The North Face TNF Apex Teknik Pantolon inceleme

The North Face cekette kullanılan HyVent kumaş ile yaşadığım olumsuz tecrübeden sonra, firmanın tüm ürünlerine şüphe ile yaklaşmaya başladım. TNF Apex teknik pantolon North Face’e bakışımı pozitife çeviren bir ürün oldu.

Sonbahar ve kış aylarında belimden aşağısını soğuktan koruyacak, ıslandığında çabuk kuruyacak, suya karşı dirençli, esnek, rahat giyilebilir, terletmeyen bir pantolon ihtiyacını hangi ürün karşılayabilir diyerek koyuldum yola. Karşıma çıkan seçenekler arasında yalnızca The North Face’in ürünü dokunduğumda, denediğimde ihtiyaçlarımı karşılayabilir gibi göründü. Siyah renkli streç kumaşı bildiğiniz softshell kıvamındaydı, elinizi üzerinde gezdirdiğinizde bile kalitesi hakkında ipucu veriyordu.

Marmot’un pantolonları üfürsen yırtılacak gibi duran ince kumaşları ile güven vermedi. Mammut pantolonlar ise 700 TL ve üstü fiyatlar nedeni ile çok pahalı geldi. Yerli üreticilerimiz Kanyon ve High Mountain pantolonları ise bedenime uygun ölçüde pantolon bulamadığım için deneyemedim.

Özellikle High Mountain firmasının ürünlerini denemenizi, alıcı gözüyle incelemenizi tavsiye ederim. Firmanın doğru düzgün bir internet sitesi olmayışı, ürünlerini gerektiği gibi tanıtamaması sebebiyle  North Face, Marmot, Mammut, Cresta gibi çok büyük firmalara taş çıkartacak ürünleri çok az kişi tarafından biliniyor.

The North Face Apex pantolon
The North Face Apex pantolon

Tekrar North Face pantolona dönecek olursak; softshell kumaşın iç tarafı yumuşak, polara benzeyen bir kat ile dokunmuş. Cildinizle temas eden bu kat sizi oldukça sıcak ve konforlu tutuyor.  Terletmiyor da. Aslında pantolonun varlığını dahi hissetmiyorsunuz. Kumaş çok kaliteli ve dikiş yerleri akıllıca tasarlanmış. Kumaş renginden dolayı kapalı havalarda dahi UV ışınlarını kendine çekiyor, vücut ısınızın da yardımıyla kolaylıkla kuruyor. Kumaş su geçirmez özelliğe sahip değil, ancak su kumaşta tutunmuyor. Karda ıslanmadığını söyleyebilirim. Ağır yağmur altında da ne hikmetse bu pantolon ile parkuru kuru bir şekilde tamamladım.

Pantolonda iki adet fermuarlı yan cep, bir adet fermuarlı arka cep bulunuyor. Pantolon üzerine entegre edilmiş klipsli kemer bulunuyor. Kapatıp açması çok kolay. Bel kısmı ve pantolonun geneli oldukça elastik olduğundan kilo almanız veya vermeniz halinde de kullanmaya devam edebilirsiniz.

Pantolonun olumsuz bir tarafını görmedim. Fiyatı biraz yüksek (220 TL) ancak dikkatli kullanırsanız yıllarca giyebileceğiniz, uzun ömürlü bir pantolon. Sonbahar, Kış aylarında ve yüksek irtifa çıkışlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çok soğuk havalarda kaliteli termal içlikle birlikte kullanırsanız bu pantolon ile 6000 mt. gibi irtifalara güvenle çıkabilirsiniz (Kaynak Tunç Fındık).

The North Face TNF Apex kumaşlı pantolonlarda ve softshell ceketlerde dikkat etmeniz gereken bir konu var. Özellikle pantolonları hava kuru dahi olsa mutlaka tozluk ile birlikte kullanın. Çalı, ağaç, sivri kayalar narin bir yapıda dokunmuş bu kumaşa kolaylıkla zarar verebilir. Ocak ayında yaptığımız Likya yolunda mevsim itibari ile bir süre tozluk kullanmaya gerek duymamıştım.  Sonrasında fark ettim ki pantalonun çalılara takılan kısmında ( diz ile bilek kısmında) kumaşta zedelenmeler olmus. Fakat özelliğinden birşey kaybetmediğini rahatlıkla paylaşabilirim.


Paylaş:
İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

2
Düşünceleriniz bizim için çok değerli

Halil Igit

the north face 🙂 fiyat biraz yüksek geldi bana tavsiye edebileceğin 100 ıle 150 tl arası eşdeğer bir ürün varmı?