Sırt Çantası nasıl yüklenir ? Sırt Çantası yerleştirmenin temel kuralları

Sırt Çantasını hazırlamak oldukça basittir.

Mümkünse çantayı evde hazırlamak en idealidir. Eşyalarınızı temiz bir alana dizebilir, acele etmeden doğru kararlar vererek çantanızı doldurabilirsiniz.

Yapacağınız etkinliğe göre kendinize bir liste oluşturun. Bu şekilde bir şey unutma olasılığınız azalır. Henüz sırt çantası satın almadıysanız, sırt çantası nasıl seçilir yazısını okumanızı öneririz.

Sırt Çantası hazırlamanın temel kuralları

Çantanın taban bölümü

Kampçılar ve yürüyüşçüler genelde uyku tulumlarını sırt çantasının en alt bölümüne koyarlar. Akşam kamp kurduğunuzda ihtiyacınız olacak eşyaları (uyku tulumu, şişirebilir mat, termal içlik, vs.) alta koymak en idealidir. Kafa feneri gibi acil ihtiyaçlarda kullanabileceğiniz gereçleri en alta koymayın !

En alta koyacağınız hafif ve hacimli eşyalar, üstüne konulan ağır yükler ile birlikte sıkışacak; böylelikle alandan tasarruf etmiş olacaksınız.

Hiç uyku tulumunuzu sıkıştırma torbasını kullanmadan, çantanın en altına serbest bir biçimde yerleştirmeyi denediniz mi? Deneyin. Çantanızı tam doldurduğunuzda uyku tulumunun daha az yer kapladığını göreceksiniz. Sıkıştırma torbası hem zahmet gerektirir, hem de çantaya koyduğunuzda yanlarındaki boşluklara bir şey koyamazsınız. Bu şekilde 100 gram kadar da ağırlıktan tasarruf edeceğinizi göz ardı etmeyin.

Sırt Çantasının ana bölümü

Sırt çantası bölümleriEn ağır eşyalarınız uyku tulumunun üstünde ve omurganıza yakın, ortalanmış biçimde (ağırlığı dengeli bir biçimde ortalamak için) yer almalıdır. Bu eşyalar;

  • Hafif bir çadırınız yoksa, uyku tulumunun üzerine çadırınızı yerleştirmek iyi bir fikir olabilir. Uyku tulumunda tavsiye ettiğimiz gibi; çadırı da taşıma torbasından çıkararak, serbest biçimde uyku tulumunun üzerine yerleştirin. Polleri çantanın dışına asabilirsiniz. 100 gram da çadır torbasından tasarruf edeceksiniz. 5 mevsim çadırlar yazımızı okumanızı, gereksiz yere bu çadırlardan satın almamanızı; böylece daha az yükle, daha az yorularak sırt çantalı yürüyüşleri gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.
  • Yiyecekleriniz ağır eşyaların başında gelir. Bunları dağılmaması, çantanızın içinde yer değiştirip dengesiz bir yürüyüşe neden olmamaları için file benzeri torbalarda omurganız hizasında ortalayarak  yerleştirin.
  • Camel Bag (Su torbası) veya su şişeleri.
  • Kamp Ocağı, Tencere seti.

Ağır eşyalarınızı uyku tulumunun üstüne ortalayarak yerleştirdikten sonra yanda kalan boşlukları kıyafet, tuvalet kağıdı, eldiven gibi yumuşak eşyalarınızla doldurun.

Ağır eşyalar merkezde toplanmalıdır. Ne çok yukarıda, ne de çok aşağıda. Amaç ağırlık merkezini vücuda en yakın noktada tutmaktır. Ağırlık aşağıda toplanırsa çanta sürekli oynayacak, ağırlık yukarıda toplanırsa çanta gevşek kalacaktır.

Çantanın dış bölümü (çevresi)

Mecbur kalmadıkça çantanın dışına ağır eşyalar asmayın. Ağır eşyalar iyi sabitlenmelerine rağmen, her adım attığınızda çantanın zıplamasına, sağa sola kaymasına neden olacaklardır. Çantanın en altındaki sıkıştırma kayışlarını kullanarak matınızı sabitleyebilirsiniz. Çadırınızı çantanın içine yerleştirmenizi tavsiye etmiştik. Bir sebepten ötürü bu mümkün görünmüyorsa, çadırı, dengeyi bozacağından yan taraflara sabitlemeye çalışmayın.

Baton, kazma ve kürek gibi araçları astığınızda farkında olmadan kendinizi veya başkalarını yaralayabileceğinizi unutmayın. Sivri uçları yukarı bakan batonlar, uçları korumasız asılan kazmalar çantayı sırtınıza alırken-indirirken başkalarını yaralayabilir.

Bel kayışı cebinde cep telefonu, çakı, düdük ve fener gibi acil durumlarda kullanacağınız eşyaları bulundurun. Kolunuz kırıldığında, çok sert düşüşler yaşadığınızda, bir yerde sıkışıp kımıldayamadığınızda çantayı sırtınızdan çıkaramayabilirsiniz. Bu tip durumlarda bel kayışı cebinde bulunduracağınız telefon, fener, düdük ve çakı hayatınızı kurtarabilir.

Üst Kapak

Sırt Çantanızın üst kapağını sıkça kullandığınız gps, harita, pil, bıçak, atıştırmalık gıda ve kimlik-anahtar gibi kaybolabilecek eşyalarınız için kullanın.

İşlerinizi kolaylaştıracak ipuçları

  • Eşyalarınızı gruplara ayırın. Böylece bir şey aradığınızda nerede bulacağınızı daha kolay bulabilirsiniz.
  • Fileli çamaşır torbaları satın alın. Gruplara ayırdığınız eşyalarınızı bunların içine koyabilir, dağılmalarını, kaybolmalarını önleyebilirsiniz. Daha derli toplu olmanıza yarayacaklardır.
  • Çantanızın yağmur koruyucusu yok ise satın alın veya diktirin. Yağmur yağdığında koruyucunuz yok ise eşyalarınız ıslanacak, çantanız ciddi bir biçimde ağırlaşacaktır. Bu tip koruyucular 50-100 TL arası fahiş fiyatlara satılıyor. İstanbul İMÇ çarşısından 5-10 TL’ye alacağınız iki metre uzunluğunda 1,5 metre genişliğinde hafif naylon kumaşı mahalle terzisine çantanızı tam doldurarak götürün. Kenarına lastik geçsin. Toplamda en fazla 20 TL’ye mal edersiniz.
  • Yanınızda kuvvetli bant, ince ip gibi malzemeler getirin. Çantanızın askısı hiç beklenmedik bir yerde kopabilir. Kumaşı yırtılabilir. Klipsi kırılabilir. Nerede ne olacağı belli olmaz. Çantanızı bunları kullanarak geçici bir süreliğine tamir edebilirsiniz.

Paylaş:
İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

2
Düşünceleriniz bizim için çok değerli

TRKR

Su alım hortumu çok önemlidir. Hayat kurtarır. Yürürken falan su içmenizde kolaylık sağlar. Su şişesi cepleri çantada olmazsa olmazdır. Eğer yoksa atın çöpe gitsin. Bu ikisi için şekli inceleyin…
Ne* Öndeki halkalar mı? Kazma bağlama perlonları galiba bilmiyorum. zaten gereksiz önemsiz teferruattır. Hiç kullanmıyoruz :)))

Murat Temiz

Çanta yerleştirme önemli bir nokta bence. Her faaliyete çıktığımızda özellikle kamp mutfağı ve yiyeceklerin fazla yer kaplaması nedeniyle yerleştirme sorunu yaşıyoruz. Planlı bir şekilde yerleştirirsek elbette sorun olmuyor birde liste tutmanın faydası var. Her faaliyette malzeme listesi yaparsak faydalı olacaktır. Tulumu torbasız koymayı denemedim ama mantıklı geldi evde bir deneyeceğim bakalım yer tasarrufu sağlayabiliyormuyum.