The North Face Mens Evolution Triclimate Ceket İnceleme

Yağmur geçirmez, rüzgar geçirmez, koruyucu ceket zannederek aldığım bu ceketi başımın North Face firması ile derde girmemesi için cümleleri dikkatli seçerek anlatmaya çalışacağım.

North Face ceket
Nasıl da güzel duruyor değil mi?

“The North Face Men’s Evolution Triclimate™ Jacket is a 3-in-1 shell jacket that is both technical and sporty for active mountain men.” Bunu yazan reklam editörü acaba bu ceketi hiç giydi mi?

Üçü bir arada dış katman ceket ? Bu ceket benim açımdan daha çok üçün biri oldu…

Kış aylarında beni yağmurdan, rüzgardan, soğuktan koruyacak bir ceket arayışına girdim. Teknik bir ceket almak istemiyordum. Teknik anlamda dağcılık henüz yapmıyorum. İhtiyacım hafta sonu yürüyüşlerinde yağmurdan korunmak, sıkça gittiğim Uludağ’da üşümemek, yokuş çıkarken teri dışarı atan kaliteli bir ceket satın almaktı. Bu ceket hakkında The North Face web sitesinde yazılanlar, bana bu ceketi satan arkadaşların yorumları neticesinde bu ceketin tam aradığım ceket olduğu sonucuna vardım.  İyi bir ceket gibi göründü gözüme. Keşke burada incelendiği gibi başkaları da inceleseydi 450 TL’mi çöpe atmamış olsaydım.

north face ceketCeketin olumlu taraflarını yazarak incelemeye başlamak istiyorum. Ceket oldukça şık. Hafta sonları şehir içi yürüyüşlerde, gezmelerde rahatlıkla giyilebilir. Ceketin içinde çıkarılabilir, boydan fermuarlı bir polar ceket daha var.  Kadıköy – Karaköy vapurunun güvertesinde esen rüzgarı oldukça iyi kesen Triclimate, yağan yağmuru geçirme ve ceketin içinde biriken ter buharını tahliye etmekte başarılı değil.

Ceketin tek iyi özelliği, içinde barındırdığı çıkarılabilir ayrı bir polar ceket. Bu poları ceketten ayırarak erken ilkbahar aylarında, serin yaz gecelerinde, sonbaharın ilk aylarında rahatlıkla giyebilirsiniz. Polar gerçekten kaliteli. Tek başına bu polar ceket 150 TL’ye satılıyor. (450 TL’nin 150’sini kurtardım.. üçün biri bu olsa gerek…)

Ceketi ilk İstanbul şehir içinde giydim. Oldukça soğuk ve rüzgarlı bir günde vapurun açık bölümünde kimse oturamazken, ben üşümeden oturabildim. İyi bir ceket aldığımı zannediyordum. Ta ki vapurdan indikten sonra orta şiddetli bir yağmur yağıp ceketin içinde ıslaklık hissedene kadar… Yarım saat kadar yağmur altında dolandıktan sonra ceketin içini kontrol ettim. O kadar kendimden ve ceketten emindim ki, elimi attığımda omuz bölgesinde hissettiğim ıslaklığı bir türlü açıklayamadım. “Taş gibi ceket bende bir kusur vardır” diyerek cekete toz kondurmadım,  fakat içime kuşku düşmüştü bir kere.

north face ceket
Her iki North Face ceket terleme yapıyor, teri dışarı atmıyor

Ceketi ikinci denemem kuru ama soğuk bir havada Uludağ LOÇ anma faaliyetinde gerçekleşti. Büyükdeliller köyünden başlayarak yaklaşık 3 saatlik tırmanışın ardından vardığımız Uludağ Büyük Zirve’de, cekete bağlı polar ve ceket arasının sanki bir litre su ile ıslatılmış gibi ıslak olduğunu farkettim. Yaklaşık yarım saat durduğumuz Zirve’de Triclimate bir türlü kurumadı, ceketin alt bölümleri yer yer donma (kristallenme) yaptı. Alçalmaya başladıkça ısındım ve ceketin ıslandığını unuttum. Bu arada tırmanış ve iniş boyunca ceketin koltuk altı fermuarlarının açık olduğunu, yer yer ceketin önünü de açtığımı belirtmeliyim. İçimde tek kat yarım fermuarlı Marmot Polar vardı. Bir de sentetik atlet.

The North Face firmasının yere göğe sığdıramadığı Hyvent kumaşlı poliüretan kaplamalı bu ceket nefes alabilir, su geçirmez ve su buharını dışarı atmalıydı. Bana söylenen ve koca firmanın web sitesinde yazanlar bunlardı.

Faaliyetin sonunda North Face’den teknik ceket almış olan Yüksel Çalıkoğlu arkadaşımla yan yana oturarak otobüste yerimizi aldık. Burada ceketi çıkarıp polardan ayırdım ve elimle yoklamaya başladım. Bu durum Yüksel’in dikkatini çekti ve ne yaptığımı sordu. Ceketin içinin vıcık vıcık olduğunu söyledim. Bana Hyvent kumaşlı North Face teknik ceketinin içinin de aynı şekilde ıslak olduğunu, bir anlam veremediğini söyledi.

İkinci faaliyetimiz oldukça yağmurlu, iki gün süren bir kamp etkinliğiydi. Ceketi giydim, kamp yükünü sırtıma alıp başladım yürümeye. Yağmur başta ceketten kayıp akıyordu. Bu durum 10 dakika sonra sona erdi. Artık damlaların ceket tarafından emildiğini gözümle görebiliyordum. Ayvayı yiyeceğimi düşünerek yola devam ettim. Yağmur altında yaklaşık 6 saat yürüdükten sonra kamp yerine vardığımızda deyim yerindeyse “sucuk gibi” ıslanmıştım. Bu sefer içindeki polar da suyu emip altımdaki iç giysilerimi ıslatmıştı. İçi dışı ıslak ceketi çadırın içinde kurutma imkanım da olmadığından ikinci gün dönüşte de ıslak ceketi giymek zorunda kaldım.

Sonuç:

Bu ceketi alma gafletinde bulunduysanız, iyi bir gündelik spor ceketi sahibi olduğunuzu, kot üstünde çok şık durduğunu düşünerek kendinizi avutabilirsiniz. Eğer satın almadıysanız ve şans eseri bu yazıyı okuyorsanız bana teşekkür edin, Hyvent kumaşlı North Face ceketlere elinizi sürmeyin. Hyvent kumaşlar su geçirmezlik ve soluma konusunda başarısızlar.

Faaliyetlerde gerçekten ıslanmak istemiyorsanız bir panço satın alın. 20 liralık panço 1000 TL’lik gore tex ceketin yapamadığını yapacak, sizi faaliyet boyunca rüzgar ve yağmurdan koruyacaktır.

İyi bir ceket almak istiyorsanız Marmot’un teknik ceketlerini tavsiye edebilirim. Her iki faaliyette de yanımda Goretex’li Marmot teknik ceket giyen arkadaşımda ne bir terleme ne de ıslanma meydana geldi. 

Bunlar da ilginizi çekebilir

62
Kim Ne Demiş?

Gökhan ÖZBEK

Bahsettiğiniz jacket evolve olsa gerek ve aynısından ben de kullanıyorum. Bu zamana kadar bir kez olsun yağmur geçirdiğini görmedim. İç kısımda oluşan ıslaklığın koltuk altı fermuarlarından girip girmediğini kontrol etmenizi öneririm. Ayrıca 7-8 kez yağmur yedikten sonra hyvent özelliği azalıyor. Bunun içinde özel spreyleri var. Dış yüzeye uyguladığınızda kumaşın su geçirmezliği ilk günkü haline dönüyor. Son olarak, ne zaman almıştınız bilemiyorum ama 450 lira fiyata çok şaşırdım. Daha 3 ay önce aynı ürüne 1550 lira ödedim The North Face mağazasında. Orijinal olup olmadığını da barcod sisteminden kontrol etmeninizi öneririm.

ilker konuk

Dostum ben north facenin tanken triclimate olanını kulanıyorum 1.400 e aldım bende hiç sorun yok sen onu aldın orjinal mi degil mi bilmiyorum kandırmışlar olabilir okadar ucuz alırsan sorun olabilir

Serkan Emsal

Merhaba tanken i tavsiye edermisiniz yoksa biraz kasıp gore tex mountain emi geçmek lazım

Emrah Karabulut

Hiç düşünmediniz mi montta bir hata olabileceğini, onu geri gönderip kontrolünü sağlayabilirdiniz. İyi bir mağazadan aldıysanız sizinle ilgileneceklerdir. Bence geri gönderin ve mont testten geçsin. Mont su geçirmez ve terletmez diye satılıyorsa kesin size problemli gelmiştir.

Emre Kevnare

bu ceket 3 in 1 gore tex 2l kabuk ve içinde ki polar kalın siz kalın polar iyi değil demişsiniz. bu ceketi mi almalıyım yoksa üzerine 100 lira daha koyup 3l bir gore tex sadece dış katman mı almalıyım. vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.

Berkay

Açıkçası bunu gördüğüme şaşırdım. Yaklaşık 6 aydır kullanıyorum, en uzun süre 6 saat tropik yağmur altında yürüdüğümde bile su geçirmemişti. Birçok Trekking, hiking faaliyetinde kullandım, bahsettiğiniz gibi vıcık vıcık ter olma Vs yaşamadım. Ayrıca ing sitelerde de böyle bir yorum yok, almadan önce baya araştırmıştım. %50 indirimle vs alınabilecek fiyata gelen fiyat performans ürünü olduğunu düşünüyorum.

Emre Kevnare

the north face oroshi gore tex active shell, the north face point five gore tex pro shell

bu ikisi nasıl iyi mi ve ikisinden hangisi daha iyi

Ömer Emre Özgeniş

Merhaba, 1 ay önce thermoball triclimate ceket hediye geldi. Thermoball trcilimate in dış katman yağmurluğunda hyvent değilde dryvent kumaş olduğu yazıyor. Bu hyvent ten daha üstün bir teknoloji mi ? Evolution i thermoball triclimate le karşılaştıracak olsaydınız tercihiniz ne olurdu ? Teşekkürler

Hakan Erdur

Merhaba,
Ben de Evolve II Triclimate modelini almayı düşünüyordum ancak yorumları okuyunca biraz soğudum.
Ancak TR de outdoor markalarını bulmak çok zor. Mammut ve Marmot gibi markaları bulmak ise çok daha zor.

Peki bu Evolve II yeni bir model midir? Şu an yeni sezon olarak satılıyor. Acaba hatalar düzeltilmiş midir?

Bunun benzeri bir model önerebilir misiniz?

Teşekkürler

Erdinc

bende bu ceketten almisdim… dediginiz gibi, büyük adada gezerken yagmura kapildik baya bi siddetliydi, yaklasik 20 dakka yagdi, ilk basda damlalar akip gidiyordu sonradan icine cekildigini gördüm, ust katmanin suyu azda olsa iceriye aktardigini gördüm ama polari hic birseyi iceriye aktarmadi hatta cok fena da rüzgar olmasina ragmen üsüme gibi durum olmadi. Acikcasi o anlarda memnundum ceketten, ben (ne yazikki 😉 ) öyle dagcilikla trekkin mrekkin felan ile ugrasmadigim icin, istanbul ici gündelik giyim icin yeterliydi. Amaaaa gelelim bendeki olaya… ceketi aldigim iki ay olmamisdi, toplamda giydigim bir ayi gecmemisdir, bide baktim Hyvent kumasin bir cok yerinde tiftiklenmeler olusmus, hani öyle minnacik felan degil bayaaaa sanki yün kazagi yanlis sikarsinda tiftik tiftik olurya öyle, en belirgin yerler sag gögüs üstü ve sol kolun alt kisminda… hani yürürken kollanin hareket halindeyken sürünmesi ile olussa bisey demicem ama hic sürtme felan olmayan yerlerde olusmusdu en kötüleri, hani bi üc ay felan giysem kumas eriyip gidicek gibiydi…

Aldigim yere götürüp “The North Face All Terrain II Triclimate” ile degistirdim… GoreTex dir felan dedik daha iyidi sudur budur kendimi kandirmissim… Bunda tam tersi gibi bi durum oldu… Yagmuru hic gecirmedi, o iyi, ama acikcasi rüzgari hic kesmedi, acikcasi yagmurlu ve rüzgarli havalarda bi süre sonra disardan gelen sogugu hissedebiliyordum, polarinida iki üc defa serin havalarde tekbasina giydigimdede rüzgarli havalarda bi süre sonra üsümeye basliyordum. Daha bitmedi… bu ceketdede bi süre sonra kollardaki dikisler erimeye basladi, he dikili olan yerler (henüz) acilmadi ama dikisiplikler gittikten sonra pek bi uzun sürmez herhaldi… bunuda götürdüm aldigim yere bugün, bakalim The Nordfaceden ne cevabi gelicek…

valla bu yazdiklarimdan sonra bi soguma geldi The NordFaceden… Ama bi kalin kabanim var onalrdan, iki yildir giyiyorum ve cok memnunum (demedende gecmeyelim)…

diren

Çok teşekkür ederim
W EVOLUTION II TRICLIMATE JACKET – EU bende bu ceketi alıyordum. İnternet üzerinden alışveriş yaparken son anda google amcaya sorayım belki bir hayırsever yorum yazmıştır diye sizin yorumunuzu okudum. teşekkürler.

turkdamari

tam alacakken iyiki okudum. teşekkürler 🙂

Guest

The North Face Evolve II Tricilimate ceketini bir arkadaşım hediye etmişti.Dağcılık vb faaliyetlerle uğraşmıyorum.Bugün İstanbul’da yaklaşık yarım saat 40 dakika kadar yağmur altında kaldım.Yağmur şiddetli sayılabilirdi.Benim için tam bir hayal kırıklığı oldu.Ceketin kol uçları içten ıslanmıştı ve bu ıslaklık polarda nemliliğe sebep olmuştu.Aynı zamanda ceketin alt kısmı fermuar yanları da aynı ıslaklığa maruz kalmıştı ve polarda nemlenme vardı.Bununla beraber ceketin cepleri de su geçirmişti.İyi ki cepteki cep telefonunu polar cebine almışım.Cebimdeki para cüzdan vb ıslanmıştı.Ayrıca şapkasının uçlarının ıslaklığı alın hizamda sıkıştırma ipinin orada hissediliyordu. Polar kolları nemli olduğu için üşüdüğümü de belirtebilirim.Açıkçası benim için tam bir hayal kırıklığı oldu

ömür balaban

şansızlık diyelim.bende 3 ay önce columbia dan onni tech bir yağmurluk aldım,bir yürüyüşümde yaklaşık 6 7 saat sağnak yağmur ve rüzgara maruz kaldım altnada aynı markanın polarıda vardı ne ıslandım ne üşüdüm

kemal

arkadaslar bu HyVent kumasli Gore-Tex olmayan hicbir The North Face ceketini almayin, konuyu acan arkadasin dedikleri tamamen dogrudur. Ben sansliyim ki Amerika’da yasadigim icin butun bu markalarin urunlerini uygun fiyatlarla alip performanslarini test edebildim. Bana gore yagmur gecirmez softshell bir ceket alacaksaniz Marmot, Patagonia veya Mammut’tan baskasina bakilamaz -gore tex olsun, olmasin…- ama ben en sonunda ne yaptim, Chicago’nun -20 derece sogugundan korunmak icin gittim bir Carhartt quilted duck sandstone ceket aldim ve tum derdim bitti. Teknik bir ceket degil diyebilir Carhartt i bilen ama kabul edilmeli ki en durable ve koruyucu ceket Carhartt. Patagonia giyerseniz de bir daha baska yagmurluk, ruzgarlik ya da kaban giyemezsiniz, benden soylemesi.

Sevgiler,,

fatih

bence ceketlerdeki problem Türkiye’deki satıcıların müşteryi aldatmasıyla alakalı. Yurtdışında ne kadar iade edilmiş , sezonu geçmiş “refurbished” ürün varsa yeni sezon diye getirip eşek yükü paralardan satış yapmaktalar.
zaten farkıdnaysanız çoğu ürün orjinal ambalajı içinde değil.

bir de koruyucu kimyasal olayına değineyim. wax olarak kullanabileceğiniz en iyi malzeme Balmumu. Balmumuyla kaplanmış bir deri ayakkabı ve bot goretexe filan beş basar.
Tabii balmumu temin edeblirsek. Yurtdışında sıvı balmumu dahi bulmak olası oysa.