Çadır pollerini ne kadar tanıyoruz ?

Çadırların olmazsa olmazlarından polleri bu yazıda inceleyeceğiz. ‘Poller hangi materyalden yapılır?’, ‘Kaç çeşit pol vardır?’, ‘Hangi pol nerede kullanılır?’ ve ‘Çadır alırken hangi polün kullanılmasını tercih etmeliyiz?’ Vb sorularımıza cevaplar bulacağız. Her malzemenin kendine göre olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Elbette ki fiyat en belirleyici faktördür.

Kabaca tarif etmek gerekirse bir polün rüzgar dayanımı artıp, ağırlığı azaldıkça fiyatı da artar.

Çadır polü çeşitleri

Öncelikle çadırlarda kullanılan pol çeşitlerini  demir, aluminyum,duraluminyum, fiberglass ve karbon fiber olmak üzere beşe ayırabiliriz. Elbette bambu, titanyum gibi değişik maddelerle üretilen poller de var ancak şimdilik  yalnızca konsept modellerde kullanıldıkları için bu yazıda bunlardan bahsetmeyeceğiz.

Demir poller

Demir poller
Demir Poller

Demir poller genelde büyük aile çadırlarında kullanılır. Bu çadırlar genelde yaz, ilkbahar mevsimleri için kullanıma uygundur. Bu çadırların ağırlıkları 15-25 kilo arası değişir. Ağırlıklarından dolayı arabalı kamplar, uzun süreli kamplar veya kamping alanlarında kullanıma uygundur.

Fiberglas Poller

Fiberglas poller
Fiberglas poller

Fiberglas poller genelde 2-3 mevsim çadırlarda kullanılır.Rüzgar dayanımları alüminyumun yanına yaklaşamaz ki zaten kullanım amaçlarına göre onlardan istenen performans da bu değildir. Üretimi ucuz olduğundan kullanıldığı çadırlar çok pahalı değildir.

Alüminyum Poller

Alüminyum Poller
Alüminyum Poller

Alüminyum poller kaliteli çadırlarda bulunur. Rüzgara karşı dayanımı fiberglasa oranla çok yüksektir. Alüminyum poller yapım maddesi  olarak kendi içinde bir kaç seriye ayrılırlar. Çadırlarımızda kullanılan poller  6000 ve 7000 serileridir .Ek olarak şunu söylemek de yarar var, 7000 serisi poller uçaklarda da kullanılır çünkü hem hafiftir hem de sağlamdır. 6000 serisi poller de alüminyum, magnezyum, silikon ve bazı başka elementler vardır. 7000 serisi pollerde  ise alüminyum ve çinko ağırlıklı kullanılır.

Duraluminyum Poller

duraluminyum poller

Duralüminyum poller çoğunlukla uçak yapımında kullanılır, dayanıklı, sert ve hafif alü­minyum alaşıma sahiptir. 1910 yılında Alman metalurjist Alfred Wilm tarafından bulunmuştur. Bugün çoğunlukla  %3-4 karbon, %1 manganez, %0,5-1,5 magnezyum ve bazen de az miktarda silisyum içerir. Isıl işlemden ve yaşlandırma yoluyla sertleş­tirme işleminden geçirildiğinde, sertliği ve dayanımı, yumuşak çeliğin değerlerine ula­şır.

Duralüminyum alaşımları, normal koşullar­da oldukça yumuşak ve sünektir, ayrıca haddeleme, dövme, ekstrüzyon ve çekme işlemleriyle kolayca şekillendirilebilir. Çelik kadar dayanımlı olmasının yanı sıra, son derece hafif olduğundan uçak yapımına uygun bir malzemedir.

Karbonfiber Poller

Karbon Fiber Pol
Karbon Fiber pol

Aslında bu pol  yaygın olarak kullanılamamaktadır.Çünkü bu polün üretimi de pahalıdır.Ama dayanımı en kaliteli aluminyum polden bile çok çok üsttedir. Everest, K2 gibi tırmanışlarda kullanılan bazı çadırların yapımında bu pollerden test amaçlı kullanılmıştır  ve sonuçlar gayet iyidir. Ama denildiği gibi pahalıdr. Buna örnek olarak daha önce yayımlanan 2013 yılının en sıradışı outdoor malzemeleri adlı yazımızda da bu polün kullanıldığı bir çadır tanıtılmıştır. Çadırın fiyatı 2000$’ dır.

DAC Poller

DAC poller de aslında alüminyum kullanılarak üretilir. DAC firması yalnızca çadır polü üretir. DAC pollerin bir çok çeşidi vardır. Örneğin; DAC Featherlite poller normal alüminyum pollerden  %15 daha güçlü ve hafiftir. 8.84 mm , 9.35 mm , 9.9 mm kalınlıklarında üretilmiştir. Günümüzdeki en sağlam çadırlarda kullanılırlar, bunlar; TNF Mountain 35 , Mountain Hardwear Trango ve MSR Fury ‘ dir. Ayrıca bir çok kaliteli çadır DAC poller kullanırlar.

dac

Bunlar da ilginizi çekebilir

Kim Ne Demiş?