The North Face Superlight Uyku Tulumu incelemesi

Sonunda uyku tulumunu kaz tüyüne terfi ettirdim. Derdim neydi? En başta hafif olsun sırtımda daha az yük taşıyayım, bir de ufak olsun ki çantaya sığdırırken sinir krizi geçirmeyeyim. Başladım gene internet’te araştırmaya.The North Face Superlight uyku tulumu

Satın alacağım tulumun daha önce beni oldukça rahat ettiren Husky Anapurna ile benzer hatta daha iyi ısı değerlerine sahip olmasını istedim. Aslında gönül isterdi ki şöyle -30 comfort değerinde bir ekspedisyon tulumu alayım, fakat 1800 – 2200 TL fiyat aralığı beni bu hayalden vazgeçirdi.

Tulum satın alırken asla “extreme” değerlerini kaale almıyorum. Siz de almayın. High ve Low Comfort’a dikkat edin. Örneğin -40 diye satılan bir tulum gerçekte -40 santigrat derecede standart bir kadının 6 saat boyunca hipotermi riski olmadan barınabileceği ısı değerini ifade eder. (Lokal donmalar görülebilir, erkeklerde kalıba göre bu süre 8-10 saate kadar çıkabilir.) bkz. Uyku tulumu nasıl seçilir

Seçenekler cebimdeki para ile sınırlıydı. 600 – 1000 TL arasında bir tulum tercih edecektim.

  • Trimm Nordic : -11 High -19 Low -40 Extreme 1950 gr. ağırlık 650 fill kaz tüyü 1000 TL civarı
  • Marmot Never Summer : -9 High – 16 Low -37 Extreme 1771 gr. ağırlık 650 fill kaz tüyü 700 TL civarı
  • The North Face SuperLight : -5 High -12 Low -31 Extreme 1545 gr. ağırlık 650 fill kaz tüyü 650 TL civarı
  • Carinthia ECC Line 1000 : -9,5 High -17 Low -37 Extreme 1700 gr. ağırlık 700 fill kaz tüyü 950 TL civarı
  • Ferrino Diable 1200 : -9 High -16 Low -37 Extreme 2100 gr. ağırlık 500 fill kaz tüyü 950 TL civarı
  • Uppa Dicle : -38 (low, high, extreme belirtilmemiş) 1900 gr. ağırlık 650 fill kaz tüyü 650 TL civarı

2 kiloluk Husky Anapurna’dan sonra tekrar 2 kg. bir tulum satın almak çok mantıklı gelmedi. Yerli firma Uppa’nın tulumunu çok düşündüm fakat herhangi bir standarda göre test edilmemiş olması (örn. EN 13537) ve hakkında hiçbir yorum bulunmayışı kafamda soru işaretleri yarattı. Bu arada firma yetkilileri ile görüştüm. Eğer dikkate alırlarsa Uppa marka tulumları denemeyi çok isterim. (Tanıtıma ihtiyacımız yok dediler, 1 yıl sonra iflas ettiler) Fiyatlar oldukça uygun, fakat gerçekten -38’mi görmek gerek 🙂

Ferrino tulum oldukça ağır ve pahalı geldi. Trimm Nordic’de ağır fakat iyi bir tuluma benziyor.. fiyat sorun yaratmayacaksa denenebilir. Carinthia da iyi ısı değeri sunuyor. Düşünmedim değil…

En çok Marmot Never Summer ve The North Face Superlight arasında gidip geldim. Yazının başlığından hangisini tercih ettiğim ortada.  1545 gram ağırlık bence bir kış tulumu için müthiş bir rakam. The North Face Superlight ve Marmot Never Summer arasında 226 gram fark var. Ayrıca her iki tulum da yurt dışında 0 F (-18 santigrat) olarak satılıyor.

The North Face Superlight uyku tulumu
Saklama torbası alttan görünüm

“226 gram ne ki” diye düşünebilirsiniz. 226 gram tulumdan, 900 gram çadırdan, 200 gram mattan, 1 kilo çantadan, 150 gram batondan, 50 gram tencereden, 50 gram ocaktan derken toplamda 3 – 5 kilogram arası hafif bir çanta taşıyabilirsiniz. Ayrıca bu sayede malzemelerinizi 70 litrelik çanta yerine 45 litrelik bir çantaya da sığdırabilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=AHIN9VLVNK0

The North Face Superlight tulum normal ve uzun olarak iki farklı ölçüde üretiliyor. 1.83 boy / 95 kilo ölçülerde biri olarak normal versiyonun içinde oldukça rahat hareket ettim. 1.85’in altındakiler uzun versiyonu kesinlikle düşünmesinler.

The North Face Superlight uyku tulumu
The North Face Superlight Uyku tulumu

Tulum 650 fill (dolgu) gücünde Macaristan menşeli kaz tüyü ile doldurulmuş. Dış kumaş suya karşı oldukça dayanıklı. Bir ara uykuda çadırın iç tentesine dayanmışım, ıslak tente tulumun dış kumaşını hiç etkilemedi. İç kumaş oldukça konforlu. Dış kumaş az da olsa tüy kaçırıyor. İç kumaşta tüy kaçırma neredeyse yok denecek kadar az.

The North Face Superlight uyku tulumu
Bir tane tüy aradan pırtlamış 🙂 Kaz tüyü tulum kullanacaksanız buna alışın.
The North Face Superlight uyku tulumu
650 fill Macaristan menşeli kaz tüyü kullanılmış

Tulumda dolgu malzemesi olarak kullanılan Macaristan menşeli kaz tüyü endüstriyel standartlara göre yıkanmış, zararlı partiküllerden arındırılmış. Kaz tüyü tuluma geçmeden önce en büyük korkum olan alerji kaynaklı nefes daralmasını bu tulumda hiç yaşamadım. Ortadan toplama, uygun standartlarda yıkanmamış kaz tüylerinin aynı kedi, köpek tüyü ve toz soluduğunda bazılarımızın yaşadığı nefes daralması sorununu yaşatacağını unutmayın.

The North Face Superlight uyku tulumu
Tulum alttan belirli noktalardan ince elyaf tabakalarla desteklenmiş.

Tulumun tabanında ayak, kalça, sırt ve kafa bölgeleri ince elyaf malzeme ile takviye edilmiş. Böylece tabanda daha kuvvetli bir yalıtım sağlanmış. Kaz tüyü ezildiğinde yalıtım özelliği azalıyor.. bu nedenle güzel bir ayrıntı.

The North Face Superlight uyku tulumu
Fermuarın ucundaki fosforlu tutacak zifiri karanlıkta bile parlıyor.

Tulumun fermuarı çift yönlü açılıp kapanıyor. Fermuar tutacağı karanlıkta parlayan fosforlu malzemeden üretilmiş. Sıfır karanlıkta dahi dikkat çekici bir biçimde parlıyor. Fermuar açılıp kapanırken kesinlikle takılma yapmıyor. Fermuar bölümünde oldukça kalın bir pat kullanılarak yalıtım sağlanmış. Tulumun kafa bölümüne yakın bir noktada ufak bir cep bulunuyor. Burada saat, gps gibi alarm kurup uyanmak için kullanacağınız cihazları koyabilir, çaldığını duyabilirsiniz.

The North Face Superlight uyku tulumu
Ayak bölümü kare şeklinde tasarlanmış ve çok rahat.

Tulumun ayak bölümü kare şeklinde tasarlanmış. Husky Anapurna veya 2016 model Superlight mumya tipi tulumlarda yaşanan darlığın aksine bu tulumda ayaklarınızı rahatça esnetebiliyor, pozisyon değiştirebiliyorsunuz. Tulumun kafa kısmı çok hoşuma gitti. Tek elle daraltıp bollaştırabilirsiniz. Tam daralttığınızda yalnızca burun kısmınız açıkta kalıyor. Bir de bu kısımda dolgu malzemesi oldukça fazla kullanıldığından aynı zamanda yastık görevi de görüyor. Kafamı içinde malzeme olan çantaya dayayıp uyuduğumda hiç rahatsızlık hissetmedim.

The North Face Superlight uyku tulumu
TNF Amerika web sitesinde tulumun -18’e kadar ısıttığı yazıyor. Ayrıca en yukarıda göreceğiniz gibi saklama torbasında da -18 yazıyor. Fakat tulumun içindeki EN 13537’ye göre yapılan test sonuçları farklı. Bu çelişkiye bir anlam veremedim. Belki de Avrupa Birliği mevzuatları ile ilgili bir durumdur. En kısa sürede aydınlatacağım.

The North Face Superlight tulumla ilk gecemi Hasan Dağında 18 Ocak’ta geçirdim. Tam olarak kaç dereceydi bilmiyorum fakat 100 kilometre civarında rüzgar vardı. Hava ısısı da muhtemelen -10 civarlarındaydı.

Çadırı kurduktan hemen sonra tulumu sıkıştırma torbasından çıkartıp içine girdim. Tabi bir müddet (15 dk. kadar) tulumun kabarmasını beklemeliydim, bunu yapmadığım için tulum başta ısıtmadı. Kısa bir süre sonra kamp alanına birkaç kişinin geldiğini duyunca çadırdan çıkıp yanlarına gittim. Yaklaşık bir saat sonra çadıra tekrar geri geldiğimde tulumun kabarmış olduğunu gördüm. Bu sefer tuluma girince içerisi fırın gibi oldu. Demek ki kaz tüyü tuluma girmeden önce bir süre kabarmasını beklemek gerekiyormuş.

Bu minik cebe saat, gps gibi alarmını kuracağınız cihazları koyabilirsiniz. Kafanıza yakın olduğu için çaldığında duyabilirsiniz.
Bu minik cebe saat, gps gibi alarmını kuracağınız cihazları koyabilirsiniz. Kafanıza yakın olduğu için çaldığında duyabilirsiniz.

Tulumun -18 dereceye kadar rahat ettirebileceğini söyleyebilirim. Bu değeri üretici de veriyor. Ayrıca Tunç Fındık’ta bu tulumdan kullanmış. O da -18’i teyit ediyor. -25 – 30 ‘da ise içinde üşür fakat hayatta kalırsınız.

The North Face Superlight uyku tulumu
Kafa bölümü çok rahat ve ergonomik.

Tulumun başarılı bulmadığım tek yönü sıkıştırma torbasının kullanımının zor oluşu, tulumu yeteri kadar sıkıştıramaması. Gerçi sıkıştırma torbasının güzel bir ayrıntısı da var; su geçirmez kumaştan imal edilmiş. Eğer tulumu daha da sıkıştırmak isterseniz (ben kış kamplarına 45 litrelik çantayla gidiyorum) Deuter’in sıkıştırma torbalarından alarak tulumu daha da sıkıştırabilirsiniz. Deuter torbalardan kullanan arkadaşlar var. Oldukça başarılı göründüler gözüme.

Deuter Sıkıştırma Torbaları
Meydan Av’dan Deuter sıkıştırma torbalarını alabilirsiniz. Hem kullanımı daha kolay hem de daha iyi sıkıştırıyor.

Sonuç:

4 mevsimi de dağlarda geçiriyorsanız Türkiye koşullarında pek çok yerde bu tulum size yetecektir. Ama derseniz ki ben Ağrı kış yapacağım; o vakit yukarıdaki seçeneklerden muhtemelen hiçbiri bir işe yaramayacaktır. Ekspedisyon sınıfı, en az -27 comfort özellikli bir tulum almanız gerekecektir.

Bende para bol almışken en iyisini alırım der, gider ekspedisyon sınıfı bir tulum alırsanız bu sefer o tulumla Uludağ, Hasan Dağı ve Erciyes gibi dağlarda tulumun içinde sıcaktan havale geçirirsiniz.  Isı değerlerine çok fazla takılmayın. Aldığınız tulum ne kadar geniş bir mevsim aralığında işinizi görecek bence ona bakın. The North Face Superlight uyku tulumunu yazın 0 derece ve altındaki yüksek irtifa kamplarında, kışın -20’ye kadar ortamlarda ve kış kamplarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Keşke başka bir tulum alsaydım demiyorum, çünkü piyasadaki en düşük ağırlık/ısı değeri ve fiyat performansına sahip kaz tüyü tulumu aldığımı düşünüyorum. Altına Thermarest NeoAir All Season gibi iyi bir mat serip kullanırsanız siz de çok memnun kalacaksınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

21
Kim Ne Demiş?

Fatih

Merhaba
The north face hyper kazoo 15F 800dolgu kaztuyu uyku tulumu (900gr) amerikada asagidaki linkte suan 180dolara geliyor. 215dolara ek %20 daha indirim var. ultra hafif kaztuyu tulum alanlar kacirmasin.
https://www.backcountry.com/the-north-face-hyper-kazoo-sleeping-bag-15-degree-synthetic?skid=TNF036B-TNFBLABL-LONZIP&ti=UExQIENhdDpEb3duIFNsZWVwaW5nIEJhZ3M6MToxOTpiYy1kb3duLXNsZWVwaW5nLWJhZ3M=

İbrahim Şener

Hocam fiyat 650 TL yazmışsınız ancak hiç bi yerde o fiyata bulamadım. Yardımcı olabilirmisiniz ?

Özgür

Buraya nasıl resim ekleyebilirim bilmiyorum… Renk ve şekil olarak linkteki modelin aynısı diyebilirim. Üzerinde 2013 ibaresi (sanırım üretim yılı) bulunmakta.
http://www.youtube.com/watch?v=JkZFGIUHFi0

Özgür

Merhaba. Süperlight uyku tulumunu yeni aldım.. Evdeki digital el terazi ile ağırlığına baktım..Sıkıştırma torbası hariç, 1.630 gr. geldi..Sıkıştırma torbası ile birlikte. 1.780 gr.. Sanırım bundan sonra mağazaları elimizde tartı ile dolaşmamız gerekecek.

Emir

Merhaba.Kaz tüyü tulum bakma amacım aynı sıcaklık değerindeki sentetik tulumlardan daha hafif ve daha iyi sıkışması olduğu için yukarıdaki 1500g üzeri tulumlar benim için anlam taşımamaktadır.
Sıcaklık değerleri northface firmasına göre daha tutucu olduğu bilinen marmot firmasının “yani mesela marmot -12=northface -16” şu tulumu karşılatırılabilir.
Marmot pinnacle(eski model) -12/-31 1135g 800fill 780-850TL
Northface Superlight -16/-34 1445g 650fill 750TL
Pinnacle biraz daha pahalı sıcaklık değeri biraz daha düşük,fakat 300g daha hafif ve çok daha yüksek kaliteli dolgu malzemesi kullanılmış.

erol doğan

Eline sağlık güzel bir inceleme olmuş. Aynı tulum bende de var. ve iki Ağrı faliyetimde kullandım. Hoşuma giden özelliklerinden birisi fermuar ucudaki plastik parçasının geceleri ışıldaması.

bordox

süperlight kullanıcısıyım ve kullanımdan sonra cadırda gördüklerim çağatay bey sizdede bu tarz tüy kacırma görülüyormu acaba.