Husky Flame çadır inceleme

Husky Flame ülkemizde en çok tercih edilen, “5 mevsim” tabir edilen çadırlardan birisi. Husky Flame çadırın bu denli popüler olmasının başlıca nedeni muadili ürünlere kıyasla fiyatının daha uygun olması. Çadır beklentilerinizi ne derecede karşılar düzeyde, dezavantajları neler hep birlikte inceleyelim.

Bu incelemeyi yazalı neredeyse 9 yıl olmuş. Şimdi okuyunca yeterince tatmin edici bilgiler vermediğimi fark ettim. Aradan geçen süre zarfında bir düzineden fazla farklı çadır kullandım. Çadırdan beklentilerim değiştiği gibi, daha üstün çadırlar kullanınca bu yazıya bir şeyler katabileceğimi düşünerek güncellemeye karar verdim.

Husky Flame'in ilk satılmaya başladığı yıllarda ülkemizde çok fazla marka model alternatifi yoktu. 2800 gram ağırlığındaki bu çadır bugünlerde ağır sayılabilecek bir değere sahip olsa bile, o günler için hafif kategorisinde olduğunu söyleyebilirim. Flame'i rakiplerinden üstün kılan yönü, aynı ağırlıktaki muadillerinin neredeyse 1/3 fiyatına satılıyor olmasıydı. Aradan geçen 10 yılın ardından Husky Flame'in halen üretilip satıldığını görmek şaşırtıcı.

Teknik Bilgiler

Flame iki parçadan oluşan, toplam üç adet 8.5 mm. çapında duraluminum pole sahip, tek girişli, iki kişilik (tek kişilik modeli de var) kışlık bir çadır. İç ve dış tente ancak bir arada kullanılabiliyor. Bu durum kurulumu kolaylaştırsa da, çadırı dış tente olmadan kullanmayı imkansız kılıyor. Çadırın en çok öne çıkan özellikleri kar eteklerine sahip olması ve tabanda 11000 mm./cm2, dış tentede 7000 mm./cm2 poliüretan kaplamalı kumaşları.

Kısaca fabrika verilerine göz gezdirelim;

Ölçüler: (Genişlik × Uzunluk × Yükseklik) 145 × 295 × 110 cm.
Paket ölçüleri: 50 × 15 cm
Ağırlık: paket ve aksesuarlarla beraber 3,2 kg. / paketsiz, aksesuarsız ve 6 adet kazık ile birlikte 2,8 kg.

Dış  tente: 210T Polyester RipStop, 7 000 mm/cm2 poliüretan kaplama, bantlanmış dikişler
İç tente: 190T Naylon ve tül

Zemin: 190T Polyester, 11 000 mm/cm2 poliüretan kaplama
Poller: Duraluminum- 8,5 mm. çapında
Aksesuarlar: kar etekleri, hafif kazıklar, tamir kiti, taşıma çantası

Kurulum

Çadırın kurulumu çok zor değil. Ancak tek başına yapılan kurulumlarda biraz uğraştırdığını söylemek mümkün.  Çadırı kurmak için 3 polü kanallardan geçirmeniz gerekiyor. Kanallardan geçirirken bazen takılan poller, zaman zaman ayrılıp vakit kaybettiriyor. Çadırı ayağa kaldırırken poller oldukça fazla gerildiği için, her an kırılacakmış gibi kaygı duyabilirsiniz.

Husky Flame Çadır
Kurulum için önce çadırı sermek daha sonra 3 adet polü geçirmek gerekiyor.

Husky Flame çadırın iç ve dış tenteleri birbirine entegre olarak tasarlanmış. Bu şekilde diğer çadırlardaki gibi, önce iç tente kurulumu yapıp sonra üzerine dış tente geçirmeye gerek kalmıyor. Ani bastıran yağmurlarda iç ve dış tente bir arada kurulum yaptığınız için iç tente yağmura maruz kalmıyor ve kurulum esnasında ıslanmıyor. Bu çok büyük bir avantaj. Yıkanması gerektiğinde iç ve dış tenteleri birbirinden ayırabiliyorsunuz.

Husky Flame Çadır
İç ve Dış tenteler tümleşik. Böylece ayrı kurulum gerektirmiyor.

İç ve dış tentelerin tek başlarına kullanılmaması ılık ve sıcak havalarda bir dezavantaja dönüşüyor. Çadırı yalnızca iç tenteyle, dış tentesiz biçimde kullanmak imkansız. Bu durum çadırın kullanımını soğuk ve yağışlı havalarla sınırlıyor.

Su geçirmezlik

Husky Flame Türk milletinin korkulu rüyası olan doğada ıslanma konusundaki beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Poliüretanı adeta boca edercesine kullandıkları bu çadır hiçbir şekilde su sızdırmıyor. Dikiş yerleri bantlandığı için bu noktalardan da su sızmayacağını söylemek mümkün. Ancak bu bantların kalitesi üst düzeyde değil. Bantlar kısa süre içinde deforme olup yer yer kumaştan ayrılıyor.

Dış tentede 7000 mm./cm2, iç tentenin zemininde 11000 mm./cm2 poliüretan ürünün albenisini arttıran unsurların başında geliyor. Ancak bu değerlerin gereksiz olduğunu, çadırın toplam ağırlıklarını arttırmaktan başka bir işe yaramadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

The North Face Assault gibi Flame'in 4 katı fiyata satılan çadırlarda zeminde 1500-3000 mm./cm2 aralığında poliüretan kullanılıyor. Yani 11000 mm./cm2 poliüretanın ürünü tercih edilir kılmak için tercih edilmiş olduğuna şüphem yok. Benim çadırımda zeminde 1500 mm./cm2 poliüretan kullanılmış. Antalya'nın muson yağmurlarını aratmayan yağışlarını bilen bilir. Henüz tek bir damla su aldığını görmedim.

Sert Rüzgar

Çadır sert hava koşullarında beklenenden fazlasını veriyor. Çadırı üşenmez, muntazam kurarsanız, sert rüzgarlarda bana mısın demiyor. 8,5 mm. çapındaki poller hafif ancak “5 mevsim” iddiası olan bir çadır için ince sayılabilir. Buna rağmen Flame'in rüzgar dayanımı kendisinden 4-5 kat pahalı çadırlar kadar iyi.  Kar etekleri içeri rüzgar, yağmur ve kar girmesini engelliyor. Aynı zamanda rüzgara karşı da direnç oluşturuyor.

Husky Flame ve Husky Falcon Uludağ'da

Sıcak bir gece geçirmek istendiğinde çadır üzerinde yer alan 3 adet hava girişini kapadığınızda içeride çok fazla kondenzasyon (yoğuşma) meydana geliyor. Bu durum damlama olayını tetikliyor. Birbirine çok yakın iç ve dış tente ıslaklık yüzünden birbirine yapışabiliyor. Dar olan iç alanda 2 kişi uyuduğunuzda tulumların yan tarafları ıslanabiliyor. Havalandırma girişlerinden en az bir tanesini mutlaka açık bırakın.

Kapasite

Çadır 2 kişilik kapasiteli olarak satılsa da, pratikte 2 kişi içinde ancak tabutta gibi yaşayabiliyorsunuz. Çadırda 2 kişi yemek yapmak, poponuzun üzerine oturup sohbet etmek, bağdaş kurmak imkansız. 2 kişinin çantalarını da içeri almaya kalkarsanız büyük ihtimalle botlarınız ve bazı malzemeleriniz dışarıda kalacak, içeride size kıpırdayacak yer kalmayacaktır. Çadırın balkon tabir edilen ön kısmı sadece 1 çanta kapasitesine sahip.

Husky Flame Çadır
İç mekan 1 kişi için gerekli alanı sağlıyor. 2 kişi mecbur kalmadıkça kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Uzun faaliyetlerde, olumsuz hava koşullarında bazen çadır içinde 24 saat veya daha uzun süreler kalmak gerekebiliyor. 2 kişi bu çadırın içinde ciddi sıkıntı çekebilirsiniz 2 kişi iken çadırda ne doğrulmak, ne oturup sohbet etmek, ne de yemek pişirmek imkansız. V şekilli bu çadırda, çadırın sonunda ayaklar birleştiği için bu bölüme malzeme koymak mümkün değil. Çadırda yalnızca yan cepler mevcut.

Çadırda tek kalırım, kimseyi içeri almam diyorsanız bu çadır size göre !

Çadırda tek başınıza kalacaksanız, taşıması ve kurulumu alıştıktan sonra nispeten kolay bir çadır. Tek kişinin oturması, yemek pişirmesi, eşyalarını koyması için gerekli alana sahip. Çadır dar olduğu için eşyalarınızı iyice yayarak, faaliyetlere malzemesiz gelip çadırınızda kalmaya yeltenen kişilere “maalesef yerim yok” rahatlıkla diyebilirsiniz.

Sonuç

10 yıl önce bu çadırı 280 liraya satın almıştım. Bugünlerde 1300 lira karşılığında satılıyor.”Ne kadar ekmek o kadar köfte” hesabıyla düşünüldüğünde bile, benzer özellikteki The North Face, Vaude, Ferrino, MSR gibi markaların aynı klasmandaki çadırlarıyla kıyaslandığında 1/5 fiyatı ile tam bir fiyat-performans çadırı olduğunu söylemek mümkün.

2800 gram ağırlık kabul edilebilir. Şöyle kabul edilebilir; yarısı ağırlığındaki bir çadırı, örneğin The North Face Assault 2 Futurelight'ı tercih etmeniz durumunda yaklaşık 6500 lirayı gözden çıkarmak durumundasınız.

Kış dağcılığı yapacaksanız, bütçeniz daha yüksek maliyetli çadırlara izin vermiyorsa Flame alternatifsiz. Ancak deniz seviyesinde ve sıcak havalardaki kamp ihtiyaçlarınıza cevap veremeyeceğini hatırlatırım.

 • 6/10
  Özellikler - 6/10
 • 5.5/10
  Malzeme Kalitesi - 5.5/10
 • 6.5/10
  Kullanım - 6.5/10
 • 9/10
  Fiyat-Performans - 9/10
6.8/10

Özet

Ülkemizde bu fiyata bulabileceğiniz en iyi başlangıç kış dağcılık çadırı. Kış dağcılığı yapmayacaksanız, sırf su geçirmezlik değerlerine bakarak bu çadırı tercih etmeyin. Kesinlikle bir keyif çadırı değil.


Paylaş:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

“Husky Flame çadır inceleme” üzerine 84 yorum

 1. Merhaba Çağatay bey. Ben de bişey sormak istiyorum. Decathlonfan aldığımız arpenaz 4.1 çadırımız var. Genellikle haftasonlari çadır kurduğumuz için bize kurulumu falan çok zor gelmeye basladi. Çocukla beraber üç kişiyiz. Ben yazın bile üşüyen biri olduğum için bunu satıp ikinci el husky fighter almayi düşünüyoruz. Kışın Uludağ eteklerinde veya yazın yüksek yerlerde kamp yapmak istiyoruz. Yazın da sahillerde.. Sizce mantıklı bir karar mıdır? Başka bir öneriniz var mı? Çadırın ebati da tam bize göre. Cevap bekliyorum sizden 🙂

  Cevapla
  • Merhaba, bu tip çadırlarla yazın sahilde içinde fenalık geçirirsiniz. Hava sirkülasyonu olan 3 mevsim bir çadır tercih edin.

   Cevapla
   • Peki bişey daha sorsam 🙂 fresh and black özelliği olan bi çadır önerebilir misiniz. 3 kisilik. Bi de bu çadırlarla ilgili güncel yazi yazabilir misiniz? Mesela otomatik çadırda şunlar iyidir, fresh and black arıyorsanız şu şu, veya da kışlık yazlik kullanılabilecek çadırlar.. mat veya uyku tulumu vs.. yani güncel düşüncelerinizi merak ediyorum dogrusu. Zahmet olmazsa :))

 2. Merhaba Çağatay bey,

  Husky Boston 5 ile Coleman Galileo 5 arasında bir tercih yapsanız, tercihiniz hangisi olurdu acaba ?
  Ya da, bu seviyelerde başka bir öneriniz var mı ?

  Cevapla
  • eğer kamp kuracağınız yere 1 veya 2 geceliğine gidecekseniz, her iki çadırın da kurulumları ve tekrar paketlenmeleri çok zor, çok uzun sürüyor. hele bir de yağışlı havada çadır ıslanınca evde bu çadırları kurutmak çok büyük dert. koca salonu bu iş için ayırmalısınız. yani özet olarak 1 hafta boyunca çadırda keyif yaparım gibi bir düşünceniz yoksa daha ufak çadırlar tercih edin. İki çadır da benim kamp anlayışıma hitap etmedikleri için maalesef tercih yapamıyorum.

   Cevapla
 3. Merhabalar.. husky falcon 2 çadır kullanıyorum. Bir yıllık bir çadır. Yeni üretim. İhtiyaç fazlası olduğu için satmak istiyorum. İlgilenen arkadaşlar olursa irtibat için 05446464646

  Cevapla
 4. Merhabalar öncelikle incelemeleriniz için teşekkür ederim. Ben yazları Uludağ’da ve rock Festivallerinde kamp atıyorum. Nen soğuktan değilde güneşten kaçabileceğim iyi havalandırmalı çadır bakıyorum. 2 kişi olursam bile 3 kişilik alacağım. Decathlon’un quechua marka fresh and black Modelleri gündüzleri benim istediğim gibi ama geceleri havalandırması sıkıntılı. Husky çadırlar tip olarak çok hoşuma gidiyor karizmatik bir havaları var. Husky çadırlarda fresh an black özelliği var mıdır? Şekilciyim görünüş önemli :))

  Cevapla
  • fresh and black nedir maalesef bilgim yok. içeri güneş ışığı girmemesi ile ilgili bir şeyse bildiğim kadarıyla huskylerde böyle bir özellik yok. olsa da içi hamam gibi olacağı için pek bir anlamı kalmıyor. en iyisi çadırı ağaç gölgesinin altına kurmak.

   Cevapla
 5. merhaba arkadaşlar çok güzel açıklamalarda bulunmuşsunuz teşekkür ederim konu açılalı çok uzun zaman olmuş fakat bu konuda yardıma ihtiyacım var farklı marka çadır kullandım daha önce pollerden hep sorun yaşadım kısacası karadeniz yaylalarında yağmura rüzgara dayanıklı çadır arıyorum 3 kişilik düşünüyorum husky nin hangi modelini almalıyım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

  Cevapla
  • Merhaba, eğer “rüzgar” dememiş olsaydınız hoşunuza giden, bütçenize uyan en hafif modeli alın diyecektim. Ancak sert rüzgara dayanıklı 3 kişilik tek seçenek Falcon modeli gibi görünüyor. Husky değil de Makalu Falcon alın. Aynı fabrikada, aynı malzemelerle üretiliyorlar. Bizzat Husky genel merkezine sordum. Bizim ürünümüz cevabını verdiler. Tekzen’de 900 lira.

   Cevapla
 6. Merhaba Çağatay Bey,
  İncelemelerinizi çok beğenerek okuyorum. Size danışmak istediğim; 400-600 tl bütçe ile yoğun karlı-fırtınalı hava durumları hariç idare edebilcek, genellikle 2 kişinin kalacağı bir çadır almak istiyorum. Ürün ilanlarında Bizam ve Burton için 3 mevsim, Bret için 4 mevsim denmiş, bu çadırlar arasında taşınılabilirliği ve sağlamlık açısından hangisini tercih etmem gerekir ? Burton bagaj ve hacim olarak hoşuma gidiyor, fakat Bret in daha hafif ve pol farkı kafamı karıştırıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
  1) Husky Bizam 2
  2) Husky Bret 2
  3) Husky Burton 2+1

  Cevapla
  • Merhaba,
   Çok teşekkürler. İncelemeler işe yarıyorsa çok sevinirim. Maalesef bu inceleme yıllar öncesine ait. Artık hafiflik benim için en önemli kriter oldu. Husky çadırlar maalesef 3 kiloya yakın ağırlıklarıyla oldukça hantallar.

   https://goo.gl/sCM4rT bu çadırı alın, 1.3 kilo ağırlığında. 3-4 mevsim yağmur ve kar altında (çok sert rüzgar olmadıkça) işinizi görür. husky çadırlar gibi çanta dışına da asmak zorunda kalmazsınız. İncelemesi malzeme inceleme bölümünde. Bugüne özel 270 liraya düştü, 10 saat sonra indirim bitecek.

   Cevapla
   • Evet, incelemesini okudum, turuncu olan 70 , yeşil ve gri 90 , kar etekli olan 97 dolar şuan. 70 ve 90 lık arasında belirgin fark var mıdır acaba ? Almayı düşünüyorum ona göre karar vericem. Teşekkürler.

   • Ucuz olanın kumaş daha kalın dayanıklı, 90 dolar olan hafif ve ince kumaş.200 gram fark var. Kar etekli alma çok gereksiz.

   • Çağatay bey şöyle bir açıklama vermişler, buradaki orange/green waterproof u daha az gözüküyor, yanlış mı yorumluyorum acaba? 20 dolar eksik verip direnci az kumaş almayayım?
    Gray: 20D Silicone coated Fabric 4000mm+,Tent Net Weight 1.24 KG(tent pegs weight and mat weight are not included)
    Gray with tent skirt: 20D Silicone coated Fabric 4000mm+, Net Weight 1.5 KG(tent pegs weight and mat weight are not included)
    Orange/Green: 210T Oxford Fabric 3000mm+ ,Tent Net Weight 1.5 KG(tent pegs weight and mat weight are not included)

   • müsterih olun, benim çadırın 1500mm değeri var (2000 liralık çadırdır) tek damla su geçirmez. tnf ve 25 çadırda bile 3000mm varken rakamlarla oynayıp daha kaliteliymiş gibi sunuyorlar (özellikle husky çok yapar bunu). halbuki su geçirmezlik için 1000mm yeterlidir. üstü ağırlık yapar. tamamen pazarlama amaçlı kullanıyor dikkate almayın.

   • Çağatay bey çadırım geldi tavsiyeleriniz için teşekkürler 🙂
    Şimdide max -5 veya 0 derece hava durumuna göre uyku tulumu arayışı içerisindeyim. Önerileriniz varsa sevinirim 🙂

   • oo güle güle kullanın. https://goo.gl/jFvueo linkteki tulumun pahalı olan modelini kullanan arkadaşım çok methetti. hem hafif, hem de sentetik tulumlara kıyasla çantada az yer kaplıyor. tabi ki 2500 liralık kaz tüyü tulum gibi performans vermeyecektir ancak -10 ısıda çok rahat gece geçireceğinizi (arkadaşımın yalancısıyım) söyleyebilirim.

   • Linkini verdiğiniz biraz fazla geldi benim için hem fiyatı hemde derecesi 🙂
    Makulu markasına güvenebilir miyiz ? yada 3.cü opsiyon dahamı iyi olur .

   • kaz tüyü tulum almadıkça (aliexpressteki tulumlar ördek tüyüdür kelime oyununa dikkat) tulum mevzusu üzerinde pek kafa yorulacak konu değil. tümü yorganlık elyafı alıp iki kumaş arasına koyup kapitone yapıyor, oluyor size tulum. tulum ne kadar ağır olursa düşük ısıda o kadar iyi netice veriyor. bütçenize uyan makalu alın gitsin. hatta 50 lira 100 lira bütçenizi arttırın husky alın. makalu sonuçta husky çakması. satarken daha kolay elden çıkar.

 7. Merhabalar Çağatay Bey.
  Ben de Çadırlar hakkında sizin fikrinizi almak istiyorum,yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

  Bana 1-2 kişilik Yaz-Kış tüm mevsimler kullanabileceğim,ayrıca en zor karlı şartlarda bile banamısın demeyen bir Çadır lazım.
  Max. Bütçem 850 tl’dir.
  Ayrıca hafif olmasını istiyorum.

  Cevapla
 8. Çağatay bey merhaba, eşim ve iki ufaklıkla beraber çocuklara doğa keyfi yaşatmak amacı ile bahar ve yaz aylarında kamp kuruyoruz. Genellikle gittiğimiz yerler aracla ulasilabilen yerler. Cadir konusunda fiyat ve malzeme kalitesinde pek bilgili değilim. Rahat uyuyabilmek ve esyalarimizida rahat sigdirabilmek adına husky biggles 5 kişilik çadırı almayı düşünüyorum sizce nasıl bir çadır yahut 1000 tl ye kadar onerebileceginiz başka bir ürün mevcutmudur. Ilginize simdiden tesekkurler.

  Cevapla
  • Merhaba,
   Husky Felen ve Biggles modellerini kullandım. Felen kış ayları için daha uygun, Biggles ise sizin de istediğiniz gibi sonbahar, ilkbahar ve yaz aylarında rahatlıkla kullanabileceğiniz bir çadır.
   Düşünmeniz gereken yalnızca şu olabilir. Yazın deniz kenarında kuracağınız kamplarda bu çadırın içi çok sıcak olacaktır. Bu tip çadırların genelinde olan bir sorun bu. Geceleri esen noktalara kurmaya dikkat edin.

   Cevapla
  • Merhaba,
   Husky Felen ve Biggles modellerini kullandım. Felen kış ayları için daha uygun, Biggles ise sizin de istediğiniz gibi sonbahar, ilkbahar ve yaz aylarında rahatlıkla kullanabileceğiniz bir çadır.
   Düşünmeniz gereken yalnızca şu olabilir. Yazın deniz kenarında kuracağınız kamplarda bu çadırın içi çok sıcak olacaktır. Bu tip çadırların genelinde olan bir sorun bu. Geceleri esen noktalara kurmaya dikkat edin.

   Cevapla
 9. Cagatay bey, bazi olumlu yorumlara istinaden husk falcon 2 aldim ancak her kampta havalandirmalar acik olmasina ragmen ici surekli nem yapiyor ve her kamp sonrasi cadiri kurumasi icin asmak zorunda kaliyorum bunu nasil onleyebilirim. Ve diger olumsuz yanida cadiri oldukca germeme ragmen yagista veya ciğ yagmasinda suyu uzerinde tutuyor akiskanligi cok az bu her markada boylemidir..

  Cevapla
 10. Merhaba Çağatay Bey,
  Husky Falcon çadırı bahar ve yaz aylarında da bunalmadan kullanabilir miyiz? Şuanda iki kişiyiz daha sonrası için tek kişiyede düşebilir çadırı kullanımı. Sonbahar ve kış mevsiminde olduğumuz için bu şatlarda sıkıntı yaşatmayacak bir çadır olduğu bir gerçek yaz bahar ve yaz dönemi için düşünceniz nedir ? Bütçe 400-600 arası başka önerileriniz de olur diye belirtmek istedim

  Cevapla
 11. Merhaba Çağatay Bey,
  Husky Falcon çadırı bahar ve yaz aylarında da bunalmadan kullanabilir miyiz? Şuanda iki kişiyiz daha sonrası için tek kişiyede düşebilir çadırı kullanımı. Sonbahar ve kış mevsiminde olduğumuz için bu şatlarda sıkıntı yaşatmayacak bir çadır olduğu bir gerçek yaz bahar ve yaz dönemi için düşünceniz nedir ? Bütçe 400-600 arası başka önerileriniz de olur diye belirtmek istedim

  Cevapla
 12. Merhaba Çağatay Bey, biz de iki kişi olarak çadır bakıyorduk. Bizam ile nerdeyse aynı özelliklerde olan Husky Burton u beğenmiştik ancak şimdi büyükmüş gibi geliyor bize. Bizam içinse başka incelemelerde küçüklüğünü eksi yön olarak yazmışlar. Daha ziyade tek kişilik bir çadır deniyor. Siz bunlar arasından ne önerirsiniz? Bütçe olarak 350-400tl maksimum çıkabileceğimiz fiyattır. Farklı bir öneriniz olursa ona da açığız.

  Cevapla
  • Bizam 2 kişi için yeterli bir çadır. Çadır genişledikçe ağırlığının artacağını unutmayın. Kamp yerine yürüyerek ulaşacaksanız ağırlık çok önemli bir konu.

   Cevapla
 13. 4 kişilik bir aileyiz 3 mevsimlik bir çadır arıyoruz.. Husky bizon ilgimi çekti. bir de Decathlon’da satılan kamp çadırları. iki odalı aile çadırlarının kurulumu zor gibi geldi. ne önerirsiniz?

  Cevapla
 14. aslında tüm kavramlar yanlış… 3 mevsim de kime nereye göre 3 mevsim? Yeni Zelanda’nın üç mevsimi farklı, Türkiye’nin farklı, İsveç’in keza öyle… 4 mevsim denen kavram da aynı şekilde… hele bir de 5 mevsim diyorlar ona bitiyorum.. küresel ısınma yüzünden ilkbahar denen mevsim kalmadı sonbahar kış yaz o kadar..

  “kar eteği yok diye 4 mevsim olmaz” bence yanlış bir düşünce.. o zaman TNF VE 25 ile himalayalarda ne işleri var… alsınlar 500 liraya husky flame.

  Cevapla
 15. Bizam denen model piyasa da insanlara zaten 4 mevsim diyerek yanlış satılıyor. Dünya da 4 mevsim ibaresi konan başka fiber pole lü çadır zaten yok.(onu da bizim buradaki satıcılar kafalarından koymasından kaynaklanıyor) bir çadırın 4 mevsim olması için rüzgar dayanımının su geçirmezlik dayanımının fazla olması gerekir. kar eteği adı üstünde kar da cadırın rüzgara karşı stabilitesini sağlamak için kullanılır yoksa su sıçramasını engellemek gibi bir görevi yoktur. Bu yüzden incelerken bu çadırı 3 mevsimlik diğer çadırlarla kıyaslamakta fayda var bu çadırın sınıfı zaten 3 mevsimi geçemez.

  Cevapla
 16. Cagatay bey
  Ben kış aylarında istanbul Adalar, ağva, sile, kadıköy ve benzeri yerlerde kalicam (husky bizam 3.5 mevsim yeterli midir iyi bi uyku tulumuyla) buyuk oranda tek kişi kalicam . Husky bizam 2 kisilik 4 (siz3.5 demişsiniz) mevsim yeterli olur mu. İllaki soguk olucak hava kışın istanbulda

  Cevapla
 17. Merhaba bende husky flame var ama gecen gün şiddetli yağmura 6 saat kadar maruz kaldi ve sanki su gecirdi gibi su itici kullanmama gerek varmı . Dikiş kisimlarina sıvı silikon uygulasam olurmu. Birde 4 defa kullandım ve ilk defa cok camur oldu nasil yikamam gerekir Teşekkürler

  Cevapla
  • Selam, su geçirmemiştir (delik yoksa) fakat havalandırma zayıf olduğu için bir de havalar henüz nemli olduğu için çadırın içi terleme yapmıştır. Bu da ıslanmaya sebep olur. Ön ve arka havalandırmaları açmak, bir de kar eteklerini biraz kaldırmak gerekir. Böylece çadırın içinde hava akımı oluşturup vücut ve nefesinizden meydana gelen nemi tahliye edebilirsiniz.
   Yıkama olayına gelince çadırla birlikte duşa girin, ılık su ile yıkayın. Yalnız iyice kupkuru olmadan sakın torbasına koymayın yoksa küflenir ve çürür.
   Selamlar

   Cevapla
  • Selam, su geçirmemiştir (delik yoksa) fakat havalandırma zayıf olduğu için bir de havalar henüz nemli olduğu için çadırın içi terleme yapmıştır. Bu da ıslanmaya sebep olur. Ön ve arka havalandırmaları açmak, bir de kar eteklerini biraz kaldırmak gerekir. Böylece çadırın içinde hava akımı oluşturup vücut ve nefesinizden meydana gelen nemi tahliye edebilirsiniz.
   Yıkama olayına gelince çadırla birlikte duşa girin, ılık su ile yıkayın. Yalnız iyice kupkuru olmadan sakın torbasına koymayın yoksa küflenir ve çürür.
   Selamlar

   Cevapla
  • Ben de sanırım 6-7 yıldır Husky Flame kullanıyorum… Gayet memnunum.. Çağatay Bey’inde belirttiği gibi havalandırma çok iyi olmadığı için özellikle baskılı havalarda içeride tek kişi bile olsanız buhar yapıyor. Dayanıklılık kısmında da sadece Hasan Dağı’nda biz tırmanıştayken yüksek rüzgara mazur kaldı ve bir polü eğrildi ama önemli birşey değildi hala kullanıyorum.

   Cevapla
  • Ben de sanırım 6-7 yıldır Husky Flame kullanıyorum… Gayet memnunum.. Çağatay Bey’inde belirttiği gibi havalandırma çok iyi olmadığı için özellikle baskılı havalarda içeride tek kişi bile olsanız buhar yapıyor. Dayanıklılık kısmında da sadece Hasan Dağı’nda biz tırmanıştayken yüksek rüzgara mazur kaldı ve bir polü eğrildi ama önemli birşey değildi hala kullanıyorum.

   Cevapla
 18. Merhaba,uc mevsimlik 2 kisilik cadir almayi dusunuyorum yani karli hava kosullarina dayanikli olmasi gerekmiyor yagmur ve ruzgara dayanikli olmasi yeterli. Ancak cadirlar hakkinda hic bir bilgiye sahip degilim bu yuzden de kolay kurulumlu almayi dusunuyorum. bir kac arkadasim husky bizam onerdi fakat emin olamadim. Fiyat-performans uygunlugu,agirligi ve buyuk ihtimalle benim bilmedigim bir cok diger ozellige gore me onerirsiniz? Cevabinizi bekliyorum.

  Cevapla
  • Bütçeniz neye yetiyorsa onunla başlangıç yapın. Bence Husky bizam yeterli olacaktır. Bütçenizden bahsetseydiniz model önerebilirdim. Selamlar.

   Cevapla
   • Tekrar merhaba.
    Evet ondan bahsetmeyi unutmuşum. Açıkçası Husky bizam pahalı geldi biraz.Kafamdaki bütçe daha çok 100tl civarı, max 150 tl olarak düşündüm. Bu fiyat aralıklarında ne önerebilirsiniz?

   • Tekrar merhaba.
    Evet ondan bahsetmeyi unutmuşum. Açıkçası Husky bizam pahalı geldi biraz.Kafamdaki bütçe daha çok 100tl civarı, max 150 tl olarak düşündüm. Bu fiyat aralıklarında ne önerebilirsiniz?

 19. Merhaba, 2 kişilik, ferah bir cadır arıyorum. Sadece ilkbahar ve yaz aylarında kullanacagım. Husky ya da Ferrino markalarından tavsiye edebileceginiz bir model var mı

  Cevapla
 20. Yaklaşık 1 ay önce Falcon çadır aldım. Şu zamana kadar da 1 gece kamp yapma fırsatım oldu. İki kişi için gerçekten konfor sağlayan bir çadır. Bagaj kısmı ideal genişlikte. Bu arada kafama takılan bir kaç şeyi sormak istiyorum. Çadırı kurduğumuz yer sert ve taşlık bir zemindi. Temizlememize rağmen gömülü taşlar mevcuttu. Çadırın zemininin bundan zarar göreceğini düşündüm ilk başta. Bir sorun çıkmamakla beraber; sonraki zamanlarda çıkarmasını önlemek için illa zemine bir malzeme sermek gerekir mi(en azından taşlık arazide) bir de çadırı kurup eşyaları yerleştirdikten 3-4 saat sonra yatmaya gittiğimde çadırın dış tentesinin iç kısmının aşırı nemlendiğini farkettim. kar eteklerini toplayıp, yukarıdaki havalandırmaları açıp gitmiştim. neden kaynaklanabilir bu durum.

  Cevapla
  • merhaba, hayırlı olsun. nemlenmeyi engellemek/en aza indirmek için havalandırmaları devamlı açık tutun.
   çadırın altına brandacılardan bulacağınız en hafif kumaşı serip ömrünü uzatabilirsiniz. ayrıca çadırınız temiz kalır.
   kolay gelsin.

   Cevapla
 21. Ara sıra kamp yapıyorum henüz bir yüksek irtifa dağcısı sayılmam ancak Husky Flame alayım diyorum. Tek ben gireceğim içine birde bisikletin heybe çantaları falan.
  Husky Flame alırsam geleceği düşünerek alacağım ama şunuda bilmem gerek;
  Yazın kafa kampında Flame in içinde pişer miyim?

  Acil cevaplarınızı bekliyorum.

  Cevapla
   • ferrino lightent 2 de kar etekleri yok bu falcondan eksikliği olduğu anlamına mı gelir?

   • Ferrino Lightent 2’yi Falcon’la kıyaslamayın. Biri 3 mevsim hafif çadır, diğeri her sezon kullanabileceğiniz ağır bir çadır.

 22. Tdf kış gelişim eğitimi de bitti, çadır ile ilgili olarak eklemek istediğim bir konu var. Kamp yaptığımız hafta içinde tipili birkaç gün geçirdik. Çadırın havalandırma deliklerinden içeriye kar girdi (çırtları yetersiz) çöp poşeti tıkıştırdık 🙂 bizi bir gece de olsa güç duruma soktu. Yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim, fiyatına göre müthiş bir çadır. Vaudelerin patladığını gördüm kamplarda. Herkese iyi günler diliyorum.

  Cevapla
  • Zannediyorum rüzgarın yönüne doğru çadırı tekrar konumlandırmak gerekliymiş, fakat doğru düzgün bu iş nasıl yapılır benim de bilgim yok.

   Cevapla
 23. İşte bunu yazmanız müthiş olmuş Ali Bey, tam da Husky Falcon almayı düşündüğüm sırada buna rastgelmiş olmam çok iyi oldu.

  Cevapla
 24. Husky Falcon çadırımı Tdf Erzurum Kış temel faaliyetinde kullandım, çadırın polleri rüzgara dayanamadı ve eğildi. Kar eteklerinin olması bazen + bazen de – olabiliyor. Bulabilirseniz kalın pol kullanın. Çadır oldukça ferah bir kullanım alanı sunuyor. İdeal bir çadır aslında gördüğüm eksik tarafı polleridir. Saygılar.

  Cevapla
  • Falcon’ un tavanı yüksek yapılı bir çadır olduğundan dolayı rüzgara daha fazla direnç göstermiş olduğunu düşünüyorum. Sanırım flame 2 rüzgarda daha iyi performans gösterir.

   Cevapla
 25. Ben hem Bizam hem Bret kullandım.Bizam la Bret arasında Pol ve bagaj farkı var.Bret in biraz daha yağmur dayanıklığı fazla.Bretin polleri aliminyum ve çift bagaj var.İki çadırıda sattım şimdi Falcon ya da Flame almayı düşünüyorum.Çünkü ikisinde de kar eteği olmadığı için kışın içeri çok rüzgar alıyor.Bence de yedekte bir bizam(şu an peşin 193 lira) ve yanında Falcon ya da Flame yeterli.Ben yürüyüş ya da bisiklette kullandığım için ağırlık önemli ama madem çok dar Falcon daha mantıklı..

  Cevapla
  • Flame çadırım vardı, durup dururken sattım. Şimdi deliler gibi pişmanım. Yerine alacak çadır bulamıyorum. Gerçekten alternatifi olmayan bir çadır. Husky’nin yeni 5 mevsim çadırları geldi fakat hiçbirinde kar eteği yok. Flame üretimden kalkmadan 1 tane hemen almayı düşünüyorum.

   Cevapla
   • Bende Bret için aynı pişmanlığı duyuyorum. Acayip hafifti.Bisikletle tur yaparken çok iyi oluyordu. Yorgunluğun üstüne kurmak kolaydı. Bu arada Husky Flare var.Oda çok güzel.Bir ara yanında kaz tüyü uyku tulumu veriyordu.Onu da kaçırdım.Şimdi artık bir tane seçmek zorundayım..

 26. Slm. Ben motorsikletle kampa gidiyorum ve Husky Bizam ı aldim gercekten hem tasima acisindan hem kurma toplama acisindan ve en onemlisi kullanisi olarak mukemmel cadir. Gecenlerde bir kamta ucuz cadirlardan cadirim vardi onunla katildim ve sabah kalktigimda gece yagan çiğ ustume dusmus sabah uyandigimda islanmistim amA Husky bizam varyaaa verdigim paraya helal olsun.
  Atlas outdoor a siparisi verdim ertesi gun elime gecti,bu firmaya vede calisanlarindan Barboras bey e cook tesekkur ediyorum. Arti cadirla verelen vatton kap lambasida cok kullanisli.

  Cevapla
 27. Tavsiyeniz üzere bu çadırdan satın aldım. Çok sert koşullarda kullanmamış olmama rağmen beni üzmedi. Ama bahsedildiği gibi çadır için 2 kişilik yazılması biraz iddialı olmuş. Tüm eşya bagaj kısmında olsa bile 2 kişi sığmak mümkün değil. İç yüksekliği ise 1.80 boyunda olmama rağmen ön kısımda benim için gayet yeterli. Yemek pişirme alanı çok fazla değil ama idare etmek mümkün. Kısacası 5 mevsim ve tek kişilik bir çadır için bence fiyat / performans oranı çok iyi bir çadır.

  Cevapla
  • hocam güle güle kullanın. Flame tek kişi çok keyifli bir çadır. 2 kişi de yatabiliyor fakat yemek yapacak, oturup sohbet edecek yer kalmıyor. Bu hafta Husky Felen geldi elime. 3-4 kişi kapasiteli ve Flame ile aynı malzemeler kullanılarak imal edilmiş. Keyif kamplarına Felen’i, zor koşullarda kamp yükü ile yürüdüğümde Flame’i götürmeyi düşünüyorum. Bu haftasonu ilk kampı yapacağım Felen ile. Hemen incelemesini koyarım. Saygılar selamlar.

   Cevapla
 28. Çok teşekkürler bizam modelini almayı düşünüyordum benim için olduk.a faydalı oldu 🙂

  Cevapla
   • fiyat, ağırlık ve özellik bakımından rakip başka bir çadır ülkemize henüz ithal edilmemiş. benzer 4 mevsim özellikteki çadırların fiyatları 1000 – 1500 TL seviyesinde, ancak 1500 TL olupta kar eteği olmayan çadırlar mevcut? Bu çadırın yüksek fiyatlı çadırlardan tek eksiği aluminyum pollerinin biraz ince olması, çok sert rüzgarlarda ne olur bilemiyorum. Bu durumu da kalın polü ekstra satın alarak eşitleyebilir, gene yüzlerce lira tasarruf etmiş olursunuz. Çok sert rüzgarlı havalarda kalın pol, normal havalarda hafif ince pol götürürsünüz boşuna ağırlık taşımamış olursunuz.

   • çağatay bey öncelikle teşekkür ederim ben çocuklarımla bi göl kenarına gittim ve bu çadır olayını orada gördüm benim çocuklarda dururmu hemen baba bizede çadır al bizde böyle piknik yapalım ben hiç çadırda kalmadım çocuklara sebep bi çadır almak istiyorum bizim buralarda çadır satılan bi mağaza yok 2. elde olsa alacam ama nasıl bi çadır alacam onu bilmiyorum buradaki yorumlarda ve sizinde tavsiyeniz gördüğüm kadarı ile husky çadırlar üzerine bende 4 çocuk var bana önerebileceğiniz çadır hangisi olur ben 3 + 1 husky felene baktım sadece internetten hiç yakından görmedim yardımcı olurmusunuz

   • Husky Boyard 4 kişilik alabilirsiniz. Ağır bir çadır ancak oldukça geniş ve kurulumu kolay. Sırtınızda taşımayacaksanız alın gitsin. Kolay gelsin.

   • Çağatay Bey merhaba,

    Biz eşimle genellikle arabalı gezintiye çıkıyoruz ve sırtımızda çadır taşımıyoruz. Rahatımıza da düşkün olduğumuzdan 2 kişi olmamıza rağmen 3-4 kişilik çadırları tercih ediyoruz. Ekstrem koşullarda kamp kurmaya çok yanaşmıyoruz ancak şartlar gerektirirse karın ortasına da çadır kurmaktan çekinmeyiz. Yeni bir çadır almaya karar verdik. Ancak seçim konusunda çok kararsısız. Husky Felen istediğimiz şartları fazlasıyla sağlıyor gibi gözüküyor ve hoşumuza gitti (Husky’leri çok onaylamadığınızı bilmekle beraber 🙂 ). Ancak Husky Boyard’da işimizi görür gibi duruyor. Çıkabileceğimiz maksimum fiyat 1250tl yani Husky Felen’i ucundan karşılıyor. Ancak bu fiyata değecek kadar Boyard’dan farklı mıdır bilemiyorum. Bu durumda Husky Felen mi, Husky Boyard mı yoksa Türkiye’den erişilebilecek başka bir marka model mi satın almak daha mantıklı olur? Değerli düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirseniz çok memnun oluruz. Teşekkürler.

   • merhaba, Husky Felen kullandım kış aylarında gerçekten rahat edebileceğiniz bir çadır ancak havalar ısınınca bu çadırda gecelemek imkansız içinde pişersiniz. bence 3 mevsim çadır düşünün. 4 mevsim çadırların içinde sıcak yaz günleri hele de deniz seviyesinde kamp kuracaksanız fırın gibi olur. hava sirkülasyonu yok denecek kadar azdır. Buna karşın 3 mevsim çadırla kışın karda kamp yapılmaz diye bir kural yoktur. Sert rüzgar olmadıkça 3 mevsim çadırlarla da kışın kamp yapılır. Sizi sıcak tutacak çadır değil tulum olacaktır. Hani “bir çadır alıp tüm yıl boyunca kullanayım” derseniz 3 mevsim çadırlara yönelin. “Yok ben yalnızca kışın kamp kurarım” derseniz Felen alın. Boyard hem Felen’in yarı fiyatına satılıyor hem de çok çok sıcak havalarda dış tentesiz; yalnızca iç tente ile kullanabiliyorsunuz. Felen’de böyle bir özellik yok. Fiyatlar döviz artışından sonra aldı başını yürüdü. O yüzden 500-1500 tl aralığında çok da bir seçenek kalmadı. Husky Boyard tam bir fiyat performans çadırı.

Yorum yapın