Primus Mimer Ucuz ve Kaliteli Kamp ocağı

Nurgaz ve Orgaz firmalarının ürettiği kamp ocaklarını 3’er kullanımdan sonra dağıtmış biri olarak, sade, az yer kaplayan, hafif, dayanıklı ve uygun fiyatlı kamp ocağı arayışına girdim. Alacağım kamp ocağı vidalı kartuşlarla uyumlu olmalıydı. Orgaz kamp ocaklarındaki kartuşlar geçirmeli tip olduğundan ocakların arka kapaklarını tek seferde kapatamadığım zaman, ikinci denemede tüpün yarısı dışarı boşalıyor, ortalık toz duman oluyordu. Ocakla işim bittiğinde kartuşu ocaktan ayıramıyordum. Gaz kaçıran bu ocaklar 2 hafta sonra ocağı tekrar denediğimde çalışmıyor, kartuştaki gaz boşalmış oluyordu. 50 TL ile sınırladığım bütçem malzeme seçeneklerini oldukça daralttı. 450 liradan başlayan Jetboil ve 350 liradan başlayan Primus’un üst modellerini görünce herhalde ancak dandik bir şey alabilirim diye düşündüm. Pazarlık sonucu 47 liraya mal olan Primus Mimer kamp ocağı ile tanışmaya karar verdim.

Primus Mimer Ocak

Bu modelde ilk bakışta hoşuma giden bir şey oldu. Ufak kafalı ocaklar ısıyı bir noktaya verdikleri için; özellikle tencerede yemek ısıtırken yemeğin yanmasına ve böylece tencerenin dibinin tutmasına sebep oluyorlardı. Primus Mimer kamp ocağının oldukça geniş bir kafası vardı. Böylece ısı daha geniş bir alana dağılabilirdi.

Kamp Ocağı
Primus Mimer Ocak Nurgaz’ın vidalı kartuşu ile uyum içinde çalışıyor

Primus Mimer Ocak piyasada bulunan bütün vidalı gaz kartuşları ile uyumlu. Ocağı Nurgaz’ın 230 gr.’lık vidalı LPG kartuşu ile denemeye karar verdim. 10 liraya satılan bu kartuş Butane/Propane karışımlı kartuşlar kadar iyi sonuç vermese de sınırlı imkanlarla kamp ürünü üreten yerli imalatçıyı desteklemek gerektiğinden Nurgaz’da karar kıldım. İlk denememi 2000 metrenin üstünde Ocak ayında kurduğumuz, 2 gece geçirdiğimiz Uludağ kampında yaptım. Gece ısı -20’lere dayandı. Geç bir saatte vardığımız kamp alanında çok üşüdüğüm için çadırı kurar kurmaz ocağı çalıştırıp bir bardak sıcak çay yapmaya karar verdim.

Ocak iki parçadan oluşuyor. Vana bölümünü ocak bölümüne vidalıyor daha sonra yakıt kartuşunu takıp kullanmaya başlıyorsunuz. Kurulum 10 saniye bile sürmüyor. Hiçbir ön ısıtma uygulamadan çakmağı çakar çakmaz ocak gürül gürül yanmaya başladı. Bu arada ocağın kendi çakmağı bulunmadığını belirtmeliyim. Bu aslında iyi birşey. Bu tip parçalar 40-50 kere bastıktan sonra genelde kırılıyorlar. Tek başıma kamp yaptığım için 1 bardaklık çay suyu benim için yeterliydi. Koca tencerede veya çaydanlıkta su ısıtacağıma, daha önceden aldığım Kipa Kamp Yemek Seti‘nin içinden çıkan aluminyum bardakta suyu ısıtmaya karar verdim. 60 saniye, bilemediniz 70 saniye sonra bardaktaki su fokur fokur kaynamaya başladı. Hemen ocağın altını kapattım. Aluminyum çabuk ısındığı gibi çabuk da soğuyor. Biraz bekledikten sonra aluminyum bardağın kulpu hemen soğudu, yanmadan rahatça tuttum.

İlerleyen saatlerde benzer denemeleri yemek pişirirken de yaptım. Teflonsuz aluminyum tencerede yemeği bu ocak sayesinde yakmadım. Tencerenin dibi de tutmadı. Ocak ile yaptığım açık hava testinde kısık ateşte rüzgarlı sayılabilecek ortamda ateş hemen söndü. Yüksek ateşte ise yanmaya devam etti fakat 3 dakikada ısınacak yemek 10 dakikada zor ısındı. Bu konuda ocağın bir kusuru yok. Test konusunda acemi olduğum için yanlış bir deneme yaptım. Karda 50 cm.’lik bir çukur kazıp ocağı içine koysaydım eminim ki daha iyi bir sonuç alırdım.

Sonuç:

47 liraya aldığım bu ocak övgüyü hak ediyor. Basit, sağlam ve randımanlı. Sağında solunda incik boncuk plastik, ince metalli kırılabilecek parçalar fışkırmıyor. Bildiğiniz iki parçadan oluşuyor. Bakım gerektirmiyor. Belki bir süre sonra içindeki contayı yenilemek gerekebilir. Ben iki parçayı birbirinden ayırmadan kullanıyorum. Dar bir alanda taşıyacaksanız ayırmak isteyebilirsiniz. Kartuşu vidalayın ve direkt kullanın. Kesinlikle memnun kalacaksınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

4
Kim Ne Demiş?

Ergün Tekir

merhaba, campinğaz twister plus pz kullanıyorum sorum bu cihaz vidalı kartuşlara uyar mı ? ğiriş kısmı çok benziyor.çok araştırdım ama inceleyen deneyen veya açıklama yapan kimse yok.teşekkürler.

Gökhan Teski

Merhaba konuyla ilgisi yok ama White gas denen bu yakıttan nasıl bulabiliriz acaba ?