The North Face Mens Evolution Triclimate Ceket İnceleme

Yağmur geçirmez, rüzgar geçirmez, koruyucu ceket zannederek aldığım bu ceketi başımın North Face firması ile derde girmemesi için cümleleri dikkatli seçerek anlatmaya çalışacağım.

North Face ceket
Nasıl da güzel duruyor değil mi?

“The North Face Men’s Evolution Triclimate™ Jacket is a 3-in-1 shell jacket that is both technical and sporty for active mountain men.” Bunu yazan reklam editörü acaba bu ceketi hiç giydi mi?

Üçü bir arada dış katman ceket ? Bu ceket benim açımdan daha çok üçün biri oldu…

Kış aylarında beni yağmurdan, rüzgardan, soğuktan koruyacak bir ceket arayışına girdim. Teknik bir ceket almak istemiyordum. Teknik anlamda dağcılık henüz yapmıyorum. İhtiyacım hafta sonu yürüyüşlerinde yağmurdan korunmak, sıkça gittiğim Uludağ’da üşümemek, yokuş çıkarken teri dışarı atan kaliteli bir ceket satın almaktı. Bu ceket hakkında The North Face web sitesinde yazılanlar, bana bu ceketi satan arkadaşların yorumları neticesinde bu ceketin tam aradığım ceket olduğu sonucuna vardım.  İyi bir ceket gibi göründü gözüme. Keşke burada incelendiği gibi başkaları da inceleseydi 450 TL’mi çöpe atmamış olsaydım.

north face ceketCeketin olumlu taraflarını yazarak incelemeye başlamak istiyorum. Ceket oldukça şık. Hafta sonları şehir içi yürüyüşlerde, gezmelerde rahatlıkla giyilebilir. Ceketin içinde çıkarılabilir, boydan fermuarlı bir polar ceket daha var.  Kadıköy – Karaköy vapurunun güvertesinde esen rüzgarı oldukça iyi kesen Triclimate, yağan yağmuru geçirme ve ceketin içinde biriken ter buharını tahliye etmekte başarılı değil.

Ceketin tek iyi özelliği, içinde barındırdığı çıkarılabilir ayrı bir polar ceket. Bu poları ceketten ayırarak erken ilkbahar aylarında, serin yaz gecelerinde, sonbaharın ilk aylarında rahatlıkla giyebilirsiniz. Polar gerçekten kaliteli. Tek başına bu polar ceket 150 TL’ye satılıyor. (450 TL’nin 150’sini kurtardım.. üçün biri bu olsa gerek…)

Ceketi ilk İstanbul şehir içinde giydim. Oldukça soğuk ve rüzgarlı bir günde vapurun açık bölümünde kimse oturamazken, ben üşümeden oturabildim. İyi bir ceket aldığımı zannediyordum. Ta ki vapurdan indikten sonra orta şiddetli bir yağmur yağıp ceketin içinde ıslaklık hissedene kadar… Yarım saat kadar yağmur altında dolandıktan sonra ceketin içini kontrol ettim. O kadar kendimden ve ceketten emindim ki, elimi attığımda omuz bölgesinde hissettiğim ıslaklığı bir türlü açıklayamadım. “Taş gibi ceket bende bir kusur vardır” diyerek cekete toz kondurmadım,  fakat içime kuşku düşmüştü bir kere.

north face ceket
Her iki North Face ceket terleme yapıyor, teri dışarı atmıyor

Ceketi ikinci denemem kuru ama soğuk bir havada Uludağ LOÇ anma faaliyetinde gerçekleşti. Büyükdeliller köyünden başlayarak yaklaşık 3 saatlik tırmanışın ardından vardığımız Uludağ Büyük Zirve’de, cekete bağlı polar ve ceket arasının sanki bir litre su ile ıslatılmış gibi ıslak olduğunu farkettim. Yaklaşık yarım saat durduğumuz Zirve’de Triclimate bir türlü kurumadı, ceketin alt bölümleri yer yer donma (kristallenme) yaptı. Alçalmaya başladıkça ısındım ve ceketin ıslandığını unuttum. Bu arada tırmanış ve iniş boyunca ceketin koltuk altı fermuarlarının açık olduğunu, yer yer ceketin önünü de açtığımı belirtmeliyim. İçimde tek kat yarım fermuarlı Marmot Polar vardı. Bir de sentetik atlet.

The North Face firmasının yere göğe sığdıramadığı Hyvent kumaşlı poliüretan kaplamalı bu ceket nefes alabilir, su geçirmez ve su buharını dışarı atmalıydı. Bana söylenen ve koca firmanın web sitesinde yazanlar bunlardı.

Faaliyetin sonunda North Face’den teknik ceket almış olan Yüksel Çalıkoğlu arkadaşımla yan yana oturarak otobüste yerimizi aldık. Burada ceketi çıkarıp polardan ayırdım ve elimle yoklamaya başladım. Bu durum Yüksel’in dikkatini çekti ve ne yaptığımı sordu. Ceketin içinin vıcık vıcık olduğunu söyledim. Bana Hyvent kumaşlı North Face teknik ceketinin içinin de aynı şekilde ıslak olduğunu, bir anlam veremediğini söyledi.

İkinci faaliyetimiz oldukça yağmurlu, iki gün süren bir kamp etkinliğiydi. Ceketi giydim, kamp yükünü sırtıma alıp başladım yürümeye. Yağmur başta ceketten kayıp akıyordu. Bu durum 10 dakika sonra sona erdi. Artık damlaların ceket tarafından emildiğini gözümle görebiliyordum. Ayvayı yiyeceğimi düşünerek yola devam ettim. Yağmur altında yaklaşık 6 saat yürüdükten sonra kamp yerine vardığımızda deyim yerindeyse “sucuk gibi” ıslanmıştım. Bu sefer içindeki polar da suyu emip altımdaki iç giysilerimi ıslatmıştı. İçi dışı ıslak ceketi çadırın içinde kurutma imkanım da olmadığından ikinci gün dönüşte de ıslak ceketi giymek zorunda kaldım.

Sonuç:

Bu ceketi alma gafletinde bulunduysanız, iyi bir gündelik spor ceketi sahibi olduğunuzu, kot üstünde çok şık durduğunu düşünerek kendinizi avutabilirsiniz. Eğer satın almadıysanız ve şans eseri bu yazıyı okuyorsanız bana teşekkür edin, Hyvent kumaşlı North Face ceketlere elinizi sürmeyin. Hyvent kumaşlar su geçirmezlik ve soluma konusunda başarısızlar.

Faaliyetlerde gerçekten ıslanmak istemiyorsanız bir panço satın alın. 20 liralık panço 1000 TL’lik gore tex ceketin yapamadığını yapacak, sizi faaliyet boyunca rüzgar ve yağmurdan koruyacaktır.

İyi bir ceket almak istiyorsanız Marmot’un teknik ceketlerini tavsiye edebilirim. Her iki faaliyette de yanımda Goretex’li Marmot teknik ceket giyen arkadaşımda ne bir terleme ne de ıslanma meydana geldi. 


Paylaş:
İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

62
Düşünceleriniz bizim için çok değerli

Gökhan ÖZBEK

Bahsettiğiniz jacket evolve olsa gerek ve aynısından ben de kullanıyorum. Bu zamana kadar bir kez olsun yağmur geçirdiğini görmedim. İç kısımda oluşan ıslaklığın koltuk altı fermuarlarından girip girmediğini kontrol etmenizi öneririm. Ayrıca 7-8 kez yağmur yedikten sonra hyvent özelliği azalıyor. Bunun içinde özel spreyleri var. Dış yüzeye uyguladığınızda kumaşın su geçirmezliği ilk günkü haline dönüyor. Son olarak, ne zaman almıştınız bilemiyorum ama 450 lira fiyata çok şaşırdım. Daha 3 ay önce aynı ürüne 1550 lira ödedim The North Face mağazasında. Orijinal olup olmadığını da barcod sisteminden kontrol etmeninizi öneririm.

ilker konuk

Dostum ben north facenin tanken triclimate olanını kulanıyorum 1.400 e aldım bende hiç sorun yok sen onu aldın orjinal mi degil mi bilmiyorum kandırmışlar olabilir okadar ucuz alırsan sorun olabilir

Serkan Emsal

Merhaba tanken i tavsiye edermisiniz yoksa biraz kasıp gore tex mountain emi geçmek lazım

Emrah Karabulut

Hiç düşünmediniz mi montta bir hata olabileceğini, onu geri gönderip kontrolünü sağlayabilirdiniz. İyi bir mağazadan aldıysanız sizinle ilgileneceklerdir. Bence geri gönderin ve mont testten geçsin. Mont su geçirmez ve terletmez diye satılıyorsa kesin size problemli gelmiştir.

Emre Kevnare

bu ceket 3 in 1 gore tex 2l kabuk ve içinde ki polar kalın siz kalın polar iyi değil demişsiniz. bu ceketi mi almalıyım yoksa üzerine 100 lira daha koyup 3l bir gore tex sadece dış katman mı almalıyım. vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.

Berkay

Açıkçası bunu gördüğüme şaşırdım. Yaklaşık 6 aydır kullanıyorum, en uzun süre 6 saat tropik yağmur altında yürüdüğümde bile su geçirmemişti. Birçok Trekking, hiking faaliyetinde kullandım, bahsettiğiniz gibi vıcık vıcık ter olma Vs yaşamadım. Ayrıca ing sitelerde de böyle bir yorum yok, almadan önce baya araştırmıştım. %50 indirimle vs alınabilecek fiyata gelen fiyat performans ürünü olduğunu düşünüyorum.