Husky Sulphur 70 litre Sırt Çantası inceleme

Çekoslovak üretici Husky ülkemizde en çok çadır ve uyku tulumları ile biliniyor. Fiyat-performans bakımından dikkat çekici çadırları olan bu firma, aynı zamanda kaliteli sırt çantaları da üretiyor.

Uzun yürüyüşlerde çok fazla ağırlık taşımak istemediğim için büyük kapasiteli çanta kullanmak istemiyorum. Kötü bir huyum var; çantaya doldurduğum gıda, giyecek ve bir sürü ıvır zıvırın gerçekten yalnızca 1/3’ü işime yarıyor. Her etkinlikten sonra kendime verdiğim “bir daha 5 tane atlet, 4 tane don, 8 kilo yiyecek almayacağım bu son” şeklindeki sözleri bir sonraki etkinlikte unutup çantayı gene şuursuzca hazırlamaya, doldurmaya devam ediyorum.

North Face Alteo 35 sırt çantası
North Face Alteo 35 litrelik çanta 70 litre doldurulmuş, istikamet Akçay sahilden Kaz Dağları

Bu huyumdan bugün halen vazgeçemedim. Baktım olacak gibi değil, 35 litrelik çanta üstüne astığım, içine sığmayan eşyalar sebebiyle bohçacı sepetine dönen North Face Alteo 35 çantaya ek olarak 70 litrelik, bütün eşyalarımı içine sığdırabileceğim bir çanta arayışına girdim.

İyi bir çanta istiyordum, fakat fiyatı 300 TL’yi geçmemeliydi. Aynı zamanda çanta tek başına 3,5 kilo olmamalıydı !!  Hafif bir çanta arıyordum.

İnternet’ten başladım araştırmaya. The North Face ve Deuter çantalar 600 liradan başlayan fiyatlarıyla bana pahalı geldi. Ayrıca çantaların boş ağırlıkları 3 – 3,5 kilo arasındaydı. Ağırlık konusunda sorun yaşayan biri olarak fiyat ve ağırlıkları yüzünden bu markalardan vazgeçtim.

Tesadüfen girdiğim Husky firmasının web sitesinde http://www.huskyeu.eu/ sırt çantası da ürettiklerini görüp başladım incelemeye. İncelerken 60 litre üstü çantaları ağır ve hafif kategorilere ayırdıklarını farkettim. İlgimi hemen Sulphur modeli çekti. Hafif kategorisinin 70 litre ile en geniş kapasite sunan modeli buydu. 1870 gram ağırlığı, kapasite bakımından emsal olacak çantaların yarısı kadardı.

Husky Sulphur Sırt Çantası
Sırt ve Bel pedleri oldukça konforlu. Omuz askısındaki pedler bir miktar daha sert olabilirdi.

Husky Sulphur Sırt Çantası 2 bölüme ayrılmış. En altta bulunan uyku tulumu bölümüne bütün eşyaları çıkarmadan, fermuarı açarak ulaşabiliyorsunuz.  Dilerseniz bu bölümü çantanın geri kalanındanizole edebilir veya ipleri gevşeterek çantayı tek parça kullanabilirsiniz. Üst bölüme ise çantanın içine yanından da ulaşabileceğiniz boydan boya fermuar sistemi mevcut. Altta kalan eşyalara çantayı boşaltmadan ulaşabilmeniz için oldukça işe yarar bir özellik.

En üst kapağında yer alan fermuarlı bölümün içi oldukça geniş. Kapağın içinde yer alan fermuarlı ayrı bir bölüme ise anahtar, kimlik gibi düşüp kaybolabilecek ufak eşyalarınız konulabilir. Üst kapağın yüksekliği ayarlanabiliyor. Kapağı çantadan ayırmak mümkün değil.

Husky Sulphur Sırt Çantası
70 litre bana az geldi ! Çantanın kapağı zor kapandı.

Çantanın her iki yanında su şişesi veya diğer malzemeleri koyabileceğiniz elastik fileli bölümler mevcut. Çantanın altında gizli bir fermuar içinde yer alan yağmurluk kolayca açılıp çanta, mat ve çadırı da kapsayacak şekilde çantayı yağmurdan koruyor.

Çantanın üzerinde kazma, kürek, baton ve kask asabileceğiniz, oldukça akıllı tasarlanmış aparatlar mevcut. Malzemeler cırt bant ile sıkılaştırılabiliyor.

Çantanın sırt kısmı ayarlanabilir özellikte. EVA omurga üzerine oturtulmuş alüminyum iskelet sayesinde yükseklik ayarları yapılabiliyor. Bel, omuz ve sırt kısmında nefes alabilir yastıklar mevcut. Bel ve sırt kısmındaki yastıklar oldukça konforlu. Omuz kısmındaki askılar  fazla yumuşak ve çanta ağırlaştıkça bu durum bir miktar rahatsızlık yaratabiliyor. Deuter ve Timberland çantalar bu konuda daha başarılı.

Husky Sulphur Sırt Çantası
Husky Sulphur ve Deuter Çanta

Çantanın imalatında kullanılan dış kumaşlar sürtünme ve yırtılmaya karşı oldukça dayanıklı. Çantanın tabanında ise 2 kat kalınlıkta yırtılmaz bir kumaş kullanılmış. Fermuarlar ve klipsler YKK marka. Klipslerin kalitesi konusunda biraz şüpheliyim. Bakalım ileride ne olacak. Yan ve alt sıkıştırma kayışları başarılı. Çanta Camel Bag’lerle uyumlu. Hortum çıkışı mevcut.

Sonuç

Husky Sulphur sırt çantası dayanıklı mı? evet, konforlu mu? yeterince, Hafif mi? kesinlikle. Yazıda bahsettiğim Deuter’den neyi eksik derseniz malzeme kalitesi düşük, omuz askıları yeterince dolgusuz diyebilirim. Bunun dışında bir sıkıntısı yok. Sırt çantasını doğru yüklerseniz yıllarca size eşlik edecek bir çanta.

 • 4.5/10
  Malzeme kalitesi - 4.5/10
 • 6.5/10
  Ergonomi - 6.5/10
 • 7/10
  Özellikler - 7/10
 • 4/10
  Konfor - 4/10
 • 8/10
  Fiyat-performans - 8/10
6/10

Özet

Fiyat bakımından oldukça cazip, emsalleri arasında hafif bir sırt çantası. Çantanın içine yerleştireceğiniz malzemeler konusunda titiz davranır, yükünüzü hafif tutarsanız yeterince konfor sunuyor. Yük ağırlaştıkça omuz askıları rahatsızlık vermeye başlıyor.


Paylaş:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

gerçek isminizi kullanmak zorunda değilsiniz
20 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle