dikkat çekiyor. Çadırın altındaki kumaşı ayrıca satın aldım. 10 TL’lik bu kumaş çadırın ömrünü uzatacaktır.

Husky Felen üreticisine göre “Extreme” kategoride yer alan bir çadır. Türkiye dağıtıcısı Atlas Kamp’a göre 5 mevsimlik özelliklere sahip. Yani bildiğimiz 4 mevsim hava koşullarının yanısıra kar, rüzgar, fırtına ve aşırı yağışlara karşı dayanıklı.  Peki gerçekten öylemi?

Husky Felen
Çadırı bayağı sevmişe benziyor. Bir tanesi çadırın tadına bile baktı, fakat fotoğraflayamadım.

Husky Felen’de daha önce incelediğimiz Husky Flame ve Falcon çadırlarda kullanılan malzemelerin aynısı kullanılmış. 10000 mm/cm2 değerine sahip polyester taban kumaşı, 6000 mm/cm2 değerine sahip polyester dış çadır kumaşı ve iç çadır kumaşı bire bir aynı. Aralarındaki tek fark bu heybetli çadırı ayakta tutabilmek, sert rüzgarlara dayanabilmesi için duraluminum pollerin çaplarının Husky Flame, Falcon, Flare ve Fighter’a göre daha kalın oluşu.

Huysky Flame
Mekan Uludağ. Husky Flame ve Husky Falcon

Husky Extreme serisinde yer alan çadırlarda sert rüzgarlarda, çılgınlar gibi yağan yağmurlarda, kar, tipi, fırtına aklınıza gelebilecek her türlü hava koşulunda birçok deneyim yaşadık. Bu çadırlar gerçekten “extreme” serisinde yer almayı hak ediyorlar. Husky Extreme serisi içeriye tek damla yağmur almadıkları gibi, muntazam kurduğunuzda ve rüzgar yönünü iyi hesaplayabilirseniz alabora olmadan dimdik ayakta durabilen emsallerine göre uygun fiyatlı çadırlardır.

https://www.youtube.com/watch?v=79HmrKi6QnA

husky felen vs husky flame
Husky Felen vs Husky Flame. Husky Felen paketlenmiş halde oldukça iri.

Çadır 5.6 kilogram ağırlığa sahip. 4 kişi kapasiteli, her mevsim koşullarına dayanabilen bir çadırın daha da hafif olması beklenemez zaten. Outdoor Haber facebook sayfasında bu çadırın fotoğraflarını ilk paylaştığımızda “bu ağırlıkta çadır taşınmaz” gibi tepkilerle karşılaşmıştık. Gerçekten tek başınıza veya çift olarak çıktığınız uzun yürüyüşlerde, sırtınıza alarak taşınmayacak kadar ağır bir çadır. Fakat bu çadırın amacı da bu değil zaten. Husky’nin bu tip amaçlar için ürettiği 2 kg’a kadar çadırları zaten var.

Husky Felen’in muhtemel kullanım alanlarını düşünelim. Sırtımıza alıp taşıyamayacaksak neden böyle bir çadıra ihtiyacınız olabilir?

 • Kamp alanına araçla ulaşım imkanınız varsa
 • Kamp alanı birkaç kilometre yakındaysa
 • Erciyes, Ağrı gibi dağlarda Ana Kamp alanında kullanabileceğiniz çadıra ihtiyacımız varsa
 • 3-4 kişi çıktığınız bir faaliyette tek bir çadır kullanacaksaksanız (bir kişi yalnızca çadırı ve tulumunu taşır, diğerleri onun su, gıda, vs. malzemelerini bölüşür)
 • Keyfime düşkünüm, güzel bir köşede birkaç gün kamp atmak istiyorum. Ufacık çadırlarda sıkılıyorum diyorsanız
 • Arada bir ailenizi de doğal güzelliklerle tanıştırmak istiyorsanız
 • Festivallere, şenliklere sıkça katılıyorsanız

Örnekler biraz daha düşünsek belki daha da artırılabilir. Mesela deprem riski olan bölgelerde deprem olması durumunda böyle bir çadır kışın ortasında ailece sersefil olmanızı önleyebilir.

Husky Felen
Balkon süper. Bayılacaksınız.

Büyük boyutlarına karşın çadırın kurulumu çok basit. Tek başınıza 2-3 dakika içinde kurabilirsiniz. İç ve dış tente tümleşik olduğu; ayrı ayrı kurulum gerektirmediği için yağmur esnasında kursanız dahi çadırın içi ıslanmıyor. Bu özellik bütün Husky Extreme serisinde mevcut. Hem kurulumu hızlandırıyor hem de kurulum esnasında çadırın içi dış etkenlerden etkilenmiyor.

Husky Felen ölçülerÇadır 3,55 mt. uzunluğa, 2 mt. genişliğe ve 1,35 mt. iç tente yüksekliğine sahip. 3,55 mt. uzunluğun 2,20 mt.’si iç tente (yattığınız bölüm) 1,35 mt’si ise balkona ait. Balkon bölümünden giriş çıkış yapabileceğiniz iki adet kapı mevcut. Çadırın en dikkat çekici kullanım özelliği geniş balkonu. Bu balkonda fazla eşyalarınızı bulundurabilir, çadırı yakmadan rahatlıkla yemek pişirebilir, hatta yağan yağmuru bu bölümde oturarak izleyebilir düşüncelere dalabilirsiniz.  Bu bölümde dışarıyı gözleyebileceğiniz pencere de mevcut.

Husky Felen
Çadırın içi yayla gibi. Üç tane Husky Anapurna tulum rahatlıkla sıkışmadan sığabilir. 4ncü’ye söz vermiyoruz, fakat biraz sıkışırsanız o da sığacaktır.

Çadırın iç tentesinde her iki yanda ikişer adet cep bulunuyor. Buna ek olarak iç tentenin en üst kısmında hafif eşyalarınızı koyabileceğiniz bir bölüm de düşünülmüş. 2,20 metre uzunluk ve 2 metre genişlik 3 kişi rahatlıkla barındırmaya imkan tanıyor. 4ncü kişi çadıra alındığında herkes bağdaş kurarak oturabilir, sohbet edip yemek yiyebilir. Fakat yatma vakti geldiğinde baya bir sıkışık olacağını söyleyebilirim. Soğuk havalarda sıkışıklık avantaj olabilir, fakat sıcak havalarda 4 kişi bu çadırda kalmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Avantajları

 • Emsallerine göre fiyatı oldukça uygun. Aynı kategorideki rakiplerinin fiyatları 2 katından başlıyor.
 • Malzeme kalitesi yüksek. Fermuarlar problemsiz. Duraluminum poller kalın.
 • Piyasanın en iyi su geçirmezlik değerlerine sahip. Dikiş yerleri bantlanmış.
 • Balkonu çok geniş.
 • Penceresi mevcut.
 • 4 yönlü havalandırma kanalı var.
 • Rüzgara karşı dayanıklı yapı.

Dezavantajları

 • Kar etekleri yok. (Çok da gerekli değil aslında)
 • Ağır bir çadır. Yukarıdaki kullanım amaçları dışında sırtınıza alıp gezmeniz mümkün değil.
 • Çok dikkat çekiyor, bir sürü insan gelip gidip inceliyor.

Paylaş:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

gerçek isminizi kullanmak zorunda değilsiniz
10 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle