Husky Anapurna -28 Sentetik Dolgulu Uyku Tulumu

“Bütçemizin izin verdiği en iyi uyku tulumunu bulalım” diyerek başladık İnternet’te outdoor mağazalarının web sitelerini ziyaret etmeye. Öyle bir tulum olmalıydı ki, 300 TL’yi geçmemeli, soğuk havalarda yarı yolda bırakmamalıydı.

Alışveriş sitelerinde “iyi” Kaz Tüyü Uyku Tulumlarının 800 TL’den başlayıp 2000 TL’ye varan fiyatlarını görünce “para mutluluk getirir mi” sorusunu kendime bir kez daha sordum.

Kaz tüyü tulumlarının fiyatlarının yüksek olması bizi sentetik tulumlara yöneltti. Fazladan 1 kilo ağırlık taşımaya razı olduk. Büyük hacimlerini de “bir şekilde sıkıştırırız” diyerek görmezden geldik.

Önce hedeflerimizi belirledik. Neticede bu tulumu alıp Himalayalara gitmeyecektik. Kışın bizi Uludağ, Aladağlar, Hasan Dağı, Erciyes kamplarında idare etsin, yani kısaca -30’lara kadar yolu olsun istedik.

Bütçe ve hedeflerimize uyan 2 tulum bulduk. İlk karşımıza çıkan tulum Marmot’un Wave 4 modeli oldu. -10 comfort -30 extreme derecelerine sahip bu tulum 1925 gram ağırlığında ve 250 – 280 TL arasında değişen fiyatlara sahipti. Bir diğer tulum ise Husky’nin Anapurna modeli oldu. Bu tulum -19 low comfort -12 high comfort ve -28 extreme derecelerine sahipti.  Bu değerlerin birer pazarlama stratejisi olabileceğini elbette düşünmedik değil. Ağırlık konusuna gelince Husky tulum 2260 gram ile Marmot’tan yaklaşık 335 gram daha ağırdı.

Husky Anapurna Tulum

Karaköy’de her iki tulumu da canlı canlı görme fırsatımız oldu. Marmot gayet iyi görünüyordu. Boydan boya fermuarı vardı. Husky Anapurna tulumu görmek üzere Atlas’a doğru ayrıldık. Marmot ile pek fazla ilgilenmemizin sebebi -10 comfort derecesine sahip olması idi. Her ne kadar -30 extreme değeri ile Husky’e 2 derece fark atsa da, Husky’nin de yüksek comfort derecesi -12 idi 🙂 Husky de Marmot’a 2 derece comfort’ta fark atıyordu 🙂 durum eşitlenmişti 🙂 Husky’de bir de low comfort (düşük konfor) derecesi mevcut. Bu değer -19 olarak geçiyor.

Atlas’taki arkadaş Anapurna’yı önümüzde serince ben tuluma daha bir ısındım. Tulumdan 2 tane alacağımız için sağolsunlar fiyatı 249TL/adet’e düşürdüler. Tulumun içine girdik, gayet rahattı. Bir özelliği vardı ki, bana çok dikkat çekici geldi. Fermuarı yarım şekilde dikilmişti. Diğer tulumlar gibi boydan boya fermuara sahip değil, aksine bel hizasında bitirmişlerdi. Bu da daha az ısı kaybı demekti.

Yarım fermuarın şöyle bir dezavantajı olabilir; sıcak havalarda boydan boya açıp üzerinize yorgan gibi örtme şansınız olmuyor. “Olsun” dedik. Yazlık tulumlarımız vardı. Parayı ödeyip tulumlarımızı aldık, teşekkür edip ayrıldık.

Husky Anapurna Tulum

Kasım ayının sonunda Uludağ’da gerçekleşen LOÇ (Latif Osman Çıkıgil) anma tırmanışı 2 günlük kamp içeriyordu. Hemen tulumu test etmek için etkinliğe katıldım. İlk gece Bursa şehir merkezinde yer alan Merinos Parkında çadırda, ikinci gün Uludağ eteklerinde yer alan Büyükdeliller Köyü civarlarında gene çadırda konakladık.

İlk gün şehir merkezinde +2 derece hava sıcaklığı vardı. Don atlet girdiğim tulumda afaganlar bastığı için fermuarı açıp uyumak zorunda kaldım.

İkinci gün sabah erken saatte Büyükdeliller Köyü’ne hareket ettik. Açık bir hava vardı, ancak akşam, özellikle de sabah ayaz vakti -15 görebileceğimiz söylendi. İçten içe bu duruma çok sevindim. Gündüz çadırımızı kurduk, sohbet ettik, yedik içtik… Güneş gittikten sonra sohbet, yerini olduğumuz yerde zıplamaya bıraktı. Hava kararınca ortalık iyice soğudu.

Dışarıda durmanın bir tadı kalmadığından hemen çadıra girmeye karar verdim. Bir önceki gün yaptığım gibi tuluma gene don atlet şeklinde girdim. Tulum en iyi bu şekilde test ediliyor olmalı diye düşündüm 🙂 Çıplak sayılabilecek bir şekilde buz gibi tuluma girince başta 10 dakika kadar üşüdüm. Vücut ısımla önce tulumu ısıttım. Yarım saat sonra tulumun içi fırın gibi oldu, ben de uykuya daldım.

Sabaha kadar defalarca uyanıp fermuarı aralayıp serinlemeye, 1 dakika sonra üşüyünce tekrar fermuarı kapatmakla uğraştım. Bu durum gece boyunca 5-6 kere tekrarlandı. Bir ara termometrede -14 gördüm ve tekrar uyudum.

Husky Anapurna Tulum
Tulumun altında yer alan plastik kaplama tulumun eğimli arazide kaymasını engelliyor.

Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim; Tulum gerçekten -14 -15’lerde oldukça konforlu bir gece geçirtiyor. 249 TL’nin karşılığını defalarca veriyor. Bu kış katılacağım -25 -30 kamplarda neler yaşadığımı buraya aktaracağım.

Tulumun dezavantajları ağır olması ve çantada fazla yer kaplaması.  Bu aslında sentetik tulumların genel bir sorunu. Ancak benzer ısı değerine sahip kaz tüyü bir tulumun fiyatının 800-900 TL’den başladığını belirteyim. Uyku tulumu satın alma arifesindeyseniz, konuya yabancıysanız; kaz tüyü ve sentetik tulumların farklarının anlatıldığı Uyku tulumu nasıl seçilir yazısından faydalanabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

20
Kim Ne Demiş?

Tufan

Biz de iki arkadaş olarak bu tulumu birkaç sene önce edindik kış kampı için. Şu ana kadar -6 dereceye kadar kullanabildik. Sadece iç çamaşır ve tişört ile giriyorum içine. Bir sıkıntı 220cm boy standart. Ben 170 cm boyundayım. Kendimi kafaya göre ayarlayinca ayaklarım ile tulumun ucu arasında 30 40 cm hava boşluğu kalıyor ve ayaklar üşüyor. Ancak ayakları tulumun ucuna iyice oturttuktan sonra tuluma yerleşince sıkıntı kalmıyor.

Tek ve gerçekten ciddi sıkıntı paketli boyutu. 65+10 lt çantanın tulum gözüne mümkün değil sığmıyor. Çantanın da yaklaşık 1/3 unu dolduruyor dik yerlestirince. Sağına soluna birşeyler koyacak boşluk kalıyor.

Alacak arkadaşlara paketli boyutunu göz önünde bulundurmalarini tavsiye ederim.

Murat

bu gibi durumlarda tulumun içine ayak kısmına polarları montları ve elektronik eşyaları ( batarya zayıflamaması için) koyarız. hem o boşluk gider hemde ayaklar sıcak kalır.

Panter Erdem kılıç

Aynı uyku tulumunu ben de test ettim. -30 derece de çadır içerisinde ( çadır içi 10 derece kadar daha sıcak oluyor, yani -20 ) altta köpük mat ve şişme mat uzerinde denedim. Sabaha kadar çok konforlu bir gece geçirmiştim.

Uyku tulumunun çabuk ısınması için, girmeden evvel sıcak su torbası hazırlayarak ayak kısmına koyuyorum. içine girince de torbayı sırt kısmına koyuyorum. Böylece, ilk 10 dk. Gibi üşüme sorunu kalmıyor..Girdiğimde fırın gibi sıcak oluyor.. Kışın su torbası tasımanızı da tavsiye ederim. Çanta da çok az yer kapladığı gibi, çadır içinde otururken de ayklarınızı ısıtabilirsiniz. Ayak ısınınca her yerım ısınıyor. Ohh, bir de sıcak çikolata hazırlamışsam, değmeyin keyfine.. 🙂

Panter Erdem kılıç

Aynı uyku tulumunu ben de test ettim. -30 derece de çadır içerisinde ( çadır içi 10 derece kadar daha sıcak oluyor, yani -20 ) altta köpük mat ve şişme mat uzerinde denedim. Sabaha kadar çok konforlu bir gece geçirmiştim.

Uyku tulumunun çabuk ısınması için, girmeden evvel sıcak su torbası hazırlayarak ayak kısmına koyuyorum. içine girince de torbayı sırt kısmına koyuyorum. Böylece, ilk 10 dk. Gibi üşüme sorunu kalmıyor..Girdiğimde fırın gibi sıcak oluyor.. Kışın su torbası tasımanızı da tavsiye ederim. Çanta da çok az yer kapladığı gibi, çadır içinde otururken de ayklarınızı ısıtabilirsiniz. Ayak ısınınca her yerım ısınıyor. Ohh, bir de sıcak çikolata hazırlamışsam, değmeyin keyfine.. 🙂

Hasan Cihan Senkucuk

Merhaba, Husky Annapurna -28 Ağrı Dağı Kış tırmanışı için yeterli midir? comfort ve extreme önerilenin altında olduğundan extreme -40 veya -35 olması öneriliyor. Sizce yeterli gelebilir mi?

Hasan Cihan Senkucuk

Merhaba, Husky Annapurna -28 Ağrı Dağı Kış tırmanışı için yeterli midir? comfort ve extreme önerilenin altında olduğundan extreme -40 veya -35 olması öneriliyor. Sizce yeterli gelebilir mi?

Kenan

Merhabalar, 2012 senesinde Everest base camp’ta – 29 derece test etmek zorunda kaldım. Geceyi yaklaşık 5200 mt rakımda bir restauranın salonunda yatarak geçirdim.

emre

ilk bakmamiz gereken deger confor sicakligi degil mi? ben husky magnum -9/-15 buldum, 150 tl’ye. bircok ozelligi sizinkiyle ayni daha ve ayrica daha hafif.
bir de atlas diye bahsettiginiz atlaskamp.com mu? neyi begensem gelince haber ver yaziyor.

Serkan Eren

Sizin anapurna ile yorumlarınızı okuduktan sonra Atlaskamp ‘a gittim, ellerinde Enjoy’un olduğunu söylediler anapurna’nın sipariş verirlerse 4 ay sanra gelebileceğini söylediler bende Enjoy 2u aldım, zaten arada 2 derece oynuyormus ki bende aracımdaki koltukları yatırıp(yatırdıgımda 190 cm’lik yer oluyor) uyku tulumunu bu şekilde kullanabileceğimi Atlaskamp’ta ki abilere bahsettim, onlarda sakın normal giysilerinle girme, tulumun içinde çok terlersin uyuyamassın sonra dediler, pek inanmadım açıkcası çünki ilk defa kamp yapıcaktım. Bolu dağına ilk kampımı attım. Dışarısı çok soğuktu 1 dakika eldiven takmassak ellerimizi pek kullanamıyorduk, ben kara kara düşünmeye başladım, bu uyku tulumu iş yapmaz bende burda çok üşürüm diye düşünüyordum, hatta çok uykum gelmeden uyku tulumunda belli bir süte yatıp eğer üşürsem kamp yerinden ayrılılırım dedim. Neyse tulumun içine üstümde swit-shirt + polor bir yelek + altımdada polor bir eşorfman ve bir çorapla tuluma girdim, sözde poları test edicektim uyuyakalmışım. Rahatsız olup uyandım, o kadar terledim ki anlatamam size sucuk gibi olmuştum. Üstümdeki poları çıkarttım altımdaki poları cıkarttım corapta kalsın dedim zaten hala uyku halindeyim bitsede yatsam diye düşünüyordum, çorabı çıkarmadığımdan dolayı ayaklarım o kadar yanıyordu ki, hayatımda ilk kez sabah sırf ayak ısım fazla diye uyanmıştım.. Çok şahane bir uyku çekmiştim, iyikide Çağatay Belgen Bey’i dinlemişim diyorum ve kamp ile ilgili bir araç almak istediğimde direk buraya bakıyorum, sonsuz teşekkürler outdoorhaber çalışanları ve Çağatay Bey..

Kadir Soyaltın

bende husky enjoy var… annapurnanın bir alt modeli.. ekstremi – 26 derece ve loç faaliyetindede bir çok kış faaliyetindede ben bu tulumu kullandım.. annapurnadan daha ucuz ve daha hafif ve doğal olarakda daha az yer kaplıyor.. bizim dağlar için ideal.. tek bir faaliyetde üşüdüğümü hatırlamıyorum… tuluma girerken ıslak elbiseyle yatmayıp matı ıskalamayın ve baş tarafını prosedürüne uygun kapattıkdan sonra hiç bi sorun yok…ben bu tulumu aldım ve 10 kadar kişiyede aldırdım ve mutsuz olan tek bir kişi çıkmadı aralarından… düşünülebilir diye düşünüyorum.. bilgilerinize…

İsimsiz

Hocam inceleme için teşekürler çok işime yaradı…

İsim

hangi tulumu alacağıma karar verilmiştir

Murat Temiz

Tulumlardan yana hep sıkıntım oldu. Bu markayı denemek isterim. konfor derecesi -10 olan sentetik tulum nerdeyse çantanın yarısını kaplıyor. Benimkinin kofor derecesi -5 olmasına rağmen çantanın tulum gözüne zor sığdırıyorum ama düşük sıcaklıklarda biraz konforlu yatmak önemli çünkü yapacağınız faaliyete dinlenerek gitmek gerekiyor.

Ayşegül Kutun

Selam Murat, kesinlikle katılıyorum, eminim pişman olmayacaksın 🙂 sentetik olması nedeniyle ebat olarak çok küçük olduğunu söyleyemem, fakat sıkıştırarak biraz da olsa ebatı küçültebiliyorsun. Bendeki 60+10 litre çantanın içine tulum dahil, ısıtıcı, tüp, tencere, yedekler ve yiyeceklerle rahatlıkla sığdırabiliyorum 🙂

İsim

Ayşegülcüm, benim çanta 70+10 yinede zorlanıyorum ama bir bakmam gerek. Nerede satılıyor bu anapurna. Görüşmek üzere.

Gökmen Binici

35+10 CANTAMA TEK KISILIK FAALIYET ICIN BUTUN EKIPMANI SIGDIRIYORUM 🙂 CADIR UYKU TULUMU OCAK YEME ICME 🙂 AMA 1 GECE KONAKLAMA

Halil Tunç

Tam aradığım konu ! çok eğlenceli bir biçimde anlatmışsınız. Hem eğlendim, hem öğrendim 🙂
4 -5 mevsim çadır incelermisiniz. yakınlarda çadır da almak istiyorum.

Ayşegül Kutun

Merhaba,
Uludağ da -13 ve üzerindeki soğukta tulumu test etme şansım oldu. Süper bir tulum, içlikler ile tulumu test ettim, inanılmaz sıcak tutuyor hatta sıcaktan bunalıp gece biraz serinlemek için fermuarı açma gereği duyabiliyorsunuz. Birçok tulum inceledik fakat çok araştırmaya gerek yokmuş, kışlık bir tulum bakıyorsanız ve Türkiye’de ki dağlara gidecekseniz bu tulum yeterli olacaktır. Tulumun içinde ayakların üşümemesi için düğmelerle tuluma tutturulmuş bir kese bulunuyor, yaklaşık dize beş parmak kalan yere kadarda uzanıyor. Bu sayede konfor daha da artıyor. Atlas’da bize yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.