Neden baton kullanmalıyız ?

Batonlar yürüyüşlerde bize gerçekten çok yardımcı olan, yükümüzü dağıtan, dengemizi sağlayan ve işimize çok yarayan gereçlerdir. Bu yazıda “neden baton kullanmalıyız” 10 maddede sıralamaya çalıştık.

baton 1
Batonla yürüyüş.

Baton kullanmanın faydaları ve avantajları

1- Trekking batonları kayakta olduğu gibi, arazi ister düz ister inişli çıkışlı olsun kollarınızın yükselerek ileri doğru hareket etmesine ve  ortalama hızınızın artmasına yardımcı olur.

2- Batonlar, bacaklarınıza ayaklarınıza ve bileklerinize binen yükü azaltır. Bilimsel araştırmalara göre batonlar, inişte ayak bileğinize binen zorlayıcı gücün etkisini %25 oranında azaltır.

3- Batonlar ayrıca, sık orman örtüsünde ilerlerken önünüze çıkabilecek dalları, dikenleri bitkileri, örümcek ağlarını siz yürürken yolunuzdan çekmenizi sağlar ve yürüyüşünüzü rahat ve kontrollü bir şekilde devam ettirmenizi sağlar.

4- Baton ile yürümek size kalıcı bir yürüyüş ritmi sağlar ve hızınızı arttırmanıza olanak sağlar. Bu artışı düzlük alanlarda daha rahat gözlemleyebilirsiniz.

5- Fazladan 2 adet çekiş gücü sizin karda,çamurda ve kayada daha rahat ilerlemenizi sağlar.

Eğimi yükselen bu tip arazilerde batonlar cidden iyi iş çıkartıyor.
Bu tip eğimli arazilerde batonlar gerçekten iyi iş çıkartıyor.

6- Batonlar zorlu ve farklı arazi tiplerinde, nehir geçişlerinde, ağaç köklerinin dağıldığı yerlerde ve kaygan bataklık arazilerde dengeli olmanızı sağlar. Bu arazilerde dengenizi kaybetmeden yürümek hem sizi daha az yorar hem de zamandan kazanabilirsiniz.

7- Baton size geçeceğiniz arazide yolunuzun güvenliğini ölçmeyi sağlar. Eriyen karda, bataklıkta ve su birikintisinde batonunuzla ölçüm yaparak derinliği anlayabilirsiniz ve yolunuzu buna göre düzenleyebilirsiniz.

8- Şu da var ki doğada vahşi hayvanlarla karşılaşma şansımız vardır ve karşılaşıldığında batonla kendinizi koruma imkanınız olabilir.

batonla tırmanış

9- Batonların asıl görevlerinden biri de vücuda binen ağırlığın dağılımını sağlayıp tek bir noktaya baskı yapmasını engellemektir. Örneğin; ağır bir çantayla yürürken kısa bir mola verdiğinizde batonlardan güç alarak ayakta durmak ile batonsuz ayakta durmak arasında çok fark vardır.

10- Batonlar ayrıca doğadayken bir sığınak oluşturmak istediğinizde sığınağı ayakta tutmak için çok yardımcı olacak bir malzemelerdir. Bir tenteyi batonları bağlayıp ayakta tutarak kendinize sığınak elde edebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir burkulma, kemik çatlaması,kırılması durumunda sabitleyici olarak da kullanılabilir.

Batonların bu kadar avantajını sayarken oluşabilecek dezavantajlarını de söylemek durumundayız. Yürüyüş esnasında batonların bir kaya arasına, ağaç köklerine sıkışması muhtemeldir. Tempolu yürürken bunlara maruz kalmak insanın canını gerçekten sıkabilir. Bazı durumlarda ise, baton yerine ellerinizi kullanmanız gerekir, bu kısa bir an için de olabilir ve bu durumda onları çantaya yerleştirip yeniden çıkarmak gerekebilir ve bu da başka bir can sıkıcı faktör olabilir. Özellikle anlatılan durumlar bilekten kayışı olan batonlarda daha çok sorun yaratabilir. Eğer ki ani tehlikeli bir durum olduğu düşünülürse anın getirdiği panikle kayışın bilekten hızlıca çıkartılmaya çalışılması ayrıca bir strese ve zor duruma sebep olabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Kim Ne Demiş?