The North Face VE 25 Çadır inceleme

The North Face VE 25, otuz yıldan uzun bir süredir üretilen, tasarımı en çok taklit edilen, dünyanın en çetin kış koşullarında en fazla tercih edilen, dayanıklılığını ispatlamış bir çadır.

The North Face VE 25
The North Face VE 25 Antartika’da.

Ülkemizden Tunç Fındık’ın da överek bahsettiği VE 25’i almak gerekli midir?, varsa olumsuz yönleri neler? Yazımızda bunları tartışacağız.

Öncelikle biraz çadırın geçmişinden bahsedelim. Felsefeci, mühendis, mimar, şair, yazar ve mucit Buckminster Fuller 1950’li yıllarda “geodezik kubbe” tasarımları üzerinde çalışmaya başladı. Tasarladığı kubbe şeklindeki yapının son derece etkili dayanıklılık/ağırlık (minimum materyal) oranı vardı. Başlarda mimari yapılarda kullanılan bu tasarım Fuller’in 1970’li yıllarda The North Face firmasına danışmanlık yapması ile çadır tasarımlarında da kullanılmaya başlandı. Aslında kubbe şeklindeki bu tasarım binlerce yıldır Eskimo’ların kullandığı iglolardan pek de farklı değildi.

Buckminster Fuller prototip çadır
The North Face & Buckminster Fuller ortak çalışması Geodezik Kubbe tasarımlı prototip çadır. Yıl 1970

Fuller’in geodezik kubbe tasarımı seri üretimde ilk olarak 1978 yılında VE 24 modelinde kendini gösterdi. Bugün halen üretimde olan VE 25’in abisi bu model, VE 25’e kıyasla daha küçük bir hacime ve tek girişe sahipti. VE 24’ün ardından kısa bir süre sonra daha geniş kapasiteli VE 25 üretilmeye başlandı.

The North Face VE 24
VE 25’in abisi VE 24

TNF VE 25 tasarlandığı 1970’li yılların sonundan beri birçok değişim geçirdi. Kubbe tasarımı hariç; malzeme, renk (sarı – sarı beyaz – sarı turuncu gri), gerdirme noktaları gibi ayrıntılar 3-4 yılda bir güncellenip değişmektedir. Bu yüzden ikinci el VE 25 alırken mutlaka hangi yıl üretildiğini araştırın. Örneğin 2008 yılından sonra daha kaliteli DAC marka pol kullanılmaya başlanmış. 2004-2006 yılları arasındaki üretimlerde fermuar ve gerdirme noktaları sorunlu.

Çadırın teknik özellikleri şöyle;

Kapasite: 3 + 1 kişi

Ağırlık: 4.85 kg

Ölçüler : 4,5 m²  / 6m² (ön ve arka girişler ile birlikte)

Kumaş: İç tente 30 denye silikon elastomer kaplı ripstop naylon / Dış tente 40 denye su geçirmezlik apreli ripstop naylon / Taban 70 denye 10000mm poliüretan kaplama naylon

Poller : DAC marka Featherlight serisi aluminyum poller / 4 adet kubbe 1 adet giriş için (Not: Pol çapı oldukça kalın. Ölçmedim ve internet’te bulamadım)

Gergi sayısı : 16 adet gergi noktası / 4 adet kevlar fosforlu ip

Kazık: 16 adet v profil aluminyum kazık

Çadırın sert hava koşullarında gösterdiği performansla ilgili bir şeyler yazmak biraz iddialı olur. Her ne kadar Mountain Hardwear, MSR, Hilleberg gibi markaların da çok kaliteli çadırları olsa da TNF VE 25 tüm üreticilerin referans aldığı bir çadır.

Ferrino Monster Lite çadır incelemesini okuduysanız, Monster Lite’ın özellikle ilkbahar ve yaz aylarında düşük irtifada kullanışsız olduğundan, yalnızca yüksek irtifada çetin koşullarda kullanılmak için tasarlandığından bahsetmiştik. TNF VE 25 her ne kadar sıklıkla Himalayalar, Karakurum, Antartika, Güney Amerika’nın yüksek bölgelerinde kullanılsa; kullanım amacı bu olsa da, Monster Lite’ın aksine hafta sonu keyif kamplarına da götürebileceğiniz bir çadır. Kapılarda ve havalandırmalarda sineklik mevcut. Böyle bir çadır aldıysanız, yılda iki kere kullanmak için dolapta çürütmeyin.

the north face ve 25
Güzel havalarda VE 25’i tentesiz de kullanabilirsiniz. 1 kilo kadar hafifliyor.

VE 25 satın aldıysanız ekip halinde gittiğiniz tüm dağ faaliyetlerinize VE 25 ile katılın. Barınma anlamında daha konforlu bir çadır düşünemiyorum. İki farklı giriş çıkış sayesinde birbirinizin üstünden atlamadan giriş çıkış yapabiliyorsunuz. 3 veya 4 kişi çadırda konakladığında meydana gelmesi kaçınılmaz olan yoğunlaşma/terleme akıllıca tasarlanmış havalandırma girişleri ve ilk defa bu çadırda gördüğüm; iç ve dış tentenin arasına yerleştirilmiş süngerler sayesinde sorun olmaktan çıkmış. İç ve dış tentenin birbirine yapışmasını engelleyen bu sünger, aynı zamanda çadırın içi ve dışı arasında durağan hava oluşmasını sağlayarak konvektif ısı kaybını azaltıyor.

the north face ve 25
Gördüğünüz sert sünger benzeri malzeme dış ve iç tentelerin yapışmasını engelliyor.

Bazen ana kamplarda içinde onlarca gün geçireceğiniz VE 25’in rengi dağcıların psikolojileri düşünülerek tercih edilmiş. Gece içeride beyaz, gündüz ise sarı-beyaz arası arası iç açıcı renkler hakim. Dış tentede yer alan saydam pencereler sayesinde dışarı çıkmadan olan biteni gözlemleyebiliyorsunuz.

Bu incelemeyi neden yapıyoruz ? Özellikle de yeni başlayanlarda şöyle bir kanaat oluşmuş ;  “Uff North Face VE 25, en iyi çadır.. bunu alırsam bana Erciyes Dağı, Ağrı Dağı mı dayanır?”  Evet arkadaşım iyi çadır ama senin bu çadıra ihtiyacın var mı?  Neredeyse 5 kiloluk, 80 litrelik çantanın 2/3 ‘ini kaplayacak çadırı nasıl taşıyacaksın ? Bu çadır genelde outdoor mağazalarının dolduruşuyla ve The North Face marka algısıyla gaza gelinip alınıyor. Taşımasının zor oluşundan ötürü yılda bir iki kez kullanılmak üzere dolaba kaldırılıyor veya ikinci el olarak satışa sunuluyor.

Çadırın malzeme kalitesi, dayanıklılığı, en sert hava koşullarında gösterdiği performans ortada. Bu çadıra ihtiyacımız var mı?, Sırtımızda taşıyabilir miyiz? Bunları düşünelim… Bir kere bu çadırı tek başınıza kullanmayı aklınıza getirmeyin. “Eşşek gibi taşır, kral gibi yaşarım” gibi  bir felsefeniz varsa bile, çadırı azimle tek başınıza taşısanız dahi, rüzgarda yalnız başınıza kuramazsınız. Bugün buraya, ertesi gün öbür tarafa çadırı değil. Kurulumu ve toplanması klasik çadırlara göre en az iki kat fazla vakit alıyor. Hızlı kurulum için bol bol alıştırma yapmanız gerekiyor.

3+1 kişilik VE 25 tam bir “ekip” çadırı. 4 kişilik bir ekipte malzemeleri dörde böldüğünüzde kişi başı ortalama 1.2 kilo taşıyarak bu çadırla hareket edebilirsiniz. Rüzgarlı havalarda çadırın emniyetini alarak hep birlikte başlarsınız kurmaya. Bu çadırı etkili bir biçimde kullanmayı düşünüyorsanız en az 3 kişi olmanız gerektiğini unutmayın. 3 kişi – kişi başı ortalama 1,5 kg düşüyor.

Ülkemizde satılan alternatif ekspedisyon çadırları:

2 kişilik kaliteli bir çadır düşünüyorsanız The North Face Mountain 25, 2 kişilik kaliteli ve hafif bir çadır için yazının başında bahsettiğimiz Ferrino Monster Lite 2‘yi öneririm. 3+1 kişilik bir model arıyorsanız geçen yıl incelediğimiz Husky Felen The North Face VE 25’in ucuz alternatifi. Elbette TNF kadar kaliteli değil, ancak iş görür mü görür. Farklı markaları kullandıkça yazmaya devam edeceğiz.

Husky Felen
Husky Felen. Elbette bir TNF VE 25 olamaz ancak 1/3 fiyatına satılıyor.

Sonuç:

Mükemmel bir çadır. Dağcılık alanında kendini ispatlamış isimlerin tercihi. 3+1 hatta çok sıkışık da olsa 5 kişiyi  en kötü hava şartlarında güven içinde barındırır. Aslında sundukları düşünüldüğünde hafif sayılabilecek bir çadır.  Ancak bilinçsizce alındığı için “ağır ve hantal” olarak algılanıyor.

Kışın en az 3 kişi Ağrı, Cilo, Süphan, Kaçkar veya grup olarak yurtdışı hedefleriniz yoksa bu çadırı almanız için bir sebep göremiyorum. Saydığım dağlar dışında bu çadıra ihtiyaç duyulabilecek ülkemizde başka bir dağ aklıma gelmedi. Şunu anlamanızı istemiyorum; bu çadır olmazsa kışın Ağrı’ya gidemezsiniz. Hava koşullarına bağlı belki 300 liralık çadırla da Ağrı kış yapabilirsiniz. Bu çadırı almadan önce kendinize şu soruyu sorun. Yukarıda sayılan dağları tırmanma planım var mı?

Maddi sorununuz yoksa, bu işlere de hevesliyseniz çok fazla düşünmenize gerek yok. Alın gitsin 🙂 Ben şahsen hafta sonu göl kenarı keyif kamplarında bu çadırı kullanmamak için bir sebep göremiyorum.

Ancak bu çadırı sağdan soldan duyup “vay en iyi çadır bunu aldım mıydı artık dağların mna gorum” gibi bir düşünceye sahipseniz 5 mevsim çadırlar gerekli mi yazımızı okumanızı öneririm.

Bunlar da ilginizi çekebilir

4
Kim Ne Demiş?

Salih demirel

Peki hocam size bir sorum olucak the north face ve25 çadır modeli yaz aylarında kullanabilinir mi

Ahmet Selim

TNF VE-25 gerçekten de çok kaliteli. Ama kesinlikle tek kişinin sırt çantası ile gittiği aktiviteler için üretilmemiştir. Yazıda da bahsedildiği üzere 3-4 kişilik faaliyetlerde yük paylaşımı yapılarak çadır 3 kişiye paylaştırılabilir. Polleri ve kazıkları A şahsı, iç tenteyi B şahşı, dış tenteyi C şahsı taşıyabilir. Veya çadırı sadece bir kişi taşır, diğer malzemeleri de diğer kişiler paylaşabilirler. Eğer araziye gitmek için aracınız varsa, yani çadırın yaklaşık 5 kg. ağırlığı sizin için sorun olmazsa aile kampları için, 3-4 kişilik arkadaş kampları için, hatta eğer kamp yapacağınız araziye araçla ulaşabiliyorsanız tek kişi için bile paranın satın alabileceği en kaliteli, en konforlu çadırdır. Ben arabayla ve motosiklet ile tek başıma veya iki arkadaş kampa gittiğimde VE-25 i alıyorum. Yazın bahçede veya terasta da bu çadırda uyuyorum. Ama eğer sırt çantasıyla tek başıma bir yere gidersem 2 kg. ağırlığında tek kişilik Karrimor X Lite X 1’i kullanıyorum.

Salih demirel

Hocam yaz aylarında nasıl kullanabiliriz the north face ve25 çadırı