Kas Spazmına Bağlı Oluşan Bel Ağrısına Ne İyi Gelir

Son 4 yıldır kas spazmına bağlı oluşan bel ağrısı ile uğraşıyorum. Ortalama olarak yılda bir kere başıma gelen bu ağrı, 2-5 gün boyunca deyim yerindeyse “iki büklüm bırakıp süründürüyor”. Öyle bir ağrı ki, kazara burnuma toz kaçıp hapşırsam, belime bıçak saplanmış gibi, tarifi mümkün olmayan bir acı ile kıvranıyorum.

Bu satırları yatakta, bel ağrımın üçüncü gününde yazmaya başladım. Okuyacağınız bu yazının diğerlerinden farkı, bizzat bu ağrıyla mücadele eden, hatta doğrudan ağrı devam ederken yazan birinden geliyor olması.

Bel Ağrısı Neden Olur?

Son 4 yıldır, bu olay dört veya beşinci kez başıma geliyor. Görünen o ki; bel ağrısı en az yılda bir kere başıma gelen, gelecekte de yüzleşmek durumunda kalacağım rutin bir tıbbi rahatsızlık halini aldı.

Şimdi oturup düşününce, bu ağrıların tümünün başlangıç aşamasında ortak özelliklerinin olduğunu fark ettim.

Her seferinde, ağrıyı ilk hissettiğim an, yataktan kalktığım 0 ila 20 dakikalar arasında gerçekleşiyor. Gün içinde veya akşam saatlerinde hiç başıma gelmedi.

Üç gün önce uyandığımda, yataktan kalkıp doğrulurken akşamdan mutfakta unuttuğum telefonun çaldığını duydum. Ne gerek vardı bilmiyorum, aniden hızlanarak, olduğum yerde patinaj çekerek (ayağımın altındaki kilim kaydı) telefona doğru hızlıca koşmaya başladım. Ayağım boşa kaydığı an belimde “ince bir sızı” oluştu. Öyle değişik bir sızı ki, önceden bel ağrısıyla haşır neşir olmamış birinin önemsemeyeceği, ancak benim gibi bu hadiseyi yaşamış biri için “ayvayı yedim” dedirten türden bir uyarıydı. Telefona doğru daha sakin adımlarla yürümeye karar verdim. Ancak iş işten geçmiş, henüz ısınmamış kaslara aniden yüklendiğim için hasara neden olmuştum.

Çok basit biçimde anlatmaya çalışacağım. Kas lifini uzun bir yay gibi düşünün. Bu yay gerilip gevşiyor ve biz bu şekilde hareket ediyoruz. Isınmamış kas (evet gerçek anlamda ısınmamış, ideal çalışma ısısının altında bir dokudan bahsediyoruz) aniden harekete geçince yay geriliyor ve öyle kalıyor. Gerilen kas bölgesinde kan akışı duruyor veya çok yavaşlıyor. Vücudumuz çok akıllı ya, beyin hemen alarm verip “dur şunu iki büklüm bırakayım da kasa daha fazla zarar vermesin” komutu gönderip ta ki hasarlı dokular onarılana dek bizi iki büklüm bırakıyor. Tarif ettiğim bu olaya “kas spazmı” deniyor.

Aşağıdaki videodaki animasyonda olayı çok daha net biçimde anlayabilirsiniz.

Sızının başlangıcından “iki büklüm” kalana kadar geçen süre yaklaşık 40 dakikayı buldu. Önceden tecrübeliyim ya, hemen işlerimi organize edip “1 hafta yokum” diye gerekli yerlere mesaj gönderdim.

Kas Spazmına Bağlı Oluşan Bel Ağrısını Tetikleyen Sebepler Hangileri?

Yeni uyandığınızda, uzun süre hareketsiz kaldığınızda, terli biçimde oturup kaslarınız soğuduğunda ısınmadan yaptığınız ani hareketler kas spazmına neden oluyor. Bunu biliyoruz da ne oluyor? Üst üste dördüncü kez aynı hatayı yaptım. Çalan telefona doğru aniden hızlanınca kendimi gene iki büklüm bıraktım. Halbuki bırak çalsın dursun.

Vücudumuzda güçlü kaslar olduğu gibi, bir de bilgisayar başında oturmaktan zayıflattığımız bel çevresi kasları var. İşte bu zayıf kaslar ani hareketlere karşı kuvvetli kaslar kadar toleranslı değil. Ani hareketlerin yanı sıra, uzun süreli duruş bozuklukları da bel ağrısına neden oluyor.

Uzun lafın kısası, uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra veya terlemeye bağlı vücut ısısı düştüğünde ani ve ters hareketlerden (bir anda hızlanmak, eğilmek gibi) kaçınmanız gerekiyor.

Bel Ağrısını Azaltıp Tedaviyi Hızlandıran Yöntemler Hangileri?

Kas spazmına bağlı oluşan bel ağrısını yok edip, birkaç saatte ayağa kaldıran mucize bir yöntem yok. Sinir sıkışmasına bağlı oluşan ağrılarda belki sıkışmayı masaj gibi yöntemlerde giderip “vay be adamın ellerinde var bir hikmet” dedirtecek tedavi şekilleri olabilir. Ancak kas hasarlarında bu ağrıyı çekeceksiniz, kaçarı yok. Kortizon iğnesi gibi “ağrı gidermeye” yönelik çözümler var, fakat doktorların bile en son çare olarak başvurduğu bu yöntemlerden uzak durun.

Kamfolin merhem
Kamfolin kas spazmına (kasılma) bağlı oluşan bel ağrısını 2 dakika içinde rahatlatan bir kas gevşetici merhem.

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ağrıyı azaltan, bu süreci daha çekilir kılan çeşitli yöntemler var. Bunların bir çoğunu deneyip eledim.

 1. Hap şeklinde alınan ağrı kesicilerin hiçbiri bende işe yaramıyor. Majezik Duo ağrı kesici ve kas gevşeticinin bir arada olduğu bir çözüm. Ancak fark edilir bir rahatlama sağlamadığını söyleyebilirim. Minoset plus da denedim. Ağrıda en ufak bir değişiklik olmadı.
 2. Hemen işlerinizi organize edip dinlenmeye çekilin. 3 günden önce, ideal olarak bir hafta boyunca rutin işlerinize dönmeyin.
 3. Yatağınıza yorgan veya yastıklardan oluşan bir yükselti yapıp sırt üstü uzanın. Ayaklarınızı bir miktar yüksekte tutmanız ağrıyı azaltacaktır.
 4. Spazm neticesinde kasılmış, hasar almış kaslarınızı gevşetmekten başka, acıyı azaltacak başka bir yöntem yok.
 5. Öncelikle belinizi sıcak tutmanız gerekiyor. Bu hem tedavi sürecini hızlandırıyor, hem de sıcak bölgedeki kaslar gevşiyor.
 6. Kamfolin merhem alıp sabah, öğlen ve akşam birer kez ağrıyan bölge ve çevresine sürmek en etkili çözüm. Sadece ağrıyan bölgeye sürmeyin. Çevresine de sürün, çünkü bazen ağrı yansıması adı verilen, ağrının hasar vuku bulan bölgeden farklı bir yerde ortaya çıkması gibi durumlar görülebiliyor. Kamfolin ilk kullanımda acı verecek kadar yanma hissi meydana getirebiliyor. O yüzden 2 dakika sürecek yanma hissine hazırlıklı olun. Yanma hissi geçer geçmez bel ağrınızın hafiflediğini hissedeceksiniz. İlerleyen kullanımlarda merhemin verdiği yanma hissi hoşunuza bile gitmeye başlıyor.
 7. Deneysel bir çözüm önereceğim. İstanbul, Bursa veya Kocaeli'de yaşıyorsanız Bursa Orhangazi yakınlarında bulunan, İznik gölü kıyısındaki Keramet ılıcasına gidebilirsiniz. Bu ağrıyla ikinci kez tanıştığımda Keramet'e gidip 8 saat boyunca ılık (yaklaşık 28-30 derece) sudan çıkmadım. İlk iki saatin ardından su içinde yürümeye, 4 saatin ardından çeşitli esneme hareketleri yapmaya başladım. Yukarıda “mucize yöntem yok” dedim ancak Keramet'e iki büklüm girip tamamen iyileşmiş çıktığımı bilmenizi isterim. Artık Antalya'da yaşadığım için bu yöntemi tekrar deneyip teyit etme şansım yok. Yaz veya kış fark etmez. İmkanınız ve sabrınız varsa gidin, 6-8 saat boyunca ılık sudan çıkmayın. Çıktığınızda hiç vakit kaybetmeden havluya sarınıp önceden ısıtılmış arabanıza girin. Yakınsa hemen evinize gidin, eviniz uzaktaysa bir otele yerleşip uzanın.
 8. Sıcak kumda yatmak da ağrı azaltmak için önerdiğim yöntemler arasında. Ekim sonunda olmamıza rağmen, dün hava yaklaşık 30 dereceydi. Adrasan'a gidip iki saat kadar sıcak kumda yattım. Üstüne denize de girdim. Sıcak kum kasları gevşetiyor. Suyun kaldırma kuvveti sayesinde yer çekimsiz ortamdaki gibi havada durduğunuz için kaslar gevşiyor. Yukarıdaki “Keramet” çözümünde suyun sıcak oluşu ve kaldırma kuvveti etkisiyle kaslar iyice gevşeyip rahatlıyor.

Özet geçecek olursam ağrıyan bölgeyi sıcak tutmak, uzanıp ilk iki gün hareket etmekten kaçınmak, Kamfolin merhem (günde 3 kere) sürmek, iyileşmeyi hızlandırmak için sıcak kum üstüne yatmak veya sıcak suda durmak (ılıca, açık hava kaplıca havuzu gibi) ve bol su içmek bu süreci daha ağrısız geçirmeye yarıyor. Sıcak su veya sıcak kum iyileşme sürecini yarı yarıya hızlandırıyor.

Şöyle bir not düşmek istiyorum. Yukarıda denediğim yöntemler bende işe yaradı diye sizde de işe yarayacağının bir garantisi yok. Ağrınızın altında yatan başka nedenler olabilir. Vücutlarımızın ilaçlara ve tedavi edici yöntemlere verdiği reaksiyonlar farklı olabilir. Bu yüzden aşağıdaki yorum bölümünde yukarıdaki hangi önerilerin işe yaradığını, sizin deneyip faydalandığınız farklı bir tedavi yöntemi olup olmadığını paylaşmanızı rica ediyorum.

Bel ağrınız geçtikten sonra, iyi bir kültür fizikçiyi ziyaret edip, kas ağrılarınızı dindirecek, bel bölgenizdeki kasları güçlendirecek düzenli egzersizler öğrenebilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Yazılar:

“Kas Spazmına Bağlı Oluşan Bel Ağrısına Ne İyi Gelir” üzerine 59 yorum

 1. bendede belimde çok ağrı var dr kas spazmı deyip iğne ve kas gevşetici verdi ama iğne yaptırdığım günde bile belim battı tekrar.normal günlük yaşantı bitmiş durumda her saniye korku içindeyim batacak diye.hiçbir şeyin faydası yok yıllardır var zaten bu ama şu son 4 aydır en az 20 kez bel batması yaşayıp ayağa kalkamıyorum.aldığım nefes bile direkt olarak beldeki batan bölgeyi etkiliyor.kamfolin merhemi alıp bi deneyeceğim hiçbi merhemden ilaçtan fayda görmedim ama inşallah bu işe yarar 2 küçük oğlum var ve bu yüzden onlara gerektiği gibi bakamıyorum.çok acı çekiyorum bu ağrıdan

  Cevapla
  • Geçmiş olsun. Duştayken, ağrı yapan bölgeye sıcak su uyguladığınızda rahatlama oluyor mu? Bende sıcak su doğrudan rahatlama, gevşeme sağlıyordu. Hatta yazıda da bahsettim sanırım, yazın gidip sıcak kumda yattım ve böylece ayağa kalktım. Krem tek başına işe yaramıyor, bölgeyi sıcak tutmanız çok önemli.

   Cevapla
   • Tşk.Sıcak su uygulaması yaptım ama ağrığı zonklama haline çevirdi daha fazla canım yandı yakı bandı kullandık yine bi fayda görmedim.Kamfolin merhemden aldım bugün bi deneyeceğim inşallah faydası olur.tşk tekrar

 2. Aynı ağrı bende oluştu, çok acı çektim , aldığım kas gevşetici hap ve krem hiçbir işe yaramadı, kas gevşetici iğne yaptırdım işe yaramadı , böbrek ağrısı zannettim tahlil yaptırdım değil, fıtık zannettim MR çektirdim değil, kemikle ilgili mi acaba dedim Tomografi çektirdim değil, en sonunda beyin cerrahi uzmanı beni fizik tedaviye gönderdi, bir dakika dahi ayakta duramıyordum, sadece ağrı sırt üstü yattığımda geçiyor diğer bütün duruşlarda ağrı şiddetli bir şekilde artarak devam ediyordu. Fizik tedavi merkezinde ağrı olan bölgeye enjeksiyon ile ozon uyguladılar, işte benim sihirli tedavim bu oldu, yürüyerek çıktım merkezden . Umarım size de faydalı olur 👍

  Cevapla
  • Başınızdan geçenleri paylaştığınız için çok teşekkürler. Bu bilgiler çok değerli, çünkü ağrıyan bölge aynı olsa da farklı nedenleri ve tedavi çözümleri olabiliyor. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 3. Bende yaklaşık 20 gündür belden başlayıp kalça ve baldırda devam eden ağrıyla ugrasmaktayim. Yaptırdığım iğneler ve ağrı kesiciler malesef bi işe yaramadı yarayacak gibide durmuyo. Bunun zamanla gececek bisey olduğuna kanaat getirdim artık. Ama kaplıca fikri çok iyi bi fikir , en kısa zamanda denicem inşallah. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür eder herkese sağlıklı günler dilerim .

  Cevapla
 4. Merhaba, aynı sorundan muzdarip biri olarak önerileriniz için teşekkür ederim. Belirttiğiniz merhemi deneyeceğim. Ben de bengay kullanıyorum iyi geliyor. Aslında fizik tedavi hareketlerini hergün yaparak bu sorunu aşmıştım. Ancak ne zaman spor ile çok zorladığım dönemde oturuşuma dikkat etmezsem o zaman tekrarlağını farkettim.

  Cevapla
  • benim de bilgisayar karşısında çok sakat bir oturuş şeklim var. ayakları masaya uzatıyorum, kafa sağa bakıyor, gövde sola, bi taraftan mouse ve klavye… saatlerce bu pozisyonda kalınca kireçlenmeden tutun, fıtığa varana kadar bir çok hastalık oluşuyor. geçmiş olsun.

   Cevapla
 5. Merhaba sol bel ve omuz kısmının tam ortası. Sabah kalktığımda hiç bir şeyim yoktu 10 dk sonra sol bel kısmının hemn üstüne bir ağrı girdi. Bugün 6.gün kas gevşetici ve ağrı kesici içiyorum banamısın demedi en ufak bir iyileşme yok. Sıcak biraz rahatlatıyor fakat yine aynı şekilde devam ediyor. Uzanınca geçiyor oturunca ve hareket halindeyken ağrımaya başlıyor. Merhemi almayı düşünüyorum. Onun dışında sauna yada diğer dediğiniz yerlere uzağım. Kaplıcalar VS. Daha farklı ne yapmamı önerirsiniz. Bu ağrı nezaman son bulacak acaba 😣

  Cevapla
 6. Arkadaşlar bel sipazmini ben de 2 aydır cekiyorum. Bel korsesi aldım. Baya iyi geldi. Havalar soğudu dün öğleden sonra yine iki büklüm oldum. Gece 0.5 lt iki su şişesi ne sıcak su koydum. Belime defne yağı ve zeytin yağı 1 er çay kaşığı karıştırıp iyice ovalattirdim. Üstüne havlu koydum. Sıcak su şişelerini de havlunun üstüne. Gayet iyi geldi. Ben Afyonkarahisar gazligolde devremülk almıştım 2 yıldır gitmiyor dum. Işi 10 gün bıraktım. Afyonu aradım pazartesi kaplıcaya gideceğim.

  Cevapla
 7. Çağatay Bey;

  Peki bu ağrıların yanı sıra ayaklarınızdan herhangibirinin parmak uç bölgesinde hafif uyuşma tarzı bir durum oldumu.

  Cevapla
 8. Merhaba ben yildıray aydın. 26 yaşındayım. Doktorum banada kas spazmü teşhisi koydu.

  1-GÜNLÜK YAŞAMIMA ETKILERI:
  Yaklaşık 40 gündür yataktan pek çikamiyorum. Uzun süre yattigimda sirtimda hafif agri olduğu icim ara ara kisa sureli yuruyus yapip gunes ışığı aliyorum. 30 gun boyunca 2 dk dan uzun sure oturamadim ama son günlerde bu sureyi 15-30 dk ya cikardim. Gündüzleri fazla agrim olmuyor. Geceleri ise bazen yaşamaktan vazgececek kadar şiddetli agrim oluyor ancak yorgunluktan uyuya kalabiliyorum. Gün boyu halsizim. Sabahlari felcli gibi uyaniyorum. Bacaklarimi hareket ettirmek icin 1.5-2 dk çabaliyorum sonra duzeliyor.

  2-NASIL OLDU:
  Bilgisayar başinda uzun sure vakit gecirdim. ‘V’ şeklinde oturuyordum (ayaklarim pencerede koltugun yaslanma yerinede 45 derece açıyla yaslaniyordum). Vucut uyariyi verdi fakat daha once yasamadigim birsey oldugundan önemsemedim. 3-5 dk sonra bir anda buyuk bir aciyla 2 buklum oldum ve yaklasik 3 saat halida kalakaldim. Evde kimse de yoktu ve telefona uzanacak cesareti bile bulamadim kendimde. O 3 saat esnasinda ölmek istedim o kadar kotu bir aci… elimi yumruk yapip parmaklarimi kirarcasina sıkıyorum ve ayni sekilde dislerimide. Son ses bagiriyorum ki o bagirmak beni rahatlatiyor… sonra annemler eve geldi ve ambulansi aradik. Ambulansa binerken de dahil toplam yaklaşik 6-7 kere o kramp, kasılma yaşadım. 3 igne oldum ve acilde geceyi gecirdim yarin mr cekildim bel fitigi sanmislardi fakat degilmişim. Ignelerin etkisiyle tekerlekli sandalyede olsa o gun son rahat oturdugum gundu. Tam 40 gun oldu otuemayi özledim. Yemegimi bile hala ayakta yiyorum. 4 kilo verdim… Fizik tedaviye basladim pek faydasi olmadi. Doktorlarda pek umursamiyor halimi
  Yapabilecegim tek şey vucudumun kendini onarmasini beklemek….

  3-İYİ GELDIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜM UYGULAMALAR:
  *belimin agriyan bolgelerini ovusturmak
  *belime sicak su torbasi baglamak
  *kas gecsetici + agei kesici igneler olmak (uzun sure kullanmamanizi oneririm, cok rahatsiz oldugunuzda saglik ocagina gidip olun istediginiz saatte, igne sizin son guvenceniz olsun)
  *yatarken dizimin altina dik bir sekilde yastik koyup dizimi yukseltmek ve seebest birakmak (bu yontem kisiden kisiye degisir; bazılarında ayagini yukseltebilirsin vs vs)
  *sagima soluma yastik koyarak kaslarini rahat birakmani saglayacak rahat ortam yaratmak
  *yataginin yumusak olmasi
  *uzun sure yattigin icin boyun agrin oomasin diye uygun yastik + kafanin sagina soluna yastik koyarak ve sabitleyerek (hapishame gibi) mumkun oldugunca boyun kaslarinida rahat birakmak; cunku uzun sureden sonra boynunuzda agriyabilir
  *belkide en onemlisi sık sık sıcak duş almak ve duş başlıgini belinize tutmak ( dustan ciktiktan sonra sakin soguk yemeyin)
  *kaslari besleyici besinler yiyin

  4-FAYDASIZ OLAN TEDAVILER
  *agri kesici haplardan kesinlikle fayda gormedim
  *kas gevsetici haplar cok az da olsa fayda etti
  *bazi haplarin yan etkisi olabiliyor receteleri mutlaka okuyun zaten yatakta bol vaktiniz olacak.mesela bende sivilce yapti gogus bolgemde
  *Fizik tedavi de cok az fayda etti
  NOT: Bu saydiklarim benim icin geçerlidir sizde farkli etkiler gosterebilir.

  Ulaşmak isteyen icin mail: yldry.2833@gmail.com

  Umarım sağlıgımıza kavuşuruz hepinizi cok seviyorum

  Cevapla

Yorum yapın