Husky Flame Husky Falcon ve Husky Bizam çadır inceleme

Husky Çadır
Husky Falcon (solda) Husky Flame (sağda)

Bütçeyi zorlamayan, kanaatimce fiyat/performans oranı en yüksek üç çadırı yağmur, rüzgar ve karlı ortamlarda test ediyoruz.  Faaliyet yaptıkça video ve resim eklemeye devam edeceğiz.

Husky Flame

Kısaca fabrika verilerine göz gezdirelim;

2800 gram ağırlığı, 10000 mm/cm2 MU kaplamalı polyester taban, 6000 mm/cm2 MU kaplamalı Ripstop polyester dış tente ve 8,5 mm. Duraluminum pollere sahip bu çadır 5 mevsim kategorisinde yer alıyor.

225 cm boy, 145 cm en ve 110 cm yükseklik sunan Husky Flame 2 kişi kapasitesine sahip. Daha fazla detaya girmeyelim, zira internet’te ürün hakkında ayrıntılı bütün veriler mevcut.

Husky Flame Çadır
Kurulum için önce çadırı sermek daha sonra 3 adet polü geçirmek gerekli

Çadır gerçekten sert hava koşullarında beklenenden fazlasını veriyor. Çadırı 1 senedir aktif olarak kullanan biri olarak tabandan su aldığına hiç şahit olmadım. Dış tente çok sert yağmurlarda su alıp içteki naylon cibinliğe su damlamasına sebep olabiliyor ancak bunun gerçekten çok az olduğunu, 24 saat sürede toplamda 10-15 damlayı geçmediğini söyleyebilirim. Belki de su almıyor, içeride oluşan su buharı damlamaya sebep oluyor olabilir.

Sıcak bir gece geçirmek istendiğinde çadır üzerinde yer alan 3 adet hava girişini kapadığınızda içeride çok fazla terleme meydana geliyor. Bu durum yukarda bahsettiğim damlama olayını tetikliyor. Birbirine çok yakın iç ve dış tente ıslaklık yüzünden birbirine yapışabiliyor. Dar olan iç alanda 2 kişi uyuduğunuzda tulumların yan tarafları nemlenebiliyor.

Husky Flame Çadır
İç ve Dış tenteler tümleşik. Böylece ayrı kurulum gerektirmiyor.

Husky Flame çadırın iç ve dış tenteleri birbirine entegre olarak dizayn edilmiş. Bu şekilde 3 ve 4 mevsim çadırlardaki gibi önce iç tente kurulumu yapıp sonra üzerine dış tente geçirmeye gerek kalmıyor. Ani bastıran yağmurlarda iç ve dış tente bir arada kurulum yaptığınız için iç tente yağmura maruz kalmıyor ve kurulum esnasında ıslanmıyor. Bu çok büyük bir avantaj. Yıkanması gerektiğinde iç ve dış tenteleri birbirinden ayırabiliyorsunuz.

Husky Flame Çadır
Husky Flame kurulumu en fazla 5 dk. sürüyor. Sağdaki çadır “Husky Bizam”

Çadırı üşenmez, muntazam kurarsanız sert rüzgarlarda banamısın demiyor. 8,5 mm. poller hafif ancak “5 mevsim” iddiası olan bir çadır için ince sayılabilir. Hızı 60 – 70 km.’yi geçen rüzgarlarda ne olur bilmiyorum. Kar etekleri içeri rüzgar, yağmur ve kar girmesini engelliyor. Kar eteklerini kuru havalarda taşlarla sabitleyebilirsiniz. Karlı havalarda kar eteklerini güzelce kar ile kapatmayı unutmayın.

Bu çadırı satın almadan önce kaç kişi kullanacağınıza karar verin !

Husky Flame Çadır
İç mekan 1 kişi için gerekli alanı sağlıyor. 2 kişi mecbur kalmadıkça kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Çadır 2 kişilik kapasiteli olarak satılsa da, pratikte 2 kişi içinde ancak tabutta gibi yaşayabiliyorsunuz. Çadırda 2 kişi yemek yapmak, poponuzun üzerine oturup sohbet etmek, bağdaş kurmak imkansız. 2 kişinin çantalarını, botlarını, ıvır zıvırını da içeri almaya kalkarsanız büyük ihtimalle botlarınız ve bazı malzemeleriniz dışarıda kalacak, içeride size kıpırdayacak yer kalmayacaktır. Çadırın balkon tabir edilen ön kısmı sadece 1 çanta kapasitesine sahip. Dar balkonda kapalı iken yemek pişirmeye kalkarsanız çadırın dış tentesini yakmamaya özen gösterin.

Uzun faaliyetlerde, olumsuz hava koşullarında bazen çadır içinde 24 saat veya daha uzun süreler kalmak gerekebiliyor. 2 kişi bu çadırın içinde ruh hastası olabilirsiniz. 2 kişi iken çadırda ne doğrulmak, ne bir oturup sohbet etmek, ne de yemek pişirmek imkansız. V şekilli bu çadırda, çadırın sonunda ayaklar birleştiği için bu bölüme malzeme koymak mümkün değil. Çadırda yalnızca yan cepler mevcut.

Çadırda tek kalırım, kimseyi içeri almam diyorsanız bu çadır size göre !

Çadırda tek başınıza kalacaksanız, taşıması ve kurulumu alıştıktan sonra nispeten kolay bir çadır. Tek kişinin oturması, yemek pişirmesi, eşyalarını koyması için gerekli alana sahip. Çadır dar olduğu için eşyalarınızı iyice yayarak, faaliyetlere malzemesiz gelip çadırınızda kalmaya yeltenen kişilere “maalesef yerim yok” rahatlıkla diyebilirsiniz.

Husky Flame ve Husky Falcon Uludağ'da

 

Sonuç

431 TL peşin paraya Atlas Outdoor’dan satın alınabilen bu çadır Türkiye şartlarında her mevsim her mekanda ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek düzeyde. Özellikleri düşünüldüğünde 2800 gram ağırlık kabul edilebilir. Tek kişi kullanacaksanız düşünmeden satın alabilirsiniz. Olumsuz tek yönü iki kişi kullanılabilir denmesine karşılık pratikte bunun mümkün olmayışı. 2 kişilik, içinde gerine gerine oturabileceğiniz aynı özelliklere sahip bir çadır arıyorsanız incelemenin devamında yer alan Husky Falcon çadırı +100 TL fazladan ödeyerek tereddütsüz satın alabilirsiniz.

Çadırın alternatiflerini incelediğimizde benzer özellikteki çadırların 800-2000 TL fiyat aralığında yer aldığını görüyor ve bu yazıda belirtmemeyi tercih ediyoruz.

Husky Falcon

Husky Flame Husky Falcon Çadır
Husky Flame (solda) Husky Falcon (sağda) 100 TL fazla verip +800 gram fazla taşıyarak Husky Falcon alarak 2 kişi konfordan taviz vermeyin.

Husky Falcon 5 mevsim Çadırı anlatmak için uzun bir inceleme yapmaya gerek duymuyoruz. Kullanılan malzeme Husky Flame ile aynı. 3600 gram ağırlığa sahip bu çadır, 10000 mm/cm2 MU kaplamalı polyester taban, 6000 mm/cm2 MU kaplamalı Ripstop polyester dış tente ve 8,5 mm. Duraluminum pollere sahip.

Kubbe biçimli bu çadır 220 cm boy, 160 cm en ve 115 cm ölçülerinde. Çadırın oldukça geniş iki taraflı balkonu ve kapısı bulunuyor. Yükseklik her tarafta eşit.

Rahatlıkla 2 kişinin barınabileceği Husky Falcon yan ve tepe ceplerine sahip. Doğada en zor koşullara konforlu bir biçimde meydan okumak istiyorsanız tercihiniz kesinlikle bu çadır olmalı.

Husky Flame tek kişilik kullanım için tercih edilmeli, Husky Falcon ise +800 gram fark ile 2 kişinin rahatlıkla barınabileceği geniş bir alan sunuyor.

Husky Falcon ÇadırSonuç

Husky Flame ile aynı olumlu özellikleri taşıyan bu çadırın farkı gerçek iki kişi kapasitesi sunması. Faaliyetlere daha çok 2 kişi katılıyorsanız, sevgiliniz/eşiniz varsa 😛 veya yanınızdaki hemcinsinizle ağız ağıza uyumak, birbirinize dokunmak 😀 istemiyorsanız kesinlikle bu çadırı düşünmelisiniz. Husky Flame ile aralarında +800 gram ağırlık farkı var.  +100 TL fiyat farkı var.

Sırtınızda taşıyacağınız gramları hesaplıyor, ekonomik düşünüyor, çadıra yalnızca ben girerim diyorsanız Husky Flame. Ağız tadıyla kamp yapmak için bir Husky Falcon modelini satın almalısınız. Fiyat olarak 530 TL peşin paraya Atlas Outdoor’dan satın alınabiliyor.

Husky Bizam

Husky Bizam Çadır
Husky Bizam hafif, kolay kurulumlu, dayanıklı bir çadır

Husky Bizam çadırı bu incelemeye katmaya son anda karar verdik. Yukarıda incelediğimiz Husky Flame ve Husky Falcon gibi 5 mevsim kullanım özelliği sunmamasına karşın şahsen benim kullanmaktan en çok hoşlandığım çadır bu oldu. 4 mevsim özellikli olduğu belirtilen bu çadır bize göre 3,5 mevsim özelliği sunuyor 🙂  Bunun başlıca sebebi kar  eteklerinin bulunmayışı (sert rüzgarlarda çadır alttan hava alıp alabora olabilir, yağmurlu havalarda düşen yağmur damlaları iç tenteye sıçrayabilir) ve pollerinin sert rüzgarlara uygun özellikte olmayışı.

Husky Bizam 3000 mm/cm2 MU kaplamalı polyester dış tenteye, 6000 mm/cm2 MU kaplamalı polyester tabana sahip. Çadırla 2 adet fiberglas 7,9 mm kalınlığında pol geliyor. 210 cm boy, 145 cm en, 120 cm yükseklik ölçülerine sahip.

Normal şiddette yağmur, çok sert esmeyen rüzgar ve hatta az kar yağışlı havalarda hiçbir sorun yaratmayacak bu çadır pratik kazanmanız halinde 1 dk içinde kurulabilir özellikte. Bıkkınlık veren yoğun faaliyetler sonunda inanın kendinizi 5 mevsim çadır yerine bunun içine atmak isteyeceksiniz. Kurulumu ve toplanması çok kolay.

Bazen ihtiyacımız olmadığı halde “olmuşken tam olsun” diyerek gereksiz para harcayabiliyoruz. 2000 metre üstü, sert hava koşullarında kamp kurmayacaksanız, hava kötüyken çadırda kampta ne işim var diyorsanız kesinlikle tercihiniz bu çadırdan yana olsun. Hatta yukarıda incelediğimiz Husky Flame veya Husky Falcon çadırlardan birine sahipseniz, kenarda bir miktar bu işlere ayırabilecek paranız varsa bu çadırdan da mutlaka edinmelisiniz. Sonbahar, İlkbahar ve Yaz aylarında iddia ediyorum bu çadırı kullanmayı bırakmayacak, onu çok seveceksiniz.

Husky Bizam çadır
Husky Bizam Çadır sıcak havalarda bu şekilde de kullanılabilir.

Husky Bizam çadırı çok sıcak havalarda üst tentesini ayrılarak yalnızca iç tente/sineklik şeklinde kullanabilirsiniz.

Sonuç

215 TL peşin paraya alınabilecek, “3,5” mevsim özellikli, geniş, ferah kullanım alanı sunan çift balkon ve kapılı mükemmel bir çadır.


Paylaş:
İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

80
Düşünceleriniz bizim için çok değerli

Cemal Sarıtaş

Merhaba Çağatay bey,

Husky Boston 5 ile Coleman Galileo 5 arasında bir tercih yapsanız, tercihiniz hangisi olurdu acaba ?
Ya da, bu seviyelerde başka bir öneriniz var mı ?

Mehmet Kılınç

Merhabalar.. husky falcon 2 çadır kullanıyorum. Bir yıllık bir çadır. Yeni üretim. İhtiyaç fazlası olduğu için satmak istiyorum. İlgilenen arkadaşlar olursa irtibat için 05446464646

Hasan

Merhabalar öncelikle incelemeleriniz için teşekkür ederim. Ben yazları Uludağ’da ve rock Festivallerinde kamp atıyorum. Nen soğuktan değilde güneşten kaçabileceğim iyi havalandırmalı çadır bakıyorum. 2 kişi olursam bile 3 kişilik alacağım. Decathlon’un quechua marka fresh and black Modelleri gündüzleri benim istediğim gibi ama geceleri havalandırması sıkıntılı. Husky çadırlar tip olarak çok hoşuma gidiyor karizmatik bir havaları var. Husky çadırlarda fresh an black özelliği var mıdır? Şekilciyim görünüş önemli :))

ömer yılmaz

merhaba arkadaşlar çok güzel açıklamalarda bulunmuşsunuz teşekkür ederim konu açılalı çok uzun zaman olmuş fakat bu konuda yardıma ihtiyacım var farklı marka çadır kullandım daha önce pollerden hep sorun yaşadım kısacası karadeniz yaylalarında yağmura rüzgara dayanıklı çadır arıyorum 3 kişilik düşünüyorum husky nin hangi modelini almalıyım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

Enes Özer

Merhaba Çağatay Bey,
İncelemelerinizi çok beğenerek okuyorum. Size danışmak istediğim; 400-600 tl bütçe ile yoğun karlı-fırtınalı hava durumları hariç idare edebilcek, genellikle 2 kişinin kalacağı bir çadır almak istiyorum. Ürün ilanlarında Bizam ve Burton için 3 mevsim, Bret için 4 mevsim denmiş, bu çadırlar arasında taşınılabilirliği ve sağlamlık açısından hangisini tercih etmem gerekir ? Burton bagaj ve hacim olarak hoşuma gidiyor, fakat Bret in daha hafif ve pol farkı kafamı karıştırıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
1) Husky Bizam 2
2) Husky Bret 2
3) Husky Burton 2+1

Zeki Yildirim

Merhabalar Çağatay Bey.
Ben de Çadırlar hakkında sizin fikrinizi almak istiyorum,yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Bana 1-2 kişilik Yaz-Kış tüm mevsimler kullanabileceğim,ayrıca en zor karlı şartlarda bile banamısın demeyen bir Çadır lazım.
Max. Bütçem 850 tl’dir.
Ayrıca hafif olmasını istiyorum.

Onur Özbek

Çağatay bey merhaba, eşim ve iki ufaklıkla beraber çocuklara doğa keyfi yaşatmak amacı ile bahar ve yaz aylarında kamp kuruyoruz. Genellikle gittiğimiz yerler aracla ulasilabilen yerler. Cadir konusunda fiyat ve malzeme kalitesinde pek bilgili değilim. Rahat uyuyabilmek ve esyalarimizida rahat sigdirabilmek adına husky biggles 5 kişilik çadırı almayı düşünüyorum sizce nasıl bir çadır yahut 1000 tl ye kadar onerebileceginiz başka bir ürün mevcutmudur. Ilginize simdiden tesekkurler.