Garmin GPS cihazları için Ücretsiz Türkiye Topoğrafik Haritası

Garmin GPS cihazlarının Türkiye fiyatları el yakıyor. Pahalılık doğaseverleri yurt dışından cihaz satın almaya itiyor. Yurt dışından Garmin GPS sipariş edenler cihazlarına Türkiye Topografik haritasını yüklemek istediklerinde, ya harita dosyasını bulamıyorlar, ya da çok eski, güncelliğini yitirmiş haritalarla yetinmek durumunda kalıyorlar.

Yıllar önce Magellan cihazlar için Türkiye topoğrafik haritasını sitede paylaşınca, bir sürü hayır duası almıştım. Outdoor Haber facebook sayfasında ve Outdoor Forum’da bu konuda birçok mesaj alınca, en güncel haritayı sizlerle paylaşmak istedim.

Paylaştığım img formatındaki harita dosyaları el tipi Garmin GPS cihazları ile %100 uyumludur. Garmin 60CSx, Etrex 30 ve 64s cihazlarla çalıştırıp test ettim. Garmin Fenix saatler için de deneyip, sonucu aşağıda yorum bölümünde paylaşırsanız çok sevinirim.

Harita topoğrafik özellikler bakımından Türkiye’de Baytekin tarafından satılan ücretli harita ile aynıdır (fazlası var eksiği yok diyeyim). Bende ücretli harita da bulunmasına rağmen (Etrex 30 içinde gelen Baytekin haritası), ücretli haritanın çeşitli köy yolları, traktör yolları bakımından zayıf olduğunu düşündüğüm için bu ücretsiz haritayı kullanıyorum. Paylaştığım haritayı kullanarak doğada rahatça gezinmenin yanı sıra, kara yollarında rota da oluşturabilirsiniz (harita routable özelliktedir).

Ücretli haritada POI (point of interest) sayısı çok fazla olduğu için (on binlerce büyük/küçük işletme, eczane, bakkal, market, hırdavatçı, sinema, vs.) cihazları yavaşlattığını, harita geçişlerinde takılmalara sebep olduğunu düşünüyorum (gerçi cihazdan bunları kapatmak mümkün). Bu haritayı kullandığımda, cihaz sanki daha rahat işlem yapıyor.

Paylaştığım harita OpenStreetMap tabanlı olup, hiçbir telif hakkı sıkıntısı bulunmamaktadır. Ayrıca güncellik bakımından Şubat 2018 sürümüdür. Türkiye’den satın alınma, içinde Baytekin’in ücretli haritası olan bir cihazınız olsa bile, bu haritayı mutlaka denemenizi öneririm.

İndirmek için tıklayın. (zip şifresi: outdoorhaber)

veya

bu linki tıklayın (şifre aynı)

garmin harita dosyası

Haritayı cihaza aktarmak için USB kablo ile bilgisayar bağlantısını sağlayın. Ardından cihazın kendi gömülü hafızasına değil, üzerinde takılı SD Card içindeki Garmin klasörü içine (yukarıdaki görsele bakınız) zipli dosyadaki iki harita dosyasını birden kopyalayın. Klasör içinde yer alan (her cihazda bulunmayabilir) gmapsupp.img dosyasını ellemeyin (ben yeniden adlandırıp gmapsupp-eski yaptım, fakat gerek yok). Kopyalama işlemi bitince “USB cihazı güvenle kaldır” seçeneği ile USB bağlantıyı sonlandırın (aksi taktirde cihaza gönderdiğiniz dosyada bozulma olabiliyor).

Garmin harita ayarları

GPS cihazınızı açın. Ayarlar içinde harita bölümüne girin. En aşağıdaki “harita seç” klikleyin. Eğer varsa yüklü eski haritanızı devre dışı bırakın. Turkey Contours ve OpenTopoMap Turkey haritalarını etkinleştirin. Yeni haritanızı güle güle kullanın.

Cihazınızda SD Kart yoksa

Yeni cihazlar geniş hafızaya sahipler. Cihaza ayrıca SD kart almak istemiyorsanız, cihazın kendi hafızasında yer alan /garmin klasörünün içine yeni harita dosyalarını kopyalayabilirsiniz.

sd kartı olmayan cihazlar

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

95
Kim Ne Demiş?

gry

Merhaba çağatay bey öncelikle bu desteğinizden ötürü çok teşekkür ederim. Yeni etrex 30 garmin alıyorum ancak içi boş harita yüklü değil. likya yolu için sizdeki haritayı buna kurabilirmiyim.Yoksa Wikiloc tan mı haritayı indirmeliyim.

selim

Merhaba, yazdığınız gibi yaptım ve sd karta iki dosyayı kopyaladım.Ancak harita ekranına girdiğimde ; Turkey Contours ve OpenTopoMap Turkey yazılarını göremedim.Yalnızca turkey yazıyordu onu etkinleştirdim. Bu seferde şehir içinde hiç bir sokak ve cadde gözükmedi.Acaba topografik haritalarda şehir içi yollar gözükmüyor mu? Ne yapmalıyım?

Levent

Merhaba,
Haritayı bilgisayarıma yükleyemiyorum.Zip dosyasını açınca çıkan iki dosyaya da tıklıyorum,ancak “disk görüntüsü dosyası bozuk” uyarısı çıkıyor. Virüs programini kapattim. ama sorun cözülmüyor. turkey.img dosyasinda sorun cikariyor. Farkli browserlerden denedim olmadi. Acaba dikkat etmedigim birseymi var. Birtürlü indiremedim.

Şahin Dumlupınar

Selamınaleyküm herkese sizden rica ediyorum 5x plus a yükleyen nasıl yükleyip çalıştırdı yardımcı olurmusunuz lütfen

Ali Ervin Çamlıoğlu

Ben GPSMap 62ST cihazıma yükledim, sorunsuz kullanıyorum.

bahtiyar koc

Garmin fenix 5 x plus ta sorunsuz çalışıyor, teşekkürler.

can

5x de çalısırmı acaba, yükleme işlemini nasıl gerçekleştiririm. bilgilendirirseniz sevinirim.

Şahin

Merhaba Garmin fennix 5X plus nasıl yüklediniz adım adım anlatabilirmisiniz çok ihtiyacım var mesleğim gereği şimdiden teşekkür ederim

Şahin

Merhabalar nasıl yaptınız 5x e bana anlatırmısınız ben indirdim ama saatin içinde nereye atacağımı bilmiyorum bir yerlere kopyaladım olmuyor yapamadım yardımcı olursanız sevinirim

Şahin

Videoyu izledim ama açıkcası pek bişey anlamadım

Şahin

Bahtiyar bey nasıl çalıştırdınız yardımcı olabilirmisiniz

doğan

başarsoftun haritasını paylaşırmısınız acaba?

barlas

merhabalar . garmin gps hiç amenajman haritasını attınız mı

Serkan

Merhaba,
Garmin Nuvi 3597 LMT araç navigasyon cihazım var. Bu bahsettiğiniz Topo haritası cihazımda çalışır mı?

Samil

Merhaba Garmin e trex 10 cihazim var sd kart yuvası yok sanırım dahili hafıza da 8 mb.harita falan yükleyemiyorum.ne yapmam gerekiyor.

zafer klc

merhaba yazınızı okudum benim garmin astro alpha 100 köpek takip cihazım var bu haritayı ondada kullanabilirmiyim? benimki çok eski 2011 falan yada güncelleme link varsa atabilirmisiniz yardımınız için teşekkürler.

unal

çağatay bey bilginizi paylaştığınız için teşekkürler.gerçekten takdir ettim…sorum şu size cevaplarsanız sevinirim…yurt dışında olan yeğenimden garmin etrex20 getirtmek istiyorum ..fakat bu konuda pek bilgim yok…burda kullanabilirmiyim dil desteği varmıdır vede bu türkiye haritası…olmasada burda yükleyebilinirmi verdiğiniz linkten…kısaca bir fark varmı acaba …teşekkür ederim

abdullah yurut

merhaba butun islemleri gerceklestirdim fakat haritalar 60cx cihazda gorunmuyor

kenan

ben de sd karta yükledim fakat haritalar menüsünde göremiyorum. cihaz 60cx

selim

Merhaba,
Haritayı bilgisayarıma yükleyemiyorum.Zip dosyasını açınca çıkan iki dosyaya da tıklıyorum,ancak “disk görüntüsü dosyası bozuk” uyarısı çıkıyor.

MEHMET ZİYA

22.11.2018 tarihinde önerdiğiniz bu haritayı garmin etrex 30 cihazıma yükledim. sorunsuz çalışıyor. Ayrıca bilgisayarıma Garmin BaseCamp 4.7.0 uygulamasını yükledim. Bu harita BaseCamp içinde de şahane çalışyor. Teşekkür ederim.

sadun

merhaba basecamp a nasıl yüklediniz. açıklayabilir misiniz, her iki haritada çalışıyor mu. teşekkürler.