Petzl Myo RXP Kafa Lambası inceleme

Geçen haftalarda Hangi Petzl kafa fenerini tercih etmeliyiz yazısını hazırlarken Petzl Myo RXP ile tanıştım. Yazıyı yazdıktan sonra bozulduğu için kaçıncı kez tekrardan aldığımı hatırlamadığım Çin işi kafa fenerimi değiştirmeye karar verdim ve Doğa Spor’un yolunu tuttum. Gitmeden önce kafamda ne alacağımı belirlemiştim. Ya Petzl Myo XP Belt yada Petzl Myo RXP alacaktım.

Myo XP Belt çok soğuk havalarda pil ünitesini iç cebinizde taşıyabileceğiniz bir kafa feneri. Fakat üretimden kalkmış bir model. Ayrıca Myo XP en fazla 85 lümen aydınlatma gücü sunuyor. Kendi kendime “ne yapacaksın arkadaş ! Everest’e mi gideceksin” diyerek daha yeni ve çok aydınlatan Myo RXP’yi almaya karar verdim.

Petzl Myo RXP kafa feneriMyo RXP üç farklı şiddette ışık gücü sunuyor. Düşük, orta ve yüksek. Bir de “Boost modu” (205 lümen) var, ancak en yüksek güçte çalışırken (141 lümen) boost’a basıldığında ben bir fark göremedim. Bu arada şu an elimdeki Myo RXP aynı hafta içinde aldığım ikinci aynı model fener. İlk satın aldığım feneri çadırımın yanına ayı geldiği için ayı gittikten sonra paldır küldür toplanırken Uludağ’da kaybettim. Umarım kıymetini bilecek biri bulur ve kullanır. Neyse, ilk Myo RXP’de de boost olayı dikkatimi çekmişti. Yeni fenerde de boost bir işe yaramayınca fenerin bozuk olma ihtimali ortadan kalkmış oldu.

http://www.youtube.com/watch?v=wvzXJcx81FE

 

Petzl Myo RXP kafa feneri

Bu hafta yabancı forumlarda boost olayını araştırınca, bu konuda “ben de bir fark göremedim” diyen birçok Myo RXP kullanıcısı olduğunu gördüm. Boost olayını unutuyoruz 🙂 Bu cihazda “boost” yok. Çok da lazım birşey değil.  Bu hafta boost konusunu Toros Kamp’a (Petzl Türkiye distribütörü) sorarım.

Sonradan edit: Petzl Türkiye distribütörü Toros Kamp aynı gün cevap yazdı. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Demek ki boost varmış, biz becerememişiz. Aşağıda yanıtlarını olduğu gibi yapıştırıyorum. Boost nasıl çalıştırılır, biz neden çalıştıramamışız çok net bir şekilde anlatılıyor.

Merhaba, yazıdaki sorunuza istinaden;
Myo RXP’lerdeki güçlendirilmiş (boost) mod, fener kapalı ya da açık olsun fark etmez, butonuna bastığınız anda çalışır.
Ancak 9. ve 10. kademelerde veya piliniz zayıfladığında çalışmaz. Yani en üst kademede yanarken boost butonuna bastığınızda hiçbir değişiklik olmayacaktır.
Yüksek kademelerde çalışmamasının nedeni ise fenerin ısınmasıyla ilgilidir. Devreleri korumak amacıyla böyle bir güvenlik önlemi alınmıştır.
İyi günler / Toros Kamp

Fenerin bir diğer özelliği “programlanabilir” olması. Bu şekilde  13 – 141 lümen arası tercihler yapıp, uğraştığınız aktiviteye göre fenerin ışık gücünü kişiselleştirmeniz mümkün.

Petzl Myo RXP kafa feneriFenerin işçilik ve malzeme kalitesi oldukça yüksek. Kafa bandı kaliteli. Orta kısmında çıkarılabilir üçüncü bir kafa bandı mevcut. Düğmeleri ergonomik tasarlanmış ve eldivenle açıp kapamak kolay. Açıp kapama düğmesi çanta içinde kazara açılmalara karşı korumalı. Pil ünitesi fenerin içinde olmadığı için pil değişimlerinde açıp kapamak suretiyle laçka etmek mümkün değil. Çok yüksekten düşürmedikçe, üzerine basmadıkça yıllarca sorunsuz kullanabileceğiniz bir fener. İlk satın aldığımda Myo RXP’den memnun kalmasaydım, kaybedince gidip yeni bir tane daha almazdım.

Petzl Myo RXP kafa feneriFenerin üzerinde pil seviyesini görebiliyorsunuz. Pil dolu olduğunda “yeşil” , orta dolulukta “turuncu”, bitmeye yakın “kırmızı” yanan gösterge ışığı var. Alkalin pil ile 53 saat (141 lümen) 86 saat (13 lümen) yanma süresine sahip. Bu arada pilden bahsetmişken Myo RXP üç adet AA/LR6 kalem pil ile çalışıyor. Standart Çinko Karbon, Alkalin, NiCD, NiMh ve Lityum pillerle uyumlu. Piller hakkında daha kapsamlı bilgiye ulaşmak için soğuk hava ve yüksek irtifada en iyi pil hangisi yazımızı okumanızı öneririm.

Petzl Myo RXP kafa feneriPetzl Myo RXP kafa lambası IP X4 seviyesinde su geçirmezlik sağlıyor. Su altı hariç her türlü hava koşulunda güvenle kullanabilirsiniz. Suya düşürürseniz vakit kaybetmeden sudan alın, kesinlikle açıp kapama düğmesine basmadan pilleri çıkartın ve doğal bir şekilde kurumaya bırakın. Birkaç saat sonra pirinç dolu bir kabın içine koyup 10 saat kadar bekleyin. Aksi takdirde fener kullanılmaz hale gelebilir. Bu tip suya düşmelerde, suya girme gereksinimi olan durumlarda (örneğin Mağaracılık) minimum IP X7 veya ideali IP X8 koruma seviyesinde cihazlar tercih edin. IP sertifikasyonu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için IP kodları yazısını inceleyin.

Petzl Myo RXP kafa feneri
Dar açı, yakın obje (flash ve uzun pozlama kullanılmamıştır)
Petzl Myo RXP kafa feneri
Dar açı, uzak obje (flash ve uzun pozlama kullanılmamıştır)

Sonuç:

Yalnızca hafta sonu yürüyüşleri ile ilgilenen arkadaşlar için biraz gereksiz bir cihaz. Fakat “Dağcılık” ilgi alanınıza giriyorsa paranın satın alabileceği, fiyat/performans oranı en yüksek fener diyebilirim. Piyasada 300 lümen aydınlatan, Myo RXP’nin yarı fiyatına da fenerler var. Petzl’in sırrı aydınlatma gücünde değil; en zor koşullarda sizi yarı yolda bırakmamasında. Dağcılık faaliyetleriniz için fener değerlendiriyorsanız aydınlatma gücüne fazla odaklanmayın. Güvenilir marka olmasına, bir hafta sonra açıp kapama düğmesinin fırlamayacağına, Türkiye’de gerçek teknik desteğinin olup olmadığına bakın.

Toros Kamp (Petzl Türkiye distribütörü) Petzl fenerlerin her türlü tamir, yedek parça ve garanti konularıyla ilgileniyor. Daha önce arkadaşlarımın yaşadığı tecrübelerde bütün ürünlerin arkasında durduklarını gördük.

Eksi yönleri varmı? Bana göre yok. Yada şöyle ifade edeyim; benim yaptığım faaliyetlerdeki bütün ihtiyaçlarımı karşılıyor. Bu fener o kadar hoşuma gitti ki; Boost modunun çalışıp çalışmaması bile umurumda değil. Standart olarak en yüksek güçte sunduğu 141 lümen oldukça yeterli geliyor.

Yıllar sonra gelen ek bilgi

Bu incelemede kullandığım Myo RXP’yi Uludağ’da kaybettim. Gittim gene aynısını aldım, onu da Kızlar Sivrisi dağında kaybettim. En sonunda ucuz bir Petzl fener aldım, üç yıldır kaybolmuyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

1
Kim Ne Demiş?

Ahmet Selim

Petzl Myo RXP güzel bir kafa feneri ama bana beyaz ışığın yanında kırmızı veya mavi ışık verebilen bir fener lazım. Kırmızı ışık kısa mesafe aydınlatmada gözü yormayacaktır. Beyaz ışığa bazı bölgelerde, özellikle nemli ormanlık alanlarda çok sayıda böcek hücum ediyor. bu durumda yüzümüze sürekli böcek çarpıyor. ağzımıza kulağımıza giriyorlar falan. kırmızı ışığa sanırım daha az hücum ederler. belki de pek fazla yanaşmazlar. Petzl myo rxp ye alternatif olabilecek kırmızı ışık seçeneği olan tavsiye edebileceğiniz bir fener var mı ? ben sadece black diamond storm’u biliyorum ama sanırım 100 lümen ışık veriyor. profesyonel kullanımda 100 lümen yeterli olur mu ?