Pamukkale giriş ücreti ne kadar? 2020 fiyatları

Ülkemizde Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan 18 yerden biri olan, travertenleri ile dünyaca meşhur Pamukkale her yıl yaklaşık 2 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir. Artan döviz kurları nedeniyle yabancı turistler için cüzi ücret karşılığı ziyaret edilebilen bu doğa harikası, 2020 Şubat ayından itibaren maalesef yerli turistlerin bütçesini zorlayacak kadar zamlanmıştır.

Ücret konusunda ziyaretçilerin kafalarını karıştıran bir konuyu aydınlığa kavuşturmak istiyorum. Ziyaretçilerin bir kısmı antik kenti ve travertenleri gezmek isterken, bazı ziyaretçiler de antik havuz içinde yüzmek istiyor. Peki bu ikisi için ayrı ücretler mi ödeniyor, yoksa tek bir bilet fiyatına her ikisinden de faydalanabiliyor musunuz cevabı aşağıda.

Denizli Pamukkale'de (Hierapolis) yer alan travertenler için ayrı ücret, Hierapolis içinde yer alan Antik Kleopatra Havuzu için ayrı ücret ödenmesi gerekmektedir.

Yani Antik havuzun içinde yüzmek için ilk önce Hierapolis ören yeri giriş bileti satın almalı, ardından havuzun yanına kadar yürüyüp, havuza girecekseniz ayrıca ikinci bir bilet almalısınız. Eğer antik havuzu izlemekle yetinecek; içinde yüzmeyecekseniz, ikinci bir bilet ücreti ödemenize gerek yok.

Denizli Hierapolis (Pamukkale) Ören Yeri Giriş Ücreti

Pamukkale'de yer alan Hierapolis ören yerini gezmenin maliyeti 2020 Şubat ayında en son gelen zammın ardından 80 TL'dir. Çocuk ve bebeklerden ücret alınmamaktadır. Ören yerinde görülecek neler var, yüksek fiyatlı bilet satın alarak karşılığında hangi kısımlarını gezmenize izin veriliyor, bunları bir kez daha hatırlatalım.

hierapolis antik roma tiyatrosu
Pamukkale ören yeri içinde bulunan Hierapolis Antik Roma Tiyatrosu

Giriş ücreti olan 60 TL karşılığında ören yeri içinde bulunan Roma döneminden kalma Antik Kent ve dünyaca meşhur Pamukkale Travertenlerini görebilirsiniz.

pamukkale travertenleri
Pamukkale Travertenleri

Ziyaretçilerin bir kısmının kafası bundan sonra karışıyor. Çünkü ören yerinde, gene dünyaca meşhur bir de Antik Havuz yer alıyor. Ancak içine girip yüzebileceğiniz bu havuz, tam da ülkemize özgü absürt uygulamalardan nasibini almış. Ayrıntılı bilgi aşağıda.

70 TL karşılığında Müzekart+ satın alabilir, Pamukkale ören yerini ve Türkiye genelindeki 300'ü aşkın müze ve ören yerini 1 yıl boyunca sınırsız bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Pamukkale Ören Yeri Açılış ve Kapanış Saatleri

15 Nisan – 2 Ekim 06:30 – 21:00

3 Ekim – 14 Nisan 06:30 – 17:00

Pamukkale Antik Havuz Giriş Ücreti

Pamukkale'deki Hierapolis Antik kentinde yer alan, Roma döneminden bu yana kullanılan, şifa dağıtan Antik Kleopatra havuzunun giriş ücreti 60 TL'dir. 0-6 yaş ücretsiz, 6-12 yaş 13 TL olarak ücretlendirilmektedir.

Pamukkale Kleopatra antik havuzunda müzekart geçerli değildir.

Ancak bu havuzun içinde yüzmek için ilk olarak 80 TL karşılığında ören yeri bileti satın almalı, ardından havuzun başına yürüyüp, eğer yüzecekseniz 60 TL daha ödeme yapmanız gerekmektedir. Yani özet olarak havuzda yüzmenin yetişkinler için maliyeti toplamda 140 TL'dir.

Antik Kleopatra Havuzu
Antik Kleopatra Havuzu

Yaz aylarında Denizli'de ortalama hava sıcaklığı 35 derecedir. Yüksek maliyeti bir yana, bunaltıcı havalarda antik havuzun sıcak termal sularında yüzmenin zulüm olacağını, bundan tat almayacağınızı düşünüyorum. Antik havuzun en güzel zamanları sonbahar ve ilkbahar aylarıdır.

Antik Havuz Açılış ve Kapanış Saatleri

15 Nisan – 2 Ekim 08:00 – 21:00

3 Ekim – 14 Nisan (eklenecek)

Pamukkale Otopark Ücretleri

Otopark için özel ayrılmış alanda aracınızı park etmenin maliyeti 5 TL'dir. Ören yeri girişinin bulunduğu cadde ve paralel sokaklarda ücretsiz park yapabilirsiniz.

Hierapolis'e Nasıl Gidilir?


Paylaş:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

“Pamukkale giriş ücreti ne kadar? 2020 fiyatları” üzerine 47 yorum

 1. Arkadaşlar size katılıyorum fiyatlar çok yüksek ama bir yere gitmeyi planlamadan önce nerelere gidilir, giriş ücreti var mıdır, varsa ne kadardır bir araştırır insan ondan sonra gider. Gidip de kapıdan dönmek bana saçma geliyor… Ayrıca giriş için ücret ödeyip antik havuza ekstradan ücret istemek aşırı saçma, antik havuzda yüzmek için ya zengin ya da yabancı olmak gerek bu durumda. Normal bir vatandaşın bu ücreti karşılayabileceğini sanmıyorum yani.

  Cevapla
 2. Arkadaş bu nasıl iş nazilliden aile ile gezeyim diye geliyorum 80 lira giriş 5 kişi 400 lira ama insaflilar eğer müze kart alırsam 60 lira olurmuş ölümü göster hastalığa razı et. Askeri ücret 2324 lira eyy buyuksehir. Fanta 10.25 TL yazıklar olsun kendi memleketimi gezemiyor kapıda bekliyorum.ikinci sınıf muamelesine devam. Otobark 8 lira ama ondada hizmet zirvede bir şemsiye çadır bile yok araba yansın.
  Bazı kişiler gitmeyin madem gibi yazılar yazmış bencilliği bırakında empati yapın biraz arkadaşlar.

  Cevapla
 3. kendi ülkemizde o kadar paraya girişmi yapılır.sanki otelde konaklama yapılıyormuş gibi giriş parası alıyorlar.

  Cevapla
 4. 15-20 yıl önce her hafta sonu gider eğlenirdik, 20 yıldır ciğercinin önündeki kedi gibi etrafındaki boş arazide dolanıp uçan çinlileri seyrediyoruz. teşekkürler turkey, ağzımızada nefes ölçer takın bedava nefes alıyoruz.

  Cevapla
 5. Yazık gerçekten çok yazık güzelim ülkemi ne hale getirmiş ağa allahtanki aldığımız havayada ücret istemiyor . Ben almanyadan geldim izine ama heryere gidemiyorum çünki o kadar çok pahalıki 2-3 defa düşünmem gerekiyor ki ,ağa veripte suriyeli vs.diger Boş işlerini yapabilsinmi diye.

  Cevapla
 6. Kendi ülkemde kendi guzelligimi 60 TL yemi gorucem. Kapıdan geri döndüm. Bence bu ülkeden biz gidelim. Turistlerle yasasinlar. Kendi halkını düşünmeyen bir ülkede ne yapılır ki

  Cevapla
  • Bu sizin cahilliğinizden kaynaklanıyor.
   1- İnternetten araştırmamışsınız ki fiyat bilgileri bir siteye girmeden bile önünüze seriliyor
   2- Müze Kart gibi bir olaydan haberiniz yok. Öğrenci 30, normal kişi 70 tl karşılığında 1 yıl geçerli Müze kartınızla yıl boyunca dilediğiniz yere girebilirsiniz. Araştırıp öğrenin az.

   Cevapla
   • öne sürdükleriniz giriş ücretinin pahalı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. 4 kişilik bir aile müze kart almaya kalksa 280 lira (kartı başka yerlerde kullanıp kullanmayacakları meçhul herkesin müze gezecek vakti olmayabilir), doğrudan girmeye kalksa 240 lira. bunun ulaşımı, yeme içmesi var. yani bir günlük gezi bin liraya mal olmamalı. ortalama maaş 2000 euro olsa tamam fakat 2000-2500 lira maaşla geçiniyor bir çok insan. Avrupalı bir çöpçü bir ay izin kullanıp dünyayı dolaşabiliyor, biz Denizli’ye gitmeyi lüks sayıyorsak ortada çok büyük bir yanlış var demektir. Lütfen pahalılığı savunmayın.

   • Bu konuda çok haklısın ülkemizde şehirler aradını bırak şehir içi gezemez olduk ailemizle dışarda yemek yiyelim desek 200 tl bu bile lüks ken bize müzeye gitmek ultra lüks yani asgari ücret 2304 tl nasıl gecincek 1 ay insan

   • Müze kartın olsa dahi giremeyeceğin yerden bahsediyor açıklamada. İyi okuyun derim..

   • Sayfada yazan açıklama bu şekilde:
    “70 TL karşılığında Müzekart+ satın alabilir, Pamukkale ören yerini ve Türkiye genelindeki 300’ü aşkın müze ve ören yerini 1 yıl boyunca sınırsız bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.”

   • 4 kişilik bir aile 30 dakikalık bir gezi için 280 lira mı ödesin, bunu mu öneriyorsunuz? milletin yılda 15 gün izni var, durmadan pamukkale’ye mi gelsinler.

   • Ben her yıl 300 müze gezmiyorum. Tatil için denizliye geldim girmek istedim sadece 70 TL dediler. Resmen bizim ülkemizde bizi soyuyorlar.

 7. Denizli memleketim pamukkaleye yılda bir kez yıllık izinde gidiyorum sadece 14 km uzağımızda her yıl üzerine giriş ücretine fiyat arttırımı oluyor .valla tarih görmek için biniyorum denizli’den trene selçuk Efes yüzmeyi ise kuş adası daha uygun geliyor bana .pamukkaleyi ancak uzaktan seyrediyorum. Soygun başka birşey değil. Bence kimse gitmeyip protesto edilmeli ama yabancılar paraları değerli olduğu için dünyanın öteki ucundan gelip gezebiliyorlar

  Cevapla
  • şehriniz üst üste aynı partiye oy verdiğine göre insanlar halinden oldukça memnun. adamlar bakıyor tepki yok, dayıyor zamları.

   Cevapla
 8. Bugün denizliye geldim ve ogrendimki traveltelyeri gezmek ucretliymis hemde adam başı 60 TL bu nedir abi karar verdim geri donuyorum hemde 1800 km geriye. Bitlis ten traveltelyeri görmeye gelmiştim soygunu gördüğüm için vaz geçip geri donuyorum ve hakkımı helal etmiyorum bu firsatxiliga bu soyguna bu düşüncesizlige…. Destek verene karar verene onay verene. Kendi ülkemizde doğal bir mekanı gezemiyoruz yazıklar olsun bu durumu görmezden gelen sorumluya

  Cevapla
   • 5 kişi girerseniz 300 lira ödeyeceksiniz. havuzda yüzelim derseniz 300 daha. biz 3 kişi gittiğimiz halde geri döndük.

   • 40 derece sıcakta gezilecek yer değil zaten. imkan bulursanız ekim ayında gelip görürsünüz.

 9. Dün oradaydık. Öğretmen, 18 yaş altı, 65 yaş üstü ücretsiz. Diğerleri 60 TL. Bilginiz olsun. Görülmeye değer bir yer fakat fiyat çok yüksek. Kültür ve turizm bakanlığına şikayet etmek lazım

  Cevapla
 10. Şimdi müzeden bilgi aldım, 18 yaş altı ücretsiz giriş (havuz ücretli) Postunuzu güncelleyin lütfen millet yanılıyor

  Cevapla
  • Geçen yıl 3 yaşında bebekten ücret istediler geri döndük. Gidince kapıda bilgi alıp tekrar teyit eder misiniz. Aşağıda yorumlarda bu yıl gidip, aynı nedenden ötürü girmeyip geri dönen olmuş.
   Bir de sorduğunuz soruyu Hierapolis Arkeoloji Müzesine yöneltmiş olabilirsiniz. Müze ve Travertenler (ören yeri) ayrı yerlerdir. Girişleri ayrı ücretlere tabidir.

   Cevapla
 11. Tatile Pamukkale ye gideyim dedim taa Konya dan…bunun bkuna vazgeçtim…5*50:250₺. Otel gıda yol masrafı.bu ne yaa.firsatcilik

  Cevapla
 12. Bu nedir yaa bizde daha dün gittik 5 kişilik bir aileyiz 50 tl yi görünce geri indik ayıptır yaa bu soygundan başka bir sey degil…

  Cevapla
 13. Bir litre su 10 lira adim attığın yerde fahis fiyatlar belgeselerde bakalim turistler ve zenginler görsün.

  Cevapla
 14. Yapılan yorumlara katılmamak mümkün değil. Evet insanımız çok da değerlerimize saygılı değil ama yaşanan ekonomik sıkıntı güzellikleri görmemizi engelliyor ve üzüyor.

  Cevapla
  • Niçin turistlere çok ucuz yerli insanlarımıza pahalı anlamak mümkün değil. Ilişki yabancı uyruklumu olmalı. Adalet istiyoruz….

   Cevapla
  • Yorum yapanlar arasında sana rastlamak çok güzel..
   Giriş ücretine gelince:
   İşbankası Kredi Kartı veya Müze Kart en doğru seçenek gibi görünüyor.

   Cevapla
 15. Bu ne biçim adalet arkadaş kendi vatandaşına pahalı turistlere ucuz.Bizler böyle çıkarcılar yüzünden kendi doğal güzelliklerimizi göremiyor neslimize aktaramıyoruz.50 TL ne ben 4 kişilik bir aileyim Denizli dışında oturuyorum birde yol ücreti yemesi içmesi 500 TL en iyisi otur oturduğun yerde. …

  Cevapla
  • Kesinlikle haklısınz. Ama sesimizi buradan değil ilgili yerlere yazarak duyurabiliriz. Ör Turizm bakanlığı, Denizli belediyesi gibi daha ismini bilmediğim yerler gibi.

   Cevapla
   • kültür ve turizm bakanlığına yazabilirsiniz. belediyenin bir ilgisi yok.

 16. Zaten bizim kendi ülkemizde ikinci sinif vatandaş muamelesi görüyo olmamız yeni bisey degil saçmalığa bakin kendi ülkemizin doğal güzelliklerini görmek için 4 kişilik bir aile en az 400 lr gözden çıkarmalı oda sadece yol ve giriş ücreti

  Cevapla
   • Allah belanızı versin diyorum başka bir demiyorum
    Kendi ülkemizde tarihi yerlerimizi gelemiyoruz
    Bu nedir ya orta halli bir aile burayı nasıl gezecek eskiden giriş ücreti alınmıyordu
    Hadi alınsın diyelim 50 tl nedir kardeşim
    4 kişilik bir aile kapıdan dönüp gelecek
    YAZIKLAR olsun diyorum

  • daha dün gittik ankaradan denızlıye.9 kişilik bır ekip olarak arkamıza baka baka geri döndük..50 tl çok fazla .. bebeklere varıncaya kadar ucret alıyorlar.PES..

   Cevapla

Yorum yapın