Garmin GPS cihazları için Ücretsiz Türkiye Topoğrafik Haritası

Garmin GPS cihazlarının Türkiye fiyatları el yakıyor. Pahalılık doğaseverleri yurt dışından cihaz satın almaya itiyor. Yurt dışından Garmin GPS sipariş edenler cihazlarına Türkiye Topografik haritasını yüklemek istediklerinde, ya harita dosyasını bulamıyorlar, ya da çok eski, güncelliğini yitirmiş haritalarla yetinmek durumunda kalıyorlar.

Yıllar önce Magellan cihazlar için Türkiye topoğrafik haritasını sitede paylaşınca, bir sürü hayır duası almıştım. Outdoor Haber facebook sayfasında ve Outdoor Forum'da bu konuda birçok mesaj alınca, en güncel haritayı sizlerle paylaşmak istedim.

Paylaştığım img formatındaki harita dosyaları el tipi Garmin GPS cihazları ile %100 uyumludur. Garmin 60CSx, Etrex 30 ve 64s cihazlarla çalıştırıp test ettim. Garmin Fenix saatler için de deneyip, sonucu aşağıda yorum bölümünde paylaşırsanız çok sevinirim.

Harita topoğrafik özellikler bakımından Türkiye'de Baytekin tarafından satılan ücretli harita ile aynıdır (fazlası var eksiği yok diyeyim). Bende ücretli harita da bulunmasına rağmen (Etrex 30 içinde gelen Baytekin haritası), ücretli haritanın çeşitli köy yolları, traktör yolları bakımından zayıf olduğunu düşündüğüm için bu ücretsiz haritayı kullanıyorum. Paylaştığım haritayı kullanarak doğada rahatça gezinmenin yanı sıra, kara yollarında rota da oluşturabilirsiniz (harita routable özelliktedir).

Ücretli haritada POI (point of interest) sayısı çok fazla olduğu için (on binlerce büyük/küçük işletme, eczane, bakkal, market, hırdavatçı, sinema, vs.) cihazları yavaşlattığını, harita geçişlerinde takılmalara sebep olduğunu düşünüyorum (gerçi cihazdan bunları kapatmak mümkün). Bu haritayı kullandığımda, cihaz sanki daha rahat işlem yapıyor.

Paylaştığım harita OpenStreetMap tabanlı olup, hiçbir telif hakkı sıkıntısı bulunmamaktadır. Ayrıca güncellik bakımından Şubat 2018 sürümüdür. Türkiye'den satın alınma, içinde Baytekin'in ücretli haritası olan bir cihazınız olsa bile, bu haritayı mutlaka denemenizi öneririm.

İndirmek için tıklayın. (zip şifresi: outdoorhaber)

veya

bu linki tıklayın (şifre aynı)

garmin harita dosyası

Haritayı cihaza aktarmak için USB kablo ile bilgisayar bağlantısını sağlayın. Ardından cihazın kendi gömülü hafızasına değil, üzerinde takılı SD Card içindeki Garmin klasörü içine (yukarıdaki görsele bakınız) zipli dosyadaki iki harita dosyasını birden kopyalayın. Klasör içinde yer alan (her cihazda bulunmayabilir) gmapsupp.img dosyasını ellemeyin (ben yeniden adlandırıp gmapsupp-eski yaptım, fakat gerek yok). Kopyalama işlemi bitince “USB cihazı güvenle kaldır” seçeneği ile USB bağlantıyı sonlandırın (aksi taktirde cihaza gönderdiğiniz dosyada bozulma olabiliyor).

Garmin harita ayarları

GPS cihazınızı açın. Ayarlar içinde harita bölümüne girin. En aşağıdaki “harita seç” klikleyin. Eğer varsa yüklü eski haritanızı devre dışı bırakın. Turkey Contours ve OpenTopoMap Turkey haritalarını etkinleştirin. Yeni haritanızı güle güle kullanın.

Cihazınızda SD Kart yoksa

Yeni cihazlar geniş hafızaya sahipler. Cihaza ayrıca SD kart almak istemiyorsanız, cihazın kendi hafızasında yer alan /garmin klasörünün içine yeni harita dosyalarını kopyalayabilirsiniz.

sd kartı olmayan cihazlar

 


Paylaş:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

136

YASAM

Merhaba.
Bu programı android cep telefonunda kullanabilir miyim? .IMG dosyalarını açamıyorum.

mehmet

“outdoorhaber” sifresi calismiyor veya benmi yapamiyorum? macbook ile indirdim ve zipden acmak icin sifreyi bir türlü kabul ettiremedim

Abdurrahman

Önceki yorumlarda vardı, daha öncede ZIP şifresi sorunu yaşayan olmuş ve siz; “Mutlaka bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz” demişsiniz. Ben herhangi bir yanlış yapmadığıma eminim belkide MAC’lerin Zip Arşiv Programı ile alakalı bir sıkıntı olabilir. Rica etsem ZIP şifresi olmadan bu harita dosyasını paylaşabilir misiniz?

remzi

merhaba çağatay bey garmin etrex 20x almayı duşunuyorum 2. el olarak ama yurtdışından alınmı bu paylaştığınız linki indirip yüklesem türkiye haritasını görebilir miyim?

deepblue2020

Yalnız bu harita 2020 itibari ile güncel mi ? Güncelemeyi nereden alıyor ?

deepblue2020

Garmin Edge 1000 ‘de belirtildiği şekilde micro cd kart kısmına yükleme yaptım. Çalışıyor Teşekkür ederim 🙂

Ümit

Selam cagatay bey garmin alpha 50 cihazim var bu cihaza yeni haritayi nasil yukliyebilirim?

ufuk

Merhaba bu haritayı Alpha 100 için kullanabilirmiyiz.

AHMET KOÇ

Çağatay Bey merhaba, yeni etrex 32x aldım, bulunduğum konumu haritada (Türkiye) görebiliyorum sanırım avrupa haritasının içinde standart var. Ancak ülke seçiminde Türkiye yok bu durumda manuel adres girişi ve arama yapamıyorum. Sizin haritayı da SD kartına yükledim ama aktif yapamadım (görünmüyor) . Daha önce den GPS deneyimim yok , bilgilendirirseniz memnun olurum.

Toygun Ünsal

Selamlar ben GPSMap 60 CSx e yüklemeye çalıştım ancak cihazın üstünde 256 mb sd kard var sizin harita boyutu büyük geldi, sd karti 2 gb taktiğım zaman cihaz sd kartı okumuyor, yardımcı olabilir misiniz?