Yürüyüş Dağcılık Trekking Botları nasıl temizlenir ? Bakımları nasıl yapılır ?

Yürüyüş Dağcılık Trekking Botları nasıl seçilir yazısından sonra, sıcağı sıcağına “bot bakımı nasıl yapılır? ” konusunu açmak, detaylandırmak istedim.

Öncelikle botlarınızın kondisyonunu ilk güne yakın bir biçimde muhafaza edebilmeniz için uygulamanız gereken 4 ipucunu yazarak başlamak istiyorum.

 • Botlarınızı üzerindeki çamur kurumadan temizleyin. Yumuşak bir fırça ve su işinizi görecektir. Ilık su bulabilirseniz daha iyi sonuç alırsınız. Çamur, derinin içindeki tüm nemi ve deride bulunan yağı emecek; derinin çatlamasına sebep olacaktır.
 • Yürüyüşten sonra ayakkabının tabanını ve iplerini çıkartın. Kuruma işlemini hızlandıracak, küf ve koku oluşma riskini azaltacaktır.
 • Botları hızlı kurumaları için ısı kaynaklarının yakınına koymayın. Oda sıcaklığında kurumaları gerekir.
 • Botlarınız su ile temas ettiğinde su boncuklanıp bottan kayıp akmıyorsa, su geçirmezlik özelliği azalmış demektir. Bu durumda botlarınızı temizledikten ve kuruttuktan sonra yazının devamında anlatacağımız su geçirmezlik kimyasallarını uygulamanız gerekmektedir.

Yürüyüş Dağcılık Trekking Botlarınızı yeni aldıysanız

 • Üreticinin bakım talimatlarına harfiyen uyun. Üreticinin web sitesinde bu tür açıklamaları bulabilirsiniz.
 • Yeni satın aldığınız botlara üretim aşamasında gerekli su geçirmezlik ve bakım kimyasalları uygulanmıştır. Bu sebepten ilk başta bakım gerektirmezler.
 • Özellikle deri botlar yeni satın aldığınızda tabanları ve derileri az esnerler. Bu durum ayağı rahatsız edebileceği gibi, uzun yürüyüşlerde botların iç astarında yırtılmalara sebebiyet verebilir. Yeni satın aldığınız botları faaliyetlerde kullanmaya başlamadan önce  1 hafta kadar günlük hayatta giymelisiniz.

Yürüyüşlerden sonra mutlaka temizlik

Trekking veya hiking dönüşü çok mu yorgunsunuz? Çamur kurumadan mutlaka temizlik yapın. Çamur ile kaplı bir bot çamur kuruyana dek nefes almayacağından alt tabakalardaki eVent veya Goretex membranı kuruyamayacağı için bozulacaktır. Bu tip membranların soğan zarından biraz daha kalın, incecik olduğunu unutmayın.

 • Temizlenmeyen çamur, kir ve kum derinin esnemesi esnasında partiküller halinde derinin içine nüfuz eder (sentetik kumaş botlar için de aynısı geçerlidir).
 • Çamur kurumaya başladığında derinin doğal nemini ve yağını emer. Bu şekilde botlarınız kullanılmasa dahi eskime süreci hızlanmış olur, esnekliğini kaybeder ve sonunda çatlamalar başlar.

Kirleri temizlemek için çok sert olmayan bir fırça veya eski bir diş fırçası yardımıyla dairesel hareketlerle temizliğe başlayın. Botun tabanlığını ve bağcıklarını çıkarmanız etkin bir temizlik yapmanızı sağlayacaktır. Çok mecbur kalırsanız hacı şakir banyo sabununu elinizde köpürterek kirli bölgeye lokal olarak uygulayabilirsiniz. Ilık su bulabilirseniz temizlik daha randımanlı ve kısa sürecektir.

Not: Kesinlikle deterjan kullanmayın. Bu tip deterjanlar uygulandığı kumaş ve derilerde su geçirmezlik özelliğini yok ederler. Ağartıcı içeren bu deterjanlar geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açabilir

Bot ve ayakkabıları kurutma ipuçları

 • Oda sıcaklığı dışında kesinlikle ısı kaynaklarının yanında kurutma yapmayın. Özellikle deri botların çatlama yapmasına, tabanlarındaki yapıştırma kimyasallarının özelliklerini yitirmelerine sebep olacaktır. Deri veya kumaş (sentetik) çekecektir.
 • Kurutma işlemini hızlandırmak istiyorsanız, botların içine kuru gazete kağıdı doldurun. Bu işlemi birkaç kez tekrar etmeniz gerekebilir. Ayrıca kurutma imkanının olmadığı kış kamplarında da bu yöntemi kullanabilirsiniz.
 • Botlarınız ters biçimde konumlandırabilirseniz daha hızlı kuruyacaktır. Doğada toprağa çakacağınız yüksek bir kazık, botun kurumasını hızlandıracak, içine akrep, fare gibi zararlıların girmesini engelleyecektir.

Kullanım sonrası Temizle, Bakım Göster, Su Geçirmezlik uygula.

Bot ve ayakkabı temizlik ve bakımı

Yukarıda detaylı bir şekilde anlattığımız gibi botların temiz ve kuru olduğundan emin olun.

Nikwax Deri Bakım
Nikwax Deri Bakım ürünü

Bakımı bilinçli bir biçimde yapın. Deriler (kendi derimiz örneğin) en çok gereken neme sahip olduklarında randıman verirler. Gerektiğinden fazla kullanılan bakım ürünleri deriyi olması gerekenden daha da yumuşak bir hale getirebilir. Aktiviteler esnasında deri bu yüzden zarar görebilir. Bu tip kimyasalları talimatlara uyarak, abartmadan kullanmanız gereklidir. Badem yağı ve benzeri yağlar derinin olması gerekenden daha yumuşak hale gelmesine sebep olabilir. Vazelin benzeri maddeler ise botların nefes alma özelliklerini tamamen devre dışı bırakarak; ayaklarınızın terden ötürü ıslanmasına ve botların leş gibi kokmasına sebep olacaktır.

 

Su Geçirmezlik

Nikwax Su Geçirmezlik ürünü
Nikwax Su Geçirmezlik ürünü

Botlarınız su ile temas ettiğinde su boncuk şeklinde bottan aşağı kayıp akmıyorsa bu ürünü uygulama vaktiniz gelmiştir.

Su geçirmezlik ürünlerini yalnızca gerektiği zamanlarda kullanın. Yaz aylarında, kuru parkurlarda yürüyüş yapacağınız zamanlar, boşu boşuna ürünü bitirmeyin.

Bakım ve su geçirmezlik ürünleri üreten en iyi iki firma http://www.nikwax.com http://grangers.co.uk/


Paylaş:
İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

6
Düşünceleriniz bizim için çok değerli

Alper Ramazanoğlu

Çağatay Bey ;
Verdiğiniz bu değerli bilgiler için şahsım adına teşekkür ederim.Ancak bir sorum olucak ;
-Nikwax markasını satan yada satabilecek bütün firmaları Net’ten bulup görüştüm. Hiç kimse
satmıyor.Distribütörü olan firma da tutulmadığı için bu ürün grubunu portföyünden çıkartmış.
-Granger’s UK ile görüştüm Türkiye’de temsilikçileri yok.En yakın Almanya’da buldum.
Türkiye’de bulabileceğimiz başka bir marka varsa bunu tavsiye edermisiniz.
Teşekkürler.

Alper Ramazanoğlu

Çağatay Bey ;
Verdiğiniz bu değerli bilgiler için şahsım adına teşekkür ederim.Ancak bir sorum olucak ;
-Nikwax markasını satan yada satabilecek bütün firmaları Net’ten bulup görüştüm. Hiç kimse
satmıyor.Distribütörü olan firma da tutulmadığı için bu ürün grubunu portföyünden çıkartmış.
-Granger’s UK ile görüştüm Türkiye’de temsilikçileri yok.En yakın Almanya’da buldum.
Türkiye’de bulabileceğimiz başka bir marka varsa bunu tavsiye edermisiniz.
Teşekkürler.

Said

Teşekkürler. Faydalı bir paylaşım.

İsim

emegıne saglık ts ederım…