Keen Revel DSCP Trekking Botu İnceleme

Bir markanın ürününden memnun kalınca farklı bir ihtiyacınızı gene aynı markadan temin etmeye meyil ediyor insan. Keen ile ilk tanışmam 2010 senesinde satın aldığım Keen Newport sandalet ile oldu. Likya yolunun bir etap hariç tümünü bu sandalet ile tamamladım. Birçok zorluk derecesi düşük kanyonda bu sandaleti kullandım. 3 yaz boyunca neredeyse hergün işyerinde bile kullandığım Newport sandal halen “taş” gibi ayakkabılıkta duruyor. Bu sandalet övgüyü fazlasıyla hak ediyor. Nisan 2013’te mutlaka inceleme yazısını yazarım.

Gelelim Keen’in burada anlatmak istediğim ürününe.. Keen Revel Dscp Trekking Botu. Eylül ayından beri neredeyse 4 aydır birkaç faaliyet hariç başka bir bot kullanmıyorum. Keen Revel, hakkında deneyim sahibi olacak kadar ayağımda kaldı. Keen Revel DscpÇoğu bot satın alıp 2 faaliyet kullandıktan sonra haşat olur. Kaliteli botlar özelliklerinden birşey kaybetmese de maalesef ilk günkü güzel görünümlerini koruyamazlar. Bu bot 4 aydır banamısın demiyor. Kötü koku, terletme, su alma gibi olumsuzluklar yaşatmadığı gibi, sanki geçen hafta satın almışım gibi diri görünümünü koruyor.

Keen Revel Dscp
Keen Revel’in tabanı doğal malzemeden. Bugüne kadar kullandıklarım arasında en iyisi.

Revel’i kullanmaya başladığımda havalar oldukça sıcaktı. İlk endişem terletebileceği; kötü kokuya yol açabileceği idi. Aynı sandalette olduğu gibi bu botta da kötü koku oluşmadı. Bunu nasıl becerdikleri hakkında hiçbir bilgim yok. Sandaletin tabanı doğal deriden yapılmış. Bunun tabanı ise doğal keçe. Belki de diğer markalar sentetik tercih ettiği için ayaklarımız fare ölüsü gibi kokuyor?  Havalar soğuyunca keçe tabanın bir başka faydasını gördüm. Karda hareketsiz kalsam dahi ayaklarım sıcacık kalıyor.

Keen Revel Dscp
Su geçirmezlik ve nefes alabilirlik konusunda Keen Dry astar bence Goretex kadar başarılı.

Zannediyorum sıcaklık ve serin kalma mevzusu biraz da soluyabilirlikle ilgili. Keen’de kullanılan soluyabilir malzemenin ismi Keen-Dry. Ben bu malzemeyi goretex kadar başarılı buldum. Sıcak, soğuk, ıslak her türlü koşulda ayaklarınız kupkuru kalıyor. Yoğun faaliyet esnasında oluşan ter buharını hızla tahliye ettiği gibi, en ıslak parkurlarda bile bir damla suyu içeri almıyor. Tabi ıslak parkurlarda iyi bir tozluk giymek koşulu ile. Tozluk deyip geçmeyin. Mevcut kullandığınız tozluklarınızı mutlaka musluk altında test edin. Birçok ayakkabı su geçirmediği halde kötü tozluklar yüzünden bilek kısmından su aldığı için “kötü bot” damgası yer. Su geçirmez ve nefes alabilir özellikli bir tozluk giymiyorsanız, yürüyüş sonunda tozluğun pantolonu kapadığı kısmı elinizle kontrol edin. Hava yağışlıysa ıslak, hava kuru parkur ıslaksa nemli olduğunu fark edeceksiniz.

Çok yönlü dişlerden oluşan taban yapısı Keen'i diğer botlardan ayırıyor.
Çok yönlü dişlerden oluşan taban yapısı Keen’i diğer botlardan ayırıyor.

Vibram tabanlı botlarınız varsa özellikle ıslak kayaların üzerinde yürürken ayaklarınızın altında sabun varmışçasına kaydıklarını bilirsiniz. Keen Revel’in tabanı bu konuda çok daha başarılı. Hiç kaymadığını söyleyemem ancak Vibramlardaki buz pistinde yürüyor hissi bu botlarda oluşmuyor. Arazideki yol tutuşu ise oldukça başarılı. Çok yönlü dişlerden oluşan taban yapısı bence vibram tabanlara kıyasla daha güvenli bir yürüyüş imkanı sunuyor. Keen’i cesur bir karar alarak tabanda kendi teknolojisini kullandığı için tebrik etmek gerek. Bence bir ayakkabı üreticisine yakışanı yapmış; diğer markalar gibi üçüncü bir markanın tabanlarını kullanmıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=we4glZSBxpc

Dış katmanda su geçirmez nubuk deri kullanılmış. Burun bölümü ise darbelere karşı tabanla entegre koruyucuya sahip. Botun bağcıkla burun arasında tozluklarınızı takabileceğiniz toka mevcut. Botun bilek bölümü oldukça rahat. Botun içinde kullanılan astar, keçe taban ve rahat bilek kısmı çok uzun parkurlarda bile ayağınızda yara yapmadan yürüme imkanı sunuyor. Bu arada bu ve diğer botları satın alırken en az yarım, duruma göre bir numara büyük tercih etmeyi unutmayın. Temiz ayaklar, muntazam kesilmiş tırnaklar, doğru bağlama şekli, pamuklu olmayan çoraplar ve iyi bir botla ayaklarınızda yara ve ağrı oluşmayacaktır.

Sonuç

Bu bot hakkında çok ayrıntıya girmedim. Üretici birçok teknoloji kullandığını söylüyor. Bunları burada tek tek yazıp reklam yapmanın alemi yok. Neyse ki diğer birçok markada olduğu gibi bu teknolojiler yalnızca web sitelerinde yazmıyor; somut olarak mevcut. Bir trekking botundan beklenen her şeyi fazlasıyla sunuyor. Uzun ömürlü, su geçirmez, nefes alabilir, kışın sıcak, yazın serin tutuyor ve çok iyi bir yol tutuşa sahip. Ayaklarda mantara ve kötü kokuya geçit vermiyor. 269 TL’ye Doğa Spor’dan satın aldım. Bence fiyatı da oldukça uygun. Fiyatı yüksek olduğu için iyi zannedip aldığım, elimde patlayan botları da bu sitede yazıyorum. Bot bakımını gerektiği gibi yaparsanız sorunsuzca kullanacağınıza inanıyorum.

Keen Revel hakkında söylenebilecek bir diğer olumlu durum halen üretimde olması. Ülkemiz maalesef büyük firmaların seri sonu, üretimden kalkmış ürünlerinin fahiş fiyatlarla elden çıkarıldığı bir çöplüğe dönmüş durumda. Basit bir şekilde şöyle izah edeyim 2006 üretimi bir botu 2012 yılında satın alıyorsunuz, üreticisinin web sitesine bakıyorsunuz böyle bir ürün yok.. 6 yıl depoda durmuş bir botun su geçirmez astarı iş görür mü? incecik zarın (membran) ömrü nedir ki? 5 senedir bilemediniz 6 senedir. Neyse ki Keen’in ülkemizdeki bütün modelleri Keen Amerika web sitesinde mevcut; halen üretimde/satışta olan modeller.

Bunlar da ilginizi çekebilir

13
Kim Ne Demiş?

halil

çağatay belgen bey iyi günler. yazınızı okudum ve 2 adet keen durand bot aldım kendime ve eşime. aldığım gün su geçirmezlik testi yaptım ve her iki ayakkabıda su aldı. böyle ayakkabıya lanet olsun. keşke almaz olaydım.

emrah

sizin sitenizi de inceleyerek bu botları aldım ancak ayağımı üşütüyor yün çorapla da giydim termal çorapla da kar üstünde yarım saat durunca bile soğuğu hissediyorum ne yapmalıyım daha 1 gün oldu alalı

Nergis

İnceleme icin tesekkurler..denemeden siparis verdim bile tum bu detayli aciklamanizdan sonra.. tozluk icin yardimci olurmusunuz..hangi marka?

REHBER

Normal ayakkabısını 42.5 numara kullanıyorum fakat bu botta 42 numara tam oluyor kalın çorapla bile giyseniz sıkmıyor.Gerçekten kaliteli bir ürün.

said

Merhaba, bende güzel bir bot arıyordum, bunu çok beğendim. Dedikleriniz gibiyse çok iyi, fiyat açısından da. İzmir veya manisa’da bulabileceğim bir yer var mı? Teşekkürler.

uçar

Ürün incelemniz çok başarılı olmuş doğa sporlarına yeni başlamış birisi olarak çok bilgilendirici içeriğe sahip bu sitenizden çok şey öğrendim. incelemyi okuduktan sonra araştırmaya başladım elimde tnf chilkate 1 botlarım vardı ve yaklaşık 3 sendir çok memnundum taki bu sene botlarımı raftan alıp kış bakımını yapmak istediğimde sol tekinin ön plastik kısmından çatladığını görene kadar. Sonrasında irtibata geçtiğim Tnf müşteri temsilciliği sağolsun mağduriyetimi gidermek için ürünü incelemek üzere göndermemi istediler. Ve 1 hafta gibi kısa sürede ürün iadesini kabul ettiklerini ve Bursadaki bayilerinden aynı botun bir sonraki versiyonu olan chilacat2 modelini ücretsiz olarak alabileceğimi bildirdiler . Fakat yaptığım bir yanlış seçim sonucu botları gündelik ayakkabı numaram olan 43 numara olarak aldım henüz tam olarak oturmasada ayak baş parmak kısmından çok az bi basınç dışında gayet başarılı bi ayakkabı. Sonrasında keen markasının revel modeli incelemenizi okuyunca botlar çok hoşuma gitti ve daha hafif şartlarda kullanabileceğim ve gündelik hayattada şık duracağını düşünerek araştırmaya başladım. Şanslı bir kış dönemindeyim sanırım yaptığım araştırmada keen revel botunu bursada bir alışveriş mağazasında %50 indirimli olarak buldum ve sütten ağzım yandığı için bunu bir numara büyk almak istedim ama 44 yerine ellerinde kalan son numara olan 44.5 aldım . Önceleri biraz tereddüt etsemde kalın termal çorapla ayağıma gayet oturdu hatta ilk günler olmasına rağmen çok çok az bi boşluk var ayağım botun içinde gezinmiyor. umarım daha fazla esnemez . Bu arada Bursa ve çevresinde doğa sporlarıyla ilgili topluluklar hakkında pek fikir sahibi değilim bu konu hakkında arkadaşlardan tavsiyeler hiç fena olmaz .

Teşekkürler .

fatma

uçar merhaba, ayağında boşluk oluştu mu peki daha sonra