Yılan sokmasından korunma, ilk yardım ve tedavi

Yılan sokmasında ilk yardım tedavisi

Ocak ayında Antalya’nın batısına taşındığımdan bu yana, her hafta bir veya birkaç kez doğaya çıkıyorum. Havaların gitgide ısınmaya başladığı Nisan ayında tek başıma yaptığım yürüyüşte, tüm gün boyunca yılanla karşılaşma tedirginliği üzerimdeydi. Neredeyse dizime varan uzunlukta otların arasında yürürken, batonla etrafı yoklayıp hareketlilik gözledim durdum.

Hava karardıktan sonra ve yürüdüğüm patika traktör yoluna dönüştüğünde, içimdeki tedirginliği unutup başladım telefonu kurcalamaya. Yürüyüşün bitmesine 2 kilometre kala, artık bilinçaltı mı insanı uyarıyor nedir, zınk diye durdum. Henüz yetişkin sayılmayacak bir yılan yolun ortasında kıvrılmış, eğer bir adım daha atsam doğrudan hayvanı çiğneyecekmişim.

Yıldırımdan korunmak – Yıldırım sonucu oluşabilecek yaralanmalar

yıldırım

Yüksek irtifada, sahil bölgelerine kıyasla beş kat daha fazla şimşek fırtınası görülmektedir. Öğleden sonraki birkaç saat, yıldırım tehlikesi açısından en tehlikeli zamanlardır. Tepenizde bulut kümesi bulunmasa bile, yıldırımlar 5-6 kilometre uzağa düşebilmektedirler. Bu nedenle üstünüzde bulut olmasa bile yıldırım tehlikesi altında olabilirsiniz. Şimşek fırtınaları cephe geçmesi veya dağ yamaçlarıyla havanın hızla sürtünmesi sonucu ısınmasıyla oluşur. Hava ısınınca yükselme eğilimine … Devamı