Dağcılık Makale

Wind Chill etkisi nedir ? Hipotermi nedir ? Windchill ve Hipotermi Tablosu

üçüncü derece donmuş parmaklar
Üçüncü derece donmaya maruz kalmış parmaklar

Wind Chill

Wind Chill gerçek bir soğukluk ölçüsü değildir. Hareket eden hava vücudun duran havaya kıyasla daha fazla ısı kaybetmesine yol açar. Basitçe açıklamak gerekirse; örneğin bulunduğunuz ortamda hava 0 (sıfır) derece ve rüzgarın hızı o an 10 km/saat ise, bu durumda hissedilen hava sıcaklığı -3 derecedir.

Wind Chill Tablosu

Giysilerimiz bizi ıslanmaktan, soğuktan, wind chill etkisinden koruyan bariyerlerdir. Dağda kuru kalmak hayatta kalmanın anahtarıdır. Su havadan 20 kat daha fazla ısı aktarımı yapar. -15 derece ısıda 40 km/saat rüzgar esen bir dağda -27 derece hissedecek, kıyafetleriniz ıslaksa 20 kat daha hızlı ısı kaybedeceksiniz. Ayrıca vücudunuzda kulak, burun ve parmak gibi uzuvlarınızda lokal donmalar görülebilir.

Hipotermi

Vücut elbise ile vücut arasında kalan hava ile ısınır. Eğer bu hava katmanı kaybolursa izolasyon azalır. Derideki sıcaklık düştükçe vücut çekirdek ısıyı kullanarak ısı kaybını engellemeye çalışacaktır.

Hipotermi Tablosu

37,5 derece olması gereken çekirdek ısınız hızla önce 35 dereceye düşecek, hipoterminin etkisini hissetmeye başlayacaksınız. Çekirdek ısınız 34 dereceye düştüğünde şaşkınlık hissedecek, 33 derecede kaslarınız sertleşecek, 32 derecede titremeniz duracak (titreme vücudun kendini ısıtma refleksidir) ayakta duramayacak,  31 deredece bilinciniz kapanmaya başlayacak, 30 derecede bilincinizi tamamen kaybedeceksiniz. 29 derecede nefes alışınız ve nabzınız azalacak, 28 derecede ise kalbiniz duracaktır. Hayatla ölüm arasında yalnızca 9,5 derece olduğunu biliyor muydunuz?

Doğru giyinmek, gereksiz riskler almamak, yeterli teknik ekipmana sahip olmak, basit gibi görünen bivak tulumlarını yanınızda taşımak hayatta kalmanızı sağlayacaktır. En kaliteli eldiven dahi karlı dağ ortamında ıslanacak, ıslak eldivenler dışarıdaki soğuğu hızla içe transfer edecek, yedek eldivenleriniz olmaması durumunda parmaklarınız donacaktır. Tedbirli olun, yedek kıyafetlerinizi mutlaka yanınızda taşıyın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Yorum bildirimi al  
Bildir

En İyi Malzemeler