Pamukkale giriş ücreti ne kadar? 2019 fiyatları

Ülkemizde Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan 18 yerden biri olan, travertenleri ile dünyaca meşhur Pamukkale her yıl yaklaşık 2 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir. Artan döviz kurları nedeniyle yabancı turistler için cüzi ücret karşılığı ziyaret edilebilen bu doğa harikası, 2019 Temmuz ayından itibaren maalesef yerli turistlerin bütçesini zorlayacak kadar zamlanmıştır.

Ücret konusunda ziyaretçilerin kafalarını karıştıran bir konuyu aydınlığa kavuşturmak istiyorum. Ziyaretçilerin bir kısmı antik kenti ve travertenleri gezmek isterken, bazı ziyaretçiler de antik havuz içinde yüzmek istiyor. Peki bu ikisi için ayrı ücretler mi ödeniyor, yoksa tek bir bilet fiyatına her ikisinden de faydalanabiliyor musunuz cevabı aşağıda.

Denizli Pamukkale’de (Hierapolis) yer alan travertenler için ayrı ücret, Hierapolis içinde yer alan Antik Kleopatra Havuzu için ayrı ücret ödenmesi gerekmektedir.

Yani Antik havuzun içinde yüzmek için ilk önce Hierapolis ören yeri giriş bileti satın almalı, ardından havuzun yanına kadar yürüyüp, havuza girecekseniz ayrıca ikinci bir bilet almalısınız. Eğer antik havuzu izlemekle yetinecek; içinde yüzmeyecekseniz, ikinci bir bilet ücreti ödemenize gerek yok.

Denizli Hierapolis (Pamukkale) Ören Yeri Giriş Ücreti

Pamukkale’de yer alan Hierapolis ören yerini gezmenin maliyeti 60 TL’dir. Çocuk ve bebeklerden ücret alınmamaktadır. Ören yerinde görülecek neler var, yüksek fiyatlı bilet satın alarak karşılığında hangi kısımlarını gezmenize izin veriliyor, bunları bir kez daha hatırlatalım.

hierapolis antik roma tiyatrosu
Pamukkale ören yeri içinde bulunan Hierapolis Antik Roma Tiyatrosu

Giriş ücreti olan 60 TL karşılığında ören yeri içinde bulunan Roma döneminden kalma Antik Kent ve dünyaca meşhur Pamukkale Travertenlerini görebilirsiniz.

pamukkale travertenleri
Pamukkale Travertenleri

Ziyaretçilerin bir kısmının kafası bundan sonra karışıyor. Çünkü ören yerinde, gene dünyaca meşhur bir de Antik Havuz yer alıyor. Ancak içine girip yüzebileceğiniz bu havuz, tam da ülkemize özgü absürt uygulamalardan nasibini almış. Ayrıntılı bilgi aşağıda.

70 TL karşılığında Müzekart+ satın alabilir, Pamukkale ören yerini ve Türkiye genelindeki 300’ü aşkın müze ve ören yerini 1 yıl boyunca sınırsız bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Pamukkale Ören Yeri Açılış ve Kapanış Saatleri

15 Nisan – 2 Ekim 06:30 – 21:00

3 Ekim – 14 Nisan 06:30 – 17:00

Pamukkale Antik Havuz Giriş Ücreti

Pamukkale’deki Hierapolis Antik kentinde yer alan, Roma döneminden bu yana kullanılan, şifa dağıtan Antik Kleopatra havuzunun giriş ücreti 60 TL’dir. 0-6 yaş ücretsiz, 6-12 yaş 13 TL olarak ücretlendirilmektedir.

Pamukkale Kleopatra antik havuzunda müzekart geçerli değildir.

Ancak bu havuzun içinde yüzmek için ilk olarak 60 TL karşılığında ören yeri bileti satın almalı, ardından havuzun başına yürüyüp, eğer yüzecekseniz 60 TL daha ödeme yapmanız gerekmektedir. Yani özet olarak havuzda yüzmenin yetişkinler için maliyeti toplamda 120 TL’dir.

Antik Kleopatra Havuzu
Antik Kleopatra Havuzu

Yaz aylarında Denizli’de ortalama hava sıcaklığı 35 derecedir. Yüksek maliyeti bir yana, bunaltıcı havalarda antik havuzun sıcak termal sularında yüzmenin zulüm olacağını, bundan tat almayacağınızı düşünüyorum. Antik havuzun en güzel zamanları sonbahar ve ilkbahar aylarıdır.

Antik Havuz Açılış ve Kapanış Saatleri

15 Nisan – 2 Ekim 08:00 – 21:00

3 Ekim – 14 Nisan (eklenecek)

Pamukkale Otopark Ücretleri

Otopark için özel ayrılmış alanda aracınızı park etmenin maliyeti 5 TL’dir. Ören yeri girişinin bulunduğu cadde ve paralel sokaklarda ücretsiz park yapabilirsiniz.

Hierapolis’e Nasıl Gidilir?

Bunlar da ilginizi çekebilir

38
Kim Ne Demiş?

Börübay

Toplum olarak bilinsizlik tavan yapmış durumda. Tepki yok.Durmak yok vurguna devam..

İrfan

Yazıklar olsun avrupalıyı çagırın onlar size yeter başka birşey demiyorum

Nilgün

Kendi ülkemde kendi guzelligimi 60 TL yemi gorucem. Kapıdan geri döndüm. Bence bu ülkeden biz gidelim. Turistlerle yasasinlar. Kendi halkını düşünmeyen bir ülkede ne yapılır ki

Özge

Bu sizin cahilliğinizden kaynaklanıyor.
1- İnternetten araştırmamışsınız ki fiyat bilgileri bir siteye girmeden bile önünüze seriliyor
2- Müze Kart gibi bir olaydan haberiniz yok. Öğrenci 30, normal kişi 70 tl karşılığında 1 yıl geçerli Müze kartınızla yıl boyunca dilediğiniz yere girebilirsiniz. Araştırıp öğrenin az.

İsmail

Müze kartın olsa dahi giremeyeceğin yerden bahsediyor açıklamada. İyi okuyun derim..

Remzi

Ben her yıl 300 müze gezmiyorum. Tatil için denizliye geldim girmek istedim sadece 70 TL dediler. Resmen bizim ülkemizde bizi soyuyorlar.

Murat BEKİL

Özge, saçma sapan konuşma millet ne diyor sen ne diyorsun

Zafer

Denizli memleketim pamukkaleye yılda bir kez yıllık izinde gidiyorum sadece 14 km uzağımızda her yıl üzerine giriş ücretine fiyat arttırımı oluyor .valla tarih görmek için biniyorum denizli’den trene selçuk Efes yüzmeyi ise kuş adası daha uygun geliyor bana .pamukkaleyi ancak uzaktan seyrediyorum. Soygun başka birşey değil. Bence kimse gitmeyip protesto edilmeli ama yabancılar paraları değerli olduğu için dünyanın öteki ucundan gelip gezebiliyorlar

Nilgün

Bizde 4 kişi kapıdan döndük. Bu kadar kendi milletine göz diken bir memleket olamaz

hakan

Bugün denizliye geldim ve ogrendimki traveltelyeri gezmek ucretliymis hemde adam başı 60 TL bu nedir abi karar verdim geri donuyorum hemde 1800 km geriye. Bitlis ten traveltelyeri görmeye gelmiştim soygunu gördüğüm için vaz geçip geri donuyorum ve hakkımı helal etmiyorum bu firsatxiliga bu soyguna bu düşüncesizlige…. Destek verene karar verene onay verene. Kendi ülkemizde doğal bir mekanı gezemiyoruz yazıklar olsun bu durumu görmezden gelen sorumluya

mehmet

yaaa sende abartmissin, 1800 km den geleceksin sonra gormeden gideceksin… az atta civcivler yesin

Nilgün

Bizde Ankara’dan geldik ve girmeden geri dönüyoruz şu an. 60 TL nedir ya. Dalga geçiyorlar resmen

Özlem

Dün oradaydık. Öğretmen, 18 yaş altı, 65 yaş üstü ücretsiz. Diğerleri 60 TL. Bilginiz olsun. Görülmeye değer bir yer fakat fiyat çok yüksek. Kültür ve turizm bakanlığına şikayet etmek lazım

Ferhat

İş bankasi kredi karti muzekart olarak geciyor mu acaba bilginiz var mi

Tarık

Ben geçen sene girmiştim maximum card la

Htc

Kleopatra havuzu da öğretmenler için ücretsiz miydi

Musa

İt iti ısrımaz kimi kime şikayet edeceksizniz soygunu yapan kültür turizm bakanlığı

hakan

Şimdi müzeden bilgi aldım, 18 yaş altı ücretsiz giriş (havuz ücretli) Postunuzu güncelleyin lütfen millet yanılıyor

Hasan

Tatile Pamukkale ye gideyim dedim taa Konya dan…bunun bkuna vazgeçtim…5*50:250₺. Otel gıda yol masrafı.bu ne yaa.firsatcilik

Birol

Bu nedir yaa bizde daha dün gittik 5 kişilik bir aileyiz 50 tl yi görünce geri indik ayıptır yaa bu soygundan başka bir sey degil…

Rahim

Bir litre su 10 lira adim attığın yerde fahis fiyatlar belgeselerde bakalim turistler ve zenginler görsün.

Nil Dilek Ekinci Özbedel

Yapılan yorumlara katılmamak mümkün değil. Evet insanımız çok da değerlerimize saygılı değil ama yaşanan ekonomik sıkıntı güzellikleri görmemizi engelliyor ve üzüyor.

Toraman

Niçin turistlere çok ucuz yerli insanlarımıza pahalı anlamak mümkün değil. Ilişki yabancı uyruklumu olmalı. Adalet istiyoruz….

Bekir

Turistlerin parası değerli 10 $ veya euro tamam

Atilla Koç

Yorum yapanlar arasında sana rastlamak çok güzel..
Giriş ücretine gelince:
İşbankası Kredi Kartı veya Müze Kart en doğru seçenek gibi görünüyor.

Meral Arslan

Bu ne biçim adalet arkadaş kendi vatandaşına pahalı turistlere ucuz.Bizler böyle çıkarcılar yüzünden kendi doğal güzelliklerimizi göremiyor neslimize aktaramıyoruz.50 TL ne ben 4 kişilik bir aileyim Denizli dışında oturuyorum birde yol ücreti yemesi içmesi 500 TL en iyisi otur oturduğun yerde. …

Bahar

Kesinlikle haklısınz. Ama sesimizi buradan değil ilgili yerlere yazarak duyurabiliriz. Ör Turizm bakanlığı, Denizli belediyesi gibi daha ismini bilmediğim yerler gibi.

Serap başaral

Zaten bizim kendi ülkemizde ikinci sinif vatandaş muamelesi görüyo olmamız yeni bisey degil saçmalığa bakin kendi ülkemizin doğal güzelliklerini görmek için 4 kişilik bir aile en az 400 lr gözden çıkarmalı oda sadece yol ve giriş ücreti

LEYLA

KATILIYORUM BU NEDİR ALLAH AŞKINA ÜLKEMİZDE YABANCILAR KEYİFLE YAŞIYOR

Kudret sevdi

Allah belanızı versin diyorum başka bir demiyorum
Kendi ülkemizde tarihi yerlerimizi gelemiyoruz
Bu nedir ya orta halli bir aile burayı nasıl gezecek eskiden giriş ücreti alınmıyordu
Hadi alınsın diyelim 50 tl nedir kardeşim
4 kişilik bir aile kapıdan dönüp gelecek
YAZIKLAR olsun diyorum

büşra

daha dün gittik ankaradan denızlıye.9 kişilik bır ekip olarak arkamıza baka baka geri döndük..50 tl çok fazla .. bebeklere varıncaya kadar ucret alıyorlar.PES..