PTT ile gelen yurt dışı kargo ve paket rehberi

Yurt dışından alışveriş yapmak, işin maddi boyutu düşünüldüğünde, kargo ve gümrük masrafına rağmen çoğu zaman yarı yarıya fiyat avantajı sunuyor. Bir kere katma değer vergisi (KDV) ödemiyorsunuz. Satın aldığınız ürün özel tüketim vergisine (ÖTV) tabi bir ürün olsa dahi ÖTV’den muafsınız. Geriye yalnızca gümrük vergisi ödemek kalıyor. Yurt dışından sipariş vermenin tek dezavantajı 10 günden 2 aya varan bekleme süreleri.

Bugünkü yazıda sipariş verdiği ürünü beklerken sinirden kuduran, kargo takip numarasıyla günde 40 defa gelişmeleri takip eden sabırsız arkadaşların içine su serpmeyi amaçlıyorum.

Yurt dışından yapılan alışverişlerin teslimatı konusunu başlıklar altında incelemek istiyorum. Sipariş, ürünün gönderilmesi, Türkiye'ye girişi, gümrükten geçişi ve dağıtıma çıkması aşamalarını ayrı ayrı anlatacağım.

Yurt dışından alışverişte sipariş aşaması

Sipariş verdiğiniz andan itibaren, yani satın aldığınız ürünlerin ücreti kredi kartınızdan tahsil edildikten sonra neler oluyor birlikte bakalım.

Aşağıdaki grafikte İspanyol Trekkinn mağazasından satın aldığım tüm ürünleri görebilirsiniz. 2017-2019 yılları arasında toplam 7 sipariş vermişim. 5 sipariş teslim edilmiş. 6ncı sipariş yolda. 7nci sipariş ise paketleme aşamasında.

yurt dışı alışveriş listesi

Ürün araştırdınız, çeşitli sitelerde fiyat kıyasladınız ve bir tane alışveriş sitesinde karar kılıp satın alma işlemini gerçekleştirdiniz.

İlk önce firmanın bu ürünleri tedarik etmesi gerekiyor. Aşağıdaki siparişi 29 Kasım'da vermiş olmama karşın, bugün 5 Aralık olmasına rağmen ürünler henüz kargolanmadı. Bunun başlıca nedeni uyku tulumu stoklarında olmasına karşın, ayakkabı ancak ayın 5'inde tedarik edilebildi. Birkaç saat öncesine kadar “In transit to our dispatch centre (sevkiyat merkezine gönderim halinde)” görünen durum, akşam saatlerinde “Preparing for shipment (gönderim için hazırlanıyor)” ibaresine döndü. Büyük olasılıkla yarın gönderim yapılacak.

henüz gönderim yapılmamış bekleyen sipariş

Yani siz sipariş verdikten sonra, satın aldığınız ürün hemen ertesi gün kargoya verilecek diye bir kural yok. Boşuna kendinizi tüketmeyin. Özellikle Avrupa ve Amerika'da, Aliexpress gibi sıkı denetlenen mecralarda hiç kimse “şunu tokatlayalım” diye iş yapmıyor.

kargo paketi
Trekkinn, kargo paketi sevkiyata çıkmadan önce fotoğraflayıp paylaşıyor.

Paketinizin satıcıdan gönderim aşamaları

Ürün tedarik edildikten sonra paketleniyor. Satın aldığınız firma henüz gönderimi fiili olarak gerçekleştirmese dahi, kullandığı kargo firmasına ön kabul açtırarak paket için bir takip kodu alıyor. Bu durum “The item is pre-advised” ibaresi ile kendini belli ediyor. Yani size kargo takip kodu iletildiği an ürün gerçekte yola çıkmamış olabilir.

Kargonuz gönderim için hazır olduğunda, ancak henüz kargo firmasına sevki gerçekleşmemişse, bu durum genellikle “The Item is at the shippers warehouse (paket gönderim yapan firmanın deposunda)” ibaresiyle belirtiliyor.

Sevk edilecek ürünler takip kodlarıyla beraber kargo firmasının deposuna teslim edilene, kabul kayıtları yapılana kadar paketinizin yolculuğu başlamıyor.

Ürün kargo firmasının deposuna girdiğinde “Consignment received at the Acceptance Centre” olarak durum güncelleniyor. Gözünüz aydın, ürününüz artık yola çıktı.

Çok büyük bir aksilik olmadıkça bu aşama genellikle 2 ila 7 gün arasında tamamlanıyor.

Kargonuzun taşıyıcı firmadaki yolculuğu

Kargonuz EMS, PostNL, China Post, USPS, Royal Mail, TNT, FedEX, DHL gibi firmalar tarafından teslim alındığında, ilk olarak bunların dağıtım merkezlerine sevk ediliyor. Bu büyük depolarda, her paket gideceği ülkeye göre sınıflandırılıyor. “The item is at the sorting center / The item is processed at the sorting center” ibarelerini gördüğünüzde bu durumu anlayabilirsiniz.

PostNL dağıtım merkezi
POSTNL'nin Hollanda'daki dağıtım merkezi. Burada gideceği ülkeye göre ayrılan paketler hava limanına sevk edilip uçaklara yükleniyor.

Kargonuzu takip ederken “The item is on transport to the country of destination” yazısını gördüğünüzde, paketiniz çok büyük olasılıkla uçakla Türkiye'ye doğru yola çıkmış demektir. Kargonuz uçağa yüklendikten sonra bir sonraki durak Türkiye gümrüğü olacak.

Paketin Türkiye'ye giriş ve kabul aşamaları

Gönderiyi getiren uçak İstanbul Havalimanına iniş yaptıktan sonra, tüm kargolar (DHL, FedEX, TNT hariç) toplu bir şekilde Başakşehir'de bulunan İstanbul Uluslararası PİM'e (posta işleme merkezi) getiriliyor.

PTT Başakşehir Uluslararası Posta İşleme Merkezi PİM
PTT Başakşehir Uluslararası Posta İşleme Merkezi PİM

Havalimanından gelen araç Başakşehir PİM'e girer girmez kargo takipten “kargo Türkiye'de” şeklinde bir güncelleme beklemeyin. İlk olarak tüm paketler boşaltılıp depoda bir köşeye kaldırılıyor.

Yoğunluğa bağlı olarak, paket İstanbul Başakşehir'e gelmiş olsa dahi sistemde halen Türkiye'ye sevk halinde görülebilir. Sakin olun. Hiç kimse paketinizi cebine atıp arazi olmayacak.

Avpim gelen çuvallar gümrük
AVPİM'e (Başakşehir) gelen paketler gümrüğe sevk edilmeden önce çuvallar içinde bir süre bekletiliyor.

PİM'de yoğunluk azaldığında, daha doğrusu sizin paketle beraber gelen kafileye sıra geldiğinde, çuvaldaki tüm paketler teker teker elden geçip, her paketin üzerindeki barkod okutuluyor. Barkodun sisteme tanıtılması gerçekleştiği an kargo takipteki durum “Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi / Receive item at office of exchange (Inb)” olarak güncelleniyor. Bu aşamadan sonra paketin gümrük macerası başlayacak.

Kargonun gümrüğe sevki

2009 yılına kadar 150 Euro değerine kadar olan eşyalara gümrük vergisi uygulanmıyordu. Son 10 yıl içinde kademeler halinde düşürülerek; 2011 yılında 75 Euro, 2016 yılında 30 Euro, 2018 yılında 22 Euro, 15 Mayıs 2019'dan itibaren sıfıra indirildi. Yani artık “gönderim gümrüğe takılır mı” diye sormayın lütfen. Bu konuyla ilgili daha geniş açıklamaya birazdan yer vereceğim.

“Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) / Send item to customs (Inb)” gördüğünüzde gelen paketinizin İstanbul Başakşehir PİM binasının içindeki gümrük birimine sevk edildiğini anlayabilirsiniz.

Ürün gümrüğe geldiğinde mutlaka içini açıp kontrol ediyorlar. Hatta bu birimde çalışanlar paketinizi maket bıçağıyla dikkatsizce açıp içindeki malzemeye zarar verebiliyorlar.

Pakete gümrükte zarar verilmiş
Gümrükteki hıyar (bu sıfatı hak ediyor) aşağıdaki görseldeki pakete maket bıçağıyla girişmiş, çantanın sırt süngerini kesmiş.

Ürün açıldıktan sonra ilk önce yasaklı ürün kapsamında olup olmadığı (silah, bıçak, ilaç, vb.) değerlendiriliyor. İthalatında sorun olmayan bir ürünse paketin üzerinde deklare edilen fiyatı ile internet üzerindeki fiyat ortalaması araştırılıyor.

gümrüğe bildirilen fiyat
Deklare edilen fiyata inanmamışlar, “fiyat tekrardan gümrük memuruna gösterilecek” diye not düşmüşler.

Çoğu insanı çıldırtan, saç baş yolduran gecikmeler en çok gümrük aşamasında yaşanıyor. Buraya gelen bir paket bazen 1 günde çıkabildiği gibi, 3 gün, 5 gün, 10 gün ve hatta 15 güne kadar burada takılabiliyor. Ortalama bir süre verecek olursam, 4 gün olarak düşünebilirsiniz.

Düşük beyan edilen ürünler, yani 200 dolarlık bir ürüne 20 dolar yazdırdıysanız, kısa bir Google fiyat araştırmasının ardından gerçek değeri üzerinden vergisi hesaplanıp kapatılıyor.

Satın aldığınız ürün Avrupa Birliği ülkelerinden herhangi birinden geliyorsa, gümrük vergisi kargo hariç bedelin %18'i, AB harici herhangi bir ülkeden geliyorsa %20'si kadar hesaplanıyor.

Gümrük vergisinin yanı sıra, 70 kuruş damga vergisi, 8 lira gümrüğe sunma ücreti eklenip (Aralık 2019) gümrükten çıkıyor.

Gümrükten çıkan ürün nereye gidiyor?

Gümrükten çıkan ürünler Başakşehir'de tekrar depoda toplanıyor. “PTT İşyerinden Çıktı / PTT İşyerine Sevk Edildi” ibaresiyle beraber İstanbul Arnavutköy'de bulunan AVPİM'e sevk ediliyor.

Kargonuz/paketiniz Arnavutköy AVPİM'e ulaştığında, kargo takipten “PTT İşyerine Girdi / Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi” şeklinde durum güncellemesi oluyor. Bence bu aşamada artık rahatlayabilirsiniz.

PTT İstanbul Arnavutköy posta işleme merkezi PİM
İstanbul Arnavutköy'de bulunan PTT PİM (Posta İşleme Merkezi) devasa boyutta bir merkez.

Arnavutköy'de tüm paketler gidecekleri il ve ilçelere göre ayrıştırılarak gruplandırılıyor. Gönderiniz İstanbul içi bir yere ulaştırılacaksa buradan ilgili PTT birimine sevk ediliyor. Ankara'ya ulaştırılacaksa, Ankara'daki PTT dağıtım noktasına yönlendirilip, daha sonra ilçe PTT'lere sevki sağlanıyor. Arnavutköy AVPİM bir dağıtım merkezi. Son alıcıya hiçbir şekilde teslimat yapılmıyor.

Yani Arnavutköy'den çıkan paketi gene maceralı bir yolculuk bekliyor.

Antalya Kumluca'da yaşıyorum. Benim paketin Arnavutköy'den itibaren yolculuğu şu şekilde gerçekleşiyor.

Gonderi musteriden alinmistirReceive item from customer (Otb)-/-Netherlands (the) (Yurt Disi)
Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden)The item was forwarded to the destination country (Otb)-/-Netherlands (the) (Yurt Disi)
Gonderi yurtdisina sevk edildiSend item abroad (EDI-received)-/-Netherlands (the) (Yurt Disi)
Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindiReceive item at office of exchange (Inb)-/-Turkey
Gonderi gumrukten çıktı (Gelen)Return item from customs (Inb)-/-Turkey
Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen)Send item to customs (Inb)-/-Turkey
PTT İşyerine GirdiYurtdışı Kabul Geliş Kaydı YapıldıİST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİMBAŞAKŞEHİRİSTANBUL(AVR)
Gümrükten ÇıktıİST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİMBAŞAKŞEHİRİSTANBUL(AVR)
PTT İşyerinden ÇıktıPTT İşyerine Sevk EdildiİST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİMBAŞAKŞEHİRİSTANBUL(AVR)
PTT İşyerine GirdiPosta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine GeldiANTALYA P.İ.M/ANTALYA P.İ.MKONYAALTIANTALYA
 • İstanbul Arnavutköy'den Afyon dağıtım merkezine sevk ediliyor. +1 veya 2 gün
 • Afyon dağıtım merkezinden Antalya Konyaaltı PTT'ye sevk ediliyor. +1 veya 2 gün (Bu hareket bilgisi, paket İl dağıtım merkezine vardığında siliniyor)
 • Konyaaltı PTT'den Kumluca ilçe PTT şubesine sevk ediliyor. +1 veya 2 gün. Hafta sonuna denk gelirse +3 gün.

Paketin evinize teslimatı

Bulunduğunuz ilçeye sevk edilen paketler dağıtım için hazır. Yerinizde olsam, paketi kargo takip numarasıyla takip eder, paket ilçe PTT bürosuna geldiği sabah, 08:30 veya en geç 09:00'da PTT Kargo'nun başına dikilir, paketi elden teslim alırdım.

En büyük sorunlar paketin eve dağıtımı aşamasında yaşanıyor. Dağıtım yapan görevliye fazla sayıda paket verebiliyorlar. Adam dağıtıma bir çıkıyor, mesaisinin çoğu trafikte geçiyor ve sizin pakete sıra gelmiyor. Şehir içi dağıtımlarda arabasını park edecek yer bulamıyor. Kurum içi nasıl bir sistem uyguluyorlar bilmiyorum, kapınıza gelmese dahi “evde yoktu” diye paketinizi tekrar kargo merkezine geri götürebiliyor.

Dediğim gibi, işi şansa bırakmayın. Sabah en geç 09:00'da PTT iş yerine gidip paketinizi elden teslim alın.

Gümrük ücretinin tahsilatı

Yukarıda da ifade ettiğim gibi, sipariş bedeliniz ne olursa olsun, artık tüm paketlere gümrük masrafı ekleniyor. Ürünü Avrupa Birliği ülkelerinden satın aldıysanız %18, AB ülkeleri dışında Amerika, Çin gibi ülkelerden satın aldıysanız ürün bedelinin (kargo hariç) %20'si tutarında gümrük vergisi ödemeniz gerekiyor.

gümrük vergisi hesap
Ödeyeceğiniz gümrük vergisi ve masraf tutarı paketin üzerine yapıştırılıyor. Görevliye peşin ödeyerek paketinizi teslim alabiliyorsunuz.

Gümrük vergisi nasıl hesaplanır?

Örnek olarak Aliexpress'ten 10 dolarlık bir ürün sipariş ettiğinizi varsayalım.

10 dolar x dolar kuru = 57 TL

Gümrük vergisi 57 TL / %20 = 9,50 TL

Gümrük sunma ücreti = 8 TL

Damga vergisi = 70 kuruş

Toplam ödeyeceğiniz rakam = 18,20 TL

PTT iş yerine elden teslim almaya gittiğinizde veya paketi kapıdan teslim alacaksanız, görevliye bu miktarı peşin olarak ödemeniz gerekiyor.

Gümrük vergisine itiraz etme hakkı

Rakam yanlış hesaplanmış olsa dahi, bunu görevliye izah ederek çözmeniz mümkün değil. Rakamı ödemezseniz teslimat yapılmıyor.

Paketi teslim almayıp, çok da geç kalmadan itiraz etme hakkınız var. Gecikirseniz paketiniz geri gönderilecektir.

İtiraz edeceğiniz resmi makam “Uluslararası kargo işleme merkezi müdürlüğü / Başakşehir” olup, dilekçeyi bu makama hitaben yazmanız, ürünün satıldığı sayfanın ekran görüntüsü çıktısını almanız, kredi kartınızdan çekilen tutarı dekontlardan bulup çıktısını eklemeniz ve durumu anlatan sade bir metin yazmanız gerekiyor.

Gümrüğe düşük bedel yazdırıp az vergi ödeme konusu

Birkaç yıl öncesine kadar, hemen herkesin kullandığı bu yöntem artık işlemiyor. Gümrük memurları eskiden, özellikle de 2011 yılı öncesinde, yalnızca paketin üzerinde deklare edilen tutar üzerinden işlem yapıyordu.

Elektronik ticaret, özellikle de yurt dışından yapılan alışverişler cari açığı gitgide arttıran bir unsur olarak öne çıktıkça ve düşük bedelle ülkeye giren ürünler gümrük vergisi kayıplarına neden oldukça bu işi sıkılaştırdılar. Artık iğneden ipliğe, ne satın alırsanız alın, deklare edilen fiyatla piyasa fiyatı karşılaştırılıp, fiyatlarda bir suistimal olup olmadığı kontrol edilerek gümrük işlemleri yapılıyor. Kaynak: https://kms.kaysis.gov.tr/Home/Goster/54833 Ha, kırk yılın başı gözden kaçan paketler oluyor mu… elbette oluyor. Hatta şu anda Türkiye'ye giriş yapmış, ancak henüz teslim almadığım 69 dolarlık sipariş için yalnızca 7.99 TL gümrük vergisi talep edilmiş.

Yani özet olarak “sineğin yağını çıkarmayın”. Zaten yurt dışından satın aldığınız ürün için KDV ve ÖTV ödemiyorsunuz. Gümrük verginizi ödeyin kardeşim.

En son sipariş ettiğim uyku tulumu Türkiye'de yaklaşık 3000 liraya satılıyor. Yurt dışından 1600 TL + 50 TL kargo + 245 TL vergi = 1895 TL'ye mal ettim. Yani her durumda zaten kardayım. Daha da zorlamaya gerek yok.

Yurt dışından gelen kargo ve paketler kaybolur mu?

Eğer gönderinizle birlikte size bir takip numarası iletildiyse, ürünün kaybolma riski son derece düşük. PTT ve gümrükte çalınma gibi olaylara kesinlikle ihtimal vermiyorum. Geçmişte münferit olaylar yaşanmış olabilir. Ancak günümüzde takip kodu sayesinde kargonun hangi aşamada olduğu, eğer paketin başına bir şey geldiyse ne aşamada olayın yaşandığı kolaylıkla araştırılabiliyor.

Paketlerin kaybolmaktan ziyade, “iade edilme” durumlarına daha sık rastlanıyor. Adam yurt dışından ürün sipariş ediyor, elinde takip kodu olduğu halde kontrol etmeyip, görevlinin zilini çalmasını bekliyor. Paket bir nedenden ötürü alıcıya teslim edilemediğinde, prosedür gereği geri gönderiliyor. https://www.sikayetvar.com/ptt-kargo/iade adresindeki şikayetlerden durumu daha net görebilirsiniz.

Paketiniz yurt dışındayken https://www.17track.net/tr adresinden, Türkiye'ye giriş yaptıktan itibaren de https://gonderitakip.ptt.gov.tr/ adresinden mutlaka takip edin.

PTT'nin Android uygulamasını da oldukça faydalı buluyorum. Takip kodunu bir kez girdikten sonra, paketin her hareketinde telefonunuza uyarı geliyor. İndirmek için https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ptt&hl=tr adresine gidebilirsiniz. Aynı uygulamanın IOS sürümü de var. Ancak Android kadar sorunsuz çalışmıyor. https://apps.apple.com/tr/app/ptt-kargo/id985578196?l=tr

Sonsöz

Arkadaşlar, ilk önce sakin olun. Sinirden kendinizi tüketmeyin. Kargonuz eninde sonunda elinize ulaşacak. Geçmişte sinirden ben de ne yapacağımı şaşırmış, defalarca konu ile ilgili CİMER'e şikayette bulunmuştum. Gümrük ve PTT tarafında hiç kimse “Ahmet'in kargosunu geç teslim edelim. Kıvransın kerata.” deyip bu işten zevk almıyor.

Sipariş ettiğiniz ürün eğer çok hayati bir işe yarayacaksa Türkiye'den satın alın. Hayat memat meselesi değilse, uygun fiyatla satın aldığınızı hatırlayıp fazladan 10 gün daha bekleyin.

Bir paket normal şartlarda Çin'den 10-30 gün, Amerika'dan 7-30 gün, Avrupa'dan 7-20 gün arası bir sürede elinize ulaştırılıyor.

“Paket Çin'den Türkiye'ye 3 günde geldi, 20 gündür elime varmadı” diye kendinizi üzmek, kurumlara kızıp sinirlerinizi yıpratmak hiçbir işi çözmeyecek. Bugün ben de Çin'e 24 saat içinde gidebilirim. Ancak bu işin bir prosedürü var. Pasaport almam gerek (+süre), vize için başvurmam gerek (+ süre), vize çıkmasını beklemem gerek (+süre). Yani Çin'e gitmek aslında 24 saat sürmüyor. Toplamda bakıldığında neredeyse 1 aylık bir süreç.

Tüm aksaklıklar yalnızca bizim ülkemizde yaşanmıyor. Alın size Amerika'da Colorado eyaletinin Steamboat kasabasındaki USPS (bizdeki PTT) bürosu hakkında yazılan yorumlar https://www.google.com/search?q=steamboat+usps&oq=steamboat+usps&aqs=chrome..69i57j0l7.4847j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8#lrd=0x874268d74a3a262d:0xd7d674743529f99d,1,,,

Gördüğünüz gibi, kargo sektörü hiçbir zaman insanı tam anlamıyla memnun edemeyen, ancak mahkum olduğumuz bir sektör.


Paylaş:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

“PTT ile gelen yurt dışı kargo ve paket rehberi” üzerine 138 yorum

 1. Çağatay Bey merhaba,

  Ayrıntılı açıklamalarınız için çok teşekkürler. Benim yurtdışı kargom için tüm gümrük süreçleri tamamlandı, bugün PTT ile dağıtımda görünmektedir. Ancak gün içerisinde adreste olamayacağız, genelde yurtiçi kargolarda evde bulamadıklarında telefonla ulaşıyorlardı ve komşuya teslim edebileceklerini söylüyordum. Yurtdışı kargo ve gümrük ödemesini yalnızca kargonun teslim edileceği kişi mi yapması gerekiyor, yoksa komşu, eş, dost akraba da gümrük vergisini ödedikten sonra teslim alabilir mi. Eğer bilginiz varsa ve yanıtlayabilirseniz çok memnun olurum. Tekrar yazınız için çok teşekkürler. Saygılar.

  Cevapla
 2. Merhaba cagatay bey
  RE121063848CN gümrüge sevkedildi diyor 4 gündür vergilendirme yok dert ettim kendime takildimi acaba

  Cevapla
  • Arkadaşlar bu süreç iki gün, iki hafta, iki ay da sürebiliyor. O anki yoğunluğa, memurun psikolojisine, gelen talimata bağlı bir şey. O yüzden biraz oluruna bırakın. Takip numaranız varsa %99.9 bu kargo er geç elinize ulaşacak. Sürekli bakıp psikolojinizi bozmayın.

   Cevapla
 3. Merhaba, son derece aydinlatici bir yazi olmus emeginiz icin tesekkurler. Benim bir sorum olacakti yardimci olursaniz sevinirim. UA104149331US takip numarali kargom USPS sitesine gore Istanbul’a ulasti hatta sonraki konumuna (Samsun) yola cikti gozukuyor ama PTT sitesinde kargo ile ilgili hic bir bilgi yok. PTT’yi aradigimda kargonuz Turkiyeye giris yapmadi dediler. Bu durumda ne olmus olabilir? Tesekkurler!

  https://tools.usps.com/go/TrackConfirmAction?tLabels=UA104149331US&utm_source=expected&utm_medium=email&utm_content=tracking-number&utm_campaign=trackingnotify

  Cevapla
  • Kargonuz sadece İstanbul’a ulaşmış. Bu bildirimi yapan USPS, henüz PTT sistemlerine kayıt olmamış. Asıl olay şimdi başlıyor. Yukarıda yazdığım süreç işleyecek. Önce gümrük, sonra posta dağıtım merkezi ve ardından ilçe ptt’ye sevk edilecek ve dağıtıma çıkacak. Birkaç gün içinde sistemde görünür.

   Cevapla
 4. Aliexpresten 5 tane ürün aldım hepsi kargoya çıktı ama ismim ADRES olarak gözüküyor 1 tanesini teslim aldım ama diğerleri günler oldu takip girilmemiş sizce elime ulaşır mi ürünler

  Cevapla
  • Ne sorduğunuzu anlayamadım. Daha anlaşılır bir Türkçe ile, noktalama işaretleri kullanarak sormayı dener misiniz.

   Cevapla
 5. Merhaba 3 hafta önce aliexpresten 4 adet ürün aldım. 1 tanesi ptt giriş yaptıktan sonra başakşehirde kabul edildi yazıyoken diğerinde “
  Gümrük ithalatı için ürün gönderildi”
  Yazıyor. Acaba gümrüğe falan mı takıldı neden böyle yazıyor? Üstünden 5 gün geçti hala yazı böyle

  Cevapla
  • 2 aydır gümrükten sevk bekleyen var. Satın aldığı ürün 1 haftada gümrükte geçen de var. Yani süreç rastgele uzayabiliyor. Tamamen şans işi. Gümrüğe girdiyse eninde sonunda gelir, rahat olun.

   Cevapla
 6. Merhaba takip numaram RH138021056TR ürün gümrüğe girdi fakat 2 gündür gümrükte vergilendirme dahil hiçbir bilgilendirme yapılmamış. Yurt dışından ilk alışverişim. Sizce aceleci mi davranıyorum yoksa gümrükte bir sıkıntı mı çıktı?

  Cevapla
  • bazen gümrükten çıkması 1 gün, bazen de 1 ayı bulabiliyor. acele etmeyin, endişelenip kendinizi yeyip bitirmeyin. Sadece ilçe PTT’ye vardığında gidin sabah 8’de elden teslim alın. problemlerin çok büyük bir çoğunluğu eve dağıtım aşamasında çıkıyor. evde bulamıyorlar veya eve gelecek vakitleri olmuyor, gelen giden olmayınca paket geri gidiyor. elden şubeden teslim alırsanız sıkıntı yaşamamanız daha olası.

   Cevapla
  • Kardeşim acele ediyorsun 2 ürünüm aynı gün gümrüğe girdi biri 4 günde çıktı diğeri 7 gün oldu hala gümrükte

   Cevapla
   • baktım ayın dokuzunda teslim almış :))) millet heyecandan kalp krizi geçirecek.

 7. Bir çok kişinin gözden kaçırdığı bir durum var, AliExpress’in verdiği takip kodu ürün PTT’ye verildiğinde güncelleniyor, bu yeni numarayı 17track ya da parcelsapp gibi uygulamalardan bulup PTT takibini yeni numarayla yapmak gerekiyor.

  Mesela aşağıdaki yorumlarda size sorulan numaralardan birisi PR094693949YP PTT’ye geçtikten sonra LZ165774435CN olmuş. Buradan bakınca Türkiye içindeki yolculuğu çok detaylı şekilde görülebiliyor.

  Arkadaşın yorum yazdığı 24 Temmuz tarihinden ürünün 2 gün önce teslim edilemediği ve geri gönderilmek üzere yola çıktığı gözüküyor.

  Cevapla
 8. Merhaba takip numaram RS915990399DE

  Aldığım 206 euroluk bir ürüne 11 bin kusür tl vergi çıktı. Yanlış yazılmış. Ürün yaşadığım şehre geldi ama burda düzeltmediler. İstanbuldaki müdür buraya gelsin falan demiş v.e istanbula geri gitti Bende ürün ile ilgili bütün belgeleri,fiyatı falan yolladım gerekli bilgileri verdim. İlk defa oluyor böyle bir hata. Bir sorun çıkar mı sizce?teşekkür ederim.

  Cevapla
 9. Merhaba,

  Bir kişinin 1 ayda 5 ürün alabilme olayına gümrükte çok dikkat ediliyor mu? Bu konuda bir bilginiz var mı? Teşekkürler

  Cevapla
  • yurt dışı alışveriş olayının ticaret için yapılmasına karşıyım. haksız rekabete neden oluyor. adam açmış iş yeri. eleman çalıştırıyor. tonla gideri var. akıllının biri sipariş veriyor da veriyor. bire aldığını beşe satıyor. ötv yok, kdv yok, gelir vergisi yok, sgk yok, stopaj yok. ooh ne ala… umarım bir gün kalın bir ceza yerler akılları başlarına gelir. sistemin cılkını çıkarırsanız kontroller daha da sıkılaşıyor, ihtiyacı için satın alanların hakkı yeniyor.

   Cevapla
 10. Selâmlar anlatımınız gayet net ve açıklayıcı olmuş teşekkürler.
  RB979475455SG takip numaralı ürünün son hareketinde “PTB den çıkarıldı” yazıyor. Bu konuda bir tecrübeniz varsa lütfen söyleyin. Ürün Kıbrıs a gelecek.

  Cevapla
  • PTB nedir daha önce hiç duymadım. Bir iki gün daha takip edin, muhtemelen gümrükten çıktı, ilçe ptt’sine sevk edilecek. P(Posta) T(transfer) B(B nedir bilemedim)

   Cevapla
 11. Merhaba Öncelikle Harika bir yazı olmuş tebrik ederim.

  Benim bir kargom(Takip numaram RS915950810DE) Küçük bir kutu olduğunu düşünüyorum çünkü içinde 2 ufak ürün var. Gönderi gümrüğe sevk edildi kısmında takıldı. Şu ana kadar ne aldıysam geldi sıkıntı yaşamadım. Ama bu biraz küçük bir kutu olduğu için korkuyorum. Tam olarak ne kadar daha bekleme olabilir sizce?Bide kaybolma riski olabiliyormu küçük paketlerde .Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • 1 hafta daha sabredin, bir problem olmayacaktır. Gümrüklerde aşırı yığılma var. Bi ürün Türkiye’de 100 liraya satılır, yurt dışında 30 lira olursa böyle olur.

   Cevapla
 12. 15 Haziran’da sipariş ettiğim ürünümün takip numarası CP414660344CN. En son Temmuz 21 inde güncelleme yapılmış. Ve yazan yazı şu şekilde (Airline departed from original country). Neredeyse 20 gün olacak hala yeni bir güncelleme yok. Siparişimden itibaren ise toplamda 55 gün olacak hala ürünün Türkiye’ye giriş yaptı mı yapmadı mı göremiyorum. En yakın ptt şubesine gittim. Ürün hala uçakta gibi bir şeyler söyledi. Uluslararası posta işleme müdürlüğünü de aradım ama takip numarasından ürün gözükmüyor dedi. 17track sitesinde takip edilebiliyor ama ptt nin sitesinden takip edilemiyor. 60 günlük alıcı koruma süresi dolmak üzere. Bu vaziyette ne yapabilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Cevapla
 13. İyi günler. Yardımcı olabilir misiniz.
  SY13937911406 bu kargo hiç bi yerde bulamadım. Türkiye 18.06 girdi ve yok oldu .

  Cevapla
  • Aliexpress’ten aldıysanız dispute açın ama çok geç kalmışsınız. büyük ihtimalle kargo sizlere ömür. ptt’ye gidip “ne oldu kardeşim benim kargoya” diye sorun. dispute tarihini geçtiyseniz kredi kartı harcama itirazı yapabilirsiniz. Neticede teslim almamışsınız.

   Cevapla
 14. Çok teşekkür ediyorum çok iyi bir anlatım yurtdışından ürün alan herkesin bu yazıyı okuması lazım

  Cevapla
 15. PR094693949YP 147 lira
  PR093889666YP 1107 lira’lık 2 siparişim var hepsi güneş gözlüğü 30 adet.

  Hocam selamlar, biliyorum çok başınızın eti yendi bu konuda. Ufak bir sorum olacaktı.

  Teslimat başarılı
  2020-07-07 13:27:00 [GMT+8]

  Türkiye’ye ayın 7’sinde gelmiş, bugün ayın 24’ü. Kendi ilçeme bağlı ptt’ye gittiğimde büyük ihtimal kayıtsız bir gönderi olduğu için göremiyoruz sistemde denildi. Benden kargo takip numarası istendi üstte belirttiğim 2 ürünün de takip numaralarıyla tek tek sistemden kontrolünü yaptık bulamadık bu numaralar aliexpress için geçerli denildi. Bu mahalleye bakan postacıyla da bizzat görüştüm bana sizin apartmanınız için veya sokak için 3-4 aydır bir ürün verilmedi dedi. Acaba başına birşey gelmiş olabilir mi yoksa hala genel dağıtım merkezinde mi bekletiliyor sisteme girilmeden? elimde kargo takip numarası olarak üstteki 2 numaradan başka bir numara yok. Track’dan kontrol ettiğimde bu süre zarfında gümrüğe de yollanmış ama onaylanmış ürünler bir sorun çıkmamış. Yardımınızı bekliyorum, iyi çalışmalar.

  Cevapla
 16. Çok Teşekkürler kargoyu sizin yazınızla takip ettim . 8-7-2020 tarihinde Amerika bostondan çıkan evrak zarfı 24-7-2020 tarihinde PTT iş yerine girdi ve gümrükten çıktı bilgisi yazdı . İşallah bundan sonra takılmaz .

  Cevapla
 17. Arkadaş tecrübe yol gösterici olmuş eline emeğine sağlık.
  Söyle bir durum var. Ürün hava limanına girmiş olarak görünüyor. Yaklaşık 20 gün oldu. Fakat başka bir kargo durum bilgisi yok. Takip numarası ile baktığımız da PTT yanlış takip bilgisi diyor, 17 track; ürünü havalimanına ulaştı şeklinde gösteriyor. Bu durumda kime ne soracağız. Böyle bir olay ile karşılaştınız mı daha önce.
  Ben böyle bir durumda takip nasıl yapıyoruz. Türkiye ye ürün girdikten sonra başka bir takip numarası falan alır mı. Alır ise bu takip numarasını nasıl öğreniriz.

  Cevapla
  • yahu sabredin kardeşim beyniniz yanacak. ne bu şiddet bu celal? rahat olun. dakikada bir bakıp durmayın. hava limanına ulaştıysa 2 gün sonra tekrar bakın. 150-200 defa yurt dışından ürün sipariş ettim. hepsi de ulaştı. kimi bir haftada geldi, kimi iki ayda. sinirlerinize yazık yıpratmayın kendinizi bu kadar.
   haa hayati bir şey olur, kalp pili, allah göstermesin kanser ilacı o zaman anlarım acelenizi.. bırakın, dünya malı.. geleceği varsa gelir bi şekilde.

   Cevapla
 18. 08/07/2020 – 09:50:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) -/ – Singapore (Yurt Disi)
  09/07/2020 – 22:05:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) -/ – Singapore (Yurt Disi) diyor bi sıkıntı yok demi yada benim türkçem yok baya baya ürün yurt dışına gitti diyo

  Cevapla
  • Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra mı bu şekilde görmeye başladınız yoksa yeni sipariş mi verdiniz? Tahminimce yeni sipariş verdiniz, Singapur’dan çıkış yapmış, hedef ülkeye (Türkiye) doğru gelmekte. Arkadaşlar, kalp pili, Allah korusun kanser ilacı gibi hayati şeyler olmadıkça bunları günde 40 defa takip edip kafayı yemeyin. Bırakın geleceği varsa gelir. Bu kadar strese sokmayın kendinizi. En azından Türkiye’ye giriş yapıp gümrüğü geçtikten sonra takibi sıklaştırın.

   Cevapla
 19. Merhabalar hocam, AliExpress’ten aldığın 157 TL’lik ürüne Gümrükte toplam 147TL vergi çıkarmışlar. Buna itiraz etmem için illa çıktılarla uğraşıp Başakşehir’e kadar gitmem mi gerekiyor? Bu nasıl sistem?..

  Cevapla
  • Ürünü teslim almayıp PTT Genel Müdürlüğü ve Gümrük Bakanlığı’na hitaben itiraz dilekçesi yazıp, ürünün satış sayfasının ekran görüntüsü, kredi kartınızın harcama özeti gibi detayları ekleyip deneyebilirsiniz.

   Cevapla
 20. Merhaba kral, Benim de bir sorum olacaktı. Ben aliexpresten 3 adet android tv box sipariş ettim aynı mağazadan. Tane fiyati 170tl 3 tanesi 515.6 TL tuttu fakat indirimle 463 e geldi. Kargom 5 temmuzda türkiyeye gelmiş ve şuan İST.ULUSLARARASI PİM/ Kabul edildi yazıyor. Benim bu ürüne tahmini ne kadar vergi çıkar sizce? Satıcıya tek paket yapmasını ve ücreti düşük yazmasını söylemiştim [Uyanığız ya 🙂 ] Paketin ağırlığı ise 1077 gr. Ortalama vergisini ve bursaya ne kadar sürede gelebileceği konusunda beni tecrübelerinizle bilgilendirirseniz çok sevirinim. Makale için de çok teşekkürler.

  Cevapla
  • açıp bakıyorlar. işini savsaklayan bir memura denk gelmedikçe, baktılar içinde 3 tane var, girerler aliexpress’e, adet fiyatını 3 ile çarpar ona göre vergi çıkarırlar. Türkiye’ye giriş yaptıktan 3-5 gün sonra, eğer yoğunluk varsa 1 hafta-15 gün arası sürede elinize ulaşır.

   Cevapla
   • Yorumunuz için teşekkür ederim.Ben vergi hesaplama işlerini hiç bilmiyorum. Sizce 100 tl yi geçer mi gümrük vergisi? 4. gün oldu hala istanbul pim kabul edildi yazıyor başka bir işlem yok. İlk defa aldığım için insan biraz geriliyor haliyle. Umarım sorun yoktur sadece yoğunlukla alakalıdır.

   • gümrükten geçtikten sonra ptt’nin gönderi takip ekranında çıkan vergi miktarı yazacaktır.

   • 36 tl yazılmış şansıma 🙂 arkadaşımla aynı gün sipariş verdik o 1 tane aldık ona maalesef 147 tl vergi çıkmış. Bu vergiye itiraz edebilir mi? Olumlu sonuçlanır mı? Napmamız gerek bizi bilgilendirir misiniz

   • Gümrük işi şans işi demek ki. itiraz edilebilir, ancak prosedürü bilmiyorum. Ürünü teslim almayıp PTT Genel Müdürlüğü ve Gümrük Bakanlığı’na hitaben itiraz dilekçesi yazıp, ürünün satış sayfasının ekran görüntüsü, kredi kartınızın harcama özeti gibi detayları ekleyip deneyebilirsiniz.

   • Çinden alınanlar için %20 Avrupa birliğinden alınanlar içinse %18 vergi uygulanır.Bir de gümrüğün kontrolu için açma ücreti olarak maktu 8 tl ve 70 kuruş damga vergisi uygulanır.selamlar.

 21. Merhaba, Türkiye’de aradığım termal macunu bulamadığım için İngiltere’den satın aldım. Ürün iki gün içerisinde Türkiye’ye giriş yaptı. Girişinden iki gün sonra Arnavutköy’e ulaştı, bir gün sonra ise sistemde Tuzla’da olduğu söyleniyordu ama teslim adresim Avrupa yakasında. Aradım fakat ulaşmak ne mümkün, açan olmadı. Aynı günün akşamında tekrardan Arnavutköy’de gözükmeye başladı ve Tuzla’da gözüken aşamalar takip sayfasından kayboldu. Arnavutköy’den Tuzla’ya geçme sebebi ne olabilir? PTT’nin kargo takip sisteminde adresim gözükmüyor. Bu durum bir aksaklığa yol açar mı? Ürünün iadeye düşmemesi için kaç gün sürem var? PTT takip sayfasındaki son 6 açıklama şu şekilde: “Gümrükten Çıktı / PTT İşyerine Sevk Edildi / Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi / PTT İşyerine Sevk Edildi / Receive item at delivery office (Inb) / PTT İşyerine Geldi”. Yardımlarınızı rica ediyorum. Teşekkürler.

  Cevapla
  • kardeşim bu kadar takip etmeyin, akıl sağlığınıza yazık. bırakın oluruna.. er ya da geç gelir bir şekilde. yani sanki kalp pili sipariş etmiş gibi kafa yormayın şu işlere. devlet dairesi sonuçta. macununuz gezintiye çıkmış. başka ne diyebilirim ki.

   Cevapla
 22. merhaba, trekkinn sitesinden 26 mayısta alışveriş yaptım ve iki ürün aldım. 17 haziranda teslim edildi fakat paketi çok fazla yıpranmış ve tekrar bantlanmıştı. paketi açtığımda ürünlerden birinin olmadığını gördüm. iki outdoor ürününü de sırf ağırlıklarından dolayı aldım o yüzden toplam ağırlıklarına hakimim. yani trekkin den çıkan ve hollanda postanın tarttığı ağırlık 3300 gr yani benim aldığım çadır ve kamp matının ağırlıklarının toplamına eşit. yani buradan trekkinn den ürünlerin eksiksiz çıktığını düşünüyorum. fakat elime ulaşan paketi açtığımda sadece çadır vardı onuda tamamen kendi kılıfından da çıkartmışlar ve tekrara katlamadan paketine sokmaya çalışmışlar. diğer ürün olan kamp matın dan eser yok. gümrük kontrolde hiç olmuş. bu konuda ne yapabilirim. bilen yol gösteren olursa sevinirim.

  Cevapla
  • keşke ptt’de konu ile alakalı bir tutanak tuttursaydınız. teslim almayıp trekkinn ile yazışabilirdiniz. bu saatten sonra yapacak tek şey trekkinn ile yazışıp durumu izah etmek. hiç paket ağırdı şöyle böyleydi olaylarına girmeyin. paketten mat çıkmadı diye anlatın.

   suçlu kim bilmiyorum. sevkiyat aşamasında, paket henüz Türkiye’ye giriş yapmadan önce de içinden alınmış olabilir. Bir sürü el değiştiriyor. Posta dağıtım merkezinde çok kötü çalışıyorlar. Gümrük kontrolü yaparken benim çantamın paketini falçata ile kesmişler, çanta da yırtılmıştı.

   isterseniz cimer’den ulaştırma bakanlığı’na hitaben durumu izah eden yazı yazıp şikayet edin. kamera kayıtlarına baksınlar.

   Cevapla
 23. merhabalar aliexpresten aldığım ürünüm İSTANBUL AVPİM arnavutköy de görünüyor ama alıcı ismi i*** y*** olarak görünüyor ve adresimde sadece nokta var kargomu teslim alırken sorun yaşarmıyım? iyi günler

  Cevapla
  • geçmişte bana da bu şekilde gönderiler geldi bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. memur aceleyle ekrana bir şeyler yazıyor, çok takılmayın.

   Cevapla
 24. Benimde bir sorum olacaktı . Ben aliekspresten ürün aldım. site üstünde takip ettiğim zaman gümrükte diyor. Fakat aynı zamanda aldığım üç üründen ikisi geldi.1 ay oluyor geleli. Son ürün ise ismimi yazmamışlar isim yerinde ev yazıyor ama adresim doğru .. İsim olmadığı için gümrükten çıkmıyor olabilirmi. Kendim gidip alabilirmiyim.

  Cevapla
  • isim illa bir yerine yazmışlardır. kendiniz gidip alamazsınız. bekleyin, ancak dispute (itiraz etme) süresini geciktirmeyin.

   Cevapla
 25. Hocam merhaba,
  Bende USA’dan 08/05/2020 tarihininde $120 bir ürün aldım ama firma bu ürünü FIRST CLASS INTL olarak yolladığından takip numarası olmuyormuş. Bir anlam veremedim.
  PTT genel müdürlüğünü arıyorum isimden sorguluyorlar ama birşey çıkmıyor.
  Sizin bu konuda tecrübeniz var mı?
   
  yanıt verebilirseniz çok memnun olurum.
   
  Tşk ederim.

  Cevapla
  • madem takip numarası yok, göndereni cezalandırın. bankaya kredi kartı harcama itirazı yapın. öyle saçmalık mı olur. belki göndermediler. nasıl kanıtlayacaklar. siz almazsanız nasıl kanıtlayacaksınız. aliexpress’te 50 sentlik gönderinin takip kodu oluyor.

   Cevapla
 26. Cevaplarsanız çok sevinirim.
  Kargomun güncel durumu şuan gönderi yurt dışına sevk (giden).
  Ve 19 gün içinde gelmezse iade olacak ama ben iade olmasını istemiyorum gelsin istiyorum sizce 19 gün içinde gelir mi ?

  Cevapla
  • bir şey anlamadım. tane tane anlatır mısınız. siz mi kargo gönderdiniz, başkası mı size gönderdi.

   Cevapla
   • Kusura bakmayın:) aliekspress ten kalem aldım 145 tl ama satıcı 5 dolar yazmış gümrüğe takılma ihtimali var diyorlar. Şuanda ptt kargodan durum guncellemesine baktım. Gönderi yurt dışına sevk edildi (giden) yaziyor. Bu Turkiye’ye bilgileri geldi yakında ülkeye gelecek demekmiş sanırım. 19 gün içinde kargom gelmezse paramı iade edecekler . Ama ben iade edilmesini istemiyorum paketim şuan bu durumdaysa 19 iş günü içinde gelir mi ? sorum belki size saçma gelebilir ama gerçekten bilmediğim için soruyorum şimdiden çok teşekkür ederim saygılar

   • Gönderi yurt dışına sevk edildi derken Çin’den çıktı demek istiyor. Türkiye’ye giriş yaptığı anlamına gelmiyor. 41 gün önce sipariş verdiğinizi varsayarak, 19 gün içinde (17nci gün örneğin) dispute açın aliexpress’te (gelmedi diye para iadesi isteyin). Bakarsınız hiç gelmez. Eğer oturur beklerseniz para satıcının hesabına geçer ve yapacak birşey kalmaz.Ayrıca 19 gün sonra otomatik paranız iade edilmiyor. Dispute açmanız gerekli. “Aliexpress dispute nedir, nasıl açılır” diye arayın bulursunuz. İhmal etmeyin.

 27. Merhaba, öncelikle bugüne kadar karşılaştığım en açıklayıcı içerikti, bunun için çok teşekkürler. Ben yakın zamanda Aliexpress’ten bitki büyütmek için 5 adet led ışık sipariş ettim. Kargo ise EMS olarak belirlendi, bildiğim kadarıyla Türkiye’deki süreci PTT yönetecek ürün girdiğinde. Merak ettiğim şey, ürünlerin toplam fiyatı 750 dolar ve 20kg’nin altında olmasına rağmen gümrükte ticari olarak nitelendirip süreci zorlaştırırlar mı? Böyle olduğu durumlarda nasıl bir yol izlemem gerekir? İzmir’de yaşıyorum İstanbul’a çağırırlar ise gitmem mümkün olmayabilir.

  Cevapla
  • atıyorum 30 dolarlık ürünün aynısından 25 tane varsa sıkıntı doğabilir. üç dört parçanın toplamı 750 usd ise sıkıntı çıkmaz. büyük ihtimalle sorunsuz geçecektir. %20 gümrük vergisini ödeyip teslim alırsınız. bu tip malzemelerle evlerde uyuşturucu yetiştiriyorlar, belki o açıdan sıkıntı olabilir :))

   Cevapla
 28. Merhabalar,
   
  Benim kodum UB ile başlıyor, zaten çok ucuz bir üründü takipsiz gönderi ile aldım. Takipsiz seçmeme rağmen “TR havaalanına indi” aşamasına kadar takip edebildim paketi. Sonra bir hareket oldu mu olmadı mı belli değil 10 gündür.
   
  “Takipsiz gönderi” derken kastedilen acaba yerel taşıma firmasına (PTT) geçtikten sonra mı takip edilememesi oluyor?

  Cevapla
  • sanırım dediğiniz gibi oluyor. bu zamanda takipsiz bir şey almamakta yarar var, ancak gene de beklediğiniz ürün her an gelebilir.

   Cevapla
 29. Hocam kolay gelsin banggood üzerinde bir siparişim vardı ALJAO0116000029YQ nolu gönderi son hareket (turkey,customs clearance completed) gözüküyor yani eşya gümrükten çıkarıldı diyor 6 gün oldu bir hareket yok ve nerde olduğu bilmiyorum bir yardımci olurmusun yerel dağıtım kimdir nedir nerden kime soracağız ne zmn elime ulaşır gözünü seveyim bir yardımcı ol:)

  Cevapla
  • gümrükten çıkarılsaydı ptt takipte de görünürdü. bence türkiye’ye giriş yaptı, ancak henüz gümrükten geçmedi. sabırlı olun. bir de arkadaşlar madem sabırsızsınız, neden Türkiye’den almıyorsunuz. şu an Çin’den sipariş demek 1 ay kafadan beklemek demek. Ben olsam 2 ayı gözden çıkarırdım. bekleyin yani yapacak bir şey yok. bunu bilinçli yapıyorlar. hemen ertesi hafta gelse Türkiye’den millet çöp almaz (her şey iki üç kat pahalı). Yavaşlatıyorlar ki millet geç geliyor deyip yurt içinden alsın. Yani bu bi politika. Yoksa devasa tesis kurdular posta işleme merkezi. Koy oraya 5 bin tane adam iki saatte de geçer her şey.

   Cevapla
   • Hocam bu ürün Türkiye’de olsa ztn bu kdr kargo yolu beklemem malesef olmadığı için mecburen almak zorundayım birde sorum şu olacak banggood PTT ile mi anlaşmalı yoksa Aras kargo ile mi? İlgilenip cvp verdiğiniz için tşkler

   • büyük ihtimal ptt ile gelir. fedex gibi firmaların o tip anlaşmaları oluyor.

 30. AliExpress ten alışveriş yaptım 1.5 ay oldu. 10 gün önce kargo bilgisi güncellendi Gümrükte diye ama hala gümrükten çıkmadı ne zaman çıkar acaba.

  Takip: RB936842651SG

  Cevapla
  • çıkmış, şu an afyon aktarma merkezinde. takip edin. ilçe pttye gelince dağıtıma çıkmadan sabah 8de gidip elden şubeden teslim alın.

   Cevapla
 31. Merhaba. Yukarıda ki yazının ilk kısmındaki açıklamada (Satın aldığınız ürün özel tüketim vergisine ÖTV tabi bir ürün olsa dahi ÖTV’den muafsınız.) denmiş bu durum nasıl oluyor, ticari olmayıp kişisel olduğu için mi? Bazı yerlerde ötv ödeniyor denmiş ürün almak istiyorum emin değilim verginin dışında bide ötv çıkarsa diye…

  Cevapla
 32. Amerika’da yaşayan oğlum bana 2 ay önce içinde maske eldiven diş fırçaları bazı medikal ürünler bulunan koli yolladı• bir aydan fazla Türkiye’ye girdiğini takip edip öğrendim• Bugün PTT te eve teslim etti• 2 ay sonra pakete kavuştuk • Mağlesef koli açılmış nerdeyse yarısının alınmış olduğunu oğlumla karşılıklı teyit edince anladım ikimizde üzüldük• Eve teslim sürecindeki yol haritasında bu cirkinliği kim yapıyor bilmiyorum ama okuyanların bilmesini istedim

  Cevapla
  • abla koliyi gümrükte açıyorlar. eğer n95 maske göndermişse oğlunuz birileri tenezzül edip almış olabilir. umarım o maskeleri alana, onları sağlıklı günde kullanmak nasip olmaz. oğlunuza söyleyin, fedex veya tnt ile göndersin.

   Cevapla
 33. Merhabalar faydalı bı konu olmuş ben çinde 120 usd 1525 gr bır dron almak ıstıyorum buna gümrük ve vergı çok çikarmı rahat bı şekılde ürünü teslım alabılırmıyım teşekkürler

  Cevapla
 34. Merhaba benim aldığım ürün gümrükte yazıyor yukarıda belirtilen açıklamalara göre Başakşehir gümrükte. Peki ben ürünümüz gümrükten alabilir miyim yoksa posta dağıtım yerindenmi almam lazım illahi

  Cevapla
  • takip numarasından sevk edilmesini takip edin. ilçe ptt’ye geldiği gün sabah 8’de kapısına gidip elden teslim alın. Başakşehir’den teslim alamazsınız.

   Cevapla
   • Teşekkür ederim birde gümrük ücreti felan kargo takipte belirtilecek mi acaba

   • evet orada yazacak. acele etmeyin. sabırsızlanmayın. maske dağıtımı yüzünden yoğunluk yaşadıklarını tahmin ediyorum. paketiniz elinize ulaşacaktır.

 35. Hocam merhabalar yasaklı olduğunu bilmeden bi ürün aldım(sporcu gıdası)gümrüğe sevk edildi yazıyor.Ürün gümrükte takılmış mıdır , gönderici adı vs falan yazmıyordu gümrüğe sevk edildi yazdğından beri mektup yazıyor yurtiçi kabul edildi yazıyor gönderici adında İ*** Y*** yazıyor ürün takılmış mı gümrükte abi ilk kez alışveriş yapıyorum yardımcı olursan sevinirim ve eğer takıldıysa gümrükte oraya gitmeden nasıl iade edebilirm gelirken üründe gönderici adı vs yazmıyordu ve izmirde oturuyorum iade nasıl olur takılmışmı teşekkğr ederim

  Cevapla
  • nasıl yardımcı olayım güzel kardeşim. takip numarası koysan belki fikir yürütebilirdik. bana kalırsa çok büyük ihtimalle iade edilecek. Gönderici adındaki İ-Y “iade yapıldı” anlamına geliyor olabilir.Dünyanın sonu değil, buradan alırsın biter gider üzme kendini.

   Cevapla
 36. Bende son birkaç aydır yurtdışından alışveriş yapmaya başladım sıkça. Genellikle almanya üzerinden sipariş veriyorum. Ancak ptt’nin bu süreçteki ilgisizliği gerçekten canımı sıkmıyor değil. Çağrı merkezlerine ulaşmak cidden dünyanın en zor şeyi. İnternetten okuduğum yorumlar da gerçekten korkutucu şeyler. PTT çalışanlarının bu konuda tabiki kargolarımızı geciktirmekten zevk aldıklarını sanmıyorum ancak gönderileri işlemek için çok uzun süre bekletmeleri ödeyeceğimiz gümrük vergisinin daha fazla olmasına sebep oluyor. Döviz kurları sürekli yükselmeye devam ettiği için gümrük ne kadar geç işlerse o kadar fazla vergi ödüyoruz. Bari satınalım yapıldığı günün kuru üzerinden değerlendirilse. Nedense Almanya tarafındaki DHL’i aradığımız zaman kargo yola çıktı diyor, PTT’yi veya UPIM’i aradığımızda ise kargo henüz ulaşmadı diyor. Gerçekten can sıkıcı bir durum.

  Thomann, Aliexpress, Ebay gibi sitelerden alışveriş yapmayı düşünenlere bir tavsiyem; genel olarak ÖTV’si bulunan ürünler Türkiye’den satın alınırsa aşağı yukarı aynı fiyata denk gelebiliyor, ÖTV’li ürünler için özellikle yurtdışından sipariş verip kargo stresine girmeyi pek anlamlı bulmuyorum. Yalnızca KDV’si olan ürünler ise ülkemizdeki çakal ithalatçıların esas kâr ettikleri ürünler. Yurtdışında bir ürün 1000 TL ülkemize geldiğinde, KDV eklenince 1180 TL(avrupa için), ÖTV Eklenince de 1416 TL’ye geliyor (avrupa dışındaki ülkeler için *1.2*1.2 olacak şekilde toplam 1440TL oluyor) ve kargo parasını da düşününce bunu Türkiyedeki bir mağazadan 1500 TL’ye almak mantıklı oluyor, fakat Yalnızca KDV’si olan ürünleri de ithalatçılar 1000 TL’yse yurtdışında 1500 TL’ye satmaya çalışıyorlar ve bu noktada gerçekten yurtdışından sipariş vermek anlamlı oluyor.

  Cevapla
 37. Merhabalar, uzun zamandır yurt dışından beklediğim takipli bir postam var.
  10 Nisan saat 10:00 ‘da İstanbul posta işleme merkezine giriş yapmış, 15 dakika sonra gümrüğe gönderilmiş.
  Fakat bir sonraki güncellemede aynı gün saat 13:00 de menşe ülke kısmında International reception / Awaiting for declarative producers şeklinde iki hareket görünmekte. DAha önce bir çok ürün aldım yurt dışından ama böyle bir kargo hareketine rastlamamıştım. Bilgisi olan yorum yapabilirse çok sevinirim.

  Cevapla
  • “Awaiting for declarative procedures” bence yazan uyarı. bir ihtimal gönderen firma adres bilgilerinizi eksik veya yanlış yazmış olabilir. aşağıda yorumlarda mail adresleri var. takip numaranızla beraber durumu açıklayan, kaç dolara satın aldığınızı, adresinizi içeren bir mail gönderin.

   Cevapla
 38. Selam,Amazon alışverişlerinde sitenin vergiyi fiyata dahil edip gönderdiği konusu hakkında bilginiz var mı?Okuduklarımdan anladığıma göre vergiyi ödemeye dahil edip gümrük vergisini kendileri ödüyormuş.Benim anladığım bu.

  Cevapla
 39. Merhaba,

  Tradeinn den ayakkabı siparişi verdim fakat dün bir mağazada aynı ayakkabıyı görünce denedim ve sipariş ettiğim numaranın büyük olduğunu farkettim. Sipariş kargolandı, teslim alırsam gümrük bedeli vs ödeyeceğim teslim almazsam prosedür nasıl işliyor bilginiz var mı? Şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • iade etmeye kalksanız gönderi bedelini sizin ödemeniz gerekir, o da ayakkabı kadar bir meblağ tutacaktır. içinize sinmiyorsa aldığınız fiyata satmayı deneyin. bir de 3 numara büyük değilse, büyük olmasının bir zararı yok ki. bilekten sabitlersiniz mis gibi kullanırsınız. ben 46 olmama rağmen her zaman 47 alırım.

   Cevapla
  • Ayni durumu ben de yasadim. 2 aydir iade sureciyle ugrasiyorum. Maalesef ptt ile geri gonderdigim iadem Ispanyol gumrugunce (tradeinn belgeleri gondermesine karsin) ellerinde tutuyor. Ispanyol gumrugunde mesaj atmadigim yer kalmadi ama cevap veren maalesef yok. Umutsuzca urunumun geri gelmesini ve DLH araciligiyla tekrar gondermeyi bekliyorum.
   O yuzden Asli Hanim yerinizde olsam tradeinn ile konusur, urunu teslim almadan (o durumda sanirsam gumruk vergisi odenmiyor) geri gonderilmesini saglardim. Fakat gumrukten ne zaman gecer ve hesabiniza iade yapilir bilemiyorum.

   Cevapla
   • Bence iade son seçenek olmalı. Bir sebepten İspanyol gümrüğünde takıldığı an muhatap olacak kimse yok. Geri gelmese hangi makama itiraz edilecek. Eldeki maldan olma riski bile var. Bu yüzden sipariş vermeden önce alacağınız ürüne, ürünün bedenine çok iyi karar vermek gerekiyor. Bu tip yanlış siparişleri ikinci el olarak satıp zararınızın büyük kısmını telafi edebilirsiniz.

 40. Merhaba yazınız çok güzel kargo takip numaram yok ama ülkeye giriş yaptığı anda isimden de takip edebilir miyim

  Cevapla
   • sanmıyorum. niye bu kadar sabırsızsın? yahu gelince bakıp bir köşeye kaldıracağın bir şey için değer mi kendini bu kadar yıpratmaya. bırak. geleceği varsa gelir zaten.

 41. İyi günler çağatay bey benimde paket 18.12.2019 tarihinden beri hareket yoktur. EA496279421NL kod bu cimer den de yazdım ptt daha bize ulaşmadığını söylüyor ne yapmamz lazım sizce kolay gelsin

  Cevapla
  • Muhtemelen iş yavaşlatıyorlar. Bezdirme politikası ile milleti yurtdışı alışverişten soğutup cari açığa çare aranıyor. Bu aralar ptt kanalı ile değil de tnt, fedex, ups gibi firmalarla getirtmek en mantıklısı. Onlar gümrükten kendileri çekiyor. Gönderinin ptt ile alakası olmadığı için gecikme de olmuyor.

   Cevapla
   • Onceden trekkinn’e mesaj atin. Urun gelmedi iptal mi edersiniz, ücret iadesi mi yaparsiniz, chargeback mi baslatayim diye sorun. En kötü harcama itiraz yapar paranizi %100 geri alirsiniz. Neticede urun teslim edilmemis. Hatta iade aldiktan 5 10 gun sonra urun elinize bile gecebilir.

 42. Aydinlatici guzel bir yazi olmus. Yakin zamanda aylik 5 urun sinirlamasi getirilmisti. Bu sinirin uzerinde hic siparis deneyiminiz oldu mu? Denetimi yapiliyor mu bilginiz var mi? Geri donme ihtimaline karsi 5 in uzerinde siparis vermiyorum maalesef.

  Cevapla
  • mevzuattan haberim yok fakat şu olabilir. siparişler evde yaşayan diğer fertlerin adına bölüştürülebilir. iki anneye, iki babaya, iki kardeşe şeklinde…

   Cevapla
   • Trekinn’den siparis verirken birkac defa bunu yaptim ama o durumda da kargo ucreti maalesef daha pahaliya denk gelebiliyor.
    Ayrica Trekinn de bazi markalari bulmak veya markalarin bazi modellerini bulmak mumkun olmayabiliyor. Bircok siteyle (trekitt, moosejaw, backcountry, bergfreunde vs.) yazistim ama onlar da sunduklari cesitli nedenler ile Turkiye’ye gonderim yapamayacaklarini belirttiler. Bu konuda ulkemize gonderim yapan onerebileceginiz alternatif outdoor siteleri hakkinda bilginiz varsa belirtebilirseniz sevinirim.

    Dipnot: Sanirim Rei tekrardan ulkemize gonderim yapmaya baslamis.

   • kargo ücreti, çeşit ve fiyat bakımından en avantajlı yer trekkinn. absolute-snow.co.uk’de tavsiye ederim. royal maille gayet uygun fiyata gönderiyorlar.

 43. Merhaba çağatay bey trekkin sipariş 26 kasım yani 2 ay oldu
  İkitelli ilgilenmiyor trekkin den yenisini istedim cevap gelmedi
  Sizce hangi yolu izlemem gerekir
  RU679624718NL
  Teşekkürler

  Cevapla
   • Hemen bankanıza harcama itirazı yapın. Bu paket kaybolmuş. Bugüne kadar beklemeseydiniz keşke. Benim paket 3 gün gecikiyor, adamların üstüne çöküp hayatı zindan ediyorum resmen.

   • İtirazda bulundum teşekkür ederim yinede yassıörende bulunan avpime gitmek gerekir mi belki işlememişlerdir

   • yorumlar arasında avpim’in mail adresini verdim. bulup durumu izah eden bir mail atın.

 44. Bravo kardeşim helal olsun acayip rahatladım. Çok güzel deyinmissob ve çok açıklayıcı. Harbicisin. Ve ben cep telefonu sipariş ettim. Hemde iki tane.. aynı site ama farklı satıcılardan. Şansımı denemek istedim. 300/400 TL civarı tekwfonlar ana burasa o telefonlar 7/10 bin.. gelirse ne ala gelmesse çokta fıçı… Nelere vermiyoruz ki 300/500bu zamanda. Attım oltayı bekliyorum. Ya gelirse diye
  Saygılar

  Cevapla
 45. merhaba aliexpress sitesinden 2 ürün sipariş verdim aynı anda biri kulaklık biri klavye mause seti kulaklık 16 tl vergi ücreti ile elime ulaştı ama klavye mause seti 28.12.2019 tarihinden beri gümrüğe sevk edildi diyor ptt kargo takip sitesinde yani 13 gündür gümrük onayı bekliyor bu kadar uzun süre beklemesi normalmi kulaklık 2 günde geçti gümrükten

  Cevapla
  • yıllardır aynı muhabbet… “10 gün kaldı, 15 gün kaldı normal mi” normal kardeşim. yoğunluk oluyor. iğne dahi almış olsanız gümrüğe tabi olduğu için teker teker açıp kontrol ediyorlar. Koca Türkiye’ye gelen e-ticaret siparişleri tek bir noktada toplanıp dağıtılıyor. hani gelen kanser ilacı olsa, hayati bir şey olsa anlarım fakat mouse seti için de kendinizi yiyip bitirmeyin. 3 gün, 5 gün, 15 gün hatta 25 gün dahi gümrükte takılabilir. o anki yoğunluğa bağlı bir şey. 1 günde geçse bu memlekette hayat durur. millet çocuk bezini bile yurt dışından sipariş eder. haklılar da… fiyatlar korkunç pahalı. gelir olarak üçüncü dünya ülkeleri seviyesindeyiz fakat pahalılık Almanya, İsviçre gibi ülkeleri sollamış durumda. E bu millete de müstahak. Futbol takımı tutar gibi “inadından” aynı siyasi partiye oy verip durursa olacağı bu.

   Cevapla
 46. Merhaba ali express ten ürün aldım ama kargo takip inde 10 gündür gümrüğe sevk edildi diyor. Acaba istanbul pim me başvurmam mı gerekiyor? kargo takip no : RB884350265SG

  Cevapla
  • 27sinde gümrüğe sevk edilmiş. 28-29 hafta sonu. 31 ve 1’i de yeni yıl tatili.. sabırlı olun 2-3 güne gümrükten geçer (elektronik sigara, bıçak, ilaç gibi yasaklı bir şeyse geçmeyebilir).

   Cevapla
   • mini projeksiyon aleti ve bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Geri iade olmasından korkmuştum

   • yasaklı ürün kapsamına giren bir şey değilse size teslim etmekle mükellefler. hiç endişeniz olmasın. birkaç güne elinizde olur.

 47. Çok teşekkürler. Uluslararası alışveriş sitelerinden ilk defa alışveriş yapanlarıni aklında oluşan şüphe ve soruların tamamına cevap veren bir yazı ile karşılaşmak son derece mutlu etti. Yazı bu alandaki en kapsayıcı ve iyi kaleme alınmış yazıydı. Uslüp da hoşuma gitti. Takdirlerim eşliğinde lütfen teşekkürlerimi kabul ediniz.

  Cevapla
 48. Merhaba, ayakkabı da numara olayına nasıl karar veriyorsunuz ?
  Önce burada bir mağaza da deneyip sonra mı sipariş ediyorsunuz ?

  Cevapla
  • Yuruyus ve dagcilik ayakkabilarinda 1 numara buyuk aliyorum boylelikle dar ayakkabi gelmis olmuyor. Darin cozumu yok. Ayagi hasat eder. Bol olunca bilekten sabitliyorum. Zaten uzun mesafe yuruyunce ayak sisiyor. Yaz kis kalin corap kullaniyorum. Ozet olarak spor ayakkabilari yarim numara, doga sporlarinda kullanacagim ayakkabilari 1 numara buyuk aliyorum.

   Cevapla
 49. Merhaba. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Baküden Erzuruma 03.12.2019 tarihinde hediyye gönderdim. Kargo 7aralıktan itibaren İstanbul pimde bekletilmekte. Neden hiç bir işlem yapılmıyor 12gündür anlamış değilim. İlk kez Türkiyeye kargo gönderdiğim için endişelendim,acaba kaybolma ihtimalı var mı diye. Sizden ricam bir göz ata bilir misiniz? RR008210835AZ önceden çok teşekkür ederim 🙂

  Cevapla
  • Merhaba, kargonuzun kaybolma riski çok çok düşük. Büyük olasılıkla Başakşehir’de ciddi bir yığılma söz konusu. Benim bir önceki kargom Hollanda’dan 29’unda gönderildi. Otuzunda Türkiye’ye giriş yaptı. Hemen ertesi gün gümrükten geçip Arnavatköy’e sevk edildi. Fakat şimdi beklediğim paket Hollanda’dan 6 gün önce çıkmış olmasına karşın henüz Türkiye’ye giriş yapmamış görünüyor. Çok büyük olasılıkla giriş yaptı aslında. Fakat Başakşehir’de dağ gibi çuvallarla birlikte kabul kaydının yapılmasını bekliyor. Yani özet olarak kaç günde geçeceği tamamen şans işi. Belirli bir standart yok. Paket 1 günde de, 15 günde de geçebiliyor. Bence 1 hafta daha sabredin. Bu arada ne yapabilirim diye soracak olursanız istav-upim@ptt.gov.tr, avpim@ptt.gov.tr adreslerine kibar bir dille, gelen kargonun hediye olduğunu izah ederek işi hızlandırmalarını rica edin. Suçlayıcı tavır takınırsanız, hele de hakaret ederseniz kargo daha da gecikebilir 🙂 Yapıcı eleştirilerinizi ve şikayetlerinizi doğrudan CİMER’e yöneltin.

   Cevapla
   • Detaylı bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. İlk kez kargo gönderdim ve uzun süre işlem yapılmadığı için çok endişelendim. Eğer bir süre daha haber alamasam yazdığınız maillerden kargonun durumu ile ilgili bilgi almaya çalışırım.

   • endişe etmeyin. dünyanın hemen her yerinde kargo hizmetlerinin kalitesi aynı. yazının sonunda amerika colorado’da ufak bir kasabadaki kargo şubesini örnek verdim. orada da insanlar sinirden saç baş yoluyor. kendimden biliyorum. çoğu zaman gelen ürünün paketini açıp “hmm güzelmiş” deyip rafa kaldırıyoruz. yıllardır internet’ten alışveriş yaparım. işin sırrı sabır.

 50. Bilgilendirme ve yazı için teşekkürler, geçen ay ptt ile yaşadığım olay geldi aklıma sizin yazdıklarınızdan sonra

  Şöyle ki ptt insanı çıldırtma noktasına getirebiliyor, geçen ekim ayında trekkinn.com çadır almıştım sağ olsun, Bursa ptt merkezi gelen kargomu 1 hafta kendi merkezlerinde acaba nereye gitmiş olabilir diye aradıklarını biliyorum, ve sayısız ptt merkezine yaptığım git-gel seferleri, gerçi bu tarz şeyler sürekli yaşanacak diye bir şey söz konusu değil tabii artık pttden kargo beklerken ptt bu olur böyle aksamalar düşüncesi ile yaklaşıyorum.

  Cevapla
  • aşağıdaki fotoğrafı geçen hafta, yukarıda bahsi geçen kargoyu teslim alırken çektim. tüm kargolar ortalığa saçılmış, sol tarafta kadrajın dışında onlarca insan ptt’de işlem yapmak için sıra bekliyor. içlerinden biri rahatlıkla kargolardan birini alıp gidebilir. “hoop nereye” diyecek insan yok.. dediğim gibi, en güzeli kargo şubeye vardığı günün sabahı 08:30’da kapıda bekleyip girip elden almak.
   PTT Gelen kargolar

   Cevapla

Yorum yapın