Garmin GPS Cihazları İçin Ücretsiz Türkiye Topoğrafik Haritası

Garmin GPS cihazlarının Türkiye fiyatları el yakıyor. Pahalılık doğaseverleri yurt dışından cihaz satın almaya itiyor. Yurt dışından Garmin GPS sipariş edenler cihazlarına Türkiye Topografik haritasını yüklemek istediklerinde, ya harita dosyasını bulamıyorlar, ya da çok eski, güncelliğini yitirmiş haritalarla yetinmek durumunda kalıyorlar.

Yıllar önce Magellan cihazlar için Türkiye topoğrafik haritasını sitede paylaşınca, bir sürü hayır duası almıştım. Outdoor Haber facebook sayfasında ve Outdoor Forum'da bu konuda birçok mesaj alınca, en güncel haritayı sizlerle paylaşmak istedim.

Paylaştığım img formatındaki harita dosyaları el tipi Garmin GPS cihazları ile %100 uyumludur. Garmin 60CSx, Etrex 30 ve 64s cihazlarla çalıştırıp test ettim. Garmin Fenix saatler için de deneyip, sonucu aşağıda yorum bölümünde paylaşırsanız çok sevinirim.

Harita topoğrafik özellikler bakımından Türkiye'de Baytekin tarafından satılan ücretli harita ile aynıdır (fazlası var eksiği yok diyeyim). Bende ücretli harita da bulunmasına rağmen (Etrex 30 içinde gelen Baytekin haritası), ücretli haritanın çeşitli köy yolları, traktör yolları bakımından zayıf olduğunu düşündüğüm için bu ücretsiz haritayı kullanıyorum. Paylaştığım haritayı kullanarak doğada rahatça gezinmenin yanı sıra, kara yollarında rota da oluşturabilirsiniz (harita routable özelliktedir).

Ücretli haritada POI (point of interest) sayısı çok fazla olduğu için (on binlerce büyük/küçük işletme, eczane, bakkal, market, hırdavatçı, sinema, vs.) cihazları yavaşlattığını, harita geçişlerinde takılmalara sebep olduğunu düşünüyorum (gerçi cihazdan bunları kapatmak mümkün). Bu haritayı kullandığımda, cihaz sanki daha rahat işlem yapıyor.

Paylaştığım harita OpenStreetMap tabanlı olup, hiçbir telif hakkı sıkıntısı bulunmamaktadır. Ayrıca güncellik bakımından Şubat 2018 sürümüdür. Türkiye'den satın alınma, içinde Baytekin'in ücretli haritası olan bir cihazınız olsa bile, bu haritayı mutlaka denemenizi öneririm.

İndirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın. (zip şifresi: outdoorhaber) (dikkat: küçük harfle ve bitişik)

bu linki tıklayın (şifre aynı)

garmin harita dosyası

Haritayı cihaza aktarmak için USB kablo ile bilgisayar bağlantısını sağlayın. Ardından cihazın kendi gömülü hafızasına değil, üzerinde takılı SD Card içindeki Garmin klasörü içine (yukarıdaki görsele bakınız) zipli dosyadaki iki harita dosyasını birden kopyalayın. Klasör içinde yer alan (her cihazda bulunmayabilir) gmapsupp.img dosyasını ellemeyin (ben yeniden adlandırıp gmapsupp-eski yaptım, fakat gerek yok). Kopyalama işlemi bitince “USB cihazı güvenle kaldır” seçeneği ile USB bağlantıyı sonlandırın (aksi taktirde cihaza gönderdiğiniz dosyada bozulma olabiliyor).

Garmin harita ayarları

GPS cihazınızı açın. Ayarlar içinde harita bölümüne girin. En aşağıdaki “harita seç” klikleyin. Eğer varsa yüklü eski haritanızı devre dışı bırakın. Turkey Contours ve OpenTopoMap Turkey haritalarını etkinleştirin. Yeni haritanızı güle güle kullanın.

Cihazınızda SD Kart yoksa

Yeni cihazlar geniş hafızaya sahipler. Cihaza ayrıca SD kart almak istemiyorsanız, cihazın kendi hafızasında yer alan /garmin klasörünün içine yeni harita dosyalarını kopyalayabilirsiniz.

sd kartı olmayan cihazlar

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar:

“Garmin GPS Cihazları İçin Ücretsiz Türkiye Topoğrafik Haritası” üzerine 147 yorum

 1. Merhaba,
  Garmin Nuvi 3597 LMT araç navigasyon cihazım var. Bu bahsettiğiniz Topo haritası cihazımda çalışır mı?

  Cevapla
 2. Merhaba Garmin e trex 10 cihazim var sd kart yuvası yok sanırım dahili hafıza da 8 mb.harita falan yükleyemiyorum.ne yapmam gerekiyor.

  Cevapla
 3. merhaba yazınızı okudum benim garmin astro alpha 100 köpek takip cihazım var bu haritayı ondada kullanabilirmiyim? benimki çok eski 2011 falan yada güncelleme link varsa atabilirmisiniz yardımınız için teşekkürler.

  Cevapla
 4. çağatay bey bilginizi paylaştığınız için teşekkürler.gerçekten takdir ettim…sorum şu size cevaplarsanız sevinirim…yurt dışında olan yeğenimden garmin etrex20 getirtmek istiyorum ..fakat bu konuda pek bilgim yok…burda kullanabilirmiyim dil desteği varmıdır vede bu türkiye haritası…olmasada burda yükleyebilinirmi verdiğiniz linkten…kısaca bir fark varmı acaba …teşekkür ederim

  Cevapla
  • Yurt dışında satılan cihazlarda (avrupa) Türkçe dil desteği var. Buradaki haritayı yükleyip sorunsuzca kullanabilirsiniz. Buradan cihaz satın alıp şişirilmiş gümrük vergisi ve ötv ödemenin bir anlamı yok. Cihazda arıza olunca zaten “kullanıcı hatası” deyip işin içinden çıkıyorlar. Mis gibi yarı fiyatına, hatta bulabilirseniz daha ucuza alın gitsin.

   Cevapla

Yorum yapın