Ekonomik Sırt Çantası İncelemesi: Milo Gharb 65

Milo Gharb 65 litre sırt çantası

İşte tam da bu kıstaslar doğrultusunda o site senin bu mağaza benim dolanırken Milo diye bir markadan haberdar oldum. Açıkçası daha önce duymamıştım. Gharb 65 modeli ise kağıt üzerinde aradığım özellikleri hemen hemen karşılarken ayırabileceğim bütçeye denk düşüyordu.

Başlıkta ekonomik diye belirtmemin sebebi de bu zaten. Çanta deyince akla Deuter, Lowe Alpine, Tatonka gibi üst düzey markalar gelse de, hem ülkemizde yaşanan kur sıkıntısı ile her şeyin (özellikle de hobi ve sportif ekipmanların) ısrarla pahalılaşması ne yazık ki bütçemi zorladığı, hem de yılda hepi topu 10-15 gün aktif olarak kullanabileceğim bir çantaya çok para yatırmak istemediğim için Milo’yu büyüteç altına aldım.

milo gharb 65

Milo, Polonya menşeili bir tırmanış malzemeleri üreticisi(ymiş). Hatta göreceğiniz üzere, “Milo… of climbing” şeklinde yazıyor logosunda. Burada dikkat etmenizi istediğim bir diğer nokta ise, Milo’nun ürünlerini de yine Polonya’da üretiyor olması (daha sonra beresini aldım, o da Polonya üretimi çıktı). Açıkçası ürünü almayı kafama koyup evden çıktığımda bunu bilmiyordum ve mağazada gördüğümde markaya olan güvenim biraz daha arttı. Neticede Polonya, AB üyesi bir ülke ve insan ister istemez ürünün belli başlı denetimlerden geçiyordur diye düşünmeden edemiyor.
Zaten doğu bloğu ülkelerinden Çekya menşeili Pinguin, Loap gibi alternatif markalar yıllardır ülkemizde epey popüler. Fakat onlar yerel üretim yapıyor mu bilmiyorum.

Tasarım ve Cepler:

milo çanta ön arka

Çanta ararken kıstaslarımdan bazıları, etli omuz süngerleri, iyi bir tasarım, önde harici bir göz, kolay erişilen yan su gözleri ve yeri geldiğinde ıslak herhangi bir eşyayı asabileceğim veya polar/yağmurluk gibi bir üst katmanı sıkıştırabileceğim bir file ya da lastik sisteminin olmasıydı. Bu bağlamda Gharb 65, beklentilerimi karşılıyor diyebilirim.

Milo Gharb 65 detaylar

Çantanın ön kısmındaki göz, ana hazneye ne yazık ki bağlanmıyor. Ama ne aldığınızı bilirseniz sorun olacağını sanmıyorum.

ön göz

Yan sıkıştırma perlonları, kazma ya da baton sabitleme yuvaları, matara cepleri, çanta altında dahili gelen yağmurluk, göğüs perlonu üzerindeki acil durum düdüğü, şapkada yer alan iç ve dış fermuarlı gözler çantanın başlıca diğer özellikleri.

yan cep ve perlonlar

Kumaş:

Ürünün kumaşı, sanırım Milo’nun patent sahibi olduğu Midora Pro adlı bir malzemeden üretilmiş. Görüntü olarak rip-stop kumaşa benziyor. Kullanılan yerine göre 600D ve 420D olarak (70% Polyester, 30% Polyamid) kullanılmış. Yumuşak ama dayanıklı bir malzeme izlenimi veriyor.

Milo Gharb 65 kumaş

Sırt Sistemi ve Bel Kolonu:

Gharb 65, ayarlanabilir “S Formula” adlı bir sırt yükseklik sistemine sahip. Buradan çantayı kendi boyunuza göre ayarlayabilirsiniz. Sırt süngerleri yeterince dolgun ve etli. Ancak süngerlerin üzerindeki kaplama çok aman aman kalitede değil. Yırtılıp delinir diye demiyorum ama biraz diri ve ince bir tişört ile uzun mesafede konfordan ödün verebilir gibime geliyor. Bel kolonunun her iki tarafında da ufak gözler var.

sünger

Bel kolonu da aynı sünger ile kaplanmış. Kalınlığını görebilirsiniz:

Ağırlık:

Çanta alırken ister istemez dikkat edilen en önemli unsurlardan birisi de ağırlık. 60-65 litre hacimli çantaları ararken, pek çoğunun yakın değerlerde olduğunu görmüştüm. Gharb 65’in ağırlığı kendi sitesi de dahil bulabildiğim hiçbir kaynakta yazmıyordu. Göz kararı alıp eve geldim ve kendi el tartımla tarttım:

Milo Gharb 65 sırt çantası ağırlık

Bu tarz dijital tartılar +/-15 gram sapma yapsa da çantanın kabaca 1700 küsur gram ağırlıkta olduğunu söyleyebiliriz. Sünger dolguları, hacmi ve cepleri düşünülürse gayet uygun diyebilirim. Deuter ActLite 65+ elbette daha hafif ama iki çantanın klasmanları çok farklı. Çanta hafif olsun diye sırt ve omuz askılarına az dolgu yapan üreticilere mesafeli yaklaşmakta fayda var.

Sonuç:

Çantayı bahar sonunda almama rağmen, yaz boyunca yürüyüşe gitmediğim için uzun yoldaki konforu konusunda herhangi bir yorumda bulunmam ne yazık ki doğru olmaz. Ancak arabayla gittiğim bir kampta kullanabildim.

Yazıyı toparlamak gerekirse, ne kadar ekmek o kadar köfte deyimini iliklerimize kadar hissettiğimiz outdoor malzemeleri piyasasında, yapacağınız yıllık aktivite yoğunluğunu göz önünde bulundurup bunu bütçenize oranlarsanız, gözü kapalı almasanız bile imkanınız varsa mağazada inceleyip şans vermeniz gerektiğini düşündüğüm bir çanta.

Gözlemlediğim kadarıyla Milo henüz ülkemizde çok bilindik bir marka değil. Ancak her geçen gün çılgın atan döviz kurları, her şeyin ithal olduğu outdoor piyasasını ne yazık ki olumsuz etkilediği için, tüketici alternatif markalara yönelmek zorunda kalıyor. Paranız varsa alacağınız çanta markaları belli. Ülkemizde çanta olarak satılan en iyi marka Deuter. Ancak bu sporları hobi olarak yapıyorsanız ve bütçeniz sınırlıysa, Husky, Pinguin ve Loap gibi markaların yanına Milo’yu da eklemek gerek diye düşünüyorum.

Petzl Tikka V6 Kafa Feneri İncelemesi

Petzl Tikka V6 kafa feneri incelemesi

Petzl Tikka V6 Kafa Feneri

Tikka V6’nın kutusundan kafa lambası, 3 adet Duracell pil ve Petzl logolu sticker çıkıyor. Kağıt israfı olmasın diye kullanım talimatlarını kutunun iç yüzüne basmışlar. Kutunun altında Malezya üretimi olduğu yazıyor.

Petzl Tikka V6 ayarlanabilir

Lamba, önceki nesille aynı olarak hareketli bir yapıya sahip ve açısı ayarlanabiliyor.

Petzl Tikka beyaz ışık

E94 koduyla satılan bir önceki V5 modeli, 100 lümen maksimum ışık kapasitesine sahipken, V6 modeli arttırılmış aydınlatma gücü sayesinde 200 lümene kadar ışık yayabiliyor. Bu sayede aydınlatma mesafesi 55 metreden 60 metreye kadar çıkmış.

Tikka açıp kapama düğmesi

Fenerin üzerinde eldivenle de kolayca basabileceğiniz mekanik bir düğme var. Düğmeye her bastığınızda ışık kademeli olarak yükseliyor. Önceki modelden farklı olarak beyaz ışıkta üç kademeli (zayıf, orta, güçlü) aydınlatma yapabilmesi. V5’in yalnızca iki seviyesi vardı.

Kırmızı ışık modu

Kırmızı ışık moduna geçmek için düğmeyi bir süre basılı tutmanız gerekiyor. Kırmızı ışık moduna alınca ise tekrar basmanız durumunda yanıp sönmeye başlıyor.

Petzl Tikka pil yuvası

Pil yuvası kolayca açılan bir mekanizmaya sahip olmasına karşın, IPX4 standardında su geçirmezlik vaat ediyor. Bu da yağmurlu günlerde bile lambayı gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz anlamına geliyor. IP standartları için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Petzl Tikka Kafa Lambası

Bu lambanın zekice tasarlanmış bir başka özelliği daha var. O da ana led’in etrafındaki fosforlu halka. Led yandığı sürece bu fosforlu halka enerji topluyor ve ışığı söndürdüğünüzde karanlıkta parlıyor. Bu özellik sayesinde gece çadırda uyanacak olursanız lambayı nereye koymuştum diye oraya buraya bakmak zorunda kalmazsınız. Hatta ben normalde bu tarz ekipmanları karanlıkta da göze çarpacak renklerde seçmeye özen gösteririm ama sırf bu fosfor yüzünden lambayı haki renkte aldım.

Ancak avcılık ile ilgileniyorsanız bu özelliklerin aleyhinize işleyeceğini de unutmayın. Zira alnınızın ortasında üçüncü bir göz gibi parlayan fosfor gece hayvanlarının gözünden kaçmayacaktır.

Tikka düdük

Petzl’ın güvenlik önlemleri bununla da bitmiyor. Kafa bandında, üzerinde Mors alfabesi ile S.O.S. sinyalinin kodlu olduğu bir de düdük bulunuyor. Bu özellik hiyerarşik olarak Tikka ve üzeri tüm modellerde varken, bir alt modeli Tikkina’da bulunmuyor.

Petzl Core batarya
1250 mAh gücündeki Petzl Core batarya harici olarak da satılıyor.

Güç kaynağı konusuna gelecek olursak, Tikka V6, Petzl’in Hybrid Concept adını verdiği bir pil yuvasına sahip. Yani Core denilen şarj edilebilir batarya ile çalıştığı gibi, her yerden temin edebileceğiniz 3 adet AAA pil ile de çalışıyor. Core batarya Türkiye’de harici olarak satılmadığı için, kargoydu gümrüktü uğraşmak pek çok insana külfet gelecektir. Yurtdışı sitelerde yaklaşık 25 Euro’ya geliyor. Bu yüzden ben de standart AAA piller ile kullanıyorum. Elbette faaliyetlerde bugün kaç saat kullandım, hangi seviyede çalıştırdım gibi verilerin istatistiğini tutamayacağım için pil ömrü konusunda bilgi vermem doğru olmaz. Ancak Petzl’in paylaştığı veriler şu şekilde:

Işık RengiAydınlatma ModuParlaklıkMesafeYanma Süresi
BeyazMaksimum Otonom5 lümen10 metre240 saat
BeyazStandart100 lümen40 metre60 saat
BeyazMaksimum Güç200 lümen60 metre60 saat *
KırmızıYakın Mesafe2 lümen5 metre60 saat *
KırmızıFlaşör700 metre400 saat

*Fabrika verileridir. Ancak bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum.

Sonuç

İncelemeyi toparlayacak olursak, her zamanki Petzl kalitesi ve yukarıda bahsettiğimiz pek çok ince düşünülmüş özelliği ile çoğu kullanıcının beklentisini karşılayıp uzun yıllar kullanılacak bir ürün diyebilirim. Kaldı ki Petzl’in Türkiye distribütörü Toros kamp her türlü arıza durumunda destek sağlıyor. Sahip olduğu maksimum 200 lümen aydınlatma hayli hayli iş görecektir. Elbette ıssız bir yerde kamp yaparken gecenin bir yarısı uzaklardan gelen bir çıtırtı insanı tedirgin edebilir ve daha ilerisini görmek isteyebilirsiniz. Bu durumda sıkça kamp atacağınız coğrafyaları da (ayı, yaban domuzu gibi hayvanların yaşadığı bölgeler mesela) göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Ya da gün ağarmadan başladığınız teknik tırmanışlar yapıyorsanız ve daha fazla ışığa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız sizi Petzl Actic Core incelemesine alalım.

Naturehike Aeros Şişme Kamp Yastığı İncelemesi

naturehike kamp yastığı

Bu yazıda Avustralyalı üretici Sea to Summit’in dillere destan Aeros yastığının başarılı bir kopyası olan, Naturehike’ın ürünü birebir kopyalamakla kalmayıp dalga geçercesine aynı ismi kullandığı Aeros Pillow şişme yastığını inceleyeceğiz.

naturehike aeros yastık

Üzerinde sert plastik bir etiketle geliyor ve üzerinde yazdığına göre yalnızca 78 gram ağırlığında. Ancak bu değer kılıfsız ağırlığını yansıtmakta. Kılıf ile yaklaşık 86 grama denk geliyor.

naturehike şişme yastık

Ürünün renk alternatifleri arasında yeşil ve turuncu da var, ancak ben mavi rengini tercih ettim. Yastığı şişirince tam olarak şöyle görünüyor:

naturehike şişme yastık

Aşağıda görüleceği üzere Sea to Summit’in Aeros Ultralight yastığına epey benziyor.. hatta benzemekle kalmıyor neredeyse birebir aynısı.

sea to summit aeros ultralight

Naturehike şişme yastığın imitasyon olması kötü malzeme kullanıldığı anlamına gelmiyor. Kumaş kaplaması son derece güzel bir dokuya sahip ve şişme yastıkta yatıyor hissi yaşatmıyor. Kötü kokan, foşur foşur ses çıkaran bir yastık kesinlikle değil.

naturehike yastık kumaş

Patlamaya, delinmeye ne kadar dirençli olduğunu ancak uzun vadede öğreneceğiz, ancak üzerine oturmazsanız ve kamp sırasında yastığın altında illa ki mat olacağını göz önünde bulundurursak, uzun bir süre hizmet edebilecek bir görüntü çiziyor.

Yastığın alt kısmında ise kilit mekanizmalı bir hava valfi var. Yastığı kılıftan çıkardığınızda direk şişirmeye başlayabilirsiniz. İndirmek istediğinizde ise, valfteki düğmeye bir kez bastırdıktan sonra yastığın üzerine ağırlığınızı vererek kolayca indirmek mümkün.

şişme yastığın valfi

İndirdikten sonra kat izlerini takip edip katladıktan sonra kılıfına kolayca sokabiliyorsunuz. Kılıfındaki hali avucunuzun içinde kabaca aşağıdaki gibi görünüyor.

naturehike kamp yastığı

Aşağıdaki ise Sea to Summit markasının Aeros Ultralight şişme yastığı. Orjinal ürünün paketli boyutu bir miktar daha ufak, ancak ağırlıkları neredeyse aynı. Buna karşın Naturehike şiştiğinde daha büyük bir yastık. Orjinal ürün kargo+vergi hariç 40 dolarken, Naturehike Aliexpress resmi sitesindeki bu ürün kargo dahil (22 Euro altı alışveriş olduğu için vergi ödenmiyor) yaklaşık 9 küsür dolara mal oluyor.

sea to summit yastık

Sonuç

Bugünün fiyatıyla AliExpress’ten yaklaşık 9.45 dolara mal edilebilen bu yastık, hafifliği, boyutu ve sunduğu konforu ile kıyaslandığında rakipsiz diyebiliriz. O yüzden atın çantanıza bulunsun. Bu sporla ilgilenen arkadaş, eş dost varsa ekonomik bir hediye bile olabilir!

Dikkat

Naturehike Aliexpress resmi üretici sayfasında ürünün upgraded (iyileştirilmiş) versiyonu satılıyor. Türkiye’de ve diğer Aliexpress mağazalarında eski versiyon satıldığı gibi, fiyat olarak daha pahalıya mal oluyor. Ürünün upgraded versiyon satış linki için tıklayın.