Garmin Etrex 20 / Etrex 30 El tipi GPS inceleme

Garmin ve Magellan el tipi gps cihazlarının neredeyse her modelini kullanmış biri olarak, yaklaşık 3 aydır kullandığım bu mükemmel cihazı tanıtmadan geçmek istemedim.  “Mükemmel” dedim diye yazının devamını okumadan direk bu cihazı satın almaya karar vermeyin.  Yazıyı okuyup cihazın ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığına siz karar verin. Garmin Etrex 30'u anlatarak başlıyorum. Burada anlatacağım hemen hemen tüm özellikler Garmin Etrex 20'yi de kapsıyor. Garmin Etrex 20'de yalnızca elektronik pusula, barometrik altimetre (deniz seviyesinden yükseldikçe hava basıncının değişimesi kuralına göre çalışan; böylece yüksekliği hesaplayan basınç ölçer) ve kablosuz paylaşım özelliği yok. Bu farklar dışında her iki cihaz bire bir aynı.

Garmin Etrex 20 ve Etrex 30 arasında 120 – 150 TL arasında bir fiyat farkı var. Fiyat farkının sebebi yukarıda da belirttiğim gibi elektronik pusula, altimetre ve kablosuz paylaşım özelliği. Aşağıda bu özellikleri anlatmaya çalışayım. Siz de fiyat farkını vermeye değer mi kendiniz karar verin.

Elektronik pusula nedir? Çok mu gereklidir?

Elektronik pusula desteği olan cihazlar hangi yöne baktığınızı mekanik pusula gibi gösterirler. Örneğin cihaza rota attınız, rotayı takip ederek yürüyorsunuz. Soluklanmak için durdunuz cihaza baktınız, biraz rotadan sapmışsınız. Eğer cihazınızda elektronik pusula desteği varsa  rotaya gireceğiniz yönü bulmanız çok kolay. Cihazla birlikte kendinizi döndürerek rotanın hangi istikamette olduğunu kolaylıkla anlıyorsunuz.

Garmin Etrex 30
İmleç yönü gösteriyor. Etrex 30 Elektronik Pusula sensörü sayesinde olduğunuz yerde dönseniz dahi yönünüzü gösterebilirken, Garmin Etrex 20'de imlecin yönünüzü doğru göstermesi için birkaç metre yürümeniz gerekiyor.

Siz döndükçe ekrandaki yön imleci de dönüyor. Cihazınızda elektronik pusula yoksa yüzünüzün hangi istikamete baktığını nasıl anlıyorsunuz? Bunun için birkaç metre yürümeniz gerekiyor (yaklaşık 3 ila 10 metre) Eğer gps sinyallerini iyi alan bir noktadaysanız genelde 3 metre kadar yürürseniz cihaz hangi yöne baktığınızı algılıyor ve sizde rotaya yakınlaşıyor musunuz, uzaklaşıyor musunuz, rota ileride mi geride mi kaldı anlıyorsunuz. Kısaca şöyle ifade edeyim; cihazda elektronik pusula yoksa yönünüzü bulmak için zahmet edip birkaç metre hareket etmeniz gerekiyor. Birkaç metre yürürüm, nasıl olsa cihaz  yönümü aynen elektronik pusulalı cihazlar gibi gösterecek diyorsanız Garmin Etrex 20 alın boşuna Etrex 30 için 150 TL fark ödemeyin. Peki elektronik pusula için fiyat farkı ödeyenler boşuna mı ödüyor? Hayır. Dik bir kulvar çıkıyorsunuz. Ne yapacaksınız? 3 metre yürüyeyim de yönümü göreyim diyerek cihaza bakarak ilerlerseniz uçar gidersiniz. Dar bir vadide ilerliyorsunuz, gps sinyalleri yarım yamalak geliyor.. git git cihazda yön sürekli değişiyor.. işte bunlarla uğraşmak istemiyorsanız Garmin Etrex 30 satın almanız gerekiyor.  3-5 metre yürür yönümü görürüm, 150 TL cebimde kalsın diyorsanız rahatlıkla Garmin Etrex 20'yi tercih edebilirsiniz. Unutmadan dezavantajlarından da bahsedeyim.

 • Pil süresini yaklaşık %20-30 kısaltıyor.
 • Her pil değişiminde kalibre etmek gerekli. (Yaklaşık 30 saniyelik bir işlem)
 • Fiyata yansıyor (halbuki sensörün maliyeti 5 dolar)

Altimetre nedir? Çok mu gereklidir?

Altimetre deniz seviyesinden yükseldikçe hava basıncının değişimi kuralına göre çalışan; böylece yüksekliği hesaplayan basınç ölçerdir. Garmin Etrex 20'de elektronik pusula olmadığı gibi barometrik sensör de yok.

Garmin Etrex 30 ekran
Oturduğum apartmanda yer seviyesinde yükseklik 41 metre, ölçümü 4ncü katta yaptığım için Etrex 30 altimetresi doğru sonuç veriyor. Aynı ölçümü Etrex 20 ile yapsaydım, Etrex 20 yükseklik bilgisini topografik haritadan okuyacağı için yüksekliğim 41 metre olarak görünecekti.

Altimetre yüksekliği ölçmesine rağmen cihazda görünen yükseklik durduğunuz yerde alçak ya da yüksek basıncın etkisiyle değişebilir. Örneğin siz 3900 metredesiniz ve altimetre 4000'lerde gösterebilir. Bu demektir ki alçak basıncın etkisindesiniz ve de hava bozuyor. Basınç değişikliği yüksek irtifalarda sıkça yaşandığından bu tip cihazlara neden altimetre koyuyorlar anlamıyorum. Bütün topografik haritalarda zaten yükseklik bilgileri mevcut. Garmin Etrex 20 yükseklik bilgisini haritadan okuyor (konuma bağlı olarak), Garmin Etrex 30 ise üzerindeki basınç ölçer ile yüksekliği belirliyor. Hangisi daha kesin sonuç veriyor derseniz bunun gerçekten net bir yanıtı yok. Uludağ Zirve'de (2543 metre) her iki cihaz yanlış değerler verdi 🙂 +20 -20 metre gibi farklar bulunuyordu. Bana sorarsanız Altimetre özelliği olsa da olur, olmasa da. Bugüne dek herhangi bir avantajını göremedim.

Belki amatör pilotsanız veya yamaç paraşütü gibi sporlarla uğraşıyorsanız, yani ayağınız yerden kesiliyorsa altimetre bir işinize yarar. Bu durumda Garmin Etrex 20 bulunduğunuz konumdaki yüzey yüksekliğini verecek (örneğin siz 3000 metrede uçuyorsunuz fakat altınızdaki dağ 1900 metre, bu durumda yüksekliğiniz 1900 görünecek), Garmin Etrex 30 ise yaklaşık +30 -30 sapmayla gerçek yüksekliğinizi verecektir. Denize sıfır 8 katlı bir apartmanın 8nci katındasınız. Etrex 20'de yüksekliğiniz 1 – 2 metre görünecek, Garmin Etrex 30 ise birkaç metre sapmayla 35 – 40 metrelerde olduğunuzu üzerindeki altimetre sayesinde algılayacaktır. Yüzeydeyseniz problem yok, ancak doğal olmayan bir biçimde yüksekteyseniz (apartmanda, uçakta, paraşütte) bu durumda Garmin Etrex 30 doğru yüksekliği verecektir.

Gps cihazında altimetre bulunmasının dezavantajları

 • Pil süresini kısaltıyor.
 • Her pil değişiminde kalibre etmeniz gerekli. Ayrıca kalibre ettiğiniz yüksekliği kesin olarak bilmeniz gerekiyor. Sırf bu yüzden imkan bulabilirsem deniz kenarında kalibre ediyorum. Bu da can sıkıcı bir durum.
 • Fiyata yansıyor (halbuki 5 dolarlık bir sensör)

Cihaz tanıtayım dedim. Ansiklopedi gibi konu uzadı da uzadı. Bu kadar ayrıntıyı gereksiz, sıkıcı buluyorsanız lütfen aşağıda yorum bölümünde düşüncelerinizi paylaşın.

Garmin eTrex 30 donanımı

Butonlar

Garmin Etrex 30
Garmin eTrex 30 sol yan

eTrex üzerinde 3 adet solda, 2 adet sağda ve bir adet joystick özellikli buton önce olmak üzere toplam 6 adet buton bulunuyor.

 • Zoom butonları (zoom + ve zoom -) cihazın solunda yer alıyor. Bu butonlar haritayı yakınlaştırıp uzaklaştırıyor. Ayrıca ekranlar arası geçiş yapılabiliyor.
 • Menü butonu cihazın solunda yer alan 3ncü buton. Menüye giriş yapılıyor.
 • Geri butonu sağ üstte bulunuyor. Menüde ilerledikçe bir geri menüye dönmeye yarıyor.
 • Güç/Işık butonu sağ altta bulunuyor. Cihazı açıp kapayabilir, ışık şiddetini ayarlayabilirsiniz.
 • Cihazın ön kısmında yer alan joystick özellikli buton sayesinde haritada gezinti yapabilir, menü seçimi yapabilir, noktalama yapabilirsiniz.

Ekran

Garmin kıyaslama
Soldan sağa Montana 650t, GPSMAP 62s, Oregon 550, eTrex Legend, Dakota 20, eTrex 30

eTrex'te ufak fakat her koşulda rahatlıkla okunabilen, çok parlak güneşli havalarda dahi yansıma yapmayan renkli ekran mevcut. Ekran boyutu 3.6 cm x 4.3 cm. Kıyaslama yapabilmeniz açısından Garmin 62s Gps”in ekran boyutlarının 4.1 cm x 5.6 cm. olduğunu belirteyim.

Garmin Etrex 30
Güneşli parlak havalarda dahi, ekran ışığı kapalı iken rahatlıkla okunabiliyor.

Büyük ekran iyidir diye düşünmeyin. Büyük ekran pil katilidir. Büyük ekran büyük kasa gerektirir. Yoğun efor gerektiren bir çıkışta telsiz boyutunda bir cihazı cebinize sokmak – çıkarmak, göğsünüzdeki klipsten söküp – takmak ciddi konsantrasyon ve vakit kaybına sebep olur. Garmin eTrex 30 avuç içine sığan boyutlarıyla pantolonunuzun yan cebine, çantanızın bel pedindeki ceplere kolaylıkla sığabiliyor. Cihazın ekran ve tuşlarla ilgili bir olumsuz tarafı ekran kiliti tuşunun olmaması.

Ön tarafta yer alan joystick cihazı cebinize koyduğunuzda cihazın sürekli kendi kendine menülerde gezmesine, noktalama yapmasına sebep oluyor.

Arabirim

Garmin Etrex 30
Ana menüden kolaylıkla bütün fonksiyonlara ulaşabiliyorsunuz. Joystick işleri oldukça kolaylaştırıyor.

Garmin eTrex 30'u açtığınızda karşınıza gelen menüde joystick yardımı ile kolaylıkla gezinebiliyorsunuz. eTrex 30 kusursuz, anlaşılabilir Türkçe desteği de sunuyor. Yukarıda kısaca belirttiğim gibi arabirim, ekran ve tuşların tek kusuru (bence önemli bir eksik) ekran kilidine sahip olmayışı. Cihazı çantanın yan pedlerindeki cebe veya pantolon-ceket üstündeki ceplere koyduğunuzda joystick'in kafasına göre takılması kaçınılmaz oluyor. Bu durum pil süresini kısaltabiliyor. Bu durumu engellemenin çaresi, cihazı orjinal koruma kılıfında tutup bel veya göğsünüzdeki bir askıya asmak.

Garmin eTrex 30 yeni özellikler

Burada gereksiz ayrıntılara girmek istemiyorum. Zira internette cihazın tüm standart özelliklerini bulabilirsiniz.  Cihazda her gps cihazında bulunan standart özellikler mevcut. Göze çarpan en büyük yenilik cihazın Amerikan GPS uyduları dışında bir de Rus GLONASS uydularını destekliyor oluşu. Garmin'in bu özelliği çok da istekli biçimde eklediğini zannetmiyorum. Rusya GLONASS desteği olmayan gps cihazlarından ek vergi alıyor. Zannediyorum bu bariyeri aşmak için GLONASS desteği eklenmiş. Çünkü pratikte hem GPS hemde GLONASS desteği biz son kullanıcılara bir avantaj sağlamıyor.

Garmin Etrex 30 glonass
Cihaz apartman içinde dahi (pencereye yakınsanız) GPS ve GLONASS uydularına rahatlıkla bağlanabiliyor. Çekim kalitesi mükemmel.

Belki çok derin vadilerde, kanyonlarda; ancak 3-4 GPS uydusuna bağlanılabilen alanlarda ek olarak birkaç GLONASS uydusuna da bağlanmak  işimize yarayabilir. Bu arada ülkemiz de GLONASS yayın alanı içinde. Diğer dikkat çekici özellikleri başlıklar halinde vereyim ki bu yazı daha da sıkıcı bir hal almasın;

 • Kağıtsız geocaching :  geocaching.com'dan indirdiğiniz cache'leri direk cihaza atabiliyorsunuz.
 • Kablosuz iletişim : Garmin Etrex 30, Garmin 62s ve 62st gibi kablosuz desteği olan cihazlar arası rota, geocache, waypoint paylaşımı yapabiliyorsunuz.
 • Uydu görüntülü harita desteği: Raster harita desteği bu cihazda mevcut fakat özellikle Google uydu görüntüsü yüklemeniz için cihaza biraz takla attırmanız gerekiyor. Vakit bulduğumda bu işlemi adım adım anlatacağım.
 • Alan hesabı : Haritacıların, inşaatçıların, emlakçıların kolaylıkla alan hesabı yapmasını sağlayan bu özellik Magellan gibi cihazlarla kıyaslandığında Garmin'de oldukça kolay. Tek yapmanız gereken menü'den alan hesabı bölümüne gitmek ve hesaplamak istediğiniz alanı cihazın “başla” seçeneğini tıklayarak yürümek. Çok büyük alanlarda araba veya traktöre binerek bu hesabı yapabilirsiniz. Başladığınız noktaya geri döndüğünüzde hesapla diyorsunuz ve alan hesabı yapılmış oluyor.
 • Araç navigasyon: Menüden profillere gidip “araç” profili seçiliyor. Baytekin'in yüklediği harita oldukça detaylı ve ömür boyu güncellenebiliyor. Basit bir araç tutacağı ile full navigasyon sistemine sahip olabilirsiniz.

Performans

Batarya Ömrü : Cihaz iki adet AA tipinde kalem pil dediğimiz pil ile çalışıyor. Cihaz alkalin veya şarj edilebilir pilleri destekliyor. Şarj edilebilir pil taktığınızda ayarlardan pil tipini değiştirmeniz gerekiyor. Böylece cihaz voltaj gereksinimini değiştiriyor.

Garmin Etrex 30
arka kapak çevirerek kolayca açılıyor. sdcard takıp çıkarmak için pili çıkarmak gerekiyor. kasa IPX-7 standartlarında su geçirmezliğe sahip.

Alkalin ve şarj edilebilir pillerin performansları arasında neredeyse fark yok. Bu nedenle 6 adet şarj edilebilir pil almanızı öneririm. Böylece en az 4-5 yıl pil satın almak derdinden kurtulacak, ayrıca çevreyi daha az kirleteceksiniz. Varta'nın 2700 mAh pilleri ile ekran ışığı kapalı iken 23 buçuk saat, ekran ışığı açıkken 11-12 saat kadar kullanabiliyorsunuz.  Renkli ekran GPS cihazları arasında en iyi değer diyebilirim. Magellan cihazların (Triton ve yeni explorist serisi) ekran ışığı ile 3-4 saat, ekran ışıksız taş çatlasın 8-9 saat çalıştığını ve kullanıcısına pil konusunda saç baş yoldurttuğunu belirteyim. Yalnızca pil süresi bile Garmin tercih etmemdeki en büyük sebep.

Cihaz Performansı : Ufak boyut, uzun pil ömrü maalesef yavaş çalışan bir işlemci demek. Haritalara zoom yaptığınızda yakınlaşma ve uzaklaşma esnasında cihaz akıcı değil. Bir miktar gecikme yaşanıyor. Cihazı satın aldığımdan beri 3 kere firmware güncellemesi çıktı ve her güncellemede cihaz biraz daha akıcı hale geliyor. İleride bu sorunun tamamen ortadan kalkmasını umuyorum.

 

Garmin Etrex 30 koruyucu
GizzMoVest firmasının sert köpükten imal koruyucuları Ebay'de satılıyor. Bir de ekrana film koruyucu eklenirse bu cihaz 20 yıl sorunsuz, yıpranmadan çalışır.

Kasa

Kasa IPX-7 standardında su geçirmezlik özelliğine sahip. Joystick dışındaki tuşları söküp çıkarmak imkansız. Ekran çizilmelere çok müsait. Magellanlarda ekran kasadan birkaç milimetre daha derine konumlandırılıyor böylece çizilmeler daha az yaşanıyor. Garmin maalesef neredeyse tüm cihazlarında ekranı çizilmelere karşı çok korumasız bırakıyor. Bunun tek çözümü cihazı orjinal kılıfı ile birlikte kullanmak. Kılıf ülkemizde henüz yok. En iyisi telefonlar için satılan ekran koruyucu filmlerden birkaç tane edinmek ve cihazı şimdilik bu şekilde kullanmak.

Garmin Etrex 30 Avantajlar

 • Parlak ekran
 • Ufak boyut
 • GLONASS desteği
 • Geocaching.com desteği
 • Raster harita desteği
 • Mükemmel batarya ömrü
 • 3 eksenli elektronik pusula (eTrex 20'de yok)
 • Barometrik altimetre desteği ( eTrex 20'de yok)
 • Kablosuz paylaşım (eTrex 20'de yok)
 • Düşük fiyat (1200 – 2000 TL'lik cihazlardan daha fazla özellik var)

Garmin Etrex 30 Dezavantajlar

 • Ufak ekran (benim için sorun olmadı)
 • Ekran kilidi bulunmuyor. Cihaz cepte veya çantada açıkken joystick durmadan komut gönderiyor, birşeylere tıklıyor. Bu durumdan usanan Amerikalı bir arkadaş şöyle bir çözüm geliştirmiş https://www.wildsnow.com/1806/garmin-etrex-hack-mod-modificatio/
 • Yavaş işlemci (çok can sıkıcı bir durum değil, fakat haritada zoom yaparken bir miktar yavaşlık söz konusu)
 • Cihaz üzerinde herhangi bir askı aparatı yok. Kılıf ile birlikte kullanıldığında bu sorun çözülüyor.

Sonuç

500-550 TL civarına faturalı, Baytekin çıkışlı Garmin Etrex 20 bulmak mümkün. Yukarıda anlattığım elektronik pusula, barometrik altimetre ve kablosuz paylaşım özellikleri bir işinize yaramayacaksa, bütçeniz müsait değilse Etrex 20'yi tercih etmemeniz için hiçbir neden yok.

650-700 TL civarında faturalı, Baytekin çıkışlı Garmin Etrex 30 bulmak mümkün. 1200-1400 TL'ye satılan Garmin 62s cihazından temelde hiç ama hiçbir farkı yok. Hatta GLONASS desteği ile bir adım önde. 62s'in tek farkı çok az daha büyük ekran ve daha hızlı işlemci. İki kat fiyat farkı vermeye değer mi? çok paranız varsa değer.

Her iki cihaz da eTrex 20/30 bütün GPS ihtiyaçlarınızı görüyor. Magellanların PDA'den bozma janjanlı cihazlarına aldanmayın. Windows CE işletim sistemli Magellanlar devamlı kilitlenmeler, sorunlar çıkarıyor. Ayrıca dokunmatik ekranları ile Magellan kullanmak tam bir kabus. Yürüyüşte işi gücü bırakıyor, parmak uçları ile belli noktalara dokunmakla cebelleşiyorsunuz.

Garmin cihazlar kendi işletim sistemleri üzerinde çalışıyor. El tipi Garmin cihazlar tamamen doğada kullanılmak için tasarlanmış ve gereksiz tüm özelliklerden arındırılmış. Bu kadar uygun fiyata ülkemizde satılan başka GPS cihazı yok. GPS almayı düşünüyorsanız hiç tereddüt etmeden satın alabilirsiniz. İlk ve son GPS cihazınız olacağını rahatlıkla söyleyebilirim.


Paylaş:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

“Garmin Etrex 20 / Etrex 30 El tipi GPS inceleme” üzerine 69 yorum

 1. Garmin 30’da rota veya izden istemeyerek bir mesafe çıktığımızda bizi uyaran bir sistem var mı. Var sa hangi menüden giriliyor.

  Cevapla
  • waypointler oluşturursanız yaklaştığınızda uyarıyor. proximity alert seçeneğinden yapacaksınız. ancak kullanışlı bir özellik değil. sorduğunuz anlamda bir özellik maalesef yok. olsa güzel olurdu. devamlı ekrana bakmak zorunda kalmazdık.

   Cevapla
 2. Selamlar ben bir deniz kayağı kullanıcısıyım denizde yönümü bulmak için bir GPS cihazına ihtiyacım var[genel dünya haritasındaki ege ve akdeniz haritaları] dışında başka bir özeliğe gereksinim duymuyorum GARMİN ETREX 10 işimi görür gibi duruyor ne dersiniz ?
  selamlar iyi çalışmalar.

  Cevapla
  • merhaba, etrex 10 ve 20’nin tek sıkıntısı durur haldeyken hangi istikamete dönük olduğunuzu göstermemeleri. elektronik pusulaya sahip etrex 30’da bu özellik var. 10 ve 20’de ise hangi yöne ilerlediğinizi anlamak için kısa süre hareket halinde olmanız gerekiyor. bu sizin için sıkıntı olmayacaksa etrex 10 da işinizi görecektir. kolay gelsin.

   Cevapla
 3. iyi akşamlar. bende kamp işlerine yeni başladım ve sıklıkla kamp yerini terk edip ormanda gezilere cıkıyorum. örneğin gprs sinyali olamasada kamp yerinde işaretleme yapsam geri dönerken yolumu göstermede yardımcı olurmu tesekkurler emeğinize sağlık.

  Cevapla
 4. Uydu görüntülü harita desteği: Raster harita desteği bu cihazda mevcut fakat özellikle Google uydu görüntüsü yüklemeniz için cihaza biraz takla attırmanız gerekiyor. Vakit bulduğumda bu işlemi adım adım anlatacağım.

  Merhaba 2 sene oldu şu çihaza takla attırsak artık nasıl olur 🙂

  Cevapla
 5. merhabalar garmin etrex ile yaptığım ölçümleri map source üzerinden autocad e atarken alan hesabında sıkıntı veriyor alan ölçmüyor muhtemelen ölçeği çok çok küçük alıyor ama çözemedim bi türlü bu sıkıntı cihazdamıdır mapsourcede midir yoksa autocadten kaynaklanan bi hatamı var yardımcı olursanız cok sevinirim

  Cevapla
  • Mrb.
   alan hesaplamasındaki hesaplamaları yanlıs yapmaya basladı ne yapabılırım

   ıyı calısmalar

   Cevapla
   • Merhaba Çağatay Bey.
    Ben hard enduro yapıyorum ve motosikletimde kullanılacak en mantıklı ürün Etrex 30 gibi geldi. Merak ettiğim konu bu üründe tüm haritalar yüklü mü geliyor yoksa sonradan edinmek mi gerekli ? Sonradan yükleniyorsa maliyetli midir acaba ? Teşekkür ederim.

 6. Kafama takılan bi soru daha Çağatay bey bulunduğum noktanın koordinatlarını x ve y olarak kaydedip sonra bilgisayara aktarabiliyormuyum?

  Cevapla
   • Merhaba, bilgilendirme için teşekkürler. Etrex 30 cihazını hepsiburada’dan alırsam haritasız mı gelir? Ürün açıklamalarında Türkiye haritası ve topografya haritası var yazıyor.

 7. Merhaba öncelikle yazınız için teşekkür ederim. Benim size bir kaç sorum olacak. Ben elektrik mühendisiyim AG-OG elektrik şebekeleri kuruyoruz. İşin sonuna yaklaştık direklerin koordinatlarını tedaştan cbs işlememiz gerekiyor. Direklerin koordinatlarına görede çizim yapmam gerekiyor dolayısıyla şimdi bu el tipi gpslerde koordinatlarda yanılma payı çok olurmu?(Genellikle çalıştığımız yerler dağlık alanlar) Garmin etrex 10 alsam nokta kaydı benim için yeterli olurmu?(her direğin yanına geldiğimde noktayı kaydebilirmiyim?) Az çok ne demek istediğimi anladınız sanırım 🙂

  Cevapla
  • merhaba, bildiğim kadarıyla 10 metre çap yanılma durumları var. etrex 10 hiç kullanmadım ancak etrex 20 işinizi görür. kolay gelsin.

   Cevapla
 8. Etrex 30 model gps’i daha yeni aldım. Fakat gördüğüm en büyük eksiklik batarya bilgisini göstermiyor. Böyle bir şey nasıl olur anlamadım.

  Cevapla
  • sağda “light” yani ışık yazan yere bir kere basarsanız kalan pil miktarını görebilirsiniz. aynı ekrandan ışığın şiddetini azaltıp pil süresini yükseltebilirsiniz. özellikle gündüz ışığa hiç ihtiyacınız yok.

   Cevapla
   • Teşekkür ederim. Bir önceki metni gönderdikten hemen sonra buldum. Teşekkür ederim.

 9. merhaba Çağatay bey
  denizde balık tutarken sadece yer belirlemek amacıyla ve işaretlediğim yerleri doğru bir şekilde bulabileceğim bir cihaz arıyorum.tavsiyeniz benim çok önemli. yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.hoşçakalın

  Cevapla
  • bence alınabilecek en makul fiyatlı ve iyi cihazlar Garmin Etrex 20 veya 30. Bunun dışında akıllı telefon kullanıyorsanız (android) faydalanabileceğiniz pek çok yazılım var ancak gps cihazı kadar sağlıklı olmuyor. kolay gelsin 🙂

   Cevapla
   • merhaba Çağatay Bey
    belki biraz acele ettim ama bu arada garmin oregon 650 aldım.umarım hata yapmamışımdır.yardımlarınız için teşekkür ederim.umarım yakında bu cihaz içinde yorum yaparsınız bizde tecrübelerinizden yararlanırız.hoşçakalın. kadir öztürk

   • süper bir cihaz almışsınız. yalnızca ekranına zarar gelmemesi için mutlaka taşıma kılıfı edinin. cihaz elimde olmadığı için yorum yapmam doğru olmaz. Bir gün ayrıntılı incelemeyi çok isterim. Selamlar.

 10. Çağatay Bey;
  Otomobil ve motosiklet kullanıcısıyım. Otomobilimde bir arkadaşımın navigasyon cihazını uzun yolda kullandım ancak bir GPS cihazıyla ilgili deneyimim yok. Keşan GESAD’dan kadim dostum Hakan Eşme GPS-navigasyon konusunda sizin bana yardımcı olabileceğinizi söyledi. Hazır siz böyle bir konu açmışken bu başlıktan sormak istedim. Şehirler arası, şehir içi ve off-road navigasyon ihtiyacım var; bütçem kısıtlı olduğu için, motosiklet için üretilmiş “Navking Mini Moto”ya yoğunlaşmıştım ama off-road sürüşler için hazır haritalar dışında örneğin google maps üzerinden çizeceğim rotalarda bana yardımcı olacak ya da bu tarz girdiğim rotaları kaydedebileceğim bir GPS’in bana daha yararlı olacağı kanaatini edindim. Garmin Etrex-30 da bu ihtiyaçlarımı karşılayabilecek gibi görünüyor. Sizin bu konudaki görüşünüz ne olur?

  Cevapla
  • Merhaba Hakan abiye çok selamlar. Bence motorsiklet için tasarlanmış bir model tercih edin. Bunun ekran ufak ve sürerken menülerde gezinmeniz çok çok tehlikeli olabilir. Size daha büyük ekran ve tuşlı bir model gerekir diye düşünüyorum. Navking’i değerlendirin bence.

   Cevapla
   • İlginize teşekkür ederim. Sürekli GPS ekranından rotayı takip etme şeklinde değil, örneğin yolların çatallandığı noktalarda bakıp gideceğim yönü seçme ve ayrıca rota gözetmeden yaptığım off-road sürüşlerde iz kaydı yapmada kullanmayı amaçladığım için makul fiyatıyla uygun bir seçenek olabilir diye düşünmüştüm. Tavsiyenizi dikkate alacağım.

   • telefon ve tabletler elinizden düşebilir, kolaylıkla su geçirir.. bence gps cihazı alın. kolay gelsin.

 11. hocam merhaba bende etrex 30 aldım ve bir sorunum var cihazın verdiği koordinatlar n ve e olarak gözüküyor daha önce 62s kullandım 62s in verdiği kordinatlar y ve x okunuyordu aralarındaki fark nedir etrex 30 u y ve x olarak okumak mümkünmüdür

  Cevapla
 12. Böyle bir emeğe şapka çıkarılır başka söze gerek yok! Ustacığım, benim de bir sorum var: Garmin 30’un farklı versiyonları var mı? Sorumun nedeni: 655 ile 800 TL arasında değişen fiyatlar! Kolaylıklar dilerim.

  Cevapla
  • Güzel yorumunuz için teşekkürler.
   655 TL’lik olanı bence alabilirsiniz. Aradaki fiyat farkları kar politikaları ile ilgilidir sanıyorum.
   İçinize sinmiyorsa Baytekin’i arayıp satıcıyı teyit ettirebilirsiniz.
   Link’i buraya da yapıştırın bir de biz bakalım.
   Selamlar

   Cevapla
   • en ucuz ve kapıda ödeme seçeneğini tercih edebilirsiniz. Kapıda kutu içeriğine bakarsınız, içinize siniyorsa teslim alırsınız.
    bir diğer alternatif baytekin’e bu satıcıları sorabilirsiniz.
    satın almadan önce bu firmaları arayıp ellerinde ürün olup olmadığını, kaç günde gönderebileceklerini mutlaka sorun.
    kolay gelsin 🙂

   • İndirim yaptırıp 680 tl ödeyerek atlaskamp’tan aldım. Teşekkürler.

  • Garmin tabi ki 🙂 Şu an tüm magellanlar windows ce tabanlı ve çok fazla donma, yazılımın göçmesi gibi sorunlar yaşanıyor. Ayrıca triton 400 üretimden çoktan kalktı bildiğim.. Türkiye’de çok fazla refurbished magellan cihaz var. pil kapağını ters çevirin RF sıcak mühürlenmişse cihaz refurbished’dir.

   Cevapla
 13. Merhaba Çağatay Bey ;
  Bir şey daha sormak istiyorum . Şu an dışarıda Oregon 550T Etrex 30 dan daha ucuz Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz

  Cevapla
  • hocam bence dokunmatik cihazlardan uzak durun. eldivenle kullanmak dert, ekrana yağmur damlası düşer; alet sapıtır gene dert..
   bir de kamera, müzik çalar yani multimedya özellikli cihazlardan uzak durun. ne kadar çok özellik; o kadar çok kilitlenme, aşırı pil tüketimi gibi olumsuzluklar…
   bence etrex 30 tercih edin. kolay gelsin.

   Cevapla
 14. Merhaba Çağatay Bey ;
  Benim sormak istediğim konu : Cihazı yurt dışından getirdiğimiz durumda , gezmek istediğimiz bölgenin haritasını kendimiz yükleyebiliyormuyuz.?
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba,
   Bütün Garmin cihazlara sonradan harita yükleyebilirsiniz. Kastettiğiniz raster harita ise (örn. Google uydu) raster desteği olan Garmin cihazları tercih etmelisiniz. Kolay gelsin.

   Cevapla
   • Teşekkür ederim Çok hızlısınız . Daha çok dağcılık ve avcılık ta kullanmayı düşünüyorum. Peki Etrex 30’un raster desteği var mı ?

   • tekrar merhaba,
    etrex 30 raster desteği var fakat raster haritayı açınca cihaz aşırı yavaş çalışıyor. 62s biraz daha hızlı.

 15. yardımlarınız için çok teşekkür erderim çağaltay bey 50 mt lik şerit metreyi açıp yanından yürüyüp ölçüm yaptım pek şaşma yaşanmadı baya bi işime yarıyor bu alet 🙂

  Cevapla
 16. yanlız çözemediğim bi konu var cihazı açtıgımda ölçüm yapabilmem için menüden nereye girmem gerekiyo onu halen çözemedim 🙁 garmin markası adında özelligi çok daha düşük cihazlar var onlarda mesafe ölçüme çok basit ve net bi giriş var,neden bu cihazda karmakarışık yapmışlar bi anlam veremedim,,

  Cevapla
  • ölçüm derken alan hesabı yapmaktan bahsetmiyorsunuz değil mi? alan hesabı yapmak çok kolay, alan hesabını menüden bulup bir iki deneme yapsanız hemen çözersiniz.
   Siz anladığım kadarıyla düz bir çizgi ölçmek istiyorsunuz.
   Kısaca şöyle anlatayım;
   -Cihazı birkaç dakika önceden açın ve başlangıç noktasına gidin.
   -Menüden iz yöneticisine gelin ve girin
   -İz yöneticisinde geçerli iz’e tıklayın ve en altta geçerli izi sil’e tıklayın.
   -İz yöneticisinden çıkın.
   -Başlayın yürümeye bitince gene iz yöneticisinden tekrar geçerli ize girip izi kaydet’i tıklayın. Bu işlemi yürüyüş biter bitmez yapın, cihaz açıkken sabit durup beklemeyin.
   -Kaydettiğiniz izi görüntülemek amacıyla tekrar açtığınızda mesafe yazacaktır.

   Deneme amaçlı mesafesini daha önce elle ölçtüğünüz bir yerde bu işlemi yapın, bakın ne kadar hata veriyor.
   Sonucu bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

   Cevapla
   • peki iz yöneticisinden çıktıktan sonra nereye girmemiz gerekiyo yani hangi menüye ?

   • iz yöneticisinden çıkınca kayıt sıfırlanmış olarak başlar. bu esnada hangi menüde olduğunuz farketmez. haritaya dönebilirsiniz. yürüyüş/ bitince tekrar iz yöneticisine gidin izi kaydet deyin. en sonunda mesafeyi göreceksiniz.

 17. merhabalar bende bu garmin etrex 30 aldım , mesleğim hafriyatçılık genellikle kanal kazısı yapıyoruz şerit metre ile ölçüm yapmaktan yıldıgımız için bu cihazı aldım ama bi türlü mesefe ölçümü yapamıyorum bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim..

  Cevapla
  • merhaba, gps cihazları (el tipi gpslerden bahsediyorum) yanlış ölçüm verebilirler. kısa bir süreliğine duraksarsanız sizi sağa sola hareket halinde gösterebilirler; böylece yanlış ölçüm yapabilirsiniz. örneğin araçla yüksek hızlarda uzun mesafelerde 100 km için +5 -5 km hata payıyla bir değer verirken hata payı kısa mesafelerde yürüyerek yapılan ölçümlerde çok daha fazla olacaktır.

   Cevapla
 18. YUKARDA ANLATILDI BENDE AYNEN KATILIYORUM..FATURALI ALDIM TÜRKÇE KİTAPÇIĞINI DEFALARCA OKUDUM..YETERSİZ BİR ANLATIMI VAR..ETREX 20…BENDE KURCALAYARAK ÖĞRENİYORUM.3 AYDA %40 ANCAK ÇÖZEBİLDİM..YARDIMCI OLABİLİRSENİZ,ÖĞRENMEK İSTEDİĞİMŞEY ŞU..YOLA ÇIKARKEN.BİRYER GİRMEYE ÇALIŞIYORUM…CİHAZIN SIRALAMASINA GÖRE,,ÜLKE,ŞEHİR.GİRİYORUM.ŞEHİRDENSONRA..SOKAK VEYA CADDE VEYA NOYU İSTİYOR..OYSA,BEN O ŞEHRİN BİR KÖYÜNÜ YAZMAK İSTERKEN O NOTADANSONRA BULUNAMADI VERİYOR..EĞER ŞEHİR SEÇİMİNDEN SONRA BİTTİ DERSEK,OZAMANDA SİZE O ŞEHRİN CADDESİNİ SORMAKTA…BU DURUMU,, GARMİN KULLANICISI BİR ARKADAŞIMDA ÇÖZEMEDİ..BENDE GARMİNDEN DESTEK ALDIM..ONLAR BANA BAHSETTİĞİM KULLANIMI ANLATTILAR..ÇOK DOLAMBAÇLI ANLATIMDAN..İKİDEFA UYGULADIM VE KÖYLERİ BULDUM …BİRDAHAKİ KULLANIMDA UNUTTUM VE TEKRAR ARAMALARIMA RAĞMEN YAPAMADIM..

  Cevapla
  • hocam sırf ürün incelemesi videolarını düzgün çekebilmek için Canon 600D aldım, 600D’yi biraz çözeyim ilk iş Etrex’i anlatan video yapıp bu konuyu da anlatırım.

   Cevapla
 19. ilginize çok teşekkürler…dediğin gibi kurcalayarak biraz bir şeyler çözdüm..fakat çok ayrıntılı bir cihaz.eğer video ile anlatım yaparsan çok makbule geçer :))))..kolay gelsin:))

  Cevapla
 20. Ahmet bey niye rahatsız olayım. Rahatsız olacak olsam telefonu açmam 😀
  En iyisi bu cihazın kullanımı ile ilgili bir video hazırlamak sanırım.
  Bu hafta bu işle ilgilenip temel özellikleri anlatan bir video hazırlayacağım.
  Su altında kullanım için bir tane “housing” bulmak gerekiyor. Sizde veya dalışla ilgilenen arkadaşlarınızda fotoğraf makinaları için “housing” varsa etrex’i housing içine koyup dalışı gerçekleştirebilirsiniz. Cihaz ufak, bu yüzden her türlü housing içine uyacağını düşünüyorum.

  Cevapla
 21. Merhaba, teşekkür ederim. Cihazı 490 TL’ye mal ettiyseniz muhtemelen yurtdışı cihazlardan satın almışsınız. Harita olmaması bu yönde ipucu veriyor.
  Keşke 150 TL daha ödeyip haritalı ve garantili cihaz satın alsaydınız.
  Şimdi şu olabilir; İstanbul Karaköyde Baytekin’e gidin önce 100-150 TL arası bir fiyata harita yükletin. İşaretlenen noktanın görünmemesi harita ile ilgili olabilir.
  Önce harita şart.
  Ana cadde görünüyorsa muhtemelen üzerindeki standart her cihazda gelen detaysız dünya haritasından alıyordur o bilgiyi.
  Siz harita işini halledin gerisine ben yardımcı olmaya çalışırım.

  Cevapla
 22. verdiğiniz bilgilerden çok yararlandım..garmin 20 beni dalış için idare eder sanırım…siz nedersiniz???

  Cevapla
  • hocam hem dalış alanına götürür, hemde uygun bir housing bulabilirseniz 10-20 mt arası derinlikte dalışlarda dalış logunuzu tutar denizden çıkınca dalarak nereleri gezmişsiniz google earth’ten görebilirsiniz.

   Cevapla
   • etrex 20 yi aldım .fakat kullanma konusunda biraz acemiyim umarım yardımcı olursunuz.

   • hocam uzaktan biraz zor olur. en güzel öğrenme şekli kurcalamaktan geçer. hiç korkmadan kurcalayın, en kötü fabrika ayarlarına dön deriz olur biter. bu arada şehir içinde kullanmaya başlamak, cihaza alışmak en ideali.

   • merhabalar, öncelikle süper bi çalışma olmuş media da etrex 30 görünce önce çalışmanı okudum sonra gidip kaptım 490 tlye. önceden colorado 300 kullanıyordum ama çalındı baya bi kurcaladım bunu ama biraz zor. özellikle şehir içi navigasyonu bulamadım. sadece ana cadde var. başka bi yer görünmüyor. önceki garmin colorado 300 de lokantalar bile vardı bu da aynıdır diye aldım ama çok yetersiz kaldı tek sorum şu acaba harita mı satın almam gerekiyor. çalıamanda bulunan resimler gayet ayrıntılı bende bu olmuyo bi de harita ekranında işaretlediğim tüm noktalar görünmüyor. yardımcı olursanız sevinirim. saygılarımla . avk.eren mülayim

   • akşam akşam rahatsızlık verdim..teşekkür ederim..ilk defa gps kullandığım için dün zorlandım ve kullanamadım.sorum şu denizde kullanacağım için en kolay nasıl kullanabilirim

 23. yazı çok güzel emeğinize sağlık. cihaz da oldukça yeterli görünüyor. bu fiyata ülkemizde gps cihazı satılması gözlerimi yaşarttı 🙂
  1500 tlden aşağı gps yoktu bir iki sene öncesine kadar… garmin’e helal olsun

  Cevapla
 24. çok uzun ama çok yararlı bir yazı olmuş. bu cihazlar hakkında türkçe bu kadar ayrıntılı ve kullanıcı tarafından yazılmış karşılaştırmalı bilgi bulmak çok zor. görüşlerinizi tarafsız aktarmaya çalışmış olmanız da iyi olmuş…
  umarım garmin 62 serisi için de benzer bir yazı yazarsınız.
  ellerinize sağlık.

  Cevapla
  • eyvallah hocam sağol. bana kalsa daha da ayrıntıya girilebilir fakat okuyanları sıkabileceğini düşündüğüm için daha fazla uzatmamaya çalıştım.

   Cevapla

Yorum yapın