Garmin GPS Cihazları İçin Ücretsiz Türkiye Topoğrafik Haritası

Garmin GPS cihazlarının Türkiye fiyatları el yakıyor. Pahalılık doğaseverleri yurt dışından cihaz satın almaya itiyor. Yurt dışından Garmin GPS sipariş edenler cihazlarına Türkiye Topografik haritasını yüklemek istediklerinde, ya harita dosyasını bulamıyorlar, ya da çok eski, güncelliğini yitirmiş haritalarla yetinmek durumunda kalıyorlar.

Yıllar önce Magellan cihazlar için Türkiye topoğrafik haritasını sitede paylaşınca, bir sürü hayır duası almıştım. Outdoor Haber facebook sayfasında ve Outdoor Forum'da bu konuda birçok mesaj alınca, en güncel haritayı sizlerle paylaşmak istedim.

Paylaştığım img formatındaki harita dosyaları el tipi Garmin GPS cihazları ile %100 uyumludur. Garmin 60CSx, Etrex 30 ve 64s cihazlarla çalıştırıp test ettim. Garmin Fenix saatler için de deneyip, sonucu aşağıda yorum bölümünde paylaşırsanız çok sevinirim.

Harita topoğrafik özellikler bakımından Türkiye'de Baytekin tarafından satılan ücretli harita ile aynıdır (fazlası var eksiği yok diyeyim). Bende ücretli harita da bulunmasına rağmen (Etrex 30 içinde gelen Baytekin haritası), ücretli haritanın çeşitli köy yolları, traktör yolları bakımından zayıf olduğunu düşündüğüm için bu ücretsiz haritayı kullanıyorum. Paylaştığım haritayı kullanarak doğada rahatça gezinmenin yanı sıra, kara yollarında rota da oluşturabilirsiniz (harita routable özelliktedir).

Ücretli haritada POI (point of interest) sayısı çok fazla olduğu için (on binlerce büyük/küçük işletme, eczane, bakkal, market, hırdavatçı, sinema, vs.) cihazları yavaşlattığını, harita geçişlerinde takılmalara sebep olduğunu düşünüyorum (gerçi cihazdan bunları kapatmak mümkün). Bu haritayı kullandığımda, cihaz sanki daha rahat işlem yapıyor.

Paylaştığım harita OpenStreetMap tabanlı olup, hiçbir telif hakkı sıkıntısı bulunmamaktadır. Ayrıca güncellik bakımından Şubat 2018 sürümüdür. Türkiye'den satın alınma, içinde Baytekin'in ücretli haritası olan bir cihazınız olsa bile, bu haritayı mutlaka denemenizi öneririm.

İndirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın. (zip şifresi: outdoorhaber) (dikkat: küçük harfle ve bitişik)

bu linki tıklayın (şifre aynı)

garmin harita dosyası

Haritayı cihaza aktarmak için USB kablo ile bilgisayar bağlantısını sağlayın. Ardından cihazın kendi gömülü hafızasına değil, üzerinde takılı SD Card içindeki Garmin klasörü içine (yukarıdaki görsele bakınız) zipli dosyadaki iki harita dosyasını birden kopyalayın. Klasör içinde yer alan (her cihazda bulunmayabilir) gmapsupp.img dosyasını ellemeyin (ben yeniden adlandırıp gmapsupp-eski yaptım, fakat gerek yok). Kopyalama işlemi bitince “USB cihazı güvenle kaldır” seçeneği ile USB bağlantıyı sonlandırın (aksi taktirde cihaza gönderdiğiniz dosyada bozulma olabiliyor).

Garmin harita ayarları

GPS cihazınızı açın. Ayarlar içinde harita bölümüne girin. En aşağıdaki “harita seç” klikleyin. Eğer varsa yüklü eski haritanızı devre dışı bırakın. Turkey Contours ve OpenTopoMap Turkey haritalarını etkinleştirin. Yeni haritanızı güle güle kullanın.

Cihazınızda SD Kart yoksa

Yeni cihazlar geniş hafızaya sahipler. Cihaza ayrıca SD kart almak istemiyorsanız, cihazın kendi hafızasında yer alan /garmin klasörünün içine yeni harita dosyalarını kopyalayabilirsiniz.

sd kartı olmayan cihazlar

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar:

“Garmin GPS Cihazları İçin Ücretsiz Türkiye Topoğrafik Haritası” üzerine 147 yorum

   • Usb ile baglanıyorum depolamadan acılıyor karta yukledim gorunmedi yanlıs yaptıgımı sanmıyorum.

   • kartı fat32 olarak formatladığınıza emin misiniz. ntfs veya farklı şekilde hazırladıysanız cihaz kartı okumayabilir. ilk aklıma gelen bu..

 1. Merhaba,
  Haritayı bilgisayarıma yükleyemiyorum.Zip dosyasını açınca çıkan iki dosyaya da tıklıyorum,ancak “disk görüntüsü dosyası bozuk” uyarısı çıkıyor.

  Cevapla
 2. 22.11.2018 tarihinde önerdiğiniz bu haritayı garmin etrex 30 cihazıma yükledim. sorunsuz çalışıyor. Ayrıca bilgisayarıma Garmin BaseCamp 4.7.0 uygulamasını yükledim. Bu harita BaseCamp içinde de şahane çalışyor. Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • merhaba basecamp a nasıl yüklediniz. açıklayabilir misiniz, her iki haritada çalışıyor mu. teşekkürler.

   Cevapla
 3. 30x e ana hafızaya attım sıkıntısız çalışıyor, teşekkürler, topografik haritayı Google Earth gibi kullanmak için ücretli bird Eye üyeliği ile indirilen uydu görüntüleri dışında bir seçenegimiz var mi ? Lisanslı görüntü için 30 dolar vermek şart mı ? Cevaba şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • görüntü hiçbir işe yaramıyor. hele ki etrex 30 cihazlarda ekranda yakınlaşma uzaklaşma ve kaydırma çok yavaş hale geliyor. görüntü için en sağlıklısı cep telefonuna google earth indirip önceden gözergahı cache’e doldurup arada sırada açıp bakmak.

   Cevapla
   • cep telf larına google earth artık indirilmiyor hocam , abd yasakladı mağazalarda yok , başka formülünüz var mı ?? cihaz biraz zayıf kalıyor sanırım montana 680 falan mı alsaydık keşke diyorum..

   • Henüz fonksiyonel olarak arazide kullanamadım o yüzden cihazları karşılaştıracak kadar bilgim yok , sizin yıllar süren tecrübelerinize ve detaylı bilgilerinize güveniyorum , yeni aldığım cihazın içinden 2011 Türkiye topoğrafik haritası çıktı maalesef , buradan 2018 indirdim , umarım arazide çok işimize yarar..kullandıkça olayı anlayacağız sanırım , cevaplarınıza tekrar teşekkürler 🙏

   • Kısa/uzun mesafe yürüyüşlerinde ve dağcılıkta yapacağın en temel iş “iz kaydı oluşturmak” bir de wikiloc gibi sitelerden indirdiğin gpx dosyalarını cihaza yükleyip o izleri takip ederek aynı parkurlarda yürümek. 5000 liralık garmin montana da, 800 liraya satılan garmin etrex 10 da bu iki temel işi yapan cihazlar. Dokunmatik ve büyük ekran, kamera, android/windows ce işletim sistemleri işin içine girince arıza riski arttığı gibi pil tüketimi de yükseliyor. ne kadar basit, o kadar iyi. Bilgilerin işe yaramasına sevindim. Selamlar

   • 2018 buradan indirmiştim. çalışıyor. sonsuz teşekkürler..2019 tarihli yeni bir harita var mı ?

 4. Haritayı az önce garmin Montana 650 de denedim gayet güzel oldu bayaa sevdim çok teşekkür ederim

  Cevapla
 5. Merhaba Çağatay Bey,
  Wikilocdan Garmin etrex 20x’e nasıl rota yükleyebiliriz,
  basecamp’ı indirmemiz gerekiyormu ? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  Cevapla
  • merhaba, ilgili rotanın ekranında “indir” tıklayın. “dosya” seçin. “ardından 500 rota noktasına sadeleştirilmiş versiyon (Birçok GPS cihazına uyumluluğunu garantilemek için)” seçili olduğunu emin olun.
   tüm bunlardan sonra indirdiğiniz gpx dosyasını cihaza usb ile “gpx” klasörünün içine atın. daha sonra cihazdan bu izi bulup “haritada göster” seçin. bu kadar kolay gelsin.

   Cevapla
   • Teşekkürler yaptım ve denemek için bugün indirdiğim rotada yürümeye başladım ama gps den hiçbirşekilde uyarı sesleri gelmiyor( rotaya yakınlaşırken veya rotadan çıkarken) tonlar ayarında mesaj ve yakınlık sesleri açık olmasına rağmen. Ne yapmam gerek. Teşekkürler

 6. Merhaba,

  Dosya 512MB indikten sonra bozuk oldugu gerekcesiyle indirme islemi tamamlanamiyor. Birkac platformda birden denedim maalesef indiremedim. Yeniden yuklemeniz ya da bir dosya paylasim platformuna yuklemeniz mumkun mudur?

  Tesekkurler.

  Cevapla

Yorum yapın