Wikiloc mükemmel bir rota paylaşım sitesi

Wikiloc

7 Nisan 2006 yılında Jordi Ramot isimli İspanyol abimiz tarafından hizmete açılan Wikiloc bütün doğa sporlarına yönelik rotaların paylaşıldığı, Türkçe dilini destekleyen, Türkiye’de GPS cihazı kullanımının ve akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla özellikle Marmara ve Akdeniz bölgesinde bolca rotanın bulunabileceği mükemmel bir rota paylaşım platformudur. Mart 2011 itibarıyla Wikiloc üzerinde dünya genelinde 300.000 rota paylaşılmıştır.

Sistem şöyle çalışır; GPS cihazınız yürüdüğünüz rotanın gpx (değişik formatlar da vardır) formatında kaydını tutar. Yürüyüşe başladığınız noktada GPS cihazınızı açarsınız ve otomatik kayıt yapmaya başlar. Çoğu cihaz 5 metrede bir kayıt yapabildiği gibi, pil ömrünü uzatmak için kayıt sıklığını daha düşük tutabilirsiniz. Yürüyüşü bitirdiğinizde kaydı sonlandırır ve rotayı kayıt edersiniz. Daha sonra bilgisayar başına geldiğinizde GPS cihazınızdan kayıt dosyasını bilgisayarınıza aktarır (gpx uzantılı log dosyası) ve bu dosyayı Wikiloc üzerinde paylaşırsınız.

Örneğin Yüksel ile birlikte yürüdüğümüz Gemlik – Orhangazi rotasını ele alalım. Bu rotayı Wikiloc’a gönderdik de elimize ne geçti? Öncelikle rotayı arşivlemiş olduk. Birkaç yıl sonra tekrar yürümek istediğimizde Wikiloc’tan tekrar gpx formatında indirip GPS cihazlarımıza rotayı yükleyebiliriz. Böylelikle sağa mı sapmıştık, soldan mı gitmiştik gibi bir karmaşanın önüne geçmiş oluruz.

Wikiloc’un en can alıcı özelliği bu değil elbette. En önemlisi bu rotayı paylaşmış olduk. Bizden sonra Wikiloc’ta Gemlik – Orhangazi civarları rota araştıran doğa severler de gpx formatında rotayı cihazlarına yükleyebilir ve aynı rotayı yürüyebilirler.

http://tr.wikiloc.com/rotalari/outdoor/turkey adresinden Türkiye’de arşivlenmiş rotaları keşfedebilir, rotaları GPS veya akıllı telefonlarınıza indirip kaybolmadan güvenle yürüyebilirsiniz.

Ağrı dağı, Erciyes dağı ve Aladağlar gibi belli başlı dağlarımızda yeni yeni rotalar yüklenmeye başlıyor. İspanyol bir kardeşimiz sağolsun Ağrı çıkışını kaydetmiş.

 • hocam bu güzel yazı için teşekkürler. en kısa zamanda bir gps cihazı almak şart oldu.

 • Semih

  Birkac saattir sitedeyim susamis gibi her yazinizi okuyorum.Yazilariniza tarih atarsaniz kendimizi daha iyi konumlandiracagiz.Ve akilli telefonlarla ilgili yazinizi ne zaman yazarsiniz acaba :-))

  • teşekkürler 🙂 akıllı telefonlarla ilgili yazı maalesef yazmaktan vazgeçtim. Bu tip telefonlarla bu işin sağlıklı yapılabileceğini zannetmiyorum. En azından şimdilik. Belki önümüzdeki yıllarda pil süreleri ve dayanıklı kasalarla ilgili gelişme olursa anlatırız.

 • Gökhan Özkan

  Garmin 62s e yüklemede devamli sorun yasiyorum, yardimci olur musunuz lütfen.

  Selamlar

  Gökhan

 • Ali Bayram

  samsunga nasıl yükleme yapabilirim

  • Çağatay Belgen

   google play’de wikiloc uygulaması var.

 • Çağatay Belgen

  yanyana olsaydık bir şeyler denerdim. fakat telefonda wikiloc kullanmadığım için hiçbir fikrim yok, uzaktan da maalesef yardımcı olamayacağım.

  • cüneyt

   telefondan değil bilgisayardan da beceremedim ben malesef 🙂 yani rota çizdim kaydettim kapattım ertesi gün tekrar açtım devam etmeyi bulamadım

Youtube Kanalı

Malzeme İnceleme

Reklam

Pin It on Pinterest

Shares