Doğa Yürüyüşü

St Paul (Aziz Paul) Yolu Haritası ve GPS dosyası

st paul yolu ısparta eğirdir gölü

Bugün Aziz Paul yolu olarak da bilinen St. Paul yolunu yürümeye karar verdim. Rota hakkında Antalya’dan başlayıp Isparta’da son bulduğu dışında hiçbir bilgim olmadığı için, İnternet’te St. Paul rotası hakkında araştırma yapmaya başladım. Saat gece 22 olmasına karşın hava sıcaklığı 30 derece. 6 saatlik arama sonucu Türkçe kaynaklardan hiçbir sağlıklı bilgi elde edemediğim için tırlatmış durumdayım.

Evet böyle bir yol var. Likya yolunu ülkemize kazandıran Kate Clow uğraşmış; St. Paul olarak adlandırdığı, Antalya Perge veya Aspendos’ta başlayıp kuzeye doğru yürünen, Davraz dağının eteklerinden ve Barla dağından geçip Eğirdir gölü etrafından yürünerek Isparta Yalvaç’ta son bulan bu rotayı işaretleyip yürüyüş severlere kazandırmış. Ancak bu rota hakkında muazzam bir bilgi kirliliği var.

Google’da “St. Paul yolu haritası” yazıp arayınca 200×500 piksel, MS Paint’te çizilmiş haritalardan başka bir şey bulmak mümkün değil. İşin ilginç yanı bu yolu yürüyen bir sürü insan var. Yahu sayın arkadaşım, yanında bir gps cihazı gezdir de şu yolun gps verilerini bizimle paylaşsana. Bu yolun gps verilerini kullanarak Ağustos sıcağında geceleri yürüyüş yapabilirim. Bana ne senin yol hakkında hangi taşın altına tuvalet yapılır gibi detayları anlattığın hikayenden. Gps’te su ikmali yapılabilecek çeşmeleri, dereleri işaretlesenize arkadaşlar.

1 Ağustos’ta yürüyeceğim St. Paul yolunda her türlü işaretleme; nereden su ikmali yapılır, gıda ikmali yapabileceğiniz köyler gibi tüm detayları eğer o sıcakta beyin kanaması geçirmezsem sizlerle paylaşacağım.

Blog’unda yolu anlatan bir Hollandalıya e-posta gönderip derdimi anlattım. Yarım saat sonra bana yolun Antalya Perge – Isparta Yalvaç kısmını kapsayan oldukça detaylı gpx dosyasını gönderdi. Bu güzel insana ne kadar teşekkür etsem azdır. Siz de bu yolu yürümek, Google Earth’te rotayı değerlendirmek, gpx dosyasını gps cihazınıza indirerek kaybolmadan yürümek istiyorsanız bu dosyayı sizinle paylaşıp, St. Paul yolu haritası arayan arkadaşların ızdıraplarına son vereceğim.

St. Paul Yolu Haritası

Toplam Mesafe: 303.29 km
Maks. İrtifa: 0 m
Min. İrtifa: 0 m
Toplam Tırmanış: 0 m
Toplam İniş: 0 m
İndir

Saint Paul (Aziz Paul) Yolu GPS dosyası

Gpx formatındaki dosyayı yukarıda, haritanın altında “indir” yazan bağlantıdan indirebilirsiniz. Bu dosyayı gps cihazınıza yükleyebileceğiniz gibi; aynı zamanda bilgisayarınıza Google Earth kurarak ayrıntılı biçimde inceleyebilir, yol üzerinde ikmal yapabileceğiniz yerleri not edebilirsiniz.

St. Paul Yolu hakkında

St. Paul yolu Likya gibi bir uçtan başlayıp bir noktada sonlanmıyor. Değişik, birbiri ile alakası olmayan rotalar mevcut. Genel olarak iki güzergah bulunuyor. Antalya – Isparta en popüler ve bilinen rota. Bu rota da ikiye ayrılıyor. Başlangıcı Aspendos’da (benim yürüyeceğim rota) veya Perge’de yapabilir (yukarıdaki harita), Isparta Kovada gölünün güneydoğusunda birleşen yoldan Yalvaç’a devam edebilirsiniz. Bir de bunlarla alakası olmayan, Nevşehir’e giden bir yol var. Ancak İnternet’teki bilgiler çorba kıvamında olduğu için havsalam almadı.

st paul yolu harita
Kültür rotaları derneğinin sitesinden aldığım topografik haritayı google earth görüntüsü ile birleştirdim ve büyüttüm. Daha anlaşılır oldu.

Kate Clow St. Paul yolunu anlattığı bir kitap hazırlamış. Anladığım kadarıyla tüm detaylar bu kitapta. Kitap satılsın diye de internet’e doyurucu bilgi koymamış. Kendisini bu konuda eleştirmeye hakkım yok.

Not: Bu yazıyı geliştireceğim. Lütfen aşağıda yorum yaparak yanlışları, eksikleri düzeltmeme yardımcı olun.

Bizi Takip Edin

Youtube Kanalı

Malzeme İnceleme

Reklam