Naturehike Cloud Up 2 Çift Kişilik Kamp Çadırı İncelemesi

Başlıkta adı geçen Naturehike çadırla ilgili incelemeye geçmeden önce çok kısa bir bilgilendirme yapayım. Bu ilk malzeme inceleme yazım olacak. Bundan sonrasında ise kendi kullandığım ya da çevremde kullanımını gözlemlediğim, özellikle ucuz fiyatlı (görece uygun diyelim çünkü ucuzluk ve bütçe meselesi kişiden kişiye farklılık arz etmekte) malzemeler ile ilgili yazılar paylaşmaya çalışacağım. İnternet veya diğer mecralarda paylaşılan malzeme incelemelerinin çoğunlukla ulaşması yüksek bütçe gerektiren, pahalı ve bilindik markaların ürünleri etrafında yoğunlaştığını gözlemledim. Daha çok araştırıp inceleyerek; daha düşük bütçeyle kampçılık, trekking-hiking ve dağcılığa başlamak ve/veya geliştirmek isteyen kişilerin de ihtiyacına cevap verilebileceği kanaatindeyim.

Dilerseniz bu yazıyı okumaya devam etmeden önce Naturehike çadırlar hakkında hazırladığımız yazıya göz gezdirebilir, popüler çadır modelleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Gelelim inceleme konusu hafif çadır modeli olan Naturehike’in Cloudup 2 ürününe. Çinli bir klon çadır üretici olan Naturehike, giyim dışında (şimdilik) kampçılığın birçok ihtiyacına cevap veren, ürün çeşitleri arasında uyku tulumundan mata, çadırdan çantaya, batondan ocağa kadar farklı ürünleri olan bir marka. Cloud Up 2 neredeyse birebir Big Agnes Flycreek 2'den (2016 ve öncesi üretimler) kopyalanmış bir çadır.

big agnes fly creek ul2
Naturehike Cloud Up 2, Big Agnes Fly Creek UL2'nin neredeyse birebir kopyası.

Önce fiyat konusuyla başlayalım. Ben ürünü Aliexpress üzerinden kargo dahil 119 dolar ödeyerek, Naturehike resmi sayfasından UPS kargo ile ücretsiz gönderim seçeneğiyle https://goo.gl/sCM4rT adresinden satın aldım. Diğer satıcılar üç beş dolar daha ucuza satıyor olabilirler, fakat Naturehike resmi sayfasının UPS tercih etmiş olması ve kargonun ücrete dahil olması bana cazip geldi. Ülkemizdeki fiyatı ise –maalesef- 800 lira civarında. Yaklaşık 10-12 gün içinde elime ulaştı. Çin'den Aliexpress gibi siteler üzerinden sipariş verme konusunda şüpheleri olan arkadaşlara şunu söyleyeyim; ben şimdiye kadar hiçbir siparişimde sorun yaşamadım. Adamlar bizim internet satıcılarımızdan daha ciddi ve güvenilirler. Aynı üründen fazla sayıda sipariş etmediğiniz, telefon tablet gibi elektronik ürünler satın almadığınız, her ne kadar gümrük muafiyeti 30 euro olsa da, kıymeti yüksek veya ithalatı izne tabi eşyalar temin etmediğiniz sürece gümrük açısından da sorun yaşamıyorsunuz.

İşin aslı, sipariş verdikten sonra kafamda oldukça fazla soru işareti vardı. Bu fiyata satılan bir çadırın üreticisinin iddia ettiği özellikleri taşıyıp taşımadığı su götürür bir konuydu. Ancak elime geçer geçmez, ağırlık ve hacim konusundaki sorular yerini mutluluğa bıraktı. Benim aldığım model sadece 1,2 kg ağırlığında ve son derece makul bir kapalı hacme sahip. Bu hacimle sırt çantasının veya bisiklet heybesinin içine rahatlıkla sığdırabilmek gibi önemli bir avantaja sahip oluyor.

Burada hemen belirtmek gerekir ki, Naturehike’ın çoğu çadır modelinde olduğu gibi Cloud Up’ta da renk sadece görsel farlılık oluşturmuyor. Kullanılan malzeme renkler arasında farklılık gösteriyor. Bu da hem ağırlık hem de su geçirmezlik değerinde değişikliğe yol açıyor. Benim satın aldığım gri renk olan 20D kumaşa, 4000 mm su geçirmezlik değerine ve 1,2 kg ağırlığa sahipken, aynı modelin yeşil ve turuncu olanları 210T daha kalın kumaşa sahip, 3000 mm su sütunu ve 1,5 kg ağırlığa sahip. Aralarında ise 20-21 dolar civarında bir fiyat farkı var. Bu arada Cloud Up 2’nin 15-20 dolar fiyat ve 220 gr ağırlık farklıyla kar eteği olan seçeneği de bulunuyor. Ancak sıcak havalarda çadır içinde terleme (kondensasyon) yapacağından ve hava sirkülasyonunu azaltacağı için tavsiye etmiyorum.

Bu modelde kullanılan malzeme 20 denye silikon kaplama, diğer renklerde ise 210T polyester kumaş kullanılmış. Hepsinde de dikiş yerleri ısıl işlemle bantlanmış. Benim su geçirmezliği ciddi anlamda test etme imkanım oldu. Temmuz başında Kaçkar bölgesinde yaptığım 7 gece 8 gün süren büyük trans faaliyeti sırasında güney yüzünde yağışla karşılaşmadım ancak, sıranın kuzeyine yani Karadeniz tarafına geçtiğim andan itibaren 3 gün aralıksız yağmur ya da sağanak yağmur, bunlar olmadığı zamanda çise şeklinde yağışa maruz kaldım. Bu üç günde de kupkuru uyudum. Özellikle endişem tamamen ıslak olan çayır üzerinde çadırın tabandan su geçirmesiydi, ama bu olmadı. Yani bu anlamda çadır beni yarı yolda bırakmadı. Büyük olasılıkla üreticinin aktardığı teknik değerler gerçeği yansıtıyor.

Çadırın kurulma şekline gelirsek, polleri ile kendi başına ayakta durabilen bir tasarıma sahip. Yani kurabilmek için kazıklarla sabitlemenize gerek yok. Sabitlenip gerdirme ipleri de özenli bir şekilde kullanılırsa son derece sağlam duruyor. Kurulumu oldukça basit, birkaç defa pratik yapılması halinde tek kişi iki dakika içinde rahatlıkla kurabilir.

naturehike cloud up 2 çadır
Cloud Up 2 kendi başına ayakta durabilen (free standing) bir çadır. Yaz aylarında dış tentesiz de kullanabilirsiniz.

Biraz da kullanım ve boyutlardan bahsedelim. Üreticinin 2 kişilik olarak pazarladığı bu çadır 140 cm lik bir iç genişlik sunuyor ki benim gibi tek kişi kullanacaksanız fersah fersah yetiyor bu boyut. Yani çantanız dahil tüm malzemeleriniz çadırın içindeyken bile rahatça uyuyabileceğiniz alanı size sağlıyor. Ancak iki kişi kalınacaksa çadır içine çok fazla malzeme yığmanın pek mümkün olmadığını söylemeliyim. Tek girişli olan çadırın 60 cm. derinliğindeki bagajı da hem fazla malzeme, bot vs. koymak, hemde yağışlı havada yemek pişirmek ve ocak kullanmak için yeterli. İçeride ise 100 cm olan yükseklik bağdaş kurup oturmak için gereken rahatlığı sağlıyor. 210 cm uzunluk ise aşırı uzun boylu değilseniz zaten yetiyor.

Yukarıdaki video Norveç fiyortlarında çekilmiş. Hilleberg gibi 3-5 bin liraya satılan çadırların yanında Naturehike Cloud 2 biraz tezat bir görüntü oluştursa da, sert rüzgara rağmen rahatlıkla ayakta durduğunu görebilirsiniz.

Malzeme kalitesinden de bahsedecek olursak, kullanılan kumaş benim için –hele ki bu fiyata- yeterli düzeyde. Polleri de çok üst kalitede olmasa da oldukça sağlam ve yeterli esneklikte diyebilirim. Tabi ciddi bir rüzgar altında denemediğimi de not edeyim. Fermuarlar sorun çıkartacak gibi görünmüyor. Taşıma çantası kolay deforme olacak gibi durmakla birlikte, kullandığım iki etkinlikte bana problem yaratmadı. Kırmızı renkle kaplanmış alüminyum kazıklar oldukça hafif ve dayanıklı. Kamp malzemelerini hafifletmeyi amaçlıyorsanız kesinlikle değerlendirmeniz gereken çadırlar arasında yer alıyor.

naturehike cloud up 2 çadır paket içeriği
Paket içeriği bu parçalardan oluşuyor. Çadır altlığı hediye olarak geliyor.

Bir de çadırı satın aldığınızda birlikte hediye olarak gönderilen zemin altlığından bahsedeyim. Çok ıslak (ki benim işime yaradı) ya da pürüzlü zeminlerde ekstra bir koruma sağlayan bu parça, sanılanın aksine kalitesiz ve basit değil. Öte yandan bu zemin altığını poller ve sadece dış tenteyle kurup güneşlik veya tarp olarak da kullanabiliyorsunuz. Bu da ek bir kullanım özelliği sunuyor.
Sonuç olarak tek ya da iki kişilik hafif, yeterli kalitede, sorun çıkartmayacak ve tabi en önemlisi uygun fiyatlı bir çadır arıyorsanız, neredeyse gözü kapalı alabilirsiniz diyebilirim. Emsal ağırlık ve kullanım amacındaki bilinen Avrupa ve Amerikalı üreticilerin modellerinin üçte biri hatta dörtte biri fiyata sahip olan Naturehike Cloud Up 2 kamp çadırı, bence oldukça iyi bir alternatif sunuyor.

Eğer “çift kişilik çadıra ihtiyacım yok” , “solo faaliyetler yapıyorum”, “çadırın paket hacmi benim için önemli” diyorsanız; geçtiğimiz günlerde incelemesini yaptığımız tek kişilik Naturehike incelemesinde aradığınız çadırı bulabilirsiniz.

 • 7/10
  Özellikler - 7/10
 • 6/10
  Malzeme Kalitesi - 6/10
 • 7/10
  Kullanılabilirlik - 7/10
 • 10/10
  Fiyat/Performans - 10/10
7.5/10

Özet

Hafif, uygun fiyatlı, 3-4 mevsim kullanabileceğiniz çift kişilik bir çadır arıyorsanız, Naturehike Cloud Up 2 tam size göre bir çadır. Yağmur ve kar yağışlarında, çok kuvvetli rüzgar olmadıkça problemsiz biçimde kullanabilirsiniz. Kullanılan malzemeler neredeyse 3 kat fiyata satılan Husky, Loap gibi çadırların kalitesinde. Çadırın yanında hediye olarak altlıkla gelmesi çok büyük bir avantaj. 1.2 kilogram ağırlığındaki bu çadırın pahalı muadilleri 1500-2000 liraya satıldığı için, bütçenizi çok zorlamadan alıp yıllarca kullanabileceğiniz bir çadır.


İlginizi Çekebilecek Yazılar:

“Naturehike Cloud Up 2 Çift Kişilik Kamp Çadırı İncelemesi” üzerine 33 yorum

 1. Cloud up 2 modeli için bir sorum olucakti. Çadirin bir tarafina poller her iki köşeye inerken diger tarafina tek pol iniyor(yani köşeler boş bir tarafta) çadir ayakta dursada kazik çakmadiğimizi var sayarsak çadirin bir köşesi tam gerilmemiş(yanlara doğru) olmuyormu?
  Bu arada paylaştiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • aynen dediğiniz gibi.. çadır ayakta kendi başına durabiliyor fakat muntazam kurulum yapmak için diğer köşeleri gerdirmek gerekli. çok yorgun argın olduğunuzda gerdirmek zorunda değilsiniz. bu durum içine girip yatmak için engel teşkil etmiyor. kolay gelsin.

   Yanıtla
 2. Öncelikle bu güzel incelemeniz için teşekkürler.Türkiyede’ki satıcılarda da neredeyse aynı fiyat buradan aldığımız ürünlerle arasında bir kalite farkı varmıdır?

  Yanıtla
  • Merhaba, Türkiye’de bir kaç çakal 400 lük malı getirip 800 – 900’den tutturabildiğine satmaya çalıştı.. e millet keriz mi 7 günde yarı fiyatına Çin’den geliyor zaten aynısı.. doğal olarak elde kaldı o çadırlar. Satılanlar elde kalan eski modellerdir. Sipariş verirseniz “upgraded” (iyileştirilmiş) yeni modeller gelecektir.

   Yanıtla
 3. Merhaba hem Avrupa hem de yurtiçinde yapacağım kampları destekleyecek bir çadır arıyorum. Bunun çok hafif olduğunu farkettim. Arkadaşım bana husky bizam önerdi ama 2.6 kg olması gözüme çarptı. 500 küsür bitçem var. Bu çadırı kesinlikle bizam yerine önerir misiniz?

  Yanıtla
 4. İncelemelerimiz çok başarılı tebrikler. Naturehike Ultralight modeli ilgimi çekti . Huskylere göre kararsız kaldım. Sanki husky modeline benziyor.

  Yanıtla
  • merhaba, naturehike çadırların husky çadırlarla yakından uzaktan alakası yok. husky çadırlar ağır ve çantada taşınmayacak kadar (çanta dışına asıyorsunuz) hacimliler.
   naturehike ise hafif ve oldukça kompakt çadırlar.

   Yanıtla
 5. Merhabalar tekrar,bu modelin üstünde havalandırma olmadigi,sadece altlardan hava aldigi icin icerde nem birikmesi fazla olur ve kar yagidiginda oralari kapatip havalandirmayi iyice kötü yapar yorumlari vardi,hic karda kullandiniz mi,havalandirma yorumlariniz neler?

  Yanıtla
  • hiçbir kötü tarafı yok. fiyatı yüksek olsaydı şurası şöyle olabilir derdim, fakat çok ucuz.

   Yanıtla
 6. Sitene şans eseri denk geldim, çok da mutlu oldum. Hafif, 5 mevsimlik pahalı çadırlar arasında gezinirken aslında onlara hiç de ihtiyacım olmadığını anlamış oldum. Şimdi incelemesini yaptığın iki Naturehike modeli arasında bir tercih yapmayı düşünüyorum. Ağırlık olarak yakın olmaları beni ‘ sen yine geniş olanı al, belki iki kişi de kalırsın’a yöneltiyor. Malzeme kalitesinin de aynı olduğunu düşünürsek geriye sadece kapalı paket boyutları kalıyor. Bu modelin ölçülerini göremedim! Sen ne düşünüyorsun?

  Yanıtla
  • ben tek kişilik çadırı çok beğendim. tek kişilik bir çadır için fazlasıyla yer var (90cm) çift kişiliğin avantajı iki kişinin konaklamasına yetecek kadar alan sunması. eğer yalnız başına konaklayacaksan tek kişilik al gitsin. https://goo.gl/vqWB19

   ikinci bir kişi (sevgilin, arkadaşın vs) konaklayacaksa çift kişilik düşün derim.

   Yanıtla
   • Merhabalar. Gecikmeli de olsa teşekkürler; henüz kullanma şansım olmasa da tek kişilik çadır elime ulaştı.
    Başka bir ürün için tavsiyeni almak istedim. Husky Emotion uyku tulumu kullanıyorum ama daha hafif, kaz tüyü bir uyku tulumu almak istiyorum. Yüksek irtifalarda kullanmayacağım ama Türkiye kış şartlarında işimi görsün istiyorum. Kısacası emotion’un değerlerinde kaz tüyü bir uyku tulumu almak istiyorum. Bütçem 1000 liranın biraz üzerine çıkabilir. Şimdiden teşekkürler.

   • yeni çadır hayırlı olsun, güle güle kullan. ben de tam senin aradığın özelliklerde, hafif ve kışın yaylalarda vs kullanabileceğim bir kaz tüyü tulum arıyorum. biraz daha araştırayım. bulunca haber vereceğim.

Yorum yapın