Garmin GPS Cihazları İçin Ücretsiz Türkiye Topoğrafik Haritası

Garmin GPS cihazlarının Türkiye fiyatları el yakıyor. Pahalılık doğaseverleri yurt dışından cihaz satın almaya itiyor. Yurt dışından Garmin GPS sipariş edenler cihazlarına Türkiye Topografik haritasını yüklemek istediklerinde, ya harita dosyasını bulamıyorlar, ya da çok eski, güncelliğini yitirmiş haritalarla yetinmek durumunda kalıyorlar.

Yıllar önce Magellan cihazlar için Türkiye topoğrafik haritasını sitede paylaşınca, bir sürü hayır duası almıştım. Outdoor Haber facebook sayfasında ve Outdoor Forum'da bu konuda birçok mesaj alınca, en güncel haritayı sizlerle paylaşmak istedim.

Paylaştığım img formatındaki harita dosyaları el tipi Garmin GPS cihazları ile %100 uyumludur. Garmin 60CSx, Etrex 30 ve 64s cihazlarla çalıştırıp test ettim. Garmin Fenix saatler için de deneyip, sonucu aşağıda yorum bölümünde paylaşırsanız çok sevinirim.

Harita topoğrafik özellikler bakımından Türkiye'de Baytekin tarafından satılan ücretli harita ile aynıdır (fazlası var eksiği yok diyeyim). Bende ücretli harita da bulunmasına rağmen (Etrex 30 içinde gelen Baytekin haritası), ücretli haritanın çeşitli köy yolları, traktör yolları bakımından zayıf olduğunu düşündüğüm için bu ücretsiz haritayı kullanıyorum. Paylaştığım haritayı kullanarak doğada rahatça gezinmenin yanı sıra, kara yollarında rota da oluşturabilirsiniz (harita routable özelliktedir).

Ücretli haritada POI (point of interest) sayısı çok fazla olduğu için (on binlerce büyük/küçük işletme, eczane, bakkal, market, hırdavatçı, sinema, vs.) cihazları yavaşlattığını, harita geçişlerinde takılmalara sebep olduğunu düşünüyorum (gerçi cihazdan bunları kapatmak mümkün). Bu haritayı kullandığımda, cihaz sanki daha rahat işlem yapıyor.

Paylaştığım harita OpenStreetMap tabanlı olup, hiçbir telif hakkı sıkıntısı bulunmamaktadır. Ayrıca güncellik bakımından Şubat 2018 sürümüdür. Türkiye'den satın alınma, içinde Baytekin'in ücretli haritası olan bir cihazınız olsa bile, bu haritayı mutlaka denemenizi öneririm.

İndirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın. (zip şifresi: outdoorhaber) (dikkat: küçük harfle ve bitişik)

bu linki tıklayın (şifre aynı)

garmin harita dosyası

Haritayı cihaza aktarmak için USB kablo ile bilgisayar bağlantısını sağlayın. Ardından cihazın kendi gömülü hafızasına değil, üzerinde takılı SD Card içindeki Garmin klasörü içine (yukarıdaki görsele bakınız) zipli dosyadaki iki harita dosyasını birden kopyalayın. Klasör içinde yer alan (her cihazda bulunmayabilir) gmapsupp.img dosyasını ellemeyin (ben yeniden adlandırıp gmapsupp-eski yaptım, fakat gerek yok). Kopyalama işlemi bitince “USB cihazı güvenle kaldır” seçeneği ile USB bağlantıyı sonlandırın (aksi taktirde cihaza gönderdiğiniz dosyada bozulma olabiliyor).

Garmin harita ayarları

GPS cihazınızı açın. Ayarlar içinde harita bölümüne girin. En aşağıdaki “harita seç” klikleyin. Eğer varsa yüklü eski haritanızı devre dışı bırakın. Turkey Contours ve OpenTopoMap Turkey haritalarını etkinleştirin. Yeni haritanızı güle güle kullanın.

Cihazınızda SD Kart yoksa

Yeni cihazlar geniş hafızaya sahipler. Cihaza ayrıca SD kart almak istemiyorsanız, cihazın kendi hafızasında yer alan /garmin klasörünün içine yeni harita dosyalarını kopyalayabilirsiniz.

sd kartı olmayan cihazlar

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar:

“Garmin GPS Cihazları İçin Ücretsiz Türkiye Topoğrafik Haritası” üzerine 147 yorum

 1. Merhabalar Çağatay bey.
  Paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Fakat Garmin 60CSx cihazıma yükleme konusunda sizden yardım talep edeceğim. SD kart içerisine atıp belirttiğiniz gibi güvenli bir şekilde ayırmama rağmen haritayı açamıyorum.
  Yukarıda belirttiğiniz yöntemden farklı olarak SD kartımın içerisinde herhnagi bir klasör bulunmamakta sadece ”ID” isimli bir Text Document bulunmakta. SD kart için önceden yapmam gereken bir ayar mı vardır?
  İlginize şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
 2. harita gayet güzel teşekkürler. ancak izmirde denizler mavi renk olarak gösterilmiyor bizden mi kaynaklı genel bir durum mudur bu?

  Yanıtla
  • aynen.. yukarıya ilgili bilgiyi ekliyorum. cihazın kendi hafızasındaki /garmin klasörünün içine iki dosyayı kopyalamanız ve ardından yukarıda tarif edildiği gibi her iki haritayı da aktif hale getirmeniz yeterlidir. (world base map vs ne varsa deactivate edin, cihazı yavaşlatır)

   Yanıtla
   • Teşekkürler, haritaları garmin klasörüne kopyaladım ve çalıştı….çok detaylı haritalar, önümüzdeki aylarda haritalar güncellendikçe paylaşmanızı bekliyoruz artık :))

 3. Bu haritayı cep telefonu veya bilgisayar üstünden açma imkanı var mı? Ve bu telif hakkı konusunda sıkıntılı bir durum mudur?

  Yanıtla
  • merhaba, windows pclerde açabilirsiniz. bunun için ilk önce garmin basecamp uygulamasını bilgisayarınıza kurun. https://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=4435
   kurulum bittikten sonra basecamp’ın kapalı olduğuna emin olunca indirdiğiniz zip dosyasından çıkan exe dosyasını kurun. (dosya imzasızdır. güvenlik uyarısı çıkabilir. smart screen açılırsa “ek bilgi” tıklanıp, kuruluma devam et seçin)
   kurulum bitince basecamp’ı açın. Maps menüsünden Turkey seçin. Harita telif hakkı sıkıntısız kullanılabilir. Topoğrafik yükseltiler basecamp’te görünmüyor, ancak Garmin cihazlarda görünüyor.
   cep telefonları için hiç araştırmadım. wikiloc kullanabilir, cüzi ücretle 1 yıllık abonelik satın alıp offline harita indirebilirsiniz.

   Yanıtla
 4. Harita olaganustu detayli. Sanirim bazi yogun yurunen doga yuruyuslerinin gpx dosyalari icine gomulu. Orman alanlari da yesil agac simgesiyle isaretli. Cok tesekkurler.

  Yanıtla

Yorum yapın