Petzl Corax Emniyet Kemeri İncelemesi

Bugün dağcılıkta çok bilinen bir markanın çok kaliteli ve severek kullandığım ürününü size tanıtmaya çalışacağım. Markamız Petzl ki bu markanın yaptığı işleri, kalitesini anlata anlata bitiremeyiz. Ürünümüz ise Petzl Corax C51NEW emniyet kemeri.

Bu kemer önceki Corax’ın güncellenmiş modeli. Kemeri yaklaşık 3-4 aydır aktif olarak kullanmaktayım. Öncelikle kendi deneyimlerimden yola çıkarak kemeri anlatayım, sonra da size teknik detaylarını ve önceki versiyonu ile aralarındaki farkları anlatayım.

Kemerin nasıl beli ve bacakları sardığı gayet ortada.
Kemerin nasıl beli ve bacakları sardığı gayet ortada.

Öncelikle eğer hafif bir kemer arıyorsanız bilin ki bu kemer size göre değil, çünkü standart-1 490 gram, standart-2 ise 530 gram. Hafiflik arayanlar için ağır kaçabilir. Tabi yeni versiyonu daha hafifletilmiş, ama kullanıma gelince neden ağır olduğunu anlayabilirsiniz. İlk olarak bel kısmındaki ve bacaklardaki rahatlığı sağlayıcı pedler kalın ve enine geniş, çoğu tırmanışçı bilir ki arkadaşınız eğer bir rotada uzun süre kalıyorsa, emniyeti alan kişinin artık vücudu ağrımaya başlar. Emniyeti alış şeklinize bağlı olarak, bir de yukarı bakmaktan kaynaklanan boyun ağrısı da cabasıdır. İşte bu kemer bunu azaltıyor ve dikkatli düzgün bir şekilde emniyet alırsanız ne bacaklar, ne belde her hangi bir şey olmuyor.

2013-02-03 13.56.57
Kemerin ön tarafdan görünüşü ve göze çarpan dikişler.

 

2013-02-03 13.56.14
Kemerin arkadan görünüşü ve bel pedinin büyüklüğü.

Tırmanırken ani düşüşler hepimiz yaşarız. Bu kemer de vücudu kasan herhangi bir şey olmuyor, ped olayını gerçekten güzel yapmışlar. Kemeri elinize aldığınızda dikişlerin inanılmaz kalitesini anlayabiliyorsunuz, bir kere dikişler öyle bir dikilmiş ki sanırsınız kaynakla birleştirilmiş. Pedler nefes alabilen malzemeden yapılmış, yani gözenekliler. Kemerde gerektiğinde kullanabileceğiniz tam 4 tane malzeme askısı var. Şahsen 4’ünü birden kullanmasam da bir gün lazım olur elbet bulunsun.

Bu da kemerin kendi çantası.
Bu da kemerin kendi çantası.

Gelelim teknik özelliklerine;

Rahatlatıcı kalın bel pedi, bacaklar için çift ayar tokası
Her türlü aktivitede kullanılabilir.
Destek için yapılmış pedlerde nefes alabilen malzeme kullanılmış.
Yeşil renkli, emniyet aletlerinin takılacağı kalın güvenilir perlon. Bazı kemerlerde olmayabiliyor yani direk kemere bağlantılı yerden ip bağlanılıyor.
Geniş, ayarlı ve destekli bacaklar
Bel kayışı ve bacak kayışlarında DoubleBack tokaları kullanılmıştır.
4 adet sert, bükülmez malzeme askısı
CE, EN 12277 tip C ve UIAA sertifikalar

Yeni ile eski arasındaki en çok göze çarpan değişiklik yeni versiyonun daha hafif olması.

Eski versiyon:
CORAX   C51  model-1   510g  60-90cm     48-58cm
C51   model-2  560g  75-105cm   56-68cm

Yeni versiyon:
CORAX  C51  model-1  490g  60-90cm     48-58cm
C51  model-2  530g  75-105cm  56-68cm

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Kim Ne Demiş?