Coronavirüs belirtilerinin anksiyete bozukluğu ile ilişkisi

Ülkemizdeki corona virüs haberlerinin bir anda arttığı Mart ayı ortasından bu yana yüksek ateş ve öksürük hariç tüm semptomların bende belirdiğini söyleyebilirim. Sırasıyla boğazda yanma hissi, yanma hissinin yerini hafif ağrıya bırakması, balgam, burun tıkanıklığı, göz yanması, baş ağrısı, nefes darlığı gibi tüm belirtileri yaşadım. Eğer önümüzdeki birkaç günü de atlatabilirsem, corona virüs bulaşmadığını, meydana gelen rahatsızlıkların ruhsal kaynaklı olduğunu teyit etmiş olacağım.

Corona virüs vakalarının Avrupa’ya sıçramasının ardından yabancı basını düzenli biçimde takip etmeye başladım. İtalya’da yaşanan kaos durumun ciddiyetini kavramamı sağladı. 10 Mart’ta ülkemizde tespit edilen ilk vakanın ardından birçok insan gibi ben de panikledim.

7 Mart’tan itibaren iki kere semt pazarı, birkaç defa süper market ziyareti dışında dışarıyla hiçbir temasım olmadı. Dışarıdan eve döndüğümde ilk önce bahçede elimi yıkıyorum. İçeri girmeden önce dış kapıda üzerimde sadece iç çamaşırı kalacak şekilde soyunup çamaşırları makineye atıyorum. Hemen el yüz yıkıyor, ardından banyo yapıyorum. Bütün üst baş 90 derece ısıda yıkanıyor. Köyde müstakil bir evde yaşadığım için gelen giden de yok. Portakal bahçesinin içinde izole bir hayat sürdürüyorum. Yani özet olarak karantinanın feriştahını uyguluyorum. Tüm bunlara rağmen bünyemde coronavirüs (COVID-19) taşıdığım şüphesinden bir türlü kurtulamadım.

Coronavirüs nedir?

1960’lı yıllarda keşfedilen coronavirüsler kuş ve memeli hayvanlar arasında yaygın bir tür virüs ailesidir. SARS, MERS ve yeni korona virüs (COVID-19) gibi türleri ise hayvandan insana geçip, yaşanan mutasyonlar sonucunda insandan insana da bulaşmaktadır.

Dünyayı çok kısa sürede allak bullak eden COVID-19 ise solunum ve temas yoluyla yayıldığı için, başta önüne çıkan ilk organ olan akciğeri etkilemekte (diğer organlara da sıçradığı biliniyor), akciğeri işlevsiz bırakıp bazı vakalarda ölüme neden olmaktadır. Aslına bakarsanız ölüme neden olan şey doğrudan virüsün kendisi değil. Bağışıklık sistemimiz virüs ile savaşmaya çalışıyor, ancak virüs bağışıklık sistemimizi şaşırttığı için, bağışıklık sistemimiz sağlıklı-sağlıksız ayrımı yapmadan tüm hücrelere saldırıp, sağlıklı hücrelerin de ölümüne neden oluyor.

Arkadaşlar, sağlıkla ilgili bilgilerim genel kültür düzeyindedir. Uzman olmadığım bir konuda yazma cehaletini gösterdim, lütfen siz de bunları kesin bilgi olarak değerlendirip cehaleti ikiye katlamayın. Yazının başlıca amacı hastalık hastalarına, art arda gelen haberlerle panikleyenlere, kendinde coronavirüs olduğu şüphesine kapılıp çaresizce kıvrananlara fikir vermektir.

İnternet aleminde corona virüsü anlatan en iyi videoyu aşağıya ekliyorum. İngilizce bilmiyorsanız alt yazıları açıp izleyebilirsiniz.

Coronavirüs semptomları ve anksiyete bozukluğu ilişkisi

Kaygının psişik sorun haline gelmesine, kişinin günlük hayatını etkilemesine anksiyete bozukluğu denir. Anksiyete bozukluğu yaşayanlarda sıkça görülen rahatsızlık ve şikayetler neler, corona virüs semptomlarıyla aralarındaki benzerlikler hangileri görelim.

Nefes darlığı

Anksiyeteye bağlı nefes açlığı da olarak bilinen nefes darlığı, eskisi gibi doya doya nefes alamamak ve göğüste baskı hissine kapılmanız ile kendini gösterir. Endişe, korku, huzursuzluk ve belirsizlik yaşadığımız, üstelik bir de yetkili isimlerden birbirleriyle çelişen ifadeler duyduğumuz bu günlerde (televizyon programlarında demeç veren doktorları kastediyorum), bu tehlikeli hastalığın semptomları arasında gösterilen nefes darlığı yaşamaya başladıysanız, coronavirüs kaptığınız düşüncesine kapılıp daha da paniklemenizi önermiyorum.

Kaygıya bağlı oluşan nefes darlığı ruhsal etkilerle sınırlı olmayıp, fizyolojik etkileri de vardır. Beyniniz nefes alamadığınızı düşünüp akciğerlerinize bronşlarınızı genişletme komutu gönderir. Bu da nefes darlığını arttırır. Normal şartlarda kaygıyı oluşturan nedenler ortadan kalktığında, nefes darlığı da kendiliğinden geçecektir.

Boğazda yumru hissi

Boğazda bir kitle oluştuğu hissine kapıldıysanız, bunun da nedeni psikolojik olabilir. Yutkunurken bir sıkıntınız yoksa, boğazınızda sürekli olarak bir yumruğun bulunduğundan yakınıyorsanız, anksiyete bozukluğu olan bireylerde görülen globus histericus olarak adlandırılmış bir tür anksiyete bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz.

Kuru öksürük

Anksiyete ve depresyon durumlarında kuru öksürüğe sıkça rastlanır. Öksürüğü tetikleyen başlıca nedenler, yukarıda ifade edilen nefes darlığı ve boğazda yumru hissidir. Psikojenik ve Psikolojik öksürük olarak adlandırılır. Depresyona giren kişilerde daha çok görülür.

Yorgunluk/Halsizlik – Baş ağrısı – Kas ağrıları – Sıcak Basması

Yaygın anksiyete bozukluğu (YAB) yaşayan kişilerde fiziksel bir hastalık yaşarmışcasına kendini gösteren bazı bedensel belirtiler görülür. Bunlar arasında halsizlik (yorgunluk), baş ağrısı, kas ağrısı, yutma güçlüğü, titreme ve seyirmeler, terleme, tahammülsüzlük, bulantı, sersemlik hissi, sıcak basması gibi fiziksel yakınmalar bulunur. Kaynak: https://www.psikiyatri.org.tr/halka-yonelik/25/yaygin-anksiyete-bozuklugu

Yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrılarının sıkça görüldüğü bir başka rahatsızlık ise fibromiyaljidir. Başın arka bölümü, üst omuzlar, üst göğüs, kalça, dizler ve dirseklerde ağrılar belirir. Fibrolmiyalji hastalarında strese bağlı olarak beynin ağrı eşiğini düşürmüş olduğu ve daha önceden acı vermeyen bir noktanın acı verir hale geldiği görülmüştür.

Çözüm nedir?

Gönül isterdi ki, şu son üç haftadır televizyon programlarında gezen! bize akıl veren! profesör ve doçent unvanlı psikiyatrlardan biri “kaygıdan ötürü nefes darlığı çekebilirsiniz” şeklinde bir demeç verip, corona virüs semptomlarını ruhsal bozuklarla ilişkilendirsin. İnanın sırf şu açıklama bile hastanelere yapılan başvuruları hissedilir derecede azaltırdı.

“İşin uzmanı sessiz durursa meydan bizim gibilere kalır” diyerek kendi geliştirdiğim çözümü paylaşayım. Tüm gün bilgisayar, telefon ve televizyon başında haberleri takip etmeyi bırakmanızı öneririm. Özellikle sosyal medyada yer alan iç karartıcı içeriklerden, spekülatif paylaşımlardan uzak durmayı denemelisiniz. Oyun oynamaya daldığımda, site için yazı yazdığımda, İnternet’ten yemek tarifi bulup mutfakta saatler geçirdiğim zamanlarda nefes darlığının azaldığını gözlemledim.

Anladığım kadarıyla corona virüsün en belirgin belirtileri ateş ve kuru öksürük. Ateş vücudun virüse karşı tepki gösterdiğinin en büyük kanıtı. Eğer ateşiniz yoksa, sırf kuru öksürük şikayetiyle sağlık kuruluşlarına başvurursanız evde kalmanızı tavsiye edip geri gönderiyorlar.

Mart ortasında beliren ilk semptomların ardından panikleyip soluğu sağlık kuruluşlarına koşmuş olsaydım, hem sağlık personelini meşgul etmiş olacaktım, hem de kendime zorla virüs bulaştırmış olacaktım.

 


Paylaş:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Kimler Neler Demiş?

gerçek isminizi kullanmak zorunda değilsiniz
13 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle