Spor malzemelerine yüzde otuz ek vergi geldi

Spor malzemelerinizi koklayarak kullanın; zira aralarında spor malzemelerinin de olduğu birçok ithal kaleme %30 ek gümrük vergisi geldi. Yüksek döviz kuru, özel tüketim vergisi ve %18-20 arasında değişen gümrük vergileriyle yurt dışındaki emsallerinin iki katına varan fiyat farkı ödediğimiz spor malzemelerine artık yüzde otuz daha fazla para ödeyeceğiz.

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan “ithalat rejimi kararına ilişkin ek karar” aşağıdaki ürün gruplarını kapsıyor.

“Altından ve kıymetli taşlardan mücevherat, buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları, su filtreleri, turbo kompresörler, motor parçaları, golf arabası, mensucat açma sarma makineleri, çeşitli el ve ziraat aletler, metalden eşyalar, alçıdan inşaat malzemeleri, ahşap kapı ve pencereler, prefabrik yapılar, demir-çelikten teller, halatlar, kablolar, zincirler, bakırdan teller, kablolar ve halatlar, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlar, kauçuk levhalar, zaman kontrol cihazları, müzik aletleri, oyun aletleri, kayaklar ve spor malzemeleri, kilitler, menteşeler, makaslar, fırçalar, fermuarlar, çakmaklar, hijyenik ürünler, tripodlar vb ile bazı muhtelif ürünler.”

30 Eylül 2020’ye kadar yüzde otuz, 30 Eylül 2020’den sonra ise yüzde yirmibeş oranında ek gümrük vergisi uygulanacak.

Kapsam dahilindeki bir ürünün maliyeti şu şekilde hesaplanacak:

Ürün bedeli + gümrük vergisi + ek gümrük vergisi + ÖTV (özel tüketim vergisi) + ithalat masrafı + toptancı karı + perakendeci karı + KDV

Çin’den ithal edilen 100 liralık bir ürünün son kullanıcıya maliyetini kabaca hesaplayalım:

100 TL + 20 TL + 62 TL + 20 TL + 5 TL + 54 TL + 74 TL + 60 TL = 395 TL


Paylaş:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

ferdi

geçen yıl aldığım 1100 liralık çadır bu sene 2500 lira inanılır gibi değil!!!

Sinan Ceylan

Bugün tekstil, konfeksiyon, deri, ayakkabı ve benzeri 40 ürüne yüzde 20 ilave gümrük vergisi gelmiş. Nereye varacak bu işin sonu ya…

Tümur

acaba çadırlar spor malzemesi kapsamında mı değerlendiriliyor? aliexpress’ten satın almak istiyorum.

İbrahim yılmaz

1100 liraya alıexpresten çadır alıcaktım Naturehike
Sizce ne kadarsa gelir ?

everhard

Çok uyguna alıyorduk zaten. İyi olmuş. Fazla ucuzdu Türkiye’de ekipman fiyatları. İyice yaşanmaz halde geldik gerçekten.
Bu arada yukarıdaki hesaplama yapılırken maalesef bir kalem daha var. İlk ve ek gümrük vergileri hesaplanırken ürün bedeline navlun yani nakliye masrafı da eklenerek hesaplanıyor. Yani örneğin bir parti ithalat yaptınız ve toplam ürün bedeli 500 bin lira tuttu. Bu ürünlerin Türkiye’ye gönderimi için de 25 bin lira navlun masrafınız oldu. Gümrük vergileri 525 bin lira üzerinden hesaplanıyor maalesef.
Bu arada şunu da ekleyeyim, biraz paranız ve ekipman ya da tekstil ihtiyacınız varsa şu an tam alışveriş yapmanın sırası. Biraz değil de çok paranız varsa yatırım yapın ama dediğim gibi biraz varsa eksik ve ihtiyaçlarınızı giderin. Emin olun bugün örneğin 1000 liraya almadığınız bir malzeme eylül-ekim gibi minimum 2000-2200 bandında olacak.

Emre

Gerçekten çok üzücü bir hal almaya başladı bu durum. işini iyi yapan bir markanın ürününü kullanmak sadece kalburüstü insanların deneyimleyeceği bir şey haline geldi iyice. Yurt dışında yaşayan orta halli her insanın ulaşabildiği ürünlere bizim ülkemizde maalesef orta halli insanlar ya ulaşamıyor ya da ulaşmak için başka bir sürü şeyden vazgeçmek zorunda kalıyor. İronik bir şekilde doğada zaman geçirmek lüks haline geliyor.