Çığ altında kalan dağcının cenazesine ulaşıldı

Hilal İşcan

Hilal Erkoç ile beraber Demirkazık tırmanışı yapan Mustafa Kemal Karakoç geçtiğimiz yıl çığ altında kalmıştı. Olumsuz hava koşulları nedeniyle bedenine ulaşılmayan Karakoç’un cenazesi bugün bölgeden alındı.

Uludağ’da Talihsiz Kaza

yıldırım doğan

Bursa’da bugün yaşanan talihsiz kazada 75 yaşındaki Yıldırım Doğan Çobankaya mevkinde yaklaşık 300 metre düşerek hayatını kaybetti.

Teke Dağı’nda kaza

teke dağı kurtarma

Milli sporcu (atletizm) Mustafa Arslan, Antalya Teke Dağı’nda kaza geçirdi. 5 Kasım’da yaşanan kazada sporcu düşerek yaralandı.

Türk cerrah Alp Dağlarında hayatını kaybetti

Alp dağları kaza mehmet susam

41 yaşındaki Macera tutkunu Türk kalp cerrahı Mehmet Susam Alp Dağlarında yaptığı atlayış sırasında maalesef yere çakılarak hayatını kaybetti. 20 yıldır paraşütle atlayan cerrah wingsuit ile atlarken kaza gerçekleşti.

Kayseri’de üzücü kaza

nurettin özcan

Kayseri Hisarcık’ta yaşanan talihsiz kazada 10 metreden yüzüstü düşen tırmanıcı yaralandı. Hastaneye sevk edilen yaralının durumu iyi.

Aladağlar Tırmanış kazası

aladağlar

Bir çoğunuzun bildiği gibi bu hafta yaşanan üzücü kaza neticesinde Mevlüt Parlak isimli dağcı kardeşimiz hayatını kaybetmiş, yakın arkadaşı olduğunu anladığımız Abdullah Benna Sarın ise asılı kaldığı ipten ekiplerin çalışması sonucu kurtarılmıştır. Mevlüt Parlak kardeşimize Allah’tan rahmet, geride bıraktığı ailesi ve arkadaşlarına sabır dileriz. Gerek ulusal basında, gerekse çeşitli kopyala yapıştır web sitelerinde kazanın Demirkazık’ta … Devamı

Base Jump yaparken ölümden döndü

Base Jumper

Aşağıdaki videonun çok kısa bir bölümünü birkaç gün önce izlediğimde “kesin bu adam ölmüştür” demiştim. Bugün hastaneden taburcu olan Amerikalı Jeb Corliss (35) Güney Afrika’da Table Mountain’da gerçekleştirdiği atlayışın videosunu yayınladı. Corliss atlayıştan kısa bir süre sonra kaya parçasına çarpıyor ve havada taklalar atmaya başlıyor. Ölümden birkaç santim ile kurtulan Corbiss, kazayı yalnızca iki kırık bacak ile … Devamı

İnsan davranışlarının kazalardaki etkisi

Dağcılık Kazası

Son zamanlarda dağlarda ve arazide meydana gelen kaza haberlerini sıkça duymaya alıştık. Yazımızda dağ ve arazi ortamlarında kazaların nasıl ve neden meydana geldiği, ne derece önlenebildiği ve kazaya sebep olan faktörleri anlamaya çalışacağız. Eksik/hatalı teknik malzemeler, ani değişen hava koşulları, aldığımız ufak gibi görünen yanlış kararlar, aşırı öz güven, sorumsuzluk, eğitimsizlik, grup içinde bağımsız hareket … Devamı

Demirkazık Bolkar ve Aladağlar çıkışları valiliğe bildirilecek

aladağlar

Niğde il sınırları içinde dağlara çıkacak sporcular çıkışlarını valiliğe bildirecek. Valilik Demirkazık, Bolkar ve Aladağlar bölgesine gelecek sporcuların dağa çıkış güzergâhları, kamp/konaklama bölgeleri, çıkış ve dönüş zamanları, rehberlerin kimlikleri, kendilerinin ve yakınlarının telefon numaralarının kolluk kuvvetlerine bildirmelerini istedi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada “Niğde İli hudutları içerisinde bulunan dağcılık, kamp ve trekking faaliyetlerinin yapıldığı milli parklar … Devamı

Arabasını satmaya geldi, Kaçkar’da hayatını kaybetti

Onur Pınar kaçkarlarda hayatını kaybetti

Hacettepe Üniversitesi Spor Akademisi’nden mezun Onur Pınar (26) arabasını satmak için Ankara’dan geldiği memleketi Rize’de eski okulunun öğrencilerinin dağa çıkacağını haber aldı ve onlara katıldı. Hacettepe Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, 56 kişilik grup ile  tırmanış yapmak için Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Kaçkar Dağları’na çıktı.