The North Face Superlight Uyku Tulumu incelemesi

The North Face Superlight uyku tulumu

Sonunda uyku tulumunu kaz tüyüne terfi ettirdim. Derdim neydi? En başta hafif olsun sırtımda daha az yük taşıyayım, bir de ufak olsun ki çantaya sığdırırken sinir krizi geçirmeyeyim. Başladım gene internet’te araştırmaya.The North Face Superlight uyku tulumu

Satın alacağım tulumun daha önce beni oldukça rahat ettiren Husky Anapurna ile benzer hatta daha iyi ısı değerlerine sahip olmasını istedim. Aslında gönül isterdi ki şöyle -30 comfort değerinde bir ekspedisyon tulumu alayım, fakat 1800 – 2200 TL fiyat aralığı beni bu hayalden vazgeçirdi.

Tulum satın alırken asla “extreme” değerlerini kaale almıyorum. Siz de almayın. High ve Low Comfort’a dikkat edin. Örneğin -40 diye satılan bir tulum gerçekte -40 santigrat derecede standart bir kadının 6 saat boyunca hipotermi riski olmadan barınabileceği ısı değerini ifade eder. (Lokal donmalar görülebilir, erkeklerde kalıba göre bu süre 8-10 saate kadar çıkabilir.) bkz. Uyku tulumu nasıl seçilir

Seçenekler cebimdeki para ile sınırlıydı. 600 – 1000 TL arasında bir tulum tercih edecektim.

 • Trimm Nordic : -11 High -19 Low -40 Extreme 1950 gr. ağırlık 650 fill kaz tüyü 1000 TL civarı
 • Marmot Never Summer : -9 High – 16 Low -37 Extreme 1771 gr. ağırlık 650 fill kaz tüyü 700 TL civarı
 • The North Face SuperLight : -5 High -12 Low -31 Extreme 1545 gr. ağırlık 650 fill kaz tüyü 650 TL civarı
 • Carinthia ECC Line 1000 : -9,5 High -17 Low -37 Extreme 1700 gr. ağırlık 700 fill kaz tüyü 950 TL civarı
 • Ferrino Diable 1200 : -9 High -16 Low -37 Extreme 2100 gr. ağırlık 500 fill kaz tüyü 950 TL civarı
 • Uppa Dicle : -38 (low, high, extreme belirtilmemiş) 1900 gr. ağırlık 650 fill kaz tüyü 650 TL civarı

2 kiloluk Husky Anapurna’dan sonra tekrar 2 kg. bir tulum satın almak çok mantıklı gelmedi. Yerli firma Uppa’nın tulumunu çok düşündüm fakat herhangi bir standarda göre test edilmemiş olması (örn. EN 13537) ve hakkında hiçbir yorum bulunmayışı kafamda soru işaretleri yarattı. Bu arada firma yetkilileri ile görüştüm. Eğer dikkate alırlarsa Uppa marka tulumları denemeyi çok isterim. (Tanıtıma ihtiyacımız yok dediler, 1 yıl sonra iflas ettiler) Fiyatlar oldukça uygun, fakat gerçekten -38’mi görmek gerek 🙂

Ferrino tulum oldukça ağır ve pahalı geldi. Trimm Nordic’de ağır fakat iyi bir tuluma benziyor.. fiyat sorun yaratmayacaksa denenebilir. Carinthia da iyi ısı değeri sunuyor. Düşünmedim değil…

En çok Marmot Never Summer ve The North Face Superlight arasında gidip geldim. Yazının başlığından hangisini tercih ettiğim ortada.  1545 gram ağırlık bence bir kış tulumu için müthiş bir rakam. The North Face Superlight ve Marmot Never Summer arasında 226 gram fark var. Ayrıca her iki tulum da yurt dışında 0 F (-18 santigrat) olarak satılıyor.

The North Face Superlight uyku tulumu
Saklama torbası alttan görünüm

“226 gram ne ki” diye düşünebilirsiniz. 226 gram tulumdan, 900 gram çadırdan, 200 gram mattan, 1 kilo çantadan, 150 gram batondan, 50 gram tencereden, 50 gram ocaktan derken toplamda 3 – 5 kilogram arası hafif bir çanta taşıyabilirsiniz. Ayrıca bu sayede malzemelerinizi 70 litrelik çanta yerine 45 litrelik bir çantaya da sığdırabilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=AHIN9VLVNK0

The North Face Superlight tulum normal ve uzun olarak iki farklı ölçüde üretiliyor. 1.83 boy / 95 kilo ölçülerde biri olarak normal versiyonun içinde oldukça rahat hareket ettim. 1.85’in altındakiler uzun versiyonu kesinlikle düşünmesinler.

The North Face Superlight uyku tulumu
The North Face Superlight Uyku tulumu

Tulum 650 fill (dolgu) gücünde Macaristan menşeli kaz tüyü ile doldurulmuş. Dış kumaş suya karşı oldukça dayanıklı. Bir ara uykuda çadırın iç tentesine dayanmışım, ıslak tente tulumun dış kumaşını hiç etkilemedi. İç kumaş oldukça konforlu. Dış kumaş az da olsa tüy kaçırıyor. İç kumaşta tüy kaçırma neredeyse yok denecek kadar az.

The North Face Superlight uyku tulumu
Bir tane tüy aradan pırtlamış 🙂 Kaz tüyü tulum kullanacaksanız buna alışın.
The North Face Superlight uyku tulumu
650 fill Macaristan menşeli kaz tüyü kullanılmış

Tulumda dolgu malzemesi olarak kullanılan Macaristan menşeli kaz tüyü endüstriyel standartlara göre yıkanmış, zararlı partiküllerden arındırılmış. Kaz tüyü tuluma geçmeden önce en büyük korkum olan alerji kaynaklı nefes daralmasını bu tulumda hiç yaşamadım. Ortadan toplama, uygun standartlarda yıkanmamış kaz tüylerinin aynı kedi, köpek tüyü ve toz soluduğunda bazılarımızın yaşadığı nefes daralması sorununu yaşatacağını unutmayın.

The North Face Superlight uyku tulumu
Tulum alttan belirli noktalardan ince elyaf tabakalarla desteklenmiş.

Tulumun tabanında ayak, kalça, sırt ve kafa bölgeleri ince elyaf malzeme ile takviye edilmiş. Böylece tabanda daha kuvvetli bir yalıtım sağlanmış. Kaz tüyü ezildiğinde yalıtım özelliği azalıyor.. bu nedenle güzel bir ayrıntı.

The North Face Superlight uyku tulumu
Fermuarın ucundaki fosforlu tutacak zifiri karanlıkta bile parlıyor.

Tulumun fermuarı çift yönlü açılıp kapanıyor. Fermuar tutacağı karanlıkta parlayan fosforlu malzemeden üretilmiş. Sıfır karanlıkta dahi dikkat çekici bir biçimde parlıyor. Fermuar açılıp kapanırken kesinlikle takılma yapmıyor. Fermuar bölümünde oldukça kalın bir pat kullanılarak yalıtım sağlanmış. Tulumun kafa bölümüne yakın bir noktada ufak bir cep bulunuyor. Burada saat, gps gibi alarm kurup uyanmak için kullanacağınız cihazları koyabilir, çaldığını duyabilirsiniz.

The North Face Superlight uyku tulumu
Ayak bölümü kare şeklinde tasarlanmış ve çok rahat.

Tulumun ayak bölümü kare şeklinde tasarlanmış. Husky Anapurna veya 2016 model Superlight mumya tipi tulumlarda yaşanan darlığın aksine bu tulumda ayaklarınızı rahatça esnetebiliyor, pozisyon değiştirebiliyorsunuz. Tulumun kafa kısmı çok hoşuma gitti. Tek elle daraltıp bollaştırabilirsiniz. Tam daralttığınızda yalnızca burun kısmınız açıkta kalıyor. Bir de bu kısımda dolgu malzemesi oldukça fazla kullanıldığından aynı zamanda yastık görevi de görüyor. Kafamı içinde malzeme olan çantaya dayayıp uyuduğumda hiç rahatsızlık hissetmedim.

The North Face Superlight uyku tulumu
TNF Amerika web sitesinde tulumun -18’e kadar ısıttığı yazıyor. Ayrıca en yukarıda göreceğiniz gibi saklama torbasında da -18 yazıyor. Fakat tulumun içindeki EN 13537’ye göre yapılan test sonuçları farklı. Bu çelişkiye bir anlam veremedim. Belki de Avrupa Birliği mevzuatları ile ilgili bir durumdur. En kısa sürede aydınlatacağım.

The North Face Superlight tulumla ilk gecemi Hasan Dağında 18 Ocak’ta geçirdim. Tam olarak kaç dereceydi bilmiyorum fakat 100 kilometre civarında rüzgar vardı. Hava ısısı da muhtemelen -10 civarlarındaydı.

Çadırı kurduktan hemen sonra tulumu sıkıştırma torbasından çıkartıp içine girdim. Tabi bir müddet (15 dk. kadar) tulumun kabarmasını beklemeliydim, bunu yapmadığım için tulum başta ısıtmadı. Kısa bir süre sonra kamp alanına birkaç kişinin geldiğini duyunca çadırdan çıkıp yanlarına gittim. Yaklaşık bir saat sonra çadıra tekrar geri geldiğimde tulumun kabarmış olduğunu gördüm. Bu sefer tuluma girince içerisi fırın gibi oldu. Demek ki kaz tüyü tuluma girmeden önce bir süre kabarmasını beklemek gerekiyormuş.

Bu minik cebe saat, gps gibi alarmını kuracağınız cihazları koyabilirsiniz. Kafanıza yakın olduğu için çaldığında duyabilirsiniz.
Bu minik cebe saat, gps gibi alarmını kuracağınız cihazları koyabilirsiniz. Kafanıza yakın olduğu için çaldığında duyabilirsiniz.

Tulumun -18 dereceye kadar rahat ettirebileceğini söyleyebilirim. Bu değeri üretici de veriyor. Ayrıca Tunç Fındık’ta bu tulumdan kullanmış. O da -18’i teyit ediyor. -25 – 30 ‘da ise içinde üşür fakat hayatta kalırsınız.

The North Face Superlight uyku tulumu
Kafa bölümü çok rahat ve ergonomik.

Tulumun başarılı bulmadığım tek yönü sıkıştırma torbasının kullanımının zor oluşu, tulumu yeteri kadar sıkıştıramaması. Gerçi sıkıştırma torbasının güzel bir ayrıntısı da var; su geçirmez kumaştan imal edilmiş. Eğer tulumu daha da sıkıştırmak isterseniz (ben kış kamplarına 45 litrelik çantayla gidiyorum) Deuter’in sıkıştırma torbalarından alarak tulumu daha da sıkıştırabilirsiniz. Deuter torbalardan kullanan arkadaşlar var. Oldukça başarılı göründüler gözüme.

Deuter Sıkıştırma Torbaları
Meydan Av’dan Deuter sıkıştırma torbalarını alabilirsiniz. Hem kullanımı daha kolay hem de daha iyi sıkıştırıyor.

Sonuç:

4 mevsimi de dağlarda geçiriyorsanız Türkiye koşullarında pek çok yerde bu tulum size yetecektir. Ama derseniz ki ben Ağrı kış yapacağım; o vakit yukarıdaki seçeneklerden muhtemelen hiçbiri bir işe yaramayacaktır. Ekspedisyon sınıfı, en az -27 comfort özellikli bir tulum almanız gerekecektir.

Bende para bol almışken en iyisini alırım der, gider ekspedisyon sınıfı bir tulum alırsanız bu sefer o tulumla Uludağ, Hasan Dağı ve Erciyes gibi dağlarda tulumun içinde sıcaktan havale geçirirsiniz.  Isı değerlerine çok fazla takılmayın. Aldığınız tulum ne kadar geniş bir mevsim aralığında işinizi görecek bence ona bakın. The North Face Superlight uyku tulumunu yazın 0 derece ve altındaki yüksek irtifa kamplarında, kışın -20’ye kadar ortamlarda ve kış kamplarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Keşke başka bir tulum alsaydım demiyorum, çünkü piyasadaki en düşük ağırlık/ısı değeri ve fiyat performansına sahip kaz tüyü tulumu aldığımı düşünüyorum. Altına Thermarest NeoAir All Season gibi iyi bir mat serip kullanırsanız siz de çok memnun kalacaksınız.

Uyku Tulumu nasıl seçilir? Sentetik ve Kaz tüyü uyku tulumları

The North Face Solar Flare uyku tulumu

Kamp için uygun uyku tulumları geniş, yumuşak, rahat ve aynı zamanda uygun maliyetlidirler. Uygun maliyet ancak dolgu malzemesinin sentetik oluşu ile mümkün olur. Sentetik uyku tulumlarının en büyük avantajları uygun maliyet ve ıslansa dahi ısıtmaya devam etmeleridir.

Extreme faaliyetlerde kullanılan uyku tulumları hafif, ufak ve çok iyi ısı değerlerine sahip olmalıdırlar. Bu nedenlerden maliyetleri oldukça yüksektir. Maliyeti yükselten en büyük etken dolgu malzemesi olarak kaz tüyü kullanılmasından kaynaklanır.

Uyku Tulumlarında sıcaklık değeri

Hiçbir tulum sizi kendiliğinden ısıtmaz. Isınmanızı sağlayan kendi vücut ısınızdır. Basitçe anlatmak gerekirse, tulumlar vücut ısınızla ısıttığınız tulumun içindeki havanın dışarı kaçmasını engeller ve böylece ısınmanızı sağlarlar.

Uyku Tulumu Isı değeri
Ciddi üreticiler  unisex tulumlarda düşük konfor derecesini bayanlara göre belirler. Bayanlar için -16 belirtilmiş.

EN 13537 standardına göre 4 farklı ısı ölçüsü bulunur.

 • Üst limit (Upper limit) : Standart bir erkeğin terlemeden uyuyabileceği maksimum ısı değeri belirtilir. Bu değerde başlık ve fermuar açık, kollar dışarıda olduğu varsayılır.
 • Konfor (Comfort) : Relaks olmuş bir pozisyonda, standart bir kadının rahat bir biçimde uyuyabileceği ısı değeri ifade edilir.
 • Düşük Limit (Lower limit) : Kıvrılmış bir pozisyonda, standart bir erkeğin 8 saat boyunca uyanmadan uyuyabileceği ısı değeri ifade edilir.
 • Extreme : Standart bir kadının 6 saat boyunca hipotermi riski olmadan barınabileceği ısı değeri ifade edilir. (Soğukta donma görülebilir)

Her uyku tulumunda “sıcaklık değeri” bildiren etiket bulunur. Bu etiket üzerinde “Upper Limit” , “Comfort”, “Lower limit” ve “Extreme” değerler yazar. Buradaki değerler tulumun içinde içlik giydiğiniz, altınızda mat serili ve çadır içinde rüzgar ve yağmurdan korunuyor olduğunuz varsayılarak belirlenir.

Örneğin 0 (sıfır) derece konfor değerine sahip bir tulum hava sıcaklığı 0 (sıfır) dereceye düşene kadar üşümeden barınmanızı sağlar. 0 (sıfır) derece konfor derecesine sahip tulumlar genel olarak -7 veya -10 maksimum (“extreme”) derecelerine sahiptir. 0 (sıfır) derece konfor değerine sahip bir tulum içinde -10 gibi havalarda ertesi güne sağlam çıkabilirsiniz, fakat sabaha kadar üşümekten gözünüze uyku girmeyeceğini bilmeniz gerekir. Bu durumla kat kat giyinip tuluma girerek bir miktar başa çıkabilirsiniz.

Metabolizma kişiden kişiye değişir, bir kişinin üşüdüğü tulumda bir başkası üşümeyebilir. Aynı zamanda tulumlarda bulunan “sıcaklık değeri” üreticiden üreticiye değişir. Bu sebeplerden dolayı üreticilerin belirttiği değerlerin yaklaşık değerler olduğunu unutmayın.

Uyku Tulumu Tipi Isı Değeri
Yaz Sezonu +5 derece ve üstü
3 Mevsim -5 ila + 5 derece arası
Soğuk Hava -23 ila -5 derece arası
Extreme -23 ve daha düşük

İki tulum arasında tercih yapmak durumunda olduğunuzu düşünelim. A markasındaki değerler 0 maksimum -5 comfort -10 low comfort -15 extreme, B markasındaki değerler 0 maksimum -3 comfort -8 low comfort -20 extreme. Bu durumda çoğu tüketici B markasını tercih ediyor. Asıl önemli olan comfort değeridir. Aslında A markasının tulumu B markasından daha iyi değerlere sahiptir. Birkaç ciddi üretici dışındaki firmalar extreme değerleri bilhassa düşük göstererek tüketiciyi yanıltırlar. Bu nedenle tulum satın alırken comfort derecelerini kıyaslamanız gerekir.

Hangi etkenler sıcaklığı genel olarak etkiler?

 • Mat Uyku tulumunuz ve soğuk zemin arasında boşluk oluşturur ve bu sayede konvektif ısı kaybını azaltır. Aynı zamanda konforunuzu da arttırır.
 • Çadır Dış ortamla tulum dışında ikinci bariyer görevi görürler. Çadır içindeki durağan hava dış ortamdan yaklaşık 10 derece daha yüksektir.
 • Metabolizma Sıcak yaz aylarında üzerinize pike alırmısınız? veya soğuk kış aylarında pencereler açık uyuyan tiplerdenmisiniz? Gençmisiniz? Orta yaşlı mı? Zayıfmısınız? Kilolu mu? Limitlerinizi pek çok değişik faktör belirler.
 • Cinsiyet Bayanlar genelde erkeklere kıyasla daha fazla üşürler. Avrupa Birliği standartlarına göre bayanların konfor dereceleri +7 derece kadar daha farklıdır. Bu durumdan şöyle bir sonuç çıkarabiliriz; bayanlar -20 şartlarda kamp yapacaksa en azından -25 konfor derecesine sahip tulumlar tercih etmelidirler.
 • Giyim Soğuk gecelerde giyeceğiniz termal içlik vücudunuzdaki ısı kaybını engeller ve soğuk tuluma ilk girdiğinizde daha çabuk ısınmanızı sağlar. Tuluma kuru giysilerle girmeye dikkat edin. Aşırı soğuk halinde çift kat çorap, pantolon ve ceketinizle tuluma girin.
 • Kafa Tulumun kafalığını başınıza doğru bir biçimde geçirip sıkıca büzün. Isı kaybını minimuma ancak bu şekilde indirebilirsiniz. Ağız ve burnunuzu kapatmamaya dikkat edin.
 • Sıvı alımı Tuluma girmeden önce mümkünse sıcak birşeyler mutlaka için. Yatmadan önce sıvı takviyesi yaparsanız daha az üşüyeceksiniz.

Bilinçli bir seçim için

Her faaliyet için ayrı uyku tulumu satın alamayacağınıza göre ihtiyacınıza uygun, bir miktar da beklenmedik kötü şartları düşünerek tercih yapmanız önemlidir. -10 comfort değerine sahip bir tulum ülkemiz kış şartlarında pek çok yerde size yetecektir. Fakat özellikle yüksek irtifada veya beklenmedik hava koşullarına hazırlıklı olmanız açısından ufak bir miktar daha fazla ödeyerek comfort ve extreme dereceleri yüksek modelleri tercih edin.

Sentetik Uyku Tulumu

Avantajları 

 • Islakken dahi yalıtım özelliklerini kaybetmezler. Çoğu sentetik malzeme organik malzemeler (örn. kaz tüyü) gibi suyu çekmez; aksine suyu iter. Su tutmadıkları için tulumun içinde doğal yollarla oluşacak su buharı (nem) tulumdan tahliye edilir ve ıslanmaya sebep olmaz.
 • Sentetik tulumlar ıslandıklarında çok kısa süre içinde kurutulabilir. Islak bir tulumu birkaç dakika güneş karşısında bekleterek kurutabilirsiniz.
 • Fiyat avantajı. Sentetik malzemeler organik malzemelere kıyasla her zaman daha ucuz olmuşlardır.
 • Bakım kolaylığı. Neredeyse tüm sentetik uyku tulumlarını evinizdeki çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.
 • Alerji-nefes darlığı oluşturma riskleri yoktur.
 • Yeni başlayan veya doğa sporlarına kısıtlı bütçe ayıranlar için daha geniş sentetik uyku tulumu seçenekleri bulunmaktadır.
Sentetik uyku tulumu dolgu malzemesi
Sentetik uyku tulumlarında yukarıdaki malzemeye benzeyen silikon elyaf kullanılır.

Dezavantajları

 • Sentetik tulumlar çantanızda oldukça büyük yer kaplarlar. Çantanızda sentetik tulum taşıdığınız için birçok gerekli malzemenizi koyacak yer sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Tabi bu durum ne tip faaliyetler yaptığınızla ilgilidir.
 • Sentetik tulumlar ağır olurlar. Sentetik uyku tulumlarının kaz tüyü tulumlar kadar iyi yalıtım sağlayabilmeleri için daha fazla sentetik dolgu malzemesi kullanmaları gerekir.
 • Sentetik uyku tulumlarında dolgu malzemesi olarak kullanılan elyaflar tuluma ne kadar iyi bakarsanız bakın zamanla özelliklerini yitirir, kırılarak dağılırlar. Bu durum dolgu malzemesinin ayak ucu, kalça ve omuz gibi bölgelerde seyrekleşmesine sebep olur ve bu bölgelerde ısı kaybı yaşanır. Sentetik tulumlar kaz tüyü tulumlara kıyasla daha kısa ömürlü olurlar.
 • Kaz tüyü tulumlar kadar konforlu değillerdir. Sentetik elyaf serttir, esnemez.

Kaz Tüyü Uyku Tulumları

Avantajları

 • Isı Yalıtımı konusunda tartışmasız en iyi uyku tulumu dolgu malzemesi kaz tüyüdür. Ağırlık/Isı performansına hiçbir dolgu malzemesi yaklaşamaz. 1 kilo toplam ağırlığa sahip kaz tüyü tulum 2 kilonun üstündeki sentetik tulumlardan daha iyi sıcaklık değerine sahip olabilir.
 •  Ağırlık avantajının yanısıra hacim olarak sentetik tulumlara kıyasla daha az yer kaplarlar.
 • Kullanım talimatlarına uyduğunuz takdirde hayat boyu kullanmanız mümkündür. Kullandıkça yalıtım özellikleri daha da artar.
 • Vücudunuzdan atılan nemi emerler. Tulumun içinde kuru kalırsınız. Kaliteli, nefes alabilir özellikli kaplamalara sahip tulumlar kaz tüylerinin emmiş olduğu nemi tulumun dışına tahliye ederler. Böylece tulum ıslanmamış olur.

Dezavantajları

 • Islandıklarında tüm yalıtım özelliklerini kaybederler. Kurumaları çok uzun zaman alır. Nemli ortamlarda kendiliğinden ıslanabilirler.
 • Temizliği zordur, özen gerektirir. Üreticinin talimatlarına bağlı olarak kuru temizleme veya kaz tüyü için özel geliştirilmiş deterjanlarla düşük devir ve ısıda yıkanmaları gereklidir. Klasik yöntemlerle ve deterjanlarla yıkadığınızda bütün özelliklerini kaybedeceklerdir.
 • Düşük kalite kaz tüyleri alerji ve nefes darlığına sebep olabilirler. Yüksek kalite kaz tüyleri endüstri standartlarına göre yıkanmış ve zararlı partiküllerden arındırılmıştır.
 • Pahalıdırlar. Kabaca konuşmak gerekirse 250 TL civarına -12 comfort derecesine sahip bir sentetik tulum alabiliyorken, aynı ısı değerine sahip kaz tüyü tulumlar 600 TL gibi rakamlara satılmaktadır.
Kaz Tüyü
Kaztüyü. Kazların göğüs bölgesinden toplanan tüyler çeşitli işlemlerden geçiriliyor.

Kaz tüyü tulumlarda dikkat etmeniz gereken birkaç husus daha vardır. Birçok üretici ve satıcı maalesef tüketicileri yanıltmaktadır. Örneğin %90 Down %10 Feather dolgulu bir tulumu almak istediğinizde bu tulumun %90 Kaz Tüyü (Down) %10 Kuştüyü (Feather) olduğu bilgisi sizlerle paylaşılır.

“Ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti” sözünü unutmayın. 400-500 TL gibi ucuz rakamlara satılan kaz tüyü tulumları araştırmadan satın almayın.

Down’da ne Down’u ? iki çeşit Down vardır. Birisi Goose Down yani Kaz Tüyü, ikincisi Duck Down yani Ördek Tüyüdür. Ciddi, kaliteli firmalar Kaz tüyü ise Goose Down yazar. Ne kullandığı belli olmayan firmalar Down yazar geçer.

Hangi tüy en iyisi? High Loft Goose Down en iyisidir. High Loft tüyler yetişkin kazdan alınma, daha iyi kompres edilebilir ve ağırlık / ısıtma performansı en iyi tüylerdir.

400 , 800 fill nedir? Tulumda kullanılan tüylerden 1 ons tüy 650 kübik inç yer kaplarsa bu tulum 650 fill olarak derecelendirilir. 400-450 fill= orta kalite, 500-550 fill= iyi kalite, 550-750 fill= çok iyi kalite, 750 fill ve sonrası mükemmel kalite sayılır. High Loft tüyler 750 fill ve sonrasıdır.

Besi amaçlı yetiştirilen kazlar henüz tam olgunlaşmadan kesilirler. Bu kazlardan 400-450 fill tüy elde edilir. Yalnızca tüy toplama amacıyla yetiştirilen kazların tüylerinin olgunlaşmaları beklenir. Kaliteli bir kazdan 750,800,850 fill High Loft Goose Down tabir edilen tüy toplanabilir.

Paranız varsa 650-800 fill arasını, paranız yoksa 550 fill’den aşağı düşmemenizi tavsiye ederim. 800 fill’lik bir kaz tüyü tulum 400 fill’lik bir tuluma göre iki kat az hacimlidir ve ortalama %70 daha iyi yalıtım sağlar.

Kadınlar için uyku tulumları

Cinsiyete göre uyku tulumuSon 10 yıldır kadınlar için üretilmiş uyku tulumu alternatifleri ciddi oranda arttı. Bu tip tulumlar kadınların vücut hatlarına göre dizayn edilmiş, erkeklere kıyasla daha fazla ısı kaybı yaşadıkları ayak ve üst vücut bölgelerine daha fazla dolgu eklenmiştir.

Kadınlar için tasarlanmış tulumlar;

 • Daha kısadır.
 • Omuzlar daha dardır.
 • Kalça kısmı daha geniştir.
 • Üst vücut ve ayak kısmı daha fazla dolgu ile takviye edilmiştir.

Uyku Tulumu kesimleri

Günümüzde, özellikle soğuk havalarda en çok tercih edilen uyku tulumu modeli “mumya tipi” dir. Bir de ilkbahar ve yaz aylarında alçak irtifalarda kullanılan, “dikdörtgen tip” modeller bulunmaktadır. Bunların içlerinde daha rahat hareket edebilirsiniz, ancak soğuk havalar için tasarlanmamışlardır.

The North Face Solar Flare uyku Tulumu
The North Face Solar Flare uyku tulumu yandan boydan boya fermuarlı. Rahatlık ve çok amaçlı kullanım açısından en çok tercih edilen fermuar modeli budur.

Uyku tulumlarındaki fermuar yapısından da bahsedelim. En çok tercih edilen tulum yandan çene altından başlayıp diz altına kadar devam eden boydan boya fermuarlı modeldir. Sıkıldığınızda, bacaklarınızı tulumdan çıkmadan esnetmek istediğinizde veya oturup birşeyler yerken tulumu battaniye gibi üzerinize almak istediğinizde fermuarını boydan boya açmanız mümkündür.

Bu model kadar sık rastlamasak da bir de ortada çene altından başlayıp göbek hizasına kadar fermuarlı “yarım fermuar” tabir edilen modeller de bulunur.

Husky Felen
Husky Anapurna yarım fermuarlı bir uyku tulumudur. Yarım fermuar yalıtımı arttırır ancak hareketi kısıtlar.

Yarım fermuarlı modellerin avantajı daha az fermuar kullanıldığından yalıtımın daha iyi olmasıdır. Ne kadar az fermuar; o kadar tulumun içinde biriken sıcak havanın muhafazası anlamına gelmektedir. Bu modellerin dezavantajları havalar biraz sıcakladığında veya çadır içinde oturup bir şeyler yerken tulumu battaniye gibi üzerinize örtmenin mümkün olmayışı ve bacaklarınız uyuştuğunda fermuarı açıp esneme hareketleri yapmanın mümkün olmayışıdır.

Uyku tulumu kullanımı hakkında birkaç not

 • Yukarıda bahsettiğimiz gibi kaz tüyü uyku tulumu satın almanız halinde özellikle yüksek irtifa etkileri altındayken tulumunuzun ıslanmamasına azami dikkat etmelisiniz. Kaz Tüyü tulumlar ıslandıkları takdirde yalıtım özelliklerini tamamen yitirirler ve kurutmaları çok uzun zaman alır.
 • Sentetik veya kaz tüyü, ucuz veya pahalı bütün model tulumlarınızı faaliyet bittikten sonra mutlaka sıkıştırma çantalarından çıkarın ve askı yerlerinden asılı bir biçimde muhafaza edin. Aksi takdirde özelliklerini yitireceklerdir.
 • En ideali tulumu çadırın içinde kullanmaktır. Tulumun içinden tahliye olan su buharı (teriniz) en fazla çadırın dış tentesinde birikir, hava çok soğuksa donar ve size bir zararı olmaz. Tulumu bivak içinde kullanacaksanız; kaliteli, nefes alabilir bivaklardan tercih etmelisiniz. Aksi takdirde tulumdan tahliye olan su buharı (teriniz) bivak içinde ıslaklığa neden olur, biriken ıslaklık tulumunuzu ıslatır. Kaz Tüyü tulum kullanıyorsanız tulumun yalıtım özelliğini kuruyana kadar kaybedeceğini bilmeniz gerekir. Bivak içinde sentetik tulum kullanıyorsanız içiniz gene rahat olmasın. Tulumun içi ıslandığında bu ıslaklık kısa bir sürede donacaktır.
 • Düşük kalite ve orta kalite kaz tüyü uyku tulumları kaz tüyü kaçırırlar. Bunun nedeni kaz tüyü ve tulumun iç astarı arasında koruyucu bir astar olmamasından kaynaklanır. Bu durum oldukça sinir bozucudur. Tulumdan çıktığınızda heryeriniz tüy içinde kalabilir. Her faaliyette 5 gram 10 gram derken birkaç yıl sonra tulumun içindeki tüy miktarı ciddi azalma gösterebilir. Eusebio marka kaz tüyü uyku tulumu kullanan iki arkadaşım sırf bu nedenden dolayı tulumlarını sattılar. Siz de benzer problemlerle karşılaşıyorsanız lütfen bize yazın burada problemli modelleri liste şeklinde yayınlayalım.

Burada yazan yazıları kendi bilgi ve tecrübemle derledim. Eksik, yanlış bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız lütfen aşağıda yorum bırakın hemen araştırıp düzeltelim veya ekleme yapalım.

Husky Anapurna -28 Sentetik Dolgulu Uyku Tulumu

Husky Anapurna Tulum

Alışveriş sitelerinde “iyi” Kaz Tüyü Uyku Tulumlarının 800 TL’den başlayıp 2000 TL’ye varan fiyatlarını görünce “para mutluluk getirir mi” sorusunu kendime bir kez daha sordum.

Kaz tüyü tulumlarının fiyatlarının yüksek olması bizi sentetik tulumlara yöneltti. Fazladan 1 kilo ağırlık taşımaya razı olduk. Büyük hacimlerini de “bir şekilde sıkıştırırız” diyerek görmezden geldik.

Önce hedeflerimizi belirledik. Neticede bu tulumu alıp Himalayalara gitmeyecektik. Kışın bizi Uludağ, Aladağlar, Hasan Dağı, Erciyes kamplarında idare etsin, yani kısaca -30’lara kadar yolu olsun istedik.

Bütçe ve hedeflerimize uyan 2 tulum bulduk. İlk karşımıza çıkan tulum Marmot’un Wave 4 modeli oldu. -10 comfort -30 extreme derecelerine sahip bu tulum 1925 gram ağırlığında ve 250 – 280 TL arasında değişen fiyatlara sahipti. Bir diğer tulum ise Husky’nin Anapurna modeli oldu. Bu tulum -19 low comfort -12 high comfort ve -28 extreme derecelerine sahipti.  Bu değerlerin birer pazarlama stratejisi olabileceğini elbette düşünmedik değil. Ağırlık konusuna gelince Husky tulum 2260 gram ile Marmot’tan yaklaşık 335 gram daha ağırdı.

Husky Anapurna Tulum

Karaköy’de her iki tulumu da canlı canlı görme fırsatımız oldu. Marmot gayet iyi görünüyordu. Boydan boya fermuarı vardı. Husky Anapurna tulumu görmek üzere Atlas’a doğru ayrıldık. Marmot ile pek fazla ilgilenmemizin sebebi -10 comfort derecesine sahip olması idi. Her ne kadar -30 extreme değeri ile Husky’e 2 derece fark atsa da, Husky’nin de yüksek comfort derecesi -12 idi 🙂 Husky de Marmot’a 2 derece comfort’ta fark atıyordu 🙂 durum eşitlenmişti 🙂 Husky’de bir de low comfort (düşük konfor) derecesi mevcut. Bu değer -19 olarak geçiyor.

Atlas’taki arkadaş Anapurna’yı önümüzde serince ben tuluma daha bir ısındım. Tulumdan 2 tane alacağımız için sağolsunlar fiyatı 249TL/adet’e düşürdüler. Tulumun içine girdik, gayet rahattı. Bir özelliği vardı ki, bana çok dikkat çekici geldi. Fermuarı yarım şekilde dikilmişti. Diğer tulumlar gibi boydan boya fermuara sahip değil, aksine bel hizasında bitirmişlerdi. Bu da daha az ısı kaybı demekti.

Yarım fermuarın şöyle bir dezavantajı olabilir; sıcak havalarda boydan boya açıp üzerinize yorgan gibi örtme şansınız olmuyor. “Olsun” dedik. Yazlık tulumlarımız vardı. Parayı ödeyip tulumlarımızı aldık, teşekkür edip ayrıldık.

Husky Anapurna Tulum

Kasım ayının sonunda Uludağ’da gerçekleşen LOÇ (Latif Osman Çıkıgil) anma tırmanışı 2 günlük kamp içeriyordu. Hemen tulumu test etmek için etkinliğe katıldım. İlk gece Bursa şehir merkezinde yer alan Merinos Parkında çadırda, ikinci gün Uludağ eteklerinde yer alan Büyükdeliller Köyü civarlarında gene çadırda konakladık.

İlk gün şehir merkezinde +2 derece hava sıcaklığı vardı. Don atlet girdiğim tulumda afaganlar bastığı için fermuarı açıp uyumak zorunda kaldım.

İkinci gün sabah erken saatte Büyükdeliller Köyü’ne hareket ettik. Açık bir hava vardı, ancak akşam, özellikle de sabah ayaz vakti -15 görebileceğimiz söylendi. İçten içe bu duruma çok sevindim. Gündüz çadırımızı kurduk, sohbet ettik, yedik içtik… Güneş gittikten sonra sohbet, yerini olduğumuz yerde zıplamaya bıraktı. Hava kararınca ortalık iyice soğudu.

Dışarıda durmanın bir tadı kalmadığından hemen çadıra girmeye karar verdim. Bir önceki gün yaptığım gibi tuluma gene don atlet şeklinde girdim. Tulum en iyi bu şekilde test ediliyor olmalı diye düşündüm 🙂 Çıplak sayılabilecek bir şekilde buz gibi tuluma girince başta 10 dakika kadar üşüdüm. Vücut ısımla önce tulumu ısıttım. Yarım saat sonra tulumun içi fırın gibi oldu, ben de uykuya daldım.

Sabaha kadar defalarca uyanıp fermuarı aralayıp serinlemeye, 1 dakika sonra üşüyünce tekrar fermuarı kapatmakla uğraştım. Bu durum gece boyunca 5-6 kere tekrarlandı. Bir ara termometrede -14 gördüm ve tekrar uyudum.

Husky Anapurna Tulum
Tulumun altında yer alan plastik kaplama tulumun eğimli arazide kaymasını engelliyor.

Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim; Tulum gerçekten -14 -15’lerde oldukça konforlu bir gece geçirtiyor. 249 TL’nin karşılığını defalarca veriyor. Bu kış katılacağım -25 -30 kamplarda neler yaşadığımı buraya aktaracağım.

Tulumun dezavantajları ağır olması ve çantada fazla yer kaplaması.  Bu aslında sentetik tulumların genel bir sorunu. Ancak benzer ısı değerine sahip kaz tüyü bir tulumun fiyatının 800-900 TL’den başladığını belirteyim. Uyku tulumu satın alma arifesindeyseniz, konuya yabancıysanız; kaz tüyü ve sentetik tulumların farklarının anlatıldığı Uyku tulumu nasıl seçilir yazısından faydalanabilirsiniz.