Edelrid Hexon Multifuel Benzin Ocağı inceleme

Edelrid bir Alman markası. Tüm ürünleri sonsuza dek dayanacakmış gibi bir his veriyor. 150 yıllık geçmişi olan firma, 1953 yılında ilk mantolanmış ipi (kermantle rope) üreterek tırmanış/dağcılıkta çığır açtı.

Ülkemize Toros Kamp tarafından getirilen Edelrid’in teknik tırmanış malzemeleri, iş güvenliği ile alakalı ürünleri, tırmanış ayakkabıları, giyim ve kamp mutfağından oluşan ürün çeşitleri bulunuyor.

edelrid_hexon_benzin_ocak

Toros Kamp maalesef ürün tanıtımlarına sıcak bakmadığından bu ürünleri kendimizde veya eşte, dostta oldukça sizlere gösterebiliyoruz.

Bu yazıda sizlere her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz benzin, mazot, saatçi benzini (white gas ve çakmakçı benzini olarak da bilinir), gazyağı, kerosen gibi yakıtlarla çalışan Edelrid Hexon multifuel benzin ocağını anlatacağız. Benzin ocağı dediğimize bakmayın. Edelrid Hexon bildiğimiz LPG vidalı kartuşlarla da çalışıyor.

edelrid hexon ocak
Edelrid Hexon vidalı LPG kartuşlarla da çalışıyor.

Gövde ve pompada alüminyum alaşım kullanılan Hexon’un ağırlığı 220 gr. ocak, 113 gr. yakıt tankı (boş) olmak üzere toplam 333 gram. Standart olarak gelen 0.33 litrelik yakıt tankı belki kimileri için biraz ufak sayılabilir fakat bizce bu bir problem değil. Tek gece geçireceğiniz kamplarda çantanızda fazladan yer kaplamamış olur. İhtiyaç halinde pet şişede taşıdığınız yakıtla tankı doldurursunuz.

Yakıt pompası kendinden daha pahalı MSR ocakların aksine alüminyum alaşımdan yapılmış. MSR’larda kullanılan plastik pompa kırılmaya çok müsait. Kullanılan yakıt borusu MSR’lara kıyasla uzun olduğu için biraz daha fazla bükülüyor. Büküldüğü için acaba zamanla yakıt sızdırır mı diye düşünmeyin, çok kaliteli malzeme kullanılmış. Bükülmesinin bence şöyle bir avantajı olabilir; yanlışlıkla yakıt tankına dokunduğunuzda ocak daha az etkilenir, böylece kaza ihtimali daha düşük olur.

msr yakıt pompası
MSR marka ocaklarda yakıt pompası plastik ve ansızın kırılabiliyor.

1 litrelik suyu 3 dakika sürede kaynatan Edelrid Hexon 0.33 litrelik tankındaki yakıtla 2 kişinin 0 derecenin altında 1-2 günlük su kaynatma ve yemek pişirme ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılıyor. Kişilere ve alışkanlıklara göre artış ve azalış gösterebileceğinden kesin rakam vermek mümkün değil. Edelrid’e göre yakıt tüketim değeri kış aylarında 0.2 litre/gün olarak verilse de bana pek inandırıcı gelmedi.

Kutu içeriğinde ocak, yakıt tankı, yakıt pompası, yakıt hortumunun yanı sıra, alüminyum rüzgarlık, tamir anahtarı, yedek o-ringler,  yedek meme, gres yağı ve taşıma kılıfı geliyor.

Çeşitli Tavsiyeler:

  • Edelrid veya başka marka benzin ocağı almayı düşünüyorsanız hangi tip yakıtlarla uyumlu çalıştığına mutlaka dikkat edin. Vidalı LPG kartuşlarla uyumlu modelleri tercih edin. Her zaman, her yerde istediğiniz yakıtı bulamayabilirsiniz.
  • Eğer ilk defa benzinli ocak satın aldıysanız bir süre çadır balkonunda kullanmayın. Çok zorunlu olduğunuz durumlarda, önceden defalarca pratik yapmış olmanız koşuluyla çadırın balkonunda bu işe başlayın. Çadırın içinde ise kesinlikle kullanmayın. Bu ocaklar çok tehlikeli olabilirler. İki arkadaşım bu tip bir ocağı çalıştırmaya çalışırken tankın içindeki benzini çadırlarının içine döktüler. Tamamen şans eseri benzin tutuşmasa da iki gün 3000 küsür metrede fırtınada çadırın içinde kar eritemedikleri için susuz ve aç bir biçimde kaldılar. Dökülen benzin alev alsaydı olacakları düşünmek dahi istemiyorum. Ayrıca karbonmonoksit zehirlenmesine de dikkat. Ocağı balkonda çalıştırsanız dahi çadırın havalandığına, içeride hava sirkülasyonu olduğuna emin olun.
  • Edelrid ile süper ve dizel benzin kullanabilirsiniz. İkisi de oldukça verimli yanacaktır. Ancak “is” yüzünden çadırınızın içi kapkara olabilir. Ayrıca kokarsınız da. Bu tip ocaklarda kullanılabilecek en temiz yakıt çakmakçı benzinidir.
  • Ciddi ekspedisyonlarda mutlaka yanınıza yedek parça alarak çıkın. Ne zaman ne olacağı belli olmaz.

Aşağıdaki videoda Edelrid Hexon’un çalışmasını görebilir, ilk defa benzinli ocak alacaksanız fikir sahibi olabilirsiniz.

Sonuç:

Piyasadaki kamp ocağı çeşitlerini değerlendirip, benzinli ocağa geçmeye karar verdiyseniz kesinlikle düşünmeniz gereken bir ürün. Hafif oluşu, katlanabilir oluşu, uzun hortumu, vidalı lpg tüpü dahil bir çok yakıtla çalışması çok büyük avantaj. İthalatını ciddi ve titiz bir firma yaptığı için (Toros Kamp) ileriki yıllarda yedek parça sıkıntısı yaşamayacağınızı söyleyebilirim. Bu da çok önemli.

Pompa sisteminde alüminyum kullanıldığı için yıllarca sorunsuz kullanabilirsiniz.


Paylaş:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

gerçek isminizi kullanmak zorunda değilsiniz
6 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle