Alaattin Karaca: Dağcıları biz ihbar etmedik

Bölgedeki terör olayları nedeniyle tırmanışın izne bağlı olduğu Hakkari’deki Cilo Dağı’na izinsiz çıkan 4 dağcıya 3’er ay hapis ve 450’şer lira para cezası verilmesinden mesul tutulan Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Başkanı Alaattin Karaca, “Dağcıları biz ihbar etmedik” dedi.

Zirve Dağcılık Hakkari il temsilcisi olan Hacı Tansu, Ağrı Zirve Dağcılık il temsilcisi Nuri Tunç ile dağcı Abdulkerim Tekçe ve Ömer Özer, 24 Kasım 2010 günü, 4 bin 135 metre yükseklikteki Cilo Dağına tırmanarak bunu ’faaliyet raporu’ olarak kulüplerine iletti. Zirve faaliyetinin yayılmasının ardından Yüksekova Sulh Ceza Mahkemesi’nde 4 dağcı hakkında ’askeri geçici güvenlik bölgesi’ ilan edilen yerde tırmanış gerçekleştirdikleri gerekçesiyle dava açıldı. Geçtiğimiz haftalarda sonuçlanan davada dağcılara üçer ay hapis ve 450’şer lira para cezası verildi. Hapis cezalarının ertelendiğini vurgulayan Hacı Tansu yaptığı basın açıklamasında, Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun şikayeti ve suç duyurusu üzerine açılan davada haklarında 3 ay hapis ve para cezası verildiğini iddia etti.

Hacı Tansu'nun açıklamasının ardından bir açıklama yayınlayan Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, hiç kimseyi ihbar etmediklerini ve iddiaların gerçek dışı olduğunu söyledi. TDF’nin 2010 yılında Cilo Dağına çıkmayı faaliyet programına aldığını vurgulayan Başkan Karaca, ancak güvenlik nedeniyle kendilerine izin verilmediğini belirtti. Aynı yıl içinde bu grubun Cilo'ya tırmandığını medyadan öğrenince ilgili makamlara, “Onlara izin veriyorsunuz, bize niye vermiyorsunuz?” diye sorduklarını kaydeden Başkan Karaca şunları söyledi:

“Ülkemizde dağcılık sporunu yönetmek ve yönlendirmekle görevli bir kurum olan Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Türkiye Dağcılık Federasyonu olarak ilgili makamlara resmi yazı yazarak TDF’ye izin verilmezken başkalarına izin verilmesinin gerekçesini öğrenmek istedik. Biz hiçbir dağcıyı ihbar etmedik. Federasyonumuza gelen yazıda adı geçen kişilerin medyada belirtildiği gibi izin alarak değil, izin almadan Cilo Dağına tırmandıkları için haklarında yasal işlem yapılacağı bildirildi. 2010 yılında tırmanılması izne tabi olan bir dağa izin almadan tırmanan ve daha sonrada yargıya intikal eden bir soruşturmada suç işledikleri için ceza alanların aynaya bakacaklarına Türkiye Dağcılık Federasyonunu suçlamasını anlamak mümkün değil. Türkiye Dağcılık Federasyonu yönetimi olarak, spor disiplinine uyan, birlik ve beraberlik içerisinde yasal oluşumunu tamamlamış tüm kulüplere eşit yakınlıktayız. Kanunlara ve yönetmeliklere aykırı davranan yetkili makamların yasak ve emirlerine uymayan, federasyonu hiçe sayan hiçbir kulüp veya sporcuyu da şimdiye kadar korumadık, korumayacağız.”

Karaca halen Türkiye'deki dağlara çıkışın yasak olmadığını, Cilo'ya tırmanışın da bu yılki programa alındığını sözlerine ekledi.


İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Yorum yapın