Uludağ Milli Park 2020 Giriş Ücretleri

Bursa Uludağ Milli Parkı giriş ücretleri az da olsa zamlandı. Zamdan önce 12 TL olan otomobil geçiş ücreti artık 18 TL oldu. Bisikletlerden, otomobil, minibüs ve otobüs içindeki şahıslardan ayrıca ücret alınmıyor. Fiyatlar 03.01.2020 tarihinde güncellenmiştir.

Aslında girişi ücretine biraz daha zam yapılsaydı, belki böylece insanlar arabaları ile değil; teleferik gibi toplu taşıma araçlarıyla gelmeyi düşünebilirdi. Hafta sonları, özellikle de Pazar günleri Uludağ’dan dönüş tam bir çile halini alabiliyor. Milli Park girişine yakın piknik alanları hıncahınç dolu olduğu ve gelenlerin araçlarını park edecek yer bulamamaları yüzünden, yolun kenarına çift yönlü bıraktıkları araçlar bu bölgede yoğun trafik tıkanıklığına sebep oluyor.  Ayrıca daha da önemlisi, kafa dinlemek için gidilen Çobankaya gibi kamp alanlarında gece geç saatlerde bile vızır vızır araç sesi duymak zorunda kalıyorsunuz.

Milli Parkta piknikçilerin arkalarında bıraktığı çöpler, endemik bitkilerin yetiştiği alanlarda yaktıkları ateşler ve bu ateşlerin yangın riski meydana getirmesi ayrı bir yazı konusu.

2020 yılı için geçerli giriş ücretleri şu şekilde (03.01.2020 tarihinde güncellenmiştir)

  • Otomobil, Jeep ve Van tipi Ticari araçlar (Doblo, Caddy, Fiorino, vb.): 18 TL
  • Motorsiklet: 8 TL
  • Küçük Minibüs (9-15 koltuklu): 36 TL
  • Büyük Minibüs (15+ koltuklu): 60 TL
  • Otobüs: 96 TL

Uludağ Milli Parkında başka ücret alınıyor mu?

Yönetmeliğe göre gece kamp kuracaksanız çadır başına (4 kişi dahil) 10 TL ücret isteniyor. Karavanların da ödemesi gereken ücret 17 TL. Ancak yıllardır, sayısız kamp kurduğumuz Uludağ’da bugüne kadar kimse gelip de çadır için para talep etmedi.

Uludağ’da market var mı?

Uludağ’da yıllardır oteller çevresinde birkaç bakkaliye var. Ancak şehirde 1 liraya satılan su, bu işletmelerde 10 TL’ye varan fiyatlara satılıyordu. Neyse ki hizmet vermeye yeni başlayan Kurbağa Kaya teleferik istasyonu içinde açılan Uludağ Migros Market sayesinde, şehir içi ile aynı fiyatlarla alışveriş yapabilirsiniz.

Bursa Uludağ’a teleferikle çıkmanın maliyeti nedir?

Yeni hat açılmadan önce oldukça ucuz bir ücret karşılığında Sarıalan istasyonuna çıkılabiliyordu. Ancak hatların ve istasyonların yenilenmesi, yeni istasyon ilave edilmesi ve böylece ikinci oteller bölgesine kadar teleferikle gitme imkanı sağlanması belediyeyi ağır bir yük altına soktu. Belediye de bunun acısını çıkarırcasına fiyatlara zam yaptı.  Uludağ teleferik ücretleri için tıklayın.


Paylaş:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Kimler Neler Demiş?

gerçek isminizi kullanmak zorunda değilsiniz
11 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle