Thermoform içlik, Marmot Superhero Ceket ve The North Face Tarsius Pantolon muhteşem üçlü

İlk defa kışın terden ıslanmadan kuru bir şekilde, üşümeden, hafif bir biçimde giyinerek faaliyet gerçekleştirdim.  Geçen hafta satın aldığım Aku Mach GTX (goretex) bot ayaklarımı kuru tuttu. Ellerim de North Face Hoback eldiven sayesinde hem kuru hem de sıcaktı. Pantolon olarak The North Face firmasının Tarsius modelini giydim. Sanırım  “kuru kalma” işini artık çözdüm. Kuru kalmanın bana maliyeti çok yüksek oldu. Faydalanabileceğim, danışabileceğim hiçbir kaynak yoktu. Satın aldığım ürünlerin hepsi “sözde” kuru ve sıcak tutuyordu.

Marmot Superhero Softshell Ceket
Üst katman: Marmot Superhero Ceket -İç Katman: Thermoform içlik – Orta Katman: Kullanmadım – Pantolon: The North Face Tarius – Bot: Aku Mach GTX – Tozluk: Timberland

Bir sürü işime yaramayan kıyafet aldım. Ne yazık ki doğada giyinmek şehirde giyinmek kadar ucuz değil. Neyse ki doğada işime yaramayan çoğu kıyafeti şehir içinde, haftasonları giyinebiliyorum.

Kullanmaktan çok zevk aldığım, teri hızlıca bir üst katmana transfer eden Thermoform içlik takımının yalnızca üstünü giydim. Onun da üstüne tek başına Marmot Superhero softshell ceket giydim. Evde hazırlanırken eksi bir ila eksi üç derece arasında geçmesini tahmin ettiğim faaliyette üşüme ihtimaline karşı çantama polar ve yedek ceket aldım. “Yalnızca molada giydiğim ceketi gereksiz bularak tekrar çantaya kaldırdım. Boşuna taşımışım.” Thermoform içlik giydikten iki üç dakika sonra sanki elektrikli ısıtıcı karşısındaymışım gibi hızlıca ısınmaya başladım. Üzerine giydiğim marmot ceket bir beden ufak aldığım için bedenimi sımsıkı sardı. Sıcak hava ceketten kaçmadı anlayacağınız.

Sürekli tırmandığımız faaliyette yer yer kalınlığı 1 metreye yaklaşan kar üzerinde bata çıka yürüdük. Sürekli yükseldiğimiz için oldukça fazla efor harcadık diyebilirim. Normalde bu tip faaliyetlerde ya çok üşürüm, yada öncesinde fırın gibi ısınır sonra terlemeye başlar, en sonunda gene üşürüm. Bu sefer ne terledim ne de üşüdüm. O kadar dengeliydi ki herşey.

Marmot ceket ve thermoform içlik
Buz gibi havada Marmot Ceket ve altına Thermoform içlik yeterli geldi

Terlediğimi hissediyordum, fakat ceketin önünü açıp Thermoform içliği elimle yokladığımda kupkuru olduğunu görüp şaşkınlık yaşadım. Thermoform terlediğinizde teri bir üst katmana hızlıca transfer eden, Hazal Tekstil tarafından ülkemizde üretilen oldukça başarılı bir marka. Thermoform yalnızca içlik üretmiyor. Çok başarılı çorapları, orta katman olarak kullanabileceğiniz sweatshirt ve polarları, bere ve boyunluk gibi aksesuarları da var. Tüm bunları Mart ayı içinde ayrı bir başlıkta tanıtacağız.

Thermoform ürünleri http://www.thermoshop.com.tr/ adresinden inceleyebilir, satın alabilirsiniz.

Thermoform içlik

Thermoform içlik terlediğimde terimin buharlaşmasına izin veren özellikte olduğundan ter bir sonraki katman olan Marmot Superhero ceketten de hızlıca tahliye edildi. “Edildi” diyorum çünkü ilk defa üzerimde ter birikmedi. Marmot cekette Gore Windstopper nefes alabilir kumaş kullanılmış. Kalitesiz bir ceket giyseydim belki de Thermoform içlikten iyi sonuç alamayabilirdim. Bunu belirtmekte fayda görüyorum. Giydiğiniz her malzeme çok kaliteli olabilir, fakat örneğin teri transfer etmeyen, nefes almaya müsait olmayan bir orta katman veya dış katman giydiğinizde bütün plan altüst oluyor. Bu sebepten bütün katmanlarınızı dikkatli bir biçimde seçin. Başkalarının tecrübelerine kulak verin.

Not: Cildinize direkt temas eden içlik, iç çamaşırı ve çorap gibi ürünleri satın aldığınızda kullanmadan önce yıkamanızı tavsiye ederim. Bu tip ürünler yıkanmadan kullanıldığında koku yapabiliyorlar. Yıkayıp kullandığınızda koku yapmayacaklardır.

Marmot Superhero Cekette Goretex’i üreten Gore firmasının bir diğer ürünü Gore Windstopper kumaş kullanılmış. Kumaş oldukça başarılı. Sert esen dondurucu rüzgarı içimde yalnızca içlik olmasına rağmen hiç hissetmedim. Rüzgarı içeri geçirmemesine rağmen teri oldukça hızlı bir biçimde dışarıya transfer ediyor. Bütün faaliyet boyunca kuru kaldım. Gore Windstopper kumaşlar “Water Resistant” yani su geçirmezlik direncine sahip. Bu su geçirmediği anlamına gelmiyor. Hafif yağmurda ve kar altında ceketten su kayıp akıyor.  Su geçirmez ürünlerde “Waterproof” ibaresine dikkat etmeniz gerekli.

Ceketin fermuarı oldukça kolay kapanıp açılıyor. Ayrıca fermuarlı yan cepleri de oldukça kullanışlı. Cekette yan ceplerin haricinde “Napolyon cep” tabir edilen kalbiniz hizasında konumlandırılmış fermuarlı bir cep daha var. Buraya ufak boyutlu GPS, telefon, düdük gibi malzemelerinizi koyabilirsiniz.

Ceket üzerinde yaka bölümünde gizlenmiş poliüretan kaplamalı bir kapşon var. Çok sert rüzgarlarda ve hafif yağmurda kafanızı korumak için kullanabilirsiniz.

Marmot firması ceketlerinde “Angel Wing” denen “Melek kanat” kesimini kullanıyor. Bu sayede kollarınızı havaya kaldırdığınızda ceket sabit kalıyor ve bel bölgesini düzeltme ile uğraşmıyorsunuz. Bu sayede ısı kaybı engellenmiş oluyor.

Tunç Fındık web sitesinde http://www.tuncfindik.com/marmot-superhero-softshell-tirmanis-ceketi/ ceketin özellikle yaka ve kapşon yapısı ile ilgili bir takım eleştiriler var. Eleştirilere kısmen katılıyorum, fakat neticede bu bir teknik ceket değil. Tunç Fındık tipi altında ceketin yaka bölümünden kar girdiğinden bahsetmiş.

Sonuç: Marmot Superhero ceket ile rahatlıkla haftasonu yürüyüşlerinden, tırmanışlara kadar geniş bir yelpazede faaliyetler yapılabilir. Ceket mükemmel nefes alıyor; eğer kaliteli bir içlik ve orta katman ile giyerseniz terlediğinizi anlamayacağınızı garanti edebilirim.  Superhero ceket hafif ve kısa süreli yağan yağmura dayanıklı, kumaşı çok hızlı kuruyor. Ancak sert ve sürekli yağmurda en fazla 10 dakika sonra sırılsıklam olacağınız için yağmur riski olan faaliyetlerde ya iyi bir hardshell, yada daha önceden tecrübe ettiğiniz bir panço ile yola çıkmanızda fayda var. Kumaş oldukça esnek, tarif etmek gerekirse “eşofman ceketi kıvamında” yerinde bir tabir olur.  Ceketin tek kusuru üretimden kalkmış olması. Fakat bazı firmalarda yarı yarıya düşmüş fiyatlarla bulmak mümkün.

The north face tarsius pantolonKısaca The North Face Tarsius Pantolondan da bahsetmek istiyorum. Bu pantolon tam bir klasik ve deyim yerindeyse taş gibi. Daha önce The North Face’in TNF APEX teknik pantolonunu da incelemiştim. TNF APEX pantolonda softshell tarzında, narin yapıda bir kumaş kullanılmış. Fakat The North Face Tarsius pantolonla kayın, düşün, çalılıklara girin.. kumaşı yırtmak mümkün değil. Kumaşı tarif etmek için gabardin kumaş benzetmesi bence uygun olur. Bu pantolon sizi sıcacık tutacak. Islanmaya karşı da dirençli. Oldu da ıslandı, nasıl oluyor bilmiyorum fakat çok hızlı kuruyor.

Pantolonda iki adet derin cep var. Bu cepler oldukça zekice tasarlanmış. Fermuar olmamasına rağmen içine koyduğunuz hiçbir şey düşmüyor. Dizin hemen üstünde iki adet çıtçıtlı yan cep pek derin değil.. çok fazla fonksiyonel olduğunu söyleyemem, fakat hiç olmamasından iyidir. Ayrıca arkada bir adet fermuarlı cep mevcut.


Paylaş:
İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

15
Düşünceleriniz bizim için çok değerli

Zafer Ç.

Ben, marmot oracle rüzgarlık aldım. Su 20.000mm – rüzgar 20.000mm özellikli… Rüzgar ve sıcak tutmada çok çok beğendim. Ama terletiyor beni. İçime thermoform içlik giyiyorum. Üste marmot ceket. Koltuk altlarım açık.. Aralık ayı ortalarında, İstanbul’da sabah saat 07,30 civarlarında işe yürüyorum. 50 dakikalık yürüyüş sonunda çok terliyorum. terleme daha 10. dakikada başlıyor zaten… Bu tip ürünlerde çok tecrübem yok, o yüzden net bir şey diyemiyorum. Ama zaten başka bir mont giysem gitsem zaten yine böyle terliyordum… İçlikte mi sorun var, üründe mi sorun var, yoksa ürünün oluru bu mudur, bilmiyorum… 10 dakika sonra sırtımdan akan ter damlasını, Süveyş kanalına doğru giderken elimi sırtıma bastırarak önünü kesiyorum. Daha ilk haftam olduğu için iade mi etmeliyim, daha iyi soluyan modeller var mıdır? Sonuçta benim aldığım 400 TL küsür fiyat. Kötü değil ki… Anlamadım gitti…

cemal

Thermoform extreme series marka iclik aldım .onceden pamuklu iclik giyiyordum sogugu hissetmiyordum ancak Üşüyordum.simdi sogugu hissediyorum ve serinlik veriyor acaba yanlış bir ürünmü aldım benim aldıgım içlik yazlıkmı cevaplarsanız sevinirim ayrıca ben gece dışarıda sabit bekliyorum sizin önereceyiniz bir ürün varmı

alp ertuğ

inceleme için çok teşekkür ederiz. termoformun hangi içliği acaba? active, plus,heavy gibi çeşitleri var.

sami kaya

Thermoform firması sitenizin sponsoru, bu yüzden incelemenizde diğer markalarla karşılaştırma vs yapabilirdiniz, bu şekili ile reklam gibi duruyor 🙂

özgür kayacık

görüyorum ki malzeme testlerinde genellikle yepyeni alınmış malzemeleri test ediyorsunuz. gerçi birçok malzeme test eden kişi de aynen bunu yapmaktadır. ancak malzemenin asıl kalitesi bir haftalık etkinlikte ortaya çıkar ve türk insanı her yıl malzeme yenilemediği için de uzun yıllar kullanımdan sonraki durumlarını da değerlendirmek gerekir.

dolayısıyla öncelikle malzemelerin hangi koşullarda ne süreyle test edildiğine ilişkin bilgileri vermeniz yerinde olur. yepyeni malzeme ilk etkinliklerinde elbette üreticinin verdiği değerlere yakın sonuçlar verecektir. ama herkesin bildiği gibi bu durum ne yazık ki uzun süreli olamamaktadır.

yine de emeğinize teşekkürler…