Makale

Ayakta su toplamasını önleme ve tedavi etme

ayaklar çığlık atıyor

Neyse ki ayaklarda meydana gelen su toplamasının yürüyüşü berbat etmeden iyileştirmenin birden fazla yolu var. Yürüyüş, koşu, tırmanış gibi aktivitelerinizi bu küçük ama ızdırap verici sorundan kurtaracak, doğru çorap seçimi, vazelin, pudra gibi seçenekleri doğru kullanım şekilleriyle birlikte derlediğimiz ipuçlarına göz atalım.

Su toplamasının önlenmesi

Doğru çorap seçimi

Çorap deyip geçmeyin. Yüzlerce lira para verip, rahatlık ve kullanışlılık beklediğiniz ayakkabılarınız, yanlış çorap seçimiyle beklentilerinizi boşa çıkarabilir. Çorap, ayakkabının vazgeçilmez tamamlayıcısıdır. Ayaklarda meydana gelen teri ve nemi emen, sürtünmeden meydana gelen dolayısıyla su toplamasına neden olan tahrişi azaltan ve ayaklarınızı koruyan, doğru seçilmiş çoraplardır.

sentetik yürüyüş çorabı
Uzun süre yürüyüşler için topuk ve parmak kısımları takviyeli, ön ve arkada kaymayı (sürtünmeyi) engelleyen PVC desteklere sahip sentetik yün karışımlı yürüyüş çoraplarından edinmenizi tavsiye ederiz.

Pamuklu çorapların teri emdiğini dolayısıyla bunun ayaklarımızı daha rahat ettireceğini düşünmemiz doğru bilinen bir yanlıştır. Pamuklu kumaşlar teri ve nemi hapseder. Oysa, su toplamalarından korunmak için arzu ettiğimiz terin ve nemin hapsolmaması, vücuttan uzak tutulmasıdır. Bu sebeple naylon çoraplar, yün karışımlı çoraplar nefes alabildikleri ve teri hapsetmedikleri için pamuklu çoraplardan daha iyi tercihlerdir.

Gerekirse iki kat giyin: Eğer giydiğiniz tek kat yeterli gelmiyorsa iki kat çorap giyin.Böylelikle meydana gelecek sürtünme, ayağınızla çorap arasında değil iki çorap arasında olacağından ayağınız tahrişten ve akabinde meydana gelebilecek su toplamasından korunmuş olacaktır.

Yara bantları ve bandajları deneyin

Ayakların kullanıldığı birçok sporun baş belası su toplamasını önlemede hepimizin bildiği yara bantları doğru zamanda kullanılırsa oldukça faydalıdır. En doğru zaman ise ayak su toplamadan önce ve kuru iken sorunlu bölgeye yapıştırmak veya yumuşak bandajlarla bölgeyi sarmak olmalıdır. Eczanelerde satılan tere ve suya dayanıklı bandajlar ve yara bantlarını özellikle sürekli su toplaması şikayeti yaşadığınız bölgeye önceden uyguladığınızda ayaklarınız size teşekkür edecektir.

scholl su toplama bandı
Scholl Blister Shield 5 adet koruyucu bant içeriyor. 18 TL’ye satılan bu bandı yürüyüş öncesinde veya su toplaması açık yaraya dönüşmemişse uygulamak mümkün.

Pudra ve vazelin: Çoraplarınızın içine pudra dökmeyi denediniz mi? Eczanelerde satılan ayak pudraları çorap ve ayaklarınız arasında meydana gelebilecek sürtünmeyi engellemek için iyi bir yol olabilir. Ya da her derde deva vazelinle ayaklarınızı bir güzel ovup yine sürtünmeden meydana gelebilecek tahrişi en aza indirebilirsiniz.

Uygun ayakkabı seçimi

Seçtiğiniz ayakkabının burun kısmındaki kalıp, ayak parmaklarınızı sıkı sıkı sarmamalı. Bunun yerine ayakların taraklardan başlayıp, parmak uçlarına kadar içinde bulunduğu oda içinde parmaklarınızı rahat hareket ettirebilmelisiniz.

Saatler süren yürüyüşler sonunda kan ayaklarınıza hücum edecek ve dolayısıyla ayaklarınız şişecektir. Şişen ayaklarda sürtünmeye akabinde su toplamasına sebep olacağından yumuşak kalıplı ayakkabılar tercih edilmelidir Kışın yapılan uzun yürüyüşler için sert kalıplı ayakkabı tercih etmişseniz yine ayağınıza tam oturan ayakkabıyı değil, yarım numara büyük olan ve ayak parmaklarınızı içinde hareket ettirebildiğiniz numara doğru seçim olacaktır.

Sıkı ayakkabı tercih etmenin bir diğer olumsuzluğu da kendini özellikle soğuk havalarda kendini gösterir. Soğuk havalarda ayaklarınızın ısınması için durağan havanın oluşacağı bir boşluk gereklidir. Yürüyüş botlarında en az yarım – bir numara, dağcılık botlarında ise bir veya iki numara büyük beden tercih edilmelidir. Bu sayede ayakkabıda ılık hava oluşması için yeterli boşluk olacak, ayrıca kan akışınız olumsuz etkilenmeyecektir.

Yaklaşım ayakkabısı yazısında bahsettiğimiz approach shoe veya sandaleti de denemenizi, kuru havalardaki yürüyüş faaliyetlerinizde botlarınızı dolaba kaldırmanızı tavsiye ederiz.

Ayakkabıyı doğru kullanmak

Dikkat etmeniz gereken bir başka husus ayak bileklerinizi ayakkabıya sabitlemenizdir. Bundan kasıt ayağınızın ayakkabı içinde ileri geri, yukarı aşağı kaymasını engellemektir. Unutmayın, su toplaması sürtünmeden oluşur.

scholl topuk kayma önleyici
Scholl topuk koruyucu çifti 10 TL’ye satılıyor. Gerçek deriden yapılan bu koruyucu ayakkabıya yapıştırılıyor. Kaymayı (sürtünmeyi) kesinlikle önleyen bu yardımcı aparatı kesinlikle tavsiye ederiz.

Bunun için ayakkabıyı giyerken ilk olarak tüm bağcıkları gevşetmelisiniz. Ayağınızı ayakkabıya yerleştirdikten sonra burnunu havaya kaldırarak, topuğunuz yere bakacak şekilde ayağınızın geriye dayanmasını sağlamalısınız. Bu esnada baştan sona doğru bağcıklar daraltılmalı ve bilek seviyesine gelindiğinde sıkı bir bağcık atılarak ayakların öne kayması engellenmelidir.

ayakkabi giymek
Ayakkabı veya botlarınızı giydikten sonra bağcıklarını bağlarken burnunu havaya kaldırın. Böylece topuğunuz yerine oturacak, ayaklarınızın ayakkabı içinde hareket etmesini engelleyerek su toplamasını büyük ölçüde önlemiş olacaksınız.

Aynı yöntem tırnak yaralanmalarına karşı da etkilidir. Özellikle inişlerde, bileklerinizi ayakkabıya iyice sabitlemezseniz, ayak parmakları ayakkabının ucuna dayanarak tırnaklarınıza ve ayakkabının iç astarına zarar verecektir.

Su toplamasının tedavisi

Bu önlemleri almayı unuttunuz ya da her şeye rağmen ayaklarınız su topladı. Peki, ne yapmak lazım?

Eğer su toplayan bölge size çok acı vermiyor ve yürüyüşünüze engel olmuyorsa, müdahale etmemek (patlatmamak) ,enfeksiyon kapma riskini azaltmak için en doğrusu olacaktır. Ayrıca su toplayan bölgeyi kendi haline bırakırsanız kendi kendine iyileşmesi çok zaman almaz. Üzerini yara bandıyla veya bandajla sarmanız iyileşmesi için yeterli olur. Yalnız su toplayan bölgeye uyguladığınız bandaj veya yara bandının nefes alabilen türden olduğundan emin olun.

ayaklar çığlık atıyor
Burada yazıyorum çiziyorum diye beni birşey zannetmeyin. Yazın sıcak havada bot giyince burada anlattıklarımın çoğunu uygulasam da su toplamasından kaçamadım.

Su toplayan bölgeyi kendi haline bırakmak en iyi müdahale olsa da bazı durumlarda su kesesini patlatmanız gerekebilir. Bu durumda; su kesesinin iltihaplı olup olmadığından emin olun (sarı veya yeşilimsi akıntısı olup olmadığını gözlemleyin). Ya da enfeksiyon kapmış olabileceğini düşündüren bir durum olup olmadığını gözden geçirin. Böyle durumlarda müdahale etmek yerine en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Enfeksiyon riski olmayan durumlarda nasıl müdahale etmeniz gerektiğine göz atalım.

enfeksiyon kapmış su toplaması
Su toplaması deyip geçmeyin. Enfeksiyon kaptığında ampütasyona varan sonuçlar doğurabiliyor.

Ellerinizi güzelce yıkayın. Sudan ve sabundan tasarruf etmeyin. Ellerinizin steril olması önemli. Daha sonra su keseciğini alkol, tentürdiyot bunlar yoksa su ve sabunla temizleyin.

Ucu sivri bir cisme ihtiyacınız olacak. İğne bu iş için biçilmiş kaftan olacaktır. Yine alkol yoksa dezenfekte için kullandığınız malzemelerle iğnenin ucunu bir güzel temizleyin. Dezenfekte edecek hiçbir madde yoksa, iğnenin ucunu çakmak ateşi ile ısıtın.

Derin bir nefes alın. Kendinize iğne batırmak fikri hoşunuza gitmese de o kadar panikleyecek bir şey yok. Korkmayın.

su toplaması
El veya ayakta oluşan su toplamalarını gerekli hijyen koşulları sağladığınız takdirde iğne yardımıyla patlatabilirsiniz.

Su keseciğini birkaç yerden özellikle en şişkin olan yerlerinden delin ve akan sıvıyı bir pamuk veya temiz emici bir bezle silin.

Üzerine antibiyotikli merhem sürmek çok iyi bir fikir ’Aman ne gerek var’ demeyin. Su keseciğinin üstünü yara bandıyla kapatın. Yara bandının 2 -3 gün kalmasını sağlayın. Kamplı yürüyüşlerde çadırın içinde bandı çıkarıp yaranın nefes almasını sağlayın. Birkaç günün sonunda ölü deriyi kaldırabilirsiniz. Deriyi kesecekseniz yine sterilize edilmiş malzemeler kullanmayı ihmal etmeyin. Deriyi kaldırdıktan sonra taze derinin üstüne yine antibiyotikli merhem uygulayın.

thiocilline antibiyotik merhem
Thiocilline devamlı çantanızda taşıyabileceğiniz, özellikle tahriş ve yaralanmalarda tedavi edici ve mikrop kapmayı önleyici basit , antibiyotik ihtiva eden bir merhemdir.

Su toplaması uzun aktivitelerde sıklıkla karşılaşılan küçük ama ağrılı ve acı verici bir sorundur. Uzun süre planlayıp zaman ve para ayırdığınız aktivitelerinizin bu küçük su keseleri tarafındanmahvedilmemesi için önleme ve tedavi etmenin yollarını sizlerle paylaştık. Sorunsuz aktiviteler dileriz.

 

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
  Yorum bildirimi al  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Osman Han
Ziyaretçi
Osman Han

ayakta su toplamasını önlemenin bir yolu faaliyetten önce sert toprak bir zeminde 10 dakika yürümektir. böylece ayak tabanındaki deri sertleşir.

ozge
Ziyaretçi
ozge

24 yasındayım ve yazlardan nefret eder hale geldım genetik olarak cilt hassasiyetim var sıcak havalarda yürüyüş yaptığım zamanlarda baskı olan yerlerde su topluyor cildiye ye gittiğimde bir caresi olmadığını söyleyip… Daha fazla göster »

Çağatay Belgen
Ziyaretçi
Çağatay Belgen

Sentetik corap ve keen sandalet onerebilirim fakat bu konunun uzmani olmadigimi lutfen unutmayin.

En İyi Malzemeler