Haberler

Garmin GPS cihazları için Ücretsiz Türkiye Topoğrafik Haritası

Garmin GPS cihazlarının Türkiye fiyatları el yakıyor. Pahalılık doğaseverleri yurt dışından cihaz satın almaya itiyor. Yurt dışından Garmin GPS sipariş edenler cihazlarına Türkiye Topografik haritasını yüklemek istediklerinde, ya harita dosyasını bulamıyorlar, ya da çok eski, güncelliğini yitirmiş haritalarla yetinmek durumunda kalıyorlar.

Yıllar önce Magellan cihazlar için Türkiye topoğrafik haritasını sitede paylaşınca, bir sürü hayır duası almıştım. Outdoor Haber facebook sayfasında ve Outdoor Forum’da bu konuda birçok mesaj alınca, en güncel haritayı sizlerle paylaşmak istedim.

Paylaştığım img formatındaki harita dosyaları el tipi Garmin GPS cihazları ile %100 uyumludur. Garmin 60CSx, Etrex 30 ve 64s cihazlarla çalıştırıp test ettim. Garmin Fenix saatler için de deneyip, sonucu aşağıda yorum bölümünde paylaşırsanız çok sevinirim.

Harita topoğrafik özellikler bakımından Türkiye’de Baytekin tarafından satılan ücretli harita ile aynıdır (fazlası var eksiği yok diyeyim). Bende ücretli harita da bulunmasına rağmen (Etrex 30 içinde gelen Baytekin haritası), ücretli haritanın çeşitli köy yolları, traktör yolları bakımından zayıf olduğunu düşündüğüm için bu ücretsiz haritayı kullanıyorum. Paylaştığım haritayı kullanarak doğada rahatça gezinmenin yanı sıra, kara yollarında rota da oluşturabilirsiniz (harita routable özelliktedir).

Ücretli haritada POI (point of interest) sayısı çok fazla olduğu için (on binlerce büyük/küçük işletme, eczane, bakkal, market, hırdavatçı, sinema, vs.) cihazları yavaşlattığını, harita geçişlerinde takılmalara sebep olduğunu düşünüyorum (gerçi cihazdan bunları kapatmak mümkün). Bu haritayı kullandığımda, cihaz sanki daha rahat işlem yapıyor.

Paylaştığım harita OpenStreetMap tabanlı olup, hiçbir telif hakkı sıkıntısı bulunmamaktadır. Ayrıca güncellik bakımından Şubat 2018 sürümüdür. Türkiye’den satın alınma, içinde Baytekin’in ücretli haritası olan bir cihazınız olsa bile, bu haritayı mutlaka denemenizi öneririm.

İndirmek için tıklayın. (zip şifresi: outdoorhaber)

veya

bu linki tıklayın (şifre aynı)

garmin harita dosyası

Haritayı cihaza aktarmak için USB kablo ile bilgisayar bağlantısını sağlayın. Ardından cihazın kendi gömülü hafızasına değil, üzerinde takılı SD Card içindeki Garmin klasörü içine (yukarıdaki görsele bakınız) zipli dosyadaki iki harita dosyasını birden kopyalayın. Klasör içinde yer alan (her cihazda bulunmayabilir) gmapsupp.img dosyasını ellemeyin (ben yeniden adlandırıp gmapsupp-eski yaptım, fakat gerek yok). Kopyalama işlemi bitince “USB cihazı güvenle kaldır” seçeneği ile USB bağlantıyı sonlandırın (aksi taktirde cihaza gönderdiğiniz dosyada bozulma olabiliyor).

Garmin harita ayarları

GPS cihazınızı açın. Ayarlar içinde harita bölümüne girin. En aşağıdaki “harita seç” klikleyin. Eğer varsa yüklü eski haritanızı devre dışı bırakın. Turkey Contours ve OpenTopoMap Turkey haritalarını etkinleştirin. Yeni haritanızı güle güle kullanın.

Cihazınızda SD Kart yoksa

Yeni cihazlar geniş hafızaya sahipler. Cihaza ayrıca SD kart almak istemiyorsanız, cihazın kendi hafızasında yer alan /garmin klasörünün içine yeni harita dosyalarını kopyalayabilirsiniz.

sd kartı olmayan cihazlar

 

34
Kimler Neler Demiş?

avatar
  Yorum bildirimi al  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mert
Ziyaretçi
Mert

Harita olaganustu detayli. Sanirim bazi yogun yurunen doga yuruyuslerinin gpx dosyalari icine gomulu. Orman alanlari da yesil agac simgesiyle isaretli. Cok tesekkurler.

Agah
Ziyaretçi
Agah

Bu haritayı cep telefonu veya bilgisayar üstünden açma imkanı var mı? Ve bu telif hakkı konusunda sıkıntılı bir durum mudur?

Atilla
Ziyaretçi
Atilla

Benim cihazda sd kart yok direk cihaz hafızasının içine mi atmalıyım?

Tolga Deniz
Ziyaretçi
Tolga Deniz

Çok faydalı bir dosya.
Çok teşekkür ederim.

Tolga Deniz

serkan
Ziyaretçi
serkan

harita gayet güzel teşekkürler. ancak izmirde denizler mavi renk olarak gösterilmiyor bizden mi kaynaklı genel bir durum mudur bu?

MUHSİN
Ziyaretçi
MUHSİN

Garmin Astro 430/T 5 Dog Tracking Bundle BU CİHAZI TÜRKİYEDE KULLANILIR HALE GETİREBİLİR MİSİNİZ?

Safa
Ziyaretçi
Safa

Merhabalar Çağatay bey. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Fakat Garmin 60CSx cihazıma yükleme konusunda sizden yardım talep edeceğim. SD kart içerisine atıp belirttiğiniz gibi güvenli bir şekilde ayırmama rağmen haritayı… Daha fazla göster »

demir
Ziyaretçi
demir

dosya zip ten çıkarken hata veriyior

Cihan
Ziyaretçi
Cihan

Merhaba,

Dosya 512MB indikten sonra bozuk oldugu gerekcesiyle indirme islemi tamamlanamiyor. Birkac platformda birden denedim maalesef indiremedim. Yeniden yuklemeniz ya da bir dosya paylasim platformuna yuklemeniz mumkun mudur?

Tesekkurler.

ibo
Ziyaretçi
ibo

astro 320 için uyumlu mudur acaba

furthest
Ziyaretçi
furthest

Merhaba Çağatay Bey,
Wikilocdan Garmin etrex 20x’e nasıl rota yükleyebiliriz,
basecamp’ı indirmemiz gerekiyormu ? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

En İyi Malzemeler