Pamukkale giriş ücreti ne kadar? 2020 fiyatları

Ülkemizde Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan 18 yerden biri olan, travertenleri ile dünyaca meşhur Pamukkale her yıl yaklaşık 2 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir. Artan döviz kurları nedeniyle yabancı turistler için cüzi ücret karşılığı ziyaret edilebilen bu doğa harikası, 2019 Temmuz ayından itibaren maalesef yerli turistlerin bütçesini zorlayacak kadar zamlanmıştır.

Ücret konusunda ziyaretçilerin kafalarını karıştıran bir konuyu aydınlığa kavuşturmak istiyorum. Ziyaretçilerin bir kısmı antik kenti ve travertenleri gezmek isterken, bazı ziyaretçiler de antik havuz içinde yüzmek istiyor. Peki bu ikisi için ayrı ücretler mi ödeniyor, yoksa tek bir bilet fiyatına her ikisinden de faydalanabiliyor musunuz cevabı aşağıda.

Denizli Pamukkale’de (Hierapolis) yer alan travertenler için ayrı ücret, Hierapolis içinde yer alan Antik Kleopatra Havuzu için ayrı ücret ödenmesi gerekmektedir.

Yani Antik havuzun içinde yüzmek için ilk önce Hierapolis ören yeri giriş bileti satın almalı, ardından havuzun yanına kadar yürüyüp, havuza girecekseniz ayrıca ikinci bir bilet almalısınız. Eğer antik havuzu izlemekle yetinecek; içinde yüzmeyecekseniz, ikinci bir bilet ücreti ödemenize gerek yok.

Denizli Hierapolis (Pamukkale) Ören Yeri Giriş Ücreti

Pamukkale’de yer alan Hierapolis ören yerini gezmenin maliyeti 60 TL’dir. Çocuk ve bebeklerden ücret alınmamaktadır. Ören yerinde görülecek neler var, yüksek fiyatlı bilet satın alarak karşılığında hangi kısımlarını gezmenize izin veriliyor, bunları bir kez daha hatırlatalım.

hierapolis antik roma tiyatrosu
Pamukkale ören yeri içinde bulunan Hierapolis Antik Roma Tiyatrosu

Giriş ücreti olan 60 TL karşılığında ören yeri içinde bulunan Roma döneminden kalma Antik Kent ve dünyaca meşhur Pamukkale Travertenlerini görebilirsiniz.

pamukkale travertenleri
Pamukkale Travertenleri

Ziyaretçilerin bir kısmının kafası bundan sonra karışıyor. Çünkü ören yerinde, gene dünyaca meşhur bir de Antik Havuz yer alıyor. Ancak içine girip yüzebileceğiniz bu havuz, tam da ülkemize özgü absürt uygulamalardan nasibini almış. Ayrıntılı bilgi aşağıda.

70 TL karşılığında Müzekart+ satın alabilir, Pamukkale ören yerini ve Türkiye genelindeki 300’ü aşkın müze ve ören yerini 1 yıl boyunca sınırsız bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Pamukkale Ören Yeri Açılış ve Kapanış Saatleri

15 Nisan – 2 Ekim 06:30 – 21:00

3 Ekim – 14 Nisan 06:30 – 17:00

Pamukkale Antik Havuz Giriş Ücreti

Pamukkale’deki Hierapolis Antik kentinde yer alan, Roma döneminden bu yana kullanılan, şifa dağıtan Antik Kleopatra havuzunun giriş ücreti 60 TL’dir. 0-6 yaş ücretsiz, 6-12 yaş 13 TL olarak ücretlendirilmektedir.

Pamukkale Kleopatra antik havuzunda müzekart geçerli değildir.

Ancak bu havuzun içinde yüzmek için ilk olarak 60 TL karşılığında ören yeri bileti satın almalı, ardından havuzun başına yürüyüp, eğer yüzecekseniz 60 TL daha ödeme yapmanız gerekmektedir. Yani özet olarak havuzda yüzmenin yetişkinler için maliyeti toplamda 120 TL’dir.

Antik Kleopatra Havuzu
Antik Kleopatra Havuzu

Yaz aylarında Denizli’de ortalama hava sıcaklığı 35 derecedir. Yüksek maliyeti bir yana, bunaltıcı havalarda antik havuzun sıcak termal sularında yüzmenin zulüm olacağını, bundan tat almayacağınızı düşünüyorum. Antik havuzun en güzel zamanları sonbahar ve ilkbahar aylarıdır.

Antik Havuz Açılış ve Kapanış Saatleri

15 Nisan – 2 Ekim 08:00 – 21:00

3 Ekim – 14 Nisan (eklenecek)

Pamukkale Otopark Ücretleri

Otopark için özel ayrılmış alanda aracınızı park etmenin maliyeti 5 TL’dir. Ören yeri girişinin bulunduğu cadde ve paralel sokaklarda ücretsiz park yapabilirsiniz.

Hierapolis’e Nasıl Gidilir?


Paylaş:
İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

41
Düşünceleriniz bizim için çok değerli

afafe

15-20 yıl önce her hafta sonu gider eğlenirdik, 20 yıldır ciğercinin önündeki kedi gibi etrafındaki boş arazide dolanıp uçan çinlileri seyrediyoruz. teşekkürler turkey, ağzımızada nefes ölçer takın bedava nefes alıyoruz.

Remziye

Yazık gerçekten çok yazık güzelim ülkemi ne hale getirmiş ağa allahtanki aldığımız havayada ücret istemiyor . Ben almanyadan geldim izine ama heryere gidemiyorum çünki o kadar çok pahalıki 2-3 defa düşünmem gerekiyor ki ,ağa veripte suriyeli vs.diger Boş işlerini yapabilsinmi diye.

Börübay

Toplum olarak bilinsizlik tavan yapmış durumda. Tepki yok.Durmak yok vurguna devam..

İrfan

Yazıklar olsun avrupalıyı çagırın onlar size yeter başka birşey demiyorum

Nilgün

Kendi ülkemde kendi guzelligimi 60 TL yemi gorucem. Kapıdan geri döndüm. Bence bu ülkeden biz gidelim. Turistlerle yasasinlar. Kendi halkını düşünmeyen bir ülkede ne yapılır ki

Özge

Bu sizin cahilliğinizden kaynaklanıyor.
1- İnternetten araştırmamışsınız ki fiyat bilgileri bir siteye girmeden bile önünüze seriliyor
2- Müze Kart gibi bir olaydan haberiniz yok. Öğrenci 30, normal kişi 70 tl karşılığında 1 yıl geçerli Müze kartınızla yıl boyunca dilediğiniz yere girebilirsiniz. Araştırıp öğrenin az.

Bulent

Bu konuda çok haklısın ülkemizde şehirler aradını bırak şehir içi gezemez olduk ailemizle dışarda yemek yiyelim desek 200 tl bu bile lüks ken bize müzeye gitmek ultra lüks yani asgari ücret 2304 tl nasıl gecincek 1 ay insan

İsmail

Müze kartın olsa dahi giremeyeceğin yerden bahsediyor açıklamada. İyi okuyun derim..

Remzi

Ben her yıl 300 müze gezmiyorum. Tatil için denizliye geldim girmek istedim sadece 70 TL dediler. Resmen bizim ülkemizde bizi soyuyorlar.

Murat BEKİL

Özge, saçma sapan konuşma millet ne diyor sen ne diyorsun

Zafer

Denizli memleketim pamukkaleye yılda bir kez yıllık izinde gidiyorum sadece 14 km uzağımızda her yıl üzerine giriş ücretine fiyat arttırımı oluyor .valla tarih görmek için biniyorum denizli’den trene selçuk Efes yüzmeyi ise kuş adası daha uygun geliyor bana .pamukkaleyi ancak uzaktan seyrediyorum. Soygun başka birşey değil. Bence kimse gitmeyip protesto edilmeli ama yabancılar paraları değerli olduğu için dünyanın öteki ucundan gelip gezebiliyorlar

Nilgün

Bizde 4 kişi kapıdan döndük. Bu kadar kendi milletine göz diken bir memleket olamaz

hakan

Bugün denizliye geldim ve ogrendimki traveltelyeri gezmek ucretliymis hemde adam başı 60 TL bu nedir abi karar verdim geri donuyorum hemde 1800 km geriye. Bitlis ten traveltelyeri görmeye gelmiştim soygunu gördüğüm için vaz geçip geri donuyorum ve hakkımı helal etmiyorum bu firsatxiliga bu soyguna bu düşüncesizlige…. Destek verene karar verene onay verene. Kendi ülkemizde doğal bir mekanı gezemiyoruz yazıklar olsun bu durumu görmezden gelen sorumluya

mehmet

yaaa sende abartmissin, 1800 km den geleceksin sonra gormeden gideceksin… az atta civcivler yesin

Nilgün

Bizde Ankara’dan geldik ve girmeden geri dönüyoruz şu an. 60 TL nedir ya. Dalga geçiyorlar resmen