Dağcılık Tırmanış Buz Kazması Nedir ve Nasıl Seçilir?

Kazmalar da dağcılık kramponları gibi; dağcılığın en vazgeçilmez malzemelerindendir. Buzul tırmanışı, şelale çıkışları, buz/kaya içeren miks rotalarda tırmanışta, yan geçişlerde, inişlerde, emniyet noktası kurmada size yardımcı olduğu gibi, buz üzerinde kayarak düştüğünüzde hayata tutunmayı sağlayan, sizi ölümden kurtaran çok önemli bir gereçtir.

Buz kazmaları farklı durumlarda, farklı şekillerde kullanılırlar. Bu nedenle yapacağınız aktivitelere göre, satın alacağınız kazmayı çok dikkatli seçmeniz gerekmektedir.

Buz kazmaları – Parçalar ve Özellikleri

Yeni alacağımız bir malzemenin parçalarını, özelliklerini ve kapasitesini öğrenmek, nasıl kullanacağımızı öğrenirken ve satın alırken bizlere fayda sağlar. Bu kural dağcılık buz kazmaları için de geçerlidir.

Buz kazmalarının 5 ana parçası vardır. Aşağıda bu parçaların ne işe yaradığını anlatmaya çalışacağız.buz kazması

 • Keser : Buz kazmasının bu kısmı ile kesim, yol açma, basamak açma ve temizlik (taşları, dökülmüş buzları, sivri ucu saplayacağınız bölgeyi temizlemekten bahsediyoruz.) gibi işleri yapabilirsiniz.
 • Saplama ucu : Dişli yapıdaki bu kısım kazmayı buza saplamada kullanılır. Daha ergonomik bir saplama ve tutuş olanağı sunması için bir miktar yuvarlatılmıştır. Ayrıca yürürken kayıp düşmeniz durumunda bu ucun üzerine bedeninizin ağırlığını vererek kara/buza tutunmaya çalışacaksınız.
 • Bağlantı kayışı : Kazmanın elinizden kayıp düşmesini engellemek için veya elinizi başka bir iş için kullanmak istediğinizde kazmanın devamlı bileklerinize bağlı bir biçimde durmasını sağlayan emniyet kayışıdır. Kaliteli kayışlar dik tırmanışlarda bileklerinizin kazmadan güç almasına da yarar.
 • Sap : Sapın boyu ve konfigürasyonu sizin tırmanma stilinize, gücünüze, ölçülerinize ve tırmanış tipine göre belirlenir. Hafif ve sağlam kazmalar genelde aluminyum alaşımlı, fiberglas veya karbon alaşımlı olarak imal edilirler. Kazmayı daha çok basit dağ yürüyüşleri için kullanacaksanız, ayakta durduğunuzda ucu yere değiyorsa ölçünüzü bulmuşsunuz demektir (Krampon ve bot giyeceğinizi hesaplayın).
 • Yüksük : Kazma ile yürürken dengenizi korumak, dik çıkışlarda kara saplayarak baton gibi kullanmanıza yarayan sivri çelik uçtur.

Buz kazması çeşitleri

 • Yürüyüş kazmaları teknik çıkış gerektirmeyen, daha çok yürüyüş içeren rotalarda baton niyetine ve kayıp düştüğünüzde kendinizi emniyete almanız için kullanılırlar. Uzunlukları 60 ila 75 cm. arasındadır. Keserleri ve sivri uçları genelde düz formdadır. Dağcılığa yeni başlayan arkadaşların alması gereken, aslında her kademe dağcılık ile ilgilenen sporcuda bulunması gereken kazmalardır. Ülkemizde maalesef yanlış yönlendirmeler sonucu pahalı kazma=iyi kazma düşüncesi ile teknik kazmalar satın alınmakta, yürürken/tırmanırken kayma durumunda teknik kazmalar yürüyüş ve dağcılık kazmaları kadar iyi netice vermediğinden ölümlerle karşılaşılabilmektedir.
yürüyüş kazmaları
 • Dağcılık kazmaları çok yönlü kazmalardır. Yürüyüş, tırmanış, ip ile emniyet noktası kurulumu gibi bir çok iş için kullanılabilirler. Sivri uçları daha iyi saplama için yuvarlatılmış, sapları çok amaçlı kullanıldıkları için sağlamlaştırılmıştır. Uzunlukları 55 ila 60 cm. arasındadır.
dağcılık kazmaları
 • Teknik kazmalar buz tırmanışları için tasarlanmışlardır. Sivri uçları buza daha iyi saplama ve kolay çekme için ters açıdan yuvarlatılmıştır. Uzunlukları genelde 50 cm. olmaktadır. Sapları daha yüksek konfor ve boşluk sunacak şekilde eğimli tasarlanmıştır.
teknik kazmalar

Buz kazmaları – Değişik kullanım ve uygulamalar

Kazmaları biraz daha yakından tanıdığımıza göre şimdi değişik ne amaçlarla kullanılırlar, uygulama alanları nelerdir anlamaya çalışalım.

 • Karlı, eğimli arazide yürüdüğünüzde kazmalar dengede durmanıza yarayacak, kayıp düşme durumunda sizi durduracak, deyim yerindeyse üçüncü bacağınız gibi kullanacağınız dağcılıkta vazgeçilmez araçlardandır.
 • Krampon giymediğinizde, kramponunuz bozulduğunda, kaybolduğunda veya çok fazla risk içermeyen kısa geçişlerde krampon takmaya üşendiğinizde buzda ve karda adım atmanız için basamaklar oluşturmanıza yarayacaklardır.
 • İp ile birlikte emniyet/istasyon oluşturma amaçlı kullanabilirsiniz.
 • Keser kısmı ile ip, ağaç dalları kesebilirsiniz.

Satın almadan önce bilmeniz gerekenler

 • Önce ne amaçla satın aldığınıza karar verin. Çoğu durumda klasik bir yürüyüş kazması işinizi göreceği halde, işinize yaramayacak teknik bir kazmaya yatırım yapmayın. Hem verim alamazsınız, hem de işinizi görmez.
 • Satın almadan önce çıplak elle tepesinden tutun, elinize iyi oturuyor mu, rahat hissediyor musunuz deneyin. Aynı şekilde kalın eldivenlerle deneyi tekrarlayın.
 • Boyunuzla uyumlu mu kontrol edin. Denemeyi günlük ayakkabılarınız ile yapıyorsanız, dağda ayağınızda kalın bot ve krampon olacağını unutmayın.
 • Mutlaka bağlantı kayışlı modeller tercih edin. Beğendiğiniz modelin bağlantı kayışı yoksa uyumlu kayış satın alın.

Faydalı Çizimler

Sırt üstü ters yöne kayarken emniyet hareketi
Sırt üstü ters yöne kayarken emniyet hareketi
Sırt üstü, yüz kayma yönüne bakarken emniyet hareketi
Sırt üstü, yüz kayma yönüne bakarken emniyet hareketi

Paylaş:
İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

4
Düşünceleriniz bizim için çok değerli

Panter Erdem kılıç

177 boy için 60 cm yarı teknık kazma uygun mudur ?

Panter Erdem kılıç

177 boy için 60 cm yarı teknık kazma uygun mudur ?