GoPro Hero 6 vs GoPro Hero 5: Farklar neler, yükseltmeye değer mi?

GoPro Hero 6 ile bu kadar erken karşılaşmayı beklemiyorduk. Aksiyon kamera üreticisi GoPro, Hero 5’in üzerinden henüz 1 yıl süre geçmiş olmamasına rağmen Hero 6 satışına başladı. Kameranın bu kadar hızlı biçimde piyasaya sunulmasında GoPro Killer olarak adlandırılan Sony FDR X3000 Aksiyon kamerasının payı büyük. Geçtiğimiz yıl Hero 5 için 1700 lira ödeyen aksiyon kamera kullanıcıları acaba ne düşünüyor?

Hero 6’dan önce tüm aksiyon kameraları için Sony’den görüntü sensörü tedarik eden GoPro, Hero 6’da ilk defa kendi üretimi olan GP1 görüntü sensörünü kullanmış. Bu sayede kameranın işlem hızı artıyor. Aslına bakarsanız kameradaki en büyük değişiklik bu sensörden ibaret de diyebiliriz. Zira Hero 5 ve 6 kasasını ayırt edecek bir fark bulunmuyor.

GoPro yeni kameranın gece çekimlerinde daha başarılı olduğunu; yüksek ISO ile daha başarılı çekimler yapabildiğini belirtmiş. Fakat yok öyle bir şey:) Gece çekimi tüm aksiyon kameralarda olduğu gibi GoPro Hero 6’da da çamur gibi. Aksiyon kameraları ve cep telefonlarının kirli gece çekimi yapmasının sebebi, temiz çekimin önündeki en büyük engelleri küçük görüntü sensörü boyutlarından kaynaklanıyor. Günümüz teknolojisi ile sensör boyutu büyümedikçe kaliteli gece çekimi hayal. Bu olay marka bağımsız bir durum.

Gelin hep birlikte farkları detaylarıyla inceleyelim.

Hero 6 Black ve Hero 5 Black arasındaki farklar neler

  • Hero 6’nın görüntü işlem performansı Hero 5’in iki katı. 4K 30 fps / 1080p 120 fps yerine, yeni kamera 4K 60 fps / 1080p 240 fps çekim yapabiliyor. Ağır çekim yapmaya meraklıysanız, prodüksiyon işleriyle ilgiliyseniz, dişe dokunur bir fark olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım. Ancak Hero 5’i maceralarınızı filme almak için satın aldıysanız, sırf bu fark yüzünden kamerayı yükseltmeye gerek olmadığını söyleyebilirim.
  • QuikStories diye bir yenilik getirmişler. Yüz tanıma gibi çocuk oyuncağı özellikler içeren bu yenilik için kamera yükseltmeye değmez.
  • 5GHz wi-fi desteği. Wi-fi üzerinden dosya transfer süresi eski modele göre 4-5 kat hızlanmış. Sırf bu yüzden Hero 6’ya geçilir mi? Elbette hayır. Tanıtımlarda “Facebook, Youtube’a daha hızlı video yüklersiniz” gibi söylemlerde bulunuyorlar. Ancak ülkemizdeki en hızlı upload hızı 2mbit. En azından Türkiye’de, Hero 6’dan internete doğrudan yükleme yapınca değişen bir şey olmayacağını söyleyebilirim.
  • Dokunmatik ekrana tıklayarak elektronik zoom özelliği gelmiş. Üzerinde konuşmaya değmeyecek bir özellik.
  • Tek tuşla HDR fotoğraf çekim özelliği. Hero 5’te biraz takla atarak da olsa HDR fotoğraf çekmek mümkün. Hero 6’da bu iş oldukça basit biçimde; menüden HDR çekim seçip, her zaman yaptığınız gibi fotoğraf çekmek suretiyle mümkün. İsteseler ufak bir yazılım güncellemesi ile aynı özelliği bırakın Hero 5’i; Hero 2’ye bile getirirler. Ama olur mu? Satışlar düşer. Çok gereksiz bir özellik.
  • Elektronik görüntü stabilizasyonunda iyileştirmeler. Artık titreşim engelleyen bu özelliği daha çok çözünürlükte kullanabiliyorsunuz. İncelediğim youtube videolarında bu özelliğin oldukça geliştirildiğini gördüm.

Los Angeles’te yaşayan Youtube yayıncısı Faruk Korkmaz’ın (Iphonedo) Hero 6 karşılaştırma videosuna bayıldım. Videodan anlaşıldığı kadarıyla genel görüntü kalitesi ve renklerde beklenenin aksine iyileşme değil kötüleşme var. İncelemesini birkaç gün içinde yayınlayacağım Sony FDR X3000’i de aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Sonuç: Yükseltmeye değer mi? İlk defa GoPro alacaklara da birkaç sözüm olacak

Hero 5 sahibiyseniz, film-reklam filmi çekimi yapıyor veya Youtube kanalı işletmiyorsanız, Hero 6 almanız için tek bir sebep bile göremiyorum. Yeni görüntü sensörü GP1 daha yüksek hızda çekime izin veriyor olsa da, Hero 5’te kullanılan Sony sensörün görüntü kalitesi daha yüksek.

Hero 6’nın elektronik titreme engelleyicisi oldukça iyileştirilmiş. Neredeyse gimbal ile çekim yapılmış gibi his veriyor. Ancak bana göre (şahsi fikrim) adı üzerinde aksiyon kamera olan bu cihazların yağ üzerinde akıyormuş gibi sarsıntısız görüntü vermesi çok da iyi bir şey değil. Biraz sallantı o an yaşananları izleyiciye yansıtmak için şart diye düşünüyorum. Hem Hero 5, hem de Hero 6’daki elektronik stabilizasyon özelliği Sony FDR X3000’in optik stabilizasyon özelliğinin yanına yaklaşamıyor. Optik stabilizasyon sayesinde Sony görüntü kalitesinden taviz vermediği gibi; GoProlardaki %5-10 arası görüntü kırpma Sony’de yok.

Hero 4 Black ve Hero 5 Black kullanıcılarının Hero 6’ya geçmemeleri gerektiğini düşünüyorum. Eğer elinizdeki cihaz beklentilerinizi karşılamıyorsa Sony FDR X3000’e geçin derim. “Yok ben GoPro’dan ayrılmam” diyecek olursanız; bir sonraki, radikal değişikliklerin (en azından optik stabilizasyon gelebilir) geleceğini umduğumuz GoPro’yu bekleyin.

İlk defa aksiyon kamera alacaksanız GoPro’ya hiç bulaşmayın derim. Aynı fiyat aralığında satılan Sony FDR X3000 sizi en az 5 yıl götürür.


Paylaş:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Enes

İlk defa aksiyon kamerası alacaksanız GoPro’ya hiç bulaşmayın demişsiniz.Ben ilk defa aksiyon kamerası alacağım.Donanımlı dalış,serbest dalış,bisiklet,kayak ve gezi videolarında kullanacağım.Ekim-kasım ayları gibi yeni GoPro’nun çıkacağını düşünürsek ve Sony’nin yıl bitmeden yeni bir model çıkaracağını düşünürsek sizce şu zamanda,yükselen dolar kurunu da düşünürsek GoPro Hero 6 almak mantıklı mı?

turhan

Bir sürü fark sayıp bunlar için model yükseltilmeyeceğinden bahsedilmiş yazıda ama farklar saymakla bitnmiyor anlamış değilim:) madem fark fazla yok bu görüntülerdeki farklar ne olacak. Aşağıdaki linkte inceleme yapılmış.

https://www.youtube.com/watch?v=lbYnmmOe55c

Sami E. (Teknolojist)

Merhaba öncelikle yazınız araştırma yapan ben ve benim gibiler için genel ve hızlı değerlendirme olarak çok iyi olmuş. Yabancı sitelerde gördüğüm kadarıyla sanırım Hero 6’da focus’lama da var deniliyor. Bu varsa benim gibi sadece vlog ve aksiyon içeren etkinlikler haricinde kullanmak isteyenler için iyi haber. Mesela ben elektronik eşyaların incelenmesinde kullanmak için küçük bir kamera arıyorum tabi sadece video değil haricinde fotoğraf kalitesi de iyi olsun istiyorum. sizin bana önerebileceğiniz bir cihaz var mı? Ayrıca Hero 6, Hero 5’e göre daha mantıklı bir seçim olmaz mı bu konuda?